astenaktie: nieuwe inhoud ij oude regel évee interlands in rde campagne van ran je hockeyploeg ;u; n iets afzien terwille van een ander DE KERK EN DE MILIEU- Luth. Kerk en Rome Kinderkantines vragen subsidie aan de. gemeente PETRUSKOOR OP PASEN TAFELTENNIS SCHOLIEREN tf WMRT W73 li misschien een vijftien jaar geleden zijn dat er een intigjarige bruiloft moest worden gevierd. Zo iets al eens een festijn, dat de betrokkenen handen vol ten waarvan ze een jampot overhouden. De man was ijn1 geboorte rooms-katholiek en de vrouw van huis estant, maar ze was, zoals dat toen behoorde wilde kerkelijk huwelijk aangaan, naar de kerk van haar «n overgegaan. Nu wilde 't geval dat die vijfentwinti liloft juist viel op een vastendag. Wat moest men ene helft van de verwachte familie was protestants liet veel verstand van vastendagen. De andere helft was tholiek. Een lastig geval! dan vragen we ensatie. Van het bisschop - etariaat kwam echter een ,™1 antwoord en daarbij nog |e voor de aanvrager om- vastendagen zo weinig se- dat hij meende „even dis te kunnen vragen. Het rcuf de Juiste datum toch door- dan dat de rooms deelgenoten zich dik kon- vis of wat dan ook en vlees konden veror- M. Hulsbergen rit- tt en van dit geval nooit ge- ben, indien de betrokken ntigjarige bruidegom, die over dit niet verwachte nad geërgerd, zijn erger- Hd gespuid bij de redactie weekblad „De Bazuin", i er bij aan dat zó de vasten helemaal verlo- dat er in de kerk wel een-s nagedacht of het nog lad op deze wijze de vas-^ andhaven. Nu, er is over en het gevolg is geweest rgeschreven vastendagen en den zijn verdwenen op en Goede Vrijdag na. zijn dagen van onthou- Doch men heeft na- «steld: de vasten is niet maar wel de kerkelijk dichting. Wanneer iets irplioht is, komt er mees- jel meer van terecht en von voorzien dat alleen dege- dit vastensysteem zó in- Jymnlren dat het een deel van >rmJn ras geworden, er in zou- i. Al mocht de vasten fficieel zijn afgeschaft, kerkelijke wettige ver en heeft in de leidingge- m van de R.K. Kerk n de' wel begrepen dat er niet veel meer van zou terecht komen in de prak tijk. Toch heeft men die vasten niet helemaal over boord willen gooien, maar men heeft zich afgevraagd: welke zijn de gèdacliten geweest die in vroegere tijden tot dat vasten hebben geleid en vandaar uitgaan de heeft men getracht de vasten toch vast te houden door er een neiuwe inhoud aan te geven. Wanneer we zo gedurende de laatste jaren nagaan op welke wijze dat is geschied, moe ten we constateren dat dit niet zon der succes is gedaan. Het vasten mag dan een andere inhoud hebben ge kregen in de huidige vastenaktie, wanneer we zien op welke wijze die wordt gevoerd, kunnen we eveneens vaststellen dat op deze wijze de ou de bedoeling beter tot zijn recht komt dan dat vroeger het geval was en dat ze dichter staat bij het bijbelse klimaat. Bijbels begrip Protestanten hebben van dat vas ten nooit veel willen weten. Daar kent men teveel een afkeer van het geen van boven af wordt opgelegd. We hebben in de loop der jaren toch een zekere eerbied kunnen con stateren bij protestanten voor die rooms-katholieken die zich zeer streng aan de oude regels hielden. Men was van oordeel dat die wat over hadden voor hun geloof. Toch willen we opmerken dat „vasten" niet alleen tegen komen in het maar ook een bijbels begrip, dat we niet alleen tegen komen in het Ou- Oude, maar ook in het Nieuwe Tes tament. De woorden bidden en vasten vin den we nog al eens met elkaar ver bonden. Wel vinden we, zowel bij de profeten als in het Nieuwe Testa ment een protest tegen de vaste vorm en tegen de gedachte dat het voldoende zou zijn als men zich maar aan een bepaalde regel hield. Maar. wanneer Pauius en Barnabas door de gemeente van Antiochië als zendelingen worden uitgezonden, doet men dit met bidden en vasten. Heël de gemeente wordt er zo bij betrokken. (Hand. 13). In Israël is het vasten een vrijwil lige handeling, behalve op de Grote Verzoendag. Het