HARD VERHOOR NOG GEWOONTE IN ULSTER ITALIË VRAAGT UITLEVERING VAN KAAPSTER MACHTSSTRIJD JENKINS EN WILSONGROEIT Premier Indira Gandhi versterkt positie Winter sporters nacht in kabel baan Amnesty International Opspraak op congres neuro- chirurger Spaanse politie arresteert oppositie Internationale persbureau te eenzijdig, zegt Indiase minister Tientallen gewonden bij rellen in Milaan ■i BIJ VERKIEZINGEN IN EENENTWINTIG DEELSTATEN MAANDAG 13 MAART 1972 BUITENLAND Lawines in Alpen en Tirol MURREN (Reuter) Hoog in de Zwitserse Alphen hebben zeventig toeristen de nacht van zaterdag op zondag doorge bracht in de cabine van een ka belbaan, die 250 meter boven de Trond was gestrand doordat wee kabels verstrengeld raak- Helikopters bevrijdden de toe risten in de loop van zondag- norgen in een urenlange red dingsoperatie uit hun benarde lositie. Drie toestellen vlogen af en aan om de mensen uit de cabine (die op honderd inzitten den is berekend) op te hijsen. Ze tonden maar drie personen te gelijk meenemen, en pas tegen 'iet middaguur was de laatste in veiligheid gebracht. De stem ming was de hele nacht goed Teblevcn. Er is geen sprake van paniek geweest. De twee man cabinepersoneel hebben de pas sagiers, naar verluidt allen Zwitsers, dekens en thee ver strekt. De cabine was zaterdagavond, kort na achten bij de afdaling blijven steken boven een be sneeuwd dal tussen de 2.970 me ter hoge top van de Schilthorn. en het kabelstation Birg op 2.675 meter hoogte. Het weer was betrekkelijk goed. De geredde passagiers vertel den dat het ergste was geweest dat er in de cabine niet voor iedereen plaats genoeg was om te zitten of te liggen. Er was voortdurend radiocontact ge weest met de grond. Tien lawines in twee dagen, hebben in de Simplonpas ver scheidene honderden mensen, van de buitenwereld afgesloten. Men had de wegen gisteren bij na alle weer geruimd. Volgens de politie hadden de gestrande reizigers genoeg voedsel voor enkele dagen. De voornaamste spoorwegver binding tussen Zwitserland en Noord-Italië in de St. Gothard- tunnel werd zaterdag hersteld. Op de foto het weggraven van de sneeuw voor de tunnel. Ook op verschillende plaat- de provincie Tirol in Oostenrijk zijn gisteren lawines naar beneden gekomen. Ten minste 15 mensen werden door de sneeuw begraven. Het aantal doden bedraagt twee. Een van de helicopters die bij het hulpwerk was ingezet stort te neer, maar de piloot kwam er goed af. De twee doden die men tot nu toe heeft gevonden waren Duitsers die behoorden tot een ski-groep uit Miinchen. LONDEN (AP) Door Amnesty International is gisteren een rapport gepubliceerd waarin wordt gezegd dat de wrede manier van 't verhoren van verdachten in Noord-Ierland voort gaat, in weerwil van het verbod van de regering hiertegen. ..Bepaalde manieren van onder vragen worden niet meer toegepast maar het is een feit dat wreedheden klaarblijkelijk voortduren". aldus het rapport. Het is het niet eens met het re sultaat van het onderzoek namens de Britse regering eerder dit jaar in Noord-Ierland ingesteld door opper rechter Sir Edward Compton. Deze had gerapporteerd dat er geen wreedheden waren of werden ge pleegd maar dat er wel gevallen aan het licht waren gekomen van mis handeling. Amnesty International, een par ticuliere instelling die politieke ge vangenen helpt of dit tracht te doen. zegt dat een groep van vier mede werkers gesproken heeft met 4 ge arresteerden wier gevallen al door de commissie-Comptom waren behan deld. Men kwam tot de slotsom dat het viertal wreed was behandeld. In totaal had men 30 gevallen onderzocht. Zeven ondervraagde MÜNCHEN DPA AP. Reuter) I Een rechter in Miinchen heeft giste-1 ren een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de 55-jarige Italiaanse Attilia Mazzeri. die een dag tevoren onder dreiging met een ongeladen pistool de bemanning van een Caravelle van Alitalia gedwongen had koers te zet ten naar de Beierse hoofdstad. Zy deed dit kort nadat het toestel van Rome was vertrokken naar Milaan. De vrouw verklaarde dat haar actie bedoeld was om te