Vele slachtoffers in zeer druk „voorjaarsverkeer C(fv) vandaag... ...en gistërenl programma l Big Mama Thornton was topper' bluesfestival Zes doden bij ongeval in Serooskerke 11 Twee miljoen schade na brand bij Ketjen HARAKIRI INLEIDEN VAN MICHIEL KUN JE GENIETEN BR UISENDE SHOW IN DE DOELEN TV morgen] Exploderende zuurstof fles doodde man MAANDAG 20 MAART 1972 DEN HAAG Het bijzonder warme voorjaar heeft gisteren voor een onverwacht grote drukte op de wegen gezorgd. De grootste verkeersstroom ontstond gisteravond tussen vijf en acht uur. Voor de brug over de Oude Maas bij Dordrecht stond in de richting Rotterdam op een gege ven ogenblik een file van 1 4 kilometer. Op de weg ArnhemDen Haag ontstonden enkele opstoppingen als gevolg van enkele kleine kop-staart- botsingen. Opvallend was het grote aantal caravans op de wegen, waar een extra-vertraging ontstond. Het weekeinde-verkeer eiste opnieuw vele levens. Het ernstigste ongeval deed zich zaterdagavond voor in de Zeeuwse plaats Serooskerke. Zes per sonen kwamen daarbij om het leven. Op de weg Middelburg - Seroosker ke raakte de bestuurder van een Volvo-personenauto in een bocht de macht over het stuur kwijt, waar schijnlijk door te hoge snelheid. De wagen kwam daarop in botsing met uit de tegengestelde richting na derende Fiat. Alle inzittenden van beide auto's twee in de Volvo en vier in de Fiat kwamen om het leven. De inzittenden van de Fiat waren: de 24-jarige mej. A. P. Bos en haar moeder, de 46-jarige mevr. J. M. Bos- Grim, beiden uit Domburg, en twee lifsters. die kort te voren waren in gestapt: de 15-jarige Ineke Louwers uit Serooskerke en de 17-jarige Tan- netje Adriaanse uit Nieuw- en Sint- joostland. De beide inzittenden van de Volvo aren de 19-jarige P. L. Boom uit Sint Laurens, die in Driebergen op school gaat en de auto bestuurde, en de 18-jarige P. de Klerk uit Middel burg. De 20-jarige J. Mchowski uit Mtinchen-Gladbach (Did) is zaterdag op de Pepinusberg tussen Echt en Koningsbosch dodelijk verongelukt. Duitser reed by een inhaalma noeuvre een andere auto aah, waar bij hij uit zijn wagen werd geslingerd op slag werd gedoog- De inzitten- van de andere autó, een echtpaar uit Heerlen, werden zwaar gewond i een ziekenhuis in Heerlen opge- De 20-jarige magazijnbediende Willem Hartogs uit Rotterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag op rijn bromfiets met hoge snelheid tegen de afsluitboom van de Ko- nlnginnebrug in de Maasstad gere den. Ernstig gewond werd hij naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht. aankomst bleek hij inmiddels te rijn overleden. De duo-passagier, de 31-jarige declarant Ton van Leusden. inwendig letsel op. Hij is in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen. Zaterdagmorgen is in het Prin- s Ireneziekenhuis te Almela over leden de 22-jarige J. Patawala uit Wierden, die vrijdagmiddag als inzit tende van een personenauto ernstig gewond raakte by 'n verkeersongeval op de Almeloseweg in Nijverdal. Een andere inzittende van dezelfde auto, 21-jarige vrouw overleed reeds vrijdagavond aan haar verwondingen. De 13-jarige Cornelia Bouman nit Schiedam is zaterdag in een zie kenhuis bezweken aan de verwondin gen, die zy eerder die dag bij een verkeersongeluk opliep. Het meisje «•as met haar fiets op de Dam in haar woonplaats onder een vracht- I auto gekomen toen deze plotseling moest uitwijken voor een tegemoet