Het gevaarlijkste zoogdier op aarde is de mens zelf |M 10-VLOERTIPS 10-PLAFOND-tips "JjSÊL SERVICE PAGINA i gRDAO 23 MAART 1972 fchii Wie de Newyorkse dierentuin bezoekt, treft in de beschaduwde laan waar de grote roofdieren zijn gehuisvest, een laag betonnen gebouwtje aan. Grote letters verkon digen: OPGEPAST GEVAARLIJK! Als de nieuwsgierige bezoeker binnenkomt vallen allereerst de enorme zware tra lies op. En daarboven hangt een bord met het volgende opschrift: .Hier ziet u het gevaarlijkste zoogdier ter wereld. Dit is het enige diersoort die niet alleen zijn ei gen soortgenoten meedogenloos vervolgt, maar ook alle andere dieren zonder genade uitroeit". Als de bezoeker in de kooi kijkt ziet hij..zichzelf, in een spie gel!!! Veel mensen zullen dit 'n zuur grapje vinden maar helaas het is de bittere waarheid. De laatste tweehonderd Jaar heeft de mens uit hebzucht of stommiteit maar liefst duizend diersoorten naar de andere we reld geholpen. Het grootste dier dat ooit geleefd heeft, de Blau we Vinvis dertig meter lang, en honderddertigduizend kilo- zwaar is bijna helemaal uitge roeid om tot margarine te wor den verwerkt. De Amerikaanse bisons zijn in de vorige eeuw door zondagsjagers zonder eni ge reden bij duizenden tegelijk neergeschoten. In Afrika zijn antilopenkuddes uitge moord. In Australië werden er maar liefst zeven soorten bui- Idieren weggevaagd. En om jJ dichter bij huis te blijven..in "^Nederland zijn wolven, raven en beiers door toedoen van de mens verdwenen. De mens ver ontreinigt zijn eigen milieu. Hij [gebruikt bijvoorbeeld zulke ge mene vergiften tegen de insek- len dat hij niet alleen deze in- fefcten maar tegelijk de vogels die ervan leven uitmoordt. Hollandse en Engelse zeelui hebben 2 Jaar geleden op het eiland Mauritius in de .Stille Oceaan de dodo uitgeroeid een loopvogel die er aan moest geloven omdat hij zo lekker i#ppjjniaakte! En wat moeten we denken van de boeren die 'n le vende uil boven de staldeur spij lerden "om de boze geesten te verdrijven?" Door bijgeloof, uit hebzucht, of gewoon uit onver- •chilligheid gaan we steeds door om alle dieren die ons toevallig de voeten komen weg te maaien. Door Paul Marij nis en Aad Hakkert Wereld Natuur Fonds Iedereen die deze afgrijselij- Ie verhalen hoort zal het er mee eens zijn dat er iets ge daan moet worden om het uit roeien van zeldzame dieren te rerhinderen. Maar het is duide lijk dat zo'n veelomvattende taak een internationale aanpak vereist. Daarom is dan ook in 1961 t World Wildlife Fund it fereld Natuurfonds) opgericht, dat tot doel heeft: het bijeen brengen van geld waarmee be dreigde diersoorten gered kun- worden overal ter we- I. De president van het We- l Natuurfonds, Prins Bern- hard, heeft met nooit aflatende ijver reeds vele miloenen in gezameld. Geen moeite is hem teveel geweest om overal ter we reld geld bijeen te bedelen voor let goede doel. In de periode, *n 1961 tot 1969 heeft het We- 'eld Ntauurfonds dan ook meer m 18 miljoen gulden kunnen Beden aan 300 projecten. Zo konden onder meer de zeldzame reuzenschildpadden van de Galapagoseilanden wor den gered. De orang-oetan en de Indische neushoorn leven veilig in beschermde reservaten dank zij de steun van het Wereld Na tuurfonds. Ook is men erin ge slaagd de ondergang van de Su- matraanse tijger te voorkomen. Het Wereld Natuurfonds zet zich ook in voor het behoud van de Waddenzee, zodat dit unieke natuurgebied niet ten prooi zal vallen aan de vernietiging! Al deze acties zijn mogelijk ge maakt door de enthousiaste me dewerkers die zich met hart en ziel voor het Wereld Natuur fonds hebben ingezet. Want zij vormen de ruggegraat van deze wereldomspannende organisa tie. Zonder hen zou het Wereld Natuurfonds lang niet zulke grote resultaten hebben kunnen