Massu als oorlogs misdadiger aangeklaagd Brits soldaat deserteert naar Zweden TITO NAAR MOSKOU VOOR EEN HARDE CONFRONTATIE bedrijfsruimte te huur Al Fatach: Hoessein opruimen in vogelvlucht rcraiiaii) in vogelvlucht ZATERDAG 18 MAART 1972 LONDEN Premier Edward Heath van Engeland wachtte van ochtend op de uitleg die de Franse president Georges Pompidou hem vanmiddag zal kunnen geven over zUn onverwachte besluit een refe rendum over de toetreding van En geland tot de Europese Gemeen schap te houden. Pompidou is vandaag naar En geland gekomen waar hy gedu» rende het weekeinde besprekingen voert met Heath op het buitenver blijf Chequers van de Engelse pre mier. De toekomst van de Europese Gemeenschap zal het voornaamste punt op de agenda van de bespre kingen zijn, maar in Londen is men verbijsterd dat Pompidou de Engel- (Van onze oorrespondent) PARIJS Tegen de bekende - of beruchte - Franse Para-generaal Jacques Massu, die enkele maanden leleden zijn memoires publiceerde, i|jn van verschillende zijde aanklach ten ook bij de justitie ingediend, om dat hij in dat geschrift erkende dat hij als verantwoordelijk bevelhebber in Algerije indertijd de martelmetho den op Algerijnse vrijheidsstrijders voor zijn rekening had genomen. Het socialistische kamerlid Michel Rocard, had onmiddellijk na de ver schijning van Massu's boek de minis ter van Oorlog, Michel de Bré, al- gevraagd of hy geen reden zag dis ciplinaire maatregelen tegen de ge neraal te nemen. De minister heeft echt-er nog altijd niet geantwoord en in feite mag men wel zeggen dat hij generaal Massu de hand boven het hoofd blijft houden. Ook de voormalige secretaris-gene raal van de politie-prefectuur in Al giers, Teitgem, heeft een officiële beschuldiging bij de Jusitie tegen de voormalige veldheer ingediend. Teitgem stelt hein verantwoor delijk voor de verdwijning van 3.000 gedeeltelijk bij name genoemde Alge- Russen pakken vervuiling van milieu hard en grondig aan MOSKOU (AP) De regering Tan de Sowjet-Unie heeft een plan bekendgemaakt tot het "schoonma ken" van de rivieren Wolga en Oeral. De kosten gaan omgerekend volgens de huidige koers van de roe bel 1,2 miljard dollar bedragen. De Prawda maakt bekend dat het plan dat voor de vier komende jaren is uitgestippeld, voorziet in het bouwen van inrichtingen die vervuilende stoffen en dergelijke opvangen, voor dat deze de rivieren kunnen berei ken en maatregelen die de steden en de fabrieken zullen moeten ne men tot zuivering van het water dat tij gebruikt hebben. In de jaren 1972 tot en met 1975 gaat de staat ter verwezenlijking van deze plannen 700 miljoen .roebels |Q uitgeven en laat er nog eens 300 miljoen extra voor het zuiveren van de Wolga en het water van de voor naamste zijrivieren en van de Karna. Zowel de Wolga als de Oeral komen uit in het noordelijke deel van de Kaspische Zee. Als alles gaat zoals men wil zullen aldus het decreet der regering, „tegen 1980, alle steden liggend in het bekken van de Wolga en de Oeral geen ongezuiverd afval meer lozen". rijnen die in de oorlogsjaren door de para's van Massu werden gearresteerd om vermoedelijk in de folterkamers van het Franse leger een levenseinde te vinden. Niet bekend Wanneer en of het proces zal plaats vinden is echter nog niet bekend. Intussen worden steeds meer affiches aangeplakt die met de markante kop van Massu zijn geïllustreerd en die de Fransen opwekken actie te voe ren voor een officiële bestraffing van de generaal. En tenslotte heeft nu ook een andere oud-militair, de schrijver-pi loot Jules Roy, onder de titel „Ik be schuldig generaal Massu" een even gedocumenteerde als gepassioneerde