DODEWAARD IS SAFE GEEN PROGRAMMA VRIJLATING .DRIE" Ziekenhuizen zijn echt veel te duur KVP gromt in richting DS'70 en VVD Hoofd kernfysische dienst: dink: inder lizen aanbouw wtaüFKLins In Rotterdam anti- hartinfarct-dienst Spoed met spelling UjpAG 17 MAART 1972 BINNENLAND PAGINA 1 )EN HAAG (ANP) De kernfysische dienst van het minis- van Sociale Zaken is niet van plan, een onderzoek in te len naar de gang van zaken in de eerste Nederlandse kern- trale in Dodewaard. „Daarvoor bestaat geen aanleiding" tir. C. J. van Daatselaar, hoofd van de kernfysische dienst, zorg moet dragen voor een optimale bescherming van werk ers en publiek tegen stralingsgevaar. Hij is van mening er geen grond is voor de alarmerende berichten over radio- eve vervuiling van de centrale, die op grond daarvan mis- ien gesloten zou moeten worden. ie alarmerende berichten w van De Volkskrant ren. Dit blad leverde vanochtend maal scherpe kritiek, nu in het nder op gevaarlijk slordig han- met het vervoer van radioac- afval. Het blad meldt tevens. 1$ Philips Duphar, op het ter- RCN te Petten, waar radio- NDERZOEK EVRAAGD \AR DURE IERBOEKEN H ta I HAAG De socialist Steen- i heeft in de Eerste Kamer mi- Van Veen en staatssecretaris [hout gevraagd een onderzoek stellen naar de manier waarop leerboeken en andere leermid- worden gemaakt en verspreid. Kis een oerwoud," zei hij, „al- onnodig duur en in veel ge- onvoldoende kwaliteit, dat er overheidsgelden rérden verspild. Onderwijskun- financieel is het de moeite het onderzoek in te stel- gaat Jaarlijks om 400 mil- een miljard, als het schappelijk onderwijs wordt leid". der HAAG In de regerings- het kabinet-De Jong zijn id huizen minder in aan- dan de nieuwe minis- Volkshuisvesting, drs. B. J. ïanvankelijk dacht, linister geeft dit toe leC ■eidi het de Centrales. Voorts schrijft drs. dat ln de periode 1968 tot en door de toenmalige regering zijn afgegeven soningen. Er werden 499.729 voltooid en met de bouw 683 huizen werd in de periode begin gemaakt, de minister was de taak- a zijn voorganger in totaal ïoningen in aanbouw te iin conclusie luidt: het iwprogramma voor de jaren met 1971 is ruimschoots seriegorgaan van de vakcen- kd becijferd, dat de taak- 516.000 in aanbouw te nemen mvatte en concludeerde der it het programma niet wai Het overlegorgaan wees d< er tevens op dat zevendui- "in minder in aanbouw zijn dan aanvankelijk waren actieve isotopen worden vervaardigd, ernstig radio-actief is vervuild. Ir. Van Daatselaar verklaarde dat de kernfysische dienst dank zij re gelmatige controle van Dodewaard volledig op de hoogte is van de situ atie aldaar. Van de kant van het personeel zijn nooit klachten ontvan gen over de werkomstandigheden. Elke keer als er in de centrale han delingen worden verricht waarbij stralingsgevaar aanwezig is, contro- leart de kernfysische dienst. "En dan spreken we niet alleen met de directie", adus ir. Van Daatselaar. Het toenemend aantal reparaties aan de centrale is volgens hem niet onrust barend. Ook ir. R. van Erpen Royaards, een van de directeuren van de KEMA in Arnhem, heeft dit desgevraagd verklaard. De verhoogde radio-acti viteit, die het gevolg is van de toe nemende reparaties, is voorzien ge weest en beslist niet onrustbarend. De wettelijk verplichte maatregelen worden volledig nagekomen. Dat personeel van buiten is inge schakeld bij reparatiewerkzaamhe den is een gevolg van afspraken met de leverancier van de centrale en met andere elektriciteits-maatschap- pijen (w.o. die van Zeeland) die hun personeel vertrouwd willen maken met kerninstallaties, aldus ir. Van Daatselaar. Na de drie kamerleden van de PvdA, die gisteren vragen hebben ge steld aan de ministers Langman en Stuyt over de affaire Dodewaard heeft thans ook het CH-kamerlid Tilanus minister Stuyt om een gede tailleerd overzicht gevraagd over de veiligheid van het personeel