is een teken van boete en berouw en wordt zó als j vanzelf een begeleidend verschijn- j sel van het gebed. Na de ballingschap van Babel heeft men er echter een systeem van gemaakt. In da-t sys- teem laat Jezus zijn discipelen niet i inpassen. De R.K. Kerk kende een vastenwet. Deze is, voor buitenstaan ders althans, niet het minst interes sante deel van de oude moraal-theo- logie. Zulk een systeem is aan pro testanten geheel vreemd. In de grond van de zaak heeft men zulk vasten afgewezen, omdat men er een beperking in zag van de chris telijke vrijheid, hoewel, in andere vorm keerde het toch weer terug bij predikanten als Udemans en de Teelinoks. Deze waren niet los van het bijbelse begrip vasten. Zij zijn terecht gekomen bij het zich vrijwil lig ontzeggen van begerenswaardi ge overdaad en luxe, maar dan niet alleen op het terrein van eten èn drinken. Deze predikten en anderen met hen, stelden hun gemeentele den voor de vraag of een zekere as cese in het leven van de christen no dig is. Latere navolgers hebben er ook weer een soort systeem van ge- 1 maakt en dan kom Je onherroepelijk terecht in de vragen van wat wél en wat niet mag. Het moet echter bij i vasten gaan om het zich vrijwillig iets ontzeggen en daarmee kom je in de bijbelse lijn. samen bouwen vastenaktie giro 5850 utrecht bank ned. credietbank, drift 9. utrecht Sociale richting De vroegere vastenwet geldt dan nu niet meer, behalve op Aswoens dag en Goede Vrijdag. Toch heeft men in de R.K. Kerk in ons land de vasten niet afgeschaft, zoals reeds gezegd, maar men heeft er een an dere inhoud aan gegeven. Dit is ge schied door middel van de vasten aktie. die de laatste laren gedurende de weken die aan het Paasfeest voor af gaan, van zich heeft laten horen. Maar daarmee is er een andere in houd gekomen in het begrip „vas ten". Vroeger dacht men bij dit woord aan „versterving" het losko men van Jezelf door je op bepaalde dagep voedsel te ontzeggen dat je toch eigenlijk wel graag zou willen hebben. En dit deed men dan met een godsdienstig motief. Dat kan in het christendom geschieden uit lief de tot Christus, die zich zelf zoveel ontzegd heeft. Men kan het ook zien als een soort boete. Zolang dit niet een opgelegde zaak is. kan niemand er bezwaar tegen hebben. Maar, als het gaat behoren tot de ..plichten", of ook wanneer men het gaat zien in de lijn van de „goede werken," rij zen er natuurlijk bezwaren. Maar deze lijn heeft men in de R.K. Kerk in ons land dan officieel losgelaten. In de vastenaktie is men dat vasten meer gaaan zien in de sociale rich ting. Je ontzegt jezelf iets, maar doet dat dan om met hetgeen je uit spaart een ander die in omstandig heden verkeert waarin hij eigenlijk nlet-s meer kan uitsparen, te helpen. Je kunt van iets afzien, om daarmee een ander van dienst te zijn. Men heeft dit nu verbonden met de ont wikkelingssamenwerking. Met dit grote woord is men echter niet aller- j eerst voor de dag gekomen, maar wel heeft men het gezocht in kleinere projecten op sociaal-economisch ter rein in de ontwikkelingslanden, pro jecten die zo*n 10 tot 20.000 gulden kosten en waarmee men mensen in de ontwikkelingslanden kan voort- helpen, bijv. door een generator, een machine, leermateriaal op techni sche scholen enz. Ieder bisdom is verdeeld in kleinere stukken, die ie der zo'n project voor hun rekening kunnen nemen Dit jaar gaat die vastenaktie onder het slagwoord: samen bouwen. j Toen we van deze aktie lazen en i hoorden, hebben we onmiddellijk {gedacht: dat is een prima idee. En I we hebben er ook bij gedacht: Zo iets zouden protestanten ook kunnen opzetten. Alleen is hier de moei lijkheid dat men helemaal ontwend is aan de gedachte van vasten, hoe- I wel het bijbels is. Bij de vastenaktie I gaat het om kerkelijk werk. Het is vooral verbonden met de missie en men weet dat men bij realisering van een project een pater of een zuster in de binnenlanden van Afri ka of waar dan ook. geweldig kan helpen. Bovendien