Zeereep in nu verder Katwijk wordt lager gemaakt Verbetering woningen valt nie bij iedereen in 'goede aarde' Plan jachthaven Lisse is rond Nieuwe strandpost voor politie en K.R.B.-post in de noord" zijn voor het badseizoen klaar AFSCHEID VAN PASTOOR HAMMERSTEIN Rl SÜ 3i Roemenie levert Israel wapens Merkwaardige situatie in Noordwijkse straat PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 9 MAART 137} LISSE Onder voorzitterschap van G. Spaargaren vergaderde de watersportvereniging "Uitermeei"7. waarbij vooral de plannen voor een Jachthaven in Lisse uitgebreid ter KATWIJK AAN ZEE De wan delpromenade van Katwijk aan Zee zal dit jaar een nog beter aanzien krijgen. Werden vorig seizoen de bewoners van het zui delijk deel tussen het parkeer terrein tegenover de Voorstraat en de Oude Kerk "ontlast" van de uitzicht op zee benemende zee- reep, thans is het noordelijke deel van het Waaigat tot de Rijnmond aan de beurt. Voor het „afvlak ken" van die duinreep denkt men een dag of veertien nodig te heb ben. Wanneer dat is gebeurd wordt begonnen met de bouw van de nieuwe politiepost aan de noordkant van de afrit tegenover het V.V.V.-kantoor. Nog een an der punt van belang: ook de bouw van de nieuwe K.R.B.-post in de „noord" zal spoedig beginnen. Met al deze werkzaamheden hoopt openbare werken voor het badsei zoen begint gereed te zijn. Door Cees Combee Foto Van Duijn Openbare Werken directeur P C. Priester is heel erg gelukkig met de ze verfraaiing van de Boulevard. Hij zegt: ..De proef met het verlagen van de zeereep tussen Voorstraat en Ou de Kerk is vorig jaar een succes ge bleken. Voor de Boulevard-bewoners en voor de vakantiegangers, die graag wat flaneren over Katwijks promenade. Ze konden soms door het hoge „duin" vanuit hun kamers op de begane grond en vanaf het trottoir de zee niet meer zien. Dat was begrijpelijk een wel wat jam merlijke en onaantrekkelijke zaak. Het verlagen van de zeereep tot iets hoger dan de trottoirhoogte is toen een succes gebleken. Wanneer de werkzaamheden, waarmee we nu zijn begonnen, gereed zijn. krijgen de be woners van de panden tussen Waai gat en Ten Brittenstraat. tenminste ook een prachtig uitzicht op zee". Forse aanpak Het afgraven van de zeereep wordt, evenals vorig jaar, weer ver richt door de Rijnsburgse firma H. van Egmond en Zn. Ware experts op dit gebied. Van Egmond heeft „groot materiaal ingezet: een aan tal kolossale gronrischuivers en grij pers. Met enorm veel gemak en in grote hoeveelheden tegelijk schuiven deze apparaten de reep tot de ge wenste hoogte af. Mensen van Open bare Werken houden een oogje in zeil. dat er niet te veel grond ver dwijnt, want het gemeentebestuur van Katwijk heeft van het Hoog heemraadschap voor Rijnland wel toestemming gekregen om deze eerste waterkering langs zee te verlagen, doch men moet op een bepaalde hoogte blijven. Dat overtollige zand wordt over het strand verspreid. In enkele uren tijds worden tientallen kubieke meters zand verwerkt. Het gaat razend snel, mede dankzij het feit, dat de mensen met hun kost bare machines ieder een deel van het werk verrichten en elkaar daar door aanvullen. Wanneer alles een beetje meezit en het weer geen roet in het eten i gooit krijgen de bewoners van de panden langs de Boulevard tussen j Waaigat en Ten Brittenstraat dus over een dag of veertien een onbe- j lemmerd „zicht" op de zee. Zeer tot him genoegen, bleek ons uit gesprek- ken met Boulevardbewoners. Er be- hoeft ditmaal niet zoveel zand te worden verplaatst als op het gedeel te, dat vorig Jaar onderhanden werd genomen. Bovendien is het zeereep- gedeelte bij Rijnmond vrijwel op goede hoogte, zodat daar weinig of niets aan behoeft te worden gedaan. NOORDWIJKERHOUT In het weekeinde van 18 en 19 maart neemt pastoor A. Hammerstein af scheid van de St. Victorparochie. Hij wordt een week later geïnstalleerd als pastoor van de parochie „De Menswording" in Leiderdorp. Voordat pastoor Hammerstein op 25 november 1964 naar de St. Vic tor kwam, was hij docent in de leer der kanselwelsprekendheid aan het Groot-seminarie in Warmond. Van zijn deskundigheid hebben de paro chianen van St. Victor ten zeerste gesproi'iteerd. Maar vooral verliezen zij in hem een bijzonder bij hun wel en wee betrokken priester. Pastoor Hammerstein heeft daar naast ook veel zichtbare monumen ten van hard werken achtergelaten. "De zieken kregen hun