ir om de centrale, over de veiligheid ADVERTENTIE GWK-EMBLEEM van opslag en transport van afval stoffen en over de veiligheid van de technische installaties. Voorts wil het PSP-kamerlid Van der Spek, dat een onderzoek wordt ingesteld of niet, moet worden afgezien van uit- Een kijkje in het reactor-zui- breding van het aantal kerncentrales veringssysteem van de kerncen- in ons land, dan wel of niet moet trale te Dodewaard, een van de worden gestreefd naar een voorzich- punten waarvan de veiligheid tiger aanpak van dit probleem. I wordt betwist. ADVERTENTIE itVan Uffelen ir Londen modefeest met ■ije prijzen. Totaal "it±f 15000,-. Haal IstrijdformuIier en I daagse reis naar '"voor 2 personen. teil modehuizen brecstraat 103-105; Ut35-37 en hoogstraat 16-18; Staatscommissie "privacy" gaat aan de gang DEN HAAG Het kabinet will nog in deze regeringsperiode komen tot wettelijke maatregelen voor de be scherming van de persoonlijke le venssfeer in verband met de auto matische registratie van persoonsge gevens. Dit heeft gisteren minister Van Agt in Justitie gezegd tijdens de instal latie van een staatscommissie, die zich gaat bezig houden met het vraagstuk van de opslag in compu ters van veelal vertrouwelijke per soonsgegevens. Voorzitter van deze commissie is prof. mr. T. Koopmans, hoogleraar staats- en administratief recht in Leiden. De minister drong er op aan, dat de commissie in anderhalf a twee jaar haar werkzaamheden zal heb ben voltooid. Prof. Koopmans zei in zyn antwoord, dat de commissie ge zien het belang van het onderwerp zoveel mogelyk in de openbaarheid zal moeten werken, o.a. in devorm van tussentijdse persconferenties en openbare hoorzittingen. Zij is samen gesteld uit vertegenwoordigers van vele vakgebieden. Amerika en de doodstraf Vijftig procent van de Amerikanen is vóór de doodstraf, 41 procent is tegen en negen procent heeft geen mening, aldus een kisteren gepubliceerd over zicht van het bureau voor opinie onderzoek George Gallup. In de ge vangenissen in de V.S. zitten op het ogenblik 582 ter dood veroordeelden, maar sedert 1967 zijn geen executies meer uitgevoerd. Minister verzekert Kamercommissie: 'Van onze politieke redactie) DEN HAAG Er is geen sprake van een vrijlatingsprogramma voor „de drie van Breda". Dat heeft mi nister Van Agt (Justitie) gisteren ge zegd in een vergadering van de vaste commissie voor justitie van de Twee de Kamer. In de strikt besloten bij eenkomst verklaarde de minister ook, „dat de regering gelijktijdige vrijla ting op een uniforme grond niet zal bevorderen". Na afloop van de bijeenkomst, die enkele uren duurde en waarin minis ter Van Agt werd vergezeld door staatssecretaris Grosheide, werd door commissievoorzitter mr. A. Geurtsen (VVD) een communiqué voorgelezen, waarin o.m.: „Gratie zal dus alleen om individuele, een of meer van de drie strikt persoonlijk rakende om- - i mer) zou uitvoeren. De wilde deze nadere inlichtingen me- Nadat de regering, enkele dagen na m ^et licht van de door de rege- het bewogen Kamerdebat over de rin? aangekondigde „aanhouding drie Duitse oorlogsmisdadigers, Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks In de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. Station N S. Lekten - me. Vm za. van 8 tot 20 zo. ven K) tot 17 n. DE 6BENSWISSElK«HTflBEN H.H. TWEEDE KAMER MEENT: maart haar beluit had kenbaar gemaakt af te zien van haar aan vankelijke voornemen de drie gelijk tijdig in vrijheid te stellen, had de vaste commibsie voor justitie be sloten tot een gesprek met minister Van Agt. Op de agenda voor deze bijeen komst stond o.m. dat de commissie nadere informatie wenste over de wijze waarop de regering de motie- Voogd (in de naoht na het debat aangenomen door een zich met rui me meerderheid tegen gelijktijdige vrijlating kerende Tweede Ka- ROTTERDAM Om bij dreigende I derdste dag. De huisbezoeken