boeken. Hoe u kunt helpen Het goed en doeltreffend functioneren van het Wereld Na tuurfonds is voor een groot deel afhankelijk van de plaatselijke afdelingen. De medewerkers van deze plaatselijke afdelingen be steden dan ook veel tijd aan het goede doel. Maar zonder uw medewerking blijven ze ner gens. Hoe kunt U helpen? De financiële nood kunt u le nigen door donateur te worden. Voor het geringe bedrag van f 10 per jaar. Of donateur voor het leven, voor f 500,- gulden, ineens. Een stevige roker geeft per Jaar méér uit en U helpt er het bedreigde dier mee. Maai er is nog veel meer te doen! Mensen met veel vrije tijd zouden zich natuurlijk buitenge woon nuttig kunnen maken. U hoeft niet bang te zijn dat u ge vraagd zal worden een bestuurs functie te vervullen: het gaat om praktische medewerking. Onder de plaatselijke activitei ten van het Wereld Natuurfonds valt ook de exploitatie van een zogeheten Panda-Winkel. De Panda is het embleem van 't Wereld Natuurfonds. In die Panda-Winkel kunt U tegen zeer billijke prijzen aller fraaie artikelen verkrijgen. Wij noemen slechts theedoeken en stropdassen voorzien van het embleem van de Panda por temonnees, badhanddoeken, en zovoorts. Alles van uitstekende kwaliteit. De plaatselijke afdeling houdt op aanvraag ook een zeer in teressante lezing met schitteren de dia's. Misschien een goed idee voor een verenigings avond? Al met al is er zeker iets van uw gading bij Dringende noodzaak Peter Scott, een bekend En gels vogelschilder en vice-presi dent van 't Wereld Natuurfonds vroeg men eens waarom hij het Wereld Natuurfonds als een dringende noodzaak beschouwde. Hij zei toen het volgende "Ik geloof dat het mis gaat. met de mens zodra hij de ver bindingen met zijn oorspronke lijke natuurlijke wereld ver breekt. Ik denk dat hij dat be seft en daarom tuinen, venster banken met planten, en hon den en katten heeft. Ik geloof dat hij daarom evenveel moei te behoort te doen om de natuur- schatten die hen inspireren te behouden, als hij zichzelf moei te geeft om door hemzelf ge schapen kunstschatten in musea te behoeden. Een mens leeft im mers niet van brood alleen". En hieraan hebben wij eigenlijk niets meer toe te voegen. Adressen Comité Leiden en omgeving, van het Wereld Natuurfonds: G. L. Spoek. Zoölogisch Laborato rium, Kaiserstraat 63. tel 01710- 30645. Hier is ook de Pan da Winkel gevestigd. De winkel is open op werkda gen van 9.00—12.30 en van 14.00- De Panda-winkel 17 30 uur. De artikelen uit de Panda-Winkel zijn ook verkrijg baar bij de secretaresse van de afdeling fysiologie, mej. Luur- sema. Voor degenen die niet in Leiden zelf wonen: Mej. F. G. Bakker, Burgemeester Colijn- straat 71, Boskoop ^el 01727 2834. Het gironummer van het Wereld Natuurfonds: Postrek. 44466 Wereld Natuurfonds Zeist. On der de naam "M72" zal van 25 Moeder en kind vei lig, dank zij het Wereld Na tuurfonds. tot en met 28 mei een tentoon stelling over milieuberscherming in de Doelenkazerne gehouden worden waar het Wereld Na tuurfonds ook aanwezig zal zijn. Er wordt daar een nieuwe film over olifanten gedraaid. Ook, kunt U zich opgeven als dona teur. i lli 500 91399 AMSTERDAM •uwburg: 25 mrt. 13.30 sterdams Toneel met Het fin het beestje, kindervoor- 25, 26, mrt. 20.15 uur Am- Toneel met "Boefje", 24 Uur Nederlandse Opera- met The Rake's Progress 1 apr. 20.15 uur Nationaal pe schone slaapster",' 30 uur Zuidelijk Toneel ïKter Norto verliefd". Komedie: t.e.m. 31 uur Zuidelijk Toneel blijspel "Trijntje Corne- fc la Mar-theater: t.e.m. *15 uur rbeh. ma) Blijspel louw". gebouw: 25 mrt. 19.30 uur Passion, Amsterdams Koor en Gew. Orkest, H-Holland olv Piet van ■mnv Chris van Woerkom, 'Marco Bakker bas. 25 mrt Culbertson, piano, 26 Palmzondaguitvoering ^ttheus-passion door het Itoüworkest. 