'In feite moeten dergelijke wetswinkels overbodig zijn' Canadees korps in Leiden Mil. oorlogsslachtoffers hebben nog vele wensen OPENING WANDEL- SEIZOEN Lezers schrijven Leidse studenten krijgen tachtig gevallen per week Strafrecht-congres werd niet afgerond Doorsteek Oud-Hortus- zicht is een schakel LEIOEN Wat de problemen zijn Leidse wetswinkels worden gecon fronteerd? „Heel veel huurkwesties. Ook veel echtscheidingen. En ver der mensen die ontslagen zijn en an deren, die een uitkering moeten of willen hebben. Dat zijn wel zo onge veer de tophits". Op de Apothekersdijk is er een willig oor voor. Elk spreekuur (werk- behalve maandag van 9—13 uur, donderdag 1922 uur en zaterdag 1012 uur) zijn er zes stu denten aanwezig als vraagbaak, ze zijn min of meer deskundig op een bepaald rechtsterreinhet burgerlijk wetboek, staatsrecht, sociaal recht, belastingrecht en strafrecht. LEIDEN Zaterdagmorgen, even over tienen. In de wacht- kamer van het wetswinkeltje (net open op dat tijdstip) zitten de eerste klanten in stille afwaching van „hun" student met wie ze hebben afgesproken. De aanloop voor dit gratis rechts hulp verstrekkende bureautje zal die hele ochtend aanhouden. Om elf uur komt er bijvoorbeeld een blijmoedige man binnen, die nochtans verklaart dat hij .barst van de problemen". Hij wordt geholpen. Net als die honderden anderen, die inmiddels de weg naar het Leidse wetswinkeltje (Volkshuis, Apothekers- dijk) hebben gevonden. En dat in één maand tijds. Bureau-me dewerker en vierdejaars rechten student Ernst Giilcher: „het loopt net niet storm, maar we draaien wel constant op topcapa citeit". men van rechtshulp. Of dat nu een sociale verzekering wordt of een ad- vocatentelefoon kan ik niet zeggen op dit mornet. Ook niet, hoe dat ge financierd moet worden. Maar in feite zou dit soort wetswinkels over bodig moeten zijn. Als blijkt dat ze toch nodig zijn, is het duidelijk dat er een leemte be staat in de rechtshulp. Een leemte, die een bureau als dit trouwens ook niet opvult. Want men komt hier met problemen van juridische aard, maai er zit natuurlijk ook een maatschap pelijke kant aan. En daaraan kunnen wij niks doen. Om 'een voorbeeld te geven: je kunt iemand vertellen hoe de echtscheidingsprocedure is, maar daarmee ben je natuurlijk niet achter de oorzaken van het falen van dat huwelijk". Aftekenen Het Leidse wetswinkeltje probeert wel in de gaten te houden wat nu eigenlijk de hoofdproblemen zijn waarmee het wordt geconfronteerd: „We willen op de duur onderzoeken of er zaken structureel fout liggen. Je gaat merken dat bepaalde dingen steeds terug komen. Op het ogenblik is dat nog niet helemaal duidelijk, want we draaien pas een maand. Maar over een paar maanden is er waarschijnlijk meer over te zeggen. Dan gaan bepaalde zaken zich wel aftekenen". Er wordt (,en er werd al van het begin af") gedacht over een filiaal van het wetswinkeltje, elders in de stad. „We letten erop waar de men sen vandaan komen. We hebben bij voorbeeld de indruk, dat er maai- vrij weinig aanvraag komt uit Leiden- Noord. We willen echter eerst nog een tijdje hier op de Apothekersdijk aan het werk zijn, alvorens tot een dependance te komen". De „gevestigde" advocatuur in Leiden heeft er inmiddels blijk van gegeven, tot een zekere vorm van sa menwerking te willen komen met het wetswinkeltje. Ernst Gülcher noemt de verstandhouding met deze advo- catenstand „goed". Amateurs Door Henk de Kat Wat de laatste twee sectoren aan gaat (belastingrecht en strafrecht), merkt Ernst Gülcher op dat het be- van deze hulpmogelijkheden blijkbaar nog weinig doorgedrongen Is tot den volke. „We kunnen bij voorbeeld helpen met het invullen belastingformulieren.'