komen er op de ze wijze directe contacten tot stand en dat heeft altijd veel voordeel. De protestantse zending behoeft ook waarschntflijk niet te zoeken naar projecten. Wat zou het sommige zen dingsarbeiders geweldig kunnen hel pen wanneer men ook in de protes tantse kerken kon op deze wijze ging helpen. Alleen, men kan het geen vastenaktie gaan noemen, om dat dit woord te rooms klinkt. In ie der geval zouden ze wel iets kunnen overnemen van deze nieuwe geest. We zijn tooh in de tijd dat de kerken geleerd hebben iets van elkaar te le ren. Ons is wel eens verteld dat vroe ger r.k. kinderen een vastentrom- meltje hadden. Daarin werden zorg vuldig alle snoepjes bewaard die zij gedurende de vastentijd kregen. Op Pasen werden die trommeltjes dan aan één stuk leeggegeten. Dan gin gen immers ook de ouderen extra eten. Hierachter schuilt toch een onzuivere gedachte. Veel zuiverder is het je zelf iets te ontzeggen, niet om het later ex tra in te halen, maar om daarmee anderen van dienst te zijn. Dat is een christelijke gedachte. Egoïsme be hoeft een mens niet te leren. Dat zit in behoorlijke mate wel in zijn bloed. Wel zal de kerk mensen moe ten Ieren van iets af te zien, terwil le van een ander die het meer nodig heeft. In verband met de onlusten in Noord-Ierland is in de West- L1D VT TTT Jivr1 uw naaste Uef als 1120Dus hard V JljIA V U I-Lil 1 i vJ werken, economisch groeien en de I hele groei doorgeven aan de ach- DEN HAAG .ANPi „Ik hoop tergelatsnen overal ter wereld, dat de kerken zich niet zullen la ten verleiden om een vooraanstaan de rol te gaan spelen in het probleem van de milieuvervuiling. Dat pro bleem ziet ieder nu wel in. daar is geen kerk voor nodig", aldus schrijft prof. dr. H. Berkhof uit Lei den in het maandblad „Voorlopig." De milieuvervuiling is geen ethisch probleem, zo argumenteert de her vormde hoogleraar, milieubeheer is gewoon een vorm van zelfbehoud. De vervuiling is slechts een symp toom. namelijk van onze ongebrei delde consumptie-gulzigheid Toch kan prof. Berkhof zich wel voorstellen, dat de kerk zich uitoin- delijk mei de milieuverontreiniging moet bezighouden, wanneer de strijd daartegen namelijk zal gaan ten kos ten van de arme landen. Hij sohrijft: I Wedden dat we de kosten van deze symptoom - bestrijding straks in mindering gaan brengen op onze fooien aan de uitgebuite derde we- i reld? Dan moet de kerk haar mond i opendoen. Want in de wereld van vandaag is het marcro-ethische ge- bod van het «rijke) noorden: Heb minster kathedraal in Londen een oecumenische gebedsdienst gehouden, waarin de aartsbis schop van Canterburydr. Mi chael Ramsey (links' en de rooms-katholieke aartsbisschop van Westminsterkardinaal Hee- nan, voorgingen. De dienst werd o.m. bijgewoond door de premier van Engeland Edward Heath en de oppositieleider Harold Wilson. In juli verschijnt het verslag van I besprekingen tussen luthersen en rooms-katholieken, maar over welke punten het overleg ie gegaan en wat men aan resultaten mag vcr- I wachten, is nu al in Rome tijdens een lezing meegedeeld door Günther Gassman. lid van het oecumenisch onderzoekcentrum van de Lutherse Wereldfederatie. I Vier punten zijn besproken. Over eenstemming is bereikt over wat er I in het Nieuwe Testament omtrent het ambt staat. j Over het tweede discussiepunt 'de apostolische successie: dat is de op- I vatting dat de ambtsbevoegdheid in de kerk via een ononderbroken bis- j schoppelijke lijn moet teruggaan op I de twaalf leerlingen van Jezus) „is -18 IG en g"1 apstol n e» eidi ION öl' AAG De Nederlandse hockeyploeg staat dit week- ie uiterst belangrijke interlands te wachten in de figne van voorbereiding voor de Olympische Spelen us in München. Op de eerbiedwaardige cricket- i Lords in het Noorden van Londen worden zaterdag gekruist met Engeland en zondag in Watford, een van Londen met de ploeg van Groot-Brittannië. Het IsC-elftal zal de reis eveneens meemaken en zater- irds in het strijdperk treden