komende bromfietser. Op rijksweg 34 tussen Gronin gen en Assen is in de nacht van za terdag op zondag een personenauto tegen twee hem tegémoetrijdende auto's gebotst. Het ongeluk gebeurde doordat een uit de richting Gronin gen komende auto op de linker weg helft reed waardoor een frontale bot sing ontstond. De bestuurder van een van de twee tegemoetkomende auto's werd zo ernstig gewond dat hij op de weg naar een ziekenhuis overleed. Het is de 46-jarige M. Stroetinge uit Pa- terswolde. De bestuurders van de an dere auto's werden licht gewend. In de nacht van zaterdag op zondag is op een kruising van de Noordelijke Rondweg te Breda de 22- jarige, mevrouw Dessing-Gerritsma uit Noordwyk om het leven gekomen. De auto waarin zij meereed werd ge schept door een van links komende wagen die geen voorrang verleende. De bijna 3 jaar oude Monica de Lange uit Assen is zondag om het leven gekomen nadat haar moeder de macht over het stuur van haar auto had verloren. Het ongeluk gebeurde op de nieuwe autoweg WesterborkSmilde in Bei- len. De moeder werd afgeleid door haar twee kinderen op de achter bank. en keer even achterom. De auto raakte uit de koers, kwam in de rech terberm terecht, zwenkte scherp naar links over de rijbaan naar de andere baan en belandde daar onder steboven in een sloot. Mevrouw De Lange kreeg een lichte hersenschud ding haar man en haar ander kind werden niet gewond. De 23-jarlge A J. Roording uit Mook is zaterdagnacht, om het leven gekomen toen zijn auto op rijksweg 54 in Milsbeek in de Noordlimburgse gemeente Ottersum door onbekende oorzaak van de weg raakte, over de kop sloeg en in een weiland belandde. De bestuurder is kort na aankomst in een ziekenhuis in Nijmegen overle den. Op de kruising Bilderdïjkstraat— Kinkerstraat is zaterdagmorgen vroeg in Amsterdam bij een botsing tussen een personenauto en een post auto een vrouw die naast de bestuur der van een personenauto zat om het leven gekomen. De bestuurder zelf werd ernstig ge wend naar een ziekenhuis overge bracht. Een achterin zittende man en vrouw raakten licht gewond. De be stuurder van de postauto kon tijdig uit de in brand geraakte cabine van de wagen worden gehaald. Hij bleef ongedeerd. Een geparkeerde auto raakte ook in brand, waardoor een zevental auto's en zes fietsen schade opliepen. Zondagse zonaanbidders op het strand, terwijl de kalender 19 maart 1972 wijst. NEDERLAND I 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 De graaf van Monte Cristo (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 9.10 300 kilometer door Tanzania. Reisreportage (KRO) Het Narrenschip (Ship of fools) Speelfilm met Heinz Riihmann in de hoofdrol (KRO) 11.10 Journaal (NOS) 11.15 Spaanse les les 13 (Teleac) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 AVRO's Toppop: wekelykse hitparade (AVRO) 7.30 AVROSkoop (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Peyton Place (AVRO) 9.10 - De vreemde zaak van Rudolf Hess. Documentaire (AVRO) 10.00 AVRO's Televizier Magazine (,AVRO) 10.50 Journaal (NOS) 10.55 Wat is je vak man? Les 10 (Teleac) Ned Shèrrin, ervaren film producent, verwelkomt Zsa Zsa Gabor, die een komische Mata Hari gaat spelen in de film „Up the Front", die in Londen wordt ^genomen. LEIDEN In de Stadsgehoorzaal treedt vanavond de Tsjechische pan- tomimegroep Harakiri op. De groep, waarvan de naam is ontleend aan i het Franse weekblad met de