Afspraken in Kamer De geheime werkafspraken van het kabinet r ISPELTURIGHEID WERD MEISJE BIJNA FATAAL Volgende week debat Betere vergoeding huurders die huis moeten verlaten „Hoestbui op wielen" te koop WOENSDAG 15 MAART 1972 BINNENLAND PAGINA 7 De volledige lijst van geheime werkafspraken van het kabinet Biesheuvel ziet er als volgt uit: De regeringsfracties zullen geen initiatiefontwerp indienen tot invoering van het districten stelsel. Het kabinet zal een door het parlement aangenomen ini tiatief-ontwerp niet contrasig neren. Bij de benoeming van Com missarissen der Koningin en burgemeesters is overleg moge lijk over de kwaliteiten, niet over de persoon. Aan de mogelijkheid van sub sidiëring van de politieke partij en kan een interne studie wor den gewijd. Vrije kwestie: het kabinet zal zich nader beraden over het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp op de gewestvor ming. Onder het hoofdstuk demo cratisering van de onderneming zijn de regeringsfracties gebon den aan het principe van het beroepsrecht van de onderne mingsraad. De mate van uit werking is een vrije kwestie. De inspraak in het werkmi lieu mag nietleiden tot uitbrei ding van het apparaat van de arbeidsinspectie. De functie van commissaris algemeen belang zal in de kabinetsperiode nader worden bezien. Inzake het regionaal beleid werd bepaald dat de opbrengst van de investeringsheffing zal worden geneutraliseerd en. in een periode van laagconjunc tuur. worden bestemd voor de zwakke regio's. Studie over de mogelijkheid om *voor het regionaal beleid 'n grotere financiële zekerheid te scheppen door een deel van de rijksopbrengsten uit aard gas hiervoor af te zonderen. De terugdringing van de overbesteding zal ter hand worden genomen met een op trekking van de collegegelden tot f 1.000, ook voor vijfde- en ouderejaars studenten. De colle gegeldverhoging wordt voor beursalen niet volledig in de studietoelage gecompenseerd. Gestreefd zal worden naar een evenwichtiger afweging tussen rijks en gemeentelijke investeringen. Voor ministers en staatssecretarissen wordt 'n matiging van de inkomens toe gepast, waarbij er geen reële salarisverbetering in zit. Herwaardering overheidsuit gaven: aanvaard wordt dat het complex van maatregelen t.a.v. het wetenschappelijk onderwijs er toe kan leiden dat maatrege len zullen moeten worden ge troffen om de toestroming van 6tudenten in te dammen. Coördinatie van het beleid t.a.v. het wetenschappelijk on derwijs is gewenst teneinde het aantal leerstoelen en specialisa ties zoveel mogelijk te beper ken. Bij de waterstaatswerken zijn studies op korte termijn over eengekomen over Oosterschelde, Amsterdam-Rijnkanaal, Mar kerwaard en veenkoloniaal lei dingproject. In de veewet 1920 wordt het eigen risico van de staat be perkt door b.v. o.a scherper veterinair toezicht. Dit mag echter de exportbelangen niet schaden. Ruilverkaveling: een ministe riele commissie, zou voor 1 Ja nuari 1972 aan de ministerraad een voorstel doen betreffende 't verder te voeren ruilverkave- lingsbeleid. Intussen zouden alle nieuwe ruilverkavelingsprojecten ter waarde van f 10 min of meer aan deze commissie ter beoorde ling worden voorgelegd, voordat zij door betrokkenen worden gestemd. In de regeringsverklaring zou den, volgens de werkafspraken, de criteria die bij de keuze van de knelpunten werden ge hanteerd, nader worden uitge werkt Sociale verzekeringen: uit bouw van de volksverzekering arbeidsongeschiktheid. Vroeg- gehandicapten ontvangen pas een uitkering vanaf hun meer derjarigheid. Ook de oud-inva liden-zelfstandigen zullen on der deze regeling worden ge bracht. In de algemene wet bijzonde re ziektekosten kan van overhe veling „eerste Jaar" en extra murale zorg voorlopig geen sprake zijn. Bij bevriezing kinderbijslag voor het eerste en tweede kind behoeven voor de laagstbetaal den geen compenserende maat regelen te worden getroffen. Studies werden overeengeko men over de mogelijkheden tot vernauwing van de mazen in de wetgeving, over het cumula- tievraagstuk