. Over strafrechtzaken: „We zijn niet een „matsbureau" voor kleine verkeers overtredingen. Dat wil zeggen: het is niet de bedoeling om omgelegde boe ten te voorkomen. Maar we zijn er natuurlijk wel voor mensen die echt Qj met een strafzaak zitten. Ze kunnen hierheen komen met hun dagvaar- rtófóing;". et wetswinkeltje draait nu dik maand in Leiden. Wekelijks ver voegen zich een man of tachtig bij het door studenten van de Leidse universiteit opgezette bureautje. „Dat is erg veel", beaamt Ernst Gülcher. „We zijn wel met een grote groep studenten, maar het is wel druk". „Met enige vrees ziet hij dan ook de gevolgen van dit artikel tegemoet. ,De invloed van de pers is erg groot. stuk in de krant of op de tv krijgen we er vijftig klanten bij. We moeten oppassen dat we niet over werkt raken". Klantenkring die grote klantenkring? 'Omdat een advocaat peperduur is? Dat kan de verklaring niet zijn, om- 'dat minder draagkrachtigen via een zogenaamd „bewijs van onvermogen" altijd aan een pro deo advocaat kun- komen. Ernst Gülcher: „Veel en weten dat evenwel niet. Het halen van een bewijs ^gen is bovendien een uiterst S ve helpen met het invullen ervan". Maar niet alle vragen aangaande ons ingewikkelde rechtsstelsel ein digen voor de rechter. Hoe moet je scheidingsprocedure aanpakken? Wat houdt de weduwen- en wezen wet in? Dat zijn van die veel voorko mende kwesties, waar natuurlijk in stanties voor zijn die erover kunnen Informeren. Maai* waar zitten die? Ben hoop mensen weten de weg niet. --Ze weten onderhand wél het wets- I Vinkeltje te vinden. Gemoedelijk Ernst Gülcher „Het is moeilijk te »ggen, of de mensen nu hierkomen omdat die andere procedures zo in gewikkeld zijn, of omdat het ligt aan oen bepaalde sfeer die er bij ons heerst. Het gaat er hier veel gemoe delijker aan toe, dan bij welke in- ook. Men komt hier veel ge makkelijker om zaken te laten be- itartigen". Is dat niet een aanduiding, dat er iets scheef zit in het hele stelsel van de rechtshulp? Gülcher: „Ik geloof dat de advocatuur zich zal moeten bezinnen over nieuwe vor- ADVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, Schokvrij, Onbr. Veer. Door eigen ateliers, de beste vak-service. Uw horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 - Leiden „Om mensen helemaal aan him trekken te laten komen, moet je zo deskundig mogelijk hulp verlenen. En nou zijn studenten wel leuke jon gens. maar wij blijven nog maar amateurs. De advocaat is de vakman. Maar hij blijkt een hoge drempel rond zich heen te hebben K&G op plaat LEIDEN Zaterdag is in de Hil- versumse studio van Phonogram de plaatopname gemaakt voor een tweede langspeelplaat van het Leid se "Kunst en Genoegen". Deze door Polydor geproduceerde plaat bevat een selectie van het nieuwe repertoi re met o.a. Zuidamerikaanse muziek en enige De zaterdag-ploeg van het (voorgrond)Lotje de Roy van\Menno Luikinga en Benno Hem- Leidse wetswinkeltje: v.l.n.r.: Zuidewijn, Nico van Ravestein, Ier. Frits Grooss, Ernst Gülcher I (Foto Holvast) dag gehouden jaarvergadering de afdeling Zuid-Holland -Noord van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. Het geheurde al lemaal in de onderoffioierskanti- ne van de Doelenkazerne, waar de vergadering onder voorzitterschap van de heer Tieman geconfronteerd werd met de vele moeilijkheden, waarvoor de Oorlogsslachtoffers zich heden ten dage nog geplaatst zien. Zo is er bijvoorbeeld de keuring, die voor velen een pijnlijke en lang durige geschiedenis blijkt te zijn. Of het ontbreken van voldoende par keerplaatsen bij het Nieuwe Schip hol voor invaliden en minder vali den, waardoor zij genoodzaakt wor den grote afstanden te voet af te leg gen. Tegen deze misstanden werd op niet mis te verstane wijze ge ageerd in de hoop, dat het bestuur op deze wijze, evt. via het hoofdbe stuur de nodige maatregelen ter ver betering kan doen plaatsvinden. De voorzitter opende de vergade ring en memoreerde het overlijden van de heer Koek uit Roelofarends- veen. Hij verzocht tevens om eei ogenblik stilte, om hen te herden ken, die in de jaren 40-45 geval len zijn en ook voor hen, die na de oorlog aan hun verwondingen zijn overleden. Hierna volgde het jaar verslag van de secretaris van de B.N. M.O.