zwarte humor, heeft na een tournee door Engeland en Ierland vorige week haar eerste voorstelling in Nederland in het afgelopen weekeinde in het Rotterdamse hofpleintheater gegeven. Boris Hybner, Ctibor Turba en Richard Ryda zyn in 1967 begonnen aan het 'uitwerken van een nieuwe pantomime-stijl. Dit drietal aeeft volgens de programmatoelichting, in de geest van Dada, van absurditeit en surrealisme een nieuwe inhoud gegeven aan het begrip pantomime. Het trio toont in deze stijl 'typische, dwaze en neurotische facetten van de mens uit de twintigste eeuw'. AMSTERDAM (ANP) Bij de Kon. Zwiavelzuurfabriek v. h. Ket jen N.V. in Amsterdam-noord heeft gisteravond een flinke brand gewoed in het centraal magazijn. Voigens een der directieleden, de heer Hart man, bedraagt de schade ongeveer twee miljoen gulden, een miljoen gulden de waarde van de in het ma gazijn opgeslagen en verloren chemi caliën en onderhouds- en reserve materiaal en eenzelfde bedrag de schade aan de loods, die volledig uit brandde. Het dak stortte geheel in. Een vijftal drums met smeerolie en enkele flessen propaan explodeerden. De brand werd om kwart voor ze ven ontdekt door een der personeels leden. De bedrijfsbrandweer, die meteen in actie kwam waarschuwde om zeven uur de Amsterdamse brandweer, die met zeven autospui ten en de blusboot „Jason" uitrukte naar het fabrieksterrein dat aan het IJ ligt. Er werd, omdat het een che misch bedrijf betrof, „groot alarm" gegeven en de politie trof uitgebrei de veiligheidsmaatregelen. Even liep de bedrijfscantine, die schuin boven de loods uitsteekt ge vaar. De brandweer was kort na acht uur de brand meester. De directeur deelde op vragen van journalisten mede dat zich in de loods geen blus- inateriaal bevond. Een der leden van de bedrijfs brandweer raakte gewond aan een duim en een brandwacht werd door de rook bedweld. Beiden werden naar een ziekenhuis gebracht Er is geen gevaar voor de omge ving geweest. Naar de oorzaak van de brand stelt het brandpiket van de politie Jan de Graaf is zaterdag tijdens een internationaal toernooi in de Hon gaarse stad Miskolc in de half- nablussing zwaargewichtklasse als derde geein- j I digd, samen met de Hongaar Hosszu. De Haagse Comedie heeft het vaste voornemen om naast de oudere to- neelliefhebbers ook de jongeren in i de ban te krijgen. Zaterdagmiddag is in het Haagse Ontmoetlngscen- trum voor Theaterkunsten de eerste stap gezet. Met de zorgvuldige toe- I wijding, welke het gezelschap kent. bood men de jeugd in de lagere schoolleeftijd de kindermusical „Mi- chiel de fluiter" en die heeft er in grote opkomst naar waarde van ge- Carsten Krüger en Volker Ludwig schreven op een basis van veel im- 1 provisatie het Duitse origineel. Een grappig verhaaltje van een schavui- i terige jongen, die zijn vormelijke j ouders veel hoofdbrekens kost. Het 1 grootste probleem vormt wel dat hij door een uitgevallen tand een ijse- lijk fluitje in staat is te laten ho ren. Maar de oorverdoving heeft ook zijn goede kanten, want de grimmige huisbaas, die het zijn om geving zuur probeert te maken, wordt erdoor op de knieën gedwon gen en dan is Michiel de ware held, zoals het in een echte kindermusi cal hoort. Het charmante gegeventje is in een aantal taferelen niet helemaal feil loos uitgewerkt, er vallen nogal eens gaten in de voortgang van de intri ge. Voor de Haagse Comedie een aanwijzing, dat men