Toekomstige 'Leidse' aannemers bekijken bouwwerk in Katwijk Twijfel over arrestatie van Bormann r PARLEVLIET KRUGT KOELCELVLOER MET VOORGESPANNEN BETONCONSTRUCTIE Bodegraafse stropers gaan in hoger beroef PAGINA 12 ZATERDAG 18 MAART 1072 KATWIJK AAN ZEE/LEIDEN Ongeveer 120 leerlingen van de Leidse Kaderopleiding Bouwbedrijf velen zijn af komstig uit de Rijn- en Bollenstreek hebben vanmorgen een excursie gemaakt naar een uniek utiliteitsbouwwerk: de nieuwbouw van de N.V. Rederij en Haringhandel N. Parlevliet Jr. aan de Prins Hendrikkade. Daar waren arbeiders „driftig" bezig met het leggen van een voorgespannen betonconstructie voor de vloer van een koelcel met een inhoud van 2000 kubieke meter. Met het storten van het beton hoopt men maandag te beginnen. Op de begane grond bevindt zich al een vriescel van 1400 kubieke meter en daarboven komen in twee etages respec tievelijk de verwerkings- en fustafdeling met daarachter de kolossale cel, waarvoor nu de vloer wordt gereedgemaakt. Parlevliets „bouwheer" Jaap M. Pel uit IJmuiden, die het ontwerp maakte voor de nieuwbouw, welke in de plaats komt van het op 21 mei 1971 door brand verwoeste pand: „Zo'n voor gespannen betonconstructie is be paald wat nieuws op het terrein van de utiliteitsbouw. Een bijzonderheid is, dat in verband met de exceptioneel hoge belasting van zo'n vriescel op de eerste verdieping, men een nuttige vloerbelastlng krijgt van 500 kg per vierkante meter. Daardoor kunnen over de vloer van deze verdieping zware vorkheftrucks en andere voer tuigen rijden, die door twee liften van de begane grond naar de etages worden gebracht. De koelcellen zijn zonder kolommen gebouwd". Negen kilometer Jan Nico Ouwerkerk van het Leidse Bouwbureau Bakels en Ouwerkerk, dat deze gigantische nieuwbouw van het rederijpand uitvoert en tot nu toe op het bouwschema voor is, vult aan Marktberichten A< Gerbera 2015, Amaryllis 2035. For sythia 2050, Anemonen 3085. tros- |n. Anjers 200250. Hyacinten 80125. Narcissen 80100. Tulpen: Lustige Wit we 60110, Preludium 60—95, v. d. ÖP' Eerde 80100, Apeldoorn 85110, Gele afs Apeldoorn 100—200. Oxford 80—110, Pre Aladdin 10O—155, Kees Nells 130—170. Anjers: Witte Sim 1523, rode Sim 1528, roze Sim 1726, Crowly Sim -• —24, Dusty Sim - jf -24, Gy Sim 1' 19—29. La Rève 20—32 den Yellow 100175. White Swan 125—225. IROELOFARENDSVEEN, 17 maart Bloemenveiling: Am. Anjers 1223, Rozen: Garnette 1416, Zorina 1722, Carla 4051, Spanish Sun 25. Roswi- tha 17, Prominent 31, Sonora 1719, Motrea 23—26. Evergold 21. Esther Ofarlm 41, Gerbera's 2434, Forsy- thlatakken 21—27 p. st.. Freesla's 60— 2.20, idem dubbele 2,953,00. Anemo nen 4570. Trosanjers 1,501,85, Chry- santen-jaarrond 1,402,50, Irissen 1,05 1,45, Narcissen 5095. Narcissen koude grond 2645. Tulpen: Br. Star 3245. Lustige Witwe, Bellona. Mlrjo- Charles. Paris. China J Nells 1,60, Jewel of Spring. Bing Cros by. Ornament. Prominence, Golden Eddy 5585. Wonderland. Apeldoorn. Karei Doorman. Beauty of Volendam. Copland. Rosa van Lima 651,10, Aladdin 1,101,90, Gele Apeldoorn S Aristacrate. Athleet. Oxford 1.151,35, Dubbele tulpen 5590 per bos. P AALSMEER. 18 maart Bloemen veiling: Anjers: William Sim 2532, a| Rose Sim 2027, White Sim 1826, G. J. Sim 17—21. Dusty Sim 16—20, Charmeur 2533, Arthur Sim 2029. 