Autobeurs gaat door 'Hiermee haal je hele strafrecht eigenlijk overhoop' Leids congres over sin en functie van strafrecht „UNIVERSITEIT NIET ALLEEN AAN W. SINGEL DUREX 2 MAANDAG 13 MAART 1972 REIDEN „Strafrecht te-recht?" is het motto waaronder ruim 300 mensen die op enigerlei wijze be trokken zijn bij de strafrechtsple ging, op 17 en 18 maart in Lei den gaan congresseren. Poor onze juridische medewerkster In 1969 is de studentenvereni ging Coornhert met het organise ren van dit soort congressen be gonnen- De belangstelling Jjleek groot te zijn. Bovendien werd de aanzet gegeven tot de oprich ting van de Coornhert-liga. Deze liga zet de traditie van het jaar lijkse congres voort. Daarnaast stelt zij zich duidelijk geëngageerd op en bapleit een aantal fundamente le hervormingen op het terrein van het strafrecht. Het onderwerp van dit congres is ook „strijdbaar". Er wordt niet een deel van het strafrecht bekeken, zoals bijvoor beeld de voorlopige hechtenis, om dan verbeteringen voor te stellen. Neen, de vraag naar zin en functie van het strafrecht zelf wordt aan de orde gesteld. Te lang is de vraag, waarom op een gegeven moment gedrag strafbaar wordt gesteld, ontweken of zelfs niet onderkend. Onze maatschappij is doortrokken van slecht, onfatsoenlijk en scha delijk gedrag. Waarom is bijvoor beeld het verspreiden van porno grafisch materiaal in bepaalde ge vallen strafbaar en waarom het to nen van geweld of het geven van valse voorlichting middels reclame spots op de tv niet? Geen richtlijnen Wie zich in deze vraag verdiept, merkt al gauw dat duidelijke richt lijnen in welk geval wél en in welk geval niet het strafrecht moet wor den gehanteerd, ontbreken. Gek ge noeg werd er in de 18de eeuw sys tematischer gezocht naar de beant woording van die vraag dan in de 19de en begin 20ste eeuw. De Engelse rechtsgeleerde J. Bentham beleeft nu ook een „re vival". Deze deed een poging de maatschappelijke schadelijkheid van het gedrag te omschrijven. Als een bepaald gedrag schadelijk is voor de gemeenschap, mag de gemeen schap dit strafbaar stellen. De laatste tijd wordt dit criterium weer naar voren geschoven. Daar waar geen slachtoffer is, heeft de overheid in beginsel geen taak. Met dit criterium in de hand komt de strafbaarstelling van pornografie, druggebruik en prostitutie in een ander licht te staan. Uit deze voorbeelden blijkt al, dat een belangrijke factor waardoor be paald gedrag tot misdrijf wordt be stempeld, ligt in de zedelijke over tuiging van de samenleving op een bepaald moment. In de vorige eeuw bestond hier een zekere communis opinio over, die nu ontbreekt. Een voorbeeld uit de praktijk is dat het aanbod v<an voorbehoedsmiddelen geen misdrijf meer is, evenals ho- mosexueel gedrag tussen volwasse- genoemd. Het is een verkleinen van het door het strafrecht bestreken terrein. In een gezamenlijke resolu tie van de Europese ministers van Justitie is de noodzaak van verde re uitdieping van dit proces neer- Depenalisering Minder ver gaat het proces dat „depenalisering" wordt genoemd. Hierbij wordt gedrag dat tot nu toe onder de strafwet viel, onder de werking van een ander sanctie stelsel gebracht. Deze andere stel sels zijn bijvoorbeeld het admini- stratiefrecht, of het tuchtrecht. Wie een dakkapel bouwt zonder vergunning, loopt het risico dat die dakkapel door de overheid op zijn kosten wordt afgebroken. Het voordeel van dit stuur-mechanisme is, dat het een element van dwang bevat zonder de ongunstige neven werking van het strafrecht. Het strafrecht werkt stigmatiserend te genover de dader. Wie eenmaal "in aanraking is geweest met de straf rechter" kan daar onplezierige ge volgen van blijven dragen, zoals geen werk, moeilijkheden bij huur van een woning. Ook is het strafroces duur en om slachtig, hetgeen ook geldt voor organisaties als de reclassering, die weer de taak hebben de nade lige neven-effecten te verzachten. Maar er is ook een andere, dwin gender reden die storend werkt. Uit criminologisch en sociologisch on derzoek