Jeanette van Zutphen: zingen tussen bloemen y t(jy) vandaag... Boerenstijl bij Govers favoriet ...en gisteren) [[WÏÏ\M°9Lamma I Ik had gedacht dit jaar een ster te zijn Neerlands hoop brengt sprankelend cabaret SLECHT SLOT VAN LEIDS CONCERT- SEIZOEN TV morgêrl] VRIJDAG 17 MAART 1972 RADIO - TV - KUNST PAGINA 5 ADVERTENTIE „Het is me allemaal een beetje tegengevallen. Ik had gedacht dat ik in 1972 een naam zou zijn, iemand die je geen feest, receptie of in een show kunt missen, kortom i ster. Wie zegt de naam Jeannette van Zutphen nou genlijk iets?" Zeven jaar geleden, ze was toen nog Jean nette, won ze AVRO's talentenjacht „Nieuwe Oogst". Platenbazen verdrongen zich met aantrekkelijke contrac" en beloften voor haar bloemenwinkel in Utrecht. Inmiddels is Jeanette van Zutphen jaar geworden. Ze zingt zo'n vier keer per week in het land en is op genomen in de Gert en Hermien rf, die Nederland doorreist. Ze is de schnabbeltoer, zoals ze het jèlf noemt. Veel is er na haar gloe- in Nieuwe Oogst in haar leven niet veranderd. Jeannette helpt nog steeds haar vader en broer in de bloemenwinkel. Een goedlopend be drijfje. In een halfuurtje tijd tellen rij twintig klanten. De buurt weet alles over Jeannette en zij is op de hoogte met de mensen uit de buurt, jeannette, zegt tussen de verkoop n azalea door: „Zingen is m'n beroep. M'n hobby is bloemen". begon op haar negende Jaar met ringen by „De Oprechte amateur" maandelijkse Utrechtse talen tenjacht, deed verschillende keren i sleepte telkens de eerste prijs weg. Toen kwamen de eerste radio-optredens in „Jeugd en rit- „Springplank", „Jeugdland" en .Jong talent". Graantje Jeannette„Ik pikte overal een paantje mee. 't Was een geweldige Eigenlijk leuker dan nu; dat toeven naar die eerste plaat, enorm N" pinnend. Ik weet nog dat ik in aata jeugd en ritme" het liedje „Toede- in be" zong. Enig, ik met. dat gekke kinderstemmetje. Het was m'n aterJ radiodebuut. Ik liep daar door de hall jtudio aan de hand van oom Ad dea (Ad van der Gijn van het Cocktail orda Mo). Hy begeleidde me en sprak wed in". n 1965 schreef Jeannette, ze zat log op de huishoudschool', in voor üeuwe Oogst". Ze kreeg haar be- Eiidheid. maar ook haar eerste te- urstellingen. Platenbonsen beloof- fcn haar een single, goed repertoire fijne muziek. Veel kwam er niet Mevrouw Nixon zestig Mevrouw Nixon, de echtgenote van de merikaanse president, is gisteren stig jaar geworden. Ze zou haar "jaardag echter pas vandaag vie- n. In gesprek met verslaggevers in :t Witte Huis zei mevrouw Nixon. ,t zij het te druk heeft om oud te lorden. Technologie in de V.S. Pre- ent Nixon heeft gisteren bij het tongres een grootscheeps programma »n belastingfacilitieten, regerings- reaieten en verzachting van de an- rtrusbwetiten ingediend dat de sa- werking van overheid en bedrijfs- :n moet stimuleren op het gebied i de ontwikkeling van nieuwe en nittige technologieën. Door Marianne Fennema van terecht. Ze lieten Jeanette toen het er op aan kwam lekker ploeteren. Jeannette. inmiddels wij zer geworden, nam zelf de touwtjes in handen. Er kwam spraakles, dansles, en zangles en ze deed aan ritmische gymnastiek. Tijd om vak- diploma's voor de bloemenzaak te halen heeft ze niet. Is ook niet no dig, dacht ze. want ze weet zeker dat ze in de showbizz blijft alhoe wel er ook trouwplannen te melden zijn. Ze heeft een vriend die haar bij ieder optreden trouw begeleid. Jaloers Jeannette: ..Het is heerlijk om ge lukkig te zijn. Mijn vriend is niet Jaloers dat is belangrijk in mijn vak. Ik ben wel Jaloers, verschrik kelijk zelfs en waarvoor hè? Wan neer ik getrouwd ben blijf ik zingen dat is zeker". Jeannette vindt optreden in het land heerlijk. „De reacties van het publiek zijn voor mij erg bclangrrijk. Met Gert en Hermien heb ik een goeie