Rogers geeft indruk speel- ruimte buitenlands beleid Haarlemse voorjaarsbeurs 3%! 12 maart Lenteflora Fabrikant van Tofranil gaat middel testen Proces in Pietermarit zburg in teken intimidatie Het fleurïge huishouden van 72 WOENSDAG 8 MAART 1972 BUITENLAND Erkenning Bangladesj overwogen Moskou moet zich beheersen Tegenstelliiig met Franse politiek Rhodesië naar meer apartheid Conflict in Afrika vermijden WASHINGTON (Reuter) De Sowjet-Unie moet ophouden met het uitbuiten van explosieve situaties en haar houding duidelijk wijzigen wil er sprake van harmonie en verzoening in de wereld zijn. e Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers zegt dit in zijn jaarlijks politiek overzicht dat gisteren in Washing ton bekend is gemaakt. schildert een over het algemeen ich beel van de vooruit- 1972 voor de versteviging de wereldvrede, bewindsman die president Nixon zijn reis naar China vergezelde, idt dat dit bezoek een solide ba- heeft gelegd voor het aanpak- oude Chinees-Amerikaanse (schillen. „We hebben er vertrou- in dat deze geschillen nu ver seind kunnen worden", aldus legere. lerwijl onze nieuwe verhouding tot China voor de deze eeuw van essentieel lelang zal zijn voor de vrede, is het geval met onze com- zich nog ontwikkelende «houding tot de Sowjet-Unie", zo meent de bewindsman. zowel de Sowjet-Unie al6 de herenigde Staten is er de noodzaak slfbeheersing te tonen in span- lingsgebieden. Vorig jaar toonden Russen volgens Rogers een der elij Ice zelfbeheersing wel in de on- srhandelingen over Berlijn, waar spanningen tussen de Sow- ■t-Unie en de Verenigde Staten in algemeen verminderen. „Ik kan renwel niet zeggen", zo gaat Ro verder, „dat het Kremlin in veel terughoudendheid in uid-Azië aan de dag legde. Dat niet bevorderlijk voor de vrede Indo-China. De Russische hou tig in het Midden-Oosten was op |n minst twijfelachtig. houding moet naar de de Amerikaanse minis- grondig veranderen als het tot verzoening tussen Oost en est in Europa komen wil. krachtige veroordeling van de wjet-leer der beperkte soeverei- de Oosteuropese bond- ooten zegt Rogers„Deze verzoe- ng is niet verenigbaar met een welke zegt dat macht, geogra- che ligging of ideologische ver- mtschap een land het recht op bijzondere invloed of interven- tegenover andere staten geeft", tegenstaande zijn krachtige be- oordingen ten aanzien van de lodzaak van een veranderende dea* Sowjet-Unie voorspelt Brezjne w-leer Rogers in zyn verslag dat 1972 een jaar zal zijn van belangrijke ont wikkelingen in de Amerikaans- Russische samenwerking. Er ts al een belangrijke vooruitgang geboekt in de richting van een ak koord voor de beperking van de strategische bewapening. De Ver enigde Staten hopen dat er nog dit Jaar een voorlopig verdrag tot stand komt. Minister Rogers spoort de Sowjet- Unie en haar bondgenoten van het Warschau-Pact voorts aan het aanbod van het Westen aan te ne men en onderhandelingen te begin nen over wederzijdse troepenver mindering in Midden-Europa. De Verenigde Staten zijn niet van plan eenzijdig hun strijdkrachten in Europa te verminderen. Tegelijk sluit de minister elke kans uit dat dit jaar een Europese vei ligheidsconferentie zal plaatsvin den, iets waarop de Russen blijven hameren. Met de ondertekening van het viermogendhed enakkoord in Berlijn in zicht zou de voorberei ding voor een dergelijke in 1973 te houden conferentie misschien later dit jaar kunnen beginnen, aldus Rogers. Vietnam Het jaar 1972 wordt naar Rogers me ning er een van meer dan gewone resultaten voor de internationale diplomatie. President Nixon's doel van een vredesgeneratie is realis tisch, geen utopie. Het kan een jaar worden waarin de Ameri kaanse troepen volledig worden te ruggetrokken als Noord-Vietnam ermee akkoord zou gaan het vuren in Indo-China te staken en onze krijgsgevangenen vrij te laten, al dus Rogers. Over het Midden-Oosten zegt de mi nister dat in 1972 voortdurend ge ijverd zal