is gebleken, dat criminali teit een wijd verbreid iets is en dat het betrekkelijk willekeurig is wie er "de pech" heeft een veroor deling op te lopen. De aanklacht die tevoorschijn komt uit het door de Groningse lec tor W. Jongman verzamelde mate riaal (zijn openbare les hield hij in maart van dit jaar) is nog sterker: door allerlei mechanismen zouden mensen uit de hogere lagen van de bevolking minder kans lo pen "in aanraking te komen met politie of Justitie" dan de rest. De stap naar de kreet ''klasse-justi tie" is dan maar klein. Prof. Bianchi Daarmee wordt dan niet speciaal de berechting bedoeld, maar het he le proces van opsporing, vervol ging en vooral de strafbaarstelling door de wetgever. De Amsterdam se hoogleraar mr. H. Bianchi heeft dit scherp geformuleerd in de stel ling: "In de negentiende eeuw. toen men het begrip "klasse" so ciaal-economisch definieerde kwam de volle nadruk te liggen op de "omstandigheid dat de economisch sterkere klassen yia het strafrecht hun macht konden handhaven". Ons wetboek van strafrecht is aan het einde van de 19de eeuw, tot stand gekomen. Een Engelse collega van Bianchi, Dennis Chap man, heeft in zijn boek "the ste reotype of the criminal" getracht bewijsmateriaal voor deze stelling te verzamelen. Chapman stelt bo vendien dat de maatschappij "de crimineel" nodig heeft. Door een betrekkelijk kleine groep te isole ren en als "misdadig" te bestem pelen worden de anderen op een symbolische manier bevrijd van hun schuld. Dit is het zondebok-ef fect. Chapman komt ook met de in teressante stelling, dat veel straf wetgeving een symbolische functie vervult. Een veranderingsritueel waarbij de maatschappij zich aan past om stabiel te blilven, terwijl door de strafbaarstelling het on derliggende conflict niet wordt op gelost. Men kan hierbij denken aan de recente strafbaarstelling van rassendiscriminatie en het niet meewerken aan de volkstelling. Ex-delinquenten Vrijdagavond zal Chapman op het congres het woord voeren over stigmatisering. De dagen zullen grotendeels worden besteed aan dis cussies over decriminalisering en depenalisering van onder andere winkeldiefstal, verkeersdelicten en drugs en zedendelicten. Hoewel de Coornhert-liga ook een aantal ex- delinquenten onder haar leden telt, is de belangstelling van die kant voor het congres gering. Jam mer, want wil het strafrecht echt hervormd worden, dan is iedereen nodig. j i li* Ondanks slechte eerste dag LEIDEN De kans is groot, dat inavond de autobeurs in en om Groenoordhal ter sprake zal imen in de gemeenteraad. Di- cteur P. F. Domela Nieuwenhuis ^~J n de organiserende Amster- ■spR wise B.V. Auctor vindt S arom jammer, dat een raadslid, it donderdag een kijkje kwam oien op de eerste niet geslaagde itobeurs, niet bereid bleek met te praten. B0gs{ organisatoren zijn niet van meteen op te houden. Toezeg den, die ze inmiddels hebben ge- 50 m d, brengen hen tot de uitspraak i F Leiden donderdag i orljjk aantal auto's op beurs pai Hing zal krijgen Domela Nieu Ibhuis gelooft in het succes, hoe- 1 de opzet hoog gegrepen, lijkt. De 25-jarige Auctor-directeur, die ervaringen met tweede-hands to's zegt psychisch betrokken te by het probleem, is van mening, de overheid tekort schiet f}}t>Veral zÜn jaarlijkse autokeurin- TC "tl, behalve in Nederland. Gevolg rijden veel te veel wrakken rond" Hij is het eens met de Leidse Dfdinspecteur Cornelisse als deze jd-t tegen de malafide handel in edehandswagens. Hij neemt het i evenwel kwalijk, dat hij niet meewerken aan een poging een idelscentruim te krijgen, waai- de eikiufisument met een gerust hart kan cud pen „De consument ligt duidelijl- der bij de autohandel. De manier arop het zou moeten, ligt een eirr B van de huidige situatie". Vertrouwen dsef Die afstand wil Auctor een stuk ïrbruggen door hoge eisen te stel de auto's, die hier te koop rden aangeboden. „Er is geen ver toeven tussen consument en han '3-1' en dus moeten harde feiten vertrouwen scheppen Die harde m zijn een recent ANWB-keu sbewijs