'KEUZE MAKEN UIT 1000 BOTEN Haalt Hiswa de kwart miljoen? ZIJ EXPOSEREN IN DE RAI *Tenten voor de mobiele kampeerder Hengels met pen- sluiting WALKER TENTEN, ERKA BAGAGEWAGENTJES wilms f/oet VRIJDAG 10 MAART 1972 PAGINA J1 Minister Stuyt van Volksge zondheid van Milieuhygiëne heeft vandaag in de RAI de zeventiende HISWA geopend. Voor deze watersportten'toon- stelling is de gehele tentoonstel lingsruimte 50.000 vlerkante meter in beslag genomen. Verder wordt de haven naar de Amstel- hal gebruikt als openluchtten- toonstelllng. Op de expositie die tot en met 19 maart dagelijks geopend is van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur (zondags 10—17 uur) zijn niet minder dan 315 exposan ten aanwezig. In hun stands wordt onder meer informatie gegeven over motorvaartuigen. motorzeiljachten. alle typen sport- en pleziervaartuigen. Tiotoren en andere toebehoren, kampeer- en hengelsportartike len. De geëxposeerde artikelen zijn afkomstig uit 23 verschillende landen, waartoe onder meer China. Japan, Verenigde Sta ten. Hongarije en Tsjecho-Slo- wakije behoren. Het aantal schepen dat gedu rende tien dagen ligplaats heeft gekozen in de RAI ligt boven de 1000. Er zijn meer dan vijftig schepen die zwaarder dan vijf ton wegen. Naast de uitgebreide keuze aan boten kan het publiek alle mo gelijke voorlichting krijgen op de Hiswa. Zo zijn er onder meer stands van de ANWB, het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond, de Neder landse Kanobond, de Vereni ging tot Behoud van Natuur monumenten. de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse red dingsmaatschappij en diverse VVV's. Een speciale inzending vestigt de aandacht van de watersporter en de kampeerder op de noodzaak om ons land schoon te houden. Vorig jaar bezochten 225 000 bezoekers de Hiswa. Men heeft de stille hoop dat dit Jaar de kwart miljoenste bezoeker kan wor den verwelkomd. lO T M 19 MAART amsterdam I^Djl Er is niets moeilijker dan op de Hiswa een duidelijke trend bij de boten en jachten te ontdekken. De keuze is zo enorm groot geworden dat bijna elke wens vervuld kan worden. Toch zijn er enkele types waarvoor de laatste jaren steeds meer belangstelling wordt getoond. Dat is het kleine vaartuig, dat het midden houdt tussen een open boot en een werkelijke kajuitboot. Bij deze motor- en zeilboten is het vaak de kruising tussen vaste buiskap en kajuitopbouw in com binatie met twee vaste slaapplaat sen die deze boten bijzonder ge schikt maakt als weekendboot. Minder geschikt zijn ze als werke lijke vakantieboot, omdat dan meestal prijs wordt gesteld op iets meer comfort. De sobere accommodatie heeft wel het voordeel dat de prijs naar verhouding laag gehouden is. En hoewel er op de Nederlandse wa teren vele restricties gelden, wan neer het om snelheid gaat, is er de laatste Jaren een steeds groeiende vraag naar snel varende boten, vooral in de kleine tot middelgrote klasse. Het merendeel daarvan is import. Vooral bij de zeilvaartuigen, maar ook bij de motorzeilers en de mo torjachten, valt op dat men steeds meer teruggrijpt op vroegere boot- vormen zoals de klippersteven en het spitsgat. Dat het niet altijd even gemakkelijk is aan de wen sen van de watersporter te vol doen blijkt in de sector „house boats". Eén twee Jaar geleden werd nog de verwachting uitge sproken dat dit soort boot wel eens hoge ogen zou kunnen gooien, maar nu is wel duidelijk dat ze bij het publiek toch minder in de smaak zijn gevallen dan de prognoses zeiden. Daarentegen komen er de laatste jaren steeds meer bedrijven, die casco's vervaardigen naast comple te schepen. Deze casco's zijn be