brochure het licht doen zien om zich bij die andere aanklagers aan te slui ten. Jules Roy, die In Algerije werd ge boren, meent dat de Algerijnse rege ring redenen heeft van Parijs nu de uitlevering van Massu als oorlogsmis dadiger te eisen, als Frankrijk dat recht onlangs jegens Bolivië opeiste ten aanzien van de voormalige ge- stapo-chef in Lyon Klaus Barbie. Tot dusver echter doet de Franse regering nog altijd of haar bloedt, terwijl generaal Massu rustig voortgaat het volgende deel van gedenkschriften te schrijven. se regering niet op de hoogde heeft gesteld van zijn plannen, en met de bekendmaking van die plannen vrijwel tot op de vooravond van zijn bezoek aan Heath heeft ge wacht. Door Frank Onnen Men stelt dat het er verdacht veel op ljjkt dat Pompidou beoogt subtiele maar veelzeggende druk op Heath uit te oefenen opdat deze de Franse koers azl volgen bij de ko mende moeilijke discussies over een aantal hoogst belangrijke Europese beleidsvraagstukken variërend van de economische monetaire unie bin nen de uitgebreide gemeenschap tot de politieke rol die de EEG van de tien moet spelen in de wereld. Diezelfde twijfels en onzeker heden over de feitelijke bedoelingen van Pompidou's Europapolitiek ma ken dat hij ook vrijwel alle Franse politieke partijen in een ontzettend moeilijk parket heeft gebracht. Europa als ietwat vaag visioen is, net als de vrede of een goed glas BUITENLAND wijn, een objectief waar natuurlijk niemand tegen kan. De vraag is en blüft echter alleen nog altijd of dat Europa op federalistische of op patriotische of juister nationalis tische leest zal worden geschoeid. Wanneer verkiezingen voor een werkelijk Europees parlement de inzet van het Franse referendum referendum zou zijn, dan ware de uitslag niet van zin ontbloot ge- weset. Maar het Franse staatshoofd zal wel wijzer zijn. Een werkelijk verenigd Europa, boezemt hem veel minder belangstelling in dan een massale meerderheid van het Fran se volk die hij met zijn referendum nu achter zijn persoon hoopt te zullen kunnen verenigen. Naar alle waarschijnlijkheid zal hem dat ook nog wel lukken. Want, op de com munisten na, kan geen enkele partij het zich veroorloven zich tegen een zelfs wat schemerig Europa uit te spreken. Met die massale meerder heid zou Georges Pompidou voor zichzelf of zijn eventuele opvolger de toekomst dan op heel lange ter mijn met een bijzonder gerust hart tegemoet kunnen izen. Een gaul listisch kamerlid heeft vrijdag al juichend uitgeroepen dat zijn partij zich nu tot het jaar 2000 van de macht in Frankrijk zoniet in Euro pa verzekerd zal kunnen achten. Als politiek strateeg heeft presi dent Pompidou nu dus wel een meesterzet gedaan, waarmee hij ge neraal De Gaulle nog overschaduwt. Hij heeft, zo erkennen zelfs zijn tegenstanders nu misschien de basis gelegd voor een Europese politiek waartoe zijn grote leermeester nooit in staat is gebleken. Misschien want mogelijk is eveneens dat Ge orges Pompidou toch nog eens het slachtoffer zal worden van zijn al te briljante kwaliteiten als politiek strateeg. Le Monde merkte gister avond op dat over drie jaar de helft van de Franse bevolking jon ger zal zijn dan 30 jaar. En in de meidagen van 1968 heeft de Franse jeugd al eens duidelijk aangetoond haar buik overvol te hebben va! hypocriete handigheidjes van officiële politieke leiclers. In dat nog altijd niet gedoofde licht beschouwd, zou de strategie van Georges Pompidou dan haar doel wellicht toch nog wel kunnen missen. Doch met die onderstelling verlaten we dan wel even de vaste grond van een „tech nische" en concrete politieke ana lyse. Ramp Oxirane: menselijke fout ROTTERDAM (ANP) Een men selijke fout is zeer waarschijnlijk de oorzaak geweest van de stikstoframp bij Oxirane chemie in Europoort, die op 9 maart jl. het leven kostte aan drie Duitsers. Het ongeluk gebeurde kort voordat de Duitsers op het ter rein van Oxirane een reactorvat zouden vullen met een katalysator. Volgens bouw en woningtoezicht heeft één van de Duitsers voor het storten van de katalysator zich te- de voorschriften in met een touwladder door het mangat van de reactor op de bodem van het vat laten zakken omdat daar een porte feuille lag. De man raakte in het vat bewusteloos, waarop een twee- aan naar beneden ging en later derde. De drie stierven in het reactorvat, aldus bouw en woning toezicht, omdat op een toevoerleiding naar het vat een stikstofslang was aangesloten, waarvan de afsluiter openstond. Terwijl de mannen zich via de touwladder in het reactorvat lieten zakken, stroomde voortdurend de dodelijke stikstof in het vat. Wie afsluiter heeft geopend, kon niet worden achterhaald. (Van onze correspondent! kon kiezen tussen gevangenis en de- I serteren". Volgens hem bestaan er in STOCKHOLM Tijdens een Britse leger duidelijk gevoelens persconferentie van de Revolutie- van onrust over het Britse optreden naire Amerikaanse Volkspartij k, Noord-Ierland. (RAPP) gistermiddag: in Stockholm Zweden bevinden zich momen- bekendgemaakt dat de eerste Britse deserteur in Zweden om litiek asiel heeft verzocht. Barry Fockler, woodvoerder RAPP. verklaarde dat korporaal Cevin Cadwallader (21) op 7 maart j.l. in Zweden arriveerde na tijdens een klein verlof te zijn gedeserteerd. Cadwallader geeft er de voorkeur aan zijn verblijfplaats geheim te houden totdat de Zweedse autoritei ten hun besluit in deze zaak kenbaar hebben gemaakt, zo verklaarde mei zijn afwezigheid op de persconfe rentie. Op de band Zijn paspoort, militaire identifi catiekaart, een geschreven verklaring :en op de band opgenomen ge sprek met hem over zijn desertie vormden de bewijzen van zijn aan wezigheid. In zijn verklaring zegt Cadwallader gedeserteerd te zijn na dat bekend was geworden dat zijn legereenheid in oktober naar Noord- Ierland zou vertrekken. „Een alter natieve mogelijkheid om hieraan te ontkomen had ik niet", zei hij. „Ik Advertentie N 4-Lta JLJ-11 moderne bedrijfshuisvesting voor dienstverlening, handel en industrie. afbouw en indeling in overleg met huurder. gunstig gelegen, dus gemakkelijkte bereiken, er is bovendien volop parkeerruimte. opgezet In eenheden desgewenst 660 m2 vloeroppervlak, te voegen tot grotere ruimten. leiden dord recht eindhoven maarssen (In voorbereiding) hoevelaken (in voorbereiding) BREDERO VASTGOED NV nieuwe gracht 6 utrecht telefoon 030-335633 toestel 218 teel ongeveer 500 Amerikaanse de serteurs, een zestigtal Portugezen en enkele Fransen. Geen van hen heeft eohter politiek asiel gekregen en verblijfsvergunningen worden ver strekt op humanitaire gronden. De behandeling van Cadwalladers ver zoek om asiel zal ongeveer tussep de MILAAN Italië leeft hele maal in de verkiezingssfeer. Ge tuige deze foto van een paartje dat van de uithangborden ge bruikt maakt voor een ongedwon gen rendez-vous. In het kader van de verkiezing moet gisteren ook de aanwijziging door de Ita liaanse communistische partij van Enrico Berlinguer als secre taris-generaal, de leidende func tie in de partij gezien worden. Hij volgt de 71-jarige Luigi Lon- go op, die de ere-funcUe nan voorzitter krijgt. Berlinguer, de nieuwe leider van de grootste communistische partij van het westen, werd door het centraal comité gekozen na het vijfdaagse 'landelijk partij congres. In feite leidde hij de partij al