Brandweer in gewestverband Is renovatie wel zinvol? Emoties in raad Gevoelige vonnissen van de Leidse kantonrechter Lezers schrijven Leidse raad „in de touwen" over gymzaaltarieven !L v. d. STOEP MRECTEUR GHR. M.T.S. NZH-jubileum de Bijenkorf heeft een probleempje opgelost de Bijenkorf FUSIE jpiap*? g wum yg LEIDEN De Leidse raad bleef gisteravond steken bij k vaststelling van een gemeenschappelijke regeling voor jen regionale brandweer-Rijnland. Tot nog toe had de raad deze kwestie opgeschort, omdat hij van mening was, dat jen regionale brandweer een zaak was, die eerst in het ge- vest aan de orde diende te komen. Inmiddels heeft de ge westraad echter laten weten geen reden te zien om dk traagst uk te behandelen. ADVERTENTIE voorstel van B. en W., waar- MJ de brandweer hetzelfde gebied 'ooi pl gaan bestrijden als de BB, lag daarom weer op tafel. yVD-raadslid Wiebenga verklaar- hf de teleurgesteld te zijn over de hou- d:ging van de gewestraad. Over het voorstel van B. en W. bleek hij even- müi bijzonder enthousiast. "Ik had eii! paag gezien dat duidelijker was uit- iezet waarom Juist deze omvang een regionale brandweer is ge in, terwijl er een zo voor de hand alternatief is: de brandweer ttinoet een taak voor een toekomstig Ij! pwest Leiden zijn. Wiebenga diende daarom een mo- ie in, waarin hij B. en W. verzoekt 1 e bij het dagelijks bestuur van het pwest op aan te dringen ook de ■lt, frandweerfunctie te betrekken bij i eerste voorstel over de structuur de taakomvang van een toekom- f gewest, en om bij de beraadsla gen over deze structuur en taak- pivang in de overwegingen te be- of het uitoefenen van de Ugionale brandweerfunctie één van e taken van dat gewest moet zijn. 3 en W. worden verzocht deze motie het dagelijks bestuur en aan de kden van Benoeming Het grootste deel vam de tijd bur- emeester' Vis blies om half elf af lerd verder in beslag genomen door i behandeling van twee punten, 61 en eerste voorstel van B. en W. ir aanleiding van een brief van gezamenlijke Leidse gymnastiek- Hukrenigingen en de benoeming tot a Srecbeur van de gemeentelijke üenst Sociale Werkvoorziening van J. N. B. Smits uit Heemskerk. sari PvdA-voorman Van Aken tekende matig bezwaar aan' tegen de bij benoeming gevolgde procedure. LEIDEN De Heer H. van der iep (50) thans directeur van de r. lagere technische school aan Vijf Meilaan te Leiden is be bloemd tot directeur van de op 1 ,aï igustus te openen Chr. middelbaar schnische school, die uitgaat van eteelfde bestuur. De heer Van der Stoep kwam in >61 naar Leiden als eerste direc- ur van de toen geopende Chr. l.ts. ijte in tien Jaar tijd onder zijn lei- l tot grote bloei kwam. oor zijn Leidse periode was hij erst werkzaam in het bedrijfsleven daarna als leraar verbonden aan scholen in Indonesië, en Rotterdam. LEIDEN M. W. A. Raasveld, aai oofdhalteohef van de NZH in Lei- axe ai, viert op 1 april zijn veertigjari- ocN Jubileum. Hij is sinds '41 in dienst E »n deze onderneming. Daarvoor was ni W werkzaam bij de door de NZH rergenomen NV Duinlander. Hij vond dat het samenspel tussen de raad en de commissie voor per soneelszaken onvoldoende was ge weest. Bovendien had hij bezwaar tegen het feit dait deze commissie maar twee maal drie kwartier met de kandidaten had kunnen spreken, en dat B .en W. uit de 80 kandida ten al twee mensen geselecteerd hadden. Wethouder Harmsen (Financiën en Personeelszaken) reageerde niet op deze opmerkingen. 