Onkruid wordt in jungle plantsoen gewied met hand 'Rembrandt' leerlingen exposeren in Ars Aemula Raad tegen chemische onkruidbestrijding Solistenensemble hie generale in Oegstgee Kleding in trek EXPOSITIE BIBLIOTHEEK WASSENAAR PSP vraa vragen- halfuurtje m de raa Alphia's voorzitter legt functie neer Tradities bestempelen verhouding met Oxford l STAD EN RAND MAANDAG 13 MAAK OEGSTGEEST Bij Thea ERker in Oegstgeest kwamen de „Vrienden van het Lied" bijeen om naar Thea zelf en haar zeven partners te luis teren in het Nederlands Solisten Ensemble, waaronder een vokaal dubbelkwartet. Het groepje hield hier generale voor hun „Koffieconcert zondag 19 maart in het Haagse Dili- gentia. Palestrina achter je mokka is juist op het stuk der boventon de salonruimte bij de fa-mlUt ker niet tot gelding komen, voor is een akoestische gel( nodig door 'n brandpunt heen de toonklanken en hun trilling kaar ontmoeten en ver® Technisch kunnen, resonans, smelting behoeven elkaar. Vrienden van het Lied kornet zo. voor het lied zonder meer: OEGSTGEEST Het gebruik van chemische on kruidbestrijdingsmiddelen bij het onderhoud van plantsoe nen is een punt van uitvoerige discussie geweest op de raadsvergaderingen van 18 maart en 27 april 1971. Er werd gesteld, dat men zo snel mogelijk moest stoppen met het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen en over gaan op het invoeren van een natuur-technisch beleid. Een voorbeeld hiervan is de methode Le Roy, welkte ten dele wordt toegepast in Heerenveen. Het bespuiten van straten is geen noodzaak. Hiermee moet worden gewacht totdat kan worden aangetoond waar en wanneer zal moeten wor den gespoten. middelde ouderbijdrage is f 3,30 per kind per ochtend. Het college stelt nu voor, de subsidie voor de peuter speelzalen te verhogeni tot f 2,06 per kind per ochtend. Het hoofd van de openbare Flora - school heeft het college van B en W verzocht mej. M. Hoitinga, die sedert 1 augustus 1971 als onderwijzeres in tijdelijke dienst werkzaam is, voor te dragen voor een benoeming in vaste dienst. Het college stelt voor deze benoeming te aanvaarden. Gevelproblemen Bij raadsbesluit van 9 juli 1970 werd medewerking verleend voor het herstel van de gevelpuien van de Montessorischool aan de Louise de Collgnylaan. De totale kosten werden door het schoolbestuur geraamd op f 23.900. De verdeling van deze on kosten zou, zonder schilderwerk, voor 100% voor rekening moeten komen van de gemeente. Het college stelde zioh op het standpunt, dat de ge meente slechts 25% van de kasten moet betalen. De beslissing van de staatssecretaris van Ondewys en We tenschappen tegen deze beslissing is geen beroep mogelijk) kwam erop neer, dat de helft van de kosten van de herstelwerkzaamheden, voor zo ver deze niet op het schilderwerk be trekking hebben, door de gemeente moet worden betaald. Ook de helft van de rentekosten over het opge nomen bankkrediet van f 20.000 komt voor rekening van de gemeente In de vergadering van 18 november 1971 heeft de gemeenteraad de uit- kerings- en pensioenverordeningen voor wethouders van Oegstgeest vast gesteld. Gedeputeerde staten hebben geen bezwaar tegen de verordening, alleen verzochten zij nog een aantal wijzigingen te willen opnemen. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren heeft verzocht de subsidie van f 500 te verhogen. Het college stelt voor, de subsidie te brengen op 15% van de inkomsten uit ccntributïies en donaties, alsmede de opbrengst van collectes. Trottoir Door het slopen van de woningen Leiseslraat 2 en 3 is de mogelijkheid geopend het trottoir op de hoek Ter- weeweg en de Leidsestraatweg te verbeteren en te verbreden. De hui zen en de grond zün eigendom van Dikker en Thijs NV. Deze stemmen in met de verkoop van de grond aan de gemeente voor f 15 per m2. Het verdient geen aanbeveling de Ter- weeweg