met de Engelse junioren. van de Engelse reis. Leruit, dat bondscoach Bbergen 18 van de 20 de kernploeg zal meene- i Martinus Dijkerman, i Pieter Weemers zullen mei blessures moeten Ook Ties Kruize. Paul B Spits en André Bol de laatste tijd gesuk- *ondingen. maar zijn De laatste ontmoeting, I. In april vorig Jaar in 'idigde zonder doel- is het Europese kam- 11 september 1970 scha lde Engelsen in Brus- "'tin de halve finale Door Piet Kienhuis Zeer zwaar n ook voor de hand, dat 'bergen het Londcnse "zeer zwaar" be- *r". laat hij er di- "de uitslagen vind bet voornaamste. Als M'es maar positief uit- Britten zal de Ne- [8 overigens niet tegen- vergelijking show1 ^«ïialf jaar geleden nieuwe spelers in de opgenomen. Doel- man Barker heeft plaats moeten maken voor Mills, die momenteel iets hoger wordt aangeslagen. De tweede nieuweling is Rawal uit Ke nia afkomstig, die zich in de coun- t.ykampioenschappen heeft onder scheiden. Ook in het team van Groot Brittannië duiken de meeste spe lers op, die in Brussel al van de par tij zijn geweest o.a. in de ploegen van Ierland. Schotland en Wales. Coach Van Grimbergen over de strijd tegen Groot-Brittannië: ..Mis schien is die wedstrijd wat makke lijker omdat de Britse spelers wel licht minder op elkaar zijn inge speeld. De achttien spelers die de trip meemaken worden ook allen in gezet teneinde ze optimaal te kunnen testen. Onze derde keeper. Derek Doyer van HHIJC zal het doel van het C-elftal verdedigen en dus ook aan bod komen". Welisw-aar heeft de ploeg tijdens de toernee door Kenia opmerkelijke re sultaten geboekt met een zeer aan trekkelijke score, maar men trof lang niet allemaal tegenstanders van formaat. De Britten zullen bovendien ge- i brand zijn op zo goed mogelijke re- I sultaten omdat zij nog altijd niet he lemaal hebben verwerkt, dat zij het toernooi om het wereldkampioen- schap in Barcelona, oktober vorig j jaar. hebben gemist. Ab van Grimbergen heeft echter I goede hoop dat zijn selectie in Enge land aan de verwachtingen zal be antwoorden gezien de prestaties on der meestal moeilijke omstandighe- I den in Kenia. "Enkele nieuwelingen hebben daar bijzonder goed vol- daan", constateert hij. "Met uitzon - dering van Patty Mundt. die we dan ook hebben moeten laten vallen. Maar Van Lidth de Jeude van j Schaerweijde bijvoorbeeld is voor- j treffelijk voor de dag gekomen en Edo Buma van HHIJC heeft zich. vooral in de tweede helft van de Ke- niase trip. uitstekend geweerd. Ook Dijkerman van HGC heeft zich goed aangepast. Jammer dat hij niet mee naar Londen kan". "Wat Ties Kruize betreft, die heeft internationaal toch nogal wat moei lijkheden gehad zich aan te passen", i vindt de coach. „Niet natuurlijk wat zijn techniek betreft, maar hij speelt nog ivat te frivool hockey, waardoor hij grote kans lopt op blessures. Hij ontziet zichzelf te weinig en hij schermt zijn lichaam nog niet ge noeg af". Ingenomen toont de bondscoach zich met de terugkeer van Kick Tho le. "In het begin had hij het in Ke- j nia nogal moeilijk, voornamelijk 1 veroorzaakt door de harde velden. I waarmee lange spelers de meeste last hadden. Hij heeft zich echter weer magnifiek aangepast". Na de Engelse trip volgen nog in- I terlands tegen Belgie «uit» op 23 april en enkele dagen later «thuis» tegen WestDuitsland, de Europese titel houder. Gehoopt wordt voorts nog op een ontmoeting, enkele weken voor de Spelen, tegen wereldkampioen Pakistan. In de maand mei wordt uitgeblazen voor de laatste aanloop voor München, waarbij de spelers er echter terdege voor dienen te zergen conditioneel op peil te blijven. Voor de geselecteerden die met hun clubs niet aan de kampioenscompetitie deelnemen, zullen wedstrijden wor den georganiseerd om in 't ritme te blijven. Met ingang van 1 juni, hét gesloten seizoen voor hockey, gaat het er voor de Olympische uitverkorenen weer flink tegenaan. Vijf weekends zal de groep voor training bijeen komen en er wordt een campagne op touw gezet