27 mrt 20.15 *1 Boegner, piano. 28 mrt. J KCOV "Excelsior" en Meindert Boekei mmv, Jfcimelen, 30 mrt. 19.15 u. ®lns Gemengd Koor: studie" en leden van het ^harmonisch Orkest olv "'«enhahn mmv Louise Siddiqui, sopraan. Christina van der Putten, alt, Marius van Altena, tenor. RAI-gebouw: 24 torn 26 mrt dag 1017 en 1921 zo 1017 uur het RAI-motorweekend, 30 mrt tem 1 okt. 9.30—22.30 uur Binnententoon- stellingen van de Floriade Amster dam 1972. DEN HAAG K011. Schouwburg: 26 mrt. 20.15 uur Haagse Comedie met "Nacht asiel", 25 mrt. 20.15 uur Haagse Comedie met 't Is voorbij". 30 mrt 20.15 uur Haagse Comedie met 'n Blok aan het been", 24 mrt 20.15 uur Haagse Comedie met: "Maak mevrouw niet wakker", 29 mrt. 20.15 uur Blijspel "Sex a la meuniere", 26 mrt. 14 uur Haagse Comedie met "Schakels", 28 mrt. 20.15 uur Nieuw Rotterdams To neel met "De vijanden", 31 mrt de Haagse Comedie. Circus-theater: 24 mrt 20.15 uur 't Nederlands Danstheater. Congresgebouw: 27, 28 mrt. 19 uur Mattheus Passion door Toonkunst koor. Diligentia: 26 mrt. 14.30 uur Mi- chell Beroff, piano, 28 mrt. 20 uur Ver. v. Kamermuziek Bartok Kwartet 24. 25. 26 mrt. Cabaret Lu- relei "Moeder er komt een bevol kingsexplosie, Ja. kind, dat zal me een klap geven". Houtrusthallen: 30 mrt tem 3 apr. dag. 10—17 1923 Hobby '72 beurs voor vrijetijdsbesteding. LEIDEN Stadsgehoorzaal: 25. 26 mrt. 10 22 uur-Antiekbeurs, 27. 28 mrt. te 19.15 uur Mattheus Passion o.l.v. Herman de Wolff. Rijnlands Lyceum: 25 mrt.-20.15 U. Liefdeshad Je me maar, 28 mrt. 20.15 uur Popgroep Focus 29 mrt. Cabaret Jasperina de Jong- show. Schouwburg: 24 mrt. 20.15 uur 't ROTTERDAM Nieuw Rotterdams Toneel "Een op de zes", 28 mrt. 20 uur Neder landse Operastichting "The Rake's Progress", 29 mrt. 20.15 uur Am sterdams Toneel, 30 mrt. 20.15 uur Nationale Ballet. Piccolo-theater: 26 mrt. 14.15 uur, Kindertheater Wiedus: "Wiedus, waar woon je", 27 mrt. 20.15 uur, Rotterdams Danscentrum. Hof pleintheater: tem 29 mrt beh. 27 mrt 20.15 uur Fons Jansen met "Kwartetten". Luxor theater: tem 3 apr. 20 uur Snip en Snap met Willy Walden en Piet Muyselaar. De Doelen: 24 mrt. 20.15 uur het Rott. Philharm. Orkest olv Miklós Erderlyi 24 mrt 20.15 Muur Kon. Rott. Acc. Ver. 24, 25, 26 mrt. 24.15 uur Ambush, Nedley Elstak Trio. Phil Woodsand his European Ritm Machine. 25 mrt 24.15 Theo Loevendie Consort. Herbie Hancoc Sextet en Banten, 26 mrt. 14.24 u. Ellen Skidmore Kwintet, Han Ben- nenk en Mischa, Eengelberg. Bur ton Green Kwartet. Kwartet Hans Dulfer. Frank Wright Kwart. Sunn Murray Kwartet, Steve Lacy Kwintet, grote I.C.P. olv Willem Breuker, jazzfilms en dichters. (Hans van de Waardenburg John ny the Selfkicker en Jan Wol kers). 26 mrt 20.15 uur Knaakcon cert Ned. Blazersensemble 28 mrt 20.15 uur Meesterserie 71/72 met Arthur Grumiaux, viool. Istvan Hajdu, piano, 29 mrt. 21 uur. "Aanloop 1972" Rotterdams Phil- harmonlsch Orkest olv Hans Vonk, 30 mrt 20.15 uur Pijperherdenking mmv Danzi-kwartet. Theo Bruins piano. 31 mrt. 20.15 uur Cabaret Rients Gratama. ADVERTENTIE RESTORAMA RUksstraatweg 324, Wassenaar dir. P. d'HERSIGNY grill - bar Gezellige sfeer voor groepsdiners bruiloften en partijen etc. TELEFOON 01751—2500 1. Er is zo veel doe-het-zelf-parket te koop dat men door het bos de bomen niet meer zou zien. De mer ken even voorbijgaand, kunnen wij parket o.a. indelen naar soort: massief (van dik tot dun),lamel lenparket. paneelparket en mo- zaiekparket. Er is los te leggen par ket en ihet meeste) te lijmen par ket. Voor wie er geen ervaring mee heeft, en niet van plan is er een heleboel geld voor uit te ge ven, is een mozaiekparket met een geheel afgewerkte (gelakte» top laag wel het aantrekkelijkst. Er is een zelfleg-parket vanaf ca f 14 tot ca. f 70,- per vierkante meter. 