hartinfarcten sneller en doeltreffen der te kunnen optreden, gaat Rot terdam binnenkort starten met een speciale dienst, de Imminent Myo cardial Infarction Rotterdam. Het soort anti-hartinfarct dienst, die patiënten met hart- en vaat- klachten onmiddellijk thuis gaat bezoeken. In de woning van de patient wor den een cardiogram gemaakt en bloedproeven genomen. Vierentwin tig uur later wordt het onderzoek herhaald. Daarna vinden controles plaats, achtereenvolgens op de der de, achtste, dertigste en driehon den uitgevoerd door zes assistent- artsen en twee studenten. Het pro ject. waarmee een bedrag van vijf ton is gemoeid, is uniek in Europa. Soortgelijke onderzoeken worden wel in Edingburgh en Gothenburg verricht, maar in een andere vorm. Het project wordt georganiseerd door de Nederlandse Hart stichting, die tal van acties heeft gehouden om de financiering rond te krijgen. Het anti-hartinfarct project staat onder leiding van de hartchirurg prof. dr. Hugenholz, dr. Arntzenius en de Amerikaanse biometrist dr. Olli Miattinen. de huidige, gratieverzoeken". Ook de de commissie zekerheid dat van collectieve gratieverlening (gratie op uniforme motivering! geen sprake j verzette zich hardnekkig tegen deze zou zijn DEN HAAG De ziekenhuizen worden veel te duur. Al het mogelijke moet worden gedaan om de snelle kostenstijging af te remmen. Deze mening hebben drie van de vijf regeringsfracties in de Tweede Kamer. VVD. DS'70 en KVP, giste ren neergelegd in een motie. Minis ter Stuijt (Volksgezondheid) onder schreef de strekking van de motie. Hij zei, dat over de kostenbewaking enkele onderzoekingen gaande zijn Mevrouw Veder-Smit (VVD die de motie indiende, zag deze mogelijk heden om de kosten te drukken: de duur van een ziekenhuisver blijf verkorten; meer behandelingen in poliklinie ken; de begrotingen functioneler op stellen en de opbouw van de tarie ven doorzichtiger maken; het systeem van honorering van medewerkers doelmatiger maken. Van de kant van de PvdA werd erop gewezen, dat in sommige zieken huizen in de eerste en tweede klasse de verpleegduur twee- of driemaal zo lang is voor dezelfde ziektegeval len als in de derde klasse. Mej. Van Leeuwen (ARP) dacht dat een minder hoog rentepercentage bij het bouwkapitaal verlichting kan brengen. De minister zei, dat inder daad 10 tot 15 procent van de ver- pleegprijs in ziekenhuizen uit rente en afschrijvingen bestaat. Er moet een onderzoek komen naar het inkomen van medische specialis ten. Dit eisen de drie christelijke regeringsfracties in de Tweede Ka mer en de oppositiefracties van PvdA, D'66 en PSP. Minister Stuyt (Volksgezondheid) motie neergelegde eis. Zo'n Belgische en Nederlandse minister? DEN HAAG De Nederlandse en lijk Werk. Belgische ministers in de culturele j De samenspraak over de nieuwe sector zijn het er over eens, dat er spelling zal de gehele problematiek één nieuwe spelling voor het Neder- omvatten, naar minister Van Veen lands moet komen en dat er vervol- j meedeelde: niet alleen de voorstel- gens een gewaarborgde spellingrust len van de commissie Pee-Wesse- dient te ontstaan. In mei zullen de j lings, ook het aanvullend voorstel ministers opnieuw, in Brussel, bij- -van de algemene Nederlandse on- eenkomen met delegatie van de derwijzers federatie (ANOF) en de Jongste officiële spellingscommissie I commentaren, kritieken en ideeën, Pee-Wesseling, voor afrondende be- I die nadien nog zijn geopperd, komen sprekingen voor en aleer zij met de- dan ter sprake. Minister De Brauw finitieve voorstellen komen. Wel zal I voegde er aan toe. dat de Nederlandse spoed worden betracht. I bewindsheden zich tevoren ook door Van Belgische zijde werd aan het de koninklijke academie van we- overleg, dat op het Catshuis werd tenschappen en de raad voor de gehouden, deelgenomen door de mi- I kunst zullen laten adviseren. onderzoek is veel te