V/ senaat heeft bezwaar tegen de erhoging van het collegegeld De voddeman ligt op sterven elft van lereld- [volking idervoed CuraTex Bacteriologisch streeklab in AZ Vakbonden en NS eens over sociaal beleid KVP: niet gebonden aan werk afspraken Weimaen VEBO DiMOFHlHrS Brons voor gouden banketbakker hensdag 15 MAART 1972 gN HAAG (ANP) Oppositie Ib fracties van regeringspartijen L Eerste Kamer hebben grote fgren tegen de voorgenomen ver- ug van de college- en inschrijf- jjj Dit bleek dinsdag bij het fcdebat over het departement Onderwijs en Wetenschappen, rdvoerders vroegen een Jaar uit- Van de aangekondigde maatre en drongen aan op 't opnieuw egen van de gehele herstruc- fing van het universitaire on- jjS „Het thans voorgestelde 01 jüjf leidt tot een technocrati- g van de universitaire studie, jet kweken van enge specialis- «OTidat de tijd voor enige verdie- Ben verbreding ontbreekt", aldus berale woordvoerder Zoutendijk, de reacties van de verschil - woordvoerders op de voorgeno- J verhogingen van de coliege- jschrijfgelden bleek, dat in de togsfracties van KVP, ARP, en WD groot bezwaar bestaat die 'verhogingen. De KVP- jitter, dr. ir. D. de Zeeuw, die e namens de overige con tracties, noemde de voor- ide verhoging in principe onjuist ,eer deze losgekoppeld wordt van tudiefinanoiering. Hij drong aan. de verhoging van de col- •Iden te laten samenvallen met ÏKENTENIS ^NDE VINGS YORK (Reuter) De Ame- 3 schrijver Clifford Irving en echtgenote Edith hebben voor ederale rechtbank in New York ld de uitgeverij Mcgraw Hill te •n opgelicht voor 750.000 dollar enhamde „autobiografie" ie miljonairkluizenaar Howard Zij kunnen hiervoor tot naai vijf jaar gevangenisstraf m veroordeeld. Aan een tweede gging, postfraude, ver zij onschuldig te zijn. Men cht dat de aanklager deze ten- jging later zal intrekken, raw Hill had Irving voor de liografie" 650.000 dollap aan ten name van H. R. Hughes Dn en nog eens 100.000 dollar rvings manuscript. Irving be- dat zijn vrouw de 650.000 dol- een Zwitserse bank had ge en name van Helga R. Hughes ebruikmaking van een vervalst ir, Het grootste deel van het ad zij later opgenomen en bij idere bank in Zwitserland ge- [CO (Reuter) De 58-Ja- lerlkaanse Nobelprijs-winnaar Borlaug heeft verklaard, dat tt van de wereldbevolking on- i. Hij waarschuwt, dat de 'rede niet gegrondvest kan lege magen. Borlaug zei een en ander in oespraak tot de 37ste Noord- kaanse conferentie over het le de natuur en de natuurlijke ena|Wiien. eerste essentiële bestanddeel tciale rechtvaardigheid is vol- i voedsel voor de gehele mens- aldus dr. Borlaug, die in 1970 obelprijs ontvingen voor het kelen van voedselgranen met ige opbrengst. ADVERTENTIE Er is een veilige deodorant voor uw kleding, uw gordijnen en uw meubelen. J Curatex 1 textieldeodorant. J Even spuiten en in I een wip is uw kleding 1 en woningtextiel a weer heerlijk fris. textieldeodorant UWCUflA N.V.AMSIEflDAM een integraal voorstel voor studiefi- nancering. Prof. dr. G. Zoutendijk (WD) vroeg een jaar uitstel. Naar zijn me ning ligt het meer voor de hand een bijdrage te vragen per college of per praktikum. De liberale afgevaardig de zei met een verhoging grote moeite te hebben, zeker als een fun damentele verandering van het stu dietoelagen-stelsel niet tegelijkertijd zou plaatsvinden. Bij deze opvatting sloot prof. dr. H. de Rijk (PvdA) zich aan. In de kritiek op de voor stellen werd gewezen op de nadelen van de verhoging voor speciale groe pen van studerenden, zoals bijvoor beeld de avond-, de werk- en vluch- telingenstudeniten. Mevrouw Marcos in Moskou Mevrouw Imelda Marcos, echtgeno te van de Fhilippijnse president, is gisteren in Moskou aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen. Mevrouw Marcos is hiervoor uitgenodigd door de Sowjetrussi- sche regering. Weer getroffen