Engelse Cocker- spaniel: populair y&s. SERVICE PAGINA UGGEynGEK Doe-het-zelver besteedt half miljard per jaar TIEN VERFTIPS DONDERDAG 9 MAART 1972 PAGINA 29 De Engelse Cockerspaniel is een van de populairste leden van de grote spanielfamilie. „Ogen zijn de spiegels van de ziel" zegt het oude spreekwoord en wie ooit een cockerspaniel in de grote bruine ogen heeft geke ken kan daar zeker mee instem men. Met zijn ogen weet hij zijn baas doeltreffend te verleiden Als cockertje iets lekkers wil hebben en het niet direct krijgt kijkt hij met zielig schuingehou- den hoofd en sentimentele blik zo in-en-in-treurig, dat de baas zich al gauw een schurk gaat voelen en toegeeft. Maar opgepast..hij houdt u voor de gek! Het is een hondje van uitersten. Het ene ogen blik een en al droefheid en twee minuten later uitgelaten vro lijk. Hij kan niet praten maar met zijn kleine kwispelende staartje zegt hij meer dan me nig mens. Een heerlijke druk temaker. Gelukkig heeft het feit. dat hij zo in trek is als huis hond zijn spontane ka rakter niet geschaad. Hij is de zelfde gebleven. Astronomisch De cockerspaniel is een waar dig lid van een grote, honden familie met een respecta bele ouderdom. Al meer dan 600 Jaar worden de '-leden van deze groep gebruikt als jachthond en als huisgenoot. In 1386 schreef de Franse edelman Gaston de Foix een handboek voor de jacht, waarin hij de spaniel met name noemt. Ook in Nederland leefden al vroeg voorvade ren van de spaniel, kunt ze nog zien op schilderijen van ze- ventiende-eeuwse meesters. Zt werden hier „spioenen" ge noemd. Die naam is ontstaan doordat hem dacht dat het woord „spaniel" zoveel beteken- als „spiedend rondkijk- ken, spioneren". Dat is fout, want spaniel betekent heel ge woon „hond uit Spanje". Denkt u maar aan het woord Spanjool. Maar Engeland is het land waar het ras tot grote bloei is gekomen. Uit 1685 is 'n contract bewaard gebleven tussen twee Jagers, waarin sprake is van ,,'n goed afgerichte spaniel". Voor jachthonden werden name lijk prijzen betaald, die zelfs voor hedendaagse begrippen as tronomisch zijn. Het was niet gewoon, dat een goede jachthond om en nabij de 2500 gulden op bracht. En dat terwijl 'n matroos op de grote vaart naar Indië niet meer dan f 500 oer reis ver diende! Alle leden van de spanielfa milie hebben twee dingen ge meen: hun lange oren en hun lange haar. Die hangoren heb ben ze niet voor niets. Van oorsprong is de cocker een Jachthond en hij moet zich vaak door dicht struikge was wringen om het geschoten wild op te halen. De hangende oren voorkomen dat hij takjes en stekels in zijn gehoorgangen zou krijgen. Staande oren zo als de Duitse herder die heeft worden bovendien al gauw aan flarden gescheurd. Zijn lange haar beschermt hem tegen nat worden tot op de huid en tegen dorens. U ziet, ook hier blijkt weer hoe netjes Moe der Natuur alles geregeld heeft kersDaniel veel meer zorg vereist dan een hond met 'n kortharige vacht. Honden die niet dagelijks geborsteld worden gaan stinken en ze krijgen snel last van al lerlei ongedierte zoals vlooien en luizen. Deze kwalijke insecten verbreiden op hun beurt weer ziektes. Zo wordt bijvoorbeeld de lintworm door de hondenvlo overgebracht. Zo'n onverzorg