Geduld van bewoners is a®»' Marokkaan zaaide dood en verderf in Leids centrum v.d, WATER .fhiï1 Studenten concerteerden Zwartboek over de onhoudbare toestand in woonwagenkamp „Ex Animomet de Matthaus Passion VRIJDAG 17 MAART 1972 ADVERTENTIE LEIDEN ,Je kan de verhouding tussen woonwagen bewoners en de overheid vergelijken met een slak in zijn huisje en een kind. Het kind wacht, totdat de slak uit zijn huisje kruipt en geeft het dan een tik, zodat de slak wel weer moet terugkruipen". Deze opmerking, gemaakt door een lid van de centrumraad van het woonwagenkamp in Leiden, typeert wel duidelijk de sterke discriminatie die er nog steeds bestaat tegen de woonwagenbewoner het De situatie in Leiden is hopeloos slecht. Het kamp vervult een regionale taak voor 14 gemeenten. Er kunnen met moeite woonwagens staan. In de praktijk houdt dat in. dat het kamp overbe volkt is. Daarbij komt nog, dat de sanitaire voorzieningen en speel ruimte voor de kinderen primitief zijn, Bij de brand, kortgeleden in de school van het woonwagenkamp, is duidelijk gebleken hoe onhoudbaar de sicuatie eigenllijk is. Het was toen al- an de gunstige windrichting te danken, d'at niet het hele kamp bin nen korte tiid in lichter laaie stond. genkamp brek aan ruimte staan de wagens zo dicht op elkaar, dat wanneer er in een wagen brand uitbreekt ale wa gens kans lopen in vlammen op te gaan. Geen enkele verzekeringsmaat schappij wil de wagens verzekeren. "Deze toestand maakt de bewoners zo langzamerhand doodsbang. Door gebrek aan leefruimte wordt de agres sie ook groter. Kleine ruzies kunnen zo uitgroeien tot grote vechtpartijen. Het woonwagenkamp wordt zo mate rieel en psychisoh een kruitvat", zegt sociaal werker Frans van Helmond. Door gebrek aan speelruimte is er voor de kinderen maar een geringe Door Peter van Beem Two Om de belangen van een leafbaar kamp te verdedigen is een centrum- in het leven geroepen, die een zwartboek heeft samengesteld. In dat zwartboek wordt de situatie oonwagenkamp uit de doe ken gedaan. Uit het zwartboek blijkt één ding: de kampbewoners nemen bet niet langer. "We hebben nu al jaar lang geprobeerd in alle re delijkheid met alternatieven te ko men. De laatste anderhalf jaar heb- officieel contact met de overheid. Het enige wat er gebeurt, zijn toezeggingen die naderhand leiil weer worden ingetrokken." verkon- t Magda de Rooy, maatschappe lijk werkster van het kamp. Schaamte De toiletten moeten met meer ge- - «innen worden gebruikt,' waardoor meer dan 15 personen dagelijkis ge- iruik moeten maken van één toilet. !en uitspraak van een bewoonster: Ik schaam mij ervoor als bezoekers het toilet moeten". De putten op het kamp lopen bij regenrval vaak zodat het water tot bij de trap- ran de wagens staat. Bergruimte 53448 js 0p het kamp beperkt aanwezig, q, zodat men wel genoodzaakt is goe- deren onder de wagens te bergen. _Sb Gezien de wateroverlast is dit niet bevorderlijk voor de spullen. Door ge- ADVERTENTIE) VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure Uw Juwelier K L AA jS] SENS Dank van Rode Kruis voor medisch team LEIDEN Gistermiddag heeft het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis zijn dank en waar dering tot uitdrukking gebracht voor de wijze waarop de leden van het medisch team, dat in het begin van dit Jaar anderhalve maand hulp heeft geboden aan 'slachtoffers in Bangladesj, hun taak hebben ver richt. Aan prof. dr. M. Vink uit Zoeter- woude, de leider van het medisch team, is het kruis van verdienste uit gereikt en aan dokter F. R. Hohmann uit Leiden, dokter L. van den Berg uit Leiden, zuster D. Stolker uit Leiden, zuster Eva den Hartog uit Alphen aan de Rijn en zuster A. Feenstra uit Haaksbergen is de me daille van verdienste in zilver over handigd. kans om zich te uiten. Zo worden de kinderen op creatief gebied dom gehouden. Door clubactiviteiten wordt zoveel mogelijk geprobeerd om de vol wassenen en kinderen op te vanigen. Op het moment neemt de onrust, op het woonwagenkamp Leiden toe. "Op het Schuttersveld