Werk van 'SOS' net de helft oegeiiomen Wandelen met NS 'De weg naar Den Haag kende voor haar geen geheimen 25202 tS-Mnitrips (eigenland §,S f Nieuw contract met beheerder Stadsgehoorzaal 'rofessionele geestelijke gezondsheidszorg in 3 eiden is onvoldoend functionerend apparaat m* !r€ tu" Leiden vroeger en nu deel 12 MEVR. WOUDSTRA GEHULDIGD £IDEN De werkzaamheden van de SOS Telefoni- Hulpdienst in Leiden zijn sinds 1 november vorig jaar izienlijk toegenomen. Met ingang van die datum breidde Hulpdienst, die daarvoor voornamelijk ten dienste had taan van de universitaire gemeenschap, haar werkter- uit tot geheel Leiden en de omringende plaatsen. In laanden dat men met deze schaalvergroting werkt is aantal keren dat mensen de steun van de SOS-dienst epen met ongeveer de helft toegenomen. Telefonische Hulpdienst (THD) it nu zo'n twee jaar. In de pe- 1 maart 1971 1 maart 1972 kja ruim duizend gesprekken ge- U i i Dat is tweeëneenhalf keer meer In het eerste jaar. De Hulpdienst uit deze cijfers af „dat ons be> geleidelijk aan bezig is in te pelen in het bewustzijn van de en". Toen de THD zijn werk be- prof. Speyer gezegd dat vijf- lw! sprekken per jaar het bestaan In Dienst zouden rechtvaardigen, rt-i |js de THD bereikbaar is voor de bevolking van Leiden en orn- taAn, heeft men een aantal veran- lert jen kunnen constateren: „Vroe- rden we voornamelijk door jon- ,M id Paauw 'p geraadpleegt en dat was ook fcglsch omdat we toen werkten universitaire wereld. Dat is meer zo. We worden nu opge- lor mensen uit alle leeftijdsca- ;n. Bovendien merken we ben verschuiving in de problema- raarmee we te makenkrijgen, ijjn de laatste maanden' veel mensen met huwelijks-, levens bij itactmoeilijkheden en alcoholis- et aantal gesprekken over abor aarentegen is de laatste tijd lid, juist nu we daar zo geïnformeerd over waren, iai^liidt er op dart men de gewone en daan-voor kennelijk heeft ge il. Rondcirkelen de THD vaak machteloos? gevallen zijn er natuurlijk. Je piensen van wie je merkt dat vaak hun verhaal hebben af- 0 aid dat ze het in hun eigen niet meer kwijt kunnen. Dan ze toch iemand die het wil en. Het zijn mensen die rond- in hun eigen problemen, die meer doorheen kunnen breken. >'n moment sta je machteloos. ihd kan geen psychotherapie per icti m plegen. Maar het is wel een van mensen die kunnen luiste- loeé luisteren. En de ervaring voor iemand die bedol- it onder de problemen al een ze ferlichting kan brengen' s&ntal losse constateringen: jdens Kerstmis en Nieuwjaar was piek in het aantal proble- :n dat de THD kreeg voorgelegd, el waren er nogal wat mensen opbelden om „gelukkig kerst- i" of „gelukkig nieuwjaar" te Klfmsen, „omdat ik niemand anders eet om dat tegen te zeggen". De Bd beschouwt dei-gelijke tele- ratjes als weinig vragen over drugs. o'6 imofilie blijft een piuit van ge- Drek, zij het niet opvallend in ill Wal. Het aantal „süent calls" (mensen die opbellen en als de verbinding tot stand is gekomen niets zeggen) en z.g. verkeerd verbondenen is nog altijd groot. De THD constateert een stijging van het aantal gevallen, waarin mensen van plan zitn zelfmoord te plegen. De SOS-dienst hoopt dat wat deze categorie mensen betreft zijn werk dezelfde uitwerking heeft als in Engeland, waar in plaatsen met een goed functionerende hulp dienst het aantal zelfmoorden te rugliep. In het weekeinde wordt de THD; vaker geraadpleegt en zijn de ge-1 sprekken langer dan door de week.1 Een kwart van alle gesprekken duurt langer dan een half uur. j Drempel De ervaringen van de algelopen vier maanden samenbundelend, krijgt de SOS-dienst de indruk dat de profes sionele geestelijke gezondheidszorg in Leiden een „onvoldoend functione rend apparaat" is. „Wij komen tot- die conclusie omdat we steeds meer met de gevolgen van het niet goed werken van de geestelijke gezondheidszorg te maken krijgen. De mensen, zo is onze ervaring, weten de weg niet meer in het veel te ingewikkeld in elkaar zit tende bestel, de „drempels" zijn te hoog en van een onmiddellijke bereik baarheid van dergelijke instellingen voor het publiek is in veruit de mees-1 te gevallen geen sprake". Geld De SOS-dienst probeert mensen-jn- moeilijkheden te helpen, maai- kan ook zelf een beetje hulp best gebrui ken. De