Incidenteel loon moet zichtbaar worden in cao Rapport-Baan doet geen beleidsvoorstellen De drie van Breda waren geen gewone delinquenten Sociaal-Economische Raad: Begrotingstekort 73 al enkele miljarden Leven al bijna 2% duurder ZATERDAG 18 MAART 1972 LEIDEN De incidentele loonstijging heel globaal geno men alle extraatjes boven de in de c.a.o. overeengekomen ver hoging van het loon moet zichtbaar worden gemaakt en een rol gaan spelen bij de c.a.o.-onderhandelingen. Vooral met het oog op de inflatiebestrijding is dat erg belangrijk. Dat is een van de conclusies van di Sociaal-Economische Raad, het be langrijkste adviesorgaan op so ciaal-economisch terrein waarin de 'vakbeweging, werkgevers en de afhankelijke Kroonleden zitting hebben, in het thans uitgebrachte advies over loonindexering. Nu onze economie in moeilijkheden verkeert, is het wel zeker dat de al tijd nogal ongrijpbare post „inci denteel loon" steeds meer aandacht zal krijgen. Wat zijn nu die inci dentele loonstijgingen? Bij het af- aluiten van c.a.o.'s wordt een loons verhoging en verbeteringen van een aantal andere arbeidsvoorwaarden afgesproken. Extraatjes Maar >r sommige werknemers zit er meer in het vat dan alleen die c.a.o.-verbeteringen. Zij krijgen bij voorbeeld extraatjes zoals een grati ficatie of een hoger loon door een verbetering van hun baan. Tot de post „incidenteel" moet ook worden gerekend de loonontwikkeling van werknemers, die buiten een c.a.o. vallen. Verder ook de financiële ge volgen voor de werkgever van ..ver grijzing" van zijn personeel en de kosten van ,jntegratie"-processen. Al deze zaken, die buiten de c.a.o. omgaan, kosten de werkgever geld. Deze incidentele loonkosten zijn na tuurlijk zeer verschillend. In de af gelopen jaren raamde het Centraal Planbureau de incidentele loonstij ging op ruim 2%. Het werkelijke inzicht in de incidentele loonbewe ging is echter onvoldoende. De SER meent dan ook dat deze bijzondere loonkosten statistisch gemeten moe ten worden per c.a.o.-werkingsge- Dan kan er rekening mee worden gehouden bij onderhandelingen over vernieuwing van de c.a.o.'s. Op die wijze wordt voorkomen dat bij ge matigde loonsverhogingen in de c.a.o.'s de loonontwikkeling toch nog uit de hand loopt door toedoen van de incidentele loon (kosten) stijging. Achteraf De Sociaal-Economische Raad meent dat het inflatieproces kan worden getemperd door o^er te gaan op een systeem van volledige prijscompensatie achteraf in de c.a.o's. Dat betekent dan wel een vermindering van de reële loonsver betering in het jaar van overgang op dit systeem van loonindexering. Wanneer, zoals nu het geval is, een beperkte compensatie vooraf wordt gegeven is er géén invloed op de inflatie, ten goede, noch ten kwade. Het adviesorgaan heeft in het mid- j den gelaten of een systeem van in dexering (aanpassing van de lonen j de prijsstijgingen dus) onder alle omstandigheden aanbeveling j verdient. Ons land kent felle voor- tegenstanders van loonindexe- ring. Tot de tegenstanders behoren de werkgevers, die vrezen dat in- j dexeringssystemen de inflatie sti muleren en liever uitgaan van een nominaal percentage loonsverhoging. In een aantal Europese landen, zo blijkt uit recente informatie van hel Centraal Planbureau, wordt zeer verschillend gedacht over indexe ring. DS'7 O-voorzitter Polak: UTRECHT (ANP) De voorzit ter van DS'70, dr. F. L. Polak, meent, dat nog groter druk moet worden uitgeoefend om te komen tot een ingreep van overheidswege in lonen en de prijzen. Tijdens de vandaag in Utrecht, gehouden vergadering van de partij raad van DS'70 zei dr. Polak dat de bestrijding van de inflatie een der hoofdprioriteiten van zijn partij tot dusver nauwelijks is opgeschoten. Hij