Judojeugd in de houdgreep van een vicieuze cirkel... Albert Spaanderman legt basis zege West II (2-0) loch 'ontvangst comité' op Schiphol na EK in Leningrad Afscheid Seeler KOERSEN IN HILVERSUM Eddy Merckx in bergrit weer klasse apart Asopos presenteert roeiploegen NUTTIGE SELECTIEWEDSTRIJD IN ROTTERDAM JOENSDAG 15 MAART 1972 LEIDEN Op drie uitzonderingen na werd de nationale jeugdploeg na de Euro pe judo-kampioenschappen 'ingemaakt' retour gezonden uit Leningrad. Van de elf usland-gangers reisde alleen aspirant Theo Knegjens met een (zilveren) medaille afde jnioren Herman Boersma en Jopie Konings buitelden teleurstellend net naast het ere- odium, de rest werd zonder meer van de mat geveegd. Tóch stond maandagavond een 'ontvangstcomité' gereed op Schiphol, waar de vader- ndse 'judo-hoop' voet op eigen bodem zette. De marechaussee bereidde speciaal Sas- nheimer Erik Koenders op zijn negentiende verjaardag een 'warm' welkom. 'Onwet- je afwezigheid', luidde de aanklacht waarmee militair Koenders werd geconfronteerd, f hij maar mee wilde gaan Vechten >n geval dat waarschijnlijk voort- lomt uit onbekendheid met de pro- ledüre d'ie in militaire zaken moet rorden gevolgd", zegt Budoborod- ecretaris technische sportzaken Luiten (in wiens Leidse sport- chool Koeniders onlder Adri van 'olanen traint). iul de Tombe Iers had ons gevraagd zyn ver- om verlof officieel te onder - len en te verifiëren dat hy iderdaad was aangewezen voor Ie jeugdploeg. Hy heeft zijn com- andant om verlof verzocht voor trainingsdagen ervóór, maar niet eg eens extra voor de reis naar usland. En volgens de militaire prschriften moet een militair die 1 |ar één van de landen achter het eren gordijn gaat, een aparte nvraag indienen. Dat heeft hy gedaan: hy heeft ook niet op temming gewacht. Iedereen kan el begrijpen dat je niet zomaar legerplaats kunt uitlopen om a enige tyd weg te blijven. Hij eeft kennelijk in de veronderstel- gdeefld dait de Budobond die uitzond, verder wel voor alles zorgen. We kunnen telefonisch derdaad nog weleene iets onder- ig regelen met débetr effende in- antiesde militair zelf moet- het ituurlyk tóch eerst bij zyn eigen mandaat in orde maken II Begrijpelijk kreeg overigens wed de indruk", rtelt Luiten, d'ie na het voorval g telefonisch contact had met de perieuren van Koenders, "dat ze >r onze toelichting wat milder liemd werden. Omdat het waar lijk ijk in onwetendheid is ge- d. Hélemaal vrijpleiten, kan ik r.ders echter niet. Zyn verlof- sje (voor de dagen ervoor) was vóór de Europese kampioen happen verlopen. Dan begrijp je wel dat je een nieuwe moet bben?. Dat je niet zomaar weg t blijven? ALs hy een lichte raf krijgt zou dat dan ook wel te grijpen zyn Sjorren rmee Koensders weer wat onge- "militaire ervaring' opdeed met reisje naar Leningrad. Daar viel iverigens ook al buiten de prijzen, trainer/coach van de jeugdploeg (ie Vries (jawel, van de Leidse tschooql)"Hoe Koeniders het gedaan heeft? Dat mag je zelf Allen als ik klaar ben. Als je nou weken voor de EK in een Ne- ploeg tegen een Pool staat, rint van hem, je krijgt diezelfde de EK weer als tegenstander |e verliest: wat mis je dan? Geef het antwoord maar. Als verzach te omstandigheid is echter aan te en dat hy