worden voor een conti nuering van het bestand en voor een interim-akkoord voor de her opening van het Suezkanaal als een eerste stap naar vrede. Met Japan zullen de banden verste vigd worden nu het karakter van de Amerikaanse militaire en poli tieke rol in Oost-Azië verandert, aldus Rogers, die vervolgens op merkt dat de diplomatieke erken- illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli MOSKOU Het Russische pers bureau Tass heeft, waarschijnlijk zelf in de war over een van zijn eigen berichten, gisteravond een ver betering gegeven op een bericht waarin de president der Ver. Staten de .sluwe Dicky Nixon" werd ge noemd. Tass had eerder op de dag een bericht uit Londen doorgegeven, waarvan de eerste alinea luidde: „glimlachjes in China, bommen op Indo-China. Dit was het recept waarmee de sluwe Dicky Nixon naar China ging voor wat hij noemde „de week die de wereld deed veranderen". Later gaf het Russische persbureau een verbetering en zei dat het bericht 'n citaat was uit 't Britse communis tische blad de „Morning Star". Tass verzocht de redacties de bewuste alinea aldus te lezen: in een com mentaar op het bezoek van president Nixon aan de Volksrepubliek China schrijft de „Morning Star": Bommen blijven op Vietnam, Lans en Cam bodja vallen". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllll nine van Bangladesj ernstig wordt overwogen. Hij spreekt in dit ver band van de nauwe betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Pa kistan en van de wens de contac ten met India snel te verbeteren. Niettemin zegt Rogers dat India een zware verantwoordelijkheid draagt voor het uitbreken van de vijandelijkheden Afrika Volgens minister Rogers wordt de verhouding tussen de VS en Zuid- Afrika nog steeds bemoeilijkt dooi de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering. Hij ziet echter tekenen, dat er bij enige leiders daar een bereidheid is om zich voor een vooruitstrevende ver andering uit te spreken. Over het blanke minderheidsbewind in Rho desië merkt hij op, dat daar het beleid steeds meer in de richting van apartheid gaat. Over Afrika in het algemeen zegt hij. dat Amerika er naar gestreefd heeft niet in botsing te komen met de Sowjet-Unie, China en andere communistische landen, die hun activiteit in Afrika uitbreiden. De VS zouden echter eventuele pogin gen van die landen om de Ameri kaanse relaties met afzonderlijke Afrikaanse staten te schaden, niet negeren. De in Stockholm te houden VN-con ferentie over het leefmilieu noemt Rogei-s de belangrijkste gebeurtenis BAZEL (Reuter) Zwitserse far maceutische bedrijf Ciba-Geigy heeft meegedeeld dat een nieuw onderzoek zal worden ingesteld naar de wer king van het middel imipramine tegen neerslachtigheid, dat volgens de Australische gynaecoloog dr. Wil liam McBride bij het gebruik door zwangere vrouwen kan leiden tot het ter wereld brengen van kinderen zonder armen. In een door het hoofdkantoor van op dit gebied in dit jaar. Hij hoopt dat de kwestie van de toelating van Oost-Duitsland tot dit congres zal worden geregeld. In zijn rapport maakte Rogers voorts melding van meningsverschillen met Frankrijk over de aanpak van de problemen van het Mid den-Oosten, Indo-China en de ont spanning in Europa. Wat het be leggen van een conferentie over de Europese veiligheid betreft wil Pa rijs sneller handelen dan Washing ton, aldus Rogers. Over het beleid van de regering- Brandt ten aanzien van Oost- Duitsland wilde de Amerikaanse minister zich op een persconferen tie niet uitspreken, omdat dit zijns inziens een binnenlandse aangele genheid van de Bondsrepubliek be treft. MIAMI De eerste piloot van een watervliegtuig dat door twee mannen in Watson Island in de Amerikaanse staat Florida naar Hij zei dat „in de komende weken" het in Peking afgesproken diplo matieke contact met de Volksrepu bliek China wordt verwacht. Waar dit zal zijn, wilde hy niet zeggen. Waarnemers geloven dat dit con