de vacht is dus een bron van ellende. Het dode haar blijft zit ten en veroorzaakt jeuk. De hond krabt zicht voortdurend en als dat niet helpt tegen het steeds ondraaglijker wordende gekriebel gaat hij zich bijten. Gevolg: wondjes, die onder het haar verborgen blijven en ten slotte gaan etteren. Een goe de dagelijkse verzorging van de Iedereen zal begrijpen, dat 'n langharige hond, zoals de coc- Lochtfynn's Alaric, een spaniel met een bijzonder mooie kop en bovendien in Ongedierte het bezit van jacht diploma's. Eig./FoksterMej. M. Flin terman, Kon. Julianalaan 22, Voorburg. vacht is bij de cocker een ab solute noodzaak. Borstel uw cockertje iedere dag en gebruik daarvoor een harde droge bor stel. Zet de hond bij voorkeur op tafel. Dat is makke lijker voor Uzelf, want nu hoeft u niet de hele tijd gebukt te staan. Borstel de hond met lan ge streken. Eerst kop en rug, daarna flanken en poten Leg hem daarna op de zij en bor stel de lange haren aan bulk. borst en poten de „be- vedering", zoals dat heet. Hier na masseert u de hond stevig Hij vindt dat heerlijk en het bevordert de bloedsomloop in de huid. Ook worden hierdoor schrammetjes en wondjes eerder ontdekt. Desondanks komen er af en toe toch klitten in de vacht, die op de juiste manier verwijderd moeten worden. Eerst kamt u voorzichtig het haar rond de klit opzij, zodat u er beter bij kunt. Hierna pakt u de klit tus sen de vingers en rafelt hem uiteen. Kam tenslotte de stren gen uit met een grove kam. De belangrijkste regel hierbij is: Nooit aan de huid trekken! Ga net zo voorzichtig te werk als, bij kinderen met klitten in hun haar. Dan wordt er per slot ook niet woest gekamd. Om de een papieren zakdoekje uit te vegen. Honde-oren zijn erg kwetsbaar, dus voorzichtig aan. Krijgt de hond ondanks uw goede zorgen toch oorontsteking ga dan even naar de dieren arts. Die heeft er een afdoend middel tegen. Mocht u merken, dat de ogen van uw cocker traanvocht afscheiden veeg het dan met 'n lapje of iets derge lijks. Als de cocker er extra mooi moet uitzien (op zijn verjaar dag of voor een tentoonstelling) kunt u een gediplomeerde spa- nieltrimmer vragen hem wat bij te werken. Veel zal er niet af. moeten. Alleen bij de oren de staart en de achterpoten neemt men wat haar weg. Voeding Door Paul Marijnis en Aad Hakkert kroon op het werk te zet ten kunt u uw cocker nog met een vochtige zeem afvegen. Hij zal er dan verbluffend mooi uit zien en glanzen als een spiegel. Dit karweitje is niet vervelend of tijdrovend en baas en hond zijn allebei even trots op het resultaat! Grote oren De cockerspaniel heeft hang oren, „lobvormig" zeggen ech te hondenkenners. Maar die lan ge oren verhinderen een goede ventilatie: het kan daar onder behoorlijk broeierig worden. Dit is de reden dat cockers nogal vatbaar zijn voor oorinfectie Aan deze toestand is natuurlijk weinig te doen. Het beste kunt u iedere dag even kijken „of er iets broeit". U doet er goed aan de gehoorgangen af en toe met U kunt uw hond nog zo goed horstelen en trimmen, maar de allereerste vereiste voor een goed uiterlijk blijft een goede voeding. Het hoeft niemand te verbazen, dat een hond van na ture een vleeseter op een dieet van alleen hondekoekjes dik wordt en kale plekken krijgt. Net zoals een race-auto geen topprestaties levert op solexben- zine. Daarom volgt hier een, menu voor een volwassen coc kerspaniel s' morgens: een kop melk, 2 oudbakken bruine boterham men, 2x per week een ei. 