Pompidou verrast vriend en vijand met referendum NIXON WIL EINDE AAN HET BUSSEN 20 21 ]haos dreigt in R.K. Kerk van de Y.S. 18 OPLEVING VAN HET EEG-DEBAT IN ENGELAND NA AFKONDIGING VANEEN VOLKSRAADPLEGING OVER PARIJS ranse resident it op embus- uinst Italiaanse uitgever omgekomen DailyExpress: Israël is een atoommacht Bhoetto in Moskou koel ontvangen 'riesters hebben vertrouwen in bisschoppen verloren Hoessein voert plan toch uit VRIJDAG 17 MAART 1972 BUITENLAND BRUSSEL/ LONDEN (Reuter, if?) In EEG-krtagen in Brus- ftl stond men aanvankelijk per plex over Pompidou's aankondiging, jlen vroeg zich af wat de reden kan pjn achter het besluit van de Fran- president en het tijstip van de jankondiging. Een bezonken con fusie was echter dat het tijdstip liet met opzet was gekozen aan de pet de Britse premier komend reekeinde in Londen. Als dat 't ge- noravond van Pompidou's gesprek i geweest zou de aankondi- fing waarschijnlijk vorige maand al zijn gedaan toen 't bezoek van de Franse president in eerste in stantie werd opgeschort wegens de mijnstaking in Engeland. Een mogelijke reden, zo redeneert men in Brussel, is dat het referendum wordt gehouden als blijk van populariteit voor Pompi dou nu de oppositie in eigen land steeds krachtiger wordt. In Londen heerste grote verba zing en voelde men zich danig bi verlegenheid gebracht. Men ver wacht er dat het nieuws uit Frank-- rijk de polemiek weer zal doen oplaaien die over hetzelfde onder werp wekenlang is gehouden tus sen voor- en tegenstanders van de Britse toetreding. De tegenstanders hebben er trouwens geen gras over laten groeien en hebben gisteravond nog in het Lagerhuis een motie in gediend (op initiatief van zes Con servatieve afgevaardigden) waarin zij Pompidou feliciteren met zijn „wezenlijk democratische besluit" en de wens uitspreken dat eenzelf de procedure in het Verenigd Ko ninkrijk zal worden gehouden. Het lijkt waarschijnlijk dat Labour de komende dagen weer op het houden van een referendum zal gaan aan dringen. Ongetwijfeld zuDen derge lijke reacties als een kwelling op Edward Heath afkomen, evenals overigens op de voorstanders bin nen de Labourpartij. De Deense minister van Eco nomische Zaken, Per Hakkerup, was van mening dat het besluit van de Franse regering een referendum te houden de toetreding van Dene marken tot de gemeenschappelijke markt juist zal vergemakkelijken. „Want", aldus de minister, „ik ben er van overtuigd dat de Fransen ons met open armen zullen willen ontvangen". „Ik vind het Franse besluit re delijk", zei minister Hakkerup, er daarbij aan herinnerend dat ook in Denemarken de bevolking per re ferendum om een uitspraak over het lidmaatschap van de EEG ge vraagd zal worden. (Van onze correspondent) PARUS (Reuter, AFP) President Pompidou van Frank- jkheeft vriend en vijand van Europa een grote verrassing be- rgd. Hij kondigde aan dat het Franse volk via een referen- im zijn goedkeuring mag uitspreken over de vorming van nieuw Europa" door de toetreding van Engeland, Noor- n, Ierland en Denemarken tot de gemeenschappelijke trkt. is het eerste referendum toe het Franse volk, sedert het den van generaal De Gaulle, uitgenodigd, met het oog op komende statiebezoek van Enge- Koningin Elisabeth in Frank- is mei, is het waarschijnlijk dat eferendum al op zondag 30 april op 7 mei zal worden ge- aankondiging is onder de ruim franse en buitenlandse Journa- die gisteren in het Elysée ver- id waren ingeslagen als een Een nauwkeurig "getimde" en s gemikte bom die haar uit ing dan ook niet miste. Want i de het de Journalisten een dag ren al hadden toevertrouwd dat esident hoogst belangrijk nieuws Jn lever had, scheen gisteren niemand op het idee van een ir referendum te zijn gekomen. Les n grote leermeester en voorgan ger aal De Gaulle had Georges pidou in zijn leerjaren als mi- r-president al herhaaldelijk «houden dat de verrassing een oeltreffendste wapens ia in de fc Die