samenwerking. Het zijn fijne, sportieve collega's". Over haar repertoire: „Ik zing alles, van beat tot bossanova. Ik monster m*n publiek en kies geschikte num mers uit. Bij bejaarden bijvoorbeeld zing ik wat rustiger werk. Ik zing het liefst Nederlands repertoire, fij ne commerciële nummers maar ja kom d'r maar eens om. bijna niet te krijgen, ik zou dolgraag teksten hebben die echt op mij zijn ge schreven". De Utrechtse kan aardig rondko men van de schnabbelgelden. Voor de winkel staat een witte Alpha Romeo, sport geparkeerd. Toch zou Jeannette haar werk in de bloe menwinkel niet graag willen mis sen: „Je ontmoet hier allerlei men sen, je beleeft iedere dag wat nieuws. Vaak enge dingen. We zit ten hier op een gevaarlijk kruispunt wat je hier al niet aan verkeerson gevallen binnen krijgt. Gelukkig weet ik m'n hoofd koel te houden". Gillend kind Een kwartier na deze uitspraak komt er een vrouw binnen met een gillend kind, voetje tussen het fiets wiel. De moeder begint nog hart- verscheurender te huilen dan het kind. Vader Van Zutphen zorgt voor vervoer naar de dokter. Het bloemenmeisje staat te trillen op haar benen: „Zo zie je iedere dag is er wat". Heeft ze enig idee waarom ze nog geen ster is, die je zoals ze zegt" op geen fees je kimt missen?" „Ik weet zeker dat het aan m'n repertoire ligt. Wanneer ik eens aan goeie teksten kon komen, Ik zit echt op een hit te wachten. Zonder hit krijg je in de Nederlandse showbizz geen poot aan de grond. Het lykt wel alsof in het buitenland alles veel makkelijker gaat, in Duitsland bijvoorbeeld. Daar gooien ze er ook flink wat geld tegenaan. Hier kan nooit wat. Maar ik zet door, en een doordouwer. Wie weet wat ens gebeurt LEIDEN Freek de Jonge Bram Vermeulen zyn aan hun tweede succesvolle programma begonnen. Na de "bange dagen" vaart Neerlands hoop ditmaal onder Panamese vlag. Deze "goedkope" vlag dekt overigens een "kostbare" lading, want wat AMSTERDAM Niet speet acu- lr, niet te vee-1 afwijkend van de bekende modethema's maar wel draagbaar was de boetiekcollec- 6 die de Amsterdamse modeontwer- Prank Govers "mod'elle" giste- to toonde. Govers maakte zijn broekpakken Ouder een broekpa': hoor', "•pitje, geborduurd oj in Cc- 'df kleur als het pak. (met geborduurde vestjes) vooral van gabardine mimosa geel, rood en donkerblauw waren de hoofdlin ten voor overdag en van thaisilk voor de avond. Naast het blazerjas je en alle mogelijke varianten daar op waren er ook broekpakken van een verbrede schouderlijn door mid del van kapjes. De broeken lopen bi' Govers flink uit, en hebben een omslag van ongeveer 4 ;m. Aan do voorkant zijn klepjes aangebracht, die zakken suggereren, die zich ech ter zoals bij de klassieke herenpan talon gewoon opzij bevinden. Onder een van de pakken werd een blouse uit sjaals gedragen, een idee voo zelfmaa-ksters? Voor 's avonds viel in de broekpal: sector de dames-smoking van thai silk met geheel geborduurd jasje op Onder dat jasje wordt niets gedra gen, een strikje om de hals is de eni ;e versiering. De boeren- en sohortstijl heeft ook n de collectie van Govers weer- .clank gevonden. Uiterst korte katoe nen schortjurkjes met grappige ki- nono-mouwen, een knipoog naar Ja- ian zoals bij meer modellen, meest il in een rood-wit combinatie van >loem- en/of streepdessins zullen vooral bij de wat jeugdiger boetiek >ezoeksters wel in de smaak vallen. Wat de boeren- en schortstijl van Govers voor heeft op de meeste pu re confectiemodellen is dat hij vaak .vat fantasievoller, meer met kant- les en ruches te werk is gegaan. Voor de middag en avondjaponnen grijpt Govers als hij zich niet door de schatstijl laat leiden plissee- en etagerokken. Het mid- I denrif en een groot gedeelte van de rugpartij is daarna, Parijs heeft dat gedicteerd, bloot. Grappig