's avonds: 3 ons vlees <of vuile pens!) 2 eetlepels gekookte groente, 2 oudbakken boterham men. En natuurlijk de hele dag volop drinkwater. Cockerspaniels zijn beweeglijke honden Laat hem per dag een uurtje lopen en neem hem zoveel mogelijk mee om bood schappen te doen en zo. Per slot van rekening is hij een jacht hond en uitstekend in staat om de hele dag onvermoei baar te rennen en te draven. En hij is zo gezeglijk dat het een genoegen is hem mee op stap te nemen. Voor gedegen adviezen voor alles wat spaniels betreft kunt u terecht bij de Nederlandse Spaniel Club, Mej. H. van Wes- sem, Brouwersgracht 49 I Am sterdam-C Tel. (na 6 uur) 020- 250232. Literatuur: Jan van Rheenen De Engelse Cockerspaniel ui tg. W. J. Thieme en Cie uitg. mij Zutphen. STERDAM Isschouwburg: 10, 1,1 mrt. uur Amsterdams Toneel „Interieur" van Hugo Claus; mrt. 20.15 uur Amster- Toneel met „De liefdes van [cGuire, 17, 19 mrt. 20.15 uur irdams toneel met ,3oefje". te.m. 19 mrt. dag. beh. 10.15 uuur Seth Gaaikema m.m.v. The Blue Diamonds, |ke Philips en Henk van Dijk. Kleine Komedie: t.e.m. 30 [dag. beh. ma. 20.15 uur Zuide- Toneel Globe met „Trijntje Constantijn Huy- uwe de la Mar-theater: t.ejn beh. ma. 20.15 uur „Har- ouw," blijspel van William las Home met Ton Lens ink, Habraken, Maxim Hamel. Broedelet en Ine Veen. )My Theater: 10, 11, 14 t.m. •30 uur Funhouse horror, 10, 18, 24 uur Amsterdams To- met „Teresa" van Nathalia lurg, li, 14, 16, 18 mrt. 20.30 Studio „De lotgevallen van Jansen". Koopermolen: dag. beh. ma. 19 uur Cabaret rondom Henk ater Tingel Tangel: 10, 11 20.30 uur Cabaret „waartoe, teen" met Sieto en Marijke 6 en Rob de Nijs, 15 mrt 13 apr. dag. beh. ma. 20.30 kbaret Ivo de Wijs „De wor- het kwaad". 'ersiteitstheater: 10, 11 mrt uur Popstudio Hindrik „Aai. rtje, aai". tcigebouw: 10 mrt. 20.15 We het Romantische piano- door het Residentieorkest 'illem van Otterloo. 10 mrt. yreipakfuur Nadia Koutzen, viool, 11 r Will pakijuur mrt. 20.15 Utrechts Symfonie Or kest o.l.v. David Zinman, 11 mrt. 24 uur Optreden Randy Newman. 11 mrt. 15 uur Matinee op de vrije zaterdag: Amati Kwartet. Ardito Kwintet, lisabeth Cooymans, mez zo-sopraan, 11 mrt. 20.15 uur „Rondom Brahms": Gerard van Blerk, Jaap Schroder, Joke Ver meulen en Anner Bijlsma, 12 mrt 20 uur Oratoriumvereniging „Zang van Vriendschap" en Gel- dere Oerkest o.l.v. Nico van der Linden 12 mrt. 20.15 uur Vincent Marlotti, piano; 13 mrt. 20.15 uur Hanneke van Bord sopraan, 14 mrt. 20.15 uur Amsterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes. 17 mrt. 20.15 uur Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. An ton Kersjes m.m v. Robert Cada- desus. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 10 mrt. 20.15 uur Haagse Comedie met „Scha kels" van Herman Heijermans met o.a. Anne-Wil Blankers, Ko v Dijk, Carl van der Plas. Kees Coo- len en Manfred de Graaf, 11, 17 20.15 uur, 19 14 uur Haagse Come die met ,,'n Blok aan het been" met Anne-Wil Blankers, Eli Blom. Carl van der Plas, Guido de Moor en Jules Croiset, 12 mrt 14 en 20.15 uur 18 mrt 20.15 uur Haagse Comedie met „Maak mevrouw niet wakker" met Elisabeth Andersen, Paul Steenbergen, Trins Snijders, Guido de Moor en Maria Stiegelis: 13 mrt 20.15 uur Nederlands Dans Thea ter met „Small Parades", en „Keep Going" mjn.v. Nederl. Balletorkest, 14 mrt. 20.15 uur Blijspel „Sex al la meuniere" met Paul Cammer- mans, Ina van Faassen. Sylvia de Leur en Marielle Fiolet 15 mrt om 20-15 uur blijspel „Het geld ligt op de bank" met Bob de Lange, Carry Tefsen, Rudy Falkenhage Coen Pronk en Cor van Rijn 16 mrt. 20.15 uur Haagse Comedie met „Nachtasiel" met Eli Blom. Kees Coolen, Ko van Dijk, Paul Steen bergen, Myra Ward en Trins Snij ders 19 mrt 20.15 uur Haagse Co medie met ,,'t Is voorbij" met Ida Wasserman, Elisabeth Andersen Myra Ward en Riek Schagen. „Diligentia: tern 6 april beh. ma 20.15 uur Cabaret „Lurelei" met. „Moeder, er komt een bevolkings explosie, Ja, kind dat zal me een klap geven" met Elsje de Wijn, Ronny Bierman, Riet Henius, Eric Herfst, Marnix Kappers en Jack Horn. HOT-theater: 10 11 12 mrt 20.30 uur Nederlands Dans Theater met Circles en Journaal; 11, 15, 18 mrt 14 uur Haagse Comedie met „Mi- chiel de fluiter", een musical voor kinderen 14 mrt 20.30 uur Stich ting Nwe Muziek „Michael Walvisz 17 mrt 20.30 uur Kwartet Rene Tho mas en het Theo Loevendie Con sort 18 mrrt 20.15 Haagse Comedie met „Wachten op Godot" met Kees Coolen, Guus Verstraete. Jaap Wie- ringa, Hans Culeman. Congresgebouw: 10 mrt 20.30 uur Concertgebouworkest olv Elya- kim Shapirra 11 mrt 20.30 uur Re sidentie Orkest olv Willem van Ot terloo solisten Agnes Giebel en Carol Smith en het Haags Toon kunstkoor; 16, 17, 18 mrt 20.15 u Muzikale show „Jacques Brei is alive and well and living in Paris", met Liselore Gerritsen, Henk van Ulsen, George Ball en Amanda Bruce 18 mrt 20.30 uur Residentie Orkest olv Willem van Otterloo met Tooe Onderdenwijngaard, piano, ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 14, 17 mrt 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel: „De Vijanden", 18 mrt 20 15 uur Nieuw Rotterdams Toneel „lief de half om half", 10, 11 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel „Een. op de zes" 12 mrt 14, 13 mrt 20 uur Scapino Ballet 16 mrt 20 uur Blijspel „het geld ligt op de bank" Piccolo Theater: tem 16 mrt om 20.15 uur Nieuwe Komedie „Ze ven manieren om een rivier over te steken". Hofplein theater: terne 29 mrt. beh 13 mrt Fons Jansen met zijn nieuwe cabaret „Kwartetten" 14 mrt 20.15 uur „Harakiri" Tsje chisch pantomime. Luxor theater: tem 3 april beh ma 20 uur Snip en Snap-revue me: Willy Walden, Plet Muyselaar. De Doelen: 12 mrt 20.15 uur Ca baret Paul van Vliet 13 mrt 20.15 u Pianorecital Nadia Koutzen 14 en 15 mrt 19.30 uur Rott. Philharm Orkest olv Kees Stolwijk 14 mrt 20.15 uur Maria Tipo piano 16 mrt 20.15 uur Solistenconc. mmv Tha- los Adamapoulos, Pierre Thomas. Margreet van Bunsteren, Anne- lofete Heering 16 tem 19 mrt 20.15 uur Liederen uit alle windstreken met het Ens. Peter Goedhart 17 mrt 20.15 uur Conc. gebouworkest olv Elyakum Shapirra 18 mrt 24.15 uur American folk- en bluesfestt val 1972 mmv Memphis Slim, Tibon