Miljoenen Amerikanen zien bloemen 'schikken' Hollanders Binnenstad van te verpauperen" PAGrNA4 - -» Egypte tegen Britse boten voor Israel Salo Muller bij Alphia Vervuiling sterk gestegenonderhoud verwaarloosd STREEK WOENSDAG 8 MAART 19?2 COCK VELDHUIS EN ELS MEERTENSMAKEN GOEDE PROPAGANDA VOOR CENTRAAL BLOE HILLEGOM/LEIMUIDEN/HOOFDDORP Enige honder den miljoenen Amerikaanse t.v.-kijkers hebben de afgelopen vijf weken twee zeer begaafde Nederlandse bloemsierkunste- naars op hun beeldscherm in zwart-wit of in kleur (de laatste toestellen schijnen meer en meer de overhand te krijgen) aan het we^k gezien: Cock Veldhuis (41) uit Hillegom en Els Meer- tens (29) uit Den Haag en werkzaam in Hoofddorp. Afgezan ten van het Centraal Bloembollen Comité, dat op advies van de Commissie Onpersoonlijke Reclame voor deze „stunt" zorg de. Natuurlijk met als hoofddoel de verkoop van bloembollen naar de V.S. te stimuleren. Cock en Els zijn na bijna zes ver moeiende i weken van afwezigheid weer teruggekeerd op vaderlandse bodem. Ze hebben een schat van in drukken opgedaan. Door heel Ame rika zijn zij met hun 17 koffers met materialen voor de shows on der andere een door het Leidse re clamebureau Ziegelaar en Visser ge maakte postkoets met vier rossinan- Door Cees Combee ten er voor gevlogen Ze waren onder meer in Dayton, Minneapolis. Hardforth. Fort Worth, Oklahoma City. Wichita, Denver en New York. In iedere stad bleven ze drie dagen, j Dan maakten ze per dag drie shows in een zaal (één voor bloemisten en i twee voor consumenten, welke laat- i sten door zo n vier a vijfhonderd j gasten per keer werden bezocht», twee tv-programma's van tien tot zeventien minuten en twee presen taties voor Journalisten van dag-, week- en maandbladen. Groot succes Charly van der Schoot, lid van de Commissie Onpersoonlijke Recla me van het C.B.C. en woonachtig in Leimuiden: ,,'k Ben zelf in Wichita en Denver geweest om te zien hoe deze presentaties verliepen. Gewel dig wat Els en Cock er van maak ten. Cock is trouwens op het gebied van de bloemsierkunst een zeer groot kunstenaar. Hij weet er wat van te maken. Trouwens vlak Els ook niet uit. Op één avond ..stoom den'' ze er zo'n 35 tot 40 stukken uit. Van klein tot groot. Het doel was door deze demonstratie het gebruik van bolbloemen en daardoor dus het afnemen van bloembollen uit ons land te bevorderen. In Denver, de stad waar in 1976 de Olympische Winterspelen zullen worden gehou den, maakten we een groot bloemstuk met de vijf Olympische ringen. We schoten daarmee mid den in de roos. Dat hebben we aan het stadsbestuur aangeboden. Het was juist op de avond, waarop Ard Schenk in Sapporo werd gehuldigd We hebben dat hele schaatsfestijn daar kunnen volgen. Iedere avond kwam er een