ter plaatse te verbeteren om dat daardoor de verkeersveiligheid ongunstiger wordt. De totale kosten worden geraamd op f 5200 en het college stelt de raad voor zich met dit bedrag te verenigen. R. van Oers, wonende in Voorburg, heeft verzocht het laatste stuk grond, begrensd door de Mariahoevelaan, de President Kennedylaan en de Abt- spoelweg te mogen kopen. Het col lege is. behoudens goedkeuring van de raad. een koopsom overeengeko men van f 125.000. P. Zwart heeft verzocht om verlenging van de ver huur van een stuk grond aan de Dorpsstraat. Het college heeft tegen verlenging van deze verhuur geen bezwaar en stelt de raad dan ook voor dienovereenkomstig te besluiten. nieuwe nuance in klassiek klanken- langstelling was verheugend Dit Ensemble bewees hier malen afdoende wat het waard Eén vraag stelde zich: het nemen door de sopraan Ank ders, die haar zanglijnen zo oüi baar pregnant uittekent. Deze ren individueel uittredende gaat mogelijk in 'n akoestisdh ruimte op in het samenzwerei de boventonen van de andere men en dan ontstaat toch een ten totaalklank, nu alleen hoi geweest in lagere, zachte regl De Italianen zijn door Enge] Nederlandse 16de eeuwers geweest. Deze weer gevolgd do meer dan talentvolle Six C van Hindemith (Un Cygne!) en door vijf Tsjechische madrigal! Martinu. De nog ongenoemd? ners zijn de alten Frieda v. d en Rijkje Wolleswinkel. de Ben Fey en Ben Ravesteijn, d sen Jaap Died em an en Chru hoog. Tijdens de debatten over dit on derwerp is toegezegd, dat het ge- meent eperson eel dat met de bespui tingen heeft te maken daarvoor cur sussen gaat volgen. Er kwam 15 fe bruari een rapport uit van de direc teur van gemeentewerken, waarin o m. wendt gesteld dat een overscha keling naar een volledig natuurtech- nisoh plantsoenbeleid de kosten met ongeveer f 70.000 per jaar zal doen stijgen. Dit vindt het college om praktische en finanoiële redenen te veel. Er zijn al een aantal parken en plantsoenen waar een natuurlijke bestrijding van onkruid plaatsheeft. Dit najaar wordt waarschijnlijk een jungleplantsoen geplant. Het onkruid moet hier de eerste vijf jaar met de hand worden geplukt, daarna zal alles langs natuuurlijke weg gebeu ren. Tijdens de raadsvergadering van 16 maart zal hierover nog van ge- daohten worden gewisseld. De raad heeft 5 november besloten aan de Stichting Kinderspeelzalen f 0.85 per kind per ochtend toe te kennen. Dit geldt alleen voor instel lingen, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, zoals rechtsgeldigheidsbezit. deskundige begeleiding, bepaalde ei sen voor de lokalen, enzovoorts. Het aantal speelzalen is uitgebreid. Er is nu ook een speelzaal gevestigd in ae Pauluskerk. Het college deelt nog mee, dat alleen aan kinderen afkom stig uit de gemeente Oegstgeest sub sidie kan worden verleend. De ge- LEIDEIN In de nacht van don derdag op vrijdag is in twee kleding zaken in de Haarlemmerstraat inge broken en voor een flink bedrag aan kleding gestolen. In de ene zaak werd voor f 15.000 aan suède kleding ge stolen en in de andere voor f 5000 aan kleding. In het Hooglandse Huis werd een bandrecorder gestolen evenals voor f 170 aan drank. Zondag heeft de brandweer een schaap uit de sloot moeten halen. Nadat de brandweer haar schaapje op het droge had gebracht, moest worden geconstateerd dat het ver moedelijk een bevroren achterpoot had. Inbrekers hebben vijf bouwketen aan de Wassenaarseweg .gekraakt". Er kon nog niet worden meegedeeld wat er is gestolen. Inbrekers hebben een grote ravage aangericht aan de dr. Van Voorthui- zenschool in de Mamixstraat. Ze hebben melk over de vloer gegooid en met eieren gesmeten. Markttarieven LEIDEN .In vragen aan B. en W. zegt PSP-raadslid Gerkema, dat het onbillijk is. dat marktkoop lieden. die een Jaarstandplaats heb ben. een extra heffing betalen. Hij heeft gehoord, dat deze