7 Shocking Sim 1722, Keefer Sim 15— 22. Gemengd 1620. Orchid Beauty 112836, Harvest Moon 1722. Rozen gr. bl.: Baccara 80105, Bridal Pi: ■23. Carina 4051, Carla 80100. Coral i 2540, Super Star 2545. Tawny Frost 20—30. i 200350. idem dubbel 300 —520. Gerbera 40—58, Iris Pr. Blaauw 200340, Idem overige 140180. Lelies hesse kelk 30—41. Idem tak 80—110. Narcis sen 140—190, Strelitzla 110—245. Tul pen 100140. idem lelieachtig 140— 280, Snljgroen 100195, A 1 155?Tdem ~2 kop 80^110, Prunus serrulata 250410. idem triloba-60 85 Forsythia 6085. Sneeuwballen 120—160. BOSKOOP, 17 maart Bloemenvei ling: Forsythia I 2833—30, idem n 19— 'J - tA -n 8, ld Teven i 46 IV 27.W Spree idem II 17 per knop. Rhodo Plnk^ Pearl ifspra; I™ bos. MahónVablad 75. Japanse Azalea 340. Idem II 320, idem m 160—170 per stuk. „Wij zijn nu dus de vloer aan het maken voor die vriescel op de tweede verdieping. Er zijn zo'n 600 stalen voorspanstirenigen aangebracht van gemiddeld 15 meter lengte met an kers, zodat er in deze vloer maar liefst 9 kilometer voorspankabel zit. Van daag komen we gereed met het aan brengen van die kabels en maandag Bedrijfsleven tvil ongefluorideerd water DEN HAAG (ANP) Om moei. lijkheden voor Nederlands omvang, rijke export van voedings- en genot- middelen te voorkomen, dient de re- gering ervoor te zorgen, dat aan de industrie ongefluorideerd water wordt geleverd. Dit is de strekking van een brief, die de raad van Ne derlandse werkgeversbonden aan minister dr. Stuyt van Volksge heid en Milieuhygiëne heeft gezon- den. De raad herinnert in zijn brief aan hetgeen minister Stuyt 11 augustus 1971 in antwoord op een vraag van het tweede kamerlid Van Rossum heeft gezegd, namelijk: „D; waterleidingsbedrijven, die één o! meer levensmiddelen-industrieën van water voorzien, zullen, indien daarom door de betrokkenen wordj verzocht, zeker bereid zijn de desbe- treffende bedrijven van ongefluori; deerd water te voorzien". De raad zet in zijn brief uiteen, <fet l waarom het de industrie niet mogelijk is op andere wijze, dan zo als tot nu toe van de waterleiding, bedrijven, water te verkrijgen. De raad van Nederlandse werkge. versbonden herinnert er in zijn brief aan, dat de fluoridering vaj drinkwater een potentiële bedreig^ vormt voor de belangrijke export van voedings- en genotmiddel® Voor vele miljarden aan voedings- en genotmiddelen exporteert Neder- land naar bijv. Frankrijk en Duits- Land en in deze landen zijn voe- dings- en genotmiddelen, waar au fluor is toegevoegd verboden. Door Cees Combee Foto Van Duijn gaan we beton storten. Dat geschiedt in de bekisting. De vloer wordt 67 centimeter dik, hetgeen wil zeggen, dat we maar liefst 180 kubieke meter beton moeten verwerken. Na een ver hardingsperiode van ongeveer een week worden de kabels aangetrokken en wordt de bekisting verwijderd. Zo'n vloer van een vriescel krtjgt een ex treem hoge belasting. Het voorge spannen beton met nagerekt staal, is een Amerikaanse vinding, name lijk van de Atlas Prestressing Corpo ration. Deze firma heeft vertegen woordigingen in geheel de wereld. Voor Nederland is dieze in Amster dam gevestigd. De in ons land ge bruikte kabels worden in de eigen Atlas-fabriek in Noord-Brabant ge maakt. Dit systeem veroorzaakt een belangrijke besparing op de bouwtijd en ook op het gewicht van het ver werkte beton en wapeningsstaal". Veel te zien De 120 toekomstige aannemers en leiders van aannemingsbedrijven uit Leiden en omgeving keken hun ogen uit. Ze werden in groepen van zo'n dertig man rondgeleid en bekeken niet alleen deze betonconstructie, maar de gehele nieuwbouw. Dat werd begrijpelijk