475 Maoïsten in Frankrijk: kameraden moeten vrij JBiïL Verkiezingen in Florida ook niet alles bepalend ]j speciale \l weekaanbieding^^ Dreiging voor kabinet van A tiende in Chili groeit bourgogne HPRAMINE TUIT DEL IN USTRALIE Raad van Kerken tegen dam in Angola Eta blaast standbeeld op partu shop -pONDERDAG 9 MAART 1972 BUITENLAND PAGINA ■r (Van onze correspondent) f WASHINGTON De verkie- eings-karavaan van de kandidaten voor het Amerikaanse president schap is van de sneeuw van New Hampshire naar het wanne Flo- ,r. H. L. Leffelaar i rida vertrokken. Daar vindt aan staande dinsdag de tweede ronde plaats van de slopende reeks van voorverkiezingen, ditmaal met een groter aantal Democratische gega digden en ook met formidabelere tegenstanders dan in New Hamp shire. Wat in het besneeuwde noorden niet gold, geldt in Florida wel: de Wallace-factor. Want George Wal lace, gouverneur van Alabama, heeft in de afgelopen maanden eigenhandig het thema bepaald waar het hier om zou gaan, na melijk het zogenaamde „bussen" van schoolkinderen naai- andere scholen in de stad om de rassen integratie te bevorderen. In Florida, als in de rest van het zuiden, zijn de gemoederen hierover hoog op gelaaid en met Wallace als kam pioen van het „anti-bussen", zyn ook de overige kandidaten gedwon gen geweest hun positie te bepalen. De standpunten zijn in groepen van twee uiteengevallen. Senator Henry Jackson en Wallace zyn tegen „bussen", Muskie en senator Hubert Humphrey zeggen dat er een betere oplossing gevonden moet worden voor het probleem, en bur gemeester John Lindsay van New York en senator George McGovern zijn voor „bussen". De tweede factor die Florida an ders maakt dan andere staten, ie dat 22 procent van de stemgerech tigde kiezers oudere mannen en vrouwen zijn, die met hun pen sionering besloten hun laatste ja ren koesterend in de zon door te brengen. Veel van deze zogeheten „senior citizens" komen uit New York, maar dat wil nu ook weer nietzeggen dat zy hun hart ver pand hebben aan burgemeester Lindsay die, naar hun mening, van New York een onveilige en chaoti sche jungle heeft gemaakt. Het is waarschijnlijk dat deze ouderen zich meer aangetrokken zullen voe len tot een Muskie of een Hum phrey. Van de byna drie miljoen steni ger edhtigde kiezers in Florida, zijn er twee miljoen geregistreerd als Democraat (72 pet.), en 700.000 als Republikein (25 pet.). Toch be haalde Nixon in 1968 hier 41 pet. van de stemmen, tegen Humphrey 31 pet. Ook toen was er een Wal lace-factor, want de gouverneur van Alabama behaalde in die pre sidentsverkiezingen liefst 22 pet. van de stemmen. Het is de vraag of, wanneer er toen geen Wallace was geweest, de op hem uitgebrach te stemmen ten goede zouden zijn gekomen aan Humphrey. Want ook in 1960 behaalde Nixon in Florida 51 pet., tegen John Kennedy 49 pet. President Nixon zal in Florida dus geen moeilijkheden hebben. Waai- het dan ook om gaat, is hoe de Democraten er uit tevoorschijn komen. Wallace, senator Jackson en burgemeester Lindsay, die geen van allen deelnamen aan de verkiezin gen in New Hampshire, hebben zich de laatste maanden uitsluitend op Florida kunnen concentreren, ter wijl Muskie en McGovern zich ge liefd probeerde te maken in New Hampshire. Dat feit zou vooral ten nadele komen van McGovern die in Florida al even weinig bekend ls als hij in het noorden was. Gezien het conservatieve tempe rament van de staat is te verwach ten dat Wallace, Jackson. Muskie en Humphrey onderling het leeu wendeel van de stemmen zullen moeten verdelen. Lindsay en Mc Govern, die het allebei moeten hebben van het veel kleinere aan tal liberale stemmen, zullen zeker onderaan de lijst eindigen. Voor McGovern, die in New Hampshire onverwacht goed uit de bus kwam tegen de daar populaire Muskie. gaat het in de verkiezin gen van Florida dan ook niet om het winnen ervan, maar of hy Lindsay kan