tact via de Chinese ambassade in de Canadese hoofdstad Ottawa zal lopen. Persberichten als zou Ame rika aan China hebben aangeboden 100.000 ton tarwe te leveren wilde Rogers tegenspreken noch bevesti gen. Waarnemers hadden de in druk dat er een dergelijk aanbod is gedaan. Er zou dan toch een ge heime afspraak tussen Peking en Washington zijn, hetgeen president Nixon steeds heeft ontkend. Cuba gekaapt werd, krimpt in el kaar van de pijn na een schiet partij, waarbij hij trachtte de ka- p&rs te overmeesteren. Zij slaag den echter in hun opzet en wisten de tweede piloot te overreden het toestel naar Cuba te vliegen. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht trachtten dat nog te beletten maar zonder resultaat. Een veertienjarige jongen pro beerde gisteren eveneens een vliegtuig te kapen. Op het vlieg veld Tampa eveneens in Florida bedreigde hij de bemanning in de cockpit. Terwijl hij dat deed, stond hij de rest van de passa giers toe om het vliegtuig te ver laten. Het hoofd van de politie overreedde de jongeman om later ook zelf het vliegtuig te verlaten, een agent overmeesterde hem la ter. de firma in Bazel uitgegeven ver klaring wordt gezegd, dat zelfs als het middel wordt voorgeschreven aan vrouwen die in verwachting zijn de kans op misvormingen bij kinde ren uiterst gering is. Maar deson danks kan deze kans en dat geldt voor zoveel krachtige geneesmidde len niet geheel en al worden uit gesloten, aldus Ciba-Geigy. Het Zwitserse bedrijf, dat Imipra mine al meer dan tien jaar onder de handelsnaam „Tofranil" over de gehele wereld aan de markt brengt, herhaalt nog eens dat het middel alleen op recept verkrijgbaar is. De flesjes bevatten een indicatie dat imipramine niet aan vrouwen die in verwachting zijn, mag worden voorgeschreven. Als een arts het middel voorschrijft aan een zwangere patiënte, dan ligt de verantwoorde lijkheid bij hem en niet bij ons, al dus Ciba-Geigy. In de verklaring wordt er de na druk op gelegd dat een vergelijking met thalidomide (Softanon), welk kalmeringsmiddel in het begin van de Jaren zestig de geboorte van dui zenden misvormde kinderen tot ge volg had, niet opgaat. Dit laatst# middel kon zonder recept worden ge kocht. Ciba-Geigy zegt geen commentaar te kunnen geven op de bevindingen van dr. McBride omdat „wij niet over uitvoerige inlichtingen beschik ken. De Australische gynaeoloog gaf geen nadere bijzonderheden", aldus het Zwitserse bedrijf. V.S. contra opium De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Rogers, heeft gisteren verklaard dat een van de belangrijkste doelen van de Ver. Staten op internationaal ge bied is een einde te maken aan de produktie van opium en de verbouw van papavers. Rogers Juichte do Amerikaans-Turkse overeenkomst toe die gericht is op de stopzetting van de papaververbouw in dat land. "Maar wy willen soortgelijke rege lingen met andere landen langs de clandestiene handelsroute", die vol gens de Amerikaanse minister loopt van het Midden-Oosten door Europa naar Noord-Amerika "en in toene mende mate ook door Zuid-Amerika, Smokkelende senator Uit PariJse politiekringen verluidt, dat de inzit tenden van de auto, die op 5 maart aan de Franse grenspost te Menton werd aangehouden en waarin zich 146 kilo ruwe morfine bleek te be vinden, de zestigjarige Turkse sena tor Koedret Bayhan en zyn 47-jarige chauffeur Ibrahim Ikier zijn. De auto van de Turkse senator kwam uit Italië. De douane arresteerde de sena tor en zijn chauffeur, nadat zij pak jes morfine in de stoffering van de wagen hadden aangetroffen. Gevangenen vrijgelaten De Soe- danese president DJaafar El-Nimeiri die een rondreis door Zuid-Soedan maakt, heeft bekendgemaakt dat alle politieke gevangenen in het zui den van Soedan in de komende uren zullen worden vrijgelaten. DEN HAAG In da Zuidafri- •use stad Pietermaritzburg begon Heren de slotfase van het lang- proces in de Zuidafrikaanse ge- liedenis: het proces tegen 13 