veel te weinig erva- heeft en veel te weinig intern a- aal contact heeft gehad. Dat trouwens voor de hele ploeg tn al die mannen hoeft technisch 20zeer gesleuteld te worden; ze ten wèl overschakelen op een an- soort judo. Krachtiger julo. Dat je ze niet aanpraten, daarvoor ten ze eerst vyf minuten zo'n aan zich hebben voelen sjorren, als ze dan ook nog een keer zo'n drammende Pool aan him lijf Tafeltennis Het Nederlandse ltennisteam heeft ook de tweede interlandwedstrijd h Engeland verloren. Nadat het - in Steenwijk 610 voor de inp eisen was geweest, werd het hetfdag in Renkum 2—6. hal, hebben gehad, weten ze meer dan dat je ze in drie maanden kunt aan praten Leerzaam En wie zou dit beter kunnen weten dan Leo de Vries die, sinds vorig jaar mei alweer, voortdurend tegen de aspiranten en junioren van 15 'tot 20 jaar aanbabbeüt? Die bovendien al een jaar lang zo intensief mogelijk werkt met (de karakteristiek is van hemzelf) "de failliete boedel" die hem was nagelaten Hij zegt dan ook"De trip was zeer leerzaam. Wat resultaten aangaat, hoop je altijd toch op betere verrich tingen dan er uit kunnen komen. Tegen beter weten in, want er was bet 'gegeven' van de interland tegen de Fransen Daarin kregen de junio ren al zware tikken en op zo'n Euro pees kampioenschap komt er dan nog eens zo'n zware internationale kluts bij. En wat voor een kluts Wat die Russen en Duitsers eruit schud den is voor hun leeftijd gewoon te gek. Die vechten de volle zes of tien minuten 'Toch had ik ook in dit geweld meer verwacht", brengt De Vries zijn lichte teleurstelling over. "Van Her man Boersma en Jopie Konings (Ne derlands junior- èn senior kampioen in het lichtgewicht) bijvoorbeeld. Boersma en Konings kwamen beiden wel by de laatste acht, maar vooraf had ik ze al in de prijzen staan. Ook aspirant Theo Knegjens eigenlijk, want die heeft daar een gouden me daille laten liggen. Een finale-party ga je natuurlijk met zo'n jongen analyseren met de gedachte: wat gaat die Oostduitser flikken. Als hij 'echt' kan judoën is Theo op zijn sterkst: dus wat zeg je dan?: We gaan judoën, want als je gaat vech ten is dat precies in zyn straatje. Dat soort jongens vecht immers twee uur per dag? Goed Theo stapt de mat op, tlit die vent op, scoort bijna een halve punt, maar laat zich even later toch aan zyn band pakken en vergeet helemaal de opdracht om te judcëi Vraag ik naderhand: waarom liet je hem dat nou doen? Zegt-ie: Ik wilde hem mijn band laten pakken om daarna over te nemen en te gaan judoën Doodzonde, die jongen deed dat op zijn eigen houtje. En je kunt beter vertrouwen hebben in een slechte coach en winnen dan iets op je eigen houtje te doen en verliezen HAMBURG Uwe Seeler kan gerust zijn. Hij krijgt een waardige af scheidswedstrijd- Een groot aan tal van 's werelds beste voetballers heeft zich bereid verklaard om op 1 mei in Hamburg deel uit te maken van een sterrenelftal, dat als tegen stander zal fungeren van HSV Hamburg met voor de laatste maal Seeler op de midvoorplaats. Het is vrijwel zeker dat George Best, Denis Law (beiden Manchester United), Jimmy Johnstone (Celtic), Tommy Gemmell (Nott. Forest), Paul van Himst Anderlecht) Gianni Rivera (AC Milan), Giacinto Facchetti (Inter Milan), Ferenc