)verwinning nog liet duidelijk jezers schrijven Oegstgeest Crt en de raad Zorgzame overheid en 'grauwpapier W'i LOOCHENING VAN GOD DE HEER Uitweg voor lastige exotische dieren luurdebat van maandag: SPOOKTREIN EN ROUTINE pAG 17 MAART 1972 Plaatsing van ingezonden stukken behoeft geen redactionele instemming te betekenen. De redactie behoudt zich het recht voor, brieven te bekorten of eventueel terug te zenden. £IDEN Afgelopen maandag zijn we met enkele honderden mensen naar het huis gegaan. Wij hebben ons tijdens de lange vergadering, die naarmate de avond derde steeds meer een schertsvertoning bleek te zijn, heel wat beter gedragen dan overgrote merendeel van de raadsleden en de bestuurders van deze stad. Hun min ting voor ons, had het gemeenteraadslid Portheine al gedemonstreerd door onze ver- ing al bij voorbaat ,,een vertoning" te noemen. W*1- we eisen zijn in 't. geheel niet («rilligd. Integendeel, men heeft acht ons een rad voor de ogen kaaien. S-Leidsch Dagblad van 14 maart over een kloof van onbegrip *n het stadsbestuur en een be lruk deel van de bevolking. In Ifde verslag vroeg de journa- Hans Melkert zich af, hoe men Soof het best zou kunnen over- gen. Volgens Melkert zouden begrepen hebben dat we gewonnen hadden en we zou- -de moeilijkheden van de ge- P jte niet begrijpen. Wakker liggen élke moeilijkheden zijn dat dan Hebben de wethouders het zo Hjk met de voorgestelde ver van hun salaris tot f 68.000? en ze daar van wakker? Lig- de PvdA-raadsleden wakker het feit, dat ze bij de verkie- beloofd hebben om de huur- cgingen tegen te gaan? Moeten ip hebben voor hun proble- of zij voor de onze? Door wie en ze gekozen? Door wie wor- il die bestuurders uiteindelijk Door ons! Maar wordt onze eisen tegemoetgekomen? aurlijk heeft het L.D, gelijk ver het stelt dat er een kloof iuurlijk bestaat er een kloof, seer onze lonen laag blijven en :en omhoog vliegen! Natuur staat er een kloof, wanneer rthouderssalarissen straks met omhoog vliegen en er tegen loor wethouder Menketf wordt zegd dat we wel moeten weten aaibaar is! lelfde wethouder durft wel het verdedigen dat straks de van het Morswegkwartier jna 80% omhoog gaan. Die wethouder is toch ook mede- itwoordelijk dat er een Meren- waarvan de meesten van huren niet kunnen betalen, daad is er een kloof. Maar één van onbegrip, maar een tussen degenen die plukken )lukt worden! En daar zou »r Melkert toch eerder begrip moeten hebben. verder is het dus niet waar ij gewonnen heben. Het is zo, dat men alleen een levriezing heeft toegezegd voor ia| or-oorlogse woningen van de ntelijke woningstichting voor dat de Nationale Woning- izig is met een renovatie- TEL iaat hier in hoofdzaak slechts woningen in het Haagweg- iier en Leiden-Noord. Het gaat t om de vele duizenden wo- van de woningbouwvereni- Ook niet om de woningen Morskwartier. tüdien betreft het hier een op in het raam van de vry- buurverhogirug van 6%. ïeer de heer "Melkert goed is hneerd, moet hij weten dat huurverhoging al heel lang, in de voorafgaande jaren veel bewoners is geweigerde streed de rechtsgeldigheid van dit voorstel, door te zeggen dat in de huur harmonisatie wet staat, dat ontheffing alleen geldt voor wo ningen die in zeer slechte staat verkeren. Het college bestreed de opvatting, dat de woningen in het Haagweg- kwartier en in Noord werkelijk zo slecht waren. Dat heeft ze trouwens op 13 maart nog eens benadrukt. Kort samengevat komt alles hier op neer: De gemeenteraad én B en W én de besturen van de woning bouwverenigingen eisen dat zowel de verplichte huurharmonisatie, als de vrijwillige huurverhoging