Zeven doden in Ulster ERKIEZINGEN N ILLINOIS IEFINITIEVE EST MUSKIE Reacties op rede Breznjew gunstig )erde front tegen Portugezen in Afrika roeger [romend ater op ars? Breznjew erkent realiteit van EEG Rust keert terug in El Ferrol DAG 21 MAART 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) K^IINGTON De voorverkie- voor het presidentschap die laag in Illinois worden gehou- ls alleen van betekenis om- Ie uitslag kan bepalen of se- tor Edmund Muskie nog als de ingrijkste Democratische kan- laat beschouwd moet worden, uitslag kan ook het eerste be- van een beweging die pitertijd senator Edward Kenne- op de voorgrond kan plaatsen nneer in Juli het Democratische jrtijcongres in Miami wordt ge- uden. f, ,H. L. Leffelaar tor Muskie heeft In de ver engen van New Hampshire en jrida geduchte klappen gekre- a, In New Hampshire behaalde 11 een magere 46 procent van ^1 stemmen, in Florida eindigde Mina senator Hubert Humphrey de vierde plaats. Zijn adviseurs onmiddellijk aan zijn „ima- Ihl'gaan sleutelen en hebben be- ten dat hij er beter aan doet zijn gecultiveerde positie van politieke midden op te geven, JADEN A (UPI) Het Jet ilsion Laboratory, het Mariner- tation, heeft zondag foto's vrij en die erop wijzen dat de op deke van de planeet Mars door d water aangevreten zou zijn. poolkappen van Mars zijn ekt met droog ijs, bevroren oxyde. Geleerden hebben al gezegd, dat er sporen van in de atmosfeer waren, maar bewijzen van water van enige Mariner-9 heeft evenwel fo lter de aarde teruggestuurd ip plekken te zien zijn die lij- droge rivierbeddingen en ka- waaronder een „Grand- Ca- Naar aanleiding hiervan met voorbehoud geopperd, dat Mars misschien rivieren zijn tegen Minouche De officier voAustitie in Düsseldorff heeft gis- 'J l tegen Minouche, de echtgenote llD ie miljonair Schubert, een ge- n 0 Dlsstraf van tien Jaar geëist 01' is pogingen tot moord op haar Die moordpogingen werden on- men in samenwerking met minneer Dieter Ellenbeck en s ïerbood zij haar dochter niet if, deze misdaden mee te doen. om zich van nu af aan linkser op te stellen. In Illinois, dat nog een van laatste ouderwetse Democratische partij machinerieën heeft waarbij 1 man (in dit geval burgemeester Richard Daley) een beslissende greep heeft op het apparaat, staat Muskie alleen tegenover zijn rivaal, senator George McGovern. De overige Democratische kandi daten hebben zich nu op Wiscon sin geconcentreerd. Burgemeester Daley heeft Muskie zijn zegen gegeven, en dat bete kent dat Muskie kan rekenen op een blok van ongeveer 90 stemmen van afgevaardigden naar het par tijcongres. Blijkt Muskie echter zwak bij de kiezers te registreren dan zal Daley „zijn" afgevaardig den voorkeurloos naar Miami stu ren en in dat geval kunnen zij ten behoeve van senator Kenne dy worden ingezet, van wie bur gemeester Daley een warm voor- was John en Robert Kennedy). De voorverkiezing in Florida heeft voor de Democratische partijstra tegen een laffe smaak achtergela ten. Het enige dat er met zeker heid gezegd kon worden was dat de Democratische partij zich nog steeds niet had hersteld van de rampzalige gevolgen van het par tijcongres in 1968. Men is nog niet bereid om senator Muskie af te schrijven, ook niet na Illinois, want daarna volgt op 4 april de belangrijke voorverkiezing in Wis consin, maar wanneer Muskie ook daar in moeilijkheden raakt, wordt grote pressie voorzien op senator Kennedy. Kennedy heeft keer op keer nadruk kelijk verklaard de kandidatuur niet te wensen en niet te ambiëren. Hij zal zich ook zeker niet op het laatste ogenblik kandidaat stel len, maar ook hij kan niet ont kennen dat wanneer de Democra tische voorverkiezingen geen dui delijke koploper opleveren, de kans groot is dat het partijcongres zich tot hem zal wenden. Een eerste aanwijzing van een eventuele