f Onzekerheid op valutamarkten zal voortduren El £oude roorbij Wethouder minder; andere verdeling portefeuilles? Dam-hlokkade door kermis exploitanten N.v.*.d. veM« Citroën vandaag Meer ewolking Minder lawaai van Schiphol door Kaagbaan NIEUW FRACTIEOVERLEG INLEIDEN IEIDSCH DAGBLAD Buit roof overval in bos terug gevonden ($)ué ?)ïi'euw$> -jpgericht I maart 1860 MAANDAG 13 MAART 1972 No. 33656 Leidsch recteur: G Koopman [drcdacteur: Dra. J. R. Soetenhorst dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling'giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte SlngeJ t. Lelden - rel.: 25041. Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur. tel 30500 tzat 18 uur) jjjXT Na de sneeuw van zater- t bereikte ons droge en nog iets judere luoht waarin zondagnacht er tot zes, en in de afgelopen iht twee tot vier graden vorst waargenomen. In Denemar ken in Oost-Duitsland vroor het torgen plaatselijk 12 graden. (at het hogedrukcentrum niet i noordwest-Rusland is blijven jen, maar langzaam verder naar t zuiden trekt is de wind zuid- t gaan worden en wordt lang- minder koude lucht aa- je komende dagen zal vooral over- g de temperatuur, mede door de zonnestraling, merkbaar [an stijgen. De nachten blijven brlopig nog vrij koud, met nacht- De laatste keer dat rond Iden-maart lage temperaturen i waargenomen, was in 1962, |en De Bilt in de nacht van 14 Ipart nog bijna 10 graden vorst •de. |ucht is zeer droog, waardoor het gehalte overdag tot even be lden de 30 procent afneemt. Dit l zondagmiddag in Drenthe al ïbrand tot gevolg. Neerslag zit (ook de komende dagen nog niet ikistaanse nbtenaren irvroegd et pensioen iR/ 1ATSJI (AFP/RTR) --Ruim Pakistaanse ambtenaren, on- le de ambassadeurs in Neder- en Roemenië, zijn vervroegd lensioen gestuurd, zo is giste- Karatsji bekend gemaakt. Pre- Bhoetto nam dit besluit krach- Ij n bevoegdheden op grond van lat van beleg, zo zei de minis- »r Politieke Zaken. Moestaf a in een radiorede, corruptie onder de ambtena- seft om zich heen gegrepen als ankergezwel, waardoor de ge latte wordt besmet". De maat- treft bestuursambtenaren, di- tcn, onderwijskrachten, artsen Bhnici, onder wie ambassadeur Said Tsjatari in Den Haag. erwacht van heden- tot i: het zuiden uit geleidelijk toe- de bewolking maar op de plaatsen droog. Zwakke tot zuidoostelijke wind. Min. van min 2 tot min 6 graden, morgen ongeveer plus 6 gra- gemaakt 11.15 uur) p: 6.57 uur; onder: 18.43 uur. op: 6.16 uur; onder: 17.46 uur. ïater te Katwijk te 2.28 uur en üur, laagwater te 10.33 en 22.58 Brand in school op Leids woonwagenkamp BAZEL De Centrale Banken van de tien rijkste Wes terse industrielanden moeten berusten in het mogelijk voortduren van onzekerheid op de wereldvalutamarkt. De presidenten van de Centrale Banken zijn het afgélopen weekeinde bijeengeweest op de zetel van de Bank voor In ternationale Betalingen in Bazel. Van goedingelichte zilde wordt vernomen dat er geen bijzondere maatregelen zijn opgesteld ter ver mijding van het soort toestand zoals zich verleden week voordeed toen de Nederlandsche Bank op één dag 322 miljoen dollar moest opnemen om de pariteit te beschermen die vorig jaar december in Washington is vastgesteld. Dat betekent dat de LEIDEN Rond het middag uur is vandaag vermoedelijk door een aardgesloten leiding brand uitgebroken in de school in het Leidse woonwagenkamp aan de Haarlemmer Trekvaart De kleuters waren net weg, 70 lagere scholieren konden het rokende gebouw verlaten. Pa niek, die ontstond, omdat er wagens vlakbij de school ston den, raakte over toen de brand weer het vuur met een grote hoeveelheid water snel onder de knie had. (Foto Holvast). SCHIPHOL (ANP) Tengevolge van de invoering in 1970 