les heeft Pompidou goed gehouden zoals uit het he- freden ook gisteren weer is ge- Zijn lange inleiding die 16 i duurde verspreidde onmid- d een onmiskenbare ettectora- Met een overvloed aan uit hoofd gesiteerde vergelijkende s, percentages en zelf een gelei- «tjjgende statistische curve een speciaal kartonnen bord getekend, poogde het staats- het Franse volk te doordrin- het besef, dat het zich over [ste tien jaren dat hij, eerst als vervolgens als staats- land had bestuurd, lang ontevreden hoefde te Al die lof die hij zichzelf en zijn regering dus weer overvloedig toe zwaaide scheen, als gezegd wel duide lijk in de richting te wijzen van ver kiezingen die op til zouden kunnen zijn. Met de moelijkheid van ver vroegde kamerverkiezingen die offi cieel pas over een jaar op de agenda staan werd sedert maanden in Pa rijs dan ook al ernstig rekening ge houden. Maar pas in de slotalinea van zijn toespraak kwam voor ieder een de grote verrassing los: in plaats van algemene verkiezingen staat Frankrijk nu dus een nieuw referen dum te wachten. Brandpunt Door als onderwerp van het referen dum Europa te kiezen, heeft Pom pidou gisteren de tweede meesterlij ke zet gedaan. Zonder dat begrip Eu- LONDEN De meeste Engelsen zijn tegen toetreding tot de Euro pese gemeenschap, zo blijkt uit een opinie-onderzoek van Louis Harris. Uit het opinie-onderzoek, dat is ge publiceerd door de Daily Express, blijkt dat 43 procent tegen het lid maatschap is en 36 procent er terwijl 21 procent het nog niet weet. In januari waren de percen tages 40,42 en 10,9. Om Wallace pas af te snijden WASHINGTON In een nationaal uitgezonden televisietoespraak heeft president Nixon aangekondigd dat hij 'n wetsvoorstel zal indienen om •n einid te maken aan het "bussen" van kinderen naar scholen buiten hun eigen wijk om de rassen-inte gratie te bevorderen. Het ministerie van Justitie heeft opdracht gekre gen alle hangende rechtszaken over "bussen" te seponeren. De presi dent zei dat hij met deze beslissing voldeed aan de verlangens van de "overgrote meerderheid" van het Amerikaanse volk. Tegelijkertijd zei Nixon dat er ruim zeven miljard gulden ter beschik king gestetd zou worden aan infe- Pompidou tijdens de -pers conferentie ropa al te scherp te definieren, be doelde hij zichzelf nu ln het brand punt van de nationale en zo moge lijk Internationale belangstelling te plaatsen. Pompidou wierp zidh als de historische voortrekker op van een verenigd Europa, waarvan hij de poorten in Den Haag indertijd ook voor Engeland geopend had. Aan de vooravond van zijn ont moeting met de Britse premier Ed ward Heath had ook 't Verenigd Ko ninkrijk als bakermat der Westerse democratie recht op 'n eresaluut van Frankrijfcs president. Pompidou ont hulde voorts dat zijn regering de an dere negen EEG-landen dezer dagen juist nieuwe voorstellen had gedaan een verdere uitbouw van het, vergrote Europa. Met dat doel hield hij zowel het oog gericht op de aanhangers van de voormalige centrum-kandidaat Jean Lecanuet als op de radicalen Servan-Schreiber en tenslotte zelfs op de socialisten van Mitter rand. Vooral de socialisten en de ra dicalen hoopte het Franse staats hoofd met zijn nieuwe Europese credo nu in een moeilijk parket te kunnen brengen, nu juist Europa nog steeds een der voornaamste struikelblokken blijft op de weg van een links eenheidsfront met de com munisten. ROME/MILAAN (AFP, DPA) De uitgeverij van Gian Giacomo Peltrinelli in Milaan heeft gister avond meegedeeld dat de man die in de nacht van maandag op dinsdag bij een ontploffing is omgekomen, Inderdaad de uitgever Feltrinelli is en dat „hij is vermoord". In het communiqué schijft de uitgeverij „dezé monsterachtige moord" toe aan de internationale reactie en aan rechts. Het zegt dat de zes of zeven staven dynamiet zo danig in zijn handen zijn ontploft dat zijn gezicht ongeschonden bleef, zodat men hem zou kunnen herken nen. Donderdag waren