extra hef fing voor het eerst wordt toegepast en vindt dit een tariefsverhoging. G emeen te-a vond van Staal wijk land. Met dit drankje en deze Pa lestrina beland Je dan „Alla rivo del Febro". Aan paus Gregorlus XIII schreef Palestrina eens, dat hij zich diep schaamde stukken geschre ven te hebben op teksten, die niet de lof spraken van Gods Vader, de Zoon en de Heiligè Maagd. Ons So listen EJnsemble was niet zo zwaar op de hand. In hun groepje Italiaan se polyfonen figureerden nog Ma- renzio en G&stoldi. Het woord amo roso ontbrak er niet in. Teksten waren niet voorhanden. Dit dwingt, de muziek te volgen als een kamerorkest. In het vokaal kwartet zit een natuurwonder, be werkt door de gevarieerde welvings- vormen van de stemspleet, die gros- so modo in het stemgebruik de vier registers sopraan, alt, tenor, bas op levert. Hun samenspel, hun klankdi mensie laat iedere menselijke ex pressie toe. Maar dat .komt niet uit sluitend van het georganiseerd zin gen van voorgeschreven noten. Wan neer de tonen goed geplaatst, goed resonerend worden weergegeven, dan klinken de niet genoteerde „boven- harmonischen." de boventonen mee. Bach koralen zijn zo veroverend, omdat Bach ze zo harmoniseerde, dat het klinkend samenvloeien van de boventonen optimaal werd. (een procédé nog bevorderd door het dekkende orkest). Het Solisten Ensemble kon nu LEIDEN Als het punt Mare- Lammermarkt-Lange Gracht (op foto Holvastverdere aanleg van de dam in het water een kruis punt is geworden, zijn verkeers lichten nodig. De raad heeft er al 196.000 voor uitgetrokken, maar dat is niet genoeg voor een instal latie, die de verkeersstromen hier kan venverken. Dat vraagt een uitgave van f 150.000, reden waar om B. en W. de raad een aanvul lend krediet van f 54.000 gaan vragen. In de noord-zuid en oost-west verbindingen zijn voorts lichten nodig op het kruispunt verlengde Pelikaanstraat-Lange Gracht. Ook dit vraagt een uitgave van f150.000. Er is reeds f48.000 uit getrokken voor verkeerslichten op het punt Haarlemmerstraat-Peli kaanstraat, die door de prome nade niet meer nodig zijn. Nu moet dus nog f 102.000 beschik baar worden gesteld. WASSENAAR Vijf mensen ex poseren op het ogenblik in de Was- senaarse openbare bibliotheek. Suze Spiero Briedé maakte wandkleden, waarvan „Kinderdroom" waarop al les door elkaar heendwarrelt wel één van de leukste is. „Vrienden", een grote buldog en een klein poesje sa- in een mand, is wel een beetje te LEIDEN M'n verwachtingen werden verre overtroffen bij het zien van de expositie van leerlin gen van 't Rembrandt. Er is zelfs werk bij dat niet onder hoeft te doen voor dat van kunstenaars van professie. Dat zei mevrouw Den Haan-Groen op de druk be zochte opening. Het initiatief tot het maken van deze expositie is uitgegaan van de kunstgeschiede niswerkgroep van het Rembrandt (negen man sterk), in nauwe sa menwerking met de heer Hoppe (leraar kunstgeschiedenis en te kenen Bij een rondgang over de exposi tie valt in de eerste plaats de enorme veelzijdigheid op. Men heeft aller lei technieken toegepast. Naast het „gewone" tekenen en schilderen: kollages, sieraden, fotografie, touw werk, strukturen, om maar even een LEIDEN Namens de afd vergadering van de PSP heef man Amptmeijer aan de g teraad gevraagd een vragenhi tje in te stellen aan het begi de vergaderingen. Gelegenhe aan het begin van de ra gadering gegeven kunnen wor is eenvoudig te verwezenlijk? het plaatsen van een microti de publieke tribune. De PSP dat hierdoor de afstand tussen en gekozene verkleind zal wo afgezaagd onderwerp, maar het is toch een wandkleed geworden waar je met plezier naar kan kijken. De andere exposanten hebben ke ramiek gemaakt. Vooral Liesbe.th Gast valt op. Zij maakte grappige kikkers en vogels, die je met met uitpuilende ogen aanstaren. Som mige hebben kleine, klauwachtige handjes.