De Peruaanse stad Huaraz, die nog geen twee Jaar geleden door een aardbeving werd getroffen, is als gevolg van de over stromingen en zware regenval geiso- leerd. De luchtmacht heeft een luchtbrug ingesteld naar Huaraz en andere steden in het gebied van Callejon de Huaylas, waar bij de aardbeving van 31 mei 1970 30.000 personen omkwamen. Onverantwoord Oppositie tegen het voorstel kwam ook van prof. ir. D. Draaijer (D'66). Hij noemde het onverantwoord om bij het wetenschappelijk onderwijs te denken in termen van het prijs mechanisme. De voorgestelde verho ging tot duizend gulden houdt, naar zijn mening, het gevaar in van een invoering van een kaste- maatschap- pij. Evenals prof. De Rijk dat had ge daan, bestreed ook zijn collega Draaijer de argumentatie van minis- LEIDEN Binnen het Acade misch Ziekenhuis in Leiden komt vermoedelijk een bacteriologisch streeklaboratorium Binnenkort zul len met het Diaconessenhuis en het St. Elisabethziekenhuis in Leiden besprekingen worden geopend over een daartoe op te richten stichting. De plannen voor een bacteriolo gisch streekcentrum zijn onlangs ook gelanceerd in de stichting Sa menwerkende Ziekenhuizen, waarin zitting hebben het Academisch Zie kenhuis, Annakiiniek, Diaconessen- huis, prof. Jan Mulder kliniek, Sole Mio, Rotterdams Zeehospitium, St. Elisabethziekenhuis en Rijnoord. ter De Brauw om te komen tot een verhoging van de college-gelden, wiens voorstellen zi. gebaseerd zijn op drijfzand. Prof. De Rijk noemde de plannen „te ongenuanceerd". Ook de woordvoerders van de CH- en AR- fracties in de Eerste Kamer, prof. dr. J. W. van Hulst en prof. dr. I. A. Diepenhorst, plaatsten vraagtekens bij de plannen. Oud-minister Diepenhorst stelde, dat met het profijt-beginsel gesold wordt en spoorde aan tot voorzich tigheid. Prof. dr. Van Hulst, die op- ADVERTENTIE merkte dat het profijt deze zaak zichzelf begint te over leven, wees nog op de gevolgen van een college-geldverhoging voor bij zondere groepen studerenden, die daardoor z.i. zeer zwaar gedupeerd zullen worden. De CPN-afgevaardigde Boek man noemde de verhogingen in strijd met het streven naar demo cratisering. Volgende week dinsdag zal het de bat in de Eerste Kamer ook over deze kwestie worden voortgezet. KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS KANTINEMEUBELEN BRANDKASTEN MAGAZIJNKASTEN TOONZALEN WM BARENTSZSTRAAT 35 Geopend van 9-17 uur (Bij Zijisingel/Trompstraat) nv CIEBA- LEIDEN TEL. (01710J-49044* Angela Davis i akkoord met blanke jury SAN JOSE (UP) Beide par- tijen in het proces Angela Davis hebben een geheel uit blanken be- staande Jury van acht vrouwen en vier mannen aanvaard. Angela Davis zei nog steeds van nening te zijn dat zij geen eerlijk oroces kan krijgen, maar er wel van overtuigd te zijn dat de gezworenen .hun best zullen doen", al weer spiegelt de jury niet de samenstel- ing van dit gebied er zijn geen zwarten bij". Het kiezen van de ju- ry heeft nog geen twee en een halve week geduurd. De vod'deman ligt op sterven, leve de grofvuilditensten van de grote steden. Dat is de weinig romantische conclusie van een onderzoekje in de drie grote steden. Onze vraag was: waar laat de stedeling zijn afgedankte bankstel, z'n oude wasmachine, z'n overcom plete bedspiraal, z'n versleten kamerbreed, z'n geërfde oerle lijke theemeubel, z'n oude fiets en alle andere troep die niet in een plastic huisvuilzak kan? Laten we beginnen met een af scheid dat dichterbij ligt dan de meesten van ons wellicht vermoe den: de lorreboer is bezig om heen te gaan. Om het eens heel krom te zeggen: de plastic huisvuilzak doet hem de das om. Wurgt hem. Hoe dat nou kan? Heel simpel: er zijn er maar weinig die door zo'n meestal grijze .zak heen kunnen kijken. Operusnij- d emmogen ze 'm niet. Zakmes Dag ouwe trouwe zinken aseanmer met deksel dat je op kon