naïef wa- Een grappig hwenjurkje in r(od-wit ren wat Govers zijn debutantenjurk jes noemde. Witte jurkjes, van ru we zijde met kant en vaak doorvloch ten met fluwelen band. Ze leken zo uit een oud foto-album te zijn weg- gestapt alleen de lengte laat ons weten dat het echt anno 1972 is. Henriëtte van der Hoeven Freek en Bram gisteravond op het I podium van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest zetten, betekende een doorbraak in het langzamerhand wat vergrijzende cabaretwereldje, zonder dat we daarmee mensen als Gerard Cox. Frans Halsema en Herman van Veen tekort willen doen. Die doorbraak was er eigenlijk al bij hun eerste programma, maar ve len hadden toen de vrees, dat het een "eendagsvlinder" zou zijn, en dat ze snel verdwenen zouden zijn door een gebrek aan nieuwe ideeën. Het tweetal heeft gisteravond het tegendeel bewezen. Hun show is nog persoonlijker geworden, volwassener ook en wat de vondsten betreft: die waren er legio. Freek de Jonge was gisteravond de grote woordgoochelaar. Zijn nonsens in het quasi onbeholpen toontje zijn een aaneenschakeling van werkelijke briljante invallen, gevatte woordspe lingen, parodiek taalgebruik samen gevat in een soms ironische presen tatie. Vrijwel alle teksten zijn door spekt met "dubbele" en soms "drie dubbele" bodems, die door de snelle opeenvolging van de woordgrappen soms te weinig tijd krijgen om vol ledig tot hun recht te komen. Steeds opnieuw blijkt hoe veelzijdig Freek de Jonge wel is en hij wordt daarbij op de elektrische piano en de gitaar goed ondersteund door Bram Ver meulen. Tenslotte een paar hoogtepunten ,uit het programma: daartoe behoor den zeker de geweldige soldatenpot- pourri "Daar komt de ouwe stomp", een flink brok jeugdsentiment "Jaap en Egbert en de Grote Fiets tocht", een stukje slapstick vij "Pantomime-act", een muzikaal ko misch vuurwerkje "Juanita Samba bal" en een super-satire over eei uit de hand gelopen optocht. Het kenmerk van hun vakman schap is dat deze de lawine van hu mor die ze uitstorten plotseling onverwacht wordt onderbroken door de ernst en een vinnige uithaal de huidige maatschappij. Zo slaagt Freek de Jonge er in een even tevo ren bulderende zaal muisstil te krtf gen met het ontroerende en soms wa navrante liedje over Kees, de debiele Jongen en zij het in iets mindere mate in "Whisky", dat ovei hondentragiek verhaalt. Dat het publiek uit Leiden en geving dubbel en dwars tevreden over dit sprankelende stukje cabaret bleek uit het langdurige applaus aai het slot. BRAM VAN LEEUWEN Gesprek met Esther Vilar, de vrouw achter ,,De gedresseerde man" Met de baas op vakantie. Banken verdienen goed geld met sperma. ,,Als 't om de liefde gaat" Sandra en Andres full color alsAdam en Eva. Nederlandse judoka's in Japan. Voorts: Veel fotonieuws/ Humor/Informatierubriek Memo/Meisje van de Week. Panorama is Nederlands grootste geïllustreerde weekblad. Overal te koop. LEIDEN Het Residentie-Orkest besloot gisteravond zyn Leidse sei zoen met een promenade-achtig con cert onder leiding van Willem van Otterloo. Van het „kleine grut" was alleen de ouverture La Forza del Destino bevredigend nauwkeurig spel van het orkest, en de evenwichtige opzet van Van Otterloo wogen in rui me mate op tegen de wat Hol lands-degelijke visie, die laatst genoemde op het werk had. Italianen zouden zowel de gevoelige als de op zwepende passages meer hebben aangedikt. Voor de rest werd er deze avond, maar wat aangeilodderd. We wisten I ai lang d£ft Van Otterloo de Wiener 1 Schwung mist voor de Leichte Ka- I vallerie, de Kaïserwalzer en de Ra- deizkymarsoh. zodat ze welhaast bij voorbaat deden denken aan Belgi- i sche trekpaarden en aan wadlopen. Maar we hadden het orkest zo graag een compliment gegund voor het I perfecte spel en de enorme