Katwijk strijdtoneel van vijf politie- korpsen Documentatiecentrum vooif lagere Rustverstoorder met een zwaardsteek stil gemaakt Leiden, Katwijk, Noordwijk, Wassenaar en Amsterdam hielden nuttige oefening WARMONDSE POMP WEER IN GEBRUIK „Kinderen moeten leren waar ze iets kunnen vinden7 VRIJDAG 17 MAART 1972 Zij verstoorden de nachtelijke rust op de camping met gejoel en ge schreeuw. Wie er iets van zei. kreeg scheldwoorden terug. En klappen. Zij hadden gedronken. zy zochten ver tier en zij waren vier man en drie vrouwen sterk. Door Sybe Stamm Voor een verzoek om stilte van caravanbewoner Jacob van K. (32 ging deze uitbundige meute bepaald niet uit de weg. De herrieschoppers deinsden zelfs niet terug toen Jacob van K. hen tegemoet trad met in iedere hand een zwaard. De onschuldig beginnen rel. in de nacht van 14 op 15 augustus op de camping van Kaageiland, liep uit op een bloedig drama, waarbij de Wasse- naarse autohandelaar Henri G. Jan sen (33). vader van twee kinderen, op even onverwachte als noodlottige, wijze aan zijn einde kwam: met een zwaardsteek dwars door zijn borst been, zijn linkerlong en zijn hart. Hanteerde Jacob van K. zijn zwaard uit noodweer? Stak hij er opzettelijk mee, gebeurde het per ongeluk toen hij struikelde over een scheerlijn van een tent. of kan het slachtoffer met zijn borst in het bij na één meter lange sierwapen zijn gelopen? Afzakkertje Het zijn wagen waarvoor de Haagse rechtbank zich gisteren ge steld zag zonder antwoord te krijgen. Het slachtoffer is begraven, de da der herinnert zich weinig meer dan dat hij in paniek verkeerde en de ge tuigen spreken elkaar op essentiële punten tegen. Vast staat in elk geval dat het groepje lawaaimakers in zeer vrolij ke stemming uit café De Bonte koe de camping was opgegaan om nog een afzakkertje te halen in de tent of caravan van een dame met wie zij eerder in de avond hadden kennisgemaakt. Waar zij precies moesten zijn, wis ten zij niet. Roepend, op ruitjes klop pend en in tenten kijkend, banjer den zij rumoerig over de camping vol slapende vakantiegangers. Voordat zij Jacob van K. op hun pad vonden, hadden zij al gevochten met een an dere verontwaardigde caravanslaper. Jacob van K., particulier chauf feur te Noordwijk, was gisteren nog steeds duidelijk en diep onder de in druk van het noodlottig gevolg dat zijn zwaardvechterij heeft gehad ook al zei hij te hebben gehandeld in een panische angst voor de levens van zijn vrouw en kind. Toen rechtbankpresident mr. Berk hout hem vroeg of hy zich zelf schul dig achtte aan doodslag, schudde de grote bedroefde man op de verdacb- tenstoel zwijgend het hoofd. Zijn uit leg van het afschuwelijke drama gaf hij daarna op stille toon, zonder wrok. maar ook zonder twijfel om trent de vraag door wie het incident was uitgelokt. "Het was half twee in de nacht. Zij joelden en schreeuwden. Zij wa ren kennelijk op zoek naar iemand. Ik ging naar hen toe en vroeg rus tig of het wat minder luidruch tig kon. Ik zei: jongens, denk om de kinderen die hier liggen te slapen. Maar ik kreeg geen kans om nog meer te zeggen. Ze grepen me met een bij m'n strot en gaven me nog een paar stompen toe". De president merkte op dat de spo ren van de wurggreep om Jacobs keel inderdaad later in de nacht, door de politie nog zijn aangetroffen. Maar hoe kwam verdachte met twee zwaarden tegenover de groep te staan? „Ik deed niks terug. Dat leek me het beste. Toen ik los was liep ik naar mijn caravan. Hoe loop je dan? Hard of kalm? Ik liep rustig, maar ze kwamen achter me aan en riepen: we steken je boeltje in