Flora-leden betichten bestuur dubbel spel te hebben gespeeld Het is hier een grote puinhoop Kwekers krijgen lagere prijzen voor bolbloemen Roerige vergadering in Leidse Inn OP TAFEL PAGINA 4 DINSDAG 21 MAART 137J LEIDEN/RIJNSBURG Flo ra-voorzitter P. van Delft heeft in zijn terugblik op het boekjaar 1970 -1971 gesteld, dat het voor de veiling en voor de gehele kwekerij een goed Jaar is geweest. Voor het eerst heeft de Nederlandse bloemenexport de ma gische grens van f 500 miljoen over schreden en wat de binnenlandse handel betreft kan. hoewel er geen exacte cijfers bekend zijn, gesteld worden, dat deze rond de f 250 mil joen ligt. De blik richtend naar de toekomst stelde Van Delft de vraag waar het verzadigingspunt ligt en of men het vak een dienst bewijst door reeds voor nieuwjaar in grote hoeveelheden tulpen te kweken. Er is een tijd geweest, dat men 125 tot 150 tulpeboi- len op een vierkante meter zette en nu is dat al 250 of soms nog meer-- Hij meende, dat er een onderzoek nodig is om na te gaan wat de con sument verlangt en dat aangestuurd zal moeten worden op kwaliteitsver betering en vernieuwing van het as sortiment. Van Delft zei voorts, dat produ cent en handel zich moeten uitspre ken over wat er gedaan moet wor den met produkten uit andere lan den, die in ons land worden verkocht en hekelde het verkopen van bloe men in grote hoeveelheden bui ten de veilingen om. „Dat is een kwa lijke zaak", riep Flora's voorzitter uit. „Ik doe een beroep op kwekers en kopers dit kwaad uit de wereld te helpen". Hoewel de resultaten van de laat ste maanden, mede door het zachte weer voor de kwekers niet zo gunstig waren, kon Van Delft toch nog ge wag maken van een verhoging van de omzet met f 4.024.400.over de periode van 1 oktober 1971 tot en met 18 maart 1972. Deze bedroeg voor 1970/1971 f 33.635.800,en voor 1972/1973 f37.660.200,—. ter Jac. Vianen viel weinig aan- te merken. Ook niet over het bestem men van- het batig saldo over het boekjaar 1970-1971, dat f 758.486,- bedroeg. Op de ledenrekenins zal 1 procent van de leden-omzet worden bijgeboekt als zijnde restitutie van de veilingprovisie, exclusief de leden- omzet aan importbloemen. Dat wordt een totaal bedrag van f 647.117,31. Voor te betalen vennootschapsbelas ting werd f 41.501,20 gereserveerd en aan de reserve werd f 69.867,49 toegevoegd. De aftredende bestuursleden P. v. Delft en W. Bouwman werden met respectievelijk 224 en 227 van de 277 - uitgebrachte geldige stemmen herkozen en in de raad van bijstand werden herbenoemd de heren P. Ra- vensbergen '266 stemmen), J. van Delft Czn (246) en C. van Egmond (250). Erg veel problemen leverden de voorstellen van het bestuur niet op. Het parkeerterrein tussen de koel huizen 1963 en 1966 en de bedrijfs gebouwen krijgt ter grootte van on geveer 1200 m2 een overkapping, waarvoor f 100.000,- werd uitgetrok ken. Dit wordt gedaan ten gerieve van de op winkels in het buitenland rijdende wagens. Die exporteurs ma ken namelijk graag voor enkele da gen gebruik van de koelhuizen. De Vereniging Proeftuin Rijnsburg Omstreken krijgt van Flora per aar een verhoogde bijdrage per lid namelijk van f 10,- tot f 15,- en voorlopig werd de bijdrage aan bloe mencorso, reclame, eventuele ten toonstellingen enz. vastgesteld op f 100.000,-. Dat was vorig Jaar f 80.000,-. Kweker Jonkheer uit Noordwijker- hout informeerde bij dit punt of de veiling „Flora" dit jaar ook nog iets doet als presentatie bij de Olym pische Spelen in München. Bijvoor beeld met jaarrond tulpen. Voorzit ter Van Delft zegde toe dit met de commissie buitenland van de „Ne- derlandsche Bloemisterij" te zullen bespreken. Wij menen, dat dit niet meer nodig is, omdat het besluit reeds is gevallen Nederland als land van de bloemen te presenteren in de stad, die nu al in het teken staat van deze spelen. LEIDEN/RIJNSBURG .Jullie staan te liegen, als de pest" en ,,het bestuur speelt een dubbelspel". Deze en nog •veel meer kwalijke opmerkingerbkon men gisteravond be luisteren tijdens de in het Leidse „Holiday Inn" gehouden algemene ledenvergadering van de Rijnsburgse veilingver eniging „Flora". Het ging, zoals