verslaan. Voor Muskie wordt het een krachtmeting met Humphrey, die in Florida een grote aanhang heeft gekweekt. En voor senator Jackson hangt zijn verdere carrière als kan didaat voor het presidentschap er van af hoeveel stemmen hij op Wallace kan inlopen. Maar ook Florida zal niet alles bepalend zyn. De eerste echt be langrijke klappen zullen vallen in de voorverkiezingen in Illinois (21 maart), en in Wisconsin (4 april), wanneer het tegen die tijd onge twijfeld gedetineerde legertje De mocratische kandidaten geconfron teerd wordt met meer representa tieve kiezers dan die in New Hamp shire en Florida. PARIJS (UPI, AP, AFP) De Franse politie zoekt de wes- dijke voorsteden van Parijs af naar 'n groep maoisten, die een jmetionaris van de Renault-fabriek hebben ontvoerd, als ver- biding voor het doodschieten van de maoist Réné-Pierre Over- fcy. Overney kwam om het leven bij een botsing met bewakers an de Renault-fabriek. Volgens ooggetuigen werd de 63- tige Robert Nogrette overmeesterd or een groep Jongelieden toen hy lensdag te voet naar zijn werk ging de Parijse voorstad Billancourt. ontvoerders gingen er in een witte taault-bestelwagen vandoor, pe politie heeft de wagen later flaten aangetroffen in een straat de buurt van Boulogne, aan de Btelijke rand van Parijs. De geheime linkse organisatie jroupe Pierre Overney de la Nou- je Resistance Populaire" (Nieuwe jksverzet), heeft inmiddels be- idgemaakt, verantwoordelijk te l voor de verdwijning van No kte. )e bekendmaking van de clan- kiene maoïstische organisatie „Het uwe Volksfront", waarin o.m. vry- ug van vyf gearresteerde mao- ii en de wederindienststelling van tien ontslagen Renault-arbeiders dt geëist, is uitgegeven door een n persbureau, Libération, dat on- js is gesticht door de Franse wys- Jean Paul Sartre. Iet Nieuwe Volksverzet" heeft verklaard, dat het geen mede- n heeft met „fascisten, die een arige arbeider in koelen bloede noordden", illegale organisatie „Het Nieuwe isverzet" liet twee jaar geleden het eerst van zich horen, toen leden de gaullistische afgevaar- le Michel de Grailly ontvoerden, gaven hem een pak ransel alvo- hem vrij te laten. Met deze daad e de organisatie „de bazen" een Irschuwing geven. steravond eiste een ander een iden muniqué dat vandaag in de Re- pfabrieken een „arbeidersassem- wordt gehouden om het lot de gijzelaar te bespreken. De Siders moeten bijeenkomen op »rhui (een eiland hi Seine in het 'r t van de Renaultfabrieken), er 1 geen politie by de fabriek ko- g jjjjjj, en de bedrijfswacht moet bui- ïieutfde vergadering blijven. Boven- s GbJ moeten de arbeiders, die na de 34a van Pierre Overney ontslagen j eraan kunnen deelnemen. 'ordt de assemblee onder deze gehouden, dan ver- wy plechtig dat wij ons bij lesluit neer zullen leggen", aldus erhuii :3E :BfDNEY (UPI, Reuter) De alische geneesmiddelen-oom- en regeringsorgaan, heeft be- het middel tegen neerslachtig- bekend onder de namen „imi- ae" en „Tofranil" niet uit de 1 te nemen, omdat niet afdoen- gebleken dat het tot misvor- Q bij pasgeboren kinderen commissie nam dit besluit na ide gehoord te hebben. McBri- 5 eerder felle kritiek op het ge- van imipramine door zwange- )uwen heeft uitgeoefend, ver- Ie nu dat maar in een van Ie gevallen die hij had aange- om de schadelijke werking pipramine aan te tonen, dit is gebruikt. In beide ande- allen hadden de zwangere vrou- ander middel tegen neer- leid ingenomen. de boodschap van de groep „Pierre Overney" van „Het Nieuwe Volks verzet". De ontvoerde man, de 63- J arige personeelschef Robert No grette, maakt het goed en kreeg zoutloos eten zoals zijn arts had voorgeschreven. Waarschuwing Mevrouw Nogrette heeft gister avond verklaard, dat zij gewaar schuwd is voor een ontvoerings poging door een anoniem opbeller. Maar zij had er geen aandacht aan geschonken, aangezien dergelijke dreigementen regelmatig waren