Ken- nedy-beweging zal de voorverkie- zing op 23 mei in Oregon geven, waar Kennedy tegen zijn uitdruk kelijke verzoek toch op de lijst van kandidaten is geplaatst. De achteruitgang van Muskie's po sitie wordt verder geïllustreerd met de uitslag van het laatste Gal- lup-opinieonderzoek waar Hubert Humphrey de duidelijke voorkeur kreeg als kandidaat boven Mus kie. Binnen de Democratische par tij wordt echter gevreesd dat een kandidatuur van Humphrey neer komt op het erkennen van een fias co voor de pogingen om de Demo cratische partij nieuw leven in te verder uiteengedreven zou kunnen worden. Illinois wordt als een waardevolle barometer beschouwd voor de na tionale verkiezingen, omdat de staat sinds 1916 altijd op de win naar heeft gestemd. Men hecht dan ook belang aan het feit dat de tussentijdse verkiezingen van 1970 met een grote overwinning van de Democraten schenen aan te duiden dat president Nixons kansen in gevaar waren. Maar het onduidelijke gezicht van de Democraten, zonder een herkenbare koploper, kan Nixons kansen al leen maar verbeteren. Een brandweerman verzorgt een gewonde vrouw na de ontplof fing in Donegalstreet in de winkelwijk van Belfast. (Van onze correspondent) BELFAST Zeven doden en 146 gewonden waren maandag de balans van een dag Ierse spanning. In Londonderry werd een Britse soldaat doodgeschoten en in de Noordierse hoofdstad Belfast ont plofte een bom in één van de be langrijkste winkelstraten. Het was rond het lunch-uur toen een in Donegalstreet geparkeerd vrachtwagentje met een enorme dreun uit elkaar spatte. Twee agenten, de een r.-katho liek. de ander protestant, die, dicht bij de auto op de stoep ston den. werden meteen in flarden ge reten. De hele straat was van het ene moment op het andere bedekt met doden en gewonden en een ge brul van angst en leed vervulde de lucht. Deze aanslag bleek zes levens te hebben gekost en 146 slachtof fers werden met zware verwondin gen naar ziekenhuizen vervoerd. Anoniem Aanvankelijk had een anonie me stem vla de telefoon aangekon digd dat er een bom zou ontploffen in een straat die achter Donegal street loopt. De politie was daarom begonnen 't publiek uit deze straat te verwijderen en de meest voor de hand liggende uitvalsweg was Do negalstreet. Toen de bom hier dan ook ontplofte waren er aanzienlijk meer mensen bijeen dan gewoon lijk. Men neemt aan dat het tele foontje een val is geweest om zoveel mogelijk mensen naar de plaats van de werkelijke ontploffing te Debat In het Britse Lagerhuis vond gis- stermiddag een debat over Noord- Ierland plaats, dat de Labour-oppo- sitie had georganiseerd in onge duldige afwachting van het Ulster- plan van de Conservatieve regering Heath. Het plan zou woensdag aan de premier van Noord-Ierland, Brian Faulkner, worden voorgelegd als hij in Londen is voor bespre kingen met de regering van West minster. Oppositieleider Wilson ver klaarde in het debat, dat de angst aan beide zijden van het water steeds groter wordt. Spanning Hij bedoelde daarmee, dat ook aan de Engelse kant van de*Ierse Zee de spanning begint te stij gen. Oud-premier Wilson verklaar de nog: „de klok luidt nu voor ons allen". Van regeringszijde werden de aanslagen van gisteren betiteld als onbeschrijflijke wreedheden. Ook premier Heath mengde zich gisteren nog in het debat met de verklaring, dat het uitblijven van het Ulster-plan vooral niet diende te worden uitgelegd als een eventuele onenigheid binnen het kabinet. De Britse premier onder streepte nog eens, dat ieder hervor mingsplan voor Noord-Ierland als voornaamste onderdeel economi sche hulpmaatregelen diende te omvatten. MOSKOU (Reuter, AFP) In zijn rede voor het 16de congres van de Russische Vakbonden, zijn eerste belangrijke uiteeraettmg over de Russische buitenlandse po- Utlek dit Jaar heeft de Russische