had een andere groep woonwagenbewoners met harde acties wel resultaat. Onze mensen beginnen zich nu af te vragen, nu het met redelijk praten niet lukt, of de gemeente Leiden alleen te over tuigen is door harde aoties", vraagt cenibrumraadsvoorzitter Van Esch zich af. Geen speelruimte Het getuigt van een wrang gevoel voor humor, dat de overheid nu nog, ondanks de steeds slechter wordenide toestand op het kamp, staangefidver- hoging eist. "De kampbewoners ver tikken het nu om nog staangeld te betalen", zegt de voorzitter van de centrumraad. Een citaat uit het zwartboek: "Wij zijn begonnen met actie en we zullen niet eerder stop pen, voordat het nieuwe regionaal woomwagencentrum een feit is ge worden." Door de brand in de school zitten de kinderen wel omhoog. Er is hoop, dat de kleuters volgende week kun nen beginnen in de Boommarkt- school. De lagere school kan pas over drieëneenhalve week weer beginnen, i De woonwagenkinderen heb- De kleuterschool, waar de brand was ben tijdelijk geen school. wordt opnieuw opgebouwd. I (Foto Holvast) LEIDEN In de Leidse Stadsge hoorzaal zal op dinsdag 28 maart a.s. de Matthaus Passion van Bach wor den uitgevoerd door de christelijke oratoriumvereniging .Ex Animo" onder leiding van Herman de Wolff. De begeleiding is in handen van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, het continuo wordt verzorgd door Ada van der Bent en Annie Blankenstein. Als gebruikelijk vindt de generale repetitie plaats op de avond' voor de uitvoering, dus op maandag de 28- ste. Opvallend is de bezetting der solo partijen: Paul Schoismans als evangelist en Marco Bakker als Christus. De aria's worden gezongen door de Oegstgeestse sopraan Thea Ekker-Van der Pas, de alt Diet Kloos, de tenor Ruth Poss en bas LEIDEN Als één van de mani festaties in het Lentefestival con certeerde gisteren in de Marekerk, het Leids Studenten Kamerorkest o.l.v. Ed Spanjaard. Dit orkest legt zich voornamelijk toe op de vertol king van muziek uit onze eeuw, en wel met een elan, dat bewondering afdwingt. Het orkest is anderhalf jaar jong en samengesteld uit studerenden ech ter niet alleen aan de Leidse univer siteit doch ook van conservatoria. De dirigent is zelf ook nog student. Hij hoopt dit jaar voor piano af te studeren aan het Amsterdams Con servatorium en tevens voor orkest directie als leerling van Anton Kers jes. Het programma opende met een jeugdwerk van Igor Stravinsky Trois petites chansons, souvenir de mon enfance, een verdichting van Russische kinderliedjes, waarin vo gels bezongen worden. De vocale solis te was Marianne Kweksilber, leer- leerlinge van Herman Schey en Marylin Tayler, ook van het Am sterdams Conservatorium. Met haar klare, mezzo getinte sopraan en bijzonder suggestieve tekstdecla matie veroverde zij op slag haar ge hoor. Dit was in nog grotere mate het geval in de prachtige liederen van Hans Eisler, gecomponeerd in 1930 op teksten van Bertold Brecht en diens vrienden. Vooral „lm Gefang- zu singen" droeg zij zeer bewogen voor. Verder excelleerde zij in haar soli bij Willem Pijpers toneelmuziek voor Shakespeares drama The Tem pest. Het orkest begeleidde zeer'lof waardig in dit voor onze oren reeds gematigd modernisme. Dan waren er nog twee bijzondere orkestwerken. Van Wie told Lutoslak- sky, een invloedrijk hedendaags Pools componist speelde het or kest een stuk voor 28 soloinstru menten, waarbij we tevens kennis konden maken met een nieuwe tech niek, die van de z.g. geleide impro visatie. Ook Koos Terpstra's Impos- Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert LEIDEN Er is een verheu gende belangstelling voor de ten toonstelling over de binnenstad, el ke woensdagmiddag en donderdag avond geopend in het Waagge bouw. Tikje ondeugende vr&ag aan de "zaalwachter": hoeveel raadsle den zijn er geweest? Antwoord: Buiten wethouder Kret zegge en schrijven één, PSP-er Walle. Hij is één van de inzenders van een idee voor de Vijfde Binnenvestgracht, waarover ik in een vorige afleve ring vertelde. Er zijn