lichten. Dag voddeman. Dag lorreboer. Een enkele volhouders probeert het nog. Hun gereedschap is een zak mes. Maar de reinigingspolitie wordt elk Jaar strenger. Huisvuil op straat is eigendom van dë ge meentereiniging. Zo is dat. Trouwens, de clandestine plastic huisvuilzakoperijSniJ ders geloven er zelf niet meer in. En terecht: waar vindt je vandaag-de-dag een eerlijk Bernadette Devlin mocht niet praten in Bordeaux LONDEN (UPI) Bernadet te Devlin, de Ierse ijveraarster voor de burgerrechten en lid van het Brit se Lagerhuis, is gisteren, na haar uitwijzing uit Frankrijk, „erg boos" in Engeland gearriveerd. Bij haar terugkeer uit Bordeaux waar ze door de Franse politie was aangehouden zei de 24-Jarige Ber nadette Devlin dat de Fransen ver geten hebben wat „vrijheid, gelijk heid en broederschap" betekent. „Ik ben hier erg boos over", aldus miss Devlin. „Vijftigduizend Ieren mogen voor Frankrijk leven en ster ven. maar één persoon mag de re publiek niet binnen om haar eerlij ke politieke standpunt te verkon digen". Bernadette Devlin wilde in Bordeaux een lezing over Noord- Ier land houden. Waarom dat niet werd toegestaan is haar niet meege deeld. Malachy McGurran, leider in Londonderry van (gematigde) „of ficials" van het Ierse Republikeinse Leger en vice-voorzitter van de ver boden politieke organisatie Sinn Fein heeft in Stockholm een eenheid van het Britse leger ervan beschuldigd, verantwoordelijk te zijn voor sommi ge bomaanslagen in Noord-Ierland. McGurran is in Zweden om „de propaganda van het Britse leger te ontzenuwen". Hij zei op een pers conferentie dat de „Special Air Ser vice" bomaanslagen pleegt om ver deeldheid te zaaien tussen de vech tenden en het volk. Hij noemde de SAS ..een contra-revolutionaire ter reurorganisatie die terreurdaden pleegt tegen mensen die de strijd voor bevrijding van de Britse bezet ting steunen". vod, een betrouwbare lor? 't Is nau welijks katoen of wol wat u en ik weggooien. Nee. de lol is er af met al dat waardeloze synthetische spul. Er zijn nog andere redenen waarom de voddeman nauwelijks nog toé- dat binnen tien minuten kan wor den weggehaald. Op woensdagen zijn daar vaak vijf tien vrachtwagens (chauffeur plus bijrijder) van 's ochtends kwart voor acht tot 's middags vijf mee doende. Eén vrachtwagen honoreert qp woensdag zo'n 40 tot 45 .kleine komst heeft. De meubeltjes, raritei ten en spulletjes die hij vroeger bo venop zijn kar met vodden mee zeulde, liggen nu in antiekwinkels, waar ze met de dag prijziger wor den. Het is duidelijk: wat de Ne derlander in 1972 afdankt, haalt het niet bij wat oma's vroeger bij de trottoirrand zetten. Het moderne meubel is een wegwerpmeubel dat hoogstens vijf tot tien jaar mee gaat. Daarna wil niemand het meer hebben. Niemand? Gemeenteremiging Nee, zelfs de gemeentereiniging niet. Dat wil zeggen: in de meeste ste den moeten de bewoners voor het door de gemeentereiniging laten weghalen van hun .grofvuil' betalen. Elke stad heeft zo z'n eigen rege ling. In Den Haag bijvoorbeeld be taalt men een gulden voor grofvuil UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorwegen en de vakbonden hebben de doelstellingen van het so ciaal beleid by N.S. vastgelegd in een overeenkomst. Uitgangspunt van het statuut aan de totstandko ming waarvan enkele Jaren is ge werkt is dat het sociaal beleid een onlosmakelijk deel van het totale be leid vormt. Het moet als het ware steeds worden "meegewogen" en nipt pas aan bod komen nadat financiële economische of technische beslissin gen al zijn gevallen. Dat het statuut de vorm van'een overeenkomst met de bonden heeft gekregen is een noviteit voor het Nederlandse bedrijfsleven. Het belang van het personeel bij het ondernemingsbeleid wordt er kend. In het statuut staat, dat het personeel daarom op elk niveau in toenemende mate het