Be ne (Ujpesti Dosza), Dragan Dzajic (Rode Ster Belgrado) en Karl-Heinz Schnellinger (AC Milan) van de partij zullen zijn. Johan Cruyff heeft de uitnodiging moeten af slaan. Gezien zijn verplichtingen wat betreft Ajax en het Neder landse elftal komt deze afscheids- wedstrijd hem niet goed uit. HILVERSUM De uitslagen van de koersen, die gisteren ln Hilversum zijn gehouden luiden: Nandoepri|6: 1. Joviaal (P. Heynen) (1.28.2), 2. Jane Mac-, 3. Irona. Wlnn 25.00, pl. 3.50, 1.60, 2.kopp. 19.70. trio 346.20. Lulpaardprljs1. Karollne (J. van Leeuwen) (1.30.8), 2. Jose K. 3. Jolly Pluto. Wlnn 5.80, pl. 2.30. 3.20, kopp. j 15.90, trio 183.50. Mandrllprljs1. Inn Sprookjeshof (W. Hauber) (1.24.6). 2. Inspirit. 3. I Haroldlne. Wlnn. 12.50, pl. 2.90. 3.10, 3.00, kopp. 26.30, trio 541.60. Narwalprljs: 1. Jacob Areta (J. Ge- I luk) (1.25.0). 2. Hennepvink. S. 3 I Jello. Wlnn. 2.80. pl. 1.20. 2.20. 1.50. kopp 11.10. trio f 184.40. Marlonos-prijs1. Hans Hollandla (W. Geersen Jr.) (1.23.6). 2. Hoop van Rhea, 3. Ivon Buitenzorg. Winn. 13. >1. 2.2.20. 2.40. kopp. 50.trio 193.10. MANOSQUE Wereldkampioen Eddy Merckx heeft gisteren in de vijfde en voorlaatste etappe van Parijs—Nice nogmaals duidelijk ge maakt dat hfj deze eerste belangrijke koers van het seizoen wil winnen. In de 175 kilometer van Valence naar Manosque, over de bergachtige wegen van de Provence, heerste hij als van ouds. Ondanks zijn kneuzingen op gelopen in de derde etappe bereikte de donkere Belg het hoogste punt van de Col de Mures, de enige berg pas in deze etappe als eerste en ging hij winnend over de streep. Uitslag etappe: 1. Merckx (Bel) de 175 km in 5.17.59: 2. Ocana (Spa) 5.18.04; 3. Poulidor (Fra) z.t.; 4. Lasa (Spa) 5.18.19; 5. Hezard (Fra) 5.18.22; 6. Santy <Fra) z.t; 7. Mortensen (Den) z.t.; 8. De Geest (Bel) 5.18.25; 9. Delisle <Fra) 5.18.31; 10. Zoetemelk (Ned) z.t. Algemeen klassement: L Eddy Merckx (Bei) 22.30.47; 2. Poulidor (Fra) 22.31.03: 3. Ocana (Spa) 2251.11: 4. De Geest (Bel) 22.31.26; 5. Lasa (Spa) 22.31.29 6. Wolfshohl (Wdld) 22.31.30; 7 Hezard (Fra) 22.31.31; 8. Mortensen (Den) 22.31.32; 9. Santy (Fra) z.t.; 10. Pingeon (Fra) 22.31.33; 13. Zoetemelk (Ned) 22.31.41; 44. Schepers (Ned) 22.40.43 57. Karstens (Ned) 22 44.49. Veetbal Voor de eerste divisie van het Engelse voetbal is gisteren één wedstrijd gespeeld. Daarin won Nottingham Forest met 21 van Chelsea. ADVERTENTIE Straatlengte "Die tweede plaats was overigens redelijk, want als je ziét wat die Oost duitsers en Russen eruit stampen Van de vyf medailles die bij de as piranten te verdelen zijn, pakten de Oostduitsers er vier. Een angstig beeld. By de junioren heerste geluk kig een gezonder situatie. Daar wer den de medailles over meer landen verdeeld. Nederland lag daarbij nog een straatlengte achter. Terwyl we er toch nog gunstig uit zijn gekomen in vergelijking met vorig jaar. Toen werd het hele boeltje afgevoerd zon der ook maar één party te winnen. Wat dat betreft was ik natuurlijk in het voordeel, ik kon het er nooit slechter afbrengen. Dat is ook niet gebeurd. Binnen het kader van de mogelijkheden van de Budobond zijn we optimaal voorbereid naar Lenin grad gegaan. Alleen, die mogelijkhe den zijn zó beperkt Door het ge brek