Hallo is uw stem misschien te koop? HEATH WIL GROTERE VINGER IN DE PAP IN ULSTER Pompidou en Heath spraken 40 seconden over referendum Protes tanten slijpen de messen .net als die beroemde nummer elf. IMPORTEURS VAN CHROOM LEIDDEN VS REGERING OM DE TUIN MAANDAG 20 MAART 1972 BUITENLAND r (Van onze correspondent! BONN Wylli Bauerle nit Of fenbach nam de hoorn van de haak en een onbekende vroeg of zijn stem te koop was, zijn stem in de Bonds dag wel te verstaan. Bauerle. die een loyaal parlementslid van Willv Brandts SPD is, informeerde beleefd met wie hy sprak. Toen de onbe kende dat niet wilde verklappen, stelde herr Abgeordneter voor: laten we er eens rustig over praten. Door Wim Timmers Als Wylli Bauerle niet onmiddel lijk zijn mond voorbij had gepraat, was er wellicht een komplot tegen de verdragen van Moskou en War schau ontmaskerd. Er doen immers zoveel geruchten de ronde over con servatieve rijkaards die met grof geld proberen de regering-Brandt ten val te brengen. En wie is mees- ter-bakker Karl Geldner uit Schil- lensfuerst vergeten, die zo slim de agent-provocateur speelde toen Strauss' CSU hem voor 400 000 mark uit de FDP wilde lokken? Maar Bauerle vertelde zijn avon tuur aan het boulevard-blad Express en bereikte glorieus de voorpagina Een halve pagina trok Express uit voor de kop: „SPD-politicus: ze wilden me omkopen". Ze zijn in het parlement al geen haar beter dan op het voetbalveld, denkt dan de argeloze lezer. En de correspondent in Bonn slaat maar weer eens „het ambtelijk handboek van de Duitse Bondsdag" op. want in een tyd waahn elke keer als er een vliegtuig vertrekt een gek opbelt om te ver tellen dat er een bom aan boord ligt, zullen er ook wel idioten zijn die het spel in Bonn meespelen, maar Je weet natuurlijk toch nooit Wel Bauerle is, wat je een „back bencher" noemt, zo'n man uit de achterste rijen uit de Bondsdag Daar zitten ook de Miillere en de Graaffen, die door de Ost-politik van de regering zo geweldig in een gewetensconflict zijn geraakt en van wie het nu afhangt of de verdragen van Moskou en Warschau en alles wat daaraan verbonden is (voorop een regeling voor de kwestie-Ber- Üjn) een meerderheid in het parle ment zullen krijgen. Iedere journa listieke waarnemer in Bonn greep naar dat ambtelijke handboek toen bekend weid dat de afgevaardigde Helms met zijn geweten worstelde Zo worden nieuwe persoonlijkheden ontdekt, tot dusver verborgen in de 518 koppen tellende Bondsdag: Helms, Wilhelm, boer in Bissenhau- sen, Nedersaksen. Nu is het best mogelijk dat Wil helm altijd een conservatief is ge weest, die eerder thuishoorde in de FDP van de al naar de CDU over gelopen Erich Mende dan in de FDP van Mendes opvolger Walter Scheel. De party is veranderd, maar de fractie slechts gedeeltelijk. Er stap pen dan ook nu en dan afgevaar digden over naar de christen-demo craten. Net als de leiding van de SPD. die iin de strijd om de verdra gen een paar conservatieve broeders naar de vijand heeft zien overlopen, eist dan de FDP: geef je mandaat terug aan de partij daardoor zou zulk overlopen eerder een opluchting betekenen. Maar er zijn sinds 1949 in de Bondsdag 111 afgevaardigden van partij gewisseld en de eerste die zijn mandaat niet meenam moet zich nog melden. Er is wellicht een groot verschil tussen Bauerle en Helms en beiden zijn vermoedelijk brave bur gers. Maar waar het om gaat: on bekenden vertolken een hoofdrol nu nu in Bonn beslissingen moe ten worden genomen die essentieel ziin in een streven naar ontspan ning in het contact met Oost-Eu ropa. En hoe goed die onbeken den plotseling de indruk weten te wekken dat zij met hun stem de we reldgeschiedenis kunnen beïnvloe den, blijkt uit zo'n geval- Helms. Hij heeft de kaken op el kaar gehouden in de fractie, heeft geen dringende vragen aan de re gering gericht in het parlement, maar heeft anderen twee jaar la ten praten en zette daarna zijn twijfel in de krant, zo effectvol mo gelijk. Het buitenland kijkt verontrust toe. Terecht, want belangrijke ont wikkelingen hangen af van de per soonlijke berekeningen van