kinderstukken niet bij voorbaat uit "het buitonland behoeft te halen, want onze eigen auteurs hebben er lange ttjd een vaardige hand in getoond Guus Hoes heeft de leemten niet helemaal kunnen overbruggen, maar is er anderzijds toch met onder meer leuke vondsten om stoelen en een tafel, die hij tot een glanzende postkoets omtoverde, in geslaagd naar die speciale sfeer voor de jeugd toe te loodsen. Ook de meeste vertolkers heeft hij een heel eind gekregen in die uit de losse pols vanzelf sprekendheid, waarmee het jonge volkje benaderd dient te worden. Michiel Kerbosch deed de hoofdrol met een lenige be wegelijkheid, Franoine Dreessen een springerig zusje en Gerard de Groot was een oom uit duizenden (je kan hem ook als tante om een boodschap sturen) tussen Wiebe Brandsma. Anne-Mar.e Heyligers en Roelof den Ambtman in de overige bezetting. André Kuyten kwam met soepel Nederlands voor de dag in de be werking, Harry Wich zorgde voor een florissant toneelbeeld en Jur- riaan Andriessen componeerde de liedjes, die in de Inöianentaferelen het aardigst werkten. P- Ruivenkamp Ik had zo gehoopt dat de Ne derlandse televisie het goede voorbeeld van grote televisie landen als Engeland, Duitsland en Frankrijk had nagevolgd en onze vertegenwoordigers bij het Eurovisie Songfestival voor het kennismakingsprogramma zon dagmiddag gewoon recht-toe- recht-aan gefilmd had als wat zij zijn, namelijk een zangduo en geen hollende, rollebollende, sleerijdende of op een hoog ge bouw staande toeristen. Maar nee. Sandra en Andres moesten ook namens ons in fantiel door Amsterdam huppe len. alsof onze tv voor zulke maffe ongein niet allang te volwassen is geworden. Overi gens maken Sandra en Andres een goede kans in Edinburgh. Ik denk dat ze in het kiel zog van de Engelse New Seekers, de min of meer Luxemburgse Vicky Leandros, de Zwitserse Veronique Muller en de Francaise Betty Mars in de kopgroep zullen eindigen. Wie ten slotte de sprint van die kopgroep wint is moelijk te :eggen, me dunkt: l. Engeland, 2. Nederland en 3. Frankrijk. Er zijn dingen die niet kun nen. Eén ervan is een jonge toneelschrijver die het idee krijgt om een buikspreker te iaten koeioneren door zijn pop die in werkelijkheid een dwerg is, om daarna ook nog de ge liefde van die buikspreker door een dwerg te laten wurgen, waarna de buikspreker pas goed waanzinnig wordt enz. enz., maar die dat idee anno 1972 nog allemaal tot een tele visiespel verwerkt ook waarna Walter van der Kamp. goeiig de tv bewerkt en regisseert. Of er al niet ellende genoeg is op de wereld. Vijftig jaar geleden zou dit een aanvaardbaar thema zijn ge weest. maar teen was er nog geen tv. vandaar dat men het zo maar heeft gelaten, totdat Chiem van Houweninge op dook. U mag een keer raden wie de krankjoreme buikspre ker mocht spelen (Cor van Rijn, heel goed), verder bleek Jan van Oostendorp verreweg de beste amateurtoneelspeler onder de dwergen (hij was dus niet de mindere van de overige acteurs) en Rosita Bloom trok plotsklaps al haar kleertjes uit, op twee na. toen zij in de kleedkamer kwam afrekenen met wat zij dacht dat een pop was, maar haar als dwerg on verhoeds wurgde. Dwerg wurgt nagenoeg ont kleed meiske, ik dank u. Wal ter van der Kamp droeg in zijn regie ook nog een steentje bij door naar de ontknoping toe steeds flitsen van een tweederangs variéténummer te laten zien. En dat allemaal op de zaterdagavond onder