'Ik ben niet van plan op elke aanval van het PAK op het college in te gaan". Vrij sarcastisch voegde de wethouder er aan toe, dat hij er niet aan gedacht had "superdeskundige Van Aken" in te schakelen". Van Aken sprak zijn "diepste afkeuring" uit over "het op de persoonlijke toer gaan van de wethouder, zonder antwoord te ge ven. Achteraf zei wethouder Harm sen dat een opeenhoping van emoties bij hem tot de explosie had geleid. Overigens heeft Van Aken ook nooit een blad voor de mond geno men wanneer hij zijn oordeel over het optreden van anderen gaf, dus hy moet nu niet direct gaan krijten". Voorts verklaarde de wethouder er niet in geslaagd te zijn om een da tum te vinden waarop een zo groot mogelijk deel van de commissie voor Personeelszaken bijeen kon zijn. In de slag PvdA-raadslid Kwik ging als eer ste in de slag over het voorstel van B. en W. om de tarieven voor het ge bruik van de gemeentelijke gymna- steklokalenvoor andere dan onder wijsdoeleinden per 1 oktober 1971 te verhogen, de kleine zalen van 65 tot 90 gulden, de grote van 85 tot 120 gulden. Deze verhoging is een gevolg van het feit, dat het rijk heeft besloten de tarieven in een tijdsbestek van vijf Jaar vanaf het schooljaar 1969/ 1970 te verdubbelen. Daarnaast heeft het Rijk de normbedragen voor die vergoeding aan de gemeen ten voor het gebruik van gyrnnas- tieklofcailen verlaagd. Kwik zei te vrezen, dat deze verhoging, die neer zal komen op een contributieverho ging van f 2.20 per Jaar, de laagstbe taalden die meerdere kinderen op een gymnastiekvereniging hebben, zal doen besluiten om de kinderen niet langer lid van de vereniging te laten zijn. Gerkema (PSP) deelde deze vrees. "Het gaat niet alleen om deze f2.20, het gaat erom dat er een drempel wordt geschapen voor de laagst betaalden, wanneer zij voor al dit soort voorzieningen meer moe ten gaan betalen". Ook raadslid Hoeven (CPN) zei bezwaren te hebben, met name te gen het overheidsbeleid in dergelijke Niet gelukkig met de tariefsver hoging was ook mejuffrouw Kap- peijne van Coppello (VVD). "Door de verhoging te weigeren lossen we echter niets op, dan kunnen we nooit meer een tarief verhogen". Het voorstel van B. en W. werd uiteindelijk toch mer 18 tegen 17 stemmen aangenomen. In de loop van de avond hamerde burgemeester Vis er verder nog een aantal voorstellen door, voorname lijk op onderwijsgebied. Tot lid van de commissie voor de bedirijfstechni- sche school voor individueel techn. onderwijs werd L. J. Nieuwenhui- zen benoemd. Meit J. Millika/n werk een nieuwe pacht overeenkomst voor de Stads gehoorzaal gesloten. LEIDEN De voorbeeldige samenwerking tussen B. en W. en het PAK, die bij de begrotingsbehandeling ten toon werd gespreid* heeft zich na de begroting niet voortgezet. Hoe gespannen de verhoudingen zijn wordt de laatste weken steeds duidelijker. De reactie van wethouder Harmsen op de opmerkingen van PvcLA- fractieleider Van Aken kan in dit verband gezien worden als een teken aan de wand, vooral omdat de wethouder als oorzaak van zijn onverwachte uitval tegen Van Aken „een opeenstapeling van emoties" opgaf. Het heeft, dacht ik, weinig zin om nu te vragen wie de hoofd-„schuldige" is van al deze spanningen. Het g&at om wezenlijke verschillen in aanpak van de problemen. Het PAK is van oordeel dat juist het arme Leiden moet zien het onderste uit de kan te krijgen, het college vreest de deksel op de neus te krijgen en streeft naar soberheid. De strubbelingen over de presentatie van de andere partij lijken voornamelijk terug te voeren op deze tegenstelling. Goed, het liep gisteravond allemaal met een sisser af, maar zo langzamerhand ga je je toch afvragen wat er nu moet gebeuren, als deze polarisatie zich nog scherper gaat aftekenen. Juist een stad in de positie, waarin Leiden verkeert, roept derge lijke tegenstellingen natuurlijk op, maar een stad als Leiden heeft daarnaast, juist behoefte aan een hechter samenspel dan nu het geval is. Al deze verdeeldheid kan niet goed zijn. Wanneer Leiden inderdaad krachtig de problemen te lijf wil kunnen gaan, moet men toch op een gegeven moment tot overeenstemming kunnen komen over wat men nu eigenlijk wil, of een hanteerbaar compro mis kunnen vinden. Dat persoonlijke ruzietjes daarbij niet bevor derlijk zijn, ls duidelijk. BERT VAN DOMMELEN LEIDEN In 1886 wer den ze Leiden géboren me vrouw C. van Es en H. Stol. Twintig jaar later stapten ze in het huwelijksbootje en nu zijn ze op 27 maart 65 jaar getrouwd, een mijlpaal om wél even bij stil te staan. Deze echte Leidenaars heb ben vijf kinderen (vier doch ters en een zoon), zeven kleinkinderen en veertien kleinkinderen. Ondanks