opmuziek en ballet in één kijkspel Alpha Beta"succesvol toneelstuk van Whitehead Slachtoffer van schilderij enz wendel Ïiland: de 1200 jaar ge node Koningshal van ere klooster Lorsch Stoffer te worden van Weer. 0 18 MAAKT 1972 YVONNE PARRÉ %0MS? de Ze op- «a tnde popmuziek, dans i<u üng heet voor Frans (26), danser/choreo- het Nederlands Dans een amusementspro- naii tnnex kijkspel. tnte uil W a in première gebrachte >n gisteren", de derde van Vervenne, ditmaal opdracht van CRM, zou 10 a troep Supersister en ont- jschilder Walter Nobbe dergelijke jtie levende popmuziek land nooit ge- lorden banden met bij- ds- en Stones-opnamen tijd in de danswereld ervenne vindt een derge- geen waagstuk [natuurlijk nooit zeggen itr zal komen" eerder ti E Li ye combinatie, die aandacht moet krij- «I t k te® oep Supersister, maker ilpees en enkele singles sas naked") zal dat niet 9,1 ïaagse formatie met Ro- itlps (piano/orgel/zang) Geest (fluit en andere ienten), Ron van Eek en Marco Vrolijk (slag- 144 l deze muzikale speel- extra kick en grote uit- concessies te doen binnen een nieuwe samenwer kte. die wat Supersister betreft meer voorkomen. Veel heeft Supersister voor een dergelijk op treden niet hoeven veranderen. Het gebeuren van 25 minuten beslaat dan ook één kant van een spoedig uit te brengen elpee. Van de al opgenomen band zal het Danstheater gebruik maken, wan neer de groep bij een bepaalde uit voering niet aanwezig zal kunnen zijn. Het ziet er echter naar uit dat dit zelden voor zal komen, daar Su persister deze manier van concerte ren een verademing binnen het ei gen speelpatroon vindt. Met een titel als „Pudding em giste ren" voor ogen is het woord jeugd sentiment onvermijdelijk. Is maker Vervenne uitgegaan van grillen uit het verleden? Frans Vervenne: „Door middel van de dingen, die je kent, geef je vorm aan iets. Het resultaat heeft echter niets met het verleden te maken, maar is iets nieuws. Het ballet i* ontstaan in voortdurend overleg. De emotie was de leidraad, de manier waarop.die wordt uitgebeeld is de slotsom van de onderlinge samen werking met de zeven uitvoerenden, de mu~,ie': en aankleding". Levende pop bij het ballet kan een lieuw publiek opleveren, drt tot n toe het Danstheater niet kende. Heeft Vervenne met die gedachte om tot dit ballet te komen ge speeld? „Niet erg, want de commerciële kant laat ik aan de zakelijke lei ding over. Het zou natuurlijk ver heugend zijn als het gebeurt. Ik had gewoon al heel lang het plan in m'n hoofd om een live-groep bij het gebeuren te betrekken. Toen ik de elpee „To the highest bidder" van Supersister hoorde, was ik ver rukt. Ik wist nagenoeg niets van de groep af, maar ik merkte die ver schillende atmosferen, tempi- en rit me-wisselingen. De flexibiliteit sprak me enorm aan en ik vond daarom Supersister aangewezen om Ideeën mee uit te wisselen. Met als resultaat dit project „waarin de re latie tussen muziek en beweging voortdurend aanwezig is." Ook visueel is die relatie duidelijk. Vervenne ontwierp onder andere een pas de deux van bassist Ron van Eek en danseres Yteke Sater- bolk. Achtersymboliek: „In 'n leven wordt veel aangetast, muzikaliteit echter nooit. Muziek is onaantast baar". Terug naar de basis van „Pudding en gisteren", overigens is die pud ding zichtbaar op het toneel aan wezig Vervenne: „Een vorm van machteloosheid, die Je het best uit kunt beelden in eten. Pudding bete kent voor mij het allerlekkerste en geeft dat gevoel van zwelgen". Over dat grondidee: „De wijze van ontstaan lijkt veel op de gedachten waarop John Lennon zijn „Imagi ne" (Lennons laatste elpee, waarin hij zich uitspreekt over Jeugdge beurtenissen) baseerde .Alleen ge beurt het hier niet met woorden, maar bewegingen, die door een nieuw soort muziek een nieuwe vorm van ballet maken". ping in Brits theaterleven In de opleving van het b eel is sinds „Look back John Osborne in 1965 7kjJruggang te bespeuren E 4, wiens stuk „The nog onlangs als première ging bij de Centrum in Haarlem jelijkertijd de prijs ilovende toneelschrijver tffclar uit handen van een ten Londense dagblad „The tand ar d" samengestelde i is er