- Het formaat is klein. Er staat één groter object, een vogel, die het meest op een pinquin lijkt. Ook dit is een grappig beest, en net als bij de andere beestjes van Liesbeth kijk je er met een gevoel van ver tedering naar. Dick Loeff maakte de grote, on wezenlijke eivormen, die op 'n tafel tje in de leeszaal bij elkaar liggen. De kleur ervan is heel merkwaardig, een soort wolkerig bleek-blauw. De vazen van Koos Wassenaar hebben een korrelige struktuur. Ze glanzen niet, en juist door dat dof fe oppervlak komen de fijne kleur nuances goed tot hun recht. Tenslotte de schalen, kommen en kannen van To van. Wijk. Ze hebben een eenvoudige, sobere vorm. Op het grijs-groene oppervlak zitten hier en daar donkere stippels. Tot 25 maart is dit alles te bekijken in de open bare bibliotheek van Wassenaar aan de Luifelbaan. LEIDEN In het gebouw Staal- wUk aan ae Herenstraat wordt woensdag voor de hervormde wijk- gemeente „Staalwijk" een gemeente avond gehouden. Tijdens deze bijeen komst zal ds. C. H. Bijl een uiteen zetting geven van de plaats van dez. wijkgemeen te in het kader ALPHEN AAN DEN RIJN Na ruim 35 jaar de voorzittershamer van de voetbalvereniging Alphia te hebben gehanteerd gaat de heer C. P. Mulder deze in de op 24 april te houden ledenvergadering overdra gen aan een dan op voorstel van het bestuur te kiezen opvolger. De heer Mulder heeft grote ver- diensten gehad voor de voetbalsport van" de I In Alphen en de Rijnstreek in het nieuwe districtsgemeente. De samen- algemeen en voor zijn vereniging Al komst begint om aoht uur. phia in het bijzonder. Dit wordt wel zeer duidelijk onderstreept door de vele functies, die de heer Mulder nog naast zijn voorzitter schap van Al phia in de sportwereld bekleedt. Hij is o.m. lid van het bestuur van de afdeling Leiden van de KNVB en van de Alphense Sportraad. Op 27 april zal de heer Mulder in de kantine van de vereniging Alphia in het sportpark De Bijlen een af scheidsreceptie houden, waarbij het hem stellig niet aan belangstelling zal ontbreken. geven. Origineel is het Fietswiel, dat F de Jong opvulde met een web van in elkaar gewe ven rode draden en enkele rode kra len. Met een regelmatig patroon als resultaat. Vlak daarnaast hangt de Clown van J. d. Vries die vooral door de goede afwerking en het zuivere kleurgebruik opvalt. M. Brouwer maakte artistieke sieraden, waar ze veel paars in gebruikte. Verschillen de leerlingen hebben zich bezig ge houden met touwwerk. Op een plankje slaat, men eerst spijkertjes, dan gaat men er in een kontraste rende kleur draden tussen spannen. Zo ontstaan er allerlei geometrische figuren. Op de tentoonstelling zijn meerdere voorbeelden van deze tech niek te zien. M. Zuiderduin maakte een hele reeks foto's. De struktuur „tetraeders" van A. Gillebert en L. Mulder is perfekt afgewezen. Je ziet daar nu eens duidelijk aan dat een dergelijke struktuur precies moét zijn. Een klein beetje slordig maar, en het effekt is weg. R. Knoop maakte grappige stripfiguren. A. TJebbes heeft z'n kompositie X-Y -Z heel logisch doordacht. De hoeki ge vormen van de letters liet hij in elkaar vallen. Hij gebruikte verschil lende tinten oranje, en omgaf de let ters met een dun zwart lijntje. Zo springen zij duidelijk naar voren, maar blijven toch ook een geheel met hun achtergrond vormen. „Maak eens een kollage" luidde de opdracht in de tekenles. Hier Is te zien hoe verschillend zon opdracht uitge werkt kan worden. Ook al door het gebruikte materiaal. Iemand ge bruikte de scherven van een spiegel en plakte die op een dof zwart vlak. Het geeft een apart effekt. Afgezien van de inspanningen van de kunstgeschiedeniswerkgroep en de heer Hoppe is deze expositie ook mogelijk gemaakt door het schoolfonds C. en O. en door de sub sidie van de rector, de heer Blom. Ars Aemula heeft haar tentoonstel lingsruimte