het feit, dat het bruidspaar zijn hele leven in Leiden heeft gewoond, is er van een Leids accent niets te merken. „We kunnen het wel, hoor", zegt mevrouw Stol. „Maar we doen het liever niet. we hou den er niet zo van". Mevrouw Stol vertelt hon derduit over allerlei zaken. „Ik ben zélf niet meer zo goed ter been, en nu doet mijn man de boodschappen. Ver der mogen we nog niet kla gen over onze gezondheid" Het echtpaar, dat al 43 jaar woont in de Anna Pau- lownaetraat. heeft een feest je gegeven voor alle familie leden. Dat het echtpaar Stol een grote familie- en vrien denkring bezit blijkt wel uit de grote hoeveelheid bloemen en manden fruit, die de ka mer een fleurig aanzien Aanspraak is er genoeg. Mevrouw Stol: „Alle kinde ren en kleinkinderen wonen in Leiden. We hébben zowat élke dag bezoek van een van onze kinderen, kleinkinderen of achterkleinkinderen". Me vrouw Stol heeft niet zoveel hobby's. „Ik doe het huis houden en ik kook. 's Avonds lees ik de krant en kijk tele visie". Haar man„Ik ben gek op puzzelen. En 's avonds na tuurlijk de krant en televi sie. Ik houd veel van voet ballen, dan ben ik niet voor de buis weg te slaan". Ook mevrouw Stol is gek op voet ballen: ,Jk ben geen fan van een bepaalde club. Ik ben voor Ajax en Feyenoord. Na tuurlijk winnen ze morgen". LEIDEN Met het oog op de ernst van de tenlasteleggingen heeft de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, gisteren enkele gevoelige Zo vonniste hij bij verstek een niet verschenen 20-jarige loswerkman uit Voorschoten met een totale geldboe te van f150 subs 15 dagen en vier weken hechtenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Voor schotenaar was al enkele malen eer der veroordeeld wegens het auto rijden zonder rijbewijs. Ditmaal kwam na een lichte aanrijding aan 't licht, dat hij zich wederom „olan- destien" met een auto op de weg had gewaagd en bovendien voor de desbetreffende auto geen kenteken bewijs bezat. De officier, mr. E. P. Elink Schuurmans, vond het bijzon der ernstig, dat verdachte zo'n op vallend gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel toonde en kennelijk maling had aan de wettelijke be- ADVERTENTIE ProbleemWaar vindt u een pantycorselet dat voldoende steun geeft slank af kleedt en ook nog zó elastisch is. dat u er prettig in beweegt? Oplossing: bij Triumph, de specialist in modieuze onderkleding. De Bijenkorf heeft'm in huis. Met praktische voorsluiting.En niet alleen in cupB, maar ook in de (moeilijker te vinden) cup C. De maten85-100. De kleurenwit en transparosa. De prijs79.-. Als u andere figuurprobleempjes heeft, kom dan vooral deze donderdag en vrijdag (ook op koopavond) naar de Bijenkorf. Want behalve onze eigen adviseuses, staat er dan ook een speciale Triumph specialiste voor u klaar. Alle kans dus op een elegante oplossing. Afdeling ondermode. palingen. „Daar geldboeten blijkbaar geen effect sorteren, moet verdachte ditmaal maar eens op een meer ge voelige wijze worden bestraft," zo besloot hij zijn requisitoir. Waarna hij dan ook naast twee geldboeten van respeotievelijk f 50 en f 100 subs 15 dagen tweeweken onvoor waardelijke en twee weken voor waardelijke hechtenisstraf eiste. Bier Een eveneens niet verschenen 25- Jarige zeevisser uit Den Haag ver leende destijds met zijn auto op een voorrangskruispunt aan de Hooraes- laan in Katwijk geen voorrang en botste hierdoor tegen een andere auto op. „Verdachte verklaarde destijds, dat hij even niet had opgelet. Hij had echter viler glazen bier op en dat zal hierbij wel een voorname rol heb ben gespeeld," aldus de officier in zijn requisitor. Het alcoholgebriek een strafbezwarende omstan digheid ziende, eiste hij een geldboe te van f 100 subs. 10 dagen alsmede een onvoorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Na inzake de geldboete bij ver stek conform te hebben gevonnist, liet de kantonrechter het ditmaal neg bij een voorwaardelijke ontzeg ging met een proeftijd van twee jaar. Borreltje-na Een 62-jarige caféhouder uit Al kemade was eveneens absent. Hij