Walker, Lowell Fulsen. Ahoy sportpaleis: 11 mrt 20 u „Met een lach en een traan" pro gramma met Johnny Hoes en Zwarte Lola en de Zangeres zon der Naam etc. ADVERTENTIE RESTORAMA Rijksstraatweg 324, Wassenaar dir. P d'HERSIGNY grill - bar Gezellige sfeer voor groepsdiners bruiloften en partijen etc. TELEFOON 01751—2500 Het is heel hard gegaan. Toen een jaar of tien geleden de "Doe-het- zelf-"beweging" op gang kwam. kermden als eersten de schilderspa troons. Nu iedereen dacht te kunnen schilderen zagen ze hun vak hele maal de verkeerde kant op gaan Een koor van vertwijfelden vroeg zich af: "Waar moet dat heen?". Dat is Intussen duidelijk gewor den. De amateur-ververs zijn aan zienlijk talrijker dan de vaklieden, maar van de ondergang van het schildersambacht is geen sprake. De klagers zijn opgesplitst in twee groepen. Zij die liever verf verkopen dan het zelf uit te smeren zijn een winkeltje begonnen. Anderen neten zich vast in het vak en zetten dat wat groter op. Ze hebben zoveel werk dat ze echt niet meer komen opdraven om een raamkozijntje te schilderen. De schildersbranche was de eerste waar de doe-het-zelver zich binnen drong. Inmiddels heeft hij zich al op bouwmaterialen gestort; heel wat mensen metselen zelf hun muurtjes en gaan het stucwerk niet uit de weg. Er wordt zelfs verwacht dat men binnen afzienbare tijd aan het elektrische net gaat "knutselen". Waarschijnlijk met rampzalige ge volgen. Want kortsluiting kan heel wat ernstiger consequenties hebben dan een stukje verfwerk dat druipt. Maar goed; ziekelijk kritische fi guren mogen de doe-het-zelvers nog altijd beunhazen noemen, de fabri kanten houden rekening met hen. Voor hen telt namelijk het begrip "markt" En de veredelde dwang arbeider die zelf zijn huis opknapt, is zo'n markt, zo'n afzetgebied. Er wordt op goede gronden verwacht dat dit Jaar voor ongeveer een half miljard (oftewel vijfhonderdmiljoen gulden) aan doe-het-zelf-spul wordt omgezet. Dat geld gaat op aan Hout en houtprodukten100 mil joen gulden Verf: 80 miljoen gulden Behang: 50 miljoen gulden Gereedschap: 50 miljoen gulden De rest wordt besteed aan al die minder karakteristieke zaken die on der de rubriek "diversen" vallen Nog een paar cijfers om aan te ge ven waarmee de fabrikanten zo zwaar tillen aan de verrichtingen van de "thuiswerker" Die tachtig miljoen aan verf is on geveer twintig procent van de Ne derlandse produktie- In de sector behang verwerkt de huiselijke amateur aanzienlijk meer dan de vakman. Men verwacht dat in 1975 de doe- het-zelvers geen vijfhonderd, maar zevenhonderd miljoen zullen uitge ven. 1. schilderen is een enorm kar wei wanneer men het echt helemaal goed wil doen. Het nieuwe „vocht- regulerende systeem" vereenvoudigt het echter sterk. Op nieuw hout aangebracht zijn twee lagen vol doende om voor enkele Jaren van alle onderhoud af te zijn. Niet schuren, niet plamuren, dus enorm tijdbesparend. 2 Bestaand schilderwerk kan na tuurlijk ook worden vervangen door dit systeem Om alle voordelen er van te trekken moet de verf er al lemaal af. Een geweldig karwei, maar het weegt op tegen de onweer legbare voordelen van het vochtre- gulerende systeem: nauwelijks on derhoud en het hout wordt blijvend beschermd tegen vocht. Het vocht dat zich in het hout bevindt, kan er wel uit. Vocht van buiten kan niet naar binnen. 