niet ten, die terecht staan onder de het terrorisme". Het pro- geopend op 2 augustus 1971 elfde dag waarop het proces |en deken French-Beytagh be- ^ieuwsanalyse van het Mgemeen Nederlands Persbureau (ANP) die onder de wet op het ter- kme tot vijf Jaar gevangenis- is veroordeeld. zitting werd vorige maand ge- st om gelegenheid te geven het opstellen van het requi- en het slotpleidooi. Gisteren on de slotzitting. e dertien verdachten negen kanen, twee Indiërs en twee irlingen werden in februari- jrt van vorig Jaar tijdens een arrestatiegolf gearresteerd, lens de aanklacht zijn ze lid een ondergrondse beweging, de Europeanunity Movement", van de militante vleugel van anti-apartheidsbeweging, de rican Peoples Democratie Union louth-Africa", (APDUSA). Deze anisatie, die de laatste Jaren in i-Afrika weinig van zich heeft n horen, heeft haar hoofdkwar- hi de Zambiaanse hoofdstad *aka en een bureau in Londen, verdachten worden be^hul- van het recruteren van ten- 32 mensen in Zuid-Afrika k Zambia een politieke en mi- re opleiding te volgen en zo de kging nieuw leven in te blazen, het streven om de Zuidafri- se regering met geweld en met inlandse hulp omver te wer- van het helpen van Zuidafri- om het land illegaal te ver- ea aan de politie te ontko men, en van het inzamelen van gelden om de recruteringscampagne te financiëren. De verdachten ge ven toe dat ze lid zijn van de NEUM, ze hebben volgens hun ver klaring alleen mensen gerecruteerd voor het volgen van een politieke opleiding in Zambia en zijn tegen stander van het gebruik van geweld De bewijsvoering van de open bare aanklager is grotendeels ge baseerd op verslagen van bijeen komsten, waarop „agenten uit Zambia" Zuid-Afrikanen hadden aangespoord i n het buitenland een militaire opleiding te volgen. De getuigen, die op deze bijeen komsten aanwezig zouden zijn ge weest en de verslagen hebben op gesteld, blijven op last van de recht bank anoniem. Velen van hen zijn mensen, die tijdens dezelfde arres tatiegolf als medeplichtigen zijn op gepakt en bedreigd zyn met straf vervolging of voortdurende hechte nis als ze niet als getuige k charge wilden optreden. Op grond van de wet op het ter rorisme kunnen vonnissen van maximaal de doodstraf en mini maal vijf Jaar gevangenisstraf wor den opgelegd. Evenals bij het proces tegen de deken van Johannesburg is de be wijslast bij dit proces grotendeels verschoven naar de verdediging. Wanneer de openbare aanklager aannemelijk kan maken dat de verdachte één van de tenlastege- legde feiten heeft begaan, daartoe heeft samengezworen of het begaan van het strafbare feit heeft bevor derd, verschuift de bewyslast naar de advocaten. Dezen moeten dan „boven alle redelijke twijfel verhe ven" de onschuld van de verdachte bewijzen. Amnesty International en de Internationale Oommissie van Ju risten hebben de Amerikaanse pries ter en jurist Edgar Lockwood als waarnemer naar Pietermaritzburg gestuurd. In een verklaring voor de politieke commissie van de algeme ne vergadering van de VN maakt Lockwood melding van intimidatie van de getuigen, de advocaten en een Journalist. Alle belangrijke ge tuigen worden in afzondering ge houden totdat ze een getuigenver klaring a charge hebben afgelegd. Tijdens hun hechtenis mogen ze met niemand contact hebben, ook niet met een advocaat. Als het om zeer belangrijke getuigen gaat kun nen ze ook na het afleggen van de verklaring worden vastgehouden. Wanneer de getuigen hun mede werking weigeren worden ze be dreigd met hechtenis voor onbe paalde tijd (wat onder de wet op het terrorisme zonder proces mo gelijk is) aldus Lockwood. Volgens hem zijn de getuigen door de methoden van de veilig heidspolitie dusdanig geïntimideerd dat het voor de verdediging vrijwel onmogelijk is de zorgvuldig opge stelde getuigenverklaring te door breken. Slechts twee getuigen k charge weigerden voor de rechtbank hun eerder afgelegde schriftelijke verklaring te