2. Een moderne manier om een nieuwe vloer te maken is de zoge naamde strooivloer. Op een vlak afgewerkte ondergrond wordt eerst een kleurlaag gezet en na droging, daarop een kleurloze plasticlaag. In die nog natte laag worden kleur- schilfer§ gestrooid. Daarop weer 'n laag heldere plastic, schuren en nog enkele lagen plastic. Vooral voor keukens, doucheruimten enzo voort is dat een decoratieve maar in de eerste plaats gemakkelijk te onderhouden vloerafwerking. 3. Niet zo goedkoop, maar erg mooi is een mozaiek vloert Je. In 'n doucheruimte loopt het niet zo in de papieren. Mozaiektegeltjes zijn er in talloze kleuren en vormen. De ondergrond moet goed schoon, en vetvrij zijn. Het mozaiek kan het beste in een laagje bouwlijm wor den aangebracht. De voegjes kun nen met hetzelfde materiaal wor den afgewerkt. 4. Alvorens een nieuwe vloerbe dekking wordt aangebracht of het nu nylon, parkettegels, of een strooivloer is zal in de meeste ge vallen eerst geëgaliseerd moeten worden; geheel vlak gemaakt. Dat is op het eerste gezicht puur vak werk. Maar met een modern ega liseermiddel, bestaande uit een kwartskorrel in kunststof, bereiken enigszins handige doe-het-zelver ook heel goede resultaten. 5. Wie een vloer vernieuwd doet maar half werk wanneer hij de oude plintjes laat zitten. Meestal zien die er slecht uit, want het plint is een van de talrijke stief kinderen van de huizenbouwers; veelal een slecht geschaafde slecht geschilderde vurenhouten lat. Snelle opknapbeurtkoop hardhou ten latjes (in een houtsoort, die past bij het interieur, van bijvoor beeld lVL-xl'i centimeter dik. Indien de plint inderdaad l'j cm dik is, zet die met koploze spijker tjes bovenop de oude plint en meet nu de totale hoogte van de plint- lijst. Snij nu stroken fineer in die breedte en lijm die met kontakt- lijm ertegen. Erg gemakkelijk fi neer is voor dit doel het ca 1 mil limeter dikke doe-het-zelf „fini- plex". 6. Wanneer de vloeren opgeknapt worden, bekijk dan eens of het mo gelijk is en wenselijk drempels te verwijderen. Drempels zijn las tige dingen. Tussen twee in elkaar lopende ruimten, die beiden een nieuwe vloerbedekking krijgen kan zo'n drempel er tevoren worden uitgehaald. Vloer glad bijwerken. De deur zal. met het oog op tocht van een extra strip moeten worden voorzien. 7. Drempels plegen^ vaak los te zitten, en de schroeven vast zetten wil niet lukken omdat de houten klos in de betonnen vloer doodeen voudig los ligt te rammelen. Haal de schroeven eruit, zet de klosjes met 'n vulmiddel opnieuw vast en bevestig de drempel opnieuw. Nog beter zet de drempel vast met een tweecompotentenlijm of met een vulmiddel op kunststofbasis. 8. Een benonnen keldervloer, een garagevloer en dat soort dingen, schreeuwen om een praktische af werking waarvoor men echter vaak niet veel geld over heeft. Een keldervloer mag niet stuiven, een garagevloer moet goed van olie en vetten kunnen worden gereinigd. Dat kan allemaal met kunststofbe- tonverven. Dat is eigenlijk geen verf. maar een pvc-produkt dat met een kwast strijkbaar is. Te koop in diverse kleuren. 9. Een betonnen keldervloer, die kraakt, moet worden bijgespijkerd. Het kunstje bestaat hieruit, dat men de spijkers schuinsweg in slaat, Aan de ene kant van elke plank naar rechts aan de andere kant naar links. Is een houten vloer niet vlak meer. omdat alle planken holgetrokken zijn, leg er dan een laag hardboard op en spij ker die vast. Spijkers om de 25 centimeter. Leg de platen niet recht, maar diagonaalsgewijs. 10. Een gladde badkamer- of dou- chevloer kan levensgevaarlijk zijn. Een hele nieuwe afwerking. om hem wat stroever te maken, is niet altijd nodig. Plak er zelfklevende anti-slip-strips op. Die zijn ook te koop in bloemvorm. 