Steenkamp wil tweejarig „economisch herstelplan" Drastische inperking bevolkingsgroei akcentrales erwerpen de ollegegeld- erhoging EEG-commissie mag meepraten over Europese instellingen ielastingen omhoog Waterdichte afspraken over lonen en prijzen Gewapende bankrovers in arrest Met pacemaker uit buurt elektrische apparatuur blijven Rapport van de Club van Rome: - 15DA0 21 MAART 1972 VENLO De economische situatie is volgens prof. P. J. A. M. Steenkamp, de informateur van het kabi- •Biesheuvel, op dit ogenblik ernstig. Het kabinet zal, de inflatie de collectieve voorzieningen opeet", zich jeten bezinnen op een herstelplan van twee jaar. Op een jenkomst van de Adelbert-vereniging in Venlo heeft jf. Steenkamp gisteravond acht elementen voor dat plan igedragen. Hij noemde ïlij'ke maatregelen voor be- sersin'g van een aantal niet- on-tokomenis (bijvoorbeeld ho- oraria van vrije beroepen); jectieve controle op irweste- ;en; erhoging van belastingen (de ennoigensbelasting, de b.t.w., d:e ccijnsen en het opnieuw aan de ide stellen van de inflatiecor- eotie) poedig overleg met het bedryfs- iven om te pogen te komen tot liidelijke afspraken over een iterste matiging van lonen en rijzen gedurende twee jaar; invoering van het spaarloon sntrekkelijker te maken; risbeleid van de overheid ld een herziening onderwerpen; verder doorlichten van de •heidisuitgaven, en iD begin met de uitvoering van _si plan om de financiële positie de zelfstandigen te verbe- Grote rol ■■wacht wondt dat deze punten belangrijke rol zullen spelen tij- kamerdebat dat vandaag PAGINA 7 het kabinet". Het debat wordt algemeen gezien als de eerste voorpostengevechten over de begro ting van volgend jaar. De oud-infor mateur vindt namelijk dat de rege ring zich niet hoeft te houden aan dë belastinigaflspraken nu de econo mische situatie in ons land zo slecht is. Volgens prof. Steenkamp moet ook bekeken worden of er kan worden doorgegaan met de 'inflatiecorrectie" (teruggave van het teveel aan be lastingen dat de fiscus ontvangt toni- gevolge van de geldontwaarding). Wat de partij vernieuwing betreft merkte prof. Steenkamp op, dat de betekenis van de geloofsopvatting voor de politiek erkend dient te wor den. "Het Evangelie moet in de taal van anno 1972 vertaald worden, het moet niet alleen het vertrekpunt maar ook de vitamine zijn voor het politieke werk". Evangelisch Prof. Steenkamp wees er op, dat velen buiten de christelijke kerken tot dezelfde politieke opstelling komen als zij die tot deze kerken behoren. Maar, zo vroeg hij, moeten die velen .SfONINGEN (ANP) Het over ran de drie vakcentrales verzoek gericht tot de de Kamer het wetsontwerp over i,65 srhoging van het collegegeld tot ad gulden niet eerder in behan- te nemen dan in combinatie wetsvoorstellen over de studie' is gisteravond op een byeen- van de studenten-grondraden roningen meegedeeld door de E. Steenbergen, voorzitter van e bond van onderwijzend jlraeel. Igens de heer Steenbergen be- blj het overlegorgaan de indruk door minister M. L. de Brauw knschapsbeleid) voorgestelde kegelen zijn Ingegeven door de de plotselinge onstane budget tekorten op te vangen. Het tforgaan vindt het onjuist dat ók door de regering uitgesproken tot de zogenaamde externe de- atlsermg van het wetenschappe- onderwys, aan die wens wordt Werd, zo zei de heer Steenber- 1,65 t overlegorgaan is ook van me de stijging van het college oog is, mede gezien de ver ding, dat in de toekomst verdere $ngen zuilen volgen. Deze ver- doet vermoeden, aldus het Bgorgaan, dat jongens en meis- lt lagere