van 6% gewoon doorgang zullen vinden, met uitzondering van de voor-oor- logse woningen in Noord en Haag- wegkwartier. Maar wanneer de minister in de loop van april besluit, dat de huur harmonisatie ook voor het Haag- wegkwartier en Noord bindend is, dan krijgen wy daar een huurver hoging van 10 tot 15%. En volgens B en W gaat dit ook gebeuren, blijkens de wet! En men kan van B en W alles zeggen, maar zij heb ben toch wel de juristen in dienst die zoiets kunnen vaststellen. Morskwartier ADVERTENTIE {Philips batterijen gaan erg lang mee, maar gelukkig zijn de zaklantaarns verwisselbaar. .TIE OUT LEIDEN In een bescheiden poging om aan te geven dat er meerdere mogelijkheden zyn tot het uitdragen van Gods woord wil ik naar aanleiding van het ingezon den stuk van de heer W H M. Janssens in de krant van 26 febru ari, deze brief schrijven. op gevolgd door de discriminerende opmerking: "dat is bij de Afrikanen af' (dit, naar aanleiding van het tijdens de mis "lopen en springen met handgeklap erbij"). Begrijpt hij dan niet, dat dans en zang de meest natuurlijke uitingen van vreugde zyn? Onbegrip Geërgerd Huurharmonisatie de huurharmonisatie is wél fill ^eze wordt door de mi- l"'# bindend vastgesteld. Nu is 'fl zo, dat de Leidse gemeen- op 28 februari een voorstel tóngenomen dat zich uitsprak huurharmonisatie voor unieh ooriogse gemeentewoningen, bet college van B en W be- Onbegrip Jegens het woord Gods en frustraties stralen, zonder de ge ringste glans te veroorzaken, van zijn ingezonden stuk af. Hy bele digt hierin als gelovige onze Heer God. Hij loochent de Heer en deze zou rood van schaamte kleuren by het horen van de woorden van W. H M. Janssens* Dogmatische woor den. die in niet altijd even duide lijke termen wél duidelijk een be perking scheppen in de nadering tot de Heer, de Schepper en Wel doener. Meneer Janssens zag van liever lee de lithurgie als een ''occulte" godsdienstbelijding verworden, toen het Latijn werd vervangen door het Nederlands. Hij vervolgt: "nu werd deze waardeloze mis in het Engels gezongen, dat zo goed als niemand verstond of begreep." Een wat vage wijze van uitdrukken, even verder- Ik heb me zelden zo geërgerd als aan dit stukje, waarin de heer Janssens de nadering tot God zulk een beperking durft op te leggen, dat men waarlijk kan spreken van het loochenen van God de Heer. Eigenlijk is de heer Janssens het niet waard dat ik op zijn stukje reageer. Ik meende nochtans, me in dit geval niet in stilte te mogen hullen. Ook zonder apostel of pries ter te zijn kan men zich soms ge roepen voelen Gods woord op hoe bescheiden wyze ook te verkondi gen. Men is vrij in het vormen van Gods beeld. Maar beperkingen op leggen aan de Onbeperkte, is ridi cuul mijns inziens. U zou zich hier over eens in vrome contemplatie kunnen bezinnen. E. VAN HEMERT, Leiden ADVERTENTIE •vice j Laatst vroeg een zaklantaarn twee Philips batterijen om L (binnen te komen. Hij wilde eens even goed z'n licht opstekerv) Oppervlakkig gedacht gemeentewerken zegt dat de bin nenmuren daar van een nog slech ter materiaal zijn dan hardboard, dan vragen wy ons alleen af. waar om het dan nodig is dat het tot oktober moet duren voordat er een rapport is van de brandweer. Een rapport dat volgens ons in één dag klaar zou kunnen zyn! 