partijleider Bresnjew ook een pas sage gewijd aan da EEG. In het verslag van deze redevoering in ons blad van gisteren konden wij dease passage niet plaatsen. Hetzelfde ia het geval met een nauwelijks ver huld voorstel aan Peking voor het Sluiten van een niet-aanvalsverdrag Beide gedeelten van de rede voering van Breznejw volgen in een samenvatting hieronder. Via de gebruikelijke steunbetui gingen aan de communisten in Zuidoost-Azië en de Arabische lan den („Moskou's betrekkingen met Arabische landen zijn nooit zo goed geweest) kwam Breznjew op de gemeenschappelijke markt. „De Sowjet-Unle, zo zei hij, ontkent niet de realiteit die in West-Europa is ontstaan de EEG. Onze betrek- kingen en met de lidstaten van de HEG zullen afhangen van de ma te waarin zij van hun kant dé rea liteit erkennen die in het socialis tisch Europa is ontstaan de Co mecon. „Wij zijn op economisch ge bied voor gelijkheid van rechten en tegen discriminatie op handelsge bied". Tot slot trok de Russische leider nog de aandacht met een voorstel aan zijn Chinese collega's de we derzijdse betrekkingen te verbe teren. „De officiële Chinese ver tegenwoordigers vertellen ons dat de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de Volksrepubliek China ge baseerd moeten zyn op de princi pes van vreedzame coëxisten tie. Welnu, als de leiding in Pe king niet meer verwacht van de be trekkingen met een socialistisch land zijn wij bereid op dit moment en op die basis de weder zijdse betrekkingen te ontwikkelen. WIJ zullen onze woorden vertalen in zeer concrete en constructieve voorstellen inzake non-agressie, het niet gebruik maken van ge weld en het regelen van de grens geschillen. Die voorstéllen zijn sinds lang in Peking bekend. Het is nu aan de Chinese leiders zich te ma nifesteren", aldus Breznjew. WASHINGTON/BONN/MOSKOU/ LONDEN (AFP) Regeringskringen ln de Verenigde Staten en West- Duits land hebben overwegend posi tief gereageerd op Breznjews onver wachte uiteenzetting over de buiten landse politiek van de Sowjet-Unie. Peking heeft zich nog niet uitgelaten over de Russische voorstellen voor een niet-aanvalsverdrag. Washington WASHINGTON: Regerlngskrta- gen in Washington zien Breaijews redevoering als een constructief ge heel. dat aansluit by Nixons streven naar een nieuw Internationaal even wicht. Officieel hebben het Witte Huis en het ministerie van Buiten landse Zaken nog niet gereageerd. Maar officiële kringen hechten veel betekenis aan de gelijktijdige vermel ding van het streven naar verbete ring van de betrekking met China en met de Verenigde Staten. Open lijke kritiek op Nixons reis naar Pe king is in Breznjews rede achterwege gebleven. Hij nam een afwachtende houding aan, zeggend dat de toe komst zal leren wat in Peking is af- gesprokeri: „We hebben geen be hoefte aan het trekken van over haaste conclusie»". De kringen in Washington zien hierin een bevestiging van het rege ringsstandpunt dat Nixons toenade ring tot Peking geen complicaties met zich meebrengt voor de Ameri kaans-Russische betrekkingen. Inte gendeel. Nixons initiatieven kunnen juist tot evenwiciitiger en minder ge vaarlijke betrekkingen tussen de drie wereldmachten lelden, to menen ze. Bonn BONN: De Westduitee regering heeft by monde van woordvoerder Conrad Ah Iers haar voldoening uit gesproken over de paragraaf over de EEG in Breznjews betoog. Zoals de regering in Bonn de naoorlogse wer kelijkheid heeft moeten erkennen, zo heeft de Sowjet-Unie moeten toege ven dat de EEG 'n realiteit is. Door de „erkenning van de EEG" is vol daan aan een van de voorwaarden, die de CDU-oppositie heeft gesteld voor ratificatie van de verdragen met Moricou en Warschau, aldus Ah Iers. Erkenning van de EEG als realiteit betekent dat Moskou niet de bedoe ling heeft de Europese eenheid te verstoren