-Zuid-Holland-Noord, de heer Gouw en aansluitend het verslag van de penningmeester, de heer Laue, die zich verantwoordde omtrent ge dane uitgaven en een overzicht gaf van de inkomsten gedurende het af gelopen jaar. In tegenstelling tot wat de agen da vermeldde, vertoonde men nu de film „25 jaar Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers", wel ke men terecht op een wat eerder tijdstip draaide. De kwalitatief wat LEIDEN Het strafrecht-con gres dat vrijdag en zaterdag in Lei den is gehouden, is zaterdagmiddag besloten zonder dat er duidelijke af rond ing voor de buitenwacht uit kwam. De vooraf geuite vrees dat het onderwerp (welke delicten moe ten in en welke uit de stratosfeer?) tè algemeen zou zijn, bleek niet zon der grond. Op de slotzitting kwam er applaus voor de opmerking, dat er volgende keer een aanpak moet komen diie minder ruimte laat voor "oeverloos gepraat". Inleider zaterdag was de Rotter damse criminoloog prof. mr. L. H C. Hulsman. Hij zei, dat niet moet worden besloten tot strafbaarstel ling. voordat daarover advies is uit gebracht door een speciale commis sie. Ook in de Tweede Kamer zou een commissie moeten bestaan die elk voorstel tot strafbaarstelling eerst onderzoekt. Prof. Hulsman vindt dat er crite ria moeten worden ontwikkeld, op grond waarvan de wetgever kan be oordelen of bepaalde handelingen wel of niet met straf moeten wor den bedreigd. In het algemeen moe ten de straffen de doelstellingen van het strafrecht, zoals gedrags beïnvloeding en conflictoplossing, niet te buiten gaan. Strafbaarstelling is nooit geoor loofd, aldus de Rotterdamse hoog leraar. als dat gebeurt uit de over weging dat men een bepaalde morele opvatting over bepaald gedrag 'heer send' wil maken. Verder zou volgens hem strafbaarstelling absoluut uit gesloten moeten zijn. wanneer het overheidsapparaat daardoor te over belast zou worden om een redelijke graad van opsporing te bereiken of om de opgespoorde feiten op een redelijke wijze te behandelen. Ten slotte mag strafbaarstelling nooit dienen als een „schijnoplossing" van problemen. Criteria Eén en ander geldt ook voor het strafbaar houden van bepaald ge drag. aldus prof. Hulsman. Hij noemde enkele 'relatieve criteria' J volgens welke strafbaarstelling wel- een zeer hoog gehalte. Het gaf op overzichtelijke wijze de ontwik keling van de Bond sinds zijn op richting met als hoogtepunt de lan delijke bijeenkomst, waarbij heel wat leden zichzelf herkenden. Hierna volgde de herbenoeming in de heer Tieman als voorzitter, die de aanwezigen dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De uitreiking van de penning voor 25-jaar lidmaatschap van de Bond zorgde nog even voo wat vrolijke I de leden. hilariteit. Het bleek, dat behalve me vrouw A. M. C. Hermans- Jansen, die de penning kreeg opgespeld, nog meer dames in aanmerking behoor den te komen voor deze onderschei ding. Het enige, wat de secretaris kon doen was met een glimlach er een notitie van te maken en de be lofte te doen het "uty te zoeken". De rondvraag en Sluiting vormden het einde van de vergadering, welke 's avonds in de grote kantinezaal van de Doelenkazerne werd gévolgd door een gezellige contactavond voor LEIDEN Begunstigd door fraai voorjaarsweer vormden ook nu de traditionele Sleutelwandeltochten, die de Leidse wandelsportvere- eniging "Willen is Kunnen" zaterdag en zondag organiseerde, een alles zins geslaagde opening van het Leid se wandelseizoen. In totaal verschenen ditmaal het record aantal van 915 (v.j. 619) wandelaars aan de start om vanuit de verenigingszaal in de Maria Gij- zensteeg (Haarlemmerstraat) over de afstanden van 5, 10, 15, 20 en (ditmaal ook) 40 km door Leiden, Oegstgeest en een stukje Rijnlands polderland vice versa hun sportieve wandeltrip te maken. Door de deelneming van lange-af- standtippelaars (van wie er 92 de 40 km-trip volbrachten) uit Arn hem. Zutphen, Geleen, Middelburg en Eindhoven kreeg het WIK-wan delevenement een nationaal tintje. Vrijwel alle deelnemers (er waren slechts enkele uitvallers) ontvingen ditmaal een medaille met een af beelding van de Pieterskerk en alle groepen een dito verguld exemplaar. In groepsverband namen o.a. deel de wandel- en