IDSCH DAGBLAD Blokkade caravan terrein tork eker ontslaak 250 man vandaag Paul van Vliet geeft „boe-roeper" 'ra klap minder warm LEIDSCH DAGBLAD GAT IN BEGROTING Vijf gewonden bij explosie in oliefabriek KRAMERS Uur na vrijspraak verdachte nieuwe Zoitakis als regent afgezet Meegewerkt aan KVP-rapport Ontslag dreigt voor hoge NAVO-generaal Sneeuwstorm in Japan: 85 doden (9ur/ ty£te teuton richt 1 maart 1860 DINSDAG 21 MAART 1972 No. 33663 G Koopman icteur: Dra. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,33 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bij vooruitbetalinggiro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 2504L Redactie: 31507 Nabezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat 18 uur| ROTTERDAM Cabaretier Paul vaai Vliet heeft gisteravond, tijdens een optreden, in het Rot terdamse Hafpleintheater een toeschouwer die herhaaldelijk „boe" tegen hem riep, een klap in het gezicht gegeven. Na zijn optreden vroeg de ca baretier: „Wie was die boe-roe per?" De man in kwestie stak zijn vinger op. „Wilt u even bij mij komen?" vroeg Van Vliet. Dat deed de man en vlak voor het podium haalde de cabaretier plotseling uit. Het incident deed zich voor tijdens filmopnamen, die in op dracht' van de Westdeutsche Rundfunk werden gemaakt van een aantal Nederlandse cabare tière. By de inzet van Paul van Vliet's tweede nummer riep de man, die al herhaaldelijk „boe" had geroepen: „Ja, maak die op name maar helemaal over". Paul van Vliet ging door of er niets gebeurd was, beëindigde zijn nummer en verscheen kort daarop in de zaal, waarna hij de man in het gezicht sloeg. De man (ongeveer dertig jaar, deel uitmakend van een al steeds luidruchtig groepje) ging na de klap de cabaretier achterna, klom op het podium maar werd er af geduwd. Hij viel van het podium en liep een lichte hoofd wond op. Hü werd snel verwijderd. Later op de avond werd het tweede nummer van Van Vliet opnieuw opgenomen. Tot het pubhek zei hij: „Het spijt me dat dit is ge beurd. Ik was overdreven drif tig". De klap van Paul werd door het overgrote deel van het pu bliek met instemming aanvaard Twee mensen „Dit gaat ons te ver" verlieten de zaal. iELO Koninklijke Machine- Stork in Hengelo (onder- van het VMF-concern) wil in van 1972 het aantal perso- sleden met circa 400 verminde- Tot deze personeelsinkrimping «sloten na een onderzoek naar sljjke kostenbesparingen in de oneelssector. itslagen zullen in vrijwel alle n vallen. Een deel van daling van het aantal arbeids- zal kunnen worden ver- It verwacht van vanavond tot ivond: droog weer met plaat- mist of laaghangende bewol- ar overdag vooral in het bin- nog flinke zonnige perioden, t weinig wind met mini- toperaturen van omstreeks 3 aan zee tot rond graden maarts. l«n overdag zwakke tot mati- uit westelijke richtingen m Qder warm met middagtem- fên van omstreeks 8 graden in ordwesten tot rond 17 graden zuidoosten van het land. (Opgemaakt om 12.4 uur) kregen door het natuurlijk verloop. Op dit moment valt nog niets te zeggen over het aantal ontslagver gunningen dat zal moeten worden aangevraagd. De vakbonden en ondernemingsraad zijn op de hoog te gesteld, zo heeft Stork Hengelo bekendgemaakt. Het totale personeelsbestand van Stork Hengelo bedraagt 4000 r zodat circa 10% in de loop van dit jaar zal verdwijnen. Stork Hengelo verwacht dat de operatie over circa 9 maanden zal zijn voltooid. Hoe wel het bedrijf nog over een rede lijke orderportefeuille beschikt, komen minder nieuwe bestellingen binnen ten gevolge van de ver slechterde conjunctuur, zo deelde een woordvoerder van het bedrijf mee. Districts bestuurder G. Duel van de Christelijke Metaalbedrljfsbond CMB zei dat de