of te belemmeren. Breznjews verklaring heeft aange toond van hoeveel belang de ratifi catie Is voor ontspanning in Europa en voor de normalisering van de be trekkingen tussen Bonn en de com munistische landen. Bij het stemmen voor of tegen ratificatie gaat het niet zozeer om een keuze tussen oorlog en vrede, als wel om een keuze tussen confrontatie en coöperatie, zo meen de Ahlers. Confrontatie kan kwalij ker en zelfs gevaarlijke gevolgen hebben voor BprUjn en de Bonds republiek, zo meende hy. Londen LONDEN: Ook ln Londen ziet men de Russische „erkenning van de EEG" als de belangrijkste passage in de toespraak van de Russische party - leider. Voor de rest lijkt het betoog weinig nieuws te bevatten, zo is de Indruk in Londen. Met het voorstel om de betrekkin gen met Peking te baseren op vreedzame coëxistentie" heeft de Sowjet-Unie kennelijk aanvaard dat de verhouding met China op dezelfde leest geschoeid moet worden als die met de kapitalistische landen. Niet de .socialistische broederschap" maar een systeem van akkoorden tussen staten moet de grondslag zijn van de Russisch - Chinese betrekkingen. Mos kou heeft zich erbij neergelegd dat China zich ©nafhankeiyk opstelt en geen deel wil uitmaken van door Moskou geïnspireerde socialistische kamp. De betrekkingen tussen Mos kou en Peking zouden daarom geba seerd moeten worden op dezelfde .vreedzame coëxistentie", die bestaat in de betrekkingen tussen Moskou en Peking en Washington, aldus waar nemers in Moskou. Opstand in een Angolees kamp in Zaire BRAZZAVILLE (Reuter) De generale staï van de Angolese be vrijdingsbeweging "Grae" in Zaire (het voormalige Kongo-Brazzaville) is in arrest in Kinsjasa, na een op stand ln het hoodkwartier van de beweging in Zaire, zo meldt het Kon golese persbureau uit Brazzaville. Ook negen Portugese krijgsgevangenen waren uit het kamp naar Kinsjasa overgebracht. Een groep opstandelin gen van de "Grae", die vanuit Zaire opereert had geprobeerd Holden Ro berto, die in Zaire een regering-bal lingschap heeft gevormd, te ontvoeren en te vermoorden, maar de politie van Zaire had dit verhinderd. Daar op hadden andere muiters drie offi cieren van de Grae doodgeschoten. Moboetoe heeft een officier naar het kamp gestuurd om een onder zoek in te stellen. Alle muiters zyn nu gearresteerd, aldus het pers bureau. EL FERROL In generaal Fran co's geboortestadje El Ferrol aan de Spaanse noordwestkust, en meer speciaal op de staatswerf Bazan. keerde de rust maandag na meer dan een week van bloedige onlus ten en heftige stakingen, weer terug. Dat wil zeggen dat de arbeiders gis teren, vandaag en morgen naar gelang de afdeling waarin zij werken, op de werf beginnen te werken. Maar zij doen dit nu onder toe zicht van de Spaanse marine, dia de diensten van veiligheid en open bare orde van de werf heeft over genomen volgens het besluit van ge neraal Franco's kabinet. Men had eerst gedacht, dat de regering het staatsbedrijf geheel zou militariseren en de arbeiders onder de krijgs tucht zou stellen, ook al als voor beeld tegenover de verdere onrustige arbeidsgroepertngen ln de streek. Het blijkt echter, dat generaal Franco en zijn ministers de gebeurtenissen, waarbij twee doden vielen, eerder willen minimaliseren. Pokken in Joegoslavië In Joe- go-Slavië heerst pokken-alarm. Zon dagavond is in Belgrado voor het eerst officieel bevestigd, dat deze ziekte ln de autonome provincie Kossovo in het zuiden van het land is uitgebroken. Aangezien over het aantal ziektegevallen niets is ge zegd, vreest men ln de Joegoslavi- Khe hoofdstad, dat het tot dusver bekend geworden aantal van acht patiënten Inmiddels nog 1a geste gen. Samenzwering Vijf Grieken, onder wie 3 journalisten, zijn giste ren voor een gerechtshof in Athene beschuldigd van een samenzwering tot gewelddadige omverwerping