een paar afgevaardigden. Is het waar, dat de FDP nu aan Helms een verkiesbare plaats heeft beloofd op de landelijke lijst van Nedersaksen als hij voor stemt? En aan de prominente conservatief Keinbaum die de laatste dagen ook al blijkt te twijfelen, zelfs een prominente plaats? Er is maar een twij felaar. die ronduit heeft gezegd dat hij niet met zijn mandaat zal weg lopen. Knut Freiherr von Kiihl- mann-Stumm. Ook bij een over stapje naar de CDU kunnen over wegingen over herkiezing en pen- sioengerechtigheid doorslagge vend zijn. Wat hier gebeurt, gaat de buitenwereld niets aan. zegt op positie leider Rainer Barzel tegen beter weten in. Hij haast zich dan ook naar Parijs, misschien wel om president Pompidou die openlijk heeft gezgd dat hij de verdragen geratificeerd wil zien te vertellen dat de CDU met de ontwikkelingen net zo goed in de maag zit. Bar zel en zijn mannen hebben de ver dragen tenslotte zo fel bestreden in de overtuiging dat ze toch zouden worden aangenomen. Nu verwijten zij dan ook Willy Brandt dat hij ver dragen heeft gesloten hoewel hij had moeten weten dat daar voor in zijn eigen rijen geen gegaran deerde meerderheid bestond. Barzels zorgen zijn voor een goed deel ook van persoonlijke aard. Hij wil kanselier worden, maar wel via normale verkiezingen in de herfst van 1973. Hij zegt nu stoer voor vervroegde verkiezingen niet bang te zijn. Hij heeft die zelfs bij voor baat niet verloren, want wie weet hoe handig CDU en CSU toenade ring tot de Oosteuropese commu nisten met studentenrumoer, links, extremisme en bijvoorbeeld plan nen om abortus toe te staan weten te vermengen tot een verkiezings pap die velen in dit land zal sma ken. Maar vervroegde verkiezin gen hebben toch grote bezwaren. In het buitenland zullen ze in elk geval worden opgevat als een refe rendum over de Ost-politik. En elke Westduitse democraat moet met goed fatsoen wel de schrik om het Ontspannen overleg op Chequers Belangrijke vertegenwoordi gers van de militante Noor dier se protestantse beweging werden za terdag aan de voormalige minis ter van Binnenlandse Zaken Wil- liam Craig voorgesteld. Op de achtergrond leden van de mili tante protestantse Vangnard-een- heden. Opstand in gevangenis In de staatsgevangenis van de Amerikaan se stad Walpole (Massachusetts» zijn vrijdagavond 300 van de 500 gede tineerden in opstand gekomen na 'n vechtpartij waarbij een gevangene, verscheidene messteken opliep. De bewakers maakten gebruik van traangasgranaten en slaagden er in de opstandige gevangenen naar de cellen terug te drijven. (Van c irrespondent LONDEN De Franse president Pompidou keerde gistermiddag naar Parijs terug van een reeks infor mele besprekingen die hij het week eind met de Britse premier Heath heeft gevoerd. De ontmoeting vond plaats op het buitengoed van de Britse premier. Chequers. Na afloop werd geen officieel communique verstrekt, de atmosfeer was echter, zoals woordvoerders verklaren, "zeer ontspannen en informeel" geweest De staatslieden bleken "langs dezelf de lijnen te denken", aldus deze of ficiële bron. Met spanning was er naar uitge zien wat het effect op de besprekin gen zou zijn van de mededeling van president Pompidou, kort voor zijn vertrek naar Londen op een pers conferentie gedaan, dat hij een re ferendum zal gelasten over de vraag of Groot-Brittanië tot de Europese Economische Gemeenschap moet toetreden. Deze mededeling, een dag voor de komst van het Franse staats hoofd. had de tegenstanders van pre mier Heath met nieuwe moed ver vuld. Niet dankbaar Men verwachtte dan ook dat de Britse eerste minister zijn gast zou laten merken dat hij hem voor deze stunt niet dankbaar was. Volgens of ficiële mededelingen van de zijde van de Britse regering was het the ma echter „in 40 seconden" afge daan. wat in feite betekende dat zo wel president als de premier «r ieder niet meer dan 20 seconden van l hun bij elkaar zes uur durende be sprekingen aan hadden gewijd, i Tot de belangrijkste agendapun- I ten van Chequers behoorde de voor- j bereiding van de topconferentie van de vergrote gemeenschap