vakbonden er re kening mee moeten houden dat circa 250 van de 400 betrokken werknemers zullen moeten worden ontslagen. De rest zal hoofdzake lijk via pensionering kunnen af vloeien. Exacte gegevens kon de di rectie de vakbonden overigens nog niet geven, maar morgenmiddag zal het overleg met de directie worden voortgezet. Ook vandaag is de ontrui ming van het caravanterrein langs de Breukelerveense Plassen een reeds jaren slepende zaak - "tussen de campingbeheerder en het Plassenschap Loosdrecht niet doorgegaan. Om het wegsle pen van de caravans te voorko men was het bruggetje dat toe gang geeft tot de camping met een bestelwagen geblokkeerd. Bo vendien was er dwars over de brug een touw gespannen. Op de voorgrond: mevrouw Bakkerbe heerster van de omstreden cam ping. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs H Ik word abonnee per 6 april 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld, en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: ^onummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer H Leiden. Ontruiming ging niet door (JTRECHT Een grote groep eigenaars van illegaal geplaatste caravans, heeft vanochtend het bruggetje, dat toegang geeft tot het caravanterrein langs de Breukelerveense Plassen bezet. Daarmee blokkeerden ze de weg voor een kraanwagen, die vanochtend een begin zou maken met het wegslepen van de caravans. De uitvoerder weigerde met het werk te beginnen, omdat de toe gang tot het terrein volgens hem niet voldoende vrijgemaakt was. De ontruiming van het terrein was reeds gisteravond aangekondigd door het Plassenschap Loosdrecht. Vroeger dan in voorafgaande jaren zijn de voorpostengevechten over de Nederlandse begroting voor het volgend jaar uitgebroken. Het ziet er naar uit dat minister Nelissen van Financiën een gat van enkele miljarden zou moeten dichten, als het huidige beleid van bezuiniging en ombuiging ongewijzigd zou blijven. Dus zal het beleid verder moeten worden „omgebogen". En daarmee is het kabinet-Biesheuvel midden in het politieke vaarwater terecht ge komen. Verder bezuinigen? Zou dat bijvoorbeeld betekenen dat de defensie uitgaven omlaag moeten? Terwijl de commissie-Van Rijckevorsel in mèerderheid voor verhoging zal adviseren? En terwijl twee re geringspartijen VVD en DS'70 zich sterk maken voor een stevige defensie-inspanning. Moeten de belastingen worden verhoogd? Verschillende politieke waarnemers achten dit onontkoombaar. En kabinetsformateur Stenkamp heeft ook al in deze richting geduid. Maar ook daar dreigen politieke slagschaduwen. VVD en DS '70 hebben zich in de verkiezingstijd fel tegen verhoogde belastingen gekeerd en zijn nu niet van plan om hun ideeën van toen in te slikken. Dat alles overwegend, moet men wel tot de conclusie komen, dat het kabinet zich nu daadwerkelijk gaat inzetten voor een matiging van lonen en prijzen. Dat kan door het voeren van een actief prijs beleid en daarom hebben verschillende regeringsfracties al ge vraagd. Daarnaast zal de regering zich dienen te bezinnen op de mogelijkheid om de salarissen die zij in de hand heeft voor het komend jaar te matigen. Dat zou wel eens kunnen betekenen dat de ambtelijke salarissen in het komend jaar minder blindelings dan tot nu toe de lijn van het bedrijfsleven zullen volgen. Kievitsei in l alkenburg gevonden VALKENBURG Freddie Keizer uit de Leidse Potgieterlaan heeft in Valkenburg het eerste kievitsei ge vonden en dat vanmorgen aan bur gemeester Van 't Wout van Valken burg aangeboden. ZWIJNDRECHT (ANP) Bij een explosie in de fractioneringsafdeling, van het Unileverbedrijf „Verenigde Oliefabriek "Zwijndrecht" zijn vanmorgen vijf mensen gewond ge raakt, van wie twee ernstig. Allen lie pen brandwonden op. De ontploffing deed zich voor tij dens werkzaamheden aan filters, waarin een storing was opgetre den. In de betrokken afdeling wordt palmolie met behulp van aceton in verschillende bestanddelen gesplitst. De kleren van de aanwezige perso neelsleden vatten onmiddellijk vlam. Een brand, die na de explosie ont stond, kon spoedig door de bedrijfs brandweer worden geblust. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend, evenmin als de omvang van de schade, die wel aanzienlijk zou zijn. De vertegenwoordigers van plassenschap werden vanochtend met „boegeroep" verwelkomd door onge veer honderd caravan-eigenaars. Be geleid door veertig man van de rijks politie en personeel van een aanne mingsmaatschappij begaf men zich met een grote kraan naar het cara vanterrein. Halverwege de rit doken er echter plotseling obstakels op. Twee caravan-eigenaars hadden hun auto's dwars op het smalle toe gangsweggetje geparkeerd. Het aan nemingsbedrijf, dat alleen was be steld om de caravans weg te slepen, weigerde om de auto's opzij te du wen. De voorzitter van het plassen schap mr. J. Roelse besprak met po litiefunctionarissen en de opperman van de aannemersmaatschappij wat er verder zou moeten gebeuren. Omdat inmiddels bekend was ge worden, dat ook het toegangsbrugge tje was geblokkeerd door caravan- eigenaars, besloot men de „operatie" af te gelasten. De sfeer op het cara vanterrein was de gehele ochtend erg gespannen, maai- er deden zich tot het middaguur geen incidenten voor. De strijd tussen de caravan-eige naars en het plassenschap loopt al sinds 1965 toen de eerste caravans werden neergezet, terwijl de exploi tant niet over een vergunning be schikte. Tegen die weigering is de exploi tant gaan procederen. Eerst in kort geding en vervolgens bij het gerecht' hof in Amsterdam verloor exploitant Bakker deze procedures. Daarna ver- SCHOENREPARATIE SINDS 1929 Klaar terwijl U winkelt. DAMES I 6,95 p.p. „HAKKEN" enorm sterk. Geopend van dinsdag tm. zaterdag. KOREV AARSTRAAT 17 LEIDEN UTRECHT (ANP) Een uur na dat de 18-jarige Dirk Marinus G. uit. Utrecht vandaag door de recht bank in Utrecht wegens gebrek aan bewijs was vrijgesproken van de hem ten laste gelegde doodslag op de Ma rokkaan B. Rachid (44), heeft mr. W. Overbeek. hoofd van het parket meegedeeld, dat er een nieuwe ver dachte li in deze zaak. Het is de negentienjarige sloper A. van der W.. die volgens mr. Over beek zoveel voor hemzelf belastende verklaringen heeft afgelegd, dat er „een behoorlijke aanleiding" is om hem als verdachte te beschouwen. De politie heeft bovendien een getuige gevonden die hem samen met Rachid in de richting van de plaats van het misdrijf heeft zien lopen. loor hij ook de procedure via GS van Utrecht. In januari volgde nog een verloren geding. ATHENE DPA) De Griekse re gering heeft de regent, generaal Zoi takis. uit zyn ambt gezet en premier Papadopoelos als zijn opvolger be noemd. Papadopoelos zal zijn taak als minister-president tezamen met het ambt van regent uitoefenen. Als reden voor het ontslag werd opgegeven, dat Zoitakis zich bemoeid heeft met de wetgevende arbeid van de regering. 18 PAGINA'S Vandaag wordt in de Kamer ge- dchatleertl over dej^eheime \y<*rk- afspraken" van het kabinet. Aan de vooravond van deze belangrijke politieke gebeurtenis heeft oud informateur prof. Steenkamp ge pleit voor de samenstelling van een economisch herstelplan. On derdeel van dit plan zou een strakke regeling van lonen en prijzen moeten zijn gedurende de komende twee jaar. Ook de be lastingen moeten volgens prof. Steenkamp omhoog PAGINA 7 De N.C.R.V.