ingewikkeld, om dat er zoveel soorten specialisten zyn, betoogde de minister. „Alleen als alle betrokkenen meewerken kan een be hoorlijke analyse tot stand komen", zei de minister. Hij had in die mede werking een hard hoofd. Van de kant van de christelijke regeringsfracties werd op het onder zoek aangedrongen „alleen al om de mythevorming rond deze inkomens te doorbreken". Onderzoek naar werkwijze van Angola - comité AMSTERDAM (ANP) In op dracht van de Amsterdamse of ficier van Justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, stelt de politie een oriënterend onderzoek in naar de wijze waarop het Angola- comité zijn actie tegen de koffiebran- ders voert. De officier wil weten hoe het bij deze actie, gericht op het doen stoppen van Angolese koffie door koffiebranders, allemaal in zijn werk is gegaan. De brief die de voorzitter van de partij Nieuw Rechts, Max Lewin, in februari aan de officier van Justitie heeft geschreven over de actie van het Angola-comité was voor de offi cier aanleiding tot het laten instel len van een klein onderzoek. Lewin heeft de indruk dat de koffie importerende bedrijven dermate worden geïntimideerd door de woord voerders van het Angola-comité, dat zij door de knieën gaan en zich be reid verklaren hun koffie aankopen in Angola stop te zetten. Zes jaar voor student die vriendin wurgde GRONINGEN'KATWIJK De rechtbank in Groningen heeft de 22-Jarige student C. J. C. K., die ln april van vorig Jaar de negentienja- j rige Laurette H. den Hollander nisters Van Mechelen (Nederlandse cultuur), W. Claes van nationale op voeding, en staatssecretaris Lefevre van wetenschapsbeleid. Minister Van Veen van Onderwijs en Wetenschap pen liet zich bijstaan door minister M. L. de Brauw en staatssecretaris Schelfhout van hetzelfde ministe rie, en door minister Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappe- Minister Van Mechelen zei dat het voor hem geen verschil maakt of er een vergaande of een minder ver gaande nieuwe spelling komt. Hij zei uit te zijn op één spelüng voor het Nederlands in beide landen met de zekerheid, dat ook zijn kleinkinde ren nog kunnen lezen wat hij heeft leren lezen. Hij verfoeide een spel ling met keuzemogelijkheden. ideeën, j heeft gewurgd, veroordeeld tot jaar gevangenisstraf. De eis was twaalf jaar en terbeschikkingstel- ng van de regering. De student had, nadat hij, de uit Den Haag afkomstige, Laurette de Hollander om het leven had ge bracht, geprobeerd zelfmoord te ple gen. De veertig aspirines die hij slikte hadden echter geen dodelijke uitwerking. De student heeft bij zijn politie verhoren steeds volgehouden Lau rette op haar eigen verzoek te heb ben gedood. Voor de rechtbank gaf hij echter toe, dat hU haar had ge wurgd omdat zij haar verhouding met hem wilde verbreken. De grootste regeringspartij, de KVP, heeft plotsklaps de politieke tanden laten zien Het onheilspellende KVP-gegrom gaat vooral in de richting van VVD en DS'70. Dinsdag begint Eerste-Kamerlid dr. D. de Zeeuw, op wie vooral wordt gelet omdat hij voorzitter is de KVP, mede namens de CHU frontale aanval op minister De Brauw (DS'70) en diens plan om het collegegeld zonder meer te ver hogen van 200 tot 1.000 gulden. Woensdagmorgen zegt tweede-voor zitter A. C. Weijters van de KVP- Tweede-Kamerfractie, dat zijn frac tie ontstemd is over de lange tijd geheime „werkafspraak" over de kinderbijslag (geen compenserende maatregelen voor de laagstbetaalden bij bevriezing van bijslag voor eer ste en tweede kind). Het gaat hier een kennelijk door VVD en DS'70 van de toenmalige fractielei der dr. G. H. Ver inga afgeperste I concessie. Aanval I Donderdag verschijnt het KVP-par- j tijblad met daarin een aanval van I voorzitter mr. F. H. J. J. Andriessen van de Tweede-Kamerfractie op VVD-minister mr W. J. Geertsema (Binnenlandse Zaken). Andriessen herinnert aan Geer tenia's Delftse