kerktelefoon, de verbouwing en vernieuwing van I het kerkgebouw kwamen onder zijn 'i bezielende leiding tot stand. De litur gieviering werd aangepast en waar het parochieleven bloeide en opbloei- de. herkende men zijn hand. In het komende weekeinde van 'll en 12 maart wordt bij het uit gaan van de diensten een inzameling gehouden om hem een passend af scheidscadeau aan te bieden. Daar naast staan afzonderlijke rekeningen bij de Raiffeisenbank en de Bonds- spaarbank onder het motto: „Af- scheidscomité pastoor Hammerstein" i beschikbaar. Van de scheidende pas toor kan in het weekend van 18 en 19 maart néi alle diensten van hem afscheid genomen worden. Daar naast is daarvoor gelegenheid op de pastorie die middag van 3 tot 4.30 uur. sprake kwamen. Het bestuur kon de verheugende mededeling doen, dat nu in ieder geval de plannen hele- maal rond zijn. Maar er zal heel wat geld moeten komen, enkele tonnen, Men denkt erover hiervoor een obli. gatielening in het leven te roepen met een rente van acht procent. In het exploitatieschema is reke. ning gehouden met een bezetting vai de jachthaven van drie-kwart, waar. voor een bedrag van f 15 per vier 0 kante meter (water) moet wordet betaald. Als de bezetting volledij wordt, zou deze prijs kunnen daler j tot f 11,70. In ieder geval heeft mei de hoop nog dit jaar de plannen terl uitvoer te kunnen leggen. j De jaarstukken leverden weini j problemen op. Uit het verslag van secretaris bleek, dat de gondelvaar j verleden jaar wel het hoogtepunt geweest, de penningmeester meldd een batig saldo van f 1.149,f~ I contributie voor 1972 werd vastgesteld i op f 25.-. I Het bestuur deed een beroep op I leden ervoor te zorgen, dat het dental sterk zal uitbreiden. Dit al, omdat de kosten van de I haven eruit moet komen. Voor 1 liefhebbers: J. Stembert is I hij woont aan de Heereweg 144, foon 02521—3043. post zal vanuit het zuiden uit na genoeg geheel zichtbaar zijn en door haar vorm een prachtig sluitstuk vormen van het parkeerterrein met de duinformatie. De totale kosten be dragen. inclusief b.t.w., zo rond de f 53.000.-. Deze investering is opge nomen in het investeringsplan voor de jaren 1972-1976. Het gebouw zal een wachtruimte gaan bevattend voor het dienstdoen de personeel van de strandpolitie, als mede een keukentje met douchecel, toilet en bergkasten. De wachtruim te is zodanig ruim opgezet, dat een deel ervan als speelhoek voor ver dwaalde kinderen kan worden inge richt. In de onderbouw is een ruim te gecreëerd voor de politieboot met bijbehorende accessoires. Een hcge pilaar aan de buitenzijde, tevens be doeld als vlaggestok. zal de gasten snel de weg wijzen waar zich de politiepost bevindt. Voorts hoopt men snel te kunnen beginnen met de bouw- van het nieuwe K. R. B.-post op het noor- derstrand. Deze zal verrijzen bij i de strandafgang van het strand- j bedrijf Van Weeghel op de grens van het verpachte en vrije strand. In noodgevallen heel gemak- kelijk voor ambulance-wagens te i bereiken via het provinciale rijwiel- pad door de duinen en het par keerterrein bij de camping Noord. Bij de keuze van deze plaats is reeds rekening gehouden met het geprojecteerde tracé voor het ver leggen van de uitwatering door het hoogheemraadschap van Rijnland. Ook dit gebouw krijgt een per- j manent karakter. Het wordt opge trokken van steen en hout en ge plaatst op een vlakke betonplaat, welke rust op een fundering van ge- wapend betonnen palen. Naast een wachtruimte is er een verblijf voor de „reserves" in opgenomen. Beide ruimten kunnen door een schuif wand van elkaar worden gescheiden. Men heeft gisteren een be gin gemaakt met het lager maken van de duinreep tussen het Waai gat en de Ten Brittenstraat in Katwijk aan Zee. Daardoor wordt het uitzicht voor bewoners en wandelaars veel beter. Voorts komt er een magazijnruimte voor het onderbrengen van buiten boordmotoren en het opslaan van olie. Een kleedruimte voor dames en heren met bijbehorende douches en een e.h.b.o.-ruimte completeren het geheel. De totale kosten worden be groot op f 94.000.-. Begrijpelijk, dat 1 de K.R.B. bijzonder ingenomen is j met deze nieuwe post. Tenslotte zullen bij de strandaf- gangen ..eenheidswaarschuwingsbor den" worden geplaatst. Daarvoor vo teerde de raad enige tijd geleden een bedrag van f 2500.