schatte de loonsverhoging voor 1971 globaal op ongeveer dertien pro cent. bijna het dubbele van Duits land. „Het is ook meer dan het reeds veel te hoge maximum van ruim tien procent, dat de Sociaal Economische Raad in meerderheid tolerabel vond. Nu allengs de contracten voor 1972 merendeels zijn of worden afgeslo ten. bestaat voor dit jaar nauwelijks nog enige hoop op matiging. een reer betreurenswaardige gang van zaken die gedurig voorspeld is door «wel de fractievoorzitter in de Twee de Kamer als de voorzitter van DS'70 aldus dr. Polak. Het allergrootste knelpunt vormt bij dit alles de begroting voor 1973. waar uiteindelijk alle lijnen samen- Ruim 40 grafici door Sijthoff naar huis gezonden DEN HAAG (ANP) Met in gang van maandag worden 42 zetters en drukkers naar huis gezonden, overcompleet geworden door de tech nische integratie van de zetterijen en ukkerUen van de dagbladen "Het innenhof" en "Delftsche Courant" het wekelijks hun-aan-huis-blad De Posthoorn' met de zetterij van de "Haagsche Couran: in Den Haag en drukkerij Sijthoff-pers in dePlas- Poelpolder in Rijswijk. De Sythoff-directie heeft voor de drukkers en zetters gisteren een ontslagvergunning aangevraagd Zy kunnen met ingang van maandag met doorbetaling van loon thuis blijven. De technische integratie van het Binnenhof kwam een half jaar ge iden tot stand by overname van de uitgeverij de Westerpers N.V Deze beeft thans het ontslag van acht man tot gevolg. Het opheffen van de uit- levery "Onder den Sint Jacob", uit geefster van "De Posthoorn", heeft Beleid tot ontslag van 26 man Door opheffing van de drukkery "De Delft- 'che Courant" moeten acht man af komen van de conomische ontwikke lingen en van wat de overheid ter zake al dan niet doet. „In essentie staan wij dan opnieuw voor de onontkoombare vragen van voortgezette forse bezuinigingen ver sus belastingverhoging. „Men flui stert* dat het geschatte begrotingste kort voor 1973 reeds meer dan enke le miljarden beloopt. De begroting '73 wordt voor onze partij en in het bijzonder voor onze ministers in het kabinet en voor onze kamerfractie een belangrijke toetssteen". Drs. De Pous mag van SER commissaris zijn DEN HAAG (ANP) De Sociaal-Economische Raad heeft zich gistel-morgen in een be sloten vergadering zonder hoof dei yke stemming verenigd met een nota van het dageiyks be stuur van de raad over de taak en positie van 's raads voorzit ter (drs. De Pous). De raad is met het dagelijks bestuur van mening dat een goede uitoefening van de voor zittersfunctie met zich brengt dat de onafhankelijkheid en onpartijdigheid van de voorzit ter niet aan gerechtvaardigde twyfel onderhevig mogen zijn. De raad is het met het d.b. eens dat het niet wel mogelijk is de met het voorzitterschao van de raad onverenigbare ne venwerkzaamheden in een alge mene regeling neer te leggen. De raad is het ook eens met de conclusie van het dagelijks bestuur dat het bekleden van de functie van commissaris niet ten principale onverenigbaar moet worden geacht met het vervullen van het voorzitter schap van de raad. Van een voorzitter van de raad mag wor den aangenomen dat hij by de keuze van nevenfuncties be paalde aspecten onderkent. Er mag van de veronderstelling worden uitgegaan dat de voor zitter het dagelyks bestuur zal informeren, en zonodig zal pol sen, over het aanvaarden van nevenfucties. ADVERTENTIE De Haagse brandweer is gis- I grote bos- en duinbrand in de i bereikbaar en de watervoorzie- termiddag uren in de weer ge- buurt van de camping Ockenning was moeilijk, weest met het blussen van een burgh. Het terrein was moeilijk Dr. C. Dessaur in Leiden LEIDEN (ANP) „Een van de bronnen van de bodemloze vruchteloosheid van het debat over de