brand, we vermoorden je wijf en je kind, we verkrachten ze! Ik dacht natuurlijk, dat het zo'n vaart niet zou lopen, maar toen begonnen ze op mijn ca ravan te bonken en te schoppen. Mijn vrouw en kind gilden van angst". Paniek "Tegen een man of vijf, zes, kan Je niet op. dan trappen ze je zo on der de grond. Daarom greep ik in de caravan die sierzwaarden van de wand. Alleen maar om ze te gebrui ken als afschrikwekkend middel. Met die zwaarden in mijn hand zeg ik nog: jongens, hou op, wat heb je daar nou aan. Maar ze hielden niet op en toen heb ik er één een klap gegeven". Jacobs stem haperde van emotie. "Ik raakte hem aan een oor en ik begreep meteen hoe gevaarlijk het was. Dus heb ik dat niet nóg eens ge daan. Maar ze kwamen met de hele groep op me af, in bokshouding. Ik liep achteruit, steeds verder, ach teruit. en toen struikelde ik over een scheerlijn. Wat er daarna is gebeurd weet ik niet. Misschien heb ik al struikelen de een beweging met het zwaard ge maakt. Het is mogelijk, maar weten doe ik 't niet. Ik weet alleen dat ik in paniek was omdat ik dacht dat zij hun bedreiging tegen mijn vrouw en m'n kind zouden uitvoeren. De lijkschouwer heeft een wondka- naal van 22 centimeter lengte ge vonden in de borst van Henri Jan sen. Uit het feit dat het zwaard dwars door het borstbeen is gestoten, kan worden afgeleid dat waarschijn lijk een krachtige steekbeweging is gemaakt, aldus de deskundige, die het niet aannemelijk acht dat het slacht offer op het wapen is ingelopen. Naar aanleiding van het drama zijn door de politie vele getuigen ge hoord. Hun verklaringen waren te genstrijdig. De meeste campingbe woners zeiden dat Jacob van K. op zeer correcte wijze om rust en stilte had verzocht en dat hij ook daarna op geen enkele manier ruzie had uitgelokt. Leden van het groepje lawaaima kers vonden echter dat verdachte hun duidelijk had uitgedaagd en dat hij belust was geweest op vech- Getuigen Naar de Noord KATWIJK/LEIDEN/NOORD WIJK/WASSENAAR We hebben gisteren een dagje tussen gemeentepolitiemannen ver toefd. Tussen agenten van de korpsen Amsterdam. Katwijk. Noordwijk en Wassenaar. Ze behoefden geen dienst te doen in hun eigen gemeente, maar waren in de morgenuren eerst naar Noordwijk en toen naar Katwijk gekomen. Om daar te oefenen. Compleet met overvalwagens, waterkanon en behendige motor rijders. Katwijks inspecteur L. A. Provily had deze nuttige pa raatheidsoefening georganiseerd en hij had ook de leiding. Zij bestond uit drie onderdeleneen zoekactie, het nemen van een barricade en het zuiveren van een straat van ongewenste ele menten. Het is, zo merkten we uit gesprekken met politie-auto- riteiten. een bijzonder geslaagde oefening geworden. Trouwens, dat hebben we zelf ook kunnen constateren. Na de stevige lunch in het recrea tiegebouw van de camping "Noord" volgde het laatste onderdeel van de ze oefendag: het zuiveren van een kleine stadsbuurt van ongewenste elementen. Nu waren het de Am sterdamse politiemannen die deze straat moesten schoonvegen en fun geerden de mannen van de korpsen van Leiden, Katwijk, Noordwijk en Wassenaar als oproerkraaiers. Op 'net parkeerterrein had men met dranghekken een twintig meter bre de straat afgebakend met verschil lende nauwere zijstraten of stegen. De bedoeling was de demonstranten uit elkaar te slaan en te zorgen, dat zij niet via die zijstraatjes het strijd toneel weer konden bereiken. Zeer gedecideerd traden de jeugdige Am sterdamse agenten op. Bijgestaan door de "motorduivels". die op hun witte motoren van g;een wijken wil den weten en het