kreeg een proces-verbaal, omdat hij met zijn auto in de Hoofdstraat in Sassenheim „zonder enige verkeers- noodzaak" achterop een voorligger was gereden. Hij maakte zich ter plaatse weliswaar bekend, maar reed daarna ijlings naar zijn woonplaats. Enkele getuigen verklaarden, zo las de kantonrechter in het proces-ver baal. dat de caféhouder niet „brand schoon" was, naar alcohol riekte en de foutieve manoeuvre hun dus niet vreemd voorkwam. Toen de politie hem kort na de aanrijding thuis be zocht ontkende verdachte ten stel ligste, dat hij voor de gewraakte bot sing iets had gedronken en „brood nuchter" was. Hij riekte nu welis waar naar alcohol maar dat kwam omdat hij direct na z'n thuiskomt een borreltje had genomen vooi schrik. Er kon, zo concludeerde de rechter, dus niet worden bewezen, dat dachte destijds min of meer „onder invloed" was. De officier nam echter aan. dat de i getuigen inzake het alcoholgebruik juiste waarnemingen hadden gedaan zag dit dan ook als een strafbe zwarende omstandigheid. Vandaar, dat hij zowel een geldboete van f 100 als een onvoorwaardelijke in trekking der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden eiste. Het vonnis luidde: een geldboete in f 100 subs 10 dagen en een voor waardelijke ontzegging met een proeftijd van 2 Jaar. Een 25-Jarige Marokaanse gastar beider uit Leiden maakte op 1 sep tember als automobilist geen beste beurt. Na op de Morsweg door ee hoge snelheid uit een bocht te zijn geraakt, hetgeen een botsing met een tegenligger tot gevolg had, kwa men verbalisanten tot de ontdek king, dat de auto tal van essen gebreken vertoonde, op vier gladde banden stond en dat de Marokaan geen WA-verzekering bezat. Ter zitting bestreed verdachte via een tolk alleen het laatste feit. Hij wel verzekerd. Hij kon hiervoor ech ter geen enkel bewijs overleggen. ,Dat kan", zo repliceerde de kanton rechter, „want een gedegen politieel onderzoek maakte uit, dat U abso luut bij geen enkele maatschappij verzekerd was". „Ook al was dit niet het geval, dan zou ik alle schade, die ik had veroorzaakt uit eigen zak hebben betaald", verzekerde dachte de rechter zonder blikken of blozen. Waarop deze reageerde met de opmerking: „Als de schadeclaim b.v. een ton had bedragen waar zoi U dat dan van hebben moeten beta len". Hierop bleef verdachte het ant woord schuldig. Gezien de ernst van de feiten eis te de officier drie geldboeten var respectievelijk f 80, 140 en f 100 subs 32 dagen en de onvoorwaarde lijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Het vonnis luidde conform. Regionaal congres D'66 LEIDEN In de Andreaskerk te Leidsohendam wordt zaterdag een regionaal congres van D'66 gehouden. Hoofdschotel van het congres is de behandeling van een groot aantal stellingen over milieuverontreiniging, ruimtelijke ordening, verkeer en ver voer en stedebouw. De eventueel aan te nemen stellingen zullen dienen als werkaanbeveling voor de staten fractie van D'66. Het congres be gint om elf uur. Wat heeft het voor zin om halve krotten te renoveren? De renovatie in de huizen van de woningen van de gemeentelijke woningstichting is niet haalbaar. Dit geldt vooral in het Haagwegkwart-ier. De vloeren verrot ten door lekkende riolen de huizen verzakken op hun funderingen. Mede door deze mankementen worden de kosten zo hoog. Zeker f. 20.000, of zelfs meer. (Deze me ning werd gesteund door diverse raadsleden). Het blijven oude wonin gen, ongeacht wat pr aan opgeknapt wordt, voor f 20.000 of meer bij de renovatiekosten kunnen nieuwe wo ningen gebouwd worden. Heeft men zich al eens afgevraagd, Het ligt voor de hand elders in de stad nieuwe woningen te bouwen. In afwachting hiervan, kan de ge meente ingevolge de huurwet (arti kel 5, lid 2) een huurverlaging af kondigen (onbewoonbaar verklaren). De gemeente heeft dan namelijk de tijd, in bijvoorbeeld tien Jaren el ders nieuwe betaalbare woningen te Verder nog dit: de gemeentelijke woningstichting kan verweten worden dat zij klakkeloos en ongelimiteerd geld over de balk gooit. In de zomer van 