inzet. He laas ontbraken deze voorwaarden. een pluim ook bij de ballet- j muziek uit Le Cid van Massenet: de- I muziek moet een indruk achter laten als van paella, opgediend in 'n I Frans restaurantje. Stamppot met I vette jus was het resultaat van Van Otterloo's kookkunst, op de bor- den gekwakt door de orkestleden. I De reactie van de matig bezette I Staesgehoorzaal was mi., terecht bij- j zonder lauw. De abomiementshou- ders van de eigen serie van het RO. komen niet in de ersie plaats voor dit soort composities, doch voor, meer highbrow-achtige werken. Van daar dat dit publiek iets kritischer is dan bijv. het K en O-publiek, dat dit seizoen in de promenade-esrie nota bene een symphonie van Bruck ner te verwerken kreeg! Het is te hopen dat we volgend jaar een aan tal series met een eigen gezicht krij gen Hoofdschotel was intussen hel vioolconcert in g van Max Brucn mei ais sohst Ja ruig Walta, sinds 1970 concertmeester van het R.O. Hij leet zien voornamelijk te beper ken tot het overwinnen van de tech nische moeilijkheden, zouai de toch al zwakke structuur van de com positie nog meer naar voren kwam. Walta's intonatie was erg onzeker en zijn toon was aan ue scnerpe kant, misschien een gevolg van nervosi teit? Het publiek stak in eik geval de als solist nog onervaren Jaring vValta een hart onder ae ri 'n enorme ovatie. AI met al een des- illusionerend besluit van een we* zeer kort concertseizoen. R. G. HARMS NEDERLAND 6.45 6.55 10.45 10.50 - NEDERLAND 6.45 Avignon. TV-feullleton De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Hosea: Musical van het Leger des Hcils. (Hoogte punten) (NCRV) De Jonkvrouw (NCRV) Journaal (NOS) Hier en nu (NCRV) Hoofd en hart Gefilmd TV-spel. Deel I (NCRV) Farce Majeure. Satirisch programma (NCRV) Ander Nieuws (NCRV) Journaal (NOS) Speelwijze herhaling 2 (TELEAC) I De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Hier Is Lucy (VARA) Koning Klant (VARA) Journaal (NOS) Afdeling Fraude. TV-film (VARA) Twee voor twaalf. Quiz (VARA) Achter het nieuws (VARA) Uit de Kunst (NOS) Journaal (NOS 9.50 10.30 11.00 11.05 Den Haag vandaag (NOS) i Waarschuwing: Ieder die vindt dat dit stuk barst van de taal fouten heeft gelijk. Het is in de nieuwe spelling geschreven. Kollega Nico Scheepmaker hat gelijk toen hij zij dat een dis- kussie van drie kwartier altijt gedoemt is te mislukken. Zeker een diskussie die de Nederland se taal tot onderwerp heeft. Edukatief kan men een pro gramma zoals gisteren door de VPRO wert uitgezonden onder de titel „De adellijke douarière spoedde zich ijlings barrevoets naar het uiteindelijk gestrande kofschip" nauwelijks noemen Informatief ook al niet, omdat daarvoor teveel diskussie zat verwerkt in een programma da.t een zo ingewikkelt tema behandelde. De aanmoediging ..goet zo" of ..goed zo" die Scheepmaker en kele malen in beelt bracht, kon dan ook nauwelijks slaan op de inhaut van het gesproken woort, maar meer op de fu- rieuse wijze waarop Mulisch en Sybren Polet elkaar te lijf gin gen. De spelling vereen vaudiging heb ik zelf nog nooit in prak tijk gebracht, vandaar deze proeve van eerste kunst el ingen met de materie, die door Mu lisch in zijn „Soep lepelen met °en vork" al zo fel is bestre den. \ls ik aut-inspekteur van het basisonderwijs, dr. I. van der Velde goet heb begrepen, dan zitten we ijgenlijk nu pas met deze problemen te worstelen omdat in 1934 bij de spelling - vereenvaudiging de kommissie wijgerde iets aan de werkwoor den te doen. Een karwij waar mee een lagere schoolklas vol gens dr. Van der Velde per jaar zo'n 150 uur in de weer is. met de wetenschap dat veertig orosent het nooit zal leren. Spellen zoals je spreekt is de bedoeling van de Aksiegroep Spellingvereen vaudiging 1972 Voorbeelt in de VPRO-uitzen ding: terwijl de sjofeur