van deze auteur, die vorig jaar benoemd werd tot /ast dramaturg bij het Royal Court Theater, weer een nieuw stuk ten loop gehouden: „Alpha Beta". Er :omen slechts twee personen in /oor. Technisch altijd een moeilijke opgave voor een toneelschrijver, naar Whitehead slaagt erin de aan lacht twee-en-een-half uur gespan- len te houden. Hij gebruikt één :ort telefoontje om de eentonigheid van het zich langzaam ontwikkelen de verhaal te doorbreken. Dat draait om een ongelukkig hu monde Koningshal in gevaar welijk en is gesitueerd in de arbei derswoning van een Iers-.:athoiiek echtpaar in Liverpool. Whitehead heeft zelf een dergelijke achter grond en evenals Osborne's „Look back in anger" bevat zijn stuk dui delijke autobiografische accenten. Maar of het nu een nauwgezette weerspiegeling is van de ellende, die de schrijver had te doorstaan op de lijdensweg van zijn tien jaar du rende huwelijk, zoals Eugene O'Neills „Long day's Journey", dat een realistische weergave is van het. huiselijk leven van de Amerikaanse auteur, of grotendeels een fantasie, „Alpha Beta" doet in ieder geval ergens aan Osborne en aan O'Neill denken, om van Strindberg en D. H. Lawrence maar niet te spreken. Albert Finney speelt de jonge arbei der. die door katholieke tradities en het gedragspatroon van zijn milieu gedwongen is bij zijn saaie, alle daagse vrouw te blijven, moeder ook van zijn twee kinderen, „in voor- en tegenspoed", in dit geval van het laatste het meest. Whitehead pro beert ons te doen geloven, dat de hel van het huwelijk niet is uitge vonden door de hemelse voorzienig heid. maar door ons mensen op deze aarde. Rachel Roberts is de arbeidersvrouw, voor wie het voor uitzicht door haar man verlaten te worden een onoverkomelijke boete doening lijkt, maar die het tegelij kertijd overleeft. Anthony Page re gisseert deze strijd tussen de seksen met vakmanschap. Het thema huwelijk en huwelijksle ven, vooral zoals het door de Britse schrijvers uit de arbeidersklasse wordt beleefd, heeft altijd een sleu telpositie ingenomen in het drama tisch conflict van de toneellitera tuur naast de meer vérstrekkende onderwerpen als werkloosheid en sociale ongelijkheid. In sommige stukken kan het een begeleidend verschijnsel zijn van de maatschap pelijke situatie, die de andere ken merken in het leven roept. Dit is bijvoorbeeld van toepassing op Da vid Mercer, van wie een oud stuk, „Ride a cock horse" over een schrijver, zijn vijandige houding te genover zijn vader en zijn verwik kelingen met een drietal vrouwen in Londen, zojuist opnieuw bij de klei ne Hampstead Theatre Club in ver toning is gekomen. Echtparen ontmoet men ook in het nieuwe stuk van Trevor Griffiths, „Sam Sam", in het Open Space Peter Nichols komische éénakter: Theatre van Charles Marowitz en in „Neither up nor down", op 't ogen blik te zien in Londens nieuwste clubtheater, het "Almost Free Thea tre", dat zo genoemd is omdat er in wezen geen entree geheven wordt. Ambiance Theatre, die zich hier volkomen thuis voelt, vraagt lijn publiek alleen of zij voor hun kaar tjes iets over hebben. En tot dusver is dit beroep niet vergeefs ge weest... Het Almost Free Theatre geeft ook dagelijks lunch voorstellin gen, evenals „The King's Head" en "The Kindred", beide in de Londen se wijk Islington. The Kindred, ge start met voordracht door schrijvers van hun nieuwste werk, is nu ook be gonnen met een volwassen prod uk - tie, twee stukken op één avond. Ri chard Browner met „Orders from the 14th Dictator" over een soldaat, die in Vietnam sneuvelt, zijn beiden veelbelovende talenten, die zeker de aandacht verdienen. Kmnstvaria Jtte in oorspronkelijke Weven monument in het bouwwerk loopt weden snelweg. Scheu- 1 metselwerk, ontstaan Gillingen van zware ftns, verwoesten onver- tohilderingen die voor w de Karolingische tijd stammen (8e tot 10 eeuw). De uit laatgassen van de auto's vreten het zandsteen aan van de waar devolle gevel. Karei de Grote (742-814) liet het klooster Lorsch bouwen. Zijn kleinkinderen en achterkleinkinderen werden in de Koningshal bijgezet. Aan deze hal is door de Duitse posterijen een postzegel gewijd. Om