ge uit. Mevrouw Nogrette spreekt perti nent tegen, dat haar echtgenoot be trokken is by de dood van Pierre Overney. De meeste Franse vakverbon den en politieke partyen hebben de ontvoering van Nogrette veroordeeld. Het onder communistische leiding staande verbond van vakverenigingen CGT, dat veel aanhangers heeft onder de werknemers by Renault, heeft de ontvoering een gevaar voor de democratie genoemd. Ook de Franse communistische party veroordeelt „deze onaanvaard bare praktijken van kleine groeperin gen, die volkomen geïsoleerd staan van en vreemd zyn aan de arbeiders klasse". "Het gaat hier om een werknemer en de directeuren van de Renault- fabriek bleven weer buiten schot." Jacques Duclos, de voormalige com munistische kandidaat voor het pre sidentschap, zei dat: „Deze gang van zaken was bedoeld om een gunstig klimaat voor de regering te schep pen om zichzelf op te werpen als ver dediger van wet en orde". De OGC, de belangrijkste bond van employé's bij Renault, heeft tot een landelyke staking opgeroepen van vrydagochtend 10 uur tot 12 uur en een symbolische staking donderdag ochtend by Renault als protest tegen de ontvoering. ADVERTENTIE LONDEN (AFP, ANP» Tege lijk met het officieel bezoek van de Portugese minister van Buitenland se Zaken Rui Patricio aan Londen is de Wereldraad van Kerken in Engeland een actie begonnen tegen buitenlandse investeringen in het Cunene-project in de Portugese ko lonie Angola. In de Cunene de grensrivier tussen Angola en het door Zuid-Afri- ka bestuurde Namibië wordt een enprme dam aangelegd, die moet dienen voor irrigatie en elektrici teitsvoorziening van grote delen van Angola en Namibië. De Wereldraad van Kerken verzet zich tegen dit project omdat het evenals het Cabora Bassa project in Mozam bique tot een versterking van de blanke machtspositie in het land zal leiden. Portugal heeft plannen opge steld voor de vestiging van een half miljoen Portugezen in de streek rond het toekomstige Cunene-stuwmeer. Het hoofd van het programma ter bestrijding van het racisme van de Wereldraad van Kerken, de Ne derlander Dr. Baldwin Sjollema, zei op een persconferentie in Londen dat de strijd van de Angolese vrij heidsbewegingen op economische, politiek en militair vlak ernstig be moeilijkt zal worden als het Cune ne-project wordt uitgevoerd. De grootste Angolese bevrijdings beweging, de MPLA, heeft in janua ri in Zuid-Angola, het gebied van het Cunene-project, een nieuw front geopend, zo meldt het Tanzaniaanse „Standard". Volgens een ADVERTENTIE DIVERSE LIKEUREN alkoholgehalta 24% FRAMBOZEN BRANDEWIJN alkoholgehalte 20% hele fles 5,95 halve fles 2,98 zo lang de voorraad strekt I! party shop leiden garenmarkt 16 (t.o. parkeerterrein levendaal) communiqué van de MPLA in Dar- es-Salaam werken Zuidafrikaanse en Portugese troepen samen bij de be strijding van de opstand in Zuid- Angola en de onrust in het aangren zende Ovambo-land, een deel van Namibië. In Ovambo-land is het on rustig sinds de grootscheepse staking van Ovambo-arbeiders eind vorig jaar. Volgens MPLA-woordvoerder Chipenda is de toestand in Zuid- Angola rijp voor het begin van een gewapende strijd tegen de Portugese overheersing. (Van onze correspondent) PAMPLONA De Baskische ver zetsorganisatie ETA heeft een nieuw huzarenstukje uitgehaald om het regime te bewyzen, dat zy zich niet laat intimideren door machtsvertoon. Zelfs de voorzichtige Spaanse pers verzekert vandaag dat de ETA het standbeeld van de oprichter van de Guardia Civil, heeft opgeblazen als een uitdaging. Misschien zou het beter zyn om deze aanslag, in de vroege ochtenduren van gisteren, te beschryven als een antwoord op een uitdaging. Onlangs benoemde generaal Fran co's regering een harde en conser vatieve militair, generaal Iniesta, tot chef van dit korps. Kort nadien verzekerde generaal Iniesta op een persconferentie onder andere: „De ETA