1. Plafondtegels van polystyreen schuim zijn er tegenwoordig in al lerlei fraaie structureringen. Wanneer zij enigszins vochtig zijn, als zij worden verwerkt, treedt na derhand krimp op. Laat ze dus voor de zekerheid eerst een paar dagen binnenshuis staan. Let erop dat de juiste lijm wordt gebruikt; de verpakking moet duidelijk ver melden dat de lijm geschikt is voor polystyreenschuim. 2. Een houten plafond staat bij zonder fraai. En het aanbrengen is niet zo moeilijk meer. Het kan met schroten of met gefineerde tri- plexpanelen. En in de meeste ge- vallên kunnen ze met eenzijdige neopreenlijm worden vastgezet. 3. Het plafond behangen is in ons land niet zo bekend in tegenstelling tot bijvoorbeeld Engeland, waar dat heel normaal is. Sinds wij ech ter het zogenaamde Rauhfaser-be- hang weer ontdekt hebben is be hang op het plafond niet zo gek. Het nogal sprekende gestructureer de oppervlak geeft het effect van een heel zorgvuldig afgewerkt ge- struct plafond, zeker wanneer zo zorgvuldig is geplakt dat de naden stotend tegen elkaar» onzichtbaar zijn. Boven het hoofd werken is 'n beetje lastig, maar wanneer men de ingelijmde baan harmonica-ge- wijs opvouwt en die op de trap meevoert op een stuk hardboard, lukt het wel. 4. Wanneer een na vele wit- beurten te dik geworden laag van een plafond moet worden afge stoken. is een heel ouderwets maar nog altijd doeltreffend middeltje bekend om te voorkomen dat men met een afgrijselijke stuifboel komt te zitten. Smeer het plafond in met aangemaakt ouderwets stijf sel (niet helemaal tegelijk, stukken van zo'n 1 vierkante meter) laat dat aandrogen gedurende 15 k 20 minuten, breng daar nog een laag stijfsel overheen, wacht tot die be gint te harden en steek dan de hele ingewerkte laag met een plamuur- mes af. 5. Een gedeeltelijk verlaagd, pla fond is ook wel zelf te maken, zelfs als men weinig ervaring heeft. Een stukje verlaagd plafond in een gang of hal met daarin ingebouw de sfeerverlichting kan b.v. met schrootjes worden gemaakt. Zet aan beide zijden van de gang een ste vige lat tegen de muur (boren, pluggen en schroeven of nog ge makkelijker eenzijdige neopreeen- lijm en een paar stalen nagels). Schroef aan de onderzijde daarvan verbindingslatten, waar de schroot jes tegen aan kunnen worden ge spijkerd. Wie verlichting inbouwt, moet eerst de bedrading in orde maken. 6. Houten plafonds in oudere hui zen geven veel gehorigheidsover- last. Een redelijke isolering kan al leen worden verkregen, wanneer men het euvel aan beide zijden be strijd: boven en onder. Boxen b.v. een laag zachtboard erop, waar overheen een laag hardboard, en tenslotte zo dik mogelijke vloerbe dekking. Beneden eveneens een be kleding met zachtboard, maar dan met een tussenruimte fdoor latten) en daarop polystyreenschuim pla fondtegels. 7. Wanneer een plafond op den duur zo lelijk is geworden en zoveel scheuren vertoont dat er geen be ginnen meer aan is, en men wil toch geen plafondtegels aanbren gen dan is 'n bekleding met een vi- nylprodukt de beste oplossing. Er is een plafondbekledingsprodukt, dat een dun rugje van polystyreen schuim heeft, waarop een decora tieve toplaag van vinyl. 8. Een plafond schilderen gaat het handigst met een verfroller. Spat ten is moeilijk te voorkomen, maar een groot stuk karton met een gat erin waar het handvat van de rol ler doorheen steekt, vangt het meeste op. 9. Ideaal plafondbekledingsmate- riaal is het zogenaamde gipsboard. Het zijn platen, bestaande uit een tussen twee papierlagen ingesloten gipslaag. Gipsboard kan ook wor den gelijmd. 10. Wanneer het plafond een totale vernieuwing ondergaat, probeer dan eens hoe het staat wanneer u het centrale lichtpunt doodgewoon weglaat, Een moderne kamer heeft meestal voldoende aan andere ver lichting.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19