auspi - ciën van de AVRO, waar vind je dat nog vandaag de dag? Geef mij dan maar de Berend Boudewijn-show. Ik keek met anderhalf oog naar „Kort geding", waarin ge discussieerd werd over de vraag of overheidssteun aan kranten die zichzelf financieel niet kunnen handhaven, verwerpe lijk is. Vcor de aanvang zeiden zeven juryleden „Ja", dertien zeiden „nee" en er was één onthouding. Na de getuigenver klaringen en pleidooien zeiden elf „ja" en tien „nee" .Die om mezwaai (.een enquête had uit gewezen dat 53 procent van het Nederlandse volk zulke steun niet verwerpelijk vindt, 32 procent wel) was te danken aan de sterkere getuigen van mr. Wiersma. die bovendien zelf ook handiger manoeuvreer de dan mr. Komen. Getuige Hoefnagels meende dat het aantal kranten op landelijk niveau toeneemt doordat de re gionale bladen veelzijdiger zijn geworden. Ten Cate was be vreesd voor censuur en wist in ieder geval voorbeelden van een sterk verlangen naar cen suur bij Kamerleden. Gerda Brautigam wees op de wissel werking. de discussie, die dank zij de verscheidenheid plaats kan vinden. Ik had overigens wel wat meer willen horen over Zweden waar wél gesubsidieerd wordt, en over landen waar te veel kran ten verdwenen zijn door gebrek aan subsidie. NICO SCHEEPMAKER KRO. 7.Ou Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) klassieke muziek (gr.) (7.30 Ï.00 Hilv. 111. 240 i F>I-kanalen. 7.00 de pep. (10.00 Nieuws. 11.03 Een op- ROTTERDAM De Grote Zaal van de Doelen in Rotterdam borrel de zaterdagnacht rond half vier van enthousiasme. De vele bezoekers (de zaal was geheel uitverkocht) riepen, ondersteund door gescandeerd ap plaus „We want more". Maar dat bleek tevergeefs. Big Mama Thorn ton had de zaal een uur in haar greep gehad, had de velen door haar vakmanschap en eigen enthousias me meegekregen in alles wat ze wil de. Maar dat was genoeg, daar bleef het bij. De sfeer beschrijven van het American Folk Blues Festival is geen eenvoudige opgave. Met grote geestdrift begon T-Bone Walker met zijn vijfmans ensemble aan een heerlijke muziek-nacht. De (veelal teugdige» bezoekers waren er di rect in. Zij voelden, dat onder de af en tce te gladde tonen toch een stuk waarachtigheid school. Dat allebei rond de zeventig Jaar het de hierna optredende Robert Pete Wililams en Big Joe Williams door hun leeftijd niet meer helemaal waar konden maken en ietwat sto ned de weg zochten naar hun stoel op het toneel, was misschien alleen maar een onderstreping van de echtheid. Want de wat onverstaan bare klanken die zij uitbrachten konden zo worden overgezet op de negerslaaf. De treurende, nasale to nen kenden die ondergrond van lij den, die vooral de blues van „Ma" Gertrude Rainey en Bessie Smith zo indrukwekkend maken. Wat deze twee met grote hoeden getooide zangers aan muzikaal vak manschap tekort schoten, werd weer ruimschoots goedgemaakt door Memphis Slim. Als een gedistingeer de heer nam hij plaats achter de vleugel en strooide een aantal boo gie woogies over de zaal, dat Je er stil van werd. Tot hij met een eenvoudig gebaar diezelfde zaal uit nodigde mee te klappen. En dat ge beurde dan ook en hoe. Met een opmerkelijke gemak behandelde Slim de vleugel, door zijn boogies ook nog even wat „ever-greens" strooiend. Hoogtepunt van de ruim drie uur muziek werd echter onbetwist Big Mama Thornton. Met een enorme vitaliteit bracht zij de band van Bone Walker tot