aufobeurs leiden Studentenlichting van '72 fan nergens op rekenen Paasvee in Leidse hal van overal „Rembrandt" kwam goed uit thriller Spooktrein ids AZ Aerlegt uw bouw J. HARLAND 25 JAAR BIJ GEMEENTE LEIDEN IJSDAG 15 MAART 1972 LEIDEN LEIDEN —Volgende week don derdag is de heer J. Harland, op zichter bij de dienst vopr de Groen- oordhal, vijfentwintig Jaar in dienst van de gemeente Leiden. Hem wordt van 5 tot 8 uur een receptie aange boden in de directiekamer van de Groenoordhal. De heer Harland (49) kwam na een loopbaan in de binnenvaart op 23 maart 1947 als assistent-brug- I wachter in dienst van de gemeente Hij werd vervolgens brugwachter 2e I en le klas en in 1963 markt- en ha venopzichter, welke promotie hem in het ziekenhuis werd meegedeeld. Ook was hij ijsbestrijder van de gemeente. Toen de markt- en havendienst in 1970 werd opgeheven, ging de jubi laris over naar de Groenoordhal, waar hij vooral op de veemarkt een bekende figuur is. Hij is hoofd van de Inwendige dienst en heeft als zo danig met opbouw van de hal voor de verschillende gebruikers te ma ken. Voor GOUDEN Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 al van punten is reeds over- Bming bereikt. Zo gaan de ctenbureaus directer samen- Ook met de twee projecten- zal dit het geval zfjn. De 'XJtrlijke bureaus blijven wel j maar ze gaan onder één di- vallen. Eén en ander zal er t leiden, dat de nieuwe zieken- in Leiden en Utrecht vrijwel t k van bouwvorm worden. bu is de coördinatie op gang gj n, waar minister De Brauw 7itn nnlanixR pphnuden werk- 1 voorwaarde VOOT het ophef - 1 de bouw stop. LEIDEN Gisteravond voerde het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest den van Paul Korenhof, die de schooltoneelolub van de de thriller „De Spooktrein" van Ar- Rembrandt-Scholengemeenschap in nold Ridley op. De regie was in han- groenoordhal, elke donderdag 10-22 uur öeurs en veiling voor occasions met ANWB-keuring en/of Bovag- garantie inkoop- en verkoopbeurs voor particulieren en bedrijven veiling: 19.00 uur. aangetrokken is van de koninklijke toneelvereniging „Litteris Sacrum". Het thpma van het stuk is alge meen bekend en deed vooral bij de ouderen onder de aanwezigen ver trouwd aan. Immers, nog voor de oorlog vond ditzelfde stuk gestalte in een Nederlandse speelfilm, met lo catie in Nederland. De inhoud bleek, voor de jeugd echter geheel nieuw; gelachen werd op onverwacht- komische momenten spontaan en verre van gekunsteld. Het was echter, de inzet van de spelers en speelsters niet onderschat tend. toch duidelijk te merken, dat dit toneel gedurende drie jaar een wat statisch element in zich droeg. Vooral Teddie Deakin, gespeeld door Jan Dullemeyer verviel soms onge wild in een wat onduidelijk, gehaast gemompel. Er waren soms haast onmerkbare hiaten die waren ontstaan, omdat men duidelijk niet goed op elkaar was ingespeeld en de routine mis te, waarop „geëngageerd toneel" ge bouwd hoort te zijn. Tot zover de kritische kantteke ningen, die gelukkig minder in aan tal bleken dan de lovende woorden voor dit enthousiaste gezelschap. Hoe genoten we niet van Miss Bour ne, gespeeld door Ellen Zondervan, die juist in die kleine zinnetjes zo goed naar voren kwam en steeds weer de lachers op haar hand wist. En hoe snedig waren vaak niet de met dodelijke ernst uitgesproken uit roepen haast van Jan Dullemeyer, die door zijn gedegen rolvastheid en de verve, waarmee hij Teddie Da- kin gestalte gaf, snel het wat onge controleerd articuleren deed verge ten. Nee, we zouden de spelers, c.q. Paul Korenhof, tekort doen, als we onze algemene indruk wat negatief weer gaven. Hoewel Paul zelf ook vond dat het gebrek aan werkelijk talen» hem wat beperkte in zijn mogelijk heden, heeft hij toch bewust getracht zo hoog mogelijk te reiken En dal is hem, het hem beschikbare mate riaal (tekst» in aanmerking geno men aardig gelukt. Drs. Dick Couprie: "kans op door venei] zing". (Foto Holvast» Collegegeld Maar hoe groot is de invloed van de f 1000 collegegeld? De Leidse s tu- dentendecaan drs. A. Visser ver wacht 30 tot 40 procent méér aanvra gen om eèn studiebeurs, als gevolg waarvan veel studenten pas in sep tember of oktober te horen krijgen, of hun verzoek is ingewilligd. Zal dit doorwerken in de animo om te gaan studeren? En wat zijn de gevol