de aanwijzin gen al steeds sterker geworden dat nan, die verminkt door een ont ploffing werd aangetroffen bij een hoogspanningsmast in de buurt van Milaan, inderdaad de uitgever was. In zijn identiteitspapieren werd een foto van zijn vrouw en een een van zijn zoon gevonden. De politie meent dat de een onderdeel was van een groot opgezette poging, Milaan in een chaos te storten. Gisteren werd op een andere plaats, 30 km van Mi laan. een ander pakket bommen ge vonden dat vastgemaakt was aan een hoogspanningsmast. Het is niet duidelijk waarom het niet is ont ploft. Doodvonnis in Turkse Een bij zondere rechtbank in Is tanboel heeft een lid van het „Volksfront voor de bevrijding van Turkije" ter dood ver oordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan „een poging tot het omverwer pen van hét grondwettelijke bewind en het vestigen van een marxistisoh- leninistische orde". De 33-jarige Ziya Jilmaz, die beschouwd wordt als de penningmeester van de organisatie, is vorig jaar betrokken geweest bij de moord op de Israëlische consul-ge neraal in Istantooel. LONDEN (AFP) Israël heeft de atoom drempel overschreden en is voortaan een nucleaire macht, zo schrijft het Engelse dagblad „Dai ly Express". Volgens het blad bezit Israël drie kernwapenfabrieken in de Negeb, die atoomkoppen kunnen vervaardigen voor de Israëlische Je- richo-raketten. Theoretisch, aldus de Daily Express, bezit Israël geen atoombom, maar in geval van een bedreiging kunnen ze er binner. een of twee dagen een maken. De Is raëliërs, zo vervolgt het blad, weten heel goed dat ze zich niet kunnen meten met de super-atoorniaogend- heden, maar beschouwen hun wa pen als afschrikking voor de Arabi sche landen. Deze zouden er door een Israëlisch 'atoomwapen van weerhouden worden steden en indu striecentra te bombarderen. MOSKOU (UPI, Reuter, AFP) De Pakistaanse president Zoelfikar All Bhoetto is gisteren in Moskou betrekkelijk koel ontvangen. Welis waar waren premier Kosigin, vice- premier Pols janski en minister van Buitenlandse Zaken Gromiki ter be groeting aanwezig op het vliegveld, maar de juichende en vlaggen- zwaaiende burgers die eerder deze maand premier Moedjiboer Rach- man van Bangladesj verwelkomden, ontbraken donderdag. Het is Bhoetoetto's eerste bezoek aan een land dat Bangladesj diploma tiek heeft erkend. Hoewel Moskou krachtige steun heeft gegeven aan India zijn de Sowjet-Unie en Pakis tan ook op het hoogtepunt van het conflict erg terughoudend gebleven ln de kritiek op elkaar. De Sowjet- Unie schijnt nu te hopen dat dit ge matigd optreden een Russisch op treden als bemiddelaar tussen India en Pakistan mogelijk maakt. Waar nemers menen dat Moskou graag een betere verstandhouding tussen India en Pakistan zou zien om te voorkomen dat andere grote mo gendheden Chiina of de Verenigde Staten voordeel zulCen behalen uit een conflictsituatie. Pakistan heeft goede betrekkingen met Peking. In Moskou verwacht men dat het Rus sische streven naar een Aziatisch veiligheidssysteem een belangrijk punt van gesprek zal zijn tussen Bhoetto en de Russische leiders. Pakistan, zo menen waarnemers, wil het verleden laten rusten. Bhoet to zou hopen op Russische medewer king bij de repatriëring van de 94.000 Pakistaanse krijgsgevangenen, die in India gevangen worden gehouden. rieure scholen om ze op een on- derwljspeil te brengen van de beste scholen in de desbetreffende ge meenten en steden. Met de combi natie van "bezorgdheid" over het onderwijsniveau aan slechte scho len en oppositie tegen 1 "bussen" heeft Nixon zich de spreekbuis ge maakt van Alabama's gouverneur, George Wallace, die in de voorver kiezingen van Florida 43 procent van de stemmen haalde, omdat hij erin slaagde he>t "bussen" tot het centrale emotionele thema van de campagne te maken. Dóór mr. H. L. Leffelaar Strijd in Angola De Portugese autoriteiten in Loanda hebben bekend gemaakt, dat in Angola in februari 131 