stemd voor de doe-het-zelvers die zelf hun boot willen afbouwen. Vooral bij de motorkruisers is deze doe-het-zelf-rage sterk. Tijdens de perspresentatie van de Hiswa maakten we een praatje met een van de mensen van de groep Van den Boogaard Recrea tie, die jaarlijks vele honderden boten in Nederland invoeren. Hij vertelde ons, dat polyester-boten steeds beter in de markt komen te liggen onder meer door het gerin ge onderhoud dat deze boten no dig hebben. We maakten een proefvaart met een motor-zeiljacht afkomstig uit Noorwegen. Het is de Viksund, die „in de winkel" zo'n veertig mille zal kosten 'en uitgerust is met een 25 pk dieselmotor. De boot be schikt over een vrij ruime kajuit, met kuipstoeltje voor de man aan het stuur. Omdat de Viksund zeewaardig is gebeurt het wel, dat kopers een dergelijk schip zelf in Noorwegen ophalen en als een soort vakantiereisje de boot zelf naar Nederland varen. De Viksund wordt in Nederland verkocht door Kamsteeg Water sport in Voorschoten, een bedrijf dat zich de laatste jaren niet al leen richt op de verkoop van bo- Deze pagina werd samengesteld door Bram van Leeuwen ten, maar naast een groot assorti ment het oog ook gericht houdt op service, onderhoud en informa tie. Een andere boot die ons tijdens de perspresentatie opviel was de Tresfjord Lux, een boot die ver kocht wordt door Fairline Olym- pia in Warmond. Evenals de Vik sund is de Tresfjord uit een stuk gebouwd. De boot is uitgerust met een Volvo/Penta benzine- of die selmotor. In de standaarduitrus ting ligt deze zeewaardige boot, met een lengte van acht meter, in de prijsklasse rond de f 40.000. Zeilboot Van het grote aantal zeilboten dat op de Hiswa te zien is vermelden we hier de zogenaamde „volks- Jachthaven 't Fort, Warmond (7) Snelvarende polyester motorboot. Typen Coronet, allemaal uitgerust met Volvo Penta-motoren. John Akerboom Marine CV, Lei- muiden (14) Polyester jachten (onder meer dubbelschrcef diesel) Ing bur. A. J. Verschuur, Katwijk aan Zee (16) Sabb scheepsdiesel motoren van 10, 18, 22. 30 pk. Mocres Nederland, Oude Wetering (20a) Crescent buitenboordmoto ren. Fa. Schuitemaas, Wassenaar (39) Polyester zeilcatamarans o.a. Flashcat, die vervoerbaar is op autodak. Kimman Nautic NV, Zoeterwoude (68) Mercury buitenboordmotoren van 4-140 pk, motor- en boot-ac- cessoiresjachtbeslag en zelfbestuur - inrichting. Sikkens Nederland, Sassenheim (69) Ruwe jachtlakken, en polyes ter reparatiematerialen. H-V.M. Kunststof, Nieuw Vennep (77b) Polyester kajuitzeiljachten o.a. Najade. Lotus en Super Ga- Jachtwerf G. van Wijk en Zn. Woubrugge (94) stalen zeiljachten en motorzeilers en Braassemkrui- sers. A. C. Haarsma en Zn. Warmond (96-105) Kajuitzeiljachten, sport- zeilboten en motorjachten. Jachthaven gebr. Visch, Warmond (106) Kaagkruiser (stalen motor jacht) D. v. d. Neut NV, Alphen a. d. Rijn (114) Masten en gieken van hout en aluminium. Troost Leiden NV, Leiden (134) Volksboot (polyester zwaardboot), polyester roeiboten, watersportarti kelen en boottrailers. Jachtwerf Flying Arrow. Noord- wijk (145) Polyester zwaardboten model Spanker. Schakel en Flits. Navigare Nederland. Oude Wete ring (148) Archimedes Penta bui tenboordmotoren, Nautilus boot trailers. Boot-Centrum, Zoeterwoude (172) Polyester roei-, vis-, toer- en speedboten, polyester day-cruisers, Chrysler en Yamaha-buitenboord motoren. Techn. Bur. Bloem, Leiden (223) Evinrude buitenboordmotoren, ser vice en reparatie, jachtbeslag en onderdelen. Fairline-Olympia B.V., Warmond (238) polyester motorjachten, ka- juitboten, huisboten en spitsgat- motorkruiser. Jachtbouw gebr. Steyn, Zoeter woude (256) stalen motorjacht, buitenboord toer Jacht, ski-toerboot. Scheeps- en jachtwerf Kempers, Alphen a. d. Rijn (257) stalen motorkruisers, zeilen en dekkleden. Jachtwerf de Watersport H. van Kleef Voorschoten (259) stalen motorjachten. Sporthuis Centrum, o.a. Leiden (299) Tenten en aanverwante ar tikelen. Vroom en Dreesmann, Leiden, Al phen a. d- Rijn (300) Opblaasbo ten, polyester kano's en roei/visbo- ten, buitenboordmotoren, bunga low- en huttenten, tuinstoelen, veldbedden en camping accessoi res. In de haven exposeren uit Leiden en omgeving onder meer Fairline Olympia uit Warmond. Kager Katamarans NV, Kaag- dorp/Abbenes en H.V.M. Kunststof uit Nieuw Vennep. Tussen haakjes zijn de standnummers vermeld. boot" die door Troost uit Leiden op de markt wordt gebracht. Het is een polyester zeilboot, die des gewenst kan worden uitgerust met buiskap of een dektent. Voor de volksboot is ook een speciale trai ler geconstrueerd. Het zeilopper- vlak van de zeilboot is 12.5 m2. Groot is ook de keuzemogelijkheid bij de buitenboordmotoren. Wat opviel was dat de Mere 40, 75 en 110 die door Kimman Nautic NV in Zoeterwoude worden verkocht, een zogenaamd „glide angle on derwaterhuis" hebben waardoor men veiliger door ondiep water kan varen. De voorkant van het staartstuk staat namelijk in een hoek naar achteren waardoor wier en waterplanten niet langer een probleem zijn. Yamaha brengt op de Hiswa on der meer de P-450. Het is een nieuwe 25 pk buitenboordmotor die de mogelijkheid geeft om te skiën. Het is een tweetakt motor met een gewicht van 38 kilo en een brandstoftank waar 24 liter in gaat. Bij Evinrude is er dit Jaar de Bij de foto's: ADVERTENTIE Tijdens de HISWA speciale koopjes bij Jachtwerf A.C.Haarsma&Zn PADOXLAAN 22 - WARMOND - TEL. (01711) -2464 STAND 104. )r de kampeerliefhebbers zijn dit jaar nog al wat nieuwtjes de Hiswa te zien. Zo zijn er »r de eerste maal tenten geëx- eerd met de halfronde daklijn zogenaamde „huifkar-types" tenten die volgens deze con- uctie werden gebouwd bleken i grote windvastheid te bezitten dat is vooral voor de kampeer- ks, die in eigen land blijven *n overbodige luxe. belangrijkste huifkartent is de irsoons Hillary, die een bin- btent heeft van 1% meter fedte en een totale tentopper- Qf 1 iepei vlakte van 3 bij 3.10 meter. Wat vooral opviel is dat het tonvormig gebogen dak wat meer hoofd en schouderruimte geeft aan de kampeerder. Een nadeel is dat de stokkenzak een wat grotere diameter heeft dan bij de normale types, omdat een aantal buizen niet recht maar gebogen is. Er is op de Hiswa ook een speciale trektent aanwezig die gebouwd is volgens dit principe. Trektenten zijn overigens wel „in" want het mobiel kamperen neemt van Jaar tot Jaar toe. Tot dusver was de vierpersoons bungalow-tent favoriet voor ou ders met kleine kinderen. Zijn de peuters wat ouder geworden dan zou men dit jaar ook eens kunnen denken aan een speciaal kinder tentje. In de hoofdtent wordt daar door meer ruimte geschapen en de kinderen vinden het prachtig in 'n „eigen tent" te slapen. Een bezwaar aan de kindertent is dat vaak op kampeerterreinen voor een dergelijk tentje opnieuw staangeld moet worden betaald en dan kan het wel eens een kostba re zaak worden. Voor de fervente zwervers die zelden meer dan één nacht op een bepaalde plaats blij ven is er de huttent met extra zonneluifel of het zogenaamde bi vaktype. Sporthuis Centrum brengt dit jaai een nieuwtje op tentengebied. Het is de Sta Kwik, waarbij het vier- poots bungalowframe blijvend be vestigd is in het doek van de tent Een dergelijke constructie maakt het mogelijk de tent in vrij kortt