sinds Longo's gezond heid in 1968 sterk achteruitging. Longo is acht jaar partijleider ge weest. De 49-jarige Berlinguer is aan hanger van de strategie van de „Italiaanse weg naar het socia lisme". Deze strategie houdt o.m. een onafhankelijke opstelling tenopzichte van de Sowjet-Unie in en het streven naar machts overname met democratische middelen. (Van c correspondent) wenen President Tito van Joego-Slavië zal in april zijn lang verwachte, maar steeds weer uitge stelde bezoek aan de Sowjet-Unie brengen. Daarmee wordt het drie daagse bezoek van partijleider Belgrado beantwoord. Die visite elgrado beantwoord. Die visite luid- luidde toen een normalisering van de betrekkingen tussen beide lan den in, die na de Russische invasie in Tsjecho-Slowakije drie jaar uit gesproken slecht waren geweest. Toch zijn er achter de schermen bij dat laatste bezoek heftige con flicten uitgevochten. Brezjnew eiste van Tito steunpunten voor en vloot en luchtmacht op Joego-Slavisch grondgebied, wat door de grijze maarschalk categorisch is gewei gerd. Bij' die gelegenheid liet Brezn- Jew ook weten, dat het bestaan van een zogenaamde „Brezjnew-doc- trine" een gemene leugen was. De Oosteuropese pers had tevoren al het bestaan van een „as" op de Balkan: Belgrodo - Tirana - Boe karest gekritiseerd. Door An Salomonson Ook dit keer vindt het bezoek in een sfeer van politieke spanning plaats. De Sow jets proberen hun invloedssfeer aan hun zuidflank te versterken. Joego-Slavië speelt daarbij 'n sleutelrol. Permanente druk op Belgrado en 't versterken van Tito's isolement in de commu nistische wereld zijn de wapens. Niet toevallig zijn net deze week in de Oosteuropese pers commentaren verschenen, waarin Moskou als het centrum van het communisme wordt aangeprezen en waarin ver zekerd wordt, dat de satellietlanden altijd kunnen rekenen op de „inter nationale broederhulp" van de Sowjet-Unie. De grootste actuele controverses zijn ten eerste de goede betrekkin gen tussen Belgrado en Peking en de positieve echo, die de reis van president Nixon naar China in de Joegoslavische pers heeft gehad. En ten tweede de neutrale houding van Joego-Slavië ten aanzien van de pogingen van Amerika om in Grie- enland militaire steunpunten te or ganiseren. Dat is voor de Russen, die zelf daartegen heftig tekeer gaan, een afgang, want als het buurland Joego-Slavië zich door zulke bases niet bedreigd voelt, dan wordt de opwinding van het War- schau-pact daarover wel wat door zichtig. Anderzijds is de positie van de pBrtizanenheld Tito, die in april aanstaande 80 Jaar wordt, er het laatste Jaar zeker niet sterker op geworden. De onrust in Kroatië Moskou belooft dan ook een harde confrontatie te worden tussen het Joegoslavische concept van een on afhankelijk socialisme en de hege monie, die de Sowjets nastreven. De uitslag is beslissend voor de toe komst in Oost-Europa. Stockholm wil 5 jaar lang begroting van defensie in ijskast zetten STOCKHOLM (UPI) De rege ring van Zweden heeft het parle ment voorgesteld de defensiebegro ting voor een periode van vijf Jaar te bevriezen op een bedrag van zeven miljard kronen (bijna vijf miljard gulden). Het voorstel heeft al direct scherpe kritiek gekregen van de Zweedse opperbevelhebber, generaal Stig Synnergren, die voorspelt dat het defensiepotentieel van het land In 1980 met 50 tot 66 procent zal zijn verminderd. Het regeringsvoorstel is gebaseerd op een rapport van een defensiecom missie, waarin alle politieke partijen vertegenwoordigd waren. In het ko mende begrotingsjaar moet de defen siebegroting met 400 miljoen kronen (280 miljoen gulden) worden ver hoogd en dan voor vijf