„EIDSCH DAGBLAD W allace overwinnaar van lorida Hoessein komt met plan voor federatie Deens vliegtuig stortte neer bij Doebai: 112 doden vandaag umphrey klasseert zich voor Muskie en McGovern NA ZEEREIS IN HET ZIEKENHUIS IEL ZON LEIDSCH DAGBLAD tet/ms (pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 MAART 1972 No. 33658 jteur: G. Koopman ufdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bij vooruitbetaling?giro 57055, losse nnmmers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 2504L Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur| WASHINGTON De voorverkiezingen in de Ameri ge staat Florida zijn vooral een succes geworden voor ama's gouverneur George Wallace. De overwinning n niet onverwacht, maar dat hij 43 procent van de ocratische stemmen zou halen, had niemand kunnen en. President Nixon kreeg bij de Republikeinen een marge met 87 procent. Zijn enige andere tegenstan- ïet ultra-conservatieve lid van het Huis van Afgevaar- John Ashbrook kwam met negen procent nauwe- ibod. wee top-stembusattracties van nocratische partij in de voor ingen in New Hampshire, de matoren Muskie en Me moesten het afleggen tegen Jiende Humphrey die als eindigde achter Wallace met jent van de stemmen. Muskie legen procent en McGovern onverwachte succes lumphrey betekent dat de ;e vice-president en kan- in 1968 tegen Nixon nog steeds ji sterke aanhang beschikt, omdat gebleken is dat nog een lot deel van zijn stemmen af- is van zwarten. Dry Jackson zich te plaatsen, nprhey hem echter met drie 'heeft geklopt, wordt hij'naü- meer aanvaardbaar ge- ör de Democratische conven- de uitslag in Florida voor tegengevallen en hij het in impshire ook niet zo best Muskie nog steeds wd worden als de meest be- er bezuinigen n IV2 miljard HAAG De bezuiniging voor ende rijksbegroting-1973 zal ijnlijk belangrijk méér moe ragen dan de anderhalf mil- ilden die tijdens de parle- behandeling van de rijks- 1-1972 reeds werd genoemd, het ministerie geen cijfers 'Hikt de. veronderstelling ge- dat het te bezuinigen be zen de twee miljard gulden zal zijn. Definitief zijn die uiteraard niet: de nota iu onderwerp van overleg e departementen en zal ook kabinet uitvoerig aan de uen voordat de cijfers aan worden toegezonden. t verwacht van vanavond tot vond: droog en in het alge- II innig weer met een zwakke 5e wind tussen oost en zuid- öimumtemperaturen rond 3 maxima morgen ongeveer 14 aden. (opgemaakt om 12.40 uur) langrijke Democratische kandidaat. De eigenlijke strijd tussen Muskie en Humphrey, die zich nog daarvoor met verrassend goede kaarten heeft weten te klasseren, zal zich binnen kort gaan afspelen in de voorver kiezingen in Wisconsin die op 4 april zullen worden gehouden. Hum phrey had daar al een kleine voor sprong op Muskie, omdat hij afkom stig is uit de naburige staat Minne sota. AMMAN (Reuter, AP) In een rede waarnaar in het Mid den-Oosten reikhalzend werd uitgezien, heeft Koning Hoessein, zoals al werd ver wacht, vanochtend de vorming van semi-autonome staat op de westelij ke Jordaanoever voorgesteld. Deze staat, die Palestina zou moeten he ten, zou moeten opgaan in een fede ratie met het huidige Trans-Jorda- nië (oostelijke oever) onder één re gering, één leger en één koning. Hoessein. Gisteren was Hoesseins plan al uit gelekt toen een blad in Libanon het deed' voorkomen alsof Hoessein met de Israëliërs al tot overeenstemming over een dergelijke federatie was gekomen, ook het officiële Iraakse persbureau berichtte dat en citeerde daarbij de hoofdpunten van zo'n ak koord. «Zie daarvoor pagina 9) De voorstellen die de 36-jarige ko ning dan eindelijk op een speciale bijeenkomst in het koninklijk paleis met vooraanstaande notabelen van zowel de westelijke als oostelijke Jordaanoever bekendmaakte, heb ben niet nagelaten direct al veront waardigde reacties in de Arabische wereld op te roepen. In radio-, en perscommentaren uit Egypte, Syrië, .Libië en Irak wordt Hoessein er van beschuldigd, dat zijn plan een eerste stap is op weg naar vrede tus sen Jordanië en zijn aartsvijand Is raël. Van de zijde van de Palestijnse verzetsstrijders is meegedeeld, dat deze van plan zijn een regering in ballingschap te vormen. Het plan van Hoessein is een komplat met als bedoeling, het vernietigen van de commandobeweging en het liquide ren voor eens en voor altijd van de Palestijnse zaak. In Beiroet heeft de oproerpolitie, uit vrees voor bestorming door guer rillastrijders en sympathisanten pos- sities ingenomen ter bescherming, van de Jordaanse ambassade en het kantoor van de Jordaanse lucht vaartmaatschappij De