is als een griep, die men met een paar aspirientjes kan overkomen". Verontruste Russen Vijf Russen die hun land waarschijnlijk spoedig verlaten, hebben in een brief aan de Londense „Times" ongerustheid uit gesproken over het lot van afgeschei den Russische intellectuelen. Zelf hebben zij uitreisvisa ontvangen. Het zijn de orientalist Glazow, de filmproducent Stein, de schilder Ti- tow en de wiskundigen Wolpni en GoersjowitsJ. Tien jaar voor genezing Het duurt ten minste tien jaar voordat de longen van iemand die is gestopt met roken weer gezond zijn. Dr. Taylor, een specialist op het gebied van kanker, heeft gisteren in Syd ney verklaard: „Pas na tien Jaar zullen de kansen van een ex-roker op kanker geiyk zyn aan die van iemand die nooit heeft gerookt". MADRID (DPA, AFPIn de slotkapel van het paleis Pardo, de ambtsiooning van het Spaanse staatshoofd, heeft Maria del Car men Martinez Bordiu, de 21-jarige kleindochter vqn generaal Franco gistermiddag voor kcürdinaal Vi- vente Enrique y Tarancon haar ja-woord gegeven aan de 36-jari- ge Prins Alfonso Jaime de Bor- bon y Dampierre. De huwelijksplechtigheid werd in de kapel door 500 genodigden bijgewoond. Buiten in de stro mende regen konden duizenden belangstellenden het gebeuren in de kapel via een gesloten televi sie-circuit volgen. Ongeveer 300 betogers demon steerden tegen het huwelijk. De betogers riepen leuzen als „Weg met Franco", ,JIuwelijk, neen" en „Socialistisch Spanje?'. Zij wier pen stenen door de ruiten van verscheidene warenhuizen. In bij zonder twee winkels waar trouw japonnen waren geëtaleerdmoes ten het ontgelden. De demon stranten deelden ook pamfletten uit, die waren ondertekend door de ,jCommunistische Revolutio naire Liga". Bij de komst van de politie gin gen de betogers zonder inciden ten uiteen. Er werd niemand ge- Met een enkelwoord Starfighter verongelukt De Westduitse luchtmacht heeft giste- ,ren haar 150de Starfighter van het type F104g verlóren. De piloot kon zich door middel van zijn schietstoel in veiligheid brengen. De machine is tijdens een duikvlucht neergestort nabij de luchtmachtbasis Wittmund- hafen bij Oldenburg in Nedersak- Fouché naar Malawi De Zuidafri kaanse president Fouché zal op uit nodiging van dr. Banda, president van de republiek Malawi, binnenkort een staatsbezoek aan Malawi bren gen. Het presidentiële paar zal ge durende het eerste deel van het be zoek vergezeld worden door de mi nister van Buitenlandse Zaken dr. H. Muller. Matses als wapen Amerikaan se Joden willen de Russische am bassade in Washington met matses overstelpen om te protesteren tegen de behandeling van Joden in de Sowjet-Unie. Een woordvoerder van de "Anti-defamation league" uit New Jersey deelde gisteren mee, dat de bedoeling is dat op 17 maart mogelijk honderdduizenden pakken matses naar de ambassade worden gestuurd. De organisators zouden graag zien dat de ambassade de matses doorsturen naar Russische Joden, maar de Russische persatta ché Ewstafiew wilde niet zeggen wat er met de matses zal gebeuren. Hij sprak alleen van "een smerige streek". originele op fles geïmporteerd ondanks steeds stijgende wijn prijzen nu nog fetoij MB 9tm15mx SANTIAGO (AFP) Hoewel pre sident Salvador Allende van Chili eind januari een ingrijpende kabi netswijziging aanbracht „om de ba sis van zyn Volksunie-coalitie te verbreden" ziet het er naar uit dat de dreiging van een samenzwering te gen zijn regering niet kleiner maar zelfs groter is geworden. Offi ciële kringen in Santiago en de par tyen die de linkse coalitie van de pre sident steunen hebben de laatste dagen herhaaldelijk en nadrukkelijk hun veroordeling uitgesproken over ,de oproerige reactionaire manoeu vres zowél binnen als buiten de landsgrenzen". Opmerkelijk is dat het woord „op roerig" in het verleden vele malen door links is gebruikt om al le activiteit van de oppositie te om- schryven