-tv is weer in de klas sieken van de BBC gedoken. "Hoofd en hart" staat nu op het programma, een serie over twee sterk tegenstrijdige karakters De Nederlander dr. S. Mansholt is voorzitter van de Europese com- PAGINA 5 missie geworden. DEN HAAG Een hoge NAVO- functionaris, generaal-majoor van de luchtmacht R. A. Sleeuw, dreigt door minister De Koster (Defensie) van zijn functie ontheven te worden. De tweede-kamerleden Klijsterlee en Zelissen (beiden KVP) hebben hierover schriftelijke vragen gesteld. Zij willen weten of de heer Sleeuw van zijn functie zal worden onthe ven, omdat hij in het geheim zou hebben meegewerkt aan een defen sie-rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming, het weten schappelijk instituut van de KVP. In het rapport wordt betoogd, dat het defensie-budget in de komende Jaren niet verhoogd hoeft te wor den. Generaal-majoor Sleeuw maakt deel uit van de commissie-Van Rijc kevorsel, die de regering moet ad- TOKIO (AP, Reuter) Door stor men en sneeuwjachten zijn in Japan vijfentachtig mensen om het leven gekomen. Op de Japanse heilige berg, de Foedji werden 19 bergbeklimmers overvallen door de sneeuwstormen De politie heeft hun lijken gevonden. Zes bergbeklimmers worden nog vermist. Bij het eiland Danjo ver ging een vissersboot. Alle twaalf op varenden verdronken. viseren over het toekomstige defen- sie-beleid. Hij zou in de commissie bij de meerderheid behoren die ver hoging van het budget bepleit. Poging tot staatsgreep in Amman BEIROET (AP) Volgens het in Beiroet verschijnende blad Al Li- wa is zondag een poging van dertig officieren van het Jordaanse leger om het bewind van Koning Hoes sein om ver te werpen neergeslagen Al Liwa, bekend om zijn sympa- thiën voor de Palestijnse guerrillastrij ders schrijft dat de officieren achter de Paleistij nse zaak stonden. Volgens het blad zou majoor Fawzi de leiding van de poging tot een staatsgreep hebben gehad. Ge- neraaLmaJoor Ben Sjaker, een neef van Koning Hoessein, die sinds en kele weken opperbevelhebber is van de Jordaanse troepen zou de opstand hebben onderdrukt. Sjaker had de beschikking gehad over vliegtuigen en tanks. Volgens commentatoren in Beiroet is het mogelijk dat het bericht In Al Liwa deel uitmaakt van een nieu we campagne tegen de Jordaanse ko ning. Het zou vooral de bedoeling zijn om diens plannen voor een se- mi-autonome staat Palestina op de westelijke oever van de Jordaan te stichten. Het Jordaanse hof heeft de poging tot een staatsgreep ontkent. Op 1 april zal hefeest te Srielle opgeluisterd worden loor de aanwezigheid van '.en eskader, bestaande uit de ramtorenschepen Buffel en Schorpioen, en de monitors Heiligerlee, Tijger en Croco- iü. Evenals onlangs Michaud hebben dezer dager de ab ten Junqua en Mouls te Bor deaux het juk van het ultra- montanisme afgeschud. Mi- ?haud heeft een brief gericht aan den aartsbisschop van Bordeaux, waarin hij in zijn naam en in dien van een groot aantal leden der giron- iijnse geestelijkheid ver klaart, „dat hij het onfeil baarheidsdogma verwerpt" en alle christenen oproept hetzelfde te doen. Vandaag 50 jaar geleden: De vrachtrijders te Bel fast hebben gestaakt wegens het gevaar op straat door een kogel te worden getrof fen. Er zijn reeds 27 vrachtrijders gedood en 150 gewond. Zij weigeren het werk te hervat ten alvorens zij behoed wor den tegen de schutters. Te Lorient in Frankrijk heeft een dienstmeisje van negentien jaar dat heelemaal \n de war was gebracht door het lezen van sensatie-ro mans en het zien van drake- -ige films zichzelf met een teukenmes zware verwon- lingen toegebracht en ge- ooogd haar huisgenooten in een overspannen brief wijs te maken, dat ze was aan gerand door een jongen man

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1