en BOV AG-garantie". ig et Na de eerste dag, waarop het aantal auto's minimaal was, vraagt ook Domela Nieuwenhuis zich af of ringsstation te hebben, waar elke auto „door de mangel" moet. Dat is een minder sterke rean dan de ver plichte ANWB-keuring Hij zoekt contact met ANWB of Veilig Ver keer of een dergelijk station te ver wezenlijken is. Blijft natuurlijk de vraag of bur gemeester en wethouders mede be reid zijn de drempel op deze manier te verlagen Volgens Domela Nieu wenhuis zal dat afhangen van de resultaten in de komende tijd. Blij ven die slecht, dan schiet ook de ge meente Leiden er geen cent mee op Daarmee draagt hij een commer cieel element aan, dat volgens zijn zeggen niet het zwaarst weegt Hij voegt eraan toe, dat men niet mag vergeten, dat Auctor de autobeurs organiseert op verzoek van de ge meente en niet op eigen initiatief Televisiespel rond De Burcht LEIDEN "Herrie om Den Burcht" is de wel heel toepasselijke naam van het jeugd-televisiespel, dat op 20 mei en volgende dagen in en om Den Burcht zal worden op genomen. Het geheel is een produk- tie van de Eerste Nederlandse Zie kenomroep, die als eerste een spe ciaal (in klein-) programma gaat maken voor zieken- en bejaardenin- richtingen. Naast vele artiesten zul len ook Leidse kinderen aan dit spel medewerken. In de opname-tijd (plm. 14 dagen) zal ook het televi sie-spel: "De vreemde wereld" wor den opgenomen. LEIDEN Naar de mening van een aantal Leidenaars zijn het basis-wegenplan en het Witte-Singelplan op belangrijke rnderdélen verouderd en is een nieuwe aanpak van de pro blemen vereist. Het inzicht in de verkeersproblematiek heeft zich de laatste jaren drastisch gewijzigd. Nieuwe cijfers over het gestegen autobezit onder studenten staan ter beschikking en van universitaire zijde vx>rdt niet meer over 2000 maar onverbloemd over 5000 personen gesproken, die in het gebouw 'inderdak kunnen vinden. Nu op dit moment een bouwstop van kracht is en tengevolge van financieringsmogelijkheden als vaststaand moet worder aangenomen, dat het totaal van de indertijd noodzakelijk oeachte werken in verband met het Witte-Singelplan binnen afzienbare tijd niet in uitvoering zal kunnen worden geno men, is naar de mening van de briefschrijvers aan de raad het tijdstip bij uitstek gunstig om de plannen in hun geheel d.w.z. de universiteitsbouw en de verkeersvoorzieningen voo Leiden-Zuid en Zuidwest, alsmede de toegang tot de stad irondig opnieuw op hun betekenis te bezien. Het kan niet andeh's of dan zal blijken dat het basis-ivegen- olaii gewijzigd zal moeten xoorden en in ieder geval dient de bouw van de Churchüllaanbrug en het aanleggen vande noodzakelijke verbindingswegen prioriteit boven alles te ver krijgen, terwijl het bouwplan van de universiteit aan de Witte lingel teruggebracht zal moeten worden tot proportiesdie 'an de omgeving aangepast zijn. Voor een groot gedeelte van de door de universiteit nood- akelijk geachte capaciteit zal elders in de stad. gedecentra- 'iseerd. onderdak gevonden moeten worden. Geivezen mag oorden op het Parmentier-coviplex. de Doelenkazerne, de Langegracht en de Waard, waarbij het huidige Academisch Ziekenhuis niet vergeten mag worden. De mogelijkheid voor het college en de raad om deze pro blematiek thans aan de orde te stellen ivordt geschapen, in dien het college nu zou kunnen besluiten om op de agenda van de raad het voorstel tot onttrekking van een gedeelte van de Witte Singel aan het openbaar verkeer aan de orde t( stellen. Uitstel of aanhouden van een beslissing kan alleev maar leiden tot nog meer kosten voor in wezen ondeugdelijke plannen. Op de foto Holvast het betreffende deel van de Witte Singel. De brief is ondertekend door: R. M. Th. E. Oomes, mr. D. E Kranz, mevr. J. A. Schimmelpenninck-Mackaymevr. F. Bött- cher-Dekker, prof. dr. G. H. M. Posthumus Meyjesmevr. mr T. van Praag-Taconis, drs. F. Gransch, dr. Th. J. Meijer mr. S. A. M. Stolwijk, prof. mr. A. L. Melai, J. van Duyvendijk zenuwarts, prof. dr. R. B. C. Huygens, H. J. Klaassen, arts