bijzonder ge- appresieerd. Niek Parlevliet Jr. zou Niek Parlevliet Jr. niet zijn als hij zijn bouwkundige gasten uit bijvoor beeld Leiden, Alphen aan den Rijn, Noordwijk, Lisse, Ter Aar en waar ze nog meer vandaan kwamen niet hartelijk had ontvangen en had ge zorgd voor een natje en een droogje. Die ontvangst werd hooglijk ge waardeerd. Ook door de directeur van deze cursus, de Leidse bouwkundige W. J. van Zijp en diens docenten. Bouwkundige Jaap Pel, die, toen de resten van het oude gebouw op vrijdag 21 mei van het vorig jaar nog aan het smeulen waren, reeds achter de tekentafel had plaatsgenomen om ruwe nieuwbouwschetsen te maken, was kennelijk in zijn nopjes met de waardering die deze „vakgenoten" voor de opzet en uitvoering van Par levliets nieuwbouw hadden. Op een vraag van één van de be zoekers antwoordde aannemer Cor Bakels. „Het bijzondere van deze At las-kabels is, dat ze niet uit zwaar materiaal bestaan. Ze wegen slechts 0,75 kg. per strekkende meter, waar door elke kabel in deze vloer „maar" een gemiddeld gewicht heeft van ruim 11 kg. Dus voor deze vloer rond de 6750 kg. Op één kleine uitzondering na kan voor het Atlassysteem de standaard randbekisting worden gebruikt, zoals deze ook voor op conventionele wiJze- gewapende betonplaten wordt toege past. Omdat de kabel ter plaatse van ieder voorspanpunt door de rand bekisting heen steekt moet op die plaats een gat geboord worden met een diameter van Er worden voor het spannen van de 7 strengs kabels, zoals dat hier over een week zal geschieden, geen krachten op de bekisting uitgeoefend en de uiteinden van deze bekisting behoeven niet te worden vastgezet, zoals vaak nodig is bij voorspansystemen met kabels, die een vaste lengte hebben". Pel blijkt wel in zijn nopjes te zijn. dat hij in deze nieuwbouw allerlei nieuwe snufjes op bouwgebied heeft mogen kunnen toepassen en dat er koelcellen komen zonder kolommen. Dat vergemakkelijkt het werken. Ook van dit voorspansysteem is hij "weg". Hij heeft het in het bui tenland meermalen zien toepassen In Amerika bijvoorbeeld wordt voorgespannen beton veelvuldig ge bruikt voor vloeren van parkeer garages en wolkenkrabbers van zo'n 110 verdiepingen hoog. Dat spannen van de kabels is een werkje, dat stuk voor stuik dient te geschieden, want op iedere kabel staat een be paalde spanning. Aan iedere streng maar liefst zo'n 1300 ton. Eind juni klaar Met z'n eeuwige glimlach loopt Jaap Pel over het bouwterrein, waarop ook op deze zaterdag de mensen van Bakels en Ouwerkerk werken. Een deel van het gebouw ls reeds in gebruik en met het andere hoopt men voor de bouwvakvakan tie gereed te zijn. Maar boven de koelcel op de begane grond moe ten nog twee etages worden ge bouwd. Die koelcel is nu bijna ge reed. Óver enkele dagen gaat men met het vriezen beginnen. Er kun nen 3000 kantjes haring in worden opgeslagen. Heel wat arbeid moet er dus nog worden verricht. Parlevliets bouwkundige en de jeugdige Leidse bouwers zijn er vast van overtuigd, dat zij het giganti sche gebouw op tijd zullen opleve ren, zodat dit visserijbedrijf weer optimaal zal kunnen gaan draaien. Die snelle bouw is mede bereikt door teamgeest. Voor allen, die er bij zijn betrokken van hoog tot laag is het een uitdaging op tijd gereed te zijn. Dat moet dan de laatste week van juni worden. Na de bouw- vakantie kan men zioh dan nog bezig houden met de afwerking van bepaalde onderdelen. Tuchtcollege berispt arts UTRECHT (ANP) Het Medisch