'Dit krank zinnige voorstel kwam trouwens ook weer van de PvdAD En de huur harmonisatie waarover niet gespro ken mocht worden op 13 maart, komt vooral hard aan in het Mors- wegkwartier. Wy zijn in dit stuk op een aantal dingen ingegaan. We weten nu wat we aan al die politieke partijen heb ben met hun mooie verhalen die tot diep in de nacht doorgaan. Dit bedrog, deze onmenselijke neppery kan niet genoeg aan de kaak wor den gesteld. En wanneer de heer Melkert dan zegt dat wij niet be grepen dat we gewonnen hadden, dan moet hij dat nog maar eens uitleggen, want we begrijpen het nog steeds niet. Ondertussen gaan we toch ge woon door met de aktie. Huurver hoging? Geen Cent! Namens Leids Huurders Komitee: J. Pen, L. Cavé, mevr. De Wolf, mevr. Verhoog en vele anderen. LEIDEN Een meneer die als soldaat op een rijwiel mu ziek speelde, lijkt uw tv-recensent Nico Scheepmaker een even nutteloze combinatie als een voetballer die drijvend in een reddingboei zijn haar kamt. Nu mag Scheepmaker dat best denkenmaar is zijn uiting niet het resultaat van oppervlakkig denken, onbegrip en on wetendheid? En is het afdrukken van wat hij daar denkt ei genlijk niet als iets volkomen nutteloos te beschouwen? Maar wat is nutteloos? Ga je hier 2 en 3 oktoberals het ontzet gevierd wordt, de stad in. dan kom je allerlei mensen groeperingen tegen die muziek maken. Ze zijn geüniformeerd als een 19e eeuws leger meestal, marcheren vooruit, achteruit en opzij, er zijn trommelaars die allerlei kunststukjes doen. er loopt een vent bij die geregeld een stok in de lucht gooit, meisjes die vreemde passen 7naken, enz. Kortom: je ziet een heleboel gedoe dan onder de term „show" valt te rangschik ken, een kijkspel. Een heleboel mensen beleven er plezier aan en niemand heeft.er last van. Voor de oorlog had je hier in Nederland infanterie die zich per fiets verplaatstede zogenaamde wielrijders. Dat ivas goedkoop en het ging een stuk vlugger dan lopen. Voordat de lezer nu gaat gririniken andere legers hadden óók ivielrij- ders. het gevreesde Duitse bijvoorbeeld. En in Zwitserland bestaan ze nog. Die wielrijders nu. hadden ook een muziekkorps. Hier zat het showelement daarin, dat de muzikanten spelend op de fiets vooi'bij trokken. Ik meen dat dit muziekkorps een enor me goodwill heeft gekweekt, dat het tot ver over de grenzen bekend was en altijd een geweldige belajigstelfing trok. Fred Vos. Haarlemmerstraat 301. Leiden. OEGSTGEEST In het Leidsch Dagblad van 6 maart was onder de rubriek "Lezers Schrijven" ee lang verhaal opgenomen van me vrouw A.van Belle te Oegstgeest onder de titel "De Oegstgeeste. Courant en de gemeenteraad" AL redacteur van deze O.C. en aange vallen door mevrouw Van Belle zou ik graag enkele korte opmer kingen maken. Op het nogal verwarde verhaal van inzendster kan ik niet volledig Ingaan. Wel lijkt het mij juisl enige apert onjuiste en kwalijke bewegingen eruit naar voren te a. Inzendster motiveert het in zenden van haar verhaal in het L.D met de mededeling dat haar stük "tot nog toe" niet is opgeno men in de de O.C. en dat ze nu via het L.D, de lezers van de O C. op de hoogte wil stellen. De door haar gebezigde woorden "tot nog toe" zijn volkomen tekenend voor de manier waarop dit lid van de Oegstgeester gemeenteraad te werk pleegt te gaan. het erop neer, dat de openbaar heid van de vergadering over Haaswijk van de gemeenteraad 'te beschouwen als informele raads vergadering of als gecombineerde commissie-vergadering waarbij alle raadsleden aanwezig zouden zijn eerst door een groot aantal raads leden van diverse fracties bepleit is en dat pas in een laat stadiun mevrouw Van Belle zich in de dis cussie mengde. Nu dit raadslid zich wil voordoen als de openbaarheidsapostel by uit stek lijkt het er verdacht veel op dat zij op een goedkoop polities succesje uit is. ADVERTENTIE Tot nog toe Wat is namelijk het geval? Eenvoudig dit, dat op zon dag 