het vroeg middeleeuwse bouwwerk in stand te houden zal een rondweg wor den aangelegd, ivaarmee in 1973 begonnen zal worden. De Duitse zasenman Walther Ger- stenmaier wilde sneller winst zien dan anderen, die hun overtollige geld in moderne kunst beleggen. Hij ging in zee met een Münchener, die schilderijen van Rubens, Velazques en andere meesters voor hem kocht net de belofte, ze ook weer met winst te verkopen. Dat laatste bleek niet vlot te gaan. Alleen een doek van Gainsborough werd doorver kocht, tegen cheques die helaas on gedekt waren. Gerstenmaier, die ruim zeven mil joen in de zaak had gestoken, was blij toen zich iemand met vele ti tels als tussenpersoon aanbood. Deze getitelde werkte van Monte Carlo uit en vroeg een voorschot om op reis te gaan. In Rio de Ja neiro zou hij namelijk de hele han del voor twaalf miljoen kwijt kun nen. Het volgende bericht dat Ger stenmaier ontving was, of hij ƒ365.000 naar Rio wilde sturen, als borgsom voor de vrijlating van zijn zaakwaarnemer die wegen illegale invoer van kunstwerken was gegre pen. Gerstenmaier betaalde. Hij betaalde ook 550.000 provisie voor een tus senpersoon, die volgens de grote man uit Monte Carlo in Rio onont beerlijk was. Hij betaalde zelfs ƒ600.000 om alsnog de invoerrechten over de schilderijen te voldoen Maar door alle wederwaardigheden, zo vernam .hij. bleken de gegadig den in Rio niet meer geïnteresseerd te zijn. En of hij nog even een paar ton wilde sturen, omdat.... Ein delijk weigerde hij en eindelijk ging hij na, wie zijn zakenrelaties waren. De titelrijke uit Monte Carlo bleek een welbekende Hongaarse oplichter te zijn De douaneproblemen in Rio waren verzonnen. Gerstenmaier. die in de Jaren zestig al eens 50.000 had verloren door een mislukt han deltje in oude kunst, zit nu in de schulden. Zijn broer, da vroegere V erdwenen Kokóschka In zijn onlangs in boekvorm ver schenen levensbeschrijving sprak de nu 86-jarige schilder Kokoschka de hoop uit. dat een portret dat hij in de jaren 1909 tot 1910 maakte nog eens terecht zou komen. Die wens is in vervulling gegaan. Het sedert 1945 als verloren beschouwde por tret van Bessie Loos. sedert 1926 ei gendom van het Berlijns museum, dook in New York op en is n.u weer in de collectie van het Berlijnse museum opgenomen. Bessie behoorde tot de Barrison- Sisters, een dansgroep die in 1905 in een Weens cabaret optrad. Zij trouwde met Adolf Loos, de archi tect die vooral beroemd is geworden door zijn uitspraak, dat „ornament een misdaad" is. Het huwelijksgeluk kon niet lang duren, want Bessie bleek tbc te hebben. Ze moest naar een sanatorium, waar Kokoschka haar een Jaar Voor haar overlijden portretteerde. Tijdens de oorlog werd het schilderij Uit de National- galerle in Berlijn opgeslagen in een bunker in de stad. Na de Duitse nederlaag werd dit depót leegge roofd en door brand vernield. Tót kort geleden nam men aan, dat het portret van Bessie door de brand was vernield. Modern Venlo Dankzij de kunstverzameling Van Bommel-Van Dam. heeft Venlo een museum waar ook hedendaagse kunst wordt getoond. Van 25 april tot 23 mei zullen in dat museum en in het Cultureel Centrum Venlo de werken te zien zijn, die door jonge kunstenaars worden ingezonden ter mededinging naar de Koninklijke Subsidie. Het is de eerste maal, dat aan de jaarlijkse inzending een ex positie wordt verbonden. Arti et Amicitlae te Amsterdam wacht vóór het najaar werken van Jonge schilders in voor de Willink van Collenprljs. Behalve geldprijzen, kan er uit de uitverkiezing voor deelneming aan een ouderwetse schilderwedstrijd uit voortkomen. Uit de in september in Arti te hou den expositie van inzendingen, wor den namelijk drie schilders gekozen die dan een schilderij op een nog te bepalen thema moeten maken. Daaruit wordt dan weer de winnaar gekozen van de Paul Tetar van El ven-prijs, welke uit een stipendium van 2.500 voor ten hoogste vier achtereenvolgende jaren bestaat. De zesendertigste internationale Biennale van Venetië zal dit Jaar op of omstreeks 11 juni beginnen. De Italiaanse inzending zal twee rubrieken kennen: werken en .ge dragskunst". Verder komen er