van het ge bruik van de landingsbaan 06 (Kaagbaan) is het totaal aantal lan dingen in 1971 over Zwanenbrug, Amstelveen, Noord/Buitenveldert, en Aalsmeer t.o.v. 1970 vermin derd met 22 procent. Met name des nachts tussen 24.00 en 06.00 uur is het aantal landingen over bovenge noemde gebieden in 1971 met 56 pro cent afgenomen tn.v. 1970. Voor de gebieden afzonderlijk, t.w. Zwanenburg, Amstelveen-Noord/ en Buitenveldert en Aalsmeer, bedragen deze dalingspercentages resp. 16, 7 en 48 procent over het gehele etmaal, en 40, 60 en 80 procent voor de nacht tussen 24.00 en 06.00 uur. Het totaal aantal vliegtuigbewegingen op Schiphol is sedert de ingebruikne ming van het nieuwe areaal in 1967 jaarlijks toegenomen met gemiddeld 7 procent per Jaar. Desondanks heb ben doelbewuste maatregelen ter ver mindering van de geluidsoverlast in nabij gelegen woongebieden kunnen leiden tot de hierboven genoemde verbeteringen in 1971. centrale banken van de "groep .van tien" en Zwitserland blijven vasthou den aan hun interventiepunten en dollars aan- en verkopen voor zover noodzakelijk. De voorzitter van de Amerikaanse federal reserve board (het stelsel van centrale banken in e Verenig de Staten), Arthur Burns, heeft tij dens de bijeenkomst duidelijk ge maakt dat Europa en Japan op kor te termijn weinig hulp kunnen ver wachten van de Amerikaanse auto riteiten voor het beteugelen van de toevloed van ongewenste dollars naar de reserves van de Europese en Ja panse centrale banken. Me' het oog op de komende presidentsverkiezin gen in de Verenigde Staten geeft de Amerikaanse regering absolute voorrang aan binnenlandse proble men en dit betekent onder meer de voortzetting van de goedkoop - geld politiek en als gevolg hiervan af vloeiing van dollars naar Europa en Japan. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik wordt abonnee per 28 maart 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee J |dres: laats: be ironummer: 0,<|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder )8tzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer K Lelden. LEIDEN De aankondiging van het afscheid van wethouder Menken van volkshuisvesting en openbare werken heeft nieu we grond gegeven aan geruchten over veranderingen in het college van burgemeester en wethouders, die al enige tijd de ronde doen. Op de dag, waarop KVP-er Men ken in B. en W. zijn afscheid aan kondigde. is er op initiatiéf van bur gemeester Vis een bespreking geweest met de fractieleiders. Hierin is de wens van het PAK besproken om de gehele zetelverdeling opnieuw onder de loep te nemen. Het wethoudersbe- raad wordt met ingang van morgen voortgezet in het interfractioneel overleg, dat tussen de raadsverkie zing en de wethoudersbenoeming in de zomer van 1970 werd gehouden en toen werd geschorst. Van zes naar vijf Punt van bespreking daarin vormt o.m. een voorstel uit de WD-kring om het aantal wethouders terug te brengen van zes naar vijf en de vrij komende portefeuille te verdelen. Hiervoor is o.a. ruimte in de porte feuille van economische zaken, die ZEIST (ANP) De politie van Zeist heeft vanmorgen meegedeeld, dat in een bos bij de Woudenbergse- weg in Zeist vrijdag J.l. vijf koffer- tassen en een handtas zijn gevonden. Deze waren gevuld met sieraden, kle ding en schietklare geweren. Volgens de politie moet de buit daar zijn ach tergelaten door de voortvluchtigen L. en K. die al dagenlang door de po litie worden vervolgd vanwege roof overvallen. Vermoedelijk zijn ze na hun bezoek aan Zeist naar Hilver sum uitgeweken, want daar is een „Chevrolet Impala" teruggevonden, die ze het laatst voor hun vlucht hadden gebruikt. De vondst Is gedaan door een au tomobilist uit Benschop. Toen