27 februari door haar eer stuk bij de redactie werd bezorgd ter plaatsing in de eerstvolgende O.C. van 2 maart. Het was even wel niet meer mogelijk om dit stUK van inzendster, evenals een inge zonden stuk van een zekere heer P. Bordewijk van gelijke strekking, nog op 2 maart te plaa-tsen, zodat deze stukken moesten overstaan tot donderdag 9 maart. De O.C. is nl. een weekblad. Het doet dan nogal vfeemd aan. als men op 6 maart in het L.D. meedeelt dat het artikel "tot nog toe" niet geplaatst is in de O.C. Wel is het tekenend voor de tendentieuze voorstelling die dit raadslid geeft. Het vermel den van de datum van het nge- zonden stuk in de O.C. heeft ze dan ook wijselijk weggelaten. Maar zo zijn ook de manieren van dit raadslid. b. Het verhaal van mevrouw Van Belle is wel zo verwarrend gesteld dat de toedracht der feiten ver doezeld wordt. Eenvoudigweg komt Het houden van exotische dieren is in de laatste Jaren een snel om zich heen grijpend modeverschijn sel. Het gevolg daarvan is dat veel mensen dieren in huis nemen, waarvan na kortere of langere tyd blijkt dat die daar niet geschikt voor zijn. De moeilijkheden kun nen velerlij zijn. Er zijn bezwaren nen velerlei aard, dieren kun nen zo veel aandacht eisen dat er .spanningen in het gezin ontstaan er kan niet worden voldaan aan mi nimale eisen van voeding en huis vesting. kortom er ontstaan allerlei situaties die zowel voor de dieren, als voor de eigenaars bijzonder on gewenst zyn. De oplossing lijkt voor de hand te liggen: men brengt zulke dieren naar de dierentuin. Maar de mo gelijkheden daar dieren onder te brengen zijn natuurlijk beperkt. Bovendien zijn zulke dieren door 'n 'ertuiging de krant geen kunnen missen mag als alge- worden verondersteld, de isten zullen dit beves- Df.redenen voor onmisbaar st dagelijkse informatie zal 'eel verschillen: de finan- fegina's zullen door de gemid- Huwd belander, in loondienst en aandelen, driftig en gefrus- worden omgeslagen. Een Wrval, plaatselijk nieuws en politiek wil er nog wel in. overigens de lees-dicht- J.|i 10 de sportpagina niet on- |3l»fatten, de redacteuren van ""unen beschikken over een @0 'erborum en superlatieven kje vingers bij aflikt, zij ge- een nieuwe dimensie. W mij echter verplicht deze d. "beid aan te grijpen de aan- t f ïin de lezer te vragen voor doorgaans onaanzienlij- "Ugevoegde informatie, ver- 1 tussen het „harde" nieuws half 0f kwart kolommetje. 223 besc ouwing zullen die een waarde hebben die )RIIF niet in verhouding staat tot de ge ringheid van opmaak. Voor mij zijn .dit nu de rozijnen in het dage lijks brood der informatie, daarin vindt men soms gedachten die de frisheid hebben van vers geplukte bloemen. Het bewijs ga ik U le veren, ga daar nu niet klakkeloos aan voorbij. 'n Recent kopje in een ochtend blad: „Overheid gaat van ge kleurd over op „grauw". Een Haagse redacteur heeft kennelijk een waardevolle informatiebron, ware dat niet zo, wij allen hadden het volgende nimmer geweten. U moet het komende citaatje eens goed in U opnemen opdat de bete kenis U niet ontgaat: „De zestien ministeries en de andere overheids instellingen gaan binnenkort het gekleurde toiletpapier vervangen door grauwe WC-rollen". Het is denkbaar, dat deze mededeling even Uw adem doet stokken, ik wil dan ook even pauze ren teneinde U de gelegenheid te geven dit in stilte te verwerken. La ten wij vervolgens iets dieper wroeten. Het is wetenschappelijk bewezen, dat o.m. gekleurd toilet papier het oppervlaktewater ver vuilt; wie zijn wij daaraan te mo gen twijfelen? Kijk lezer, U ziet hoe serieus de overheid haar taak