Jaar op da* peil bevroren worden. De nadruk moet verschuiven van kwantiteit naar kwaliteit, aldus minister van Defensie Sven Andersson. Op de lange duur kan Zweden zich niet veroorloven alle moderne hoogont wikkelde wapens zelf te ontwikkelen, zo zei hy. Daarom moet de nadruk komen te liggen op het leger en de kust beschermingterwijl het aantal gevechtsvliegtuigen en duikboten zal verminderen. De dienstplicht wil de Zweedse re gering ook verminderen: van 10 tot 15 maanden nu tot 7,5 k 18.5 maan den in de toekomst. BEIROET (AFP, Reuter) Het voornaamste doel van Al Fatach in deze etappe van de strijd is de om verwerping van het monarchistisch j i bewind in Jordanië". Dit staat in een ondanks strenge maatregelen nog coramunl utïetma D" emMi Ï°,P lnge" I buitengewone vetgadeTlng van drukt en ook In andere delen van j de ieldlng van de Palestijnse ver- Joego-Slavie steken nationalistische zetsorganisatie AI Fatach in Beiroet, tondenzen de kop op. Deze conclusie van Al Fatach is Toch zou dat voor een onafhan- een antwoord op het federatieplan kelijke politicus als Tito nooit een van Koning Hoessein, dat door de reden zijn om tegenover de Russen Palestynen zonder meer wordt ver terug te krabbelen. Zijn bezoek aan I worpen. Het voorstel van Koning Hoessein van Jordanië tot vorming van een federale Arabische staat, bestaande uit Jordanië en de door Israël be zette westelyke oever van de Jor- daan (Cis-Jordanië), is een uitvloei sel van twee factoren. In de eerste plaats mag niet vergeten worden, dat Jordanië in de Arabische wereld een sterk-geïsoleerde positie inneemt. Al leen Saoedi-Arabië verleent nog financiële hulp aan het land van Hoessein; de overige Arabische sta ten laten de vorst links liggen of komen er zoals Libië openiyk voor uit, dat zy hem het liefst met geweld terzyde zouden willen schui ven. Jordanië vreest nu, dat de wereld het conflict in het Midden- Oosten als geëindigd zou beschou- indien Israël en Egypte even tueel tot een overeenkomst zouden besluiten. Dat zou dan betekenen, dat Cis-Jordanië en oud-Jeruzalem zon- meer zouden worden afgeschre- een situatie waartegen Jordanië zich vooralsnog verzet, nu dus ook In de vorm van Koning Hoesseins voorstel. Het tweede punt is, dat Israël op 28 maart in Cis-Jordanië gemeenteraadsverkiezingen laat hou den. Niet zonder reden is de regering in Amman beducht, dat die verkie zingen de positie van Israël in het bezette gebied zullen versterken. Zy weet immers maar al te goed, dat de Arabieren van de westelyke Jor- daan-oever allerminst ontevreden zyn over het Israëlische bestuur en dat zy in grote meerderheid zouden weigeren zich weer te schikken onder het nog altyd sterk-feodale bewind Jordanië. Hoessein wil dus, zo als uit zyn voorstel biykt, de weste lyke Jordaan-oever onderbrengen in een federale staat met Jordanië, ter- wyl de bevolking zelf de voorkeur geeft aan een federale verhouding met Israël. En zo ziet Hoessein zich tweevoudig vereenzaamd: enerzyds tegenover de andere Arabische sta ten, die hem, vooral wegens zyn op treden tegen de Palestynse guerrilla- stryders,' een „verrader" noemen, anderzyds tegenover de Arabieren van Cis-Jordanië, die samenwerking met Israël prefereren boven fusie met Jordanië. Hoesseins voorstel be oogt dus twee dingen: het onderstre pen van de betekenis van Cis-Jorda- nië in geval van een akkoord tussen Israël en Egypte, en in de tweede plaats het beïnvloeden van de ver kiezingen van eind maart. Een Egyptische regeling met Israël mag Cis-Jordanië met zyn Palestynse be volking niet in het vergeetboek doen geraken en, als Cis-Jordanië tot federale samenwerking bereid is, dan