van tien bir.nen de EEG. die naar men aan neemt van 19 tot 21 oktober in Pa- rijs zal worden gehouden. Over de agenda van die bijeenkomst zelf werd i door de beide staatslieden met zoveel I woorden niet gesproken. Over de i wat op de achtergrond gedrukte EEG-commissie die tot voor kort dooi de Italiaan Malfatti werd geleid, wa ren Pompidou en Heath het eens dat j ze "zo efficiënt mogelijk diende te j werken in dienst van de minister- 1 raad" Ten aanizen van het Europe- i se parlement diende op de topconfe rentie te worden bezien of het "wel I zo doeltreffend werkte als het zou behoren te doen". Vastgelijmd De weduwen Mary Green en Alic Channon zijn vrijdag j in St. Albans (Engeland» tijdens 'n praatje op het trottoir vastgelijmd. Een tankauto met een vloeibaar, plakmiddel raakte lek toen hij de beide dames passeerde. Door een enorme massa lijm konden de 74- Jarige mevrouw Green en de 72-Jari- ge mevrouw Channon geen voet I meer verzetten. Wanneer zij het ene j been optilden kwam het andere al- J leen maar vaster te zitten. Het per- i soneel van een ziekenauto bevrijdde I beide dames tenslotte en bracht ze j naar een ziekenhuis, waar de lijm met een speciaal opl' imiddel van hun gezichten, handen en benen werd verwijderd. Een foutje van de computer.. EVENSHAM (AP» De En gelsman Joseph Begley werd op zeker ogenblik echt boos: hij had tweeduizend coupons van een sigarettenmerk gespaard en daarvoor een horloge besteld Maar dat horloge kwam maar niet. waarop Begley een brief op poten schreef Per kerende post kwamen.drie horloges De eerlijke Joseph Begley stuurde de twee. waarop hij geen recht had, aan de fabriek terug. En toen begon het.De volgende dag kreeg Joseph niet minder dan tien pakjes van de fabriek, de daarop volgende dag achttien, weer een dag later nog tien! En al die pakjes bevatten geschenken. waarom Begley nooit had gevraagd: een band opname-apparaat, een golftas. een pop. elektrische dekens, eer kinderwagen, vleespannen en langspeelplaten. Weer schreef Begley een brief, waarin hij nu smeekte om alsjeblieft op te houden. Ant woord van de fabriek: de com puter had een fout gemaakt Om Begley te troosten pakte de fabriek tienduizend ge schenkcoupons bij haar ant woordbrief. Met die nieuwe coupons bestelde Begley een beddesprei en gereedschappen Hij kreeg in plaats daarvan een plantetafeltje en twee lad ders. "Ook dat is het werk van de computer", verzuchtte een woordvoerder van de siga- ret tenfabriek. (Van onze correspondent) LONDEN Terwijl de Britse regering te lang op zich laat wachten met haar aangekondigde initiatieven voor Ulster, lek ten het afgelopen weekeind enige onderdelen van dit plan in de Britse pers uit. Het zal woensdag door premier Heath aan de eerste minister van Ulster, Brian Faulkner, tijdens diens be zoek aan Downingstrset worden voorgelegd. Eén van de belangrijkste punten E van het regeringsplan is dat een mi- nister met kabinetsrang in Belfast j oermanent zal worden gestationeerd. Belangrijker nog is dat er een sys teem van evenredige vertegenwoor diging zal worden ingevoerd. Di: laat ste gerucht dient echter met enige voorzichtigheid te worden beoordeeld, omdat het enorme consequenties voor Engeland zelf zal hebben, dat dit kiessysteem zelf niet huldigt. De permanente minister in Bel fast. zal tot taak hebben krachtig doch niet al te opvallend het Brit se gezag aan te wenden om de nood zakelijke hervormingen door te voe ren. Hiertoe behoort in de eerste plaats het langzaam maar zeker oo- heffen van de interneringskampen I Volgens laatste gevens zijn er een kleine 900 katholieke Noordieren op i het ogenblik in deze kampen zon der vorm van proces opgesloten en zonder uitzicht op een proces i Het systeem van de evenredige vertegenwoordiging zal voorzien in steeds terugkerende referenda over de vraag of de Noordieren ai dan niet deel willen gaan uitmaken van de Ierse republiek. De Londense minister in Belfast zal volgens de geruchten over het Britse regeringipian voor Ulste: de verantwoordelijkheid voor de veilig- i heid in het land met de Stormont