financiële toestand van deze instelling een puur particulier ini tiatief is niet rooskleurig. Aan de THD zijn weliswaar niet zo veel kos ten verbonden, omdat het werk wordt gedaan door louter (45) vrijwilligers,, maar met de organisatie en admini stratie is toch wel enig geld gemoeid. Men krijgt een subsidie van de Inte rim Commissie Universitaire Sociale Voorzieningen, maar die is niet meer toereikend nu men buiten de univer sitaire kaders is gaan werken. De SOS-dienst heeft steun .gevraagd van de gemeente Leiden. Die heeft er op zijn begroting 5000 gulden voor uit getrokken. Maar Gedeputeerde Sta ten hebben daar hun goedkeuring nog riet aan gehecht en de SOS- dienst vreest dat het nog een tijd zal duren voor het geld wordt uitgekeerd. „Maar we kunnen het niet zo lang meer uitzingen. Over een half jaar zitten we absoluut aan de grond". - Volledig verzorgd, dus üicl. reis van ieder station, logies en maaltijden: ;en Zuid-Limburg f 48.- •en Twente f49.-* ;en Montferland f 49.-* {en Drente f53.- jcn Friesland f64.-* idagen Brabant f66.-* idagen Terschelling f 89.- 5dagen Ameland f89.- vertrek dagelijks tot '5 mei 1972. voordelig uit met NS KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- Sallanders. Echte antieke Franse Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Lelden DE SOS Telefonische Hulp dienst (01710) 25202 is voor allen die in moeilijkheden verkeren bereikbaar: elke werkdag van acht uur n.m. tot acht uur v.m. en doorlopend in het weekeinde d.w.z. van vrijdag acht uur n.m. tot maandag acht uur v.m.. Wie hulp vraagt, hoeft zijn of haar naam niet bekend te maken; de leden van de SOS-dienst zullen eveneens ananiem blijven. (Van daar dat in bijgaand artikel de namen van de geïnterviewde THD-ers eveneens achterwege zijn gebleven). Voor wie overdag een beroep op de SOS-dienst wil doen, kan zich in verbinding stel len met nr. 070182266. In de nieuwe telefoongids zal het THD- nummer een plaats krijgen op pagina 1. hetgeen naar men hoopt nog grotere bekendheid aan het werk van deze organisatie zal geven. Ze wil op den duur ook proberen haar werkzaamheden uit te breiden tot een 24-uurdienst. Wie geïnteresseerd is in het vrijwilligerswerk, kan een briefje schrijven naar postbus 495. LEIDEN Aan de agenda van de a.s. maandagavond te houden verga dering van de gemeenteraad is toe gevoegd een voorstel om met de heer I. Milikan voor de periode van 1 oktober a.s. tot en met 30 septem ber 1974 opnieuw een overeenkomst aan te gaan voor exploitatie van de Stadsgehoorzaal. Op verzoek van de raad heeft een ambtelijke werkgroep zich bezigge houden met de beheersstructuur van gemeentelijke gebouwen. Zij stelt, dat hierbij problemen aan de orde komen, die het gehele culturele ge beuren in Leiden raken en waarbij in het geding zijn de posities van al le instellingen die in Leiden bij het organiseren van culturele manifes taties op beroepsniveau zijn betrok ken. De werkgroep realiseert zich, dat het werken aan een oplossing van de problemen die zich op het ge bied van het organiseren van cultu rele manifestaties hier ter stede voor doen een taak die de Culturele Raad reeds ter hand heeft genomen —nog veel overleg, en daardoor nog geruime tijd zal vergen. Dit leidt voor de werkgroep tot de conclusie, .dat het thans niet wenselijk is dras tische wijzigingen te brengen in de beheersvorm van de Stadsgehoorzaal. De werkgroep adviseert daarom te streven haar een nieuw contract met de heer Milikan voor een perio de van twee jaar. Een commissie ad hoe, bestaande uit vertegenwoordigers van bijna alle fracties in de raad, kan zich in be ginsel met deze conclusie verenigen. De enige wijziging in het nagenoeg gelijke contract is een door de com missie wenselijk geachte verlaging van de vaste vergoeding aan de ex ploitant van f 105.000 tot f 100.000 en verhoging van zijn aandeel in de opbrengst van zaalhuur van 25 tot 30 pet. Gymzaal voor Hummeloord LEIDEN De Leidse kleuter school Hummeloord heeft er een nieuw (gym) lokaal bij. Er staan klimrekken en ander speelmateriaal in en tevens kan het lokaal als film zaal worden gebruikt. Die laatste mogelijkheid wordt morgen aan de praktijk getoetst. De ouders van de bijna 100 Humtnel- oord-kleuters kunnen dan In vier ploegen de film