drie van Breda was wel de volstrekte onterechte analogie, die er steeds werd getrokken tussen het doorsnee strafrecht en de bijzondere strafpleging''. aldus mevr. dr. C. I. Dessaur, lector criminologie in Nijmegen, op het congres strafrecht-recht,, dat gisteren in Leiden werd gehouden. Het gewone strafrecht houdt zich voor 99 pot bezig met kneuzen en zielepoten en mensen in het sociale verdom-hoekje, die hetzelfde willen als wij allemaal, maar die Stuyt kende „afspraken" wel degelijk DEN HAAG De mededeling, „dat die geheime afspraken zo geheim wa ren dat hij ze zelf niet eens kende" heeft minister Stuyt (volksgezond heid en milieuhygiëne) ironisch be doeld. Dat heeft hij aan premier Biesheuvel geantwoord, toen deze hem gisteren, tijdens de vergadering van het kabinet, vroeg waarom hij donderdag in de Tweede Kamer had gezegd, de werkafspraken aanvanke lijk ook niet gekend te hebben. ..Ik heb collega Stuyt gezegd datt zijn ironie dan kennelijk niet was overgekomen", aldus de minister president, „maar ik kan u verzeke ren dat de doktereh.de mi nister wel degelijk op de hoogte Comité weet wat met Anita is gebeurd ROTTERDAM (ANP) Het Rot terdamse actie-comité ..Anita" weet wat er met Anita Pothuis is gebeurd. Men wil er echter niets over zeggen om het eigen onderzoek niet in gevaar te brengen Het 12-jarige schoolmeisje uit Rot terdam is al bijna zes weken spoor loos. Bij de Rotterdamse politie be schouwt men het onderzoek als vastgelopen. De heer W. Giezen, voorzitter van het elf man sterke actie-comité, be weert echter met stelligheid te we ten hoe de vork in de steel zit. ..Na een gesprek dat we deze week hebben gehad met iemand, zijn we er van overtuigd op het goede spoor te zitten", aldus, de heer Giezen, die over dat gesprek geen verdere bij zonderheden kwijt wil. daarvoor naar illegitieme midde len grepen en dat ook nog zo onhandig deden dat zij werden ge snapt". betoogde mevr. Dessaur ove rigens beter bekend onder het schrljversspeudoniem Andreas Bur- nier. ..Daarentegen houdt de bijzonde re strafrechtspleging, zoals het oorlogsmisdadigersrecht, zich zeer expliciet bezig met mensen bij wie ook de nagestreefde doeleinden zelf, i.e. het martelen en uitroeien van be volkingsgroepen, volstrekt van het maatsohappelijk geoorloofde afwij ken". Dit actuele voorbeeld gaf mevrouw Dessaur om te illustreren dat er twee totaal verschillende groepen van de linquenten zijn: 1. zij die de verkeer de middelen gebruiken om een doel te bereiken dat op zich zelf in onze maatschappij gangbaar is: welvaart veiligheid, macht, eer, aanzien, 2. de betrekkelijk kleine groep van mensen die niet illegitieme middelen ge bruiken, maar ook maatschappelijk afwijkende doelstellingen nastreven. Even slecht „De overgrote meerderheid van de mensen die wij vanuit onze braaf heid opsporen, vervolgen, berechten, uitsluiten en brandmerken en vast pinnen op hun afwijkende rol. zijn mensen die in feite even braaf, even slecht zijn als de meeste van ons, niet gebrandmerkten", aldus mevr. Dessaur. Het heeft minstens even veel zin de doorgaans zwakkere broeders die delinquenten zyn, te be schermen tegen de terreur van de samenleving, als dat die samenle ving nu zo vreselijk beschermd moet worden tegen hen. Haya wil geen kindermeisje zijn DEN HAAG (ANP) De voor zitster van de VVD, mevrouw H. van Someren-Downer wil in haar functie van partijvoorzitter niet als kindermeisje optreden, ahoewel dit soms wel eens door VVD-ers wordt geëist. In een interview in „Vrijheid en Democratie", het veertiendaags or gaan van de WD, heeft mevr. Van Someren deze opmerking gemaakt. Haar was gevraagd of zij het een goede volgorde vond: eerst Kamerlid en daarna partijvoorzitter. Deze vraag