van het huidige regime. Een hoofdin specteur van politie vertelde als ge- tui ge-k-charge dat het vijftal lid is van de door de componist Theo- dorakis opgerichte organisatie „Het Patriottisch Anti-dictatoriaal Front" (PAM). Deze organisatie streeft er naar het bewind met geweld ten val te brengen en een communistisch stelsel ln Griekenland te vestigen. aar nadat de eerste schoten a gelost in de stryd om onaf- iwl elijkheid van Angola heeft de zich verspreid naar een der ft, Het ligt langs de zuidgrens -Zuidwest-Afrika. waar ongete ld leden onder de Ovambostam over de grens hebben doen ge- 1 in het kwetsbare gebied van' E -e te Juist het werk begonnen ies| (en reusachtig project voor ir- jt en bet opwekken van elek- 't, dat vergeleken kan wornedm te Cabora Bassa-dam in Mo- «Ne. De Portugezen zouden in ,ai te aan een bedreiging kunnen blootgesteld, dde vergelijk- te met die van de FRELIMO, [tertUabeweging van Mozambi- nX zich richt tegen de omstre- ora-Bassfba-dam. Er is ech- belangrijk verschil. Terwyi "T°ïambique de guerrilla-activi teit in het noorden geconcentreerd is, vooral in het gebied van de Ca bora Bassa, zijn in Angola Portuge se troepen in het noorden èn het zuiden op twee gescheiden fronten in gevechten gewikkeld. Wanneer Portugal gedwongen zou worden een deel van zijn staande leger van 60.000 man in Angola aan een derde front in te zetten zou men versterkingen moeten sturen om andere vitale gebieden van de kolonie niet onbeschermd te doen blijven. En Portugals mankracht wordt reeds volledig gebruikt. Ongerustheid over de ware stand van zaken in Angola heeft geleid tot voortdurende geruchten, waar van sommige in de plaatselijke pers opdoken, over de juiste plaats van de activiteiten der rebellen. Officiële Portugese communiqué's worden de laatste tijd niet veel uitgegeven en plaatsnamen worden er niet ln ver meld. In december en Januari bracht ma joor Silva Pais, directeur-generaal van de veiligheidsdienst (DGS) of hoofd van de politieke politie een veelbetekenend bezoek aan Angola. Hij deelde mede, dat er 2 DGS- agenten zijn in Oost-Angola, maar maakte geen melding van andere ln de rest van de kolonie, b.v. in Loeanda, waar een initiatief van de DGS vorig Jaar leidde tot de arres tatie van honderd leden van de MP LA (Volksbeweging voor de be vrijding van Angola), die beweerde samen te werken met de verzetsbe weging in de Angolese hoofstad. De MPLA zegt ook aanvallen in Cune- ne te hebben Wanneer „het terrorisme en de on dermijnende activiteiten" in Cunene voor de Portugezen als een onaan gename verrassing zijn gekomen dan was dat, doordat zij geloofden dat dit kwetsbare gebied, waarvan de ontwikkeling thans gemeen schappelijk gefinancieerd wordt door de Portugese en Zuidafrikaan- se regeringen, als buffer diende te gen guerrilla-aanvallen uit Zuid west-Afrika. Dit lekt echter niet uit, maar na het vertrek van de gouverneur-generaal van Angola, kolanel Rebocho Vaz en hoge mili taire autoriteiten naar het terrein van de ongeregeldheden, staat het nieuws zwaar onder censuur. Daar echter het 2490 miljoen gulden kos tende Cunene-rlvierproject elektrici teit en irrigatie zal verschaffen zo wel aan het gebied van de Angolese als aan de Afrikaanse kant van de grens ls het duideüjk een aan vals- object voor nationalistische activi teiten. Het oorspronkelijke schema, dat in 1978 voltooid moest zyn, is onlangs vergroot met de voorgenomen vesti ging aan Angolese kant van onge veer zevenduizend boerengezinnen en de aanleg van een geïrrigeerd gebied van 500.000 hectaren (te ver gelijken in grootte met de provincie Noord-Brabant). Plantages tussen de 400 en 1200 hectaren zullen on der huurcontract van drie Jaar wor den uitgegeven om er vee te hou den, waarbij die nadruk moet vallen op de melkproduktie. In het begin