deze, aan de Woudenbergseweg even uit stapte zag hij, verstopt onder een stapel takken, een paar koffers staan. Hij waarschuwde de Zeister politie. In de koffers vond de recherche 102 herenhorloges, 64 dameshorloges, 175 gouden ringen, broches en ande re sieraden. Verder was er een kof fer met zeven herenkostuums. Deze buit vertegenwoordigt een waarde van' vele duizenden guldens. Bij de buit waren ook drie schietklare ge laden geweren. Deze wapens zijn afkomstig van een Inbraak in Em- men bij een wapenhandelaar, de sie raden zijn gestolen bij een Juwelier uit Emmen, wordt beheerd door KVP-er Lij ten. De vraag is namelijk of de partij en, die wethouders hebben geleverd, WD en confessionelen, een kandi daat hebben voor de vacature. Bij de KVP schijnt er weinig belang stelling te bestaan. In de kring van het PAK wordt eveneens gedacht aan een aantal wethouderszetels van vijf, waarbij er drie uit de progressieve hoek zouden moeten komen. Het PAK blijft de wethouders Lijten (KVP) en Kret (prot. chr.) steunen, die bij de wet- houdersverkiezingn in september '70 als enigen de oppositie achter zich vonden. Dit idee wordt niet gedeeld door de inmiddels uit het PAK getreden PSP. Daarvan getuigt een verklaring, waarin de PSP stelt geen enkele be hoefte te hebben verantwoordelijk heid te dragen voor een college van B. en W., dat de huidige regerings- polltiek mee helpt uitvoeren. De PSP stelt, dat raadsleden, die werkelijk de Leidse bevolking willen verte genwoordigen, er niet over denken In het college zitting te nemen. Als de PvdA hierover anders denkt, zegt dat volgens de PSP genoeg. In de door afdelingsvoorzitter Herman Amptmeijer, die volgende maand in de raad terugkeert op 6 april vergadert de PSP over zijn opvolging van Walle, die uit de raad gaat ondergetekende verklaring zegt de partij niet van plan te zijn aan enig gesprek over een nieuw col- Compromis op zwarte conventie GARY (AP) Met groot enthou siasme heeft de Amerikaanse zwarte politieke conventie gisteren een com promis voorstel over een voorlopi ge agenda aangenomen. Het compromis, dat door de dele gatie van New York was ingediend nadateen deel van de delegatie van Michigan de vergaderzaal had ver laten, komt erop neer dat alle re soluties die door de verschillende de legaties zijn ingediend voorlopig wor den aanvaard, ook al zijn vele met elkaar in strijd. Er zijn resoluties bij voor en te gen sohoolbus stelsel, resoluties die steun onthouden aan alle presiden tiële kandidaten en een resolutie die steun uitspreekt voor mevrouw Shir ley Chisholm, Democratische afge vaardigde in het Huis voor New York, die zich kandidaat heeft gesteld voor de Democratische nominatie. De zwarte conventie heeft besloten een nationale zwarte politieke bewe ging te stichten en een werkgroep van 50 aangewezen om een definitief politiek programma op te stellen en op 19 mei te publiceren. lege deel te nemen, te meer omdat deze gesprekken zich zoals gewoon lijk buiten de openbaarheid afspe len. De in het PAK opererende Leid se afdeling van D'66 kan niet lan ger „rusten" nu ook de tweemans fractie het standpunt van de ach terban zal willen weten. Daarom is inderhaast een nieuw bestuur ge vormd, waarin naast de reeds zit tende dames Gerth v%n Wijk en Du Gardijn zitting hebben genomen het lid J. Kuylaars en de raadsleden Oosterman en Kuyper. Het beraad over de portefeuille verdeling in het college is ook be langrijk in het licht van het feit, dat enkele topambtenaren omzien naar een andere functie, omdat ze bij de huidige constellatie niet kun nen werken. Zeehondenjacht Canada gestart OTTAWA (AFP) De jaarlijkse Jacht op de zeehonden is gisteren begonnen op de kust van Labrador en in de Golf van