aan financiën. Sinds 1970 zit de jeugdploeg volledig in de vernieling en zo verlies je natuurlijk de aan sluiting met de senioren. LEIDERDORP Gistermiddag half zes, gingen op de Zijl in Leider dorp drie 8-riemsgieken van de Leid se studentenroeivereniging „Asopos" van start voor een tijdrace over 4 kilometer. Deze „Zijl-Head" was een voorbe reidende wedstrijd op de „Head of the River," de grote 8-km roeiwed- strijd, die over anderhalve week op de Amstel nabij Amsterdam ver- roeid zal worden. De drie Asopos- ploegen gaven nu reeds een voor proefje van hun kunnen. De Asopos-A8 roeide, na wat op gang gekomen te zijn, schijnbaar moeiteloos naar een snelle tijd in. een pittig tempo. Zij zaJl in het roei- seizoen om de hoogste plaats in het A-veld gaan vechten. De gedurfde Asopos-Njord combinatie roeide het grootste deel van de wedstrijd naar verwachting. De goed draaiende Lei den/Utrecht combinatie Asopos- Orca wist de A-achten kamp te bie den, terwijl zij in de A'damse Head- wedstryd een divisie lager zal star ten. Zaterdag a.s. (10.30 u.) zullen de twee eerstej aarsachten van Asopos en de achten van de vrouwelijke stu dentenroeivereniging „De Vliet" de zelfde tijdwedstrijd roeien om hun kunnen te tonen. De A-skiffeur Frans van Vliet zal dan eenzaam een wedstrijd tegen de seconden wijzer proberen te houden. Met dit roeipotentieel hoopt Asopos het komende roeiseizoen de Leidse studenten-roeieer hoog te houden en, zo mogelijk, te vergroten. Op de ar chieffoto: Foto van de A-8 van Aso pos als winnaar van de 3e divisie van de „Head" 1971 E. Maan (sfl)K. van de Ende; J. Schouten; F. Hen dricks; A. Wittkampf; R. Steigenga; C. Pieterse; H. Hellenius (bg) A. Oosterhof f (stm). Tot 1969 gingen we naar Eurcpese kampioenschappen met d'e. idee: eens kijken hoeveel goud we ditmaal ha len. Tegenwoordig mag je al zeer bly zijn me: één bronzen of zilveren me daille. De bond kan daaraan niets doen, eenvoudig omdat er geen mo gelijkheden zyn. Je zou eigenlijk een organisatie moeten hebben die al leen de jieugdplloegen sponsort, maar die is er niet. We kunnen alleen maar hópen dat de veertiendaagse training die totnu toe werd aangehouden, dit jaar wordt omgezet in een wekelijkse voorbereiding en dan later ln een weektraining met veertiendaagse trainingskampen. Daar moet hét naar toe als we het verloren terrein met de jeugd willen heroveren Cirkel "Je kan natuurlijk ook zeggen (en dat zeg ik ook)waarom gebruik je het geld dat wordt gespendeerd om Leo de Vries temidden van de iudo-jeugd van een ander land. die van Japan Mink-prijs: 1. Hans (F. Eerenberg) (1.24.4), 2. Indra Shadow. 3. Heide- park. Winn 3.50. pl. 1.10. 1.10, 1.50. Koppel 6.30, trio 41.10. Moefflon-prljs: 1. Hippo (M. Ver gay) (1.23.0), r CH. Frlscoline Mac. Wlnn. 7—, pl. 2.10. 2.50. trio 355.70. 