inkomensgroepen kun- vorden afgeschrikt wetenschap- timerlid tegen enteverlaging 8 haag (ANP) Het D'W irlid De Goede uit Leiderdorp jft de ministers van Financiën, momische Zaken en van Ver- Woterg+aat hun invloed aan- om alsnog te verhinderen k aangekondigde renteverlaging eer> aantal banken wordt ge lieerd. lÜ) heeft gevraagd ervoor te dat de rentevergoeding bij de cheque- en girodienst niet verlaagd. Een beslissing ter- toet z.i. ten spoedigste worden gemaakt. pelijk onderwijs te gaan volgen. Iede re mogelijk selectie op grond van fi nanciële en milieu-factoren dient volgens het overlegorgaan te worden vermeden. Selectie en studietempo zullen alleen op onderwijskundige motieven mogen worden1,J van buiten de kerken een evarngeii- lisch paspoort tonen als zij tot de christelijke partijen willen behoren? Het ligt een dubbele verantwoorde lijkheid voor de confessionele par tijen: ten opzichte van hen, die ja renlang trouw waren en ten opzichte van degenen, die vanuit een andere levenshouding wilflen deelnemen aan de nieuwe partij. Ook voor deze laat ste groep moet een opening gemaakt warden. Prof. Steenkamp zei dat de confes sionele partijen in 1975 (het eerst volgende jaar voor kamerverkiezin gen) vrij zullen zijin wat de keuze over de regeringsverantwoordelijkheid en -samenwerking betreft. "De zaak ligt dan weer open naar beide kanten. De keuze zal dan bepaald worden door actuele vraagstukken, mentali teit en politieke situatie". Positief Het rapport van de commissie- Manshodt (de commissie in de sa menleving) wordt door prof. Steen kamp positief gewaardeerd. Hij noemde het rapport een goed uit gangspunt voor discussie en plaats bepaling in de politiek. Op enkele punten had prof. Steen kamp aanmerkingen. Hij vond dat de spankracht van de mens wordt over schat met betrekking tot de sober heid en de dwang en meende, dat voor grote problemen soms met lap middelen werd volstaan. Hij wees er voorts op, dat sommige vraagstukken met betrekking tot de bevolking, de vervuiling en de economische macht te globaal bezien werden en dat de aangeduide versterking van de over heid en de democratisering niet in evenwicht is. EPE Twee gewapende bankro vers zijn de afgelopen, nacht in Epe gearresteerd. Zij worden verdacht van drie bankovervallen, een inbraak by een wapenhandelaar in Emmen en van een groot aantal andere inbra ken in midden Nederland. De twee mannen, d!ie zijn ontsnapt uit het Van Mesdagasyl to Groningen werden vannacht betrapt bij een in braak in Epe. Bij een bankoverval to Gorssel twee weken geleden ontvoer den zij de bankdirecteur. De man werd later weer vrij gelaten. Vorige week werden in de bossen by Zeist een in een zomerhuisje in Elspeet schietklare wapens afkomstig van de Emmense inbraak, gevonden. Het zomerhuisje is vermoedelijk hun hoofdkwartier geweest. De mannen zyn verscheidene keren veroordeeld voor vermogens-, geweld- en zeden delicten. Eén van hen staat als ge vaarlijk. bekend. Gisteren zijn in Amsterdam de -pompen in bedrijf gesteld waaruit ongefluorideerd drink water stroomt. Voorlopig zijn er in de hoofdstad vijf tappunten, ADVERTENTIE Oranje Munt Lange Poten 5a - Den Haag Tel. 070 - 64.69.24 Mocht de animo erg groot zijn dan zal het aantal worden uitge breid. Gisteren bleek daar overt gens nog niets van, want de be langstelling voor de pompen was bijzonder gering. Gestolen goed opgespoord bij huiszoekingen ELST Vijftig man rijkspolitie heeft gisteren op tien adressen to het Betuwse Eist huiszoeking gedaan. Een groot aantal gestolen goederen werd daarbij opgespoord. Zes