opneemt. ZIJ moet de situatie steeds kunnen overzien, zelfs daar waar de burger zich pleegt af te zonderen. Zij moet alle radertjes van het ingewikkelde uurwerk in hun omloop volgen en direct toe snellen op de bedreigde plaatsen. Onze Hagenaar meldt verder, dat de ministeriële contactkring „In terne Zaken," waarin o.m. hoofden van huishoudelijke diensten zitting hebben, zich over dit moeilijke probleem gaan buigen. Dit heeft recht op ons respect! De overheid, dat dienen onze kritische burgers ook' te weten, heeft, een overkoepe lend inkoop-orgaan, het Rijksin- koopbureau 'RIB), dat waakt over het zo voordelig mogelijk aanschaf fen van alle overheidsbehoeften vanaf paperclips tot straaljagers. Het komt gewoon niet bij je op, dat „overheids-behoeften" ook toi letpapier impliceert, vandaar het nut van goede voorlichting. Het getuigt wel van juist beleid en ken nis van de menselijke eigenschap pen; dit te constateren doet onze opgewektheid terugkeren. Het driemaandelijkse medede lingenblad van het RIB plaatst binnenkort een aanbeveling om 't „grauw" voorrang te verlenen, zulks met duidelijke motivering naar wij hopen, opdat de argeloze lezer („leek" genoemd) aan de bovenstaande formulering geen verkeerde uitleg zal geven. De zorgvuldige inkoop via het RIB wordt nog eens duidelijk geaccen tueerd in hetgeen een als absoluut integer bekend staande woordvoer der met ambtelijke trots voor pu- blikatie heeft vrij gegeven: „Tot nu toe hebben w<ij ons vooral aan de standaardsoorten gehouden, der halve geen dure crêpe-uitvoer ing en met drie lagen". Kijk, dat moet die kritische sar- casten ter linker zijde toch het schaamrood op de wangen brengen, laten zij zich spoeden de leugen van „overheids-verkwisting" uit hun spandoeken te verwijderen. Het slot van de ambtelijke mede deling getuigt van éen grote diep gang en eruditie: „In eerder ge noemde standaarduitvoering zit veel wit, dat overigens ook niet zonder gevaar is omdat het che misch wordt gebleekt. In onze wel vaartstaat past kennelijk geen „grauw", niettemin zullen we in het algemeen belang deze stap te rug moeten doen". U, geachte lezer, moge hieruit leren, dat „vooruit-zien", inherent aan regeren, ook soms „achter om-zien" noodzakelijk maakt. Koning, keizer of admiraal, zui ver oppervlaktewater willen ze allemaal; men is bereid daartoe de dagen wat verschraald uit te zit ten. Dit voorbeeld verdient navol ging! Plaats ter compensatie wat rose en zachtgroene tegeltjes en dan aan de rol „grauw". DICK JANSEN Leiden ondeskundige verzorging vaak in een conditie die ze voor een die rentuin ongeschikt maakt. Dieren asiels kunnen ook meestal geen op lossing bieden, omdat daar voor zulke d'ieren de outillage en de mid delen ter verzorging ontbreken. De dieren waarom het hier gaat, variëren naar soort. Er zijn reuzen slangen bij, tropische kikkers maar ook grote papegaaien en apen. Van die verscheidenheid vormen de apen op het moment het groot ste probleem. Ook als er wat te verwachten valt binnen niet al te lange tijd een wettelijke rege ling tot stand komt die de invoer eu het noudeu van zulke dieren aan banden legt, zullen nog veel van deze dieren tussen de wal en het schip raken. Er is op het ogenblik een aantal enthousiaste particulieren in de weer om de allerergste gevallen van vaak schrijnend dierenleed te leni gen en de moeilijkheden voor de eigenaar op te lossen. Maar in ver houding tot de nood zijn him in spanningen vrijwel vergeefs. Van daar dat wij u opmerkzaam willen maken op het tot stand komen van een stichting die de naam draagt "Stiohting Apenopvangcentrum". Deze