2.20, kopp Luipaard-prijs: 1. Jassana (M. van Leeuwen) (1.27.1), 2. Komtesse D, 3 Josefien. Winn. 3.pl. 1.10, 1.10, een ploeg van 'dertigjarigen' naar Japan te sturen, niet vcor de opbouw van een jeugdploeg. Waarom worden Joseflen „lnn. 3._. er geen jongeren gestuurd? Dat kan ,0i kopp u 50i trto 3£_ ook weer niet", cirkelt hü rond, Maraboe.pr()sFabiola Kltt want de Bond heeft extra geld no- - dig voor een 'extra' begeleiding en de Bond krijgt dat exxtraatje bijvoor beeld van het NOC. Die subsidie wordt echter alleen gegeven voor mo gelijke medaille-win naars in Mün- chen. Op voordracht van de Budo bond. Zou dat geld anders worden besteed, of komen op die voordracht 'onbekende' namen voor, dan blijft die subsidié logisch uit Voorlopig ligt de jeugdploeg nog muurvast in de houdgreep van die vi cieuze cirkel Wagenaar jr.) (1.22.0), 2. Electra Boy van Quick. Wlnn. 1.40 (stal), pl. 1.10. 2.30. kopp. 20.10. De totale totalisatoromzet bedroeg Boksen De kans bestaat dat het „boksgevecht van de eeuw" in september zal worden herhaald. Zo wel wereldkampioen Joe Frazier als ex-titelhouder Cassius Clay hebben zich in een televisie-interview bereid verklaard in september weer tegen elkaar te boksen. lO T M 19 MAART openingstijden 10 -17en 19 -22uur,zondags 10 -17uur, amsterdam ^TT-biljetten aan NS-stations/ ROTTERDAM Albert Spaanderman heeft zichzelf èn West [I over-de-drempel geschoten. Twee ouderwets produktieve minuten (de 56ste en 57ste) van Noordwijks "Appie Happie'' waren gisteravond op het sportpark "De Vaan" in Rotterdam voldoende; om zichzelf in het boekje van bondscoach Arie de Vroet en West II naar een verdiende zege op West I te schieten (2-0). De uitgestelde "mistwedstrijd"Hetgeen De Vroet één van de tussen de beide Westelijke selee- nauwelijks 200 toeschouwers ach- ties heeft gisteravond op het fraaie terrein van Zwart Wit '28 volledig aan zijn doel beantwoord. Die op zet: een zo compleet mogelijke wa penschouw van beschikbaar spelers materiaal onbekend talent of ge vestigde routiniers voor het Ne derlands amateurelftal. Piet Kante been. UVS' vroegere oefenmeester en dit seizoen direct gestrikt voor een plaats in de Technische) Com missie) van West II: "Onze op dracht was om De Vroet een aantal Oranje-kandidaten aan het werk te laten zien. Dit was voor ons feitelijk het slo tvan het groots opgezette se lectiesysteem, al is het de bedoeling dat de districts-elftallen voorlopig wel blijven bestaan. De keus voor de laatste seleo;iewed£trü'd in Zeist ligt geheel bij De Vroet". Door Cees Onvlee Officieel zal Arie de Vroet die keus voor "Zeist" (dinsdag 28 maart) vol gende week bekend maken. Maar de 54-jarige bondscoach (belast met de amateurs en UEFA-jeugd» maak te er geen geheim van dat hij zijn kerngroep reeds op papier heeft staan. De Vroet: "Een groot aantal basisspelers wordt natuurlijk niet aan de hand van deze oefenwedstrij den geselecteerd, maar selee :een zichzélf tijdens de wekelijkse com petitiewedstrijden. Daarmee wil ik Albert Spaanderman: "Vooral na bepaald niet zeggen, dat deze selee- de rust was hij zeer goed op dreef tie wedstrijden een overbodige luxe I Hij is. dat is wel bekend, geen spe- zijn. Integendeel: het zijn voor mij i Ier die mentaal en fysiek krachttoe- ditgelezen gelegenheden om bepaal- ren kan verrichten. Maar &ls het de spelers nog eens rustig te kunnen een aal bij hQ o loopt, wordt pas teraf niet was tegengevallen: "Mijn vroegere Indrukken zijn wel zo on geveer bevestigd. Ik heb daarnaast twee plezierige uitschieters gezien". Die twee "ontdekkingen" De Vroet: "Noem ze spelers, die ik ver der in de gaten zal moeten houden" waren centrumverdediger Cees