3. Miljoenen kwasten vinden een voortijdig einde, omdat zij na het schilderen niet meteen worden schoongemaakt. Er zijn nu handige plastic kwastbekertjes, met een luchtdicht sluitend deksel, waar de kwaststeel doorheen kan; ook zon der dat er lucht naar binnen kan. Een klein beetje oplosmiddel in het bekertje, de kwast erin dop erop en de kwast blijft vele maanden in een goede conditie. 4 Een modern produkt is email- spray, een spuitbusje met een witte emaille-vloeistof. die kan dienen om beschadigde plekken aan koelkast, gasfornuis bij te werken, maar ook om prachtig hard wit schilderwerk te verkrijgen op allerlei voorwerpen. 5. Veel mensen zijn gecharmeerd van de zogenaamde „slijplak", die fraaie eiglans op bijvoorbeeld slaap kamermeubels. De fabrikanten doen dat uiteraard machinaal, maar men kan het zelf ook, wanneer men er de tijd voor wil uittrekken. Het best gaat het met een heel goede lak, bij voorkeur autolak. Volkomen glad schuren en voorbereiding van de on dergrond is een eerste vereiste. Dan lakken, en na drogen zorgvuldig af schuren met watervast schuurpa pier. Goed nat schuren. Tweede laag opbrengen en opnieuw nat afschu ren. „Slijpen" heet dat, vandaar „slijplak". De laatste laag wordt met het fijnste watervaste schuurpapier (ook goed nat) opgeschuurd, waar bij kleine cirkelvormige bewegingen worden gemaakt. 6. Een blanke lakafwerking blijft populair Daarvoor wordt van ouds her de celluloselak gebruikt. Mooier en veel sterker is echter de moder ne acryllak, die ook wel voor par ket wordt gebruikt De laklaag wordt keihard. Acryllak is uitstekend met de kwast op te brengen. 7. Veel amateur - sc hilderswerk mis lukt, omdat men probeerde een verf aan te brengen op een ondergrond (Me of reeds eerder behandeld was met een verfsoort, die de nieuwe niet verdraagt, of niet goed was ontvet. Dit euvel doet zich ook vaak voor bij plafonds. Ontvetten doet men met een sterke amoniakoplossing en om na te gaan of de twee verfsoor ten geen ruzie krijgen, kan men in twijfelgevallen het best vooraf een kleine proef nemen. 8. Ook na de meest zorgvuldige voorbereiding gebeurt het dat een stukje schilderwerk niet helemaal perfect is, omdat tijdens het drogen stof in de nog natte verf is geko men. Bij het schilderen van niet te grote delen kan dat worden voor komen door een zo stofvrij mogelij ke rUimte uit te zoeken voor het schilderwerk en eventueel nog een „stofscherm" te maken van bijvoor beeld een stuk hardboard of karton dat horizontaal worden opgehangen. 9. Iemand ctie een vlakke deur moet schilderen, zagen we als volgt han delen om een stofvrij oppervlak te krijgen: hij haalde de deur eruit en hing die voor het laatste aflakken met de te schilderen kant naar be neden horizontaal met touwtjes op, zo hoog dat hij er nog goed bij kon. Tijdens het drogen kon er zo geen enkel stofj® opvallen. 10 Zet aangebroken blikken verf, die na het schilderen voor lange tijd worden opgeborgen ondersteboven weg. Zorg er wel voor dat het deksel stevig dicht gemaakt is Op die ma nier komt er geen dik vel op.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 25