regeringsleiders van Egypte, Sy rië en Libië hebben gisteravond uit voerig over Hoesseins plannen ge sproken, maar nog officiëel geen standpunt ingenomen. President Sa- dat van Egypte vertrok vanochtend Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 30 maart 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer Lelden. naar de Soedanese hoofdstad Char- toem om de jongste ontwikkelingen met zijn collega Noemeiri te bespre ken. Noemeiri heeft zich vorige maand voorstander getoond van grotere steun aan de Palestijnse guerrillastrijders. Premier Meir, van Israël zal vermoedelijk morgen het standpunt van de Israëlische re gering bekendmaken. Na zijn klinkende overwinning verscheen de gouverneur van Ala bama met zijn tweede vrouw Cor nelia, gisteren in zijn hoofdkwar tier in Miami. Zijn aanhangers juichten hem daarbij hartelijk toe. Hasqvantai. LANGËZAAL STILLE RIJN 1—4, TEL. 21567—26545 - LEIDEN Ook voor alle reparaties aan uw NAAIMACHINE. ROTTERDAM (ANP) 'Wonderbaarlijk" noemt de Rotterdamse politie het avon tuur van de Noor Sverre Serje- vold, dat na acht maanden ein digde in het Rotterdamse Dijk- zigtziekenhuis. Daar ligt de 68- jarige- zonderling, toevertrouwd •ran Hollandse verpleegsters- nanden, op krachten te komen in afwachting van zijn vertrek naar Noorwegen. Het land da*, tiij acht maanden geleden in een oud motorbootje verliet, >mdat hij er zich ongelukkig voelde. In zijn gammele schuitje, vijf meter lang en twee meter breed, coerste Sverre Serjevold via de Deense en Westduitse kust naar Soek van Holland, vanwaar hij overstak naar Harwich. Na een /erblijf van enkele dagen in de Dngelse havenplaats koos Sver- •e opnieuw het zeegat, omdat de grenzen van Brittannië voor iem gesloten bleven. Hij mocht het land niet bin- len. De tweede oversteek voer de de oude visser naar de Bel gische kust waar hij het anke: uitwierp in Zeebrugge. "Het is ;en wonder, dat er tijdens die oversteken niets is gebeurd" «egt men bij de Rotterdamse oolitie. Half november liep Sverre Serjevold de haven van Rotter dam binnen Hij streek neer in le wijnhaven, waar hij de win ter doorbracht, onopgemerkt loor de Rotterdamse vreemde lingenpolitie. Pas na vier maanden werd hij via een tip van de dominee van de Noorse Kerk ontdekt. Vorige week za terdag heeft de vreemdelingen politie hem laten opnemen ln iet Dijkzigtziekenhuis, omdat zijn geestelijke vermogens ble ken te zijn aangetast Het scheepje van Sverre wordt woensdag door een Noor se vrachtvaarder naar Noorwe gen gebracht. Sverre zal de reis waarschijnlijk in de loop van de week per vliegtuig maken. DOEBAI (Reuter) Een Deens passagiersvliegtuig met 112 inzit tenden, merendeels Scandinaviërs, die terugkeerden van een vakantie op Ceylon, Is neergestort in een afgelegen bergachtig gebied bij Foedjairah, aan de Golf van Oman. De piloot van een hef schroef- vliegtuig, die boven het wrak vloog heeft gemeld, geen teken van leven te hebben bespeurd. Aanvankelijk was gemeld, dat er één overlevende van het ongeluk zou zijn, en wel de van de Caravelle, die het vissers dorpje Kalba zou hebben bereikt. Maar later bleek, dat de „overle vende" de piloot was van een hef- schroefvliegtuig, die een nood landing had moeten maken tenge volge van het slechte weer. Oponthouc Het verongelukte passagiers vlieg tuig had vanochtend in Kopen hagen moeten aankomen. Het was na een kort oponthoud dinsdag uit Bombay vertrokken en had gis teravond om 19.14 uur onze tijd in Doebai moeten landen. Om 19.06 kreeg het toestel landingsinstruc ties. Sedertdien was er geen contact meer met het toestel geweest. De weersomstandigheden in het lan dingsgebied waren goed. Sterling Airways is één van de grootste onafhankelijke luchtvaart maatschappijen die zich voorname lijk bezighoudt met vakantiechar tervluchten. Vorig jaar vervoerde zij ca. twee miljoen passagiers. BIESHEUVELS FOUTEN Het kabinet-Biesheuvel lijdt aan hetzelfde euvel als het kabinet-Cala dat in 1966 ten val werd gebracht. De ministers werken hard, maar zien als team herhaaldelijk kans om grove fouten te maken en daardoor irritatie op te wekken. In een korte periode is dat nu twee maal gebeurd. Eerst met het voornemen om de „drie van Breda" ge- zamenijk te gratiëren en nu weer met het bekend raken van een reeks afspraken die vier ministers, als voormalige fractieleiders heb ben gemaakt bij de kabinetsformatie van vorig jaar. De afspraken handelen veelal om details. Maar soms gaat het om wezenlijke zaken, zoals in het geval van de f 1000,collegegeld. Pre mier Biesheuvel heeft nog geprobeerd om de afspraken op de verant