prof. dr. J. Voorhoeve, dr. P. Sevenster, T. WMulder, archi tect, A. Sevenster, prof, dr. H. J. Heering, mevr. E. Ouwéhand- Ponsen, P. Herfst, mej. mr. A. Versprille, Will. H. Tweehuysen 7. RingelbergJ zenuwarts, mevr. M. Koolhaas en mevr. M Brussee-Kouwenhoven. LEIDEN „Het strafrecht (gevangenisstraf) moet je alleen dan hanteren, als alle andere middelen falen. Het effect ervan is toch al vaag. Lange gevangenisstraffen lij ken helemaal geen zin te hebben: voor het merendeel zijn de gevangenisstraffen ook vrij kort in Nederland. Het punt is namelijk: wat moet gevangenisstraf uithalen? Wat verwacht je ervan? Aldus de jonge Leidse jurist mr. A. A. M. Orie (24), die aanstaan de vrijdag en zaterdag het in deze stad te houden congres „Strafrecht te-recht" zal voorzitten. Zijn in de aanhef opgeworpen vraag is er één van de velen, die je ten aanzien van de huidige wetgeving en rechtspraak kunt stellen. Mr. Orie dan ook over dat con gres: „Hiermee haal je eigenlijk het hele strafrecht overhoop. We moeten wel oppas sen dat het niet ontaard in eindeloos geleuter". A. v. Ravenzwaay afscheid van Hema Omtrent abortus, druggebruik, be lediging van een bevriend staats hoofd vindt een grote groepering van het Nederlandse volk dat deze en andere (nog) strafbare feiten hoognodig aan herziening toe zijn Het is een punt, dat aan de orde zal komen tijdens het congres. Mr. Orie: „Zaken als de abortus-wetgeving zitten ons diwars. dus zullen we daar praten. Maar het gekke is, dit regelt zich bijna zelf wel. Een flinke rel is dikwijls voldoende om dat aan gang te brengen. Belangrijker vind ik eigenlijk nog de depenalise- Door Henk de Kat Daaronder wordt verstaan, dat een strafbaar feit niet langer strafrech telijk (gevangenisstraf of boete) wordt afgehandeld, maar op een andere wijtze. Bijvoorbeeld door in schakeling van maatschappelij k« hulporganisaties of door overheve ling van een andere (zoals tucht rechtelijke) strafvorm. „Als een vent uit baldadigheid ergens ruiten ingooit, dan kan hij uiteindelijk voor de rechter komen Die legt hem een boete op, die naar de staat verdwijnt. De verzekerings maatschappij van de benadeelde neemt meestal niet eens de moeite om het schadebedrag terug te vor deren. Vaak kost dat nog veel meer dan het oplevert. In zulke gevallen vraag je je af: kun Je dit niet beter civiel-rechtelij'k afdoen? Zou het niet veel effectiever zijn als je die spul len laat terug verdienen? Dan druk je iemand met z'r neus op z*n ver antwoordelijkheid. terwijl het nu wordt afgedaan met zo'n onpersoon lijk girootje, dat bovendien de staat ten goede komt en niet de gedu peerde partij" „Maar een schaderegeling zonder meer betekent ook niet veel. Va&k is maatschappelijke begeleiding no dig. Dat is natuurlijk niet nodig als iemand één keer een ruit ingooit, maar bij diefstallen binnen een be drijf zou dat bedrijf' zioh kunnen afvragen waarom zo'n knaap steelt, om te pi-oberen iets aan de achter gronden te doen". Die maatschappelijke begeleiding kan ook komen van consultatie bureaus voor alcoholisten, psycho logen, werkers bij jongerencentra of een schoolhoofd. Zou zo'n aanpak niet veel meer uithalen dan een boete of vrijheidsstraf is een vraag op dat congres. „Al die gevangenis straffen, we zijn er al veel voorzich tiger mee geworden. Er wordt ook al lang op aangedrongen om lang durige gevangenisstraffen terug te dringen". „Deze ontwikkeling staat merk waardig genoeg in tegenstelling tot het gebeuren in Engeland, waar voortdurend gevangenissen moeten worden bijgebouwd. Ik denk dat dit komt, omdat in Engeland de proble matiek anders ligt. Je kent er bij voorbeeld de grote georganiseerde misdaad". Mr. Orie: „Maar voordat het pu bliek accepteert dat iemand die een ander heeft doodgeslagen of die heeft ingebroken wordt behandeld, in plaats van dat hij in de bak te- reoht komtEr wordt vaak over inrichtingen gesproken als over luxieuze hotels. Terwijl van de men sen die „ter beschikking stelling van de regering" (tbr) krijgen