maar dat het nu de eer ste keer is dat leden van devolks- unie serieus spreken over de mo gelijkheid van een rechts komplot tot omverwerping van de huidige re gering. De conservatieven wijzen dergelijke beschuldigingen met kracht van de hand maar de ontdekking door link se Journalisten, begin deze week van geheime by eenkomst van ver scheidene vooraanstaande politici in oppositie, tast de geloofwaardig hetd van de rechtse argumentatie in hoge mate aan. Die bijeenkomst (tij dens het afgelopen weekeinde in een afgelegen landhuis), had geen ander doel dan het bespreken van de po- litieieke situatie onder enkele vrien den, tijdens een gezellig etentje, zegt men in conservatieve kringen. Van linkse zijde daarentegen spreekt men van een etentje van samen zweerders. Deze polemiek heeft ertoe geleid dat de Chilenen voor de bijeenkomst de volgende benaming hebben gevonden „komplot van het Choclo-Pastel" (een typische schotel in Chili). Ernst De humor heeft echter plaatsge maakt voor diepe ernst sinds onder minister van Binnenlandse Zaken Daniel Vergara ten overstaan van Journalisten heeft erkend dat de regering deze bijeenkomst beschouwt als „ronduit oproerig". De tweestrijd die tussen liniks en recht is gevolgd, schijnt door zijn hevigheid te wil len onderstrepen dat het Jaar 1972, zoals men al vermoedde, een Jaar zal worden van opeenvolgende botsingen tussen regering en oppositie die steeds heftiger worden. In conservatieve kringen drijft men de spot met de vrees van links. „Het is tegenwoordig al voldoende onder vrienden over politiek té praten om als gevaarlijke activisten te wor den veroordeeld", zei onlangs een af gevaardigde van rechts alvorens te herinneren aan de principes van de democratie en met name de vrijheid van meningsuiting die een van de pijlers van dagelijks leven in Chili is. Hoe het ook zij, het „komplot van het Coclo-Pastel" heeft publieke opinie nog meer verontrust. De idee dat „er spoedig iets staat te gebeu ren" heeft zich verbreid in vele krin gen in Santiago. Waarnemers gelo ven. dat de betrekkingen tussen regering en oppositie, die blijven ver slechteren, nog nooit zo bedroevend zijn geweest en nauwelijks nog kun nen worden hersteld. Overigens zien zij de mogelijkheid dat „samenzweerders" het regieme omverwerpen nog niet zitten, gelet op de vastberadenheid Waarmee al lerlei volks-, politieke en vakbonds organisaties de regering Allende verdedigen „tegen de reactie" en op de strikte neutraliteit van de strijd krachten. De oppositie, die over een meerderheid in het parlement be schikt, kan het beleid van de rege ring in diskrediet brengen naarge lang Allende de regels van het de mocratisch spel respecteert. De op positie kan ook aansturen op een reeks kleine economische en socia le crises die uitmonden in een chao tische toestand. Maar dat zij, met haar talryke leden die zelf tegen geweld zijn, op korte termijn over, de middelen zou beschikken om een geslaagde staatsgreep te plegen, schijnt vooralsnog niet behoeven te worden gevreesd. Hongermars in Nepal In het noordoosten van het Himalajastaat- je Nepal heerst honger. Ongeveer 10.000 mannen, vrouwen en kinderen zijn een hongermars naar de hoofd stad Katmandoe begonnen om te trachten daar levensmiddelen te krijgen. Tegen ondermijning De Spaan se vice-president admiraal Carrero Blanco heeft aangedrongen op een harde behandeling van leraren en studenten, die de universiteiten ondermynen. Duizenden Spaanse gezinnen, aldus de admiraal, willen niet "de tragedie meemaken dat hun kinderen geestelijk misvormd terug keren van de universiteit. Als het toenemen van pornografie, drugge bruik, ontkenning van geestelijk» waarden en het beschimpen van re ligieuze gevoelens doorzet, vraag ik me af wat er binnen enkele Jaren zal gebeuren met de niet-communlsti* ache volkeren",

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9