I het Noordierse parlement, „delen". Wanneer de Noordierse premier Faulkner de komende week het plan zal afwijzen omdat het voor de pro testantse meerderheid niet accepta bel is. overweegt de regering-Heath I alles volgens de geruchten van het afgelopen weekeind om het gehele bouwwerk van Noord-Ierlands ge- deelteljke onafhankelijkheid af te breken en de macht naar Londen over te brengen De houding van premier Faulkner kan worden beïnvloed door de resul taten van de beweging van oud-mi nister William Craig en zijn pas ge vormde zgn. Ulster Vanguard („voor hoede"). Bijeenkomst Afgelopen zaterdag kwamen naar schatting 90.000 van de een miljoen protestanten in Noord-Ierland in een park in Belfast bijeen. De oud- minister stond in een landrover en nam de parade af. Craig verklaar de: „Wij eisen en vechten voor een totale overwinning", en hij voegde er aan toe dat er van directe machts- uitoefning door Westminster geen sprake kon zijn. I Er viel een stiltë over de enorme menigte toen oud-minister William Craig in zijn rede zei: „Als de po- litioi falen is het onze plicht de vijand uit te roeien". „Wij hebben onze krachten ver- zameld en zijn bereid te overwinnen i of te sterven", zei Craig. Ulster, zo vervolgde hij, zal als autonome pro- vincie met zelfbestuur nooit aanvaar den dat Londen het bestuur over- I neemt als middel om een einde te maken aan de terreur van het ver boden Iers Republikeinse Leger. „Wij hebben ons München in Ul ster gehad maar nu kunnen wij on ze positie het Al Alamein van Ul ster noemen", aldus Craig. „Wij moeten dossiers aanleg gen van de mannen en vrouwen die de vijanden zijn van dit land omdat er een dag komt, dames en he ren, dat als de politici falen het on ze plicht zou zijn de vijand uit te roeien" „Maar wij willen geen willekeurig bloedbad. Wij willen niet dat on- schuidigen zullen lijden. Wij willen geen algemeen conflict met de rooms katholieke gemeenschap", 6prak Craig. Tegelijk met deze beweging werd In Belfast van militante protestant se zijde duidelijk er op gezinspeeld dat men de zwaarden aan het slij pen is. Een jonge beweging die nog geen naam heeft, kletterde tegen over de pers met sabels, d.w.z. ze i Met een arsenaal wapens zien en j een klein fabriekje van bommen en I landmijnen, waarmee ze de katholie- ke minderheid em het IRA te lijf wil gaan. Onjuist I Voor het eerst in de historie van j de huidige fase van het Ulster con- flict beginnen Britse officieren ter plaatse hun ernstige ongerustheid j uit te spreken over een reeks aan slagen. nu van Protestantse zijde. Britse militairen verwachten het ver branden van katholieke huizen en j aanslagen op katholieke burgers. Het eerste initiatief zal kunnen komen van de zgn. „tartans", dat zyn plaat- selijke ..gangs" die hun naam dan- I ken aan hun betrekkingen met de ..rangers", de voetbalclub uit Glas gow. Hoewel deze „tartans" officieel niet door enige protestantse orga nisatie worden erkend of gesteund, denken zij wrekend te moeten op treden tegen de wandaden van het IRA en tegen een eventuele machts verschuiving van Belfast naar Lon den. hart slaan als hij denkt aan een volksstemming. Vandaar dat Strauss al heeft gezegd dat hij te gen vervroegde verkiezingen is. Voor Barzel is zelfs het al te na drukkelijk speculeren daarop ge vaarlijk, want stel dat nog een paar twijfelaars het verstandig vinden van het regerings- naar het oppo sitiekamp over te stappen. Dan is er voor Barzel een absolute meer derheid zonder verkiezingen. Hij zal daar niet aan voorbij kunnen gaan, moet met goed fatsoen wel een regering vormen en heeft tot de parlementsverkiezingen van vol gend Jaar niet eens de tijd om de brokken op te ruimen, laat staan een verkiezingscampagne te voe- Wie wil er dan wel verkiezingen? Brandt? Die zal wel moeten als er voor zijn verdragen geen meerder heid is. Maar ook de luidruchtige wijze man van de SPD. Wehner. heeft al voor een volksstemming gewaarschuwd. En Brandt weet niet zeker of hij verkiezingen wint die niet louter éen populariteitstest tussen hem en Barzel zijn. Van niet minder