om geregeld wedstrijden te spelen tegen sterke Duitse en Belgische teams. De Belgische na tionale ploeg komt voorts nog "sta ge lopen" in Nederland en in die pe riode hoopt men vier wedstrijden te gen eikaar te spelen. LEIDEN In haar verslag over 1 1971 kondigt de commissie kinder- kantines aan om aan de gemeente Leiden subsidie te vragen. Onafhan- kelijk hiervan zal de commissie ook dit jaar proberen op meer plaatsen i in de stad kantines te krijgen. I De financiële start is goed ge weest. wat voor een groot deel te danken is aan de medewerküig van de gemeente en het bedrijfsleven. Als de kantine Morskwartler even wel niet meer kinderen zal trek ken. zal in de loop van dit Jaar een tekort ontstaan. De commissie heeft de indruk, dat de prijs van f 1 per dag voor ouders een probleem is. Als de gemeente subsidieert kan deze ouderbijdrage waar nodig worden verlaagd. Het is duidelijk dat Ruud va Vliet en Truus Verlind elkaar 'on der de korf' hebben gevonden. Hij speelt in het eerste van korfbal club De Algemene, zij is leidster van de pupillen, die gistermiddag bij de voltrekking van dit korf balhuwelijk op de trap van het Leidse stadhuis een erehaag vormden. (Foto Holvast) men het niet geheel eens gewor den". Het derde punt was het priester- I schap als sacrament. De werk com- missie heeft vastgesteld dat dwars door verschillende formuleringen heen. het geloof van rooms-katho- ieken en lutheranen dicht bi) elkaar liggen. De functie van de paus in de kerk was het vierde punt. De luthersen hebben zich bereid verklaard te er kennen dat de paus een symbool van eenheid voor de christenen is. Er is niet gesproken over eucharis* J tie en avondmaal, behalve over dè mogelijkheid om in enkele speciale gevallen «gemengde huwelijken I bijvoorbeeld» bij elkaar ter commu- nie te gaan. Op eerste paasdag zingt het da mes- en herenkoor van de Petrus- kerk aan de Lammenschansweg on der de eucharistieviering van halffelf voor de eerst emaal de Missa „Bene- i dicamus Domino" var. L. Perosi. I Don Lorenzo Perosi 18721956 j was dirigent van het koor van de Sixtijnse Kapel te Rome en compo- I nist van oratoria, cantates en vele missen. Bij de Nederlandse kerk- j zangers zijn vooral zijn tweestem- mige „Te Deum Laudamus" en de I driestemmige „Pontificalis" overbe kend. De Missa „Benedicamus' Do- l mino" wordt niet zo vaak gehoord. Het is een vierstemmige mis met i meerdere soli. Een bijdonderheid is. I dat ook het Credo van deze mis zal worden gezongen. Evenals met Kerst mis verleent de sopraan Ans Zwaan uit Amsterdam tijdens deze eucha ristieviering haar medewerking. Het geheel staat onder leiding van or ganist-dirigent Thijs Kramer Direct na Pasen zal dit koor de Kröningermesse van W. A. Mozart in studie nemen Om tot een goede uitvoering te komen is wel enige versterking nodig b(j de sopranen, maar vooral bij de tenoren. Ze zijn hartelijk welkom. Beroepingswerk LEIDEN In afwijking van voorgaande Jaren organiseert de schoolsportcommissie van de ge meente Leiden in de paasvakantie een tweedaags scholierentafelten- nistoernooi en wel op woensdag 29 en donderdag 30 maart. Er zal wor den gespeeld om individuele titels. Het toernooi wordt gehouden in de Vijf Meihal I NED. HERV. KERK j Beroepen te Ede C. van der Bcrgh I te Katwijk aan Zee. te Dirksland A. Breure te Westbroek, te 's-Graven- deel, G. J Voortman te Oud-Vos meer I te Bolsward J. Folkertsma te Apel- I doorn. Aangenomen het beroep door de ge- j nerale synode tot predikant buiten gewone werkzaamheden «geestelijke verzorging luchtmacht» B W. Ok- ma te Laren. Bedankt voor Sneek. H. D van I Hoogstraten te Middelharnis. voor I Terheijde aan Zee C. Hoogendoom j te Oudelande-Ellewoutsdijk. voor Wageningen J. Kooien te Werken- I dam. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt buiten verband) Beroepen te Barendrecht K C. Smouter te Breda 1 Bedankt voor Arnhem L. W. O. Blokhuis te Wezep.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11