jonige Elstenaren, van wie vijf Zuidmoluk- kers, werden aangehouden. By een huiszoeking in Arnhem werd nog een arrestatie verrioht. De politie vond radio's, bandrecor ders, tv-toestellen en andere elektri sche apparatuur, die allemaal van diefstal en inbraak afkomstig waren. Het was het resultaat van het werk van een rechercheteam dat enige we ken geleden werd gevormd en dat opdraoht kreeg het groeiende aantal inbraken en diefstallen in de Betuwe tot klaarheid te brengen. DEN HAAG (ANP) Prof. dr. D. Durrer, hoogleraar in de cardiologie aan de universiteit van Amsterdam, raadt iedere pacemaker-patiënt aan voor zichtig te zijn met het gebruik van elektrische apparatuur. De televisie en radio zijn onschade lijk, maar apparaten, zoals kof fiemolens, haardrogers of boren, kunnen vooral van dichtbij, in vloed hetfben op de werking van de pacemaker. Eveneens kan het repareren van een lopende auto motor of motorfiets onder be paalde omstandigheden moei lijkheden geven. Dit schrijft hy to het Nederlands tijdschrift voor Geneeskunde, als commen taar op een aantal onderzoe kingen naar de invloeden van elektromagnetische velden op pacemakers. Deze apparaatjes, bewaken en regelen het hartritme. Pacema kers bevatten uiterst verfynde elektronica, die echter in aan- zienlyke mate van buitenaf be ïnvloed kunnen worden. Mede werkers van het laboratorium voor elektronische meettech niek van de Technische Hoge school te Delft, die naar deze elektromagnetische Invloeden een onderzoek hebben ingesteld, weten niec in *oeverre dit al tot sterfgevallen heeft geleid. Het is volgens hen wel duidelijk dat medisch-technische specialisten de artsen van eventueel be staande gevaren op de hoogte dienen te stellen. Uit him onderzoekingen blijkt, dat beïnvloeding ook kan op treden by dichte nadering van een antenne of etodtrap van een sterke zender. Dat geldt even eens voor de straal van een radarzender, wanneer men deze binnen een afstand van 30 me ter nadert. Maar deze appara tuur staat in het algemeen op een plaats, die voor het publiek niet toegankehjk is. Patiënten die echter met een pacemaker zyn uitgerust en die op deze plaatsen werkzaam zyn (on derhoudspersoneel en boeren die de weilanden onder de antennes bewerken), dienen hiervoor ech ter wel gewaarschuwd te wor den, zo menen de Delftse onder zoekers. Geertsema Klimaat voor ingrijpen in lonen/prijzen wordt rijp EINDHOVEN VVD-minister Geertsema heeft gezegd dat 't kli maat ryp wordt voor 'n vruchtdra gend ingrijpen door de regering in de loon- en prijsvorming. "Maar, Geertsema, ,,'n ingreep is alleen dan gerechtvaardigd als vast staat dat 't bedryfsleven het in haar gestelde vertrouwen heeft beschaamd". De minister herinnerde eraan, dat het kabinet-Biesheuvel na de mis lukte loon- en prysmaatregel van het vorige kabinet, een ander beleid heeft gekozen om tot matiging van lonen en pryzen te komen. Het nieuwe kabinet heeft het bedryfsle ven een kans gegeven zelf orde op zaken te stellen. Minister Geertsema zei voorts, dat een ingreep in de lonen gepaard zou moeten gaan met een matiging van ook de andere inkomens. Hy deelde mee, dat het kabinet vasthoudt aan een termyn van twee jaar, waarbinnen de vereiste mati ging tot stand moet komen. De op vatting van de sociaal-economische raad, dat een matiging in drie jaar tot stand kan komen, deeflit de rege ring niet. Appel van Waldheim Secreta ris-generaal Waldheim van de VN heeft een beroep op alle regeringen en voorlichtingsmedia gedaan de volkerenorganisatie te helpen in haar strijd tegen de rasdiscrimina