werd instemmend be antwoord. Mevrouw Van Somerem wees daarbij op de nieuwe voorzit ter van de KVP, dr. ir. D. de Zeeuw. „Hy is wel enige tyd Eerste Ka merlid, maar als hij echte parlemen taire ervaring had gehad, was hij zijn Tweede-Kamerfractie niet gaan kapittelen. Dat kun Je eenvoudig niet maken, politiek niet en in het licht van de menselijke verhoudin gen niet", aldus mevrouw Van So meren. Zij meent dat als het nodig is het hoofdbestuur een uitspraak kan doen. „Als van mij geëist wordt kindermeisje te zijn, dan stuur ik de leden steevast door naar de Kamer leden zelf. Zij moeten verantwoor ding afleggen". openingstijden 10 -T7en 19 -22 uur,zondags 10-17uur, toegang f4,- amsterdam ^TT-biljetten aan NS-stations/ DEN HAAG (ANP) Het alge* meen prijsniveau in Nederland, zo als dat tot uiting komt in het prijs indexcijfer van de gezinsconsump tie van het CBS. i6 in de periode van half december tot half februari met iets meer dan 1.7 procent ge stegen. Aanvankelijk had het CBS gemeld, dat het prijsindexcijfer van medio december tot medio januari, met 0.6 procent was gestegen (tot 115,5 maar een herberekening Is noodzakelijk gebleken. Het herziene indexcijfer per me dio Januari "bedraagt 115.8 wat bete kent dat de prijsstijging in de perio de medio decenber tot medio Januari 0.9 procent heeft bedragen. In de pe riode medio Jan. tot medio februa ri is het indexcijfer vervolgens met 0,8 procent gestegen (tot 116,7), sa men ruim 1,7 procent. De herziening van het indexcij fer voor Janauarl houdt verband met de omstandigheid, dat wijzigingen ln verschillende ziekenfondstarieven, die met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1972 gelden, op het moment van vaststelling van de prijsindex cijfers voor Januari nog niet bekend Van de styging met 0,8 procent in februari is 0.5 procent toe te schrU-' ven aan prijsstijgingen voor kle ding. schoeisel en woninginrichting, voornamelijk als gevolg van het ver dwijnen van het effect van de Janua- ri-uitverkopen. Voorts stegen de pryzen voor brood, gebak, niet al- colhoudende dranken, rundvlees en nieuwe auto's. Margarine en eieren werden goedkoper. „Het gaat er langzamerhand op lijken dat ook dit kabinet de consu menten in de kou laat staan. Een prijsverhoging van twee procent in twee maanden belooft een heleboel narigheid voor het komende Jaar", aldus een reactie van de Consumen tenbond op de laatst bekendgewor- den cijfers van kosten van levenson derhoud. DRUG-GEBR UIK BLIJFT IN DE SFEER VAN M (Door onze juridische medewerkster) DEN HAAG Eindelijk is het rapport van de werkgroep verdovende middelen verschenen. In oktober '68 had staats secretaris Kruisinga die groep geïnstalleerd met als opdracht een onderzoek in te stellen naar: de oorzaken van drug-gebruik: het tegengaan van onverantwoord drug-gebruik medisch-sociale behandeling van 'verslaafden'. Zowel samenstelling van de werk groep als taakomschryving bleken te weinig ruimte te bieden voor een geschikte aanpak Vandaar, dat de werkg.oep in februari 1970 werd uit gebreid Formeel bleef een nieuwe taakomschryving uit, maar de com missie kreeg wel te verstaan dat zy die opdracht net zo ruim mocht in terpreteren als zy dat nodig vond. In de werkgroep hadden uiteinde- ïyk zitting: Dr. P. A. H Baan (jurist en zenuw arts): van het departement van Ju- stititkmr. A. M. A. Bakker, mr. J. Hogenraad en mr. L Oranje; W. G Mulder (zenuwarts gg en gd Amster dam»; prof. I. Gadourek (socioloog» drs H Cohen (psycholoog); dr. A. Witte ipharmaceut»prof. D Zuid hof -orthopedagoog»; mr. J F Hart suiker (officier van Justitie»; C. J de Rhoodes (politiecommissaris Am- steraam); drs. W. N Samson •Phar macol oog); H. J. Krauweel (direc teur Jellinek-kliniek