beleid mee moet kunnen beïnvloeden en bepalen. Van bedrijfszijde zullen daartoe de mogelijkheden moeten worden ge schapen. Bij eventueel noodzakelijke reorga nisaties zal tijdig oveleg met de be trokken personeelsleden, overlegin- stanties en vakbonden worden ge pleegd. In een reorganisatieplan moet aandacht worden geschonken aan de gevolgen voor het personeel, tijdstip en tempo van uitvoering, de wensen van het personeel en maat regelen als her- en bijscholing en herplaatsing. Pompidou bij Russen Zonder enige ruchtbaarheid heeft de Fran se president Pompidou, vergezeld door zijn echtgenote, maandagavond In de Sowj et-russische ambassade in Parijs gedineerd met ambassa deur Abrassimow. Over dit diner werd in Franse officiële kringen al leen gezegd, dat het een „privé-ka- rakter" had. Personeelsplanning, loopbaan- en promotiebeleid worden gezien als on derdelen van de bedrijfsplanning. Het bevorderingbeleid is "open". Dat wil zeggen, dat alle functies voor iedereen die "geschikt en bevoegd" is open staan en dat er niet louter naar vooropleiding en diploma's wordt gekeken zoals vroeger wel het geval is geweest. Kandidaten die bij sollicitaties of interne selectie psy chologisch worden onderzocht, krij gen desgewenst zelf ook de resultaten van dat onderzoek te horen. commissies' (vuil dat binnen tien minuten kan worden geladen). Dat Is nog geen vijftig gulden per dag voor een vrachtwagen met twee man personeel. Den Haag moet er dus geld bijleggen. En de aanvragen nemen steeds toe. In 1966 belden 22.175 Hagenaars de reiniging met .het verzoek om grof vuil te komen weghalen. Vorig jaar waren dat er 27.733. We zijn eens meegegaan met de grofvuilwagen om te constateren wat men zoal afdankt. Onze buit We bezochten 42 adressen en onze buit bestond uit: bankstellen (3), ijskasten (8), wasmachines (4), cen trifuges (8), stoelen(12), allerhande meubelstukken (30), fietsen en brommers (12), rollen vloerbedek king (18), kindersteps (2), afval uit de tuin (3 x), beddespiralen (10), strijkplanken (4), en een giganti sche hoeveelheid ondefiniëerbare rotzooi. En dat was dan nog slechts wat vrachtwagen op èèn dag op haalde. Voor de goede orde nog dit: de vrachtwagen had een aanhanger en in totaal moest er vier maal ge lost worden op de centrale stort plaats. Wat gebeurt er dan mee? Hoe raakt een stad die grote stuken kwijt? Dat gaat vlugger dan we het kunnen bedenken: een reusaohtige ijzeren hand knijpt het fijn en smijt het vervolgens in de .molen', een grofvuilverkleiner die alle grof vuil behalve ijzer geschikt maakt voor de enorme oven waarin het al lemaal verbrandt. Zo eindigt het bankstel waarop tien Jaar of langer naar de TV hebt gekeken, daar ver rast het sleetse vloerkleed dat ook u tenslotte maar door kamerbreed verving, daar laat de fiets die u drie jaar geleden in de schuur zette en vervolgens wegroestte het leven. Zo gaat dat. Meubels Wat u en ik afdanken, zo weten we na een dag grofvuil rijden, is inder daad afval. Niemand die het wil hebben. De meubels die wij gebrui ken, zijn zo aan mode onderhevig dat de constructie secondair is. Na een jaar of wat zakken we er door DEN HAAG Aan de in juni door de vijf toenmalige fractievoor zitters van de regeringspartijen ge maakte werkafspraak over de kinder bijslag acht de huidige KVP-fractie zich niet gebonden. Waarnemend fractievoorzitter WeiJ- ters zei vanmorgen over het feit dat aan bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind geen compensatie voor de laagst betaal den zou hoeven worden verbonden enigszins ontstemd te zijn. „Wij vinden het vervelend, dat dit in hetlijstje met afspraken staat, omdat het de indruk wekt, dat wij dingen zouden hebben afgesprc waar we ons niet aan zouden willen houden, terwijl toch bekend is dat we er als fractie heel anders over denken", zei hij. heen. Een