en over de uitvoe ring van de werkloosheidswet („passende arebid">. Hangende het onderzoek blijft de vermogensbelasting gehand haafd op 0,6 pet. De mogelijk heid van een progressief tarief in de vermogensbelasting kan in de studie worden betrokken. Onder „openbaar vervoer" valt de afspraak te lezen dat openbare vervoersvoorzieningen van de gemeenten uit het ver- keersfonds kunnen worden ge financierd, zover het rijk hier aan zijn fiat heeft gegeven. Verder geeft dit hoofdstuk een motorrijtuigenbelasting op niet rijdende auto's te zien. De regeringsfracties zullen geen initiatieven nemen die de afspraak inzake de omroepwet doorkruisen. Het kabinet kan een studie wijden aan de in richting van een derde televisie net. De keuze tussen een regionale radio op basis van verschillende artikelen van de omroepwet wordt overgelaten aan het kabi net, dat hierover unaniem moet beslissen. De financiering van de regionale programma's mag die van de landelijke program ma's niet aantasten. Verhoging van het luister- en kijkgeld is op termijn in elk geval niet in 1972 niet uitge sloten. De Wereldomroep ont vangt in de komende kabinets periode geen rijksbijdrage. Radio Veronica: de VVD be houdt zich het recht voor wijzi gingen van beperkte strekking voor te stellen op het wetsont werp tot aanpassing van de na tionale wetgeving in verband met de ratificatie van het ver drag van Straatsburg. Abortus provocatus enz. *t Kabinet zal een commissie in stellen ter advisering over de waarborgen in de wetgeving met betrekking tot geneeskun dige ingrepen met belangrijke psychische, ethische. Juridische en sociale aspecten (orgaan- transplantaties. euthanasie, hersenoperaties, castratie of ste rilisatie). De invoering van lotto en ca sino is een vrije kwestie. Enige verhoging van kansspelbelas ting is afgesproken, bij invoe ring van de lotto dient zo moge lijk de middenstand te worden ingeschakeld. Inzake de democratisering van de publiekrechtelijke- bedrijfsorganisatie is overeen gekomen de behandeling van het wetsontwerp-Roolvink ge schorst te laten. Over het rapport-Van Wal- sum inzake de verhouding tus sen kerk en staat: subsidië ring afgewezen. Verhoging van de door het kabinet-De Jong voorgestelde afkoopsom is niet uitgesloten. Onder het kopje „reclame" staat een studie vermeld over wettelijke maatregelen tegen agressieve verkoopmethoden en misleidende reclame. Ook ligt er een afspraak over verruiming en vereenvoudiging van adoptie. Het onderscheid staatssecre taris-onderminister wordt afge wezen. Herverkaveling en com petentiekwesties tussen de de partementen zou in de forma tieperiode moeten worden ge regeld, voordat kandidaat-mi nisters werden gepolst. Positieve opstelling ten aan zien van de verlangens van Su riname en de Nederlandse An tillen met betrekking tot herzie ning van het statuut voor het koninkrijk, waartoe ook Ne derland het initiatief moet kun nen nemen. Overleg met Suriname en de Nederlandse Antillen over* het beginsel, dat het recht op vesti ging op basis van weerderkerig- heid dient te worden bepaald. (Van onze politieke redactie) M DEN HAAG Volgende week dinsdag zal de Tweede ®amer spreken over de lijst met zogenaamde „werkafspra- Men", die naast het, regeerakkoord in juni van het vorig lar door de toenmalige vijf fractievoorzitters van de hui- ge regeringscoalitie zijn gemaakt. Deze afspraken bleven vorige week geheim. Vrijdag gaf premier Biesheuvel op (n wekelijkse persconferentie toe, zulke afspraken waren ge- vaarna zowel bij de oppositie de regeringsfracties werd ingedrongen op openbaarmaking e gehele lijst afspraken, as oppositieleider drs. Den pl (PvdA), die in de Kamer giste- ;en spoedig debat aandrong: la het debat over de regeringsver- aring in augustus van het vorig ar moeten wij het allemaal nog overdoen. Wij zullen de weder - öoorte van het kabinet-Biesheuvel ider nog ongunstiger gesternte gaan Ambassadeur Indonesië in ons land ICHIPHOL Bijna het gehele rsoneel van de Indonesische di-, lomatieke diensten in ons land was stermiddag