Zwamborn van Alblasserdam en Albert Spaanderman van Noord- wijk. Zwamborn maakte zich op de plaats van de afwezige Noordwij- ker Anton Marijt (lichte rugblessu re) waar als een zeer betrouwba re (vrije) verdediger, terwijl Spaan derman eindelijk weer eens op een belangrijk moment zijn klasse èn schotvaardigheid demonstreerde. In de 56ste minuut stond de Noordwijk- se aanvalsleider precies op de goede plaats om een trekbal van Zwart Wits Ton Viergever —na een "kromme" van Jan Verver op rechts met een simpele voetbe weging achter Spakenburg-doelman Lou Beukers te tikken. En nauwe lijks één minuut later nam hij de bal uit een voorzet van Verboon (Spijkenisse) a la stripheld "Appie Happie" vol op de slof. Waarmee hij het enigszins verzwak te team van West II zonder "vas te keuzen" Ger Reitsma en Frans Steur van Zwart Wit '28. die evenals wisselspeler Gerard Désar studie- en werkzaamheden lieten prevaleren aan de verdiende ze ge hielp De Vroets totaalindruk over Albert Spaanderman (20/ weer verjaardagscadeau den hij heeft". (Tussen haakjes: Noordwyks grote talent, pas 20 Jaar geworden, gaf zich met die twee treffers een wat verlaat, naar ouderwets verjaardagskadeau: op de dag dat hij 18 werd schoot hij in die zijn kandidatuur voor een plaats- Je bij de voorlopige selectie van 30 spelers (voor A- en B-team) onder streepte. ook clubgenoot Jaap van Kesteren, die het overigens lang niet gemakkelijk had tegen de donkere 'sneltrein" Eijchenberger (Kenne- merland) en de vaak naar rechts switchende goalgetter Kamoen (EDO), diende zich aan, zonder ech ter nadrukkelijk op de voorgrond te treden. Dat deden wèl de UVS'ers Kees Karstens na een Ijverige eerste helft volgens afspraak vervangen door Van Zijderveld (Heerjansdam) Arie Lagendijk en Jan Verver. Oud-trainer Kantebcen voorzichtig: "Ik vind, dat zij het beslis' liet siecht heben gedaan. Zoals deze bjongens hebben gespeeld, begrijp ik eerlijk gezegd niet helemaal hoe het komt dat UVS de laatste weken zo is teruggevallen". Vooral Arie Lagendijk manifes teerde zich ln de tweede helft als 'n alternatieve middenvelder. Omdat toen RVC's uitblinkende (opkomen de) centrum verdediger Jan van der Oever ook volgens afspraak was uitgewisseld, kon Lagendijk zich na hartelust uitleven als splelma- cher. Die niet "vergat" om Kar stens evenbeeld Vreeburg (DOS) af e stoppen, maar ook steeds weer néèging. En als onvermoeibare angmaker ook de oasis legde voor iet tweede doelpunt. Jan Verver draaide zichzelf na een zoekende start (op de rechte-vleugel) los en bewaker Heerland 'OVVO) bij vlagen dol. Wat kwan (uiter aard) door zijn gretige werklust, maar óók door het feit, dat vVest II oornameHJk bouwde op -echts. Dankzij weer de grote stu .r cht, van RVC's geroutineerde -Migal- erdediger Koos van Dullemen. Vond Bob Maaskant (trainer van z'n eentje Barendrecht naar een 0 Slikkerveer en aangesteld als gele nederlaagI genheidscoach van West II) achter- Kandidatuur a,: "Het eUtal op ach was ,amf n,et \lbert Spaande- nin was overi- oeoordelen". goed duidelijk hoeveel mogelijkhe- 1 gens niet de enige "Leidse" speler, gek Daarom doof ik ook ael wat speler- ee" uitnodiging voor Zeist zullen krijgen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15