-. In alle bad plaatsen komen met ingang van dit seizoen namelijk gelijke borden. Het resultaat van een intensief overleg tussen de Vereniging van Noordzee kustgemeenten en de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van drenkelingen. Het wordt van groot belang geacht, dat men nu een een vormig systeem krijgt. Vooral voor de vele buitenlandse gasten, die onze kustplaatsen bezoeken. BEIROET (DPAl Het in de banese hoofdstad verschijnende po!fra< tieke weekblad 'As-Sajat' heeft din n dag bericht dat Roemenië aan Isra onderdelen en munitie voor in Arabisch-lsraëlische oorlog van 1967 buitgemaakte Russische wape e levert. Hiertoe heeft volgens As-Sajat Roemeense militaire missie een heim bezoek aan Israël gebracht De wapens waarom het gaat zo hi den voornamelijk tanks en zijn. Israël zou bijzonder veel nebben ill de granaten voor de sische artillerie, omdat de kanonnen van betere kwaliteit dan de Westerse artillerie Israël beschikt. NOORDWIJK In de Noordwijkse Van Leeuwen straat is een nogal merkwaardige situatie ontstaande ge meente wil daar overgaan tot een grootscheepse verbete ring van de woningen en het merendeel van de bewoners is daar tegen. Althans tegen de manier waarop de gemeente Nieuwe politiepost Ook hoopt men binnenkort te kun nen beginnen met de bouw van de nieuwe politiepost. Deze komt niet meer bij het parkeerterrein bij res taurant „De Zwaan" maar rechts van de afrit naar het strand tegenover het V.V.V.-kantoor. Deze bouwplaats is in overleg met de politie geko zen, omdagt de post zich dan onge veer tussen de strandposten Noord en Zuid van de Katwijkse Reddings brigade bevindt. Daardoor kan de controle op het zwemmen evenredig worden verdeeld en verder nog wor den bevorderd door het intensieve gebruik van walkie-talkies. In te genstelling tot het gebouwtje bij „De Zwaan" krygt deze nieuwe post een permanent karakter. Zij zal komen te rusten op betonnen palen. Openbare Werken heeft aan de architectuur de nodige zorg besteed. Het gebouw zal namelijk door dat permanent zijn een vast onderdeel gaan vormen met de strandreep. De het wil doen. De woningen aan de Van Leeu wenstraat dateren van 1922. Zij wa ren eigendom van de St.-Jeroen- stichting, die aan het eind van de jaren zestig in moeilijkheden kwam, waarna de gemeente de zorg voor de woningen overnam. Zeker de laatste tien jaar is er vrijwel niets aan de woningen gebeurd. Alleen vorig jaar heeft de buitenboel een verfbeurt gekregen. De gemeente heeft nu een subsidie kunnen loskrijgen om tot algehele verbetering te kunnen overgaan. Dat houdt o.m. in ver nieuwing van de keuken en elektri citeitskabels. het doorbreken van ka mers. het repareren van het dak, het verplaatsen van het toilet van de keuken naar de gang, het installe ren van een douche op de overloop boven. (.Gedurende de verbouwin gen zullen de bewoners vermoede lijk enige tijd hun huis moeten ver laten). Drie weken geleden kreeg de Van Leeuwenstraat het voor het eerst te horen, toen gemeentefunc tionarissen poolshoogte in de wonin gen kwamen nemen. MUZIEK Wie nooit zelf iets aan zijn huis heeft gedaan, zal het allemaal als muziek in de oren klinken- Die ge vallen zijn er. Maar in de Van Leeu wenstraat zijn er velen die wèl hun woning hebben verbeterd. Daar heeft men al een douche in het toi let aangebracht, daar heeft men de kamer al doorgebroken en de keu ken opgeknapt. Daar is men boven dien lang niet gelukkig met de plaatsen waar de gemeente nu toi let en douche wil plaatsen, omdat die ruimten niet zelden al een an dere bestemming hebben gekregen. „Waarom wordt de douche niet ach ter het toilet aan het huis ge bouwd?", zo vraagt één der bewo ners zich af. Men heeft die problemen voorge legd aan de gemeente. „Maar daar wordt gezegd", aldus één der bewo ners. „alle huizen moeten worden opgeknapt anders loopt de subsidie gevaar". De mensen die wel het een en an der aan hun huis hebben gedaan, vrezen nu dat als straks alle ver bouwingen achter de rug zijn hun een ferme huurverhoging (huidige huur f 58) zal worden gepresenteerd „Dat wordt dan een huurverhoging over onze eigen onkosten". Morgenavond zal de zaak worden doorgenomen met Gedeputeerde r Een deel van de bewoners van i Van Leeuwenstraat is geschrok- meente gaat opknappen. Er zijn i zelf het nodige hebben gedaa Staten. Dan valt definitief de be- deze huizen in de Noordioijkse I ken van de wijze waarop de j slissing wat er gaat gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4