waterkanon. Ook werd gebruikt van traangas. Uitein delijk werd na veel rake "klappen" de rust hersteld. Provily aan het slot van de mid dag: "Dergelijke oefeningen en con tacten zijn zeer nuttig. We hebben zoveel mogelijk getracht de realiteit te benaderen, doch. nadrukkelijk ge steld, dat er geen slachtoffers moch ten vallen. Het was een geslaagde dag en de stemming onder de man schappen was zeer goed. We hebben er allemaal heel veel van geleerd. Dat is het pluspunt. Fijn voor het j Katwijkse korps zoveel collega's te mogen ontvangen. Prettig ook dat j er van officiële zyde. zowel van de gemeentebesturen als van de hoof- den van de korpsen, zoveel belang stelling voor deze oefening bestond. Dat heeft ons goed gedaan. Vooral de komst van vertegenwoordigers van het ministerie van Binnenland se Zaken en het provinciale be stuur". 't Was dan wel een oefening, maar we hebben ons toch steeds op een behoorlijke afstand gehouden, na dat we 's morgens hadden gemerkt wat de uitwerking van traangas was. Een troost was het, dat we niet de enige waren die met tranende ogen over het toneel van de strijd rondliepen. Ook tegen elkaar opere rende agenten en demonstranten hadden er last van. Veel schade is er niet aangericht: een gevoelige duim of pols, een schram op het ge zicht en een aan "diggelen" geval len en vertrapt horloge. Daar bleef het bij. Ook in het heetst van een "vriendschappelijke" strijd kan men wel eens wat al te enthousiast door dringen en daardoor wat onzacht in aanraking komen met een wapen stok of ander voorwerp. Dat hoort er nu eenmaal bij. Trouwens de EHBO was aanwezig. Een pleister of zwach tel doen heel wat. Meer heeft men op deze dag aan verbandmiddelen niet gebruikt. De rechtbank hoorde gisteren twee getuigen. Een van hen verklaarde dat ook Jacob van K. had geschol den en dat hij zijn jasje had uitge- trokken op een manier die duidelijk leek te maken dat hij best op de vuist wilde. De andere getuige zei het precies andersom. Jacob van K. had zich voorbeeldig gedragen tegenover een meute agre; vechtersbazen: „Als hij geen zwaard had gehad, zou hij hier nu niet hebben gezeten". De fatale zivaardsteek hadden zij echter geen van beiden gezien. Slechts één getuige zou precies heb ben waargenomen wat er is beurd. Hij schitterde gisteren door afwezigheid. In opdracht van de rechtbank heeft de deurwaarder ge- tracht hem telefonisch alsnog le ontbieden. Te vergeefs. De recht bank besloot toen hem opniemv te dagvaarden. De verdere behandeling van de zaak moest worden uitge- steld tot 13 april. Expositie van kreatief werk LEIDEN Leerlingen van de Rem- brandt-scholengemeenschap afde ling Van den Brandelerkade 24a) houden vanavond en morgen in hun schoolgebouw een expositie van krea tief werk. Vanavond is de tentoon- stelling van 8 tot 10 uur geopend en zaterdag van 10 tot 1 uur. WARMOND Toen Warmond nog geen waterleiding had, die Is in 1923 aangelegd, maakten de in- gezetenen veelvuldig gebruik van de pomp op het Raadhuisplein. Nu de riolering ook daar ter plaata vernieuwd is, zal de pomp weer iij gebruik werden gesteld. Burgemeester Langemeijer doet dit op de zater- dag vóór Pasen 's morgens om hall stuc elf. Het is de bedoeling dat deze (Ad plechtigheid met muziek zal opgeluisterd. Katwijks inspecteur Provily: "Bij het ontwikkelen van dit plan heb ik veel medewerking ondervonden van de korpschefs van Leiden. Noordwijk en Wassenaar en niet te vergeten Amsterdam. Het doel was het uit proberen van verschillende nieuwe commando's en het doorbreken van groepen demonstranten. In totaal namen er een 150 politiemannen aan deel. Leiden met een peloton van 30 man. Katwijk. Noordwijk en Wasse naar hadden samen een peloton van eenzelfde sterkte gevormd en Am sterdam was gekomen met een para te eenheid van ruim 40 man. Daar bij komen dan nog de chauffeurs, de motoragenten en de mannen, die de speciale M.E.