sportverenigingen "WIOS", Boskoop, "Stormvogels", Utrecht, 'Wielewaal", Castricum, "Verburgh", Poeldijk, "Vormings werk geestelijk gehandicapten", Lei den". "Quick Steps", Alphen aan den Rijn, "Cito", Honselersdijk, "Mierenest" en "Zuid-West" Leiden. De organisatie was bij de heren J. P. Woordes en C. Verstraaten als vanouds in goede handen. Waar no dig werden de „voeteuvels" verzorgd door enige leden van de Leidse afde ling van de Kon. Ned. Ver. EHBO. Het verslag van de door de ge meente Leiden georganiseerde hoor zitting voor de omwonenden van de gedempte Trekvliet behoeft op een aantal punten een aanvulling en be vat bovendien onjuistheden, die om een rechtzetting vragen. Uw verslaggever suggereert, dat de argumenten voor een doorsteek Trek- vliet-Witte Singel over het voorma lig terrein Oud Hortuszicht, in plaats van door de Groenhovenstraat, zou den zijn geleverd door de op de hoor zitting aanwezigen. Dit is niet Juist. Wethouder Kret had de argumenten (en de tekening) pasklaar bij de hand en tegen deze argumenten is vanuit verkeerstechnisch oogpunt be zien weinig te brengen. Er zullen weinig omwonenden van de Trekvliet te vinden zijn die behoefte hebben aan een verbinding tussen de Witte Singel en de Trekvlietweg, die meer is dan een eenvoudige verbinding voor voetgangers en fietsers. Voor dit verkeer is de Groenhovenstraat ruim voldoende. De wethouder heeft echter andere plannen met de doorsteek Oud Hor tuszicht. Deze doorsteek vormt na melijk een in zijn ogen onmisbare schakel in het tracé, dat het in stellen van éénrichtingverkeer op de Herenstraat mogelijk moet maken. Dit tracé begint bij de Churchill- laan, loopt over de Telderskade of via de Vijf Meilaan-Rooseveltstraat, vervolgens de Gedempte Trek vliet doorsteek Oud Hortuszicht en komt via de Witte Singel (Zuidzij de) uit bij het begin van de Heren straat. Dit door de wthouder op de hoor zitting geïntroduceerde tracé bete kent een verhoogde verkeersdruk op de Telderskade (gevaarlijke kruisin gen met Boshuizerlaan en Hoflaan drie scholen liggen aan deze kade en één is er gepland) en de Witte Sin gel (met onoverzichtelijke bocht). Het is begrijpelijk, dat de d:<cus- sie zich in het begin van de avond toespitste op de vraag of de door steek niet zou kunnen wachten tot dat vaststaat, dat de Witte Singel aan de Noordzijde, ten behoeve van de eventuele bouw van het universiteits complex, aan het verkeer moet wor den onttrokken. Deze vraag had de wethouder met een eenvoudig ja of nee kunnen be antwoorden. Nu hij éénmaal enig verband tussen deze twee zaken had ontkend, moest een ander argument worden gebruikt om een spoedige wijziging van het speelterrein in een doorsteek te rechtvaardigen. Dit ar gument vond hij in het eerderge noemde tracé. Zolang echter niet vaststaat, dat het geïntroduceerde tracé door de gemeenteraad zal worden goed gekeurd, betekent een overhaast be sluit tot wijziging het voortijdig ein de van een intensief gebruikt terrein met veel grote en oude bomen. Bo men die waarschijnlijk te groot en te oud zijn om te kunnen worden verplaatst, terwijl bovendien de voor verplaatsing vooraf noodzakelij ke maatregelen niet zijn getroffen. Een vervangend' speelterrein werd door de wethouder niet toegezegd. Wel verwees hij naar het trottoir, van de dan, volgens de wethouder, rustiger Witte Singel (noordzijde). Zelfs met een grote hoeveelheid be grip, is dat niet te vergelijken met het bestaande terrein. K. J. BRUSSEE Rijn en Schiekade 97 J. A. v. d. WESTEN Rijn en Schiekade 94b LEIDEN. Amestle in Soedan President Nimeiri van Soedan heeft zondag amnestie af gekondigd voor allen in het zuiden van het land die sinds 1955 tegen de regering hebben gere belleerd. Allen worden vrijgelaten ook degenen die nog op hun proces wach ten. Twee weken geleden heeft zuid- Soedan regionale autonomie gekre gen. Herenstraat Geachte heer Kret, naar aanlei ding van de hearing zou ik u eens willen vragen, hoe staat u tegenover de verkeerstelling van de Herenstr. Er wordt altijd geteld op de Koepoortsbrug