stichting stelt zich ten doel. een tehuis te creëren en te exploi teren voor het opvangen en verzor gen van apen en andere exotische dieren, afkomstig van particulie ren of instellingen waar zij om re denen van gezondheid, huisvesting, of verzorging niet langer houdbaar zijn. Voor de bouw van dat tehuis en de aanstelling van een deskundige dierenverzorger is echter geld no dig Vrij veel geld zelfs, dat die renvrienden kunnen storten op post giro 25.62.32, ten name van "de pen ningmeester van de stichting Apen opvangcentrum te Driebergen, of bij de AMRO-bank te Driebergen, ten name van het Apenopvangcen trum. Inlichtingen over het werk van de stichting worden gaarne verstrekt, door de secretaresse van het be stuur: MEVR A P. SICHERER-FRIJ- LINK. Rubenslaan la. Bilthoven. Particulier Nog vreemder is dat. naar later bleek, uitgerekend dit raadslid een soort particuliere politieke corres pondentie inzake de openbaarheid voert met de voorzitter van de raad De pers kreeg hiervan geen afschrift van hftar. Dat is nou pre cies principieel in strijd met de openbaarheid. Het verweer van mevrouw Van Belle hiertegen lijkt dan ook nergens op. als zij schrijft dat zij niet kan geloven in de goe de trouw van de redacteur van de OC De conclusie die mevrouw Van Belle op het eind van haar artikel opvoert namelijk dat ik zou sug- g er eren dat het voorstel niet door mevrouw Van Belle zou zyn ingediend, slaat kennelijk op mijn mededeling dat dit een voorstel was dat de fracties van D'66 en d* P.v.d.A. regardeerde Gezien het feitelijk verloop, lijkt mij dit een hel wat meer objectieve benadering dan de door mevrouw Van Belle gegeven voorstelling dat dit alle maal exclusief uit haar koker zou zijn gekomen. Het lijkt mij een volikomen verkeerd gerichte per soonlijke geldingsdrang. Discrediet Wel moet. men het betreuren dat een bona fide party met een der gelijk persoonlijk optreden alleen maar in het discrediet wordt ge bracht. De politiek in het alge meen en de dorpspolitiek in het bijzonder is hiermee niet gediend. L. Kieviet, Juffermans6traat 40, Oegstgeest. LEIDEN Gaarne zou ik in uw blad de volgende rectificatie opge nomen zien betreffende de recensie: "DE SPOOKTREIN" door het Rem brand t-lyceum In het Rijnlands Ly ceum te Oegstgeest op 14 maart. Tijdens de toneeluitvoering van de leerlingen van het Rembrandt- lyceum. werd er in de pauze iemand van het Leidsch Dagblad bij my ge bracht, die "een paar vragen aan de regisseur wilde stellen". Hoewel ik dit op zich aj een vreemde gang ran zaken vond, zou ik er mi) ver der het hoofd niet over gebrokte» hebben, als ik in de "recensie" lm het Leidsch Dagblad van woensdag avond myn woorden niet op een bijzonder vreemde manier had te ruggevonden. Afgezien van enkele feitelijke on juistheden (ik ben niet afkomstig uit de toneelgroep "Litteris Sa crum") zou ik ook gezegd hebben dat er een "gebrek aan werkelijk taleirt".was De herkomst van deze woorden is voor mij een levensgroot vraagteken Ten eerste is dit abso luut niet mijn mening en ten tweede als het inderdaad mijn mening ge weest zou zyn, zou ik het toch nidt in mijn hoofd gehaald hebben dK op de avond van de uitvoering in het openbaar over mijn spelers te zeggen, zeker niet tegen iemand van de pers. Wel kan He mij herinneren dat ik gezegd heb, dat het jammer was dat geen van de spelers over een behoorlijke dosis toneelroutine be schikte. Voor mij heeft het woord talent, gebruikt door de recensent, echter een totaal andere inhoud dan het woord routine. Pau] Korer.hof Morsstraat 15, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15