Tuchtcollege in Amsterdam heeft 'n oogarts berispt omdat hij ten on rechte heeft nagelaten, bij een pa tiënt de oogboldruk te meten. De pa tiënt in kwestie is het gezichtsver mogen van het linkeroog bijna vol ledig kwijtgeraakt tengevolge van een glaucoom. De patiënt was op 6 april 1970 naar de oogarts gegaan In verband met klachten over zijn linker iritis. De arts keek zijn gezichtsvermogen na, controleerde de bril en schreef oog druppels voor. Op 14 april moest de patiënt terugkomen .Hij kreeg toen andere druppels die hij gedurende een week twee keer per dag moest gebruiken en hij werd terugbesteld voor de tweede helft van 1971. De oogarts heeft tijdens geen van de twee consulten de oogboldruk geme ten. In februari 1971 openbaarde zich het glaucoom aan het linker oog van de patiënt. Het Medisch Tuchtcollege heeft besloten tot publikatie van zijn uit spraak omdat het de indruk heeft dat bij oogonderzoek het meten van oogboldruk nogal eens wordt nage laten en omdat „zulks in het alge meen onjuist moet worden geacht". BOGOTA (Reuter) In Bogota is de veiligheidspolitie begonnen met de ondervraging van een in het oer- woudgebied gearresteerde Duitser, die zich Johann Ehrmann neemt, maar die mogelijk Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann was. Bonn heeft in middels vingerafdrukken en een foto van de in 1945 gevluchte medewerker van Hitier naar Columbia gezonden om het onderzoek te vergemakkelij ken. Een Israëlisch parlementslid, Gi deon Hausner, die openbaar aankla ger was in het proces-Eichmann, heeft meegedeeld, dat de nazimisda- diger Adolf Eichmann die elf jaar geleden ter dood werd veroordeeld, een briefkaart ontving, die vermoede lijk van Bormann afkomstig was. De kaart werd in Latijns-Amerika ver zonden en bevatte de boodschap „moed. moed Martin". Volgens grafo- logen leek het hand schrift sterk op dat van Bormann, maar omdat er zo weinig woorden geschreven waren, hadden zij geen volledige zekerheid. De directeur van het Joods docu mentatiecentrum in Wenen. dr. Si mon Wiesenthal, heeft ernstige twij fel uitgesproken, dat Ehrmann Bor mann is. Hij zei dat er sedert 1945 vijftien mensen in Zuid-Amerika wa ren gearresteerd, die Borman zouden zijn, maai- dit bleek steeds onjuist te zijn. De nieuwe jacht op Bormann begon nadat' het tijdschrift Sieta Dias bijzonderheden had gepubliceerd over de mysterieuze man in het oer- Handbal In zijn tweede wed strijd van het Voor-Olympisch toer nooi heeft het Nederlandse heren- handbalteam gisteravond met 913, verloren van Oostenrijk. Deze wed strijd (groep b) werd gespeeld in Pamplona. Nederland bezet in groep B de tweede plaats (samen met Bul garije) met twee punten. Oostenrijk leidt met 4 punten. Kaagconcours op dieptepunt WARMOND Het Kaagconcours in Boerderij Meerrust bereikte gis teravond een dieptepunt. Van de zes uitgenodigde kandidaten waren er maar twee komen opdagen: Satin Odyssee en The Manuals. Satin Odyssee had geen bijzondere muzi kale kwaliteiten maar was door wat afwijkende bezetting twee gitaren, 'n dwarsfluit en een drum aardig. Jon gens uit Ermelo, die wel iets kun nen worden maar neg lang niet aan optreden toe zijn. De tweede groep The Manuals bracht iets overjarigs. Van de muzikanten was alleen de organist om aan te horen. woud en een oude foto van Bormann met Hitler. Ehrmann zegt dat hij 72 jaar is. Bormann zou nu 71 zijn. Een gepensioneerde Columbiaanse majoor zegt, dat hij Ehrmann voor het eerst in 