echtpaar dat tien Jaar getrouwd is, is hoog en breed toe aan ,de tweede generatie' meubelen en huishoudelijke apparaten. Langer gaat wat tegenwoordig solide heet niet mee. De beddespiralen, ijskasten en was machines die weggedaan worden, vinden hun weg wel als oud ijzer. Wat de reinigingsdiensten in de grote steden opvalt is vooral het grote aantal beddespiralen dat wordt afgedankt. „Wij vragen ons wel eens af waar Nederland op slaapt", aldus een rei- nigingsambtenaar. Les Humphries was gisteren even op Schiphol met zijn onaf scheidelijke Dunja Rajter. LEIDEN De penningmeester van de VEBO, M. Weima deelt ons mede, dat niet hij op de persconfe rentie, die wij gisteren weergaven, heeft gezegd, dat de aanvoer op de ze markt terugloopt met 50 procent ten opzichte van vorig Jaar en dat de stemmen steeds luider worden om de veemarkt op te heffen. Hij be twijfelt of het getal van 50 procent juist is. ADVERTENTIE Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Cadzand W. J. Schok king te Rotterdam, te Ouwsterhau- le-Scharsterbrug H. P. van der Horst, vicaris te Utrecht. Bedankt voor Huizen A. Kastelijn te Strijen. Aangenomen naar Molenaars graaf L. Quist, kandidaat te Am sterdam, naar Harlingen, J. R. Smit, part-time predikant te Witteveen, naar Hoogeveen, P. Kikstra, te Op perdoes, naar Culemburg, D. Olie mans. te Surhuisterveen. Geref. Kerken Beroepen te Papendrecht, R. H. Nieuwenhuis, te Hollum op Ame land, te Uithoorn, R. J. Beukema te Groningen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Damwoude-Driessum C. A. J. de Feijter, te Hoogezand- Sappemeer. Bedankt voor Zaandam ,D. Nieu wenhuis. te Harlingen. Chr. Geref. Kerken Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Hilversum, F. Mal- lan, te Gouda, die bedankte voor Rhenen. Baptisten gemeenten Beroepen te Enschede, O. Olden- burger te Stadskanaal. Met Van Uffelen naar Parijs Van Uffelen viert feest. Niet alleen speciale modeaan biedingen, maar ook een groots opgezette wedstrijd, waarmee geweldige prijzen te winnen zijn. Vier dagen per boot naar Londen, twee daagse reizen naar Parijs en tientallen modieuze kleding- prijzen. Totaal prijzenpot f 15.000,-. Doe mee en haal een formulier in een van de filialen. modehuizen leiden (v/h verhuist), breestraat 103-105; gouda, wijdstraat 35-37 en hoogstraat 16-18; bodegraven, kerkstraat 14; alphen aan den rijn, pleter doelmanslraat 20. LEIDEN De heer L. Bogaards had gistermiddag tijdens een gea nimeerde receptie in "De Grote Vinkheel wat handen te schud denmaar daarvoor was hij dan ook vijftig jaar banketbakker. Onder de vele aanwezigen, die hem en zijn echtgenote kwamen gelukwensen en veelal ook een ge schenk aanboden, waren o m. de putaties van de afdeling Leiden van de Ned. Banketbakkersvere niging en het College van Diaco niecollectanten der Ltidse Her vormde Gemeente, van welk col lege de jubilaris ere-lid is, tal van zakenrelaties, bewoners van de Herenstraat en vele vrienden en bekenden. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland ont ving de gouden jubilaris deze- middag de bronzen medaille van de Kamer. Ondervoorzitter C, F. Meerpoel reikte deze medaille met een enkel sympathiek woord uit. De "Acht (banketbakkersvan de Leidato'' verschenen eveneens op het appèl en deelden zo iyi de feestvreugde van hun Leidato- collega. Namens het personeel ontving de heer Boy aards een gouden speld in de vorm van een ovenschieter. Voor de familie, die rijk vertegenwoordigd was, gold het deze middag een dubbele feestdag, want de jubilaris en diens echtgenote waren gisteren precies 45 jaar getrouwd. Op de foto iHolvastvier van de Leidato Acht in gesprek met de jubilaris geheel rechts i en diens echtgenote. Geheei inks kijkt zoon Hans geanimeera toe. Naast hem zijn vrouw üanny.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11