tie. Pyromaan bekent dertien branden FIN STERW OLDE De rijkspolitie in Finsterwolde heeft een 19-jarige lasser aangehouden die de afgelopen twee maanden bij dertien boerenbe drijven brand heeft gesticht. De jon geman heeft bekend. Men kwam achter de identiteit van de pyromaan doordat argwanende toeschouwers van een brand zondag het verzekertogsnummer van een te gen een boom gezette bromfiets no teerden. De brommer bleek van de lasser te zyn. Geen nieuwe aanwijzingen in zaak van Anita Pothuis ROTTERDAM ANPi De speur actie, die 18 Rotterdamse recher cheurs van de speciale brigade zware mtódryven gisteren ondernamen in de buurt van de Speelmanspias naar mogeiyke stille getuigen, die meer licht kunnen brengen in de dood van het twaalfjarige Rotterdamse school meisje Anita Pothuis, heeft niets op geleverd. De politie had gehoopt aanwyzingen te vinden die de theorie ondersteunen dat, Anita Pothuis als gevolg van een geweldmisdrijf om het leven is gekomen. De Rotterdamse recherche bleef gisteren zwygen over de resultaten van de door dx. Zeldenrust verrichte sectie. Er werd alleen meegedeeld, dat hét resultaat van de sectie de ver onderstelling wettigt, dat Anita Pot huis als gevolg van een misdryf om het leven is gekomen. De politie zei ook geen waarde te hechten aan de informatie, die de actiegroep "Anita" na een gesprek zaterdag met de re cherche, ulteindeiyk toch verstrekte. AMSTERDAM Een computer model dat to het Rapport van de Club van Rome is gebruikt voor een eerste toetsing van de samen hang van wereldproblemen, is nog' simpel. Het aantal verwerkte fac- tiren is beperkt. Maar de voorlo pige conclusies over de kansen van voortbestaan van de wereld mogen niet onderschat worden. Een ver- fynder onderzoek to Japan heeft aangetoond, dat dit niet tot minder alarmerende resultaten leidt. Dit zei gisteren het Nederlandse lid van de Club van Rome, prof. Bött- cher, by de introductie van het dan eindelyk in definitieve vorm ver schenen rapport van deze Club, die de afgelopen maanden onafgebro ken in het nieuws is geweest door dat het geschrift „door een foto kopie van een fotokopie van een fotokopie" in grote trekken al be kend was geworden. De Club van Rome heeft zich tegen de gang van zaken trouwens niet al te krachtig verzet, getuige het feit, dat reeds eind vorig jaar in Rotterdam een kleine tentoonstel ling over de Club van Rome was ingericht, die volgende maand to dezelfde stad door een veel uitvoe rige expositie zal worden gevolgd. Globaal Een eerste, globaal model van de problemen op wereldschaal: to het definitieve rapport, neergelegd in de jubileum-uitgave Aula 500 (symbolische prijs f 2.50, eerste druk al geheel door de boekhandel afgenomen), zyn vyf in cyfers uit te drukken grootheden in him on actie) van de wereldproblemen is in principe mogelyk en geeft jaren tydswinst vergeleken met andere onderzoeksmethoden 2. de huidige wereldsituatie is veel labieler dan men op grond van de afzonderlyke bestudering der pro blemen zou vermoeden; het feit, dat de problemen zo sterk op el kaar ingrijpen bemoeibjkt het nemen van maatregelen; 3. verbetering is alleen mogelijk door een passende combinatie van maatregelen; het corrigerend to- grypen op één of twee van de basisproblemen leidt tot een ave rechts resultaat. De Club van Rome houdt zich in dit MJ.T.