de ingewijde wel zullen begrijpen, over het op 18 oktober van het vorig jaar geno men besluit de veiling, omdat er in het uitbreidingsplan ;„Frederiksoord" in Rijnsburg geen expansiemogelijkheden meer zijn, over te plaatsen naar Voorhout. Deze- zaak stond niet op de agenda. Zij kwam aan de orde bij de,-behandeling van drie ingekomen brieven, die bij het be- stuur waren binnengekomen van de leden P. G. Kralt, J. Paauw Azn en Koos Paauw. Dit drietal wilde, dat het Flora-bestuur alsnog in onderhandeling zou treden met de gemeente over de aankoop van drie hectare grond. Kralt eiste zelfs een uitspraak van de vergadering, doch voorzitter P. van Delft kapte dit po gen af met de statuten in de hand en de opmerking, dat het bestuur er niets voor voelde dit punt aan de agenda toe te voegen. Tot dat moment had de vergade ring eén vredelievend karakter ge had. Toen echter halverwege de bij eenkomst de drie ingekomen stuk ken aan de orde werden gesteld brak het rumoer los en nadien is het bij kans niet meer rustig geweest in de zaal. Er werd onderling luidruchtig over de ontstane situatie gesproken. Ook nog lang na de bijeenkomst, die om half acht begon en eerst om elf uur ten einde was. In groepjes besprak men de gang Door Cees Combee Foto Holvast van zaken. Heel duidelijk bleek, dat een aantal leden zich niet bij het be- stuursstandpunt wil neerleggen en zal trachten een bijeenkomst te be leggen. waarin pogingen zullen wor den ondernomen 't besluit om Rijns burg te verlaten ongedaan te maken. De commissie van goede diensten, die geprobeerd heeft de kloof tussen het Florabestuur en het gemeente bestuur te overbruggen, sprak er zelfs over de notulen van deze be sprekingen aan de openbaarheid prijs te geven, omdat het bestuur naar haar mening een dubbelspel zou hebben gespeeld. De drie ingekomen stukken had den alle nagenoeg dezelfde intentie, namelijk dat er rond „Flora" nog een 5 V2 hectare grond voor uitbrei ding beschikbaar is, namelijk het perceel van 3 hectare, dat van de ge meente moet worden gekocht en de percelen van de kwekers Jungerius en H. P. den Haan, die samen 2% hectare groot zijn. De briefschrijvers meenden, dat deze grond voldoende was om de uitbreiding tot in de verre toekomst te realiseren, want het totale perceel is bijna even groot als wat „Flora" nu in gebruik heeft, na melijk 5.8 hectare. Ook werden economische gronden aangevoerd, want het zou de laatste maanden niet zo best gaan in het kwekersbedrijf. Nieuwbouw, waar van de kosten werden geraamd op een slordige - f 3 miljoen tegen 8 procent rente, zou naar de mening van de briefschrijvers, grote inves teringen van de leden vergen en duurder veilen tot gevolg hebben. Er mengden zich vele sprekers aan voor het „koor van de veront rusten," onder wie ook vader en zoon Jungerius. die zeer nadrukke lijk stelden, dat op hun grond en op die van Den Haan naast „Flora" achter de Remiseflat, een bouwver- bod lag, waaraan het 'Flora-bestüur In de persoon van sceretaris Henk den Haan zou hebben meegewerkt. „Hef, dat bouwverbod dan op. Wij zijn er de dupe van en zitten door jullie schuld met die oude troep." zei zoon Jungerius en vader voegde daaraan toe: „Het bestuur moet geen praatjes maken. Ze staan allemaal te liegen als de pest". Met klem betoogde daarna kweker Van Klaveren, dat wanneer het Flo ra-bestuur erom verzoekt, de ge meente bereid is nog niet over te gaan tot het bestemmen van de 3 hectare. „De deur," zei hij, „staat dus nog altijd op een kier om in Rijnsburg te blijven, maar het ini tiatief moet van „Flora" uitgaan". Het was voor voorzitter P van Delft heel erg moeilijk om zijn kalm te in dit tumult te bewaren. Hij slaagde erin en beantwoordde de briefschrijvers één voor één, nadat deze een mondelinge toelichting hadden gegeven, op bewonderens waardig rustige wijze. Van Delft probeerde zakelijk duidelijk te ma ken. dat nieuwbouw minstens zo Heel wat leden woonden gis teravond de vergadering van de bloemenveilvereniging 'Flora' bij. In het begin verliep alles orde lijk, maar halverwege de verga dering bij de behandeling van de ingekomen stukken begon hét tumult. Oorzaak: voorgenomen overplaatsing van de veiling naar Voorhout. voordelig was als uitbreiding van de bestaande gebouwen en dat men dan niet hét gevaar liep klem te komen zitten. „Als die-5% ■- hectare in „Frede- riksoord" zijn volgebouwd, hebben we daar niets meer en wanneer we eventueel naar Voorhout gaan, be schikken we in de verre toekomst altijd nog over voldoende uitbrei dingsmogelijkheden," stelde hij zeer nadrukkelijk. Vooruit kijken „We moeten vooruit kijken. Wat de omzet over 1 jaar zal zijn weet niemand, doch vast staat, dat we beter daar kunnen gaan bouwen waar we levensruimte krijgen, dan in Rijnsburg waar we beslist vast komen te zitten. We moeten nu den ken aan de kwekers, die op dit mo ment een jaar of dertig zijn. Bo vendien zou het on-elegant tegen over het gemeentebestuur van Voor hout zijn als we nu toch die 3 hec tare in Rijnsburg gingen kopen. Als we dat doen. dan kapt Voorhout de onderhandelingen zeker af. Boven dien zou dat ook in Den Haag niet te verkopen zijn," zei Flora's voorzit ter. Kweker P. G. Kralt probeerde alsnog een stemming te forceren, nadat er al heel wat woorden over deze zaak waren gevallen. Het Flo ra-bestuur hield echter voet bij stuk en was ook niet bereid om binnen 14 dagen een bijzondere ledenvergade ring uit te schrijven om deze „ver plaatsingskwestie" nog eens aan de orde te stellen. Evenmin bleek het er iets voor te voelen contact op te ne men met het Rijnsburgse gemeente bestuur om de grond nog even „vast" te houden. Na de vergadering werd er in de Rotterdam-zaal van Holiday Inn en lang na-ge hoorde men kreten van een handtekeningen-actie en plannen over het openbaar maken van de notulen van de bijeenkom sten van de commissie van goede diensten met de gemeente en het Flora-bestuur. Wat het allemaal gaat worden is nog niet bekend. He lemaal lekker zit de zaak niet. Dat was wel te verwachten na het be sluit van 18 oktober, dat met 499 stemmen voor en 345 tegen werd genomen. Er zijn gisteravond tijdens de jaarvergadering van de Rijns- burgse veilingvereniging 'Flora' vanuit de zaal harde woorden gelanceerd in de richting van de bestuurstafel. Oorzaak daar van was het in de vergadering van 18 oktober genomen besluit uit Rijnsburg naar Voorhout of een andere plaats te vertrek- ken, omdat men in het bloem kwekers- en handelarendorp geen expansiemogelijkheden meer had. Ongeveer 60 procent van de leden was er toen voor en 40 procent tegen. Gesuggereerd werd, dat het Flo- ra-bestuur een dubbelspel ln deze zaak zou hebben gespeeld en dat er 'gelogen zou zijn als de pest'. Kwalijke zaken, voor- al als deze zonder de nodige be. wijsmaterialen op tafel worden geworpen. FÜora-voonzitter p. van Delft was zo: verstandig er niet al te diep op in te want als dat het geval was ge-i weest, zou het niet tot de on mogelijkheden hebben behoord dat de zaak uit de hand was gelopen. Wel werd tijdens deze vergade ring duidelijk, dat er onder een groot aantal leden een sterk gevoel van onbehagen heerst over het in de ledenvergadering genomen besluit uit Rijnsburg te vertrekken. Men baseerde dat voor een groot deel op eco nomische gronden. Temeer om- dat de prijzen een duidelijk da- lende tendens vertonen. Voorts meenden de opposanten, dat er rond de bestaande veiling nog ruimte voor uitbreiding voldoende is en dat dergelijke grote investeringen voor nieuw, bouw nu een te hachelijke zaak zijn. Ook kon men de zienswijze beluisteren, dat het conflict tussen Flora en gemeente uit gegroeid was tot een prestige slag. Leden van de commissie van goede diensten vertelden na af loop van de vergadering aan iedereen die het horen wilde, dat zij de notulen van de besprekin gen met het Florabestuur en het gemeentebestuur niet openbaar hadden gemaakt om tumult'te voorkomen. Wanneer zij de me ning zijn toegedaan, dat het Florabestuur met „twee maten" heeft gemeten en dus de verkeerd heeft voorgelicht, die nen de commissieleden, hoe ver velend dat ook voor de betrokke nen mag zijn, de kaarten op tafel te gooien en opening van zaken te doen. Het gevolg kan dan wel zijn, dat er wanneer de beweringen juist zijn slachtoffers zullen vallen, doch