beschikbaar gesteld. De ze expositie zal slechts een week te zien zijn. Van maandag tot en met vrijdag is hij 's avonds van 7.30 tot 10, en op zaterdag overdag van 11 tot 5 uur geopend. Een "olieverf' vrije fan tasie van Franky Miedema. MAANDAG Oude Singel 26 Informatl Baha'i 8 uur nam. Dansschool Mekel Hogewot ciëteit voor alleenstaanden UaRehotboth (Rapenburg 10) Amateurfotografenverenlging nam. Steenschuur 6 Rullavona postzegelvrlehden 8 uur nam. Molen De Valk Mobiel ANWB 10 uur voorm.4 Stadhuis Gemeenteraad nam. Steenschuur 6 Spintisch schap Mevrouw Hazeproek 1« uit eigen werk 8 uur nam. DIN8DAG Rijksmuseum Volkenkunde club 16 .KUken in de lilmke uur nam. Zijlsingel 2 Evangeliecentn evang. J. Zijlstra 8 uur nam. Het Mierennest (Morsweg J aardensociëteit 2"4 uur nam Breestraat 19 Sociëteit (voor kamerbewoners en alUf den) 912 i Boommarkt 12 Sociëteit vo(X dlcapten 25 uur nam. JeugdhuiB (Breestraat 19) 8?^ Chr. Èmigratiecentrale 7—8 l Diamantplein 27 Gespri Baha i 8.15 uur nam. Steenschuur 5 Spreekuur huisvesting werkende Jongeren j uur nam. Rijnlandslyceum Toneelclub brandt Schólengemeenschap C „De spooktrein" 8 uur nam. Waaggebouw Voorlichting 0' „v, vlietdemping 8 uur nam. Grote Vink Receptie L. 6 uur nam. Sociëteit Minerva: All Mae met o.a. wereldkampioen goocn Richard Ross, buikspreker -t N* Groenoordhal Opening pal Uin< toonstelling 10 uur voorm. Museum Natuurlijke (Raamsteeg 2) Spr. prof. Erongersma over ..Zeeschili tmsf laro OXFORD Dat Engeland bol staat van de vele tradities, werd dit weekeinde weer eens bewezen. Vrij dagavond zorgde de Oxford Swim ming Club voor het kerstdiner. Hoe wel het meer ging lijken op een lente-diner, bleef de naam gehand haafd. Tenslotte vereisen de tradities dat er een kerstdiner wordt gehou den Aan deze feestelijke toestand zaten ook twee Leidenaars aan. speciaal genodigd om de goede banden die be staan dankzij de stedenuitwisseling nog iets nauwer aan te trekken. Met die banden is dat goed gelukt, met de broekriem bepaald niet. Als je nu eenmaal als Leidenaar in Oxford komt wil iedereen zoveel doen, dat er een voortdurende toestand van handenschudden, eten en drinken ontstaat. Want opnieuw bleek weer. dat de uitwisselingsgedachte in Ox ford heel wat meer leeft dan in Leiden. Talloze malen waren er mensen, die terugkwamen op vorige bezoeken. Van Leidenaars aan Oxford of net Fn efppris wprrf er dan dlenst wordt waargenomen En steeds weid ei dan theek Tot hulp der menshei andersom. weer hoog opgegeven over die ont- j gracht 48 en'apotheek'Óegstp A" zettend gezellige sfeer die er bij deze heimlnapark 8. gelegenheden heerst. Zoals ook nu het geval was. Na het aperatief j t met vele malen uitroepen in de geest durig zieken Oude Rijn 190, i tel. 23200 idem I van „leuk dat je er weer bent" ontspon zich het diner. Compleet met alle toestanden zoals die gebrui kelijk zijn in Engeland. Dat wil zeg gen: erg veel en erg grote porties, Want eten kunnen ze, al denken wij dan wel eens anders. Tijdens het bezoek kwam duidelijk naar voren, dat de Leidenaars die binnenkort naar Oxford gaan voor de jaarlijkse uitwisseling, heel wat te wachten staat. Reeds nu borrelen op de diverse (verenigings-) vuren de potjes, waaruit 'n grootse ontvangst tevoorschijn moet komen. Want nog steeds gelooft men in de Engelse uni- versiteits-stad. dat er erg veel moet gebeuren, wil men de Nederlandse gastvrijheid kunnen evenaren. PIETER TAFFIJN. lel SOS-UIENST f SOS-Telefoniseüe Huip<il< l 01710)—25202 Vooi alle dll uueis (ijkhedeD verkeren berelfcWpsum werkdag van acht uur v m doorlopend d w.z van vrfldug acht maandag acht uur v.m WETS WIN KELTJE Juridisch adviesbureau rechtshulp: werkdagen (beb 9-13 uur; zaterdag 10-12 uur, dag 19-22 i Release in Lelden Noord: gendorpstraat 36, dinsdag dag 79 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2