grootse prestaties en zelf schreeuwde ze de blues zoals dat moet: die vanuit haar tenen. De in Jeans-pakken gestoken Jeug digen lieten zich voor de volle hon derd procent meeslepen. Ook door het simpele mondharmonica-spel en natuurlijk de drumsolo van Thornton. Dit was voor de jongeren een herkenning en erkenning Dat was de blues-muziek. zoals die door veel popgroepen van dit moment wordt gebracht, afkomstig is van een soort volkskunst met diepge meende achtergronden Het laatste kwartier ging de zaal erbij staan en wa. bereid iedereen een donderend applaus te geven. Voor een toegift was dat niet voldoende: de artiesten waren duidelijk dood-op en blij het bed te kunnen opzoeken. geu. 12.00 U2.22 V' 7.00 Nieuws. 7 02 Dag dlnsdi Nieuws. 8.02 Onderweg. 9.00 9.03 Plaatjes vo Nieuws.) 11.00 NI vallend vrolijke gevarieerde visite. 112.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13 03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws. 15.00 Nieuws 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws. 16.03 Mix. (17.00 Nieuws). Schoolradio. 14.30 Interlokaal op iddagmagazlne. .30-15.32 Nieuws). Overheldsvoor- itlng: 17.00 Surinaamse luchtpost, ^sprek met H. Libretto, 17.10 (S) "".26 Voor de kin- 17.32 (S) Actua- lichting Metropole Orki deren. 17.30 Niet de luchtpost, NOS NOT: 10.4512.00 en 14.00-14.50 17.10 (S) Schooltelevisie NOS: 18.45 (K) De 17.26 Voor de kin- Fabeltjeskr NOS. 18.55 iK) Journ. NCRV19.05 iK) Dier en Vriend, TV-serie 19.28 iK> De Jonkvrouw van Avignon. TV-feullleton. NOS: I 20.00 IK) Journ. NCRV: 20.21 Met liedjes het land ln. 21.45 Hier en Nu: act. rubr. 22.25 (K) Emmetoortla Chf. Mannenkoor. NOS: 22.35 (K) Journ. 22.40 Weekoverzicht en algemene in form over schooltelevisie TELEACi 22.43-23.13 (K) Graven naar het ver leden - les 8 (herh.) vs. 18.41 Actualitei ten. 18.50 Voorbeschouwing over de komende KRO-programma's. 19.00 (S): Accordeonorkest. 19.30 serie ge sprekken over leven, dood en toe komst. Muziek ln de liturgie. 20.00 Nederlandse muziek foonmuzick. 22.25 Overweging. 22.30 18.55 iKi Nieuws. 22.3 22.50 Actualiteiten. 23.15 licht zlekprogramma. 23.55 Nieuws. Hil\11. 298 lil en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 15.00 NOS. 17.00 NOS. NJeuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. Haag vandaag Volgende patiënt. TV-» 7.20 (S) Dag plaatje (gr.) 22.45 Den Haag vandaag. TE LE AC: 22.50—23 20 volg). (Om 8.30-8.33 De Groenteman. 9.40 (S) Fluit cn Voor de kleuters. 10.10 A linen. (11.00-11.02 Nieuws. bouw. 12.40 wekelijks radloverkeers- magazlne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio- Kunstenaars. 13.4 15.00 reportages e (17.55 Mededelingen. 18 00 Nieuws 18.11 Radiojournaal.) 19 00 iS) oude ?n moderne |azz. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Var programma. (20.00-20.05 Nieuws.) 22.00 Trefpunt beschouwingen over actuele zaken. 22.20 (S) Vanavond laat: gevarieerd programma (22.55 Mededelingen 23.00 Nieuws. 23.10 Ra diojournaal.) 23.55 Nieuws. KRUIN INGEN (ANP) Zater dagmorgen is de 41-jarige heer J de Bat uit Oostdyk op slag gedood by een bedrijfsongeval in Kruiningen, toen een zuurstoffles ontplofte De heer Bas was bezig met het opspo ren van een lek !n een oliefilter, waarbij hy gebruik maakte van een autogenisch lasapparaat. Het slacht offer laat een vrouw en negen kin deren achter.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5