herhalen. Ze beklaag den zich over intimidatie en mis handeling. Tegen hen is een aan klacht wegens meineed ingediend, aldus Lockwood. Enige weken voor het begin van het proces is de echt genoot van één van de advocaten, mevroyw Pillay, gearresteerd op grond van de wet op het terroris me. Bij het begin van het proces zei kolonel Swanepoel. hoofd van het politie-ondervragingsteam te gen een andere verdediger: „Wacht maar. Als dit voorbij is zullen we u krijgen". Zowel in de verklaring van Lock wood als in een eerdere bekendma king van Amnesty-International staat dat de 13 verdachten tijdens het voorarrest zijn gefolterd. Een 68-Jarige boer uit de Transkei. Mta- yeni Cutshela overleed tijdens het voorarrest, naar wordt aangenomen als gevolg van elektrische schok ken. Cutshela was een lid van de NEUM, die werd opgepakt tijdens dezelfde arrestatiegolf als de 13 ver dachten. Lockwood zegt, op grond van be- edigde verklaringen van de verdach ten. dat bij de ondervraging bruut eweld werd gebruikt, zoals het toe dienen van elektrische schokken, o. m. aan de geslachtsdelen. In Juli verklaarde Amnesty International dat de verdachten ongeveer een half jaar in afzondering waren gehou den. In die tijd waren ze geslagen met stokken, vuisten en zwepen. Eén van hen. Reggie Moeng. heeft drie dagen en nachten aan handboeien aan een boomtak ge hangen, terwijl hij bijna onafge broken werd geslagen door politie mannen die eisten dat hij een ver klaring zou afleggen. Een ander. Vimba, heeft littekens in zyn nek van de zweepslagen, die de politie hem in februari toediende. De hoofdverdachte, Kader Hassim, werd gedwongen 15 uur in dezelf de houding te staan tijdens de ondervraging. De politiemannen, die door de verdachten met name genoemd zijn, zijn door de rechtbank gehoord. Ze ontkennen allen dat ze iemand mis handeld hebben. De 13 verdachten zijn kantoor bedienden, advocaten, boeren, bouwvakkers, boekhouder en stu dent. Hun namen worden door het Zuidafrikaanse blad Rand Daily Mail opgegeven als: Kader Hassim, advocaat te Pietermaritzburg, Jo seph Vusani, advocaat te Johannes burg, Reggie Moeng, Mfolwane Mbele, Tinso Zimambane, Dam Gi deon Mahanjana, Nickwa Nagi Vim- ba. Max Bantwinipabata, Frank Anthony, Robert Wilcox, Albert Kwezi Tshangana, Montford Nzoli Maboeto en Soerinarayan Kala Ven- katrathnam. Tegen een veertiende verdachte. Maleka, is in augustus een afzonderlijke aanklacht opge steld, die tijdens een apart proces zal worden behandeld. De NEUM werd in 1943 opge richt als ondergrondse beweging, die nooit een officieel bestaan heeft geleid en dus ook nooit formeel ver boden is. Van het begin af bleven de leden afzijdig van andere orga nisaties die zich tegen de Zuifafri- kaanse rassenpolitiek keerden, zoals het ANC (African National Congress), PAC (Panafrican Con gress) en de communistische partij. In tegenstelling tot de meeste an dere bewegingen telde de NEUM vanaf de oprichting mensen uit al le niet-blanke bevolkingsgroepen onder haar leden: Afrikanen. In diërs en kleurlingen. De NEUM heeft het gebruik van geweld steeds beschouwd als een gewettigd mid del om de rassengelijkheid te be reiken, ook in haar begin-periode toen massale bewegingen als het ANC zich, geïnspireerd door Gand- dhi, toelegden op acties van geweld loos verzet. De leiders van de NEUM verlieten rond 1962 Zuid- Afrika en vestigden zich in Loesa- ka. De beweging is niet als bevrij dingsbeweging erkend door de or ganisatie van Afrikaanse Eenheid In 1970 werden opnieuw kernen gevormd in Zuid-Afrika, een taak waar kennelijk de 13 verdachten mee belast waren. De activiteiten beperkten zich hoofdzakelijk tot het verspreiden van pamfletten. Haar waarschijnlijk vrij ge ringe aanhang vindt de NEUM vooral onder de niet-blanke mid denklasse. ADVERTENTIE Kennemer Sporthal, Delftlaan, Haarlem. 1 van's middags 1 uur tot's avonds 11 uur. Entree f.3,50

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9