maar wij horen er nooit iets van, of het verkeer op de Herenstraat overbelast is Ja of nee. Wij zouden graag eens van u ver nemen wat dit voor resultaat heeft gehad. Aniba, Herenstraat 1 LEIDEN. Handwagen In deze rubriek heeft een stukje gestaan: „Handwagen niet terugge bracht". Er is veel belangstelling en reactie op geweest. Hier volgt het droevige resultaat van de verhuurde Op 15/3 kwam een heer (wil deze zich nog even bekend maken?; ver tellen, dat er in Hazerswoude een handwagen in het water lag. De 70- jarige heer De Groot is erheen ge fietst en is met de politie daar ter plaatse gaan kijken. Ja, de wagen lag er, echter zonder wielen. Nu moet de heer De Groot! 1. Vrijwilligers zien te vinden om de wagen op de wal te krijgen. 2. een bode binden voor thuisbe zorging. 3. nieuwe wielen maken. 4. as en bussen (naven) die uit giet ijzer bestaan bestellen in Ouden bosch êL f 100. En dan te weten dat het huren van zo'n wagen f 2,50 per uur kost. Wie telt de winst uit? Een a.o.w.'er ze ker niet. G. W. MOOREN-VAN DUYN Vijf Meiplein 53 Leiden. Piaspolder Zeer gaarne betuig ik mijn in stemming met het artikel van redac teur Cees Com bee waarin de heer F, L. Bochove stelling neemt tegen een eventuele vernieling van de Pias polder door 't storten van industrieel afval. De Piaspolder is een aan de Wijde Aa gelegen gedeelte van de Oudendijkse Polder. Naar ik begre pen heb. bevinden de besprekin gen hierover zich nog in het begin stadium. doch zouden de contacten met het polderbestuur (dat in eerste Instantie een beslissing moet nemen) reeds ver gevorderd zijn. Door de landschappelijke- en na tuurwetenschappelijke waarde, en daardoor specifiek recreatieve waar de van het gebied, zou uitvoering van het plan niet minder dan een calamiteit zijn. Gezien zovele eerdere ervaringen, waarbij stukken van de nog zo schaarse natuurgebieden door kortzichtigheid of winstbejag on herstelbaar verwoest en vaak tot ei gen schade opgeofferd werden, lijkt het nuttig om aan de gesignaleerde plannen zo vroeg mogelijk een zo groot mogelijke bekendheid te geven. Mogen de lokale en regionale be volking en de organisaties die zich met milieubehoud bezig houden van meet af aan pal staan om de laat ste resten van dit cultuurbezit voor hen die na ons komen te bewaren. Dr. W. J. J. O. De Wilde LEIDEN Een Canadees Jeugd - muziekkorps van het Leger des Heite de Ottawa Salvations Army Woodroffe Temple Juniorband, dat momenteel een tournee door Europa maakt, geeft woensdag 22 maart een concert in de Zuiderkerk. Het korps heeft een uitgebreid repertoire van fanfare-muziek, solistische bijdragen en zang en bezoekt gedurende 12 da gen dat het in Europa is, 12 steden ln Nederland. België en Duitsland. Het muziekkorps verleende mede werking aan talrijke evenementen in Ottawa en was voor weekeind-con certen o.a. in Montreal, Renfrew en Kemptville. Het gaf talrijke uitvoe ringen in bejaardentehuizen, maat schappelijke centra en in diverse clubs en is praktisch elke zondag ook volledig aanwezig om te spelen in de zondagsschoolbijeenkomsten in Otta wa. Tijdens een recente deelname aan een muziekkamp In Lac l'Achi- gan verwierven zes leden certificaten voor bijzondere muzikale prestaties. De meeste leden zijn tevens lid van andere jeugdgroepen van het Wood- roffe-corps in Ottawa, waarin zij hun verworven vaardigheden voor andere Jongeren dienstbaar maken. Het korps staat onder leiding van Willi- d. Horden, die Jaren geleden niet moet worden toegestaan, I vanuit Schiedam naar Canada emi- maar die door tegenargumenten zou- greerde. Het muziekkorps wordt ver den kunnen worden gecompenseerd, gezeld door een zangleidster voor de "Youth Band Singers" en door een aantal leden van het comité, dat zich veel moeite gegeven heeft om deze reis mogelijk te maken. De algemeen leider is majoor Ro bert. E. Chapman, de bevelvoerend officier van het Woodroffe-korps te stad vooraf, c Ottawa, waarvan dit korps een on derdeel vormt. Aan het concert gaat 's middags

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3