St. Laurens. In de golf mag alleen gejaagd worden, vanaf de grond en er mogen maxi maal 30.000 dieren worden afge maakt. Volgens de Jongste Canade se bepalingen mogen alleen aan de oostkust van Labrador boten komen die langer zijn dan 20 meter. Onhoudbare toestand op woonwagenkamp AMSTERDAM (ANP) Kermis exploitanten hebben anderhalf urn- lang de Dam bezet'gehouden uit pro test tegen de volgens hen onhoudbare toestand op hun overwinteringster rein aan de Vredenhof in Amster dam-west. Met ongeveer 40 vracht wagens blokkeerden zy de Dam, waardoor vrijwel geen verkeer meer mogelyk was. Zij hieven de blokkade pas op toen ze de toezegging kregen, dat er een gesprek zou volgen met een verte genwoordiger van het gemeentebe stuur. Ze kwamen in opstand na een brand die gisteravond drie materiaalwa gens in vlammen deed opgaan Een zevental woonwagens werd door het vuur en het bluswater ernstig be schadigd. De schade wordt op vele tienduizenden guldens geraamd. Kermisexploitant F. J. Lubbers (33): "We nemen het niet meer Aan de a-sociale toestand op het ter rein moet nu maar eens een eind ko men". "We hebben geen brandblus- middelen en beschikken ook niet over bluswater. Wij stonden gister avond volkomen machteloos" Vol gens hem kon op het terrein een wa terballet worden opgevoerd omdat er geen afvoer is. De brand ontstond omstreeks kwart voor zes in een grote loods op het terrein van de centrale markthallen, dat aan de overwinteringsplaats van de kermisexploitanten grenst. Door de krachtige wind sloeg het vuur over naar de kermiswagens. Ver moed wordt dat de brand werd ver oorzaakt door kinderen, die in de nabijheid van de loods een vuurtje zouden hebben gestookt. 18 PAGINA'S v. ZUYLEN VAN NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 De Congresparty van de Indias? premier mevrouw Indiira Gandhi stevent regelrecht af op een mas sale overwinning bij de vorige week gehouden deelstaatverkie zingen. Hoewel nog lang niet alle stemmen geteld zijn blijkt nu al dat de Congrespartij zeker kan zyn van ongeveer 75 procent van de stemmen PAGINA BUITENLAND De schade van de brand bij Scher- penzeel wordt op acht ton geschat ALPHENSE PAGINA Voorzitter Wiegel van de liberale tweede-kamerfractie wil publika- tie van alle afspraken, die bü de kabinetsformatie zyn gemaakt. En dat biyken er nogal wat te zyn PAGINA 5 En dan de gebruikelijke hoeveel heid maandagse sport. Met nieuwe winst voor Ajax en Feyenoord. Leidse amateurs. Met afgelasting Met trieste resultaten voor de voor Alphen. Met een valpartij voor Eddy Merckx. En met nog veel meer. Genoeg om zes pagina's te vullen PAGINA'S 7—12 Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: Parijs, 11 Maart. De prins van Wallis zal door den heer Thier worden ontvangen. Karlsruhe, 11 Maart. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp aangenomen waarbij aan de leden van godsdienstige orden en broe derschappen verboden wordt openbaar onderwijs te geven Parijs, 11 Maart. Een tele gram uit Peza meldt, dat Mazzini overleden is. Parijs, 12 Maart. Te Be- sangon waren voorzorgmaat regelen genomen, daar men ongeregeldheden. duchtte, uitgelokt voor eenige uitge wekenen in Zwitserland. Alles is thans tot de gewone rust teruggekeerd. Vandaag 50 laar geleden De situatie in Zuid-Afrt- ka is nog steeds zorg wekkend Een aantal boeren uit nationalistische kringen maakt gemeene zaak met de oproerlingen van Johannes burg. De staking sell is ge heel op den achtergrond gedrongen Vliegtuigen héb ben de stellingen van de op standelingen gebombar deerd Er zijn in totaal 200 personen gedood Regeerings troepen hebben Benoni Roo- depoort en Florida bezet.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1