gen van eventueel nog komende stu dentenacties om het verhoogde colle gegeld te boycotten (lees: niet te be talen)? De onzekerheid blijft. Wellicht weet de computer ifl'faei meer. Ria uit de Groenoordhal heeft het vak helemaal geleerd: poseren met een koe. Gisteren deed ze het heel charmant met de kam pioenskoe. op de paasveetentoon- stelling. (Foto Holvast) LEIDEN Van de twintig paas- veetentoonstellingen, die ons land vroeger kende, zijn er nog maar ze ven over Het is triest, dat de Leidse slachtveetentoonstelling op losse schroeven is komen te staan juist op het moment, dat ze de grootste van de zeven is geworden. Die groei is veroorzaakt door het opheffen van andere temtoonstellin- gen. Het verdwijnen van de Rotter damse expositie door het wegvallen van gemeentelijke steun heeft wel de belangrijkste invloed gehad. Daardoor durfde het VEBO-best-uur de show te verplaatsen van vrijdag- marktdag naar een gewone dinsdag. Wat aanvoer betreft was het gis teren een succes. In de Groenoord hal werden 325 dieren aangevoerd, puik slachtvee uit het eigen ge bied, maar voor een groot deel van ver daarbuiten. Buiten blaarkoppen en zwartbont waren er de witte koeien, bekend uit Frankrijk en België, die in Branbant nu ook wor den gefokt, omdat de prijs van dit vlees hoog ligt. En èen hoge prijs hebben deze fokkers nodig. F Bikker, de nieuwe secretaris van het produktschap voor vee en vlees, zei bij de opening, dat de produktie van rundvlees een kapitaalintensief en arbeidsintensief bedrijf is.- De structuur van het ge- midde;de Nederlandse bedrijf is daarom aangewezen op de melk veehouderij. Van overheidszijde wordt getracht de produktie te be vorderen. De beleidsinstanties heb ben hiervoor aandacht, al is er een verschil van inzicht over de manier waarop. Hoe dan ook, nog altijd zijn er heel wat fokkers al wordt hun aantal minder die bereid zijn ho ge vervoerskosten te betalen om een koe of varken in te zetten op een tentoonstelling. De wedstrijd blijkt nog altijd een boeiend element. P. Taam uit Edam bracht de kampioenskoe in, een uitstekend zwartbonte, die maar net aan een koe van de Zevenbergse gebr. Van Lint- versloeg. Deze Brabantse fok kers haalden nog een aantal prijzen weg op de VEBO. In het verspredingsgebied van on ze bladen gingen kampioerasrozetten naar dieren van P. Roos uit Ter Aar (2x), mevr. v.d. Werf-Kooter (2x) uit Hazerswoude, E. C. West geest uit Wassenaar (2x), N. C. T. H. Koot uit Hazerswoude en W. van Schaik uit Bodegraven <2x). Hoog ste prijs bij de varkens ging naar een dier van P. v.d. Poel uit Zoeterwou- de. Ereprijzen, of eervolle vermel dingen verwierven voorts slagerij Van Vliet uit Alphen aan den Rijn, mevr. v.d. Werf uit Hazerswoude en E. C. Westgeest uit Wassenaar. Kennelijk had VEBO-penning- me es ter M Weima gedurende de ten- toonsteUingsdag weer enige moed gekregen op de toekomst, ondanks het intrekken van de subsidie van de gemeente Leiden. Aan het einde riep hij alle deelnemers toe: tot vol gend jaar. ,EIDEN Straks studeren? Dat is inderdaad nog maar )de vraag voor de scholieren op het punt staan eindexamen te doen. De universiteiten kunnen al jarenlang de ch jiende studentenstroom nauwelijks verwerken. Die situatie is er dit jaar niet beter op rorden. Ruimtegebrek en personeelstekort worden steeds nijpender voelbaar. In Lei- geldt dat met name voor de vakken geneeskunde, farmacie, psychologie, pedago- sociologie, rechten, Spaans, Nederlands, geschiedenis, Engels en biologie, aeZiehier in september één van deze studierichtingen wil volgen, doet er goed aan daar (te vast op te rekenen. Er is maar beperkte plaatsing mogelijk. Het overschot moet 0te, peien naar een andere universiteitsstad ofeen jaartje wachten, in het uiterste :r et liggen de zaken momenteel. En Ik jdere universiteitssteden staat e Ser al niet veel anders voor. üt bijvoorbeeld, heeft duidelij- rat Me Kat getrokken voor 17 studie- anjk Dat is meer dan de helft 11e richtingen die daar zijn. wonder, dat conrector Van lerJn (Louise de Coligny scholen- inj nichap) onlangs in de Leidse slteitsraad gewag maakte van lidelijke onrust op de scholen, zijn eindexamenkandidaten, Qg" tudieplannen aan toe? Nie- die het exact kan zeggen, jaar factoren zijn Be de onzekerheid nog opvoe il ,'v^t)EN Het Academisch