tijd op te zetten. Het overeindzet- ten of afbreken van een tent blijft namelijk beperkt tot het uiteen- of ineen-schuiven van twee tegenover elkaar liggende wanddelen. Twee maten De framedelen zijn corrosie-vrij zodat de buizen geen vlekken ma ken in het tentdoek, dat eventueel nat wordt dichtgevouwen. De Sta Kwik wordt gebracht in twee ma ten, namelijk met een grondvlak van 2.20 bij 2.20 en een grotere die een grondvlak heeft van 2.80 bij 2.80 meter. Hoewel er een groot aantal nokten ten, dwarssla- pers en bivaktenten op de Hiswa aanwezig is behoort het grootste aantal tot het bungalow-type. De vierpersoons is het meest populjir. Het beste is «en type te kiezen met twee afzonderlijke slaapten ten. Overdag is er dan een zeer ruime tweepersoons tent van te maken. Naast de bungalowtenten van katoen en synthetisch doek speciaal voor stationaire kampeer ders zijn er ditmaal ook tenten met gecoate daken, speciaal voor die mensen die wel eens hebben nagelaten hun katoenen tent elke De Sta Kwik van het Sport huis Centrum met het nieuwe tentframe. Links boven: de 63 pk Mer* cury. Rechts bovenTresfjord Lux. nieuwe 85 pk Triumph. D* motor trekt met gemak enkele water skiërs en is ook sterk genoeg voor een flinke vissersboot. Bovendien zijn er zeer hoge snelheden mee te behalen. Meer ruimte dan andere Jaren te op de Hiswa ingeruimd voor de Hengelsport. Hoewel de sportvissers hun eigen expositie, de jaarlijkse Visma, hebben, zyn er dit jaar een achttal bij de Visserij betrok ken bedrijven op de Hiswa aanwe zig. Daaronder is onder meer Al batros Hengelsport die behoort tot de grootste importeurs in ons land en onder meer de bekende Mit chell -werpmolen. Conolon-werp hengels en Garbolino hengels op de markt brengt. Wat ons opviel bij de hengelcol- lectie die op de Hiswa te zien is, Is dat steeds meer hengelf abrikan ten over gaan op de penslulting. Zo kwam IJmuiden Stores bijvoor beeld met een gloednieuwe serie van 16 hengels onder de naam ..allround". Al deze hengels heb ben een oonisch toelopende glas penverbinding, De delen schuiven dus niet meer met de metalen bussen in elkaar wat een ge wichtsbesparing betekent, terwijl het praktisch geen onderhoud vergt. Verder brengt DAM een nieuw* werpmolen: de Quick 91 met een gewicht van ruim drie ons en een prijs iets boven de 55 gulden. Een boot, die uitstekend geschikt la voor de sportvisserij op de Zeeuw se stromen is de Wit 400, een Noorse jol die zeewaardig is. En omdat het in Nederland op vla- dagen ook nog wel eens regenen wil zijn er op de Hiswa een serie bijzondere grote visparaplu'a U zien. De Stresa van V. en D., een tent die uitstekend geschikt is voor een gezin met twee kinde renDe Stresa heeft twee bin- nententen. twee Jaar te laten behandelen met een waterdichtmakend preparaat. Opvallend is dat er dit jaar veel Duitse tenten op de Hiswa staan. Vroom en Dreesmann opent wat dat betreft de rij met een prach tige serie van de Brandfabriek aangevuld met enkele tenten uit de collectie van Vietor. Voor de „damslaper" brengt Carl Denig een nieuwe buitenslaap-zak met voering van aluminium-folie. Ver der is er ook een waterdichte overtrek te zien waardoor een normale slaapzak ook buiten kan worden gebruikt. ADVERTENTIE HOOFDDEALER VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VAN de folder „TENT TRENDS 1972" ligt voor U klaar. BERGSPORT SPECIALIST o.a. lichtgewicht TENTEN, SLAAPZAKKEN, en RUGZAKKEN. TUIN- EN KAMPEERMEUBELEN. De gehele collectie wordt in onze zaak geshowd. W SPORT LEIDEN* N.V. HAAKTFMMFRSTRAAT 182-184, TEI 017lf)-24K72-Tl>HO

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21