Amsterdam) J. van London (zenuwarts) Aparte rapport Zeven man uit de werkgroep (Oranje. Cohen. Witte, Van London, Zuidhoi Hartsuiker en Krauweel) hadden ook zitting in een werk groep van de stichting Algemeen Bespreking rapport werkgroep verdovende middelen (rapport Baan), Staatsuitgevery Den Haag. Rapport Werkgroep stich ting Algemeen Centraal Bureau van de Geestelijke Volksgezond heid ('Ruimte in het drug-be- leid"). Boon Meppel. Centraal bureau voor de Geesteiyke Volkzgezondheid in Utrecht Die groep publiceerde in Januari een rapport over drugs, 'ruimte in net drug-beleid', dat over het algemeen goed is ontvangen. In tegenstelling tot het rapport-Baan, zoals dat nu heet. bevat 'ruimte in het drug-be leid" concrete beleidsvoorstellen, aie zouden kunnen voortvloeien uit het, inzicht dat wy nu hebben in de pro blemen die met drug-gebruik ge paard gaan. Het rapport-Baan geeft een uit gebreide inventarisatie van de wer king van de verschillende stoffen: er wordt gefilosofeerd over d° moge- ïykt redenen, die tot gebruik leiden Een verdienste Is. dat nu officieel' ia erkend, dat hennep-produkten (soft drugs» de minste risuVs in zich dragen binnen het kader van de drugs. Ook blykt de werkgr jep zich bewust te zyn van een aantal ncga- j tieve aspecten van de strafrecnteiyke i aanpak. Op dit moment is net hole drug-gebruik onder de working van de verouderde opiumvoi genracht Zelfde markt Zo wordt het bezwaar onderkend, dat de handel in drugs zich door aie strafrechteiyke aanpax aai con trole onttrekt: doordat middelen mot een groot risico, zoals heroïne en opium, op dezelfde zwarte markt ver handeld worden als -ie hennep pro- dukten (hasjies en marihuana» be staat het gevaar, dat v/ordt ovoj ge stapt van een relatief lichter naar oen zwaarder middel Vooral als er weinig aanbod is in soft drugs, wat nogal eens gebeurt, omdat hennep-produkten makkelyk op te sporen zyn. Mensen die het ge bruik van verdovende middelen 'pre- fet eren' boven by voorbeeld het ge bruik van alcohol of tabak, worden, doordat de opiumwet dit gedrag ca tegorisch ais misdrijf bestempelt teens in de categorie 'misdadiger' ondergebracht, met alle negatieve aspecten van dien. De werkgroep-Baan ziet al deze bezwaren en stelt dan ook uitdruk kelijk dat de wetgeving veranderd moet worden. Concrete voorstellen hierover biyven echter uit. Het enige voorstel is, dat by elke rechtbank een drug-commissie moet worden gevoegd, die de officier van justiti- als hy dat wenst, kan adviseren in zyn beleid. Dit soort commissies be staan nu ook al hier en daar. onder andere in Breda. Verder kan alles doorgaan op de bestaande voet, maar dat krygt dan in het systeem var. de commissie-Baan de status '-an een 'proefperiode' waarbinnen de meningsvorming over de risico's van drug-gebruik kan plaatsvinden. Kortom: politie en justitie houden al hun bevoegdheden, maar krygen de boodshcap mee er genuanceerd gebruik van te maken. Hoe komt het dat de werkgroep niet de consequen ties durft te trekken die logisch vol gen uit het analytisch gedeelte van haar rapport? De consequentie by- voorbeeld, dat er een taak is voor de wetgever hennep-produkten uit de opiumwet te lichten en op een aparte manier, by voorbeeld verge- ïykbaar met de regeling van tabaks artikelen, te legaliseren. Hoe komt het dat de chronisch gebruiker van hard-drugs (een pa tiënt dus) in het systeem van de commissie-Baan toch 'misdadiger' moet blyven, en ook zelfs de inci dentele gebruiker van dit soort mid delen? Zwak De argumentatie heirvoor is zwan Een chronisch gebruiker, zo wordt geredeneerd moet opgespoord kun nen worden en om hem 'te helpen is dwangverpleging een onmisbaar middel. Een onbegrypehjke redene ring. gezien