inmiddels drie reacties •bijgekomen op de wand-voor ieder een. In het kort weergegeven: Koos v. d. Water, Henk de Vroom en Willem Mulder, die geza menlijk tekenen met Springteam, hebben belangstelling voor het idee om van het Stadhuisplein iets anders te maken dan een parkeer plaats (uit de binnenstadsnota». Volgens hen moet het geen bank je-boompje alleen worden. Er is meer van te maken. Leiden kan er een ontmoetingsplaats krijgen. Springteams biedt kosteloos aan er een ontwerp voor te maken. Leiden heeft geen binnenstads plein. Het is geen nieuwe constate ring, maar de 15-jarige Henk van Velde uit de Kooilaan heeft wel groot gelijk. Hij „tipt" twee moge lijkheden: de Oude Beestenmarkt bij de Steenstraat en het gedeelte achter het stadhuis, waar nu ener zijds het water van de Nieuwe Rijn en anderzijds de marktenroute zijn. Daarmee haakt hij in op ideëen, die eerder in deze rubriek zijn gelanceerd. Fijne ideëen. Minder fijn is wat mevr. Van Leeuwen van de Pieterskerkgracht heeft ervaren. Zij heeft een brief opgehangen, die ze bijna twee jaar geleden van burgemeesters en wet houders kreeg. Die schreven op 7 april 1970, dat ze nog geen beslis sing hadden genomen over de be stemming van het vrijkomende ge deelte aan de Pieterskerkgracht door afbraak van het MSG-ge- bouw. Er waren onderhandelingen met het hoogheemraadschap en het was dus de vraag of er een (ge vraagde) speelplaats kon komen. Het gaat mevr. Van Leeuwen om de laatste zin. die ze omlijnd heeft: "Zodra mogelijk zullen we u nader informeren". Er is in de twee jaar kennelijk niets gebeurd. Tenslotte nog iets over de actie van de winkeliers in de Heren straat en de Doezastraat tegen het plan om éénrichtingverkeer in te voeren. Ik vind het eerlijk gezegd een beetje paniekerig besluit om al een advocaat in de arm te nemen, terwijl er nog niets gebeurd is. Aangekondigd werd alleen het plan, dat gisteravond met de be woners is besproken. Er was ni. om gevraagd, oa. op een hearing van het PAK. En praten over plannen wil toch niet meteen zeggen, dat ze doorgaan. sible future vertoonde belangwek kende aspecten. Orkest en solo-en semble (combo», waarvan de compo nist zelf deel uitmaakte, speelden hier tegen een achtergrond van koraal melodieën. Het instrumentarium be staat voor een groot deel uit slagwerk gespeeld door vier solisten met elk minstens vier instrumenten. Hoewel de bedoelingen van deze „be zigheden" mij na een eerste auditie nog niet geheel duidelijk zijn ge worden kan ik wel zeggen, dat dit geluidsspectrum een bijzonder suggestieve kracht uitging, te ver gelijken met de beroering die een abstract kunstwerk teweegbrengt zon der dat men tot analyseren behoeft te komen. HENRI WELBOOREN Jan Hulsbos. Gezien de lengte ven het werk beginnen beide avonden n kwart over zeven. Ex Animo heeft dit Jaar meer no ten op zijn zang dan „alleen maar" de Matthaus Passion: op 2 novetn- van dit. Jaar zal Mendelssohna oratorium Paulus worden uitge voerd; op die datum zal het op twee dagen na 125 Jaar geleden zijn dat deze componist is overleden. ADVERTENTIE PROCESSPEL IN DE KERK Johan- LEIDEN De deken v nesburg French Beytagh is na een langdurig proces in Zuid-Afrika ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en betaling van de kosten (f 350.000) op grond van de wet tegen het ter rorisme. In feite heeft hij, in ge hoorzaamheid aan het evangelie, niets anders gedaan dan pogen de nood van politieke gevangenen en hun familieleden enigszins te leni gen. De Oekumenische Werkplaats heeft aan de hand van authentieke teksten een spel gemaakt, waarin zeer bekort de essentie van dit pro ces uitkomt. Aanstaande zondag zal dit proces nagespeeld worden in de Oekume nische Studentendienst, die om 11.45 uur begint in de Hooglandse kerk. De opbrengst van de collecte in deze dienst wordt overgemaakt naar de stichting Oekumenische Hulp in Utrecht, die zijn giro 5261 openge steld heeft voor giften om de deken van Johannesburg financieel en mo reel te steunen. EISDRIE MAANDEN EN DRIE JAAR ONTZEGGING