-rapport bezig met de over levingskansen van de mensheid, nletmeer en niet minder. Maar, aldus Böttcher, het geschrift pre tendeert niet een nauwkeurige voorspelling te geven. Aan de hand van het model is slechts nagegaan wat er kan gebeuren als de vyf basisgrootheden zich zouden ont wikkelen volgens hetzelfde percen tage (exponentiële groei) als thans het geval is. Appèl Geen voorspelling maar een dis cussiestuk, een appèl op de mens heid tot bewustwording. Ate onom stotelijk gegeven staat nu reeds vast, dat tot de vereiste maatrege len in ieder geval een drastische inperking van de bevolkingsgroei behoort. In dit opzicht hebben de onheilsverwachttogen van de Club van Rome duideiyk het karakter van een profetie: zonder afrem ming van de groei der wereldbevol king zullen grote rampen, die hon derden miljoenen mensen het leven kosten, de groei op „natuuriyke" wijze corrigeren. derlinge veranderlyke betrekking met elkaar in verband gebracht. Dat gebeurde volgens het model van de Amerikaanse hoogleraar aan de Massachusetts Institute of Technology (MJ.T.) Jay Forres ter. De vyf grootheden rijn: 1. we reldbevolking; 2. grondstoffenvoor- raad; 3. omvang landbouw; 4. om vang industrie en 5. hoeveelheid afzetprodukten. Voligens Böttcher wettigt dit simpele model, dat in de toekomst sterk moet worden verfynd, drie belang- ryke algemene conclusies: Labiel BRUSSEL Frankryik gaat ermee akkoord dat de Europese Commissie (toporgaan van de Europese gemeen schap) op de komende topconferen tie van tien Westeuropese landen vertegenwoordigd is als gesproken wordt op de positie van de Europese instellingen (dat zyn behalve de commissie zelf de Europese minister raad en het Europese parlement)De Fransen hebben er niet mee inge stemd dat de commissie ook wordt betrokken by de besprekingen over nauwere politieke samenwerking van de tien landen die met ingang van 1973 deel zullen uitmaken van de ge meenschap. "Ik ben niet voor honderd procent tevreden, maar de Franse houding betekent wel een flinke stap voor uit", zei de Nederlandse minister Schmelzer (Buitenlandse Zaken) gisteren na afloop van de tweede ministersconferentie van de tien landen, die zich bezighield met de voorbereiding van de topconferentie die in het najaar in Parijs wordt ge houden. Wat de twee andere agendapunten van de top betreft de verhouding van de EEG ten opzichte van derde landen en de vorming van een eco nomische en monetaire unie was men het er al eerder over eens ge worden dat de commissie daarby betrokken moest worden, zowel to de voorbereidende fase als op de top zelf. De Franse minister Schuman zei dat men op de top wellicht zou kun nen besluiten een nieuw orgaan in het leven te roepen, zoals by voor beeld een politiek secretariaat, en daarmee had de commissie volgens hem dan toch niets te maken. Schmelzer betoogde daarentegen dat de commissie volgens het EEG-ver- drag het recht heeft om voorstellen te doen voor het functioneren van de instelllgen va de gemeenschap, zodat zy aanwezig behoort te zyn by een discussie over deze instel lingen. Ok de Britse miister Rippon voel de voor dit 6tandpunt evenals Bel gen, Duitsers en Italianen. Op dit punt lieten de Fransen toen hun ver - zet varen, echter niet op het terrein van de politieke samenwerking. Het zal voorts nog een belangrijke twistappel worden of het politiek secretariaat al dan niet in Brussel komt en als dat wel het geval is, of het dan in verbinding komt te staan met de bestaande instellingen van de gemeenschap. Wat de vesti ging in Brussel betreft, die door Schmelzer is bepleit, lykt niet alleen de steun van de Duitsers maar ook van de Engelse verzekerd, maar veel minder is of er dan ook een formele band komt met de Europese tos tellingen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7