het ervaringsfeit dat vrywilligheid een noodzakelijke voor waarde is voor zinvolle hulpverle ning.. De reclassering weigert zelfs gedwongen reclasseringscontacten Omdat nu bewysrechtelyk de scheiding tussen chronisch gebruik en incidenteel gebruik op moeilyk heden stuit, moet dan ook maar al het gebruik een misdryf biyven Hier vindt de commissie-Baan dus. dat om juridisch-bewijsrechtelijke redenen een stuk beleid verdedigd moet worden, waarvan aan de an dere kant toegegeven wordt dat het schadeiyk is voor de volksgezond- j held, schadeiyk is voor het individu. I en bovendien geen respect heeft voor I de elders in deze samenleving zo hoog aangeprezen eigen verantwoor- dehjkheid van deze individu. Het zyn ook bewysrechteiyke ar gumenten die worden gehanteerd om hennep in de opiumwet te houden Het is nameUjk aannemeUjk dat ry- den onder invloed van hennep de verkeersveiligheid in gevaar brengt De commissie is van oordeel dat, zo lang er geen test is. vergelykbaar met de bloedproef, waardoor dit rijden onder invloed kan worden be wezen, al het hennepgebruik als misdrijf strafbaar moet biyven. Schijnargument Dit is een schynargument. Dat het verkeer in Nederland ruim 2000 dode- lyke slachtoffers veroorzaakt per Jaar en een veelvoud aan gewonden, is een heel ernstig euvel. De indruk te wekken, dat dit euvel bestreden kan worden door hennepgebruik als een misdryf te blyven oeschouwen. is on juist. Hennepgebruik speelt zich hoofdzakelyk in de prive-sfeer af. Verkeersongelukken kunnen ook ont staan door onmeetbare oververmoeid heid. geprikkeldheid, prestatiedrang of een lege maag. Ook ziet de commissie-Baan als bezwaar, dat by legalisering van hen- nepprodukten Nederland bekend zal komen te staan als eldorado voor de henneplustigen Het rapport „Ruimte ln het drug-beleid" tilt hier niet zo zwaar aan. In dat rapport wordt con creet voorgesteld: 1. gebruik van hennep en.handel in kleine hoeveel heden buiten de strafrechteiyke sfeer brengen: 2. handel en produktle van hennep niet langer als misdryf. maar als overtreding strafbaar te stellen (dit om reclame en dergeiyke te voorkomen): 3. gebruik van andere drugs en bezit van kleine hoeveelhe den hiervan voorlopig als overtreding strafbaar te stellen, maar op den duur ook bulten de strafrechtelijke sfeer te brengen. Deze voorstellen zyn opgesteld door een werkgroep, waarvan zeven man (een kleine minderheid) tevens zit ting had in de commissie-Baan. Was net niet zuiverder geweest als deze zeven een minderheidsnota - totaal waren er in de commissie-Baan 15 leden - hadden opgesteld, waarin duidelyk stond aangegeven welke stappen de wetgever zou moeten ne men voor een gezond drug-beleid? Zy verkozen hun opvattingen ondei te brengen in het rapport „Ruimte in het drug-beleid", een stuk dat kwalitatief „body" heeft, maar waar van het politiek gewicht aanzienlijk minder groot is dan dat van de com missie-Baan. Hebben deze leden het daarom aangedurfd om dus - vry- biyvend - een progressief beleid te verdedigen, waarvoor zy in „de poli tieke sfeer" terugschrikken? Wellicht heeft ..Ruimte in het drug-beleid* als uitlaatklep gefungeerd voor hen. die in de commissie-Bana. geen meer derheidsnota konden krygen. Door een minderheidsnota. was de kam vergroot dat er echt eens een begin gemaakt wordt door middel van de wetgeving drug-gebruik te decrimi naliseren en in de sfeer van gezond heidszorg en cultuur, recreatie en maatschappelijk werk te brengen, waar het hoort. Het gevaar bestaat nu. dat men verzandt in detail-discussies over Justitiële advies-commissies, die zich ook nog eens moeten bemoeien met mensen, die voornameiyk met rust gelaten willen worden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7