woordelijkheid van de huidige fractieleiders in de Tweede Kamer te schuiven, maar die vlieger is niet opgegaan. Het kabinet heeft een taktische terugtocht op touw gezet en de tweede kamerfracties hoe ven zich niet 100 procent aan de gemaakte afspraken te binden. Maar het is vooral interessant om te zien hoe zich nu de irritatie ontwikkelt tussen de partijen die dit kabinet hebben geholpen om in het zadel te komen. De confessionele partijen, met name de KVP, heeft zich al verschillende malen boos gemaakt op de liberalen, die zich hebben verzet tegen het katholieke gelonk naar de progressieve oppositie. En omgekeerd. Nu is de KVP-fractie boos op de premier. Onbehaaglijke gevoelens in 't regeringskamp worden sterker. En dat op een moment dat het kabinet nog nauwelijks is begonnen met het echte werk: de economische toestand wordt er niet beter op en het gat van Witteveen zou wel eens geëvenaard kunnen worden door het gat van Nelissen. Met andere woorden: het gevecht om de begroting voor 1973 moet nog beginnen. Dat zal een geweldig touwgetrek worden tussen departementen en bewindslieden. En dat dat trekken in de huidige sfeer van irritatie moet plaats vinden, doet wel eens vrezen voor de toekomst van de „sterke mannenploeg" van premier Barend Biesheuvel. Wallace's belangrijke De uitslag van de voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Florida is na alle andere factoren vooral misleidend omdat het centrale thema van de publieke campagne de kwestie van het 'bussen' werd het transporteren van leerlingen naar scholen buiten hun eigen wijk, om de rassenintegratie te bevorderen. Gouverneur George Wallace slaagde erin dit thema te monopoli seren en dwong de overige kandidaten daarmee defensieve posities in te nemen. Wallace zal binnen enkele weken echter ervaren dat de kwestie van het 'bussen' in het noorden niet centraal staat en dat de sokkel van zijn verkiezingsstandbeeld, in Florida opge richt, van deeg gemaakt zou kunnen zijn. Niettemin kan Wallace toch een beslissende factor in de eigenlijke presidentsverkiezingen gaan spelen, afhangende van zijn beslis sing om als Democraat of om als onafhankelijke kandidaat te staan. Gaat hij als Democraat naar het partijcongres in juli dan zal hij ongetwijfeld niet worden benoemd als de keus van de partij. In dat geval zou zijn minieme aanwezigheid in de presidentsver kiezingen de Democraten ten goede komen, omdat zijn volgelingen vermoedelijk meer Democratisch dan Republikeins zullen stemmen. Maar verkiest Wallace zich onafhankelijk in de grote campagne te werpen, tegen president Nixon en tegen wie dan de Democratische kandidaat ook is, dan zullen de Republikeinen zoals in 1968 er profijt van hebben. En van allen, die zich bewust zijn van zijn rol. zijn het de Democratische partijstrategen, die zich herinneren dat wanneer Wallace in 1968 niet had meegedongen naar het Witte Huis, de huidige president vermoedelijk Hubert Humphrey zou zijn L 24 PAGINA'S Judo jeugd in de houdgreep PAGINA 15 1 in de voorjaarsconec 11e, aie uuue Heymans gisteren toonde, was duidelijk te zien, dat de Amster damse mode-ontwerper nu samen werkt met de confectionair Plaza N.V. Over het algemeer. waren de modellen wat goedkoper zonder dat dit afbreuk deed aan de ty pische Heymans-stijl PAGINA 5 l Studentenlichting '72 kan ner gens vast op rekenen LEIDSE PAGINA I Een volledige opsomming van de „werkafspraken", die gemaakt zijn tijdens de laatste kabinetsformatie PAGINA 7 1 Mandel: "Socialisme neemt deel aan de repressie" PAGINA 9 De gemeenteraad van Haarlem heeft tot leeraar in de Nederlari&sch taal- en letterkunde can de HBS be noemd den heer J. H. Gal- lee, doctorandus in de lette ren aan de hoogeschool al hier. Voor eenige dagen is de eerste zeestoomboot, Alba tros, van Shields komende, door den Nieuwen Waterweg Hoek van Holland binnen ge komen. Door den bouwman J. Lie- vaart te Delft is Maandag de eerste versche grasboter aan Z.M. den Koning ten ge schenke aangeboden. Vandaag 50 laar geleden Sultan Fuat za7 vandaag tot koning van Egypte wor den Uitgeroepen. Deze be langwekkende gebeurtenis is het gevolg van het En- nelsche besluit aan het pro tectoraat een einde te ma ken en Egypte als onafhan kelijk souvereinen staat te erkennen. De staking bij de Leidsche Katoenmaatschappij duurt nu al bijna vier volle weken en alles wijst erop, dat zij van zeer langen duur zal zijn. De overtuiging, dat het recht aan hun zijde is, doet de staken onwrikbaar staan in dezen strijd tegen verla ging hunner toch reeds schamele loonen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1