zien die is gemaakt van de bouwwerkzaamheden. Er zijn voorstellingen om negen en elf uur, half twee en half vier. ADVERTENTIE 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder Wandelen met NS" aan het station. y-s. -v voordelig Vw uit met NS [TERPAO 18 MAART 1972 REIDEN Voor vandaag het valt wel zeer moeilijk om verge lijkingen te trekken confronteren wij onze lezers met een stukje „Oudt Leyden": het huidige Havenplein (foto Holvast hoven) dat een lange geschiedenis achter der ug heeft. De oudste foto (onder) dateert uit april 1894. De drie personen in het midden van de brug zijn de toenmalige gemeente-secretaris, de heer De Vries van Heyst, burgemeester Was en de aannemer De Ruyter (v.l.n.r.). Een bezoek, dat verband hield met het ontwerp voor een nieuwe ophaalbrug en waarbij burgemeester en gemeente secretaris zich lieten voorlichtingen over de toekomstige bouio. De brug kwam er, maar ook die moest in later jaren het steeds toe nemende verkeer was daar mede de schuld van plaats maken voor een elektrisch bediende klapbrug. Bepalen toij ons nog even bij de geschiedenis van het Havenplein, dat tot 1922 de naam droeg van Koude Hoek, dan blijkt dat. ter af sluiting van de Haarlemmerstraat op dit plein een poort (Zijlpoort) stond. In 1644 werd deze poort gesloopt omdat de stadsuitbreiding dit noodzakelijk maakte. Een nieuw (houten) poort verrees op de plaats waar thans de huidige Zijlpoort staat. Zij deed tot 1667 dienst om vervangen te worden door een schepping van de bouwmeester W. van der Helm. In het begin der achttiende eeuw vergaderden de rederijkers in het poortgebouw. Bij hun vertrek (in 1736) werd een bovenkamer ingericht voor een school voor arme kinderen. Ook heeft de poort nog lange tijd dienst gedaan als magazijn voor stadsgoederen. In de onmiddellijke omgeving van het Havenplein waren in vroeger eeuwen enkele scheepmakerijen en houtopslagplaatsen gevestigd. Rond de laatste eeuwwisseling was men aan het Havenplein ook reeds druk aan het breken waardoor ruimte kwam voor een nieuwe gevelwand. De hoge bomenrij langs de Oude Herengracht is verdwe nen, terwijl ook veel van de bebouwing is gemoderniseerd. De hui dige, sterk verbrede, Havenbrug, vormt thans een belangrijke schakel in een drukke verkeersroute. (Sam Platteel) LEIDEIN Tijdens een geanimeer-1 School aan de Vijf Meilaan, maakten I tie kwam van vele kanten en uit vele i Christelijke Nijverheidsschool voor de receptie om het feit te gedenken, velen van de gelegenheid gebruik de geledingen van de kringen, waarbin- j Meisjes Boshuizen. Zij liet haar dat mevrouw drs. D. Woudstra-Ber- scheidende secretaris persoonlijk met nen zij werkzaam was en ten dele nu woorden vergezeld gaan van een gema zich vijfentwintig jaar geleden het ben-eiken vian deze mijlpaal te fe- nog is. Zo werd zij onder meer toege- „ode. opgedragen aan mevrouw verbond aan de Chr. Huishoudschool liciteren. sproken door mevrouw Hofman, die Woudstra", die globaal haar leven Boshuizen en de Lagere Technische De belangstelling voor deze recep- als lerares verbonden is aan ae belichtte en helemaal in middel- nederlandse dichtvorm was opgezet. Vervolgens sprak de heer Arbouw, die als leraar bankwerken aan de technische scool is verbonden Hij noemde vooral het bijwonen van de 40 bouwvergaderingen, die zij als enige vrouww tussen een uit man nen bestaand college had bijgewoond. Hierna sprak mevrouw Visser, die directrice is van de huishoudschool aan de Toussaintkade. Zij belichtte nog eens de mogelijkheden, die me vrouw Woudstra zich schiep, wanneer het erom ging bepaalde faciliteiten betreffende de structuur van onder wijs e.d. te verkrijgen. „De weg naar Den Haag kende voor haar geen ge heimen". Zij bood mevrouw Woud stra een speld aan, met parels bezet namens de huishoudschool Boshuizen en de lagere technische school. Na haar dankwoord werd men in de gelegenheid gesteld mevrouw persoonlijk geluk te wensen, van welke mogelijkheid druk gebruik werd gemaakt. Tot zes uur bestond nog de gelegenheid om in de sfeer volle, met werkstukken van leerlin gen versierde aula gezellig wat na te praten. Mevrouw Visser overhandigt mevrouw Woudstra een speld, be zet met parels namens Boshuizen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3