ere- tentoonstelllngen van Fontana en Melotti, met beeldhouwwerk uit de jaren dertig. Kunst uit Columbia Wanneer de senaat van de V.S. er mee akkoord gaat. zal voortaan de Invoer van pré-Columblaanse kunst in de V.S. verboden zijn. Het Huis van Afgevaardigden heeft een daar toe strekkende bepaling aangenomen. Het oudheidkundige onderzoek in Mexico, Midden- en Zuid Amerika wordt zoals overal belemmerd door gebfek aan fondsen. Grote cultuur centra rusten nog in de Jungle. Op grote schaal worden sculpturen. Muurschilderingen en potterie clan destien verwijderd en in de inter nationale handel gebracht, tot on herstelbare schade van het onder zoek. De Amerikaanse maatregel zou pas voldoende effect hebben als alle andere landen zich daarbij aansloten. De meeste uitnodigingen voor ten toonstellingen, soms drukwerken die aardig in de papieren lopen, zijn voor iedereen behalve de exposant zelf wegwerpdingen. Niet die, welke de Rotterdamse Kunststichting voortaan verstuurt. Ze bestaan uit een of twee bladen (eventueel meer, als de exposant betaalt) die passen in een aldus groeiend, losbladig boek. De stichting houdt, net als verscheidene andere instituten in het land, al langer een eigen docu mentatie bij over de in het eigen gebied werkende kunstenaars. Iedere belangstellende kan zulke archieven raadplegen. Maar het nieuwe sy steem brengt een mini-archief bij velen aan huis. Een expositie van Rotterdamse te kenkunst in „De Doelen" in twee afleveringen, de eerste tot 2 april, de tweede van 7 april tot 8 mei was aanleiding om het systeem al met een flink pak blaadjes te star ten. Het Groninger museum doet hetzelfde Inzake het werk van kun stenaars in het hoge noorden. „Er bestaat de mogelijkheid, dat regio nale musea of galeries zich gedeel telijk bij deze opzet aansluiten", zegt de Rotterdamse Kunststichting, die helaas een ander bladformaat heeft gekozen dan Groningen. De 76-Jarige Dr. D. Hannema, con servator van een kunstcollectie te Heino waaraan hij in belangrijke mate zelf heeft bijgedragen, is er van overtuigd dat hij twee tot dus ver onbekende werken van Johan nes Vermeer heeft ontdekt en voor de verzameling verworven. Hij heeft zijn toeschrijving verdedigd in een op kleine schaal verspreide publica tie, waarop wij nog geen reacties uit de wetenschappelijke wereld hebben vernomen. Sportfotograaf Ton den Haan meent, dat de Rotterdamse schilder Wim Gijzen hem zogezegd begapt heeft. Gijzen heeft kennelijk foto's van Den Haan gebruikt voor ge schilderde afbeeldingen op eetf lichtbak, die hij als een mogelijk „monument" voor Feyenoord ont wierp. „Puur diefstal" volgens d« Nederlandse Vereniging voor Foto journalisten. Dat staat nog helemaal te beden. Als de bewerking door Gijzen als een „nieuw, oorspronkelijk werk" kan worden beschouwd, dan is geen inbreuk gemaakt op Den Haans au teursrechten. Gljzen heeft niet de foto's gebruikt, maar de krant waarin zij waren gepubliceerd zoals dit tegenwoordig door veel kunstenaars in veel landen wordt gedaan. Daar is al enige Jurispru dentie over, die uitwijst dat in de betrokken gevallen beeldmateriaal dat al gepubliceerd was. door de kunstenaar vrijelijk in zijn werk kon worden opgenomen. „Verpakking hangt samen met ge schenken, dood, bewaren en eros, maar het houdt vrijwel zeker in dat er iets van waarde is: dat het ver pakte de verpakking waard ls. Ge lijktijdig reduceert de verpakking alles tot voorwerp: het verpakte ia allereerst een ding" Aldus Davlf Bourdon in zijn boek over Chrlstd dat op 30 maart gaat verschljnei bij de New Yorkse uitgeverij HarrJ» N. Abrams. Inc. Christo verpakt® onder meer een museum te ChJeagl en een stuk van de kust van hei1 verpakken en plaatst het oeuvrl van Christo in de samenhang val de kunst van deze eeuw Met 32( afbeeldingen. Twee Amerikaans! vrouwen die prominent zijn in dl kunst, zijn betrokken bij een ande* nieuw boek van Abrams: de critici Barbara Rose schreef over de lyri sche abstract-expressionistf Helei Frankenthaler. Ze heeft ook eef boek over Andy Warhol onderhal* den en een studie over Kunst e*- technologie.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15