protesteren tegen het al 15 jaar durende verblijf van haar zuster in een Italiaanse zenuw inrichting. De vrouw wilde na de landing in Miinchen dat de Caravelle weer terug zou vliegen naar de oorspronkelijke bestemming, Milaan. De piloot zou haar hebben geantwoord dat hij niet voldoende brandstof had om naar Italië terug te keren. Met wat zich nog aan brandstof ln de tanks be vond kon niet langer dan drie kwar tier gevlogen worden. Alle inzittenden van de Caravelle. op de gezagvoerder na. mochten het toestel verlaten. Na een gesprek met de gezagvoerder en de politie gaf zij i zich tenslotte zonder verzet over. De j Caravelle keerde zaterdagavond terug j naai- Italië. Geen beslissing! De Italiaanse autoriteiten hebben haar uitlevering gevraagd Maar va: Westduitse zijde is hier neg geen be slissing over genomen. Het feit dat Italië de uitlever in van mevrouw Pazzeri heeft geëist zoi men „ironisch" kunnen noemen In dertijd had een Amerikaanse mari nier en deserteur. Raphael Minichiel- lo. een TWA-vliegtuig gekaapt da: tenslotte terecht kwam in Rome Men zbette hem daar 18 maanden gevangen en de man. die van Ita liaanse afkomst is. werkt nu als kel ner in een eethuis in Rome. Amerika had ook zijn uitlevering geëist maar daar hadden de Italia nen geen gehoor aan gegeven. Attilia Lazzeri is volgens de politie wel geestelijk gezond bevonden. Zij is door een neuroloog onderzocht en die verklaarde dat de vrouw niet echt geestelijk gestoord was. hington in de Verenigde Staten heeft op een zaterdag geëindigd weten schappelijk symposium over geweld pleging en agressiviteit in Houston, verklaard dat er vooraanstaande neurochirurgen zijn die "hersenver- nietigend werk" doen. Breggin beschuldigde er openlilk deelnemers aan het symposium van dat ze de hersenen van mensen die geen hersenziekte hebben, verminken "om ze rustig en hun gedrag maat schappelijk aanvaardbaar te ma ken". Breggin trok de ethiek en beweegre- denen van enkele van Amerika's be langrijkste hersenspecialisten in twijfel. Hij noemde drie specialisten bij naam. Vernon Mark van het gemeenteziekenhuis van Boston en William Sweet van de medische fa- j culteit van Harvard en Frank Ervin. I een aan deze universiteit verbonden psychiater. Volgem B-oggin die niet voor het symposium was uitgenodigd is er een verontrustende opleving van de psychochirurgie. die naar zijn me- j ning verboden zou moeten worden. Executies in Teheran In de Per zische hoofdstad Teheran zijn zondag negen mannen door vuurpelotons te rechtgesteld nadat zy schuldig wa ren bevonden aan terroristische ac tiviteiten De mannen zijn door een krijgsraad berecht. Tien andere ter roristen zagen hun doodstraffen door de Sjah verzacht tot levenslang. De terroristen hadden verscheidene amb tenaren en burgers gedood by over vallen op politiebureaus en banken en bij vuurgevechten met depolitie Ook waren zij verantwoordelijk voor vele tientallen bomexplosies. „Eskader des doods" Een voor malige Braziliaanse politieman is za terdag tot 198 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan negen moorden, die door het "es kader des doods" zijn gepleegd. Dit eskader, met afdelingen in verschei dene Braziliaanse steden, wordt ge vormd door politiemannen die vinden dat de justitie te slap optreedt. De „eskaders des doods" vermoordden mensen, tegen wie de justitie naar hun mening niet afdoende is opge treden. EL FERROL i Reuter) De Spaanse politie heeft in het weekein de in de havenplaats El Ferrol een aantal linkse leiders opgepakt. Zij deed dit naar aanleiding van een sta king bij de staatswerf Bazan. die vrijdag leidde tot felle botsingen met de politie waarbij twee arbeiders werden doodgeschoten en ongeveer vijftig mensen werden gewond. Over het aantal arrestanten wilde de po litie niets zeggen. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zijn zeker twaalf mensen aangehouden, onder wie een voor aanstaande vakbondsactivist en een docent in de filosofie. El Ferrol, in het noordwesten van Spanje, is de geboorteplaats van het Spaanse staatshoofd, generaal Franco Zon dag patrouilleerden speciale politie- troepen. afkomstig uit het 400 kilo- LONDEN (Reuter. DPA) Rot i Jenkens, plaatsvervangend leider van I de Britse Labourparty en vurig voor stander van Engelands toetreding tot de EEG, heeft zaterdag in Worsley een belangrijke rede gehouden die in politieke kringen beschouwd wordt als het begin van een compagne om Harold Wilson als partijleider te ver dringen. Jenkins hield een fel pleidooi voor j een nieuw soort politiek, waarbij meer nadruk wordt gelegd op de j strijd tegen de armoede en de on-1 rechtvaardigheid. Jenkins, die in dit j verband naar de bezoeken die hij kortgeleden heeft gebracht aan Ban- gladesj en India, gaf onomwonden te kennen dat hij de strijd tegen de I armoede ziet als een zaak die de J hele wereld en niet alleen Engeland i aangaat. Maar iedereen, aldus La bours tweede man. die de verschrik kelijke armoede en ellende in Ben ealen heeft gezien, moet de vraag stukken. waarvoor Engeland zich ge plaatst ziet. niet overdrijven. „Omdat het de Britten tamelijk goed gaat, betekent de armoede in Engeland een grotere blaam voor de Britse politiek dan de honderdduizenden die leven en sterven in de straten van Calcutta voor premier Indira Gandhi van Vele vooraanstaande partijleden en onafhankelijke politieke commenta tors menen dat Jenkins herwaarde ring van de partijpolitiek in feite veel te laat komt. Een paar voorma lige Labour ministers lieten door schemeren dat de party het te lang meter oostelijker gelegen Vallodolid door de straten van de stad. Vorige week donderdag legden on geveer 5,500 arbeiders van de werf Bazan het werk neer, uit protest te gen de schorsing zonder betaling van zes collega's, die hadden deelgeno men aan eerdere werkonderbrekin gen Op de werf worden schepen voor de Spaanse marine gebouwd zonder nieuwe, frisse ideeen heeft moeten doen Zii menen dat Jenkins in zijn rede iuidelyk te kennen heeft gegeven dat een door Wilson geleide Labourpartij de volgende verkiezin gen niet kan winnen. Verdeeld Over de kwestie van Engelands toetreding tot de EEG is de Labour partij nog steeds verdeeld. Wilson die het formele verzoek heeft ingediend voor het lidmaatschap toen hij nog aan het bewind was, heeft zich met een grote groep aanhangers gekeerd tegen toetreding. Deze politieke om mezwaai heeft veel kwaad bloed ge zet bü de Westeuropese socialisten en de vraag acuut gemaakt of Wil son nog wel als partijleider geloof waardig is. Jenkins is voor Engelands toetre ding tot de EEG. maar hy heeft op dit punt nog steeds de meerderheid van Labours parlementsfractie tegen zich. Labours tweede man wordt be wonderd door de intellectuelen in zijn partij, maar kan maar op weinig steun bogen van de vakbonden en d< gewone man. Jenkins is van plan nog vijf rede voeringen te houden. Waarschijnlijk aal hij de reacties hierop afwachten en pas dan beslissen of hij het bij de verkiezingen voor een nieuw partij bestuur in de herfst dit Jaar tegen Wilson zal opnemen. mannen zeiden dat met hen kappen over het hoofd had gedaan, 16 zei den dat men gedreigd had hen te behandelen met een middel „dat een man aan het praten maakt zodat de waarheid eruit komt", een zoge naamde „waarheidsserum". Een man vertelde dat hij bloot was gesteld aan een intensief sis send geluid. De meeste gevallen van wreedheden betroffen slaan en trap pen van arrestanten als dïe tegen een muur stonden aangetreden, al dus het rapport. De methoden: lang tegen een muur laten staan, het voortdurend maken van geluiden, het kappen over de hoofden trekken, het op wa ter en brood zetten en het onthou den van slaap, al dan niet in combi natie, bracht de geestelijke gezond heid der arrestanten in gevaar, al dus het rapport. Het onderzoek der commissie- Compton had zich ingelaten met „diepte-ondervraging" en de daar bij toegepaste methoden wei-den daarna verboden. Amnesty International had ge praat met mannen die aldus ver hoord waren en die beweerden daar bij nog met wreedheid te zijn be handeld. afgezien dus van dat „diep te-verhoor" waaraan zij waren bloot