opgelegd, veel meer wordt gevergd dan van iemand die gewoon in de gevange nis zit. Daar kun je vegeteren, ter wijl je met tbr zelf erg hard moet i er bovenop te ko- Opsporing Een belangrijke bijkomende vraag roert mr. Orie zelf aan: "Je kunt nu wel gaan depenaliseren, maar wie ueemt dan de opsporing ter hand? Als je bijvoorbeeld vernieling als strafbaar feit zou schrappen, zou de politie geen opsporingsbevoegheid meer hebben. Terwijl dat toch erg be- belangrijk is: je ziet bijvoorbeeld, dat het rijden zonder wegenbelasting te betalen, grote vormen aanneemt. De kans om gepakt te worden is kennnelijk erg klein." LEIDEN Na bijna veertig dienstjaren in Hema-verband te hebben doorgebracht zal de heer A. van Ravenzwaay. bedrijfsleider van het Leidse filiaal, zijn functie .neer leggen. In verband met ddt vertrek wordt vrijdagmiddag van 4 tot 6 uur in "Het Karrewiel" een afscheidsre ceptie gehouden. ADVERTENTIE i overal verkrijgbaar Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Natascha Maudy Vlctoire, dr. van O. A. M Jagers en M M. Kaptein; Hui- bert, zn. van J. Kooljman en W. M. Ttates; Franclsca Johanna, dr. van J. J Korenhof en J, F. Sloos; Carla Diana, dr. van D. R. van den Bos en D. van der Wiel: Stefan Emanuel, zn. van A. J. Duljndam en G. C. van Kins; Anne Maria Elisabeth, dr. van B. J. Scharloo en M. C. Faas; Randal Igolt. zn. van L. Dietrich en M. Mul der; Jacob, zn. van J. Möhlmann en J. J. Imthorn; Mlchlel Alexander, zn. van A. P, Varekamp en A. Ploem. OVERLEDEN A. M. Pietersz, 67 J.. weduwe van J. F Knevel; G. J. A. Boogaards. 75 J., man; C. G. BooiJ. 68 J.. man; M. L. C. de Geus. 76 j.. man; C M Gouda, 79 J., weduwe van J. Boter; M. Llndhout, 57 J., weduwe van A. Stravers; H. Dan- nljs, 64 j., man. Over dat "gepakt worden" zegt mr. Orie nog in het algemeen"Dat is op zich een hele gebeurtenis. Op dat moment is men ook het meest ont vankelijk voor hulp. De houding van de politie is dan erg belangrijk." Er ligt nóg een thema te wachten op de ruim 325 congresleden die naar Leiden komen: "want terwijl we aan de ene kant bezig zijn met de vraag wat er onder het strafrecht vandaan moet, zijn we aan de andere kant be zig om er zaken in te halen." Voor beelden zijn: milieuverontreiniging, fraude met cheques en misleidende reclame, waarvan velen vinden dat nier strafoplegging moet kunnen worden toegepast. Mr. Orie: "het grootste bezwaar daarbij is de vanzelfsprekendheid waarmee dit laatste wordt gevraagd. Wat eraan vooraf gaat is: hoe voor kóm ik de ellende. Moet fraude met cheques onder de strafbaarstelling vallen? Daar is echt een discussie over. We hebben de neiging om te zeggen, dat de banken eigenlijk wat voorzichtiger moeten zijn met het geven van de mogelijkheden om fraude te plegen". In het rubber "Als Je een auto maakt die niet harder kan rijden dan honderd en die rondom helemaal in het rubber zit, dan ben Je wel een stuk status symbool kwijt, maar ook een stuk verkeersgevaar. En als Je een witte- fietsenplan invoert, ben je wél de fietsendiefstallen in één keer kwijt. Stel dat een bepaalde industrie vervuilend werkt. Dan zou Je een boete kunnen gaan opleggen. Maar als je in plaats daarvan dreigt met het intrekken van de vergunning, dan is zo'n industrie in het laatste geval natuurlijk veel verder van huis. Een kroegbaas heeft ook liever een boete voor te lang open zijn, dan dat z*n vergunning wordt ingenomen." Wat zijn de zin en de functie van het strafrecht? Mr. Orie: "Daar moe ten we op het congres onze gedach ten over bepalen. Dat kan ons helpen bij het vinden van een antwoord op de vraag wat onder het strafrecht vandaan moet en wat erin moet." ADVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimste Keuze, in de allerbeste merken. >EIKO - ETERNA CERTINA CITIZEN PRISMA - LASITA - JUNGHANS - EWE ANCRE. /oor f39,50 heeft U bjj ons ai een echt Anker Uurwerk, Schokvrij, Onbr. Veer. >oor eigen ateliers, de beste vak-service Uw horloger v. d. V' TER 181

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3