LEIDEN Ondanks het ver rukkelijke voorjaarsweer en de wandelgebieden in de Leidse bin nenstad, schieten de terrasjes hier nog niet uit de grond. Wie het centrum ontvlucht kan wel terecht in de Leidse Hout, waar het theehuis bij het hertenkamp weer open is. (Foto Holvast) DEN HAAG/LEIDEN „Een rfj- ide doodkist", noemde de Leidse itie later de gammele oude auto, :mee de 28-jarige Marokkaanse Ahmed el A. op 11 maart vorig in de binnenstad van Leiden en verderf heeft gezaaid. Dodelijk was de rammelkast zeker, voor Ahmed el A., maar wel één van diens slachtoffers: de rjarige Leidse scholier R. A. E. die met bruut geweld van [bagagedrager van een bromfiets een tien meter verder gelegen teeletalage werd geslingerd. De jongen vond de dood en zijn tod werd zwaar gewond binnen seconden nadat de Marok- eerst een fietsend meisje had tereden. Ahmed el A. reed na botsingen zonder te stoppen Paniek l'Dc raakte in paniek. In mijn land F je voor een aanrijding twintig [dertig jaar gevangenisstraf krfj- P"- Deze uitleg gaf de dader gis- aan de Haagse rechtbank voor feit dat hij was doorgejakkerd zonder zich om zijn zieltogende slachtoffers te bekommeren. De eerste botsing had plaats op de Prinsessekade. Ahmed schepte met zijn auto de hem tegemoetko mende wielrijdster mej. Snijders toen hij onvoorzichtig links af de Apothe- kersdijk opreed. Onder protest van zijn passagiers, een vriend en twee meisjes, verhoog de hü zijn snelheid. Volgens zijn eigen vriendin reed hij ongeveer honderd kilometer per uur toen hy op het kruispunt met de Stille Ryn met z'n auto tegen 'n bromfiets met twee Jongens knalde, die net van de Kippenbrug kwamen. De jongen Helman was op slag dood. Zyn vriend Jacob v. Haastrecht (22), bestuurder van de brommer waarop het duo terugkeerde van een korfbaltraining, verklaarde gisteren voor de rechtbank dat hy zich van het afschuweiyke ongeluk zelf niets kan herinneren, maar dat hy nog wel steeds dubbel ziet ten gevolge van een ongenezen hersenschudding. Gat Ook na de tweede botsing reed Ahmed el A. zonder te stoppen door. Een tas met sportuitrusting van zyn slachtoffers lag op de motorkap. Ahmed zwiepte de tas met een hand weg. Dat kon, want het lichaam van Helman had een groot gat in de voorruit geslagen. De wegpiraat parkeerde zyn auto wrak in de Haarlemmerstraat. Na dat een vriend de politie had opge beld met de leugenachtige en mislei dende mededeling dat de auto was gestolen, vluchtte Ahmed el A. naar Brussel. Toen na verloop van tyd de kust veilig leek, kwam hy terug. Hy werd onmiddeliyk gearresteerd. Voor de rechtbank had Ahmed el A. niet veel meer te zeggen dan dat hy in paniek was geraakt en dat hy de botsingen niet „opzettelyk" had veroorzaakt. Hy gaf toe dat hy kort voor de autorit bier en wyn had ge dronken, maar hy ontkende dat de drank invloed kon hebben gehad op zyn manier van ryden. - Officier van Juistitie, mr. Lulofs, eiste drie maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rybevoegdheid voor de tyd van drie Jaar tegen de lasser, die inmiddels door zyn werk gever is ontslagen, maar die niette min van plan zei te zyn in Neder land te blyven. Opgeblazen Het dodelyke verkeersdrama en de vlucht van de dader hebben destyds in Leiden grote verontwaardiging gewekt. Advocaat mr. F. B. Klop penburg sprak van "een opgeblazen zaak". Toen de leden van de recht- bang geschokt opkeken, voegde hy er haastig aan toe dat de feiten na- tuurlyk wel by zonder ernstig zyn. Maar men moet begrip hebben voor het feit dat Ahmed el A. in paniek is geraakt, meende mr. Klop penburg, want als je in een Ma rokkaans dorp iemand aanrydt, en je stopt en stapt uit, dan loop Je grote kans gemolesteerd te worden Ahmeds paniek was dus uit Ujfs- behoud en dat kan gelden als een verzachtende omstandigheid, vond pleiter, die voorts uitrekende dat Ahmed met zyn rammelkast over zo'n korte afstand nooit een snel heid van 100 kilometer per uur kan hebben gehaald. De rechtbank zal op 30 maart uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3