opstandelingen zjjn gesneuveld en zeventien gewond. Volgens het rapport daalde he^ aantal acties van de opstandelingen met 12 procent, ln vergelijking met januari. In verhou ding tot februari van het vorig jaar nam hun activiteit af met 32 procent. ADVERTENTIE MACROPAK INTERNATIONAL VERPAK KJ NGSBEURS Nog4beursdagen Voordelige trein-toegangs- biljettenop de stations CROESELAAN-UTRECHT 9.30-173° g3Q.YJ.3Q g3Q.Vl.3O 9.30-16.30 9.30-17.30 9.30-17.30 fASHlNGTON (UPI) In de Kerk van de Verenigde Sta agt een toestand te ont- 0 die men als „chaotisch" kan omdat de 'fronttroepen' Priesters alle vertrouwen hebben verlo- conclusie is de voor bande Amerikaanse priester- D'°°g Andrew Greeley gekomen grondig onderzoek van vijf nota Èene in opdracht van Amerikaanse Episcopaat zelf. de levens- en werkomstan- ?-en van de priesters in de to hun verhouding tot de bis sen. Andrew Greeley, die toflen is aan het centrum voor hoek van de publieke opinie ft universiteit van Chicago. 111 zijn verslag van dit onder zoek dat de priesters allen dan weer eerbied voor de kerkelijke au toriteiten kunnen krijgen als er 'n „democratisch bestuur" in de kerk komt en dat wil in de eerste plaats zeggen, als de bisschoppen rechtstreeks in de diocesen gekozen worden en niet meer door Rome worden benoemd. Greeley die zichzelf als gema tigd ziet en door vele Jonge pries ters zelfs als conservatief wordt beschouwd, zegt in zijn rapport dat hij zich beroepshalve verplicht voelt aanbevelingen te doen voor dras tische herziening van de kerke lijke structuur, hoewel hij beseft dat zijn adviezen „geen kans heb ben opgevolgd te worden". „De eerlijkheid gebiedt mij te zeggen," aldus Greeley, „dat de huidige leiding van de kerk is". Hij merkt dan op dat de kwesties als het priestercelibaat en de ge- boortenregeling de afgelopen ja ren weliswaar de meeste publici teit hebben gekregen, maar dat uit zijn onderzoek blijkt dat deze kwesties in feite „nogal onderaan op de lijst" staan van de proble men waarover de priesters zich druk maken. Gezagskwestie Verreweg het belangrijkste vraagstuk voor de R.K.-clerus, zo zegt Greeley, is dat van het gezag. De Amerikaanse priesters twijfe len niet aan de noodzaak van dit gezag en voelen zich ook niet „on derdrukt" door hun superieuren, maar hebben hun vertrouwen ver loren, „in de bekwaamheid van de huidige leiders om de kerk te be sturen". De door het Vaticaan ge volgde aanstellingsprocedure, aldus Greeley, leidt maar al te vaak tot de benoeming van bisschoppen, die geen bestuurskwaliteiten bezitten. Hij wijst er dan op, dat de ver kiezing van de bisschoppen in de diocesen eeuwenlang normaal ls ge weest in de R.K. Kerk en nu niet bepaald een nieuw idee is dat door de protestanten naar voren is ge bracht. Bijna 200 Jaar geleden verklaar de de eerste R.K. aartsbisschop van de V. S. mgr. John Carroll, dat het vertrouwen in de werking van de democratische instellingen zo diep geworteld is bij de Amerika nen dat „de weg van do verkiezin gen de enig juiste in de V.S. is om de kerkelijke leiders aan te wij zen". „In het Amerika van 1972," aldus Greeley, ,,ls elke andere se lectiemethode in een organisatie op vrijwillige basis onaanvaard baar en onduldbaar. Blijft men het bij de bisschopskeuze houden op „vriendjespolitiek," dan zal de Amerikaanse hiërarchie volledig in diskrediet gebracht worden" Vele priesters beneden de 48, zo gaat Greeley verder, geloven geen bliksem meer van wat het ge meenschappelijke episcopaat ver telt en vatten zijn instructies dan ook niet meer serieus op. Vele bisschonnen mogen dan als Individuen het vertrouwen van hun priesters genieten en voor hen geloofwaaroig zyn maar dit vloeit dan niet uit hun bisschoppelijk ambt maar uit hun persoonlijk ge drag voort. Maar er zijn bisdommen waar de bisschop op het beheer van de „portemonnaie" na niets meer te zeggen heeft. Greeley noemt dan vele concre te voorbeelden van deze „gezags- ero8ie". Zo