zouden de landerijen onder leiding staan van Europea nen met zwarte souschefs en zwarte arbeidskrachten. Nieuws van deze aard moet als brandstof werken voor Afrikaanse bevrijdingsbewegin gen en het zou vreemd zijn als het werk aan de Cunenedam zonder moeilijkheden zou verlopen. Tot dusver zijn de berichten uit Cunene welbewust gebagatelliseerd en pas na verhalen over moeilijkheden in het gebied fcs in Lissabon het nieuws uitgelekt, dat het werk aan het plan al begonnen is. Op het ogenblik zijn Portugese troepen ln Angola voortdurend in het offensief tegen drie verschillen de en blijkbaar onderling niet te verzoenen onafhankelijkheidsbewe gingen. Deze bewegingen zijn: de MPLA van Agostinho Neto, die Juist zijn hoofdkwartier van Kongo-Brazza ville naar Zambia heeft overge bracht omdat Kongo bezwaar had tegen de sabotage door de MPLA van de Benguellaspoorweg, de enige verbinding met de zee; de UPA (Unie van Angolese Volken) van Holden Roberto, die de zegen geniet van Moboetoe in Kinsjasa; en ten slotte de UNITA (Unie voor Totale Onafhankelijkheid van Angola) van Jonas Savimbi die beweert haar hoofdkwartier te hebben gevestigd binnen Angola zelf. Het voornaamste gebied van de ac tiviteiten is Mexico in Oost-Angola, waar de MPLA, de meest effectieve van de drie bewegingen, de rebellie leidt. Vorig Jaar augustus echter is een zware concentratie van UPA- guerrillastrijders van Kongo uit An gola binnengedrongen en heeft vol gens de Portugezen 230 kilometer weg vernield. De UPA beperkt haar activiteiten tot de koffie- en dia- mantgebieden in het noordoosten. De UNITA, die naar verluidt strijdt met buitgemaakte Portugese wapens en wat hulp ontvangt uit Cuba en China zegt dat treinen, die over de Benguellaspoorweg rijden, een ge bied doorkruisen van drie uur spo- rens. Dit maakt het onmogelijk voor de Portugezen om de spoorweg te gebruiken voor grote troepen transporten In plaats daarvan, rei zen troepen in grote konvooien van 60 tot 110 wagens, geëscorteerd door twee helikopters en een Jachtvlieg tuig. Ondanks beweringen van de MPLA van het tegendeel zegt de UNITA, dat de Portugezen geen onblade- ringsmiddelen tegen de oogst meer gebruiken. Voedsel is voor de rebel len geen probleem, aldus deze me dedeling, waarmee de UNITA zeggen wil. dat meer militaire hulp haar pogingen effectiever zou maken Tussen 1961 en 1971 zyn volgens de Portugezen 1071 man Portugese troepen en ongeveer 10.000 guerril lastrijders in Angola gedood, cijfers die door de onafhankelijkheidsbewe gingen heftig worden betwist. Een denkbeeld van de tegenstrijdigheid tussen mededelingen van beide zij den over het aantal gesneuvelden kan men krijgen uit de volgende communiqué's: in de eerste ze® maanden van 1971 beweren de Por tugezen 1135 guerrillastrijders te hebben gedood of gewond terwijl zij zelf 47 man zouden hebben verloren. Maar ln een samenvatting van de MPLA-operaties gedurende de eer ste drie maanden van afgelopen Jaar staat dat ei toen 335 Portugezen werden gedood en 243 gewond bij 39 gevechten. Dat de Portugezen bij hun cijfers geen militairen vermel den die zijn gedood bij ongelukken of door landmijnen was duidelijk, maar louter het verschil tussen d® cijfers van de ene en de andere zij de illustreert hoe moeilijk het is een totaalbeeld van de situatie te krijgen. De Portugezen hebben hun staand leger eerder vergroot dan verkleind. In september rapporteerden zy een afname met 35 procent van de terro ristische aanvallen vergeleken met deselfde maand van 1970, maai de loop der gebeurtenissen in net zui den zou fciumen beduiden, dat dit werd veroorzaakt door verplaatsing van activiteiten, waarbij er aanwij zingen bestaan dat de guerrillabe wegingen gereed zijn voor nieuwe aanvallen in het gebied van Cune-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9