op Schiphol aanwezig, n de nieuwe Indonesische ambas- deur, luitenant-generaal H. Ratu- irwiranegara Alamsjah, welkom te eten. ambassadeur gaf een schriftelij- verklaring uit, waarin de relaties ïn Nederland en Indonesië ge urende vier eeuwen "nog nooit zo Kd als tegenwoordig" worden ge- »emd. "Voor de bevolking en de jn sering van Indonesië is Nederland st enige land in Euopa, dat onze loblemen volledig kent en be- i'Jpt", aldus de verklaring. de vijf regeringspartijen al overeen gekomen. dat de Kamer op de hoog te zou worden gesteld van de des tijds gemaakte afspraken: „na alle publicaties en misverstanden". In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer schreef de mi nister-president gisteren o.m.: „Deze werkafspraken waren en konden ui teraard slechts richtsnoer zijn voor de toenmalige vijf fractievoorzitters, alsmede voor de ministers die tot het Kabinet toetraden. De fracties en uiteraard dus ook de latere voor zitters ervan zijn slechts gebonden aan het regeerakkoord". DEN HAAG De regering wil een betere regeling van de schade vergoeding voor huurders van wo ningen. die als gevolg van onteige ning moeten worden ontruimd. Mi nister Van Agt (justitie) heeft dit in de Tweede Kamer meegedeeld. Hij kwam daarmee voor een groot deel tegemoet aan wat de PvdA-frac- tie in een motie heeft gevraagd. Te gen een onderdeel van de motie had de bewindsman echter bezwaar. Hij wil niet een "in principe uniforme" regeling. Zo'n regeling kan erop neerkomen, dat alle verjaagde huur ders eenzelfde bedrag moeten krij gen. Dat vond de minister te ver gaan. Een verzoek van het Kamerlid Geurtsen (VVD) wees minister Van Agt af. Geurtsen had gevraagd om instelling van een staatscommissie, Geen normen voor hinder wetvergunning AMSTERDAM (ANP) De meer derheid van Nederlandse gemeenten beschikt niet over eensluidende nor men op grond waarvan hinderwet vergunningen kunnen worden afge geven. Bij een onderzoek van het „Milieucomité Nederland" naar de mate van bodem-, lucht- en water verontreiniging noemden de 369 mee werkende gemeenten 24 normen voor h inderwetvergirnnin gen Van enige centrale coördinatie is echter nauwelijks sprake, aldus het comité in een rapport dat dinsdag openbaar is gemaakt. Het comité heeft bij de gemeenten een grote mate van ondeskundigheid gecon stateerd. Volgens hen dient de over heid op korte termijn stappen te ondernemen voor de noodzakelijke coördinatie en om uniformiteit in het beleid aan te brengen. Procedurefout bij verkiezing D6()- voorzitster DEN HAAG - ANP) Op het half jaarlijkse partijcongres van D '66 op 7 november in Biddinghuizen, is een fout gemaakt bij de benoeming van mevr. R. van der Scheer en de heer M. van Gils tot resp. voorzitster en politiek secretaris van de partij. Dit heeft de geschillen commissie van D '66 meegedeeld, na een onder zoek op verzoek van het lid H. Gie- len. Na het staken van de stemmen op het partijcongres had het hoofdbe stuur uit zijn midden een voorzitter en politiek secretaris moeten kiezen in plaats van een herstemming te houden. Volgens een woordvoerder van D '66 zou in dat geval de keus ook op mevr. Van der Scheer en de heer Van Gils gevallen zijn. "Na afloop van een congres pluizen wij altijd na of alle procedures wel correct verlopen zijn. De laatste keer is er inderdaad een fout gemaakt", zo zei hij. Vijf scholieren hebben een pa alzit-demonstratie" gehouden ten bate van een actie voor ont- ENSCHEDE Tom Manders' "hoestbui op wielen" de auto die de onlangs overleden artiest Dorus in zijn shows gebruikte is te koop. Er is al iemand die de wagen wil kopen voor zevenduizend gulden. De "hoestbui" staat nu op de da- mesbeurs in Enschede. Aan het einde van de beurs zal worden be kend gemaakt voor welk bedrag de oude auto is verkocht. De verkoop blijkt noodzakelijk om dat Tom Manders nog een groot aantal openstaande rekeningen heeft achtergelaten. De familie Manders hoopt met de opbrengst van de auto een deel van deze rekeningen te kunnen betalen. Torpedojager beschoten Giste ren in de vroegte is de Franse torpe dojager ..Du petit-Thouards" be- wikkelingshulp. Zij slaagden er in schoten door geschut opgesteld op de voorgenomen tijd van vijf uur het eiland Perim, dat ligt in de zui- op hun meters hoge standpunt uit j delijke toegang tot de Rode Zee. te zitten en verdiendendaar- j Vijf Franse matrozen werden ge- mee een bedrag van f 1160.