-verbinding tussen de "strijdende" manschappen en de commandopost verzorgden. Het was een pittige oefening, doch ik mag wel zeggen dat we er allemaal veel van hebben geleerd". Eerst Noordwijk 't Begon 's morgens al in de bos rijke duinen van Noordwijk. Daar werd een speuractie gehouden. In het bos had zich een groep van zo'n twintig infiltranten verschanst. Deze moest onschadelijk worden ge maakt. Er zat niets anders op dan het bos omsingelen en daarna uit kammen. Dat vergde heel wat moei te, want toen de mannen goed in de klem zaten gaven ze zich maar niet zo zonder meer aan de politie over. Er werd een fiks robbertje gevoch ten. Waarbij gummistokken, ijzeren staven en allerlei ander "vechtmate- riaal" niet ontbraken. Tenslotte moesten de infiltranten zich na tuurlijk toch overgeven. Door Lees Combee boto Van Duijn Neen, beste lezer, stel u gerust, erg hardhandig ging het er niet aan toe. Het was bepaald niet de bedoe ling, dat er enige deelnemers aan deze oefening het ziekenhuis zouden worden ingeslagen. Scheidsrechters bepaalden wie buiten gevecht waren geraakt. Dat was ook het geval tij- j dens de beide andere onderdelen, die op Katwijks grondgebied werden afgewerkt, 's Morgens op en rond het gebied van het kampeerterrein Zuid en 's middags op de camping Noord. In een lange stoet begaven zich de blauwgekleurde politieauto's vanuit Noordwijk voorafgegaan door een witte sjeep van de Katwijkse politie naar het "strijd-toneel" in de vissers- en badplaats. Eerst naar de Zuidduinen, waar Katwijkse politiemannen de toegang van het kampeerterrein hadden ver sperd met \ier auto's, die door ket tingen aan elkaar waren geklon ken. Een barricade dus. Met daar achter het waterkanon en de twee pelotons uit Leiden en Katwijk. Noordwijk en Wassenaar. Alle man schappen waren bewapend met rie ten. schilden én wapenstokken. De opstandelingen (het parate peloton uit Amsterdam» zagen er aanvanke lijk een zacht gekookt eitje in om het de politie lastig te maken en dachten de barricade zonder meer te kunnen nemen. Dat liep anders uit. In eerste in stantie reageerden de politieman nen niet op de met tomaten en rot te eieren gooiende jongelui voor die tomaten en eieren werden tulpe- bollen gebruikt en lieten hen rus tig hun gang gaan. Toen zij echter meer geweld gingen plegen en bran- i den gingen stichter was het geduld snel ten einde. Er werd lustig op losgeslagen en met traangasbommen gegooid. Uiteindelijk gaf de veertig man sterke groep zich aan de poli tie over. Met betraande ogen". Hoofdinspecteur L. Dorst van de Amsterdamse politie, die de leiding had over de parate eenheid, vertel de dat het aanvankelijk de bedoeling was geweest, dat de opstandelingen zich hadden verschanst op het ter rein zelf, vxardoor er meer spreiding zou zijn ontstaan. Toch vond hij dat dit onderdeel succesvol was verlo pen. De mannen van de Amsterdam se parate eenheid in vaktermen ook wel mobiele eenheid genoemd hebben na de politieschool in Am sterdam te hebben gevolgd vier maanden lang met elkaar "geope reerd" en zullen nu worden onder gebracht bij de verschillende afde lingen van de hoofdstedelijke poli tie. Hij noemde deze vorm van in tergemeentelijke samenwerking zeer nuttig en was blij met het door zijn collega