der marechaussee keek en het ij gen wij ze mijsje met de aude vrauw prate, zette de prezident van de universitijt zijn lornjet op en signeerde het akkoord. Harry Mulisch gelooft beslist dat deze spelling ex nooit door komt. maar aan de welles-kant brieste Sybren Polet het tegen deel De diskussie zau aan kracht gewonnen hebben wanneer de stantpunten van de partijen. Mulisch 'tegen) en Doulph Kohnstamm «voor) eerst op een overzichtelijke wijze in beelt waren gebarcht. Bij de VPRO mag Je dat ver wachten, omdat men daar toch immers, via „Berichten uit de Samenleving", het voortreffelij ke systeem van ondertitelen heeft uitgevonden, waarmee dat probleem zo eenvaudig kan worden ondervangen. Het plompverloren aanvangen met de diskussie moet voor de ge middelde kijker, voor wie de spellingvereenvaudiglng tenslotr te zo belangrijk heet te zijn. zeer verwarrend hebben ge werkt. Maar goet. het invullen van de enkette-briefkaart blijft de moeite waart. Het gaat om vier \Tagen. die met Ja of nee vol doende zijn beantwoort. Moe ten er veranderingen komen in; werkwoorden, in andere woorden, vreemde woorden en ij in plaats van ei. De VPRO is blij met uw kaart. De „Namens "-aflevering uit de Amsterdamse woonbuurt De Pijp was ijgenlijk veel interes santer. Kinderen die ijveren voor een speelruimte en dat met volwassen ernst aanpakken tleperen dat, spellingvereenvau diglng of niet. kinderen mondi ger zijn dan de kinderen die het kofschip als ezelsbrug moesten meetorsen. INVALLEER ie kp 1 a tenp rogra mmi ring; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 14.00 (S) Steiger B: Radio Show. (14.03 Sportkompas; 14.33-15,00 (S) Tross- country; 15.03 Nieuws; 15.33-16 00 (S) Jazzcocktall: 17.30 Nieuws. 17.32-17.50 Aktuallteitcn). 18.00 licht muziekprogramma voor oudere luisie- "8 30 Nieuws. 18.41 Voor de 3.00-23.15 Aktua-S 7.33 Van de voorpagina: Deze dag; 8.00 Nieuws; 8.11 Actuall- Zaterdag informatie formatieshow. <11.00 13.00 Nieuws 13.11 Actualiteiten. 1.00-11.02 Nieuws.) 13.23 VARA-' (S) Dit ls Kostbare zegel Op 10 april zal in Hamburg een blauwe postzegel wan 2 pennies uit Mauritius te koop wor den aangeboden. Van deze vermaarde zegei zyn er in de here we.tia nog slechus 12 in lotaai. De verkoper L de Bejgische „posizegelkoning Rene Berlingin en ae zege; zou voLgens zyn zaakwaarnemers te Hambutg in de buurt van de 300.000 gulden waard zijn. Van de overige 11 blauwe zegeL van Mauritius zijn er drie in musea. Koningin Elisabeth n heeft er ook één. Zes zijn in het bezit van verza melaars, maar de elfde is verdwenen na het einde van de Tweede Wereld oorlog. Deze zegel was het eigendom van het Duitse poetmuseum. muziekleven. 15.30 Frans Duits Engels; een luisterprogramma. 16.15 (Si N.OS -Jazz. 16.45 een programma over amateuristische muziekbeoefe ning. 17.15 Uitzending van de Zeven- de-Dags Adventisten jm 1972: discuss 18,00 Nieuws 8.20 Uitzending van de Boeren Partij. 18 30 Nou. en...: Satirisch pro gramma. 19.00 (S) Licht orkest. 21.00 (S) De Staalkaart 22.00 (S) Oude kamermuziek. 22.55 Mededelingen. 23 00 Nieuws 23.10 (S) muziek voor de late avond. 23.55 Nieuws. Uil*Ill 240 m en FM-kanalen. 7.00 7.02 Popstation. Liziek. (17.00 Nieuws.) TELEAC: 10.00 Wat is Je vak man? les 9 (herh.) 10.30 (K) Beton les 1.00 (K) Esperanto les 11 KRO: 16.02 (K) weg naar Hameien 8. NOS. 18.45 (K) De Fabeltjeskrant. NOS: 18.55 (K) Journ. KRO: 19.05 (K) Daktarl, TV-fllm voor de Jeugd. NOS: punt. 23.00 Epiloog. NOS: 23.0523.10 NOS: 18.55 (K) Journ. E.O: 19.05 Hazeuzangers. 19.25 (K) De i de zaak: gesprekken. 19.50 Tenslotte. NOS: 20.00 (K) Journ. AVRO: 20.21 (K) Columbo. TV-fllm. 21.35 AVRO's Sportprogramma 22.05 (K) Bobo en Bobo, TV-spel van Chlem van Houwlnlnge. NOS; 23.05—23.10

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5