niet met Israël maar met Amman. Tegen deze achtergrond is het on juist gezien Hoesseins plan te be schouwen als een poging tot toena dering met Israël. Dat blykt trou wens ook al uit de aanwyzing van (oud)-Jeruzalem als hoofdstad van de Palestynse „provincie" in de door Hoessein gewenste Jordaans-Pales- tynse federatie. Over Jeruzalem valt namelyk met Israël niet te praten en hier ligt een van de voornaamste redenen voor de ongunstige reactie van de Israëlische regering. Het ziet er dan ook naar uit, dat het plan van de Jordaanse vorst weinig kans op verwezenlyking bezit. Geheel in de verrassende styl van zijn voorganger De Gaulle heeft de Franse president Pompidou eergis teren op een persconferentie onver wacht aangekondigd, dat hy de Fransen wil laten stemmen over de toetreding van Engeland, Noorwegen, Denemarken en Ierland tot de EEG. Pompidou's oogmerken met dit voor nemen (dat vermoedelyk eind april, een paar weken voor het officiële be zoek van Koningin Elizabeth aan Frankryk, ten uitvoer zal worden ge legd) zyn niet moe'cljjk te raden. Voor afstemmen behoeft de presi dent allerminst bevreesd te zyn, om dat opiniepeilingen hebben uitgewe zen. dat de grote meerderheid van de Franse bevolking vóór is. En daar mee bereikt hy zyn eerste doel: een gaullistische zege, die bovendien by- zonder geschikt is om de aandacht af te leiden van de politieke schan dalen. waarin zelfs de naam van premier Chaban-Delmas is genoemd. Tegelykertyd bezorgt Pompidou de communisten en socialisten de nodige moeiiykheden. Deze oppositieparty en overwegen namelyk samenbundeling in een Volksfront, maar een van de grote problemen is daar by, dat de communisten tégen de EEG zyn en de socialisten vóór. De aankondiging van het referendum kan die onder linge tegenstellingen uiteraard alleen maar aanwakkeren en het ls zelfs niet ondenkbaar, dat Parys het on derlinge geharrewar van de oppositie zal doorkruisen met het afkondigen van vervroegde verkiezingen. In de derde plaats onderstreept Pompidou met het a.s. referendum nog eens de aandacht van Frankryk voor de ver sterking van de Europese eenheid. Hy stak dan ook zyn tevredenheid niet onder stoelen en banken over de uitnodiging van de negen andere EEG-landen aan Frankryk dit na jaar in Parys een topconferentie van de Tien te organiseren. En aangezien Pompidou die topconferentie per- soonlyk zal leiden, betekent dit de erkenning van Frankryks leidende rol in het sterker wordende Europa, Pompidou's onvoorziene aankondi ging was dus wel overwogen en overal staat de barometer op mooi weer. Alleen de Britse premier Heath, met wie de Franse president in het weekeinde in Engeland een gesprek zal hebben, zal vermoediyk minder tevreden zy'n. Zoals men weet be staat in Engeland nogal wat oppo sitie tegen de EEG en opiniepeilin gen hebben zelfs onthuld, dat de meerderheid van de Britten nog al tyd niet voor de toetreding gewon nen is, al heeft het parlement er zyn goedkeuring aan gegeven. Na Denemarken en Noorwegen gaat nu dus ook Frankryk voor een volks stemming over dit onderwerp naar de stembus. Als Engeland dit voor beeld zou volgen er zyn stemmen opgegaan, die daarvoor pleiten is het allerminst ondenkbaar, dat er een onaangename verrassing uit de bus zqu komen. Voor Pompidou is dit echter geen reden geweest zyn plan te slikken. Het gootste deel van zyn persconferentie was gewyd aan de inderdaad Indrukwekkende resul taten, die hy als premier an nresi- dent heeft weten te boeken. Pompi dou denkt in de eerste plaats aan Frankryk en nu dus ook aan de ver kiezingen van maart volgend Jaar. RL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11