gesteld. De groep, bestaande uit een Zweed se journalist, een Noorse advocaat, een Nederlandse medicus en een Nieuwzeelandse wetenschapsman, j heeft in december vijf dagen in I Belfast doorgebracht. De Britse au toriteiten zouden hebben geweigerd deze mensen de faciliteiten te ver- lenen om hun onderzoek te kunnen j instellen zoals zij dit wilden. Bij al- I le onderzochte gevallen was medisoh vastgesteld, aldus het rapport, dat de beschuldigingen der ondervraagde mannen, wreed te zijn behandeld, juist waren geweest. Bestand Het bestand van drie dagen, waar aan de IRA zich gehouden heeft, is gisteravond geëindigd met het dood schieten van een 24-jarige vrouw in I Belfast bij het beschieten van een I Britse patrouille. China en Moskou's zeemacht Volgens het officiële Chinese persbu reau Nieuw China .spant de Sowjet- Dnie samen met de Japanse reactio nairen die beweren dat de Straat van Malakka de levenslijn van Japan is. Hiermee willen zij de „internationa lisering" van de Straat doordrukken, aldus het persbureau. Volgens Nieuw China doet Moskou zijn uiterste best een hegemonie op zee op te bouwen in het enorme gebied van de Zwarte Zee, de Middellandse Zee, de Rode Zee, de Indische Oceaan, het weste lijk deel van de Stille Oceaan en de Zee van Japan. CALCUTTA iReuter) De Indiase staatssecretaris voor communicatie radio, mevrouw Nandini heeft in Calcutta verklaard dat ternationale persbureaus te eenzijdig op de geïndustrialiseerde wereld zijn gericht en onvoldoende aandacht geven aan de ontwikkelingslanden. Mevrouw Satpathy zei bij de ope ning van het derde Indiase public relations congres dat de ontwikke lingslanden niet in staat zijn om aan nieuwsgaring en nieuwsverspreiding voldoende aandacht te besteden. Ze zijn daarom afhankelijk van de in de geïndustrialiseerde landen gevestigde persbureaus. „Wij ontvangen minder nieuws uit onze buurlanden, ondanks het feit dat we zo dichtbij liggen, en horen minder uit de ontwikkelingslanden in Afrika dan uit de meer ontwikkelde gebieden in de wereld, hoezeer we ook geïnteresseerd zijn in hun ont wikkeling". aldus mevrouw Satpathy. Gisteravond om elf uur reed del patrouille door de overwegend ril Lower Falls Road en werd met eet regen van kogels bestookt. De jong? vrouw werd dodelijk getroffen toer zij zich in de portiek van een winl kei in veiligheid wilde brengen De „provisionals", de militantif vleugel van het Ierse Republikeins Leger hadden het bestand van ?J uur afgekondigd om de Britse rege-j ring de gelegenheid te geven een po litiek initiatief te nemen voor he> herstel van de vrede in Ulster. Zij stelden tevens bepaalde voorwaar den, waaronder consignering van d Britse troepen in hun kazernes i> afwachting van hun terugkeer naai Engeland, afschaffing van het parle ment in Belfast, vrijlating van alt politieke gevangenen en zeifbeschik kingsrecht voor de gehele bevolkin; van Noord-Ierland. Maar de Brits' regering heeft het bestand gene-1 geerd. MILAAN 'Reuter, AFPl Bi vechtparijen tussen politie en link- j betogers voornamelijk maoisten a- Milaan zijn zaterdag zeker 80 mensa gewond. Onder hen zijn 52 politiL, mannen. Eén van de gewonden. burger, zou er erg slecht aan toe züifo De politie heeft 90 mensen gearresj teerd die beschuldigd zullen wordej- van verzet tegen de politie en vu I vernieling. De betoging was gerich I tegen een showroom van Renault i Milaan. Het gebouw is ernstig b?' schadigd door benzinebommen, auto's zijn door brand vernield werden stenen en benzinebommi gegooid naar het gebouw van het di blad „Corriere della sera". De poli! kwam met traangas tussenbeide, dens de vechtpartij werden autoj een bus. een tram en een politie-j< brand gestoken. In de Zuiditi aanse provincie Calabrië zijn zal dag drie bomaanslagen gepleegd. De Italiaanse regering heeft de pi as: litie opdracht gegeven dergelijke ó'pe monstraties te voorkomen. De communisten, die vandaag Milaan een groot en belangrijk coijlai gres openen, waren verontrust verbaasd over de betoging en veroo deelden de „daden van provocati i dezer „linkse extremisten". In