1945 had ontmoet en „dat hij toen al een aantal jaren in Colombia woonde". Hij veegde er aan toe dat hij een boerderij had, die aan de boerderij van Ehrmann grensde en dat hij hem lang genoeg kende om er zeker van te zijn dat hij Bormann niet was. Bormann is sinds 1945 in Duits land noch elders meer waargeno- Medewerkers van het Leidse Bouwbureau Bakels en Ouwer kerk waren vanmorgen vroeg nog bèzig met het aanbrengen van de laatste voorspunstrengen van de grote koelcelvloer van de NV Re derij en Haringhandel N. Parle vliet Jr. aan de Prins Hendrik kade in Katwijk aan Zee. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Sprang, H. Jongerden te Veenen'daal; te Randwijk, R. W. Steur te Garderen; te Barneveld, J. Wieman te Ailblasserdam; te.Hout rijk en Polanen J. Lugtigheiti te Hem-Venhuizen. Aangenomen naar Cadeamd en Re- tranchemenlt, J. W. Schokking, pre dikant buitengewone werkzaamheden koopvaardijpredikant) te Rotter dam; naar Sint-Jacobiparochie J. Rienstra te Ruurlo; naar Ouwster- haule-Scharsterbrug H. P. van der Horst, vicaris te Utrecht; naar Otter- lo, J. Bos te Lunteren; naar Ameide, W. Kalkman te Driebergen. Bedankt voor Krimpen aan de IJssel, C. den Boer te Zeist; voor Harskamp, B. Haverkamp te Nijker- kerveen; voor Riel en Schimgen, F. van der Heijden te Lochem; voor Maarssen, H. Jongerden te Veenen- daal. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hendrik Ido Am bacht, G. de Ruiter te Augustdnusga. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Alkmaar-Broek op La lagendijk, J. van den Haar te Lei den. GEREREF. GEMEENTEN Beroepen te Katwijk aan Zee, D. Hakkenberg te Dordrecht; te Utrecht J. C. Weststrate te Meliskerke; te IJaselmonde, C. de Ridder te Nun- speet; voor St. Annaland, A. Hooger- land te Werkendam; voor Nieuwer- kierk in Zeeland, E. Venema te Zwijn- drecht; voor Waardenburg, J. Mol te Hardlnxveld-Giessend'am. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle G. de Ruiter te Ougustinusga te Mijdrecht J. van Wijngaarden te Tiel, te Eindhoven, A. A. A. Schiebaan, kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Driebergen C. van de Jagt te Doetlnchem. Proces tegen Angela Davis begint 27ste SAN JOSÉ (DPA/ANP) Het proces tegen Angela Davis begint 27 maart in San José (Californië) met het getuigenverhoor. Deze datum is gisteren door rech ter Richard Arnason vastgesteld. Het openbaar ministerie en de ver dediging hebben inmiddels overeen stemming bereikt over de vier reserve-juryleden. De jury wordt ge vormd door acht vrouwen en vier mannen, allen blanken. Angela Davis wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan moord en ontvoering uit het gerechtsgebouw van San Rafael, waar In 1970 een rechter en twee anderen by vuurgevecht werden gedood. Geen straf voor medewerker van Sosjale Joenit DEN HAAG (ANP) Het j rechtshof in Den Haag heeft gistij^ ren de 27-jarige Bennie B medewe ker van de alternatieve hulpverlq ningsinstelling „Sosjale Joenit" Den Haag, ontslagen van rechtsvel volging. Hem was het onttrekkf van weggelopen minderjarigen de nasporingen van de politie laste gelegd. Bennie B had op 22 januari i 14-jarig van huis in Schijndel gelopen meisje ondergebracht op f adres in Rijswijk en v spraak contact opgenomen met Haagse politie toen de politie la4 toch kwam om, in opdracht officier van Justitie in Den Bosc het meisje op te halen, had B. meisje telefonisch gewaarschuwd de police pas daarna het adres gej ÏD -VI nindetn