— dat (wond. Het eiland vormt een deel van door verschillende bedrijven be- ide volksrepubliek Zuid-Jemen, het schikbaar is gesteld. voormalige Aden en aangrenzende I gebieden. die de problemen, welke voor anderen dan eigenaren en zakelijk gerechtig den voortvloeien uit streek- en be stemmingsplannen en onteigeningen, moet bestuderen. Zo'n commissie zou verwachtingen wekken waarakn niet kan worden voldaan, zei de be windsman. Natuurgebied ontsnapt aan vernietiging BUSSUM Het gebied rond het Naardermeer, Nederlands oudste natuurgebied, is gisteravond aan vernietiging door vuur ontsnapt. Anderhalf uur lang vocht de brandweer tegen een brand in het riet langs de spoorbaan Amsterdam- Hilversum. Vermoedelijk is een weggeworpen brandende sigaretten peuk uit de trein oorzaak van deze felle brand. Het riet verbrandde over een lengte van ongeveer een kilometer. De ze ven meter brede sloot, die de riet kraag scheidt van de rest van het natuurgebied, voorkwam dat ook dit gebied in vlammen opging. •-OVERTENTIF rook met Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export Advocaat„Stuur Eddie terug naar Curagao" kwam uit Curasao zonder hier "nd te kennen. Zijn eenzaamheid afschuwlijk. tot hij een 18-jari- kndgenote leerde kennen op wie radeloos verliefd werd. Dane is al f «Had hij haar maar nooit ont- I yell", zei gisteren Eddies advocaat de Haagse rechtbank Eddie zelf zat zwijgend op zijn stoel. De ge- )te aan de noodlottige ontknoping zijn grote liefde hield hem de je zitting vrijwel sprakeloos. Minka was een gestichtsmeisje dat met Jongens had leren om- an In het vrij gevoch ter Neder - anno 1971 haalde zij haar ade in, tot Eddies wanhoop. Hij werkte als een paard om Minka met dure geschenken blijvend aan zich te binden. Minka gaf hem een eindeloze reeks pesterijtjes retour die er alle op waren gericht Eddie Ja loers te maken. Haar succes kostte haar bijna het leven. Nadat zij voor de zoveelste keer was „vreemdgegaan" kreeg haai kat en muis-spel een bloedig einde in de avond van 20 augsutus, toen Minka door Eddie op de brommer naar Voorburg was gebracht, waar zij werkte en woonde in een bejaar dentehuis. Drift De hele avond had Eddie al ge probeerd het „uit te praten" en ook voor de deur van het oudeliedenhuis 'in de Herenstraat soebatte hij Min ka dat zij hem dan tenminste zou aanhoren Maar het wispelturi ge mooie meisje stopte haar vingers In de oren en riep dat het uit was tussen hen. Toen greep Eddie in blinde drift het scherpgeslepen eetmes dat hij altijd op zak had sinds hij was bedreigd door een groepje landgenoten. In een fractie van een seconde maakte hij van zijn aanbeden geliefde een ziel togende patiënte voor de operatieta fel. Rekening Minka's levensgevaarlijke wonden zijn thans weer geheel hersteld. Aan Eddie werd gisteren door officier van justitie mr Van Steenderen dp re kening gepresenteerd. Acht maanden gevangenisstraf twee maanden voorwaarde lijk. zo luidde de eis van de officier, die hierbij rekening zei te houden met het feit dat Minka door haar eigen gedrag dit drama in grote ma te heeft mogelijk gemaakt. Advocaat mr. R. N. Schutte bepleit- te ontslag van rechtsvervolging om- 1 dat men zijns inziens Eddie diens I daad niet zou kunnen toerekenen. Eddie wil graag terug naar Curacao. Iedereen vindt dat ook het beste voor hem. Maar omdat de Jongeman ondanks zijn harde werken, geen I geld heeft voor de reis. vroeg mr. Schutte aan de rechtbank om als bijzondere voorwaarde in het vonnis te bepalen dat Eddie terug moet. zo dat de gemeente Den Haag inge volgde de hiervoor bestaande rege ling het reisgeld zal betalen. Vonnis 28 maart.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7