1971 werden er in het Haagweg- kwartier nieuwe deuren ingezet, die krimpen en uitzetten naar believen. Verder zijn er talrijke ernstige klachten, die al bekend zijn bij de gemeente. Mede door dit ls een huur verlaging in het Haagwegkwartier gerechtvaardigd. Er zijn by de ge meentelijke woningstichting ambte naren die voor him werk niet ge schikt zijn. Ik hoef geen namen te noemen, een ieder weet wie wij be doelen. Mede door ondeskundigheid van deze lieden ls het mogelijk dat deze voorvallen kunnen gebeuren. Ik wijs dan op de slechte deuren en ande re 3e klas reparaties die worden ver richt. Deze ambtenaren horen er op toe te zien dat ondeskundi ge reparaties niet kunnen gebeuren. Het hoort goed gemaakt te worden. Als deze heren dit niet kunnen be werkstelligen, moeten zij ontslag ne men, want zij zijn onbekwaam voor deze functie. Als besluit nog dit: hulde aan de politieke partijen die voor onze zaak opkomen. Als de bewoners een reparatie ver zoek indienen, dan krijgt menhet volgende bericht: „Het heeft onze aandacht" en daar blijft het dan bi], en de hoognodige reparaties blijven dan uit. Nu probeert men de bewoners te intimideren als men een reparatie verzoek verstuurd dan volgt het vol gende bericht: „Mevrouw of mijn heer betaalt u eerst de huurverho ging, dan kan de reparatie doorgang vinden. Dit is misdadig! Mede doordat men de mankementen niet repareert of gedeeltelijk, weigert men de huur verhoging te betalen. De bewoners van Leiden zijn vast van plan dit te blijven doen. In gemeenteraden houdt dit in: huurverhoging betalen anders laten wij de huizen nog meer verkrotten. Namens het Leidse huurderscomité'. J. Pen Potgieterlaan 14, mevr. de Wolf Bernhardstr. 12, Leiden, Het dagelijks bestuur van de „De Sleutels" ls op zyn zachtst uit gedrukt enigszins verbaasd over de plannen die de heer Heshusius, vi zitter van VTL. op zaterdag JJ. tij dens de heropening van de kantine heeft geventileerd t.a.v. de mogelijke fusie met onze vereniging. wy willen er met nadruk op wijzen dat bij onze vereniging geen enkel overleg dienaangaande heeft plaatsgevonden en dat wij het be treuren dat zulke berichten waar-8 door de nodige onrust binnen onze vereniging teweeg wordt gebracht nu reeds door de v.v. V.T.L. bij mon de van de heer Heshusius wordt uit gedragen. Volledigheidshalve willen wij van deze plaats gaarne van de gelegen heid gebruik maken te wyzen op on ze nog te realiseren plannen bin-V nen 5 Jaren gerekend vanaf de. datum waarop wij van „Boshuizer- kade" naar „De Vliet" zijn verhuisd onze vereniging uit te breiden met Jeugd en een zondagafdeling. Dagelijks bestuur LW „De Sleutels". Expositie bij Rembrandt LEIDEN Vijfhonderd bezoe kers vonden in de afgelopen dagen de weg naar de Van den Brandeler- kade 24a, waar deze afdeling van de Rembrandt-Scholengemeen schap een tentoonstelling van krea- tief werk hield. Begeleid door teken-handvaar-- digheidsleraar J. van Zonne-3 veld moet er deze cursus wel metj veel plezier gewerkt zijn om zo'nB uitgebreide en gevarieerde collectie werkstukken bij elkaar te krijgen. Er was dan ook van alles te zien:, tekeningenschilderwerk, collagesj soldeerwerk, keramiek, magnettes, sieraden en nog veel meer. Van ie dere leerling werd minstens één werkstuk getoond. Bij het teken-* werk zagen we zeer fijn uitgewerk-5 te mini-pentekeningen, sfeervol-1 le houtskooltekeningen en kleuri-i: ge composities. Veel aandacht kreeg een groepswerkstuk, ge maakt door alle brugklasleerlingen.1- Iedere leerling maakte een huisje^ en gezamelijk werkte men aan bo-o men, verkeerslichten, straten, par-3 ken en vijver met (echt) wa-® ter. j De afgelopen week hebben twee vierdeklassers nog „even" thuis spe ciaal voor deze expositie een me-, tershoge schrootplastiek in elkaary gezet. Enekel reacties van bezoe- kers: „leuk voor in de tuin", „mooi) voor de hal", „een ludieke kapstok".® Conrector W. P. Leenen beloof-I de een ereplaats in de school voor- deze bijdrage aan deze levendige-• expositie.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3