dat is wel beter dap dat men eeuwigdurend over deze zaak blijft doorzagen. Geeft de commissie geen opening zaken, dan voorzien we een vol gende Flora-bijeenkomst weer even onprettig verlopen als nu het geval was. Uit men beschul digingen tegen het bestuur, dan moet men deze ook kunnen waarmaken. C.W.G Katwijks UNI geeft concert KATWIJK De christelijke mu ziekvereniging UNI geeft vrijdag avond een uitvoering in de Trium- fatorkerk. Op deze avond za voor het eerst een aantal door UNI opgeleide jeugdleden in het openbaar presenteren. De Ka-twjjkse muziek vereniging weet zich ook verzekerd liana"-koor uit Rijnsburg. het „Ju- ALPHEN AAN DEN RIJN ,,Het is hier een enorme puinhoop zegt Anton van 't Wout (22) met een trilling in zijn stem. „Waarom kunnen kleine parkjes en groen stroken in andere delen van Alphen wel onderhouden worden en hier niet. Het lijkt wel of je in het ,,Rode Dorp" in het verdomboekje zit". Daarom heeft Anton, van beroep automonteur, het initiatief genomen om het parkje langs de Hugo de Grootstraat met enkele van zijn bu ren een grondige schoonmaakbeurt te geven. „Met een man of vijf zul len we proberen de boel zo „clean" rriogelijk te maken. En als Je ziet hoe de bomen erbij staan, het is gewoon om te huilen. Ik ben dan wel automonteur ik zou de dode takken er wel uitzagen. Want dat kan ik net zo goed zien als iemand er meer ver stand van heeft dan ik". „Ik erger me dood aan deze toe stand". zegt Anton. „Het is niet al leen bij ons een troep, maar ook el ders in het dorp maak Je dergelijke toestanden mee. Kijk, als we deze toestand zo maar laten, dan wordt het helemaal een verschrikkelijke bende. En daarom moet er nu iets worden ondernomen. Wc hebben de eigenaar (Westmaas) al 'n paar keer benaderd maar die doet helemaal niets. Dat was voor ons reden om zelf het initiatief naar ons toe te trekken". „Helaas hebben we nog niemand op heterdaad kunnen betrappen, die er rommel neergooide. Ik en ook anderen, heb wel eens een poosje de wacht gehouden. Als er dan weer een lading over het muurtje werd gekiept ging ik er als een haas ach teraan maar steeds weer was de da der gevlogen. Het zijn echt niet de mensen, die in de onmiddellijke nabijheid van het parkje wonen. Het zijn meestal mensen uit de omge ving, die 's avonds bijvoorbeeld even met de fiets langs rijden en er dan hun vuil neergooien". Eén keer heeft Anton uit de rom mel een briefje gehaald waarop de naam van de vermoedelijke dader voorkwam. Dit heeft bij aan de po litie gegeven en die heeft net zo lang gezocht tot zij de dader had ge vonden. Die heeft hem een proces verbaal gegeven. Vroeger was er steeds weer één man die de neergegooide viezigheid iedere keer weer opruimde. Maar toen hij er mee was gestopt, was het gedaan met de netheid in het park- ke. „Het was zelfs zo mooi", zegt An ton, „dat mensen uit de verre omge ving naar het. „Rode Dorp" kwamen om ons park te bewonderen. Nu Is dat wel afgelopen. Het lijkt wel op een vuilnisbelt. Onlangs vond ik er nog een dode kat, waarin kinderen met een stokje zaten te peuteren. Niet fris, maar neem dat die kinde ren eens kwalijk". „We hopen dat onze actie navol ging zal vinden.' En dat hét niet be perkt blijft tot alleen onze gemeen te. Want net zo goed als de eigenaai van ons parkje de hele gang van za ken laat versukkelen, zo zal er ook wel eens ergens anders Iemand zijn, die te weinig aandacht aan het groen besteed". Eigenaar Westmaas was gistermid dag bijzonder enthousiast toen hij van het plan hoorde. „Ze krijgen van mij een container waar ze al het vuil in kunnen deponeren. Ik heb eigenlijk zelf nooit aan het werk wil len beginnen, omda/fc het gewoon on begonnen werk is. Als je het de ene week schoonmaakt, dan is het de andere weer even vies. En dat is geen doen. Ik ben echt niet te be roerd, om mijn medewerking te ver lenen het parkje schoon te maken. Maar om er bijvoorbeeld een keer in de maand een tuinman aan het werk te zetten daar pas ik gooien ze er alles zoi Dan lopen ze met d de rommel tcoh geruimd". (Foto' e gedachte, dat wel wordt op- Will Dijkman).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4