zegt hij op grond van zijn onderzoek, dat ruim de helft van de jonge clerus op het ogenblik be reid is de sacramenten toe te dienen aan mensen die gescheiden of hertrouwd zijn en dat de "»r- grote meerderheid van de priesters de echtparen zelfs niet wil voor houden, dat kunstmatige geboor- tenregeling zondig ls, iets wat de Paus toch nadrukkelijk heeft ge steld. onder meer in zijn omstre den encycliek „Humaenae Vitae". Hoewel de perschef van heit Witte Huis Ronald Ziegler ontkende dat Nixons toespraak iets te maken had met de toevallige omstandig heid dat de zojuist afgelopen voor- verkiiezingen In Florida ook hadden uitgewezen dat 74 procent van de kiezers in die staat tegen het "bussen" waren, terwijl 70 pro cent geen bezwaar had tegen geïn tegreerde scholen, zolang het onder wijs maar op een aanvaardbaar peil stond, was het feit dat de pre sident zijn beslissing zelf bekend maakte op het spitsuur van de tele- vlsie-kijkdichtheid een aanwijzing, dat het Witte Huis niet ongevoelig was om ook uit deze kwestie poli tieke munt te slaan. Het effect van Nixons ingreep is ge richt op 't de pas afsneden van gouverneur Wallace als de kampi oen van 't "antl-bussen"-sentiment, en tegelijkertijd het de wind uit de zeilen nemen van de Democrati sche kandidaten Hubert Humphrey, en Edmund Muskie, die zich in de Florida-campagne op 't standpunt stelden dat het eigenlijke probleem niet het "bussen" was, maar de in ferieure kwaliteit van hot onderwijs in de getto's en de wijken van de arm eren. President Nixon heeft voor zijn her verkiezing de steun van het zuiden nodig, waar het "bussen", gezien 't percentage negers onder de bevol king, bij de blanken weerstanden oproept. Het argument van deze blanken is echter nu niet langer, zoals ln de dagen van weleer dat negers en blanken gescheiden hoor- den te blijven, maar de vernuftiger reden dat men er niets voor voelt, om blanke kinderen naar de uiter aard slechtere scholen in negerwij- ken te sturen. Florida's liberale gouverneur Reu- bln Askew, die genoemd wordt als een mogelijke kandidaat voor het Democratische vice-presidentschap, merkte terecht op dat 'e blanken ln het zuiden er vroeger geen be zwaar tegen hadden om de kinde ren naar lOOpct blanke scholen te laten "bussen" ook wanneer daar mee grotere afstanden waren ge moeid dan nu. AMMAN (UPI) Koning Hoes sein is begonnen met de uitvoering van zyn omstreden plan tot een nieuw federaal Jordanië, ondanks het feit dat dit door de Israëlische re gering en het Israëlische parlement, de Palestijnse guerrillastrijders en minstens twee Arabische landen is verworpen. De 37-jarige monarch gaf op dracht speciale commissies te vormen om de hasjemietische grondwet te wijzigen voor de vorming van een half-autonome Palestijnse staat onder zijn gezag, met Jeruzalem als hoofdstad. Regeringsfunctionarissen zelden dat de commissies volgende week zullen worden samengesteld, waarna het ontwerp bij het parlement zal worden ingediend ter behandeling en ratificatie. De regeringen in Al gerije en Irak hebben het plan ver worpen. Ondanks het tumult ln de pers hebben de meeste Arabische landen zich nog niet uitgesproken. Radio Damascus zei dat Syrië. Egypte en Libië als leden van de federatie van Arabische republieken eerst met de guerrillaleiders zullen overleggen voordat zij hun standpunt bekend zullen maken. Uit Caïro wordt ge meld dat de Egyptische regering zeer terughoudend is en dat er voor lopig geen officieel oom ment a ar te verwachten is. Het Witte Huis in Washington maakte gisteren bekend dat Koning Hoessein „in de nabije toekomst" ln de VS een bespreking met pres'dent Nixon zal voeren. Mohammed Heikel, de invloedrijke hoofdredacteur van het seml-offl- ciële Egyptische dagblad Al Achram, heeft de Amerikaanse geheim0 dienst ervan beschuldigd achter het f» tleplan van Koning Hoessein van Jordanië te zitten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9