mei worden in Italië de al mene verkiezingen gehouden en maoisten zeggen nu al te rekenen een miljoen stemmen. De anarchist Pietro Valpreda, bjDit gehuldigd van het verrichten van bomaanslag in Milaan op een bai hierbij vonden 17 mensen de de zal in mei kandidaat zijn van maoistische partij bij de parlement verkiezingen. Pearce naar Londen De Bri; commissie-Pearce, die twee maand in Rhodesië heeft vertoefd om meningen te peilen over het Bris Rodesdsche akkoord, is naar Londi teruggekeerd. Het rapport van commissie zal in de tweede helft w april gereed zijn. Op de luchthaf van Salisbury betoogde een vijftig! Afrikaanse studenten tegen het koord. Zaterdagochtend ontving commissie nog een zak met drieduizend "ja"-stemmen, afkoms van Afrikanen. bes lun: NIEUW DELHI (DPA. AFP. 4PU De regerend© Congres partij van premier Indira Gandhi heeft bij de zaterdag geëindigde verkiezingen in 16 van de 21 sta ten een onverwacht grote over winning behaald. Volgens de van ochtend bekende resultaten had de partij toen in vijf staten al de ab solute meerderheid behaald, terwijl zij in tien andere staten duidelijk de leiding had. Hoewel het ging om de volksvertegenwoordiging van de deelstaten, hadden de kiezers ken nelijk gehoor gegeven aan de op roep van mevrouw Gandhi om de nationale belangen te stellen bover die van de afzonderlijke staten. Een absolute meerderheid ver overde de Congres-partij in Goed- jarat, Mysore, Andlira Pradesj. Hi- masjal Pradesj en Maharasjtra. Een dergelijk succes boekte zij in het federale gebied van de hoofd stad Nieuw Delhi, waar tot dusver de rechts-radicale Jan Sangh de meerderheid bezat. In de provincies Pendsjaab en Har j ana had de Congres-partij een duidelijke voorsprong. De enige staat waar zij geen overwinning schijnt te krijgen is Meghalaja in het oosten van het land. Daar ligt de regionale beweging „All Party Hill Leaders" aan kop. zoals alge meen werd verwacht. Het succes bij de verkiezingei voor de deelstaatparlementen ver- Gevechten Bihari 's- Bengalezen sterkt de positie van de regering van mevrouw Gandhi, die vorig jaar al een meerderheid van twee derden in het Lagerhuis had ge kregen. In het Hogerhuis, waarir de deelstaten zijn vertegenwoordigr was zij tot dusver in de minder beid. Zaterdag, de laatste dag van de verkiezingen, zijn in Bengalen en Bihar vijf mensen in de verkie zingsstrijd om het leven gekomen. In West Bengalen waren uiterst strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen. De verkiezingen zijn gehouden in zestien der eenentwintig deel staten van India. Het tellen van de uitgebrachte stemmen duurt tot woensdag. Het eindresultaat in West-Bengalen, waar de Congres- partij en de marxistische commu nisten het tegen elkaar hebben op genomen, wordt niet voor morger verwacht. In Dacoa hebben gisteren India se troepen een afscheidsparade ge houden. Volgens Indiase officieren zijn de circa 120 000 militairen uit India die zich op het hoogtepunt van de strijd met Pakistan in het nu onafhankelijk geworden Bangla- desj bevonden, nu op ongeveer 5.000 man na naar hun land terug gekeerd. Deze laatste eenheden zullen de komende dagen vertrek ken. In kringen van hulporganisaties is vernomen dat er by gevechten in de stad Choelna in BangladesJ tus sen Bengalezen en Bhihari's ten- ninste 60 mensen zijn gedood. Volgens onbevestigde berichten ouden er zelfs 200 tot 800 doden en gewonden zijn gevallen bij die strijd, die jongstleden vrijdag was begonnen, nadat men ergens in de stad het lijk van een Benga had gevonden. Choelna is een havenstad ln binnenland die 120 kilometer zuidwesten van Dacca ligt. Er waren in dat gebied nog diase troepen maar die stonden het punt naar hun land terug gaan. President Zoelfikar Ali Bh< van Pakistan zal een officieel zoek van drie dagen aan de Sow) Unie brengen. Bhoetto's bezoek gint 16 maart. De Pakistaanse president, vergezeld zal worden door echtgenote, gaat naar de Russii hoofdstad op uitnodiging van Russische leiders. tous lans chB is ch

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4