gewicht is: Brandt re geert samen met de liberale FDP en als er een partij geen belang bij vervroegde verkiezingen heeft, dan is die het wel. De parlementsleden die uit de FDP stappen en dat zijn de meeste) doen dat in de vrees da- ze zich op een zinkend schip bevin. den. Wat allerminst om te lachen is, maakt een potsierlijke indruk, j er niet Juist een felle verkiezing®, stryd gaande was in Baden-Würt- temberg. waar de regeringspartijen met man en macht (maar zonder veel vertrouwen» proberen een CDU-bolwerk te het laatste moment nog een brede- re parlementaire basis in Bonn te krijgen, zou vermoedelijk de laatste weken al veel duidelijker hoorbaar zijn geweest dat alle Westduitse partijen zich van de ernst der situa. tie bewust zijn. „Het idee dat van persoonlijke problemen van een paar afgevaar- digden het wel en wee der huidige wereldpolitieke periode zou afhan- gen. is ook voor Barzel en de zij. nen rijkelijk verontrustend,' schreef dezer dagen de gezagheb bende Süddeutsche Zeitung. Het antwoord op de vraag of komen in Bonn, kan het buiten land alleen maar met spanning wachten. Op 4 mei. 12 dagen na verkiezingen in Baden -Württem. berg, komt het tot de eerste stem ming in de ADVERTENTIE K.N.VJ}., district Zuid II Is het zijn beroemde schaarbe- over vijftig meter? Nee, 't is thee, weging? Of het feit dat hij altijd Dat hij thee drinkt in de rust. En zo taktiseh staat te treuzelen bij het lekker vindt. En er van opknapt een vrije trap? En de bal dan met na een zware eerste helft. Net als effect ineens in de bovenhoek de echte profs. Net als die schiet? Of die haarscherpe pass beroemde nummer elf. WASHINGTON POST: Chinese kernexplosie China heeft zaterdag weer een kernbom tot ontploffing gebracht met een kracht van 20 tot 200 kiloton, zo heeft de Amerikaanse Commissie voor Atoom energie meegedeeld. De bovengrondse proef vond plaats op het proefterrein van Lop Nor in de provincie Sin- kiang om 7 uur Ned. tijd. Soortge lijke proeven zijn ln januari en vorig jaar november genomen. Men meent dat zij betrekking hebben op de ontwikkeling van een ballisti sche raket voor middelgrote afstan den. China heeft nu 13 bovengrond se en één ondergrondse kernproef ge houden. WASHINGTON - De ..Washing ton Post" meldt dat Amerikaanse im porteurs van chroom het Amerikaanse congres op bedrieglijke wijze ertoe gebracht hebben de in ternationale sancties tegen Rhode- sië te overtreden. Het congres, aldus het blad. besloot het embargo van de VN op de han del met Rhodesië, althans wat de handel in chroom betreft, te nege ren na verklaringen te hebben ge hoord dat de invoer van chroom uit Rhodesië absoluut noodzakelijk is voor de Amerikaanse defensie. Maar. zo zegt de „Washington Post," de aanduiding „strategisch materiaal" voor chroom was alleen maar ca mouflage om het congres te mislei den. Gezien de omvang van de Amerikaanse voorraad en de betrek kelijk bescheiden hoeveelheid chroom die voor defensiedoeleinden nodig is. lachen de deskundigen om het 'dee dat de Russen de andere grote producent van chroom de V.S op hun knieën zouden kunnen brengen door de uitvoer van chroom te ver bieden. Volgens het blad is de maatschap pij ..Nion Carbide" die grote fin»" ciële belangen heeft bij de chroom- winning in Rhodesië. al van 1966 4 doende geweest het embargo opgehe ven te krijgen. Schip Het Argentijns vrachtschip Sant* Vegas is zondag met een lading vat 25.000 ton Rhodesisch chroom op Missisippi is Bumside 80 kilome ter van New Orleans, voor anker ge gaan. Twintig neger studenten de Southern universiteit in Bato: Rouge demonstreerden voor de aan komt van het schip Zij riepen „breng het chroom weg". Het betreft naar men meent de eer ste lading chroom die uit Rhodeai' aankomt sedert de Verenigde Staten in 1968 een embargo hadden kondigd op de invoer daarvan. De havenarbeiders in Burns# maakten vorige week bekend, dat zouden weigeren chroom uit Rhodf* sië te lossen, maar de havenautori teit verklaarde gisteren, dat het los- sen mechanisch zou kunnen Se' schieden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4