Provily genomen initiatief, dat werd gesteund door de korpsen uit de onmiddellijke omgeving. Dat Leiden erbij was noemde hij mach tig. "We steken er allemaal wat van op en kunnen op deze wijze nieuwe methoden beproeven" zei hij. Ds. J. v.d. Haar beroepen LEIDEN Ds. J. van der Haar. geref. predikant (vrijgemaakt) al hier. heeft een beroep ontvangen Aran de Geref. Kerk (vrijgemaakt» te Alk maar Broek op Langendijk. LISSE Zou je veel mensen mogen geloven, dan sukkelt de mensheid met toenemende vaart naar de afgrond. Er blijft vol gens hen niets meer over van wat vroeger als goed en nuttig gold. Het is ..kassie kijken" en patat eten. Er zijn echter juist tekenen, dat het steeds beter gaat. De heer J. Cats, hoofd van de Openbare Lagere School aan de Ruishornlaan in Lisse gaat minstens een jaar met behulp van een groot aantal ouders werken aan de inrichting van 'n documentatie-centrum voor de leerlingen van de hoogste klassen. De bedoeling is, dat die kinderen al zo vroeg mogelijk gaan leren waar ze gegevens moeten zoeken. ..Het is dwaas te veronderstellen, zoals men nu nog doet, dat een mens een feilloze computer met een geheu gen is. Ons hebben ze vroeger volgestampt met gegevens. Dat heeft nu geen zin meer. want op het moment, dat we stampen zijn ze al weer achterhaald. En wij zijn niet meer de school meesters van vroeger, die alles weten. Wij durven nu tegen „een deskundige" in de klas van elf jaar te zeggen, dat hij maar moet vertellen hoe een raket de lucht ingaat". Aldus deze en thousiaste onderwijzer. Deze ontwikkeling heeft niets te maken met de Mammoetwet. De we reld om ons heen blijft wel hetzelfde, maar de ontwikkelingen gaan snel ler dan vijftig jaar geleden. Kon men vroeger een jaar of tien. vijf tien teren op de op school ingestamp te kennis, nu gaat dat niet meer. Na tuurlijk is er nog „aap. noot. mies" en het normale rekenwerk. Zelfs zinnen ontleden doet men nog steeds maar met groeiende tegenzin. Het is pompwerk, waarbij niemand gebaat is. En zeker niet als men gaat probe ren andere talen te leren volgens moderne methoden. Door André Geljon De leerlingen van deze en andere lagere scholen in Lisse. die ook be gonnen zijn met het opbouwen van een „documentatie-centrum" zullen ééns naar de kaartenbak lopen, een tape pakken, die aangeeft waarover de daarachter staande kaarten, iets kunnen vertellen, bijvoorbeeld zoog dieren" Alfabetisch even de kaar ten doorlopen en kijken onder welk nummer de hond staat en zien waar de gegevens over de hond in de ency clopedie te vinden zijn. Voor hij echter naar de documentatiehoek j loopt kan hij nagaan of de gegevens ergens in die hoek zijn, of dat hij moet zoeken in boeken of in enve- ioppen, waarin knipsels van tijd- schriften zijn gepakt Kaarten met verschillende kleuren vertellen in I één ogenblik alles. De leerling moet 1 gewoon weten, waar hij iets kan i vinden. Maar de documentatie van deze lagere school blijkt nogal arm- zalig te zijn, wat betreft de moderne boeken. Verouderde werken zijn wel te vinden. Daar men gaat werken volgens een systeem dat bij bibliotheken I wordt gebruikt, kan de leerling, als hij een spreekbeurt heeft, simpelweg naar de bibliotheek lopen en daar gaan kijken. Daarmee wordt de drempelvrees voor bibliotheken weg genomen. Van de hoogste klasse van deze school zijn bijna alle leerlingen lid van de bibliotheek. Lisse gaat een heel goede bouwen en dat is hard nodig, aldus de heer Cats, die de be langstelling voor die nuttige instel ling in de toekomst enorm ziet groeien. Alles door elkaar Afgezien van de