d' Ontslag directeur rijkszuivelstation LEIDEN Aan dr. J. G. van Gifeun kei, directeur van het rijkszuivelst aat tion in Leiden, is op zyn verze bra 1 juni a.s. wegens het bereik i de pensioengerechtigde leeft i eervol ontslag verleend onder danbook tuiging voor de door hem be we: diensten. dot ALPHEN AAN DEN RIJN Twee broers uit Bodegraven za gen er niet tegenop om af en toe eens een keertje te gaan stropen. Tot dat de politie klachten kreeg dat er een fuik was uitgezet in gepacht water. Gewapend met een verrekij ker gingen twee politiemannen op de uitkijk staan en al spoedig zagen zij dat de beide broers om de beurt iets uit het water haalden. Wat dat was konden zij niet zien maar dat liet zich niet zo heel moeilijk ra den. Toen de broers aan land kwamen en door de agenten werden aange houden was de een enorm te keer gegaan. „Nu stropen we al jaren", had hij gezegd, „en nog nooilt zijn we gepakt. Het kan niet anders of we zijnveriinkt door de man, die dit water pacht. Als ik hem in mijn han den krijg maak ik hem kapot". Op de zitting van de Aiphense kanton rechter verklaarde hij, dat hij maar een beetje slap had staan praten bij de auto. Toen de politiemannen de fuik ln beslag wilden nemen gooide één van de broers deze in de sloot en nam de benen. Hij vertelde, dat het geen echite fuik was, maar slechts een model. „We gebruiken die om de eenden tegen te houden en niet om te vissen". Maar mr. Wessels (officier van Justitie) liet zich niet van de wijs brengen. „Al zegt u nu het is geen fuik. maar ik weet wel beter. Of er nou wel of geen gat in zit, dat maakt niets uit". Beide agenten vertelden, dat de fuik nat was. voordat deze in tq sloot werd gegooid. „En ik zeg het niet waar is", riep één van broers uit". „Dan staat het één-één", reage de mr. Kircheiner. Verdachte: hoop dat Ajax het volgende beter doet". Om even later te ver; ten: „Er moesten nu eem slachtoffers vallen en dat moe wij wezen". „U hebt uw handen vermoedel niet in het water gestoken om koeling te zoeken", zei de offic JcTt „En dat u op straat hebt geloj met de fuik zou vermoedelijk kom WO' omdat deze moet worden gemaa Bovendien had u ook levende vis I Het is een misselijke zaak om water, dat door iemand is gepae te gaan stropen". Tegen beide bro eiste hij een boete van tachtig g den. Vanzelfsprekend waren de verda Tec> ten het hiermee niet eens. „We o fZCW kennen het ten laste gelegde. '00? staat nota bene in de wet, dat Je mag lopen met een fuik, mits d P®ib niet direct gebruiksklaar is. En van ons was niet direct te gebruik Waarom moeten we de wet nu t omzeilen? Om hun gelijk aan te e nen hadden zij een visserij we tbo <k>°j Je meegenomen. Ook mr. Kirchheiner ging met de verdachten mee. „Ik vind een bijzonder nare zaak". HU ver< B deelde beiden tot een boete van ilren tig gulden. Waarop de Bodegrai reageerden met: „Dan tekenen 'P~0 maar hoger beroep aan". En zo i ?P,u lieten zij de rechtzaal. Het hof oordeelde, dat dit feit strafbaar is, maar dat Bennie B ni strafbaar is. Het ontsloeg hem rechtsvervolging. „Het is aannem lijk dat hij kon en mocht niet wederrechtelijk te handelei aldus het hof. Het nam daarbij aanmerking „dat het kan voorkom dat in het kader van hulpverleni door instellingen aan minderjarig niet aanstonds medewerking verleend aan opsporing 1 jarigen door de politie, deze instellingen het onttrekken vi minderjarigen aan ogen". ekoc jbitei

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12