Zie- b te Leiden is intensieve be- igen begonnen met het AZ in 4g[ t. teneinde te komen tot een reeta)verleg de plarLning van de inlB l academische ziekenhuizen. ™beide steden zullen worden ge ren. Wat is bijvoorbeeld het effect van de verhoging van de collegegel den tot f 1000 op de studentenaantal len? Drs. Dick Couprie, de voorzit ter van de Leidse universiteitsraad: "God zal het weten". Voor zover het vorenstaande al te paniekerig mocht overkomen: er wordt natuurlijk wel iets onderno men. Zo is de Academische Raad (een advieslichaam voor de minis ter, waarin alle universiteiten zijn vertegenwoordigd) inmiddels overge gaan tot het vormen van werkgroe pen bepaalt aan de hand van de on dertussen door de universiteiten op gegeven maximale studentenaantal len (ook al weer per studievak) hoe veel studenten er landelijk een be paald vak kunnen gaan volgen. Die uitzoekerij moet vóór 1 mei rond zijn. Ruwe schatting In de loop van april hoopt men na melijk een eerste ruwe schatting te kunnen maken van de aantallen, nieuwe studenten. Dat kan gebeu ren aan de hand van de landelijke studie-aanmelding, die minister De Brauw dit jaar heeft ingevoerd. Aanstaande eerstejaars moeten zich vóór 15 apriil per standaard-formu- Lier (te krijgen bij de universiteiten) hebben opgegeven. De Brauw wil daarmee een landelijk overzicht krijgen en tevens vermijden dat de slimme figuren zich bij twee univer siteiten tegelijk opgeven om meer kans te maken. Begin mei moet het dan mogelijk zijn om twee zaken tegen elkaar af te wegen: de vraag naar studie en de (beperkte) studiemogelijkheden. Op grond van die balans, zo wordt verwacht, zullen de werkgroepen van de Academische Raad de minis ter voor sommige studierichtingen, om een studentenstop moeten vra gen. De Leidse universiteit zal zich vermoedelijk zij het scho^voetend bij zo'n besluit neerleggen. In de loop van mei zal de computer alle studie-aanvragen van toekomsti ge eerstejaars hebben verwerkt. Dan zou al globaal kunnen worden opgegeven wie toegelaten kan wor den. Maar een probleem is: dan hangt de examenuitslag nog in de lucht, want het gros van de eind examens wordt pas eind mei. begin juni afgerond. Hoe dat allemaal wordt geregeld, is nog één van die duistere zaken van dit ogenblik. Loting Een ander punt is: hoe wordt uitge maakt wie er mag gaan studeren bij een eventueel "teveel?" Het ver moeden bestond even, dat de eind- examencijfers daarbij een rol zouden gaan spelen. Maar deze zullen toch niet in de overweging worden be trokken. De selectie zal, voor de stu dierichtingen waarvoor een stop af gekondigd wordt, via loting verlo pen. Een stuk toekomst hangt dan af van een simpele greep in een bak na men. Eerst worden de studenten "uitgesmeerd" over de universitei ten (vandaar dat ook opgegeven moet worden wat de tweede studie plaats van voorkeur is en ook: welk vak men als het oorspronkelijke keuzevak is "uitverkocht" als één na liefste zou willen doen) en vervolgens bepaalt het lot. Een zijdelingse opmerking: bij de ze voorgestelde procedure laat het zich raden, dat degenen die in sep tember herexamen doen, de meeste kans lopen om de boot te missen. Ze moeten dan genoegen nemen met een tweede studie-keus of op de boot van volgend jaar wachten. Eén en ander moet niet prettig klin ken in de oren van aanstaande stu denten. Hoe somber ziet het er in werkelijkheid uit? Wat Leiden treft: sommige studierichtingen (so ciologie en medicijnen bijvoorbeeld) zijn nu al tot acuut noodgebied ver klaard en wat de andere aangaat (psychologie, pedagogie, sociologie, rechten, Spaans, Nederlands, En gels, geschiedenis en biologie) merkt universiteitsraadvoorzitter drs. Dick Couprie op dat men er in elk geval al rekening mee moet houden dat men niet in de stad van voorkeur colleges kan gaan lopen, maar naar een universiteit elders in het land wordt verwezen. Belangrijk in dit verband zijn uiteraard de aantallen eerstejaars, dit jaar. De tot dusver gemaakte schattingen zijn telkens gecorrigeerd Verwacht wordt wel, dat de Jaar lijkse groei zich vertier zal afteke nen. Het mammoet-effect (de "zak" in het aantal eerstejaars als gevolg van de overgang van 5-jarige hbs, naar 6-jarige atheneum) zorgt volgend jaar voor een kleine adem-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3