vakken, waarvan vaststaat dat men ze in het hoofd moet prenten rekenen is daarvan het beste voorbeeld zijn er ook, waarbij stampen geen zin heeft. Wie weet nog iets van jaartallen; behal ve: 1600 Slag bij Nieuwpoort" Het gaat nu anders. In de drie hoogste klassen gaat men „klassegesprek- ken" houden. Aardrijkskunde en ge schiedenis gaan door elkaar lopen, als men bijvoorbeeld het rassen probleem van de VS gaat bespreken. Uit het documentatiecentrum kun nen de leerlingen tijdens het ge sprek gegevens halen, want ze heb ben ze zó. Kaarten leren de kinde ren de weg, die de negerslaven heb ben moeten afleggen. De naam Bos ton spreekt hen veel meer aan als havenstad, waar de schepen land den met hun trieste last. En de Mis sissippi wordt een transportkanaal. „Waarom moeten kinderen precies weten waar al die plaatsen liggen?" Als ze beslist willen weten in welke staat een plaats ligt dan kijkt hij het De heer Cats zegt veel hulp van de ouders te krijgen Er is geen geld om een documentarist te betalen en dus zoekt men alles wat men aan materiaal heeft nauwkeurig na. Alle onderwerpen worden onder de daar voor bestemde rubriek van de lan delijke „Siso - Jeugdcodering" ge bracht. Later komen moeders van leerlingen alles netjes uittikken. Er komt ook veel steun uit de Poelpolder, waar nog vrij jonge ge zinnen betrekkelijk kort wonen. Vooral ouders die middelbaar onder wijs hebben gevoigd begrijpen de moeilijkheden van hun kinderen, als die over zoveel jaar in de maatschap pij komen. Men is nu 2 maanden bezig en schat een jaar nodig te hebben. Men tracht de schamele middelen, die de gemeente ter beschikking stelt, iets aan te vullen met bijdragen uit het ouder-fonds. Duizend gulden is voor de aanschaf van boeken en ruimten om ze op te bergen, helemaal niets. Men kan het niemand duidelijk ma ken. die er zelf niet mee bezig is. „Het is echter belangrijk." zegt de heer Cats, „dat we het aanpakken. Hebben we het begin dan kunnen we rustig voortbouwen. Het is moei lijk werk, maar het vordert en we hebben hoop straks kinderen voor te bereiden op het werken op middel bare scholen, zodat de overgang niet zo groot is. Vijftien van de vijfen twintig kinderen uit de zesde klas kunnen naar de havo". Leren léren Bij het horen van het ontstaan en het zien van de uitwerking hebben we aan onze eigen Jeugd gedacht. De meester wist alles, kon alles en deed alles en wij wij stampten ons hoofd vol met volslagen nutteloze kennis. We kunnen ons herinneren de jaartallen te hebben opgedreund We gingen ze pas nodig hebben toen Er wordt hard gewerkt l het tot stand komen r cumentatiecentrum va bare Lagere School ai hornlaan in Lisse, Hier een 4 tal moeders aan het iverk. (Foto Holv$ we andere geschiedenis-bot gen lezen dan de domme oi uit onze leerboeken. Het wa kelijk om een gebeurtenis r paalde tijd te kunnen i nadat we de school hadden a compleet met een diploma in de 4 begonnen we te beseffen, dat f had vergeten ons te leren léreD ren later pas begonnen hangen te zien. De heer Cats pioniert nogj beetje. Hij moet niet van d moetwet, maar vindt het kinderen noodzakelijk. Uit van Jonge mensen, die zo va komen, hebben wij wel b dat nog veel mensen verg jonge kinderen te leren, waa kunnen vinden. En dat is langrijker dan te weten, dat ij sterk bijgekleurde geschiet stond dat een Prins Wills Oranje een Keizer Karei de 1 hielp de troon te bestij gen. 1 Goed onderwijzend personeel' staan door de ouders maken vatl ke kennis verleden tijd. Wie lest alles vroeger beter was? F ki

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4