uitspraak dat ook voor de begroting 1973 drastisch bezuinigd moet wor den. Door Peter Riemersma „Je vraagt Je af of het op de weg ligt van de minister van Binnen landse Zaken om dergelijk nieuws naar buiten te brengen. Hij wekt daarbij de schijn nu reeds bepaalde politieke stellingen te willen betrek ken," schrijft Andriessen snibbig. En dan is er ook nog de ondermij nende opmerking van generaal b.d. J. J. van Eisen, KVP's militaire specialist, over het gezag van de commissie- Van Rijckevorsel die de regering moet adviseren over de hoogte van de defensieuitgaven. Van Eisen zegt glashard, dot de vijf militaire leden „kroonprinsen of eigenlijk kroonkurken van de com missie voor hem persoonlijk een min der zware stem hebben. Zy hebben ook mee.gedaan aan het opstellen van de nota van oud-minister Den Toom en kunnen dus in sie moeilijk een ander geluid dan „verhoging" laten horen. Niet rooskleurig Dat ziet er allemaal niet rooskleurig uit voor het kabinet Biesheuvel dat nu bijna negen maanden bestaat. Maar het kan ook best weer het bekende KVP-vuurwerk zijn, dat nooit tot ontploffing komt. Andries sen schrijft in het KVP-blad toch ook: „De samenwerking in de coali tie beoordeel ik positief". Hij signa leert wat meer schermutselingen tussen de regeringspartners dan in de laatste maanden van het kabi net-De Jong gebruikelijk was. Maar, herinnert Andriessen zich, ook het kbinet-De Jong. dat het uiteindelijk de volle vier jaar heeft uitgehou den, heeft in het begin met vallen en opstaan haar vorm moeten vin den, De KVP-fractieleider zegt erbij dat de kans op wrijvingen groter is nu DS'70 als vijfde partner mee doet. Tenzij vandaag op de partijraad in Utrecht het tegendeel blijkt, kan men echter gerust stellen: DS'70 zit stilletjes in de regering, verroert zich nauwelijks, is blij mee te mo gen regeren. Ter illustratie: een wat „hard" in de kranten gekomen uit spraak van voorzitter prof dr. F. L. Polak over de wenselijkheid van in grijpen in de loon- en prijsvorming wordt ijlings in een persoonlijke brief aan de vier andere fractie voorzitters geredresseerd: Denk as- tublieft niet, dat DS'70 op dit punt een politieke vuist wil maken. Gemeten naar de binnenlands poli tieke verhoudingen lijkt het opmer kelijkste politieke feit van de eerste negen maanden kabinet-Biesheuvel de onmiskenbare verwijdering tus sen de drie christelijke regerings partijen en hun oude coalitie-genoot, de VVD. Van een verstandshuwelijk van de „oude vier" kan men niet meer spreken. W aarschuwend VVD-fractielieder Hans Wiegel heeft al waarschuwend geroepen, dat de drie niet zoveel vooroverleg moeten plegen, anders zou hij ge dwongen zijn meer toenadering tot DS'70 te zoeken. Dat zal er dan wel van komen. Dezer dagen liet ARP- fractievoorzitter mr. W- Aantjes im mers weten: J-ïaar mijn overtuiging blyven de drie christelijke partijen vast en zeker bij elkaar." Aantjes nam zelfs al het woord „verkiezin gen" in de mond: „Het is duidelijk dat de drie christelijke partijen sa men de verkiezingen zullen ingaan. Deze regeringscombinatie zal nooit inzet van de verkiezingen wor den". Haantjes zegt er dan we5 by, dat dit geen kwestie is van deloya- liteit tegenover DS'70 en de WD. „Maar er zijn nu eenmaal grote verschillen ln de politieke stromin gen die door de christelijke partij en, DS'70 en VVD worden vertegen woordigd." Het grommen van de KVP deze week zal wel in de eerste plaats be tekenen, dat men na negen maan den die verschillen ook wel eens aan de kiezers wil laten zien. Of dit op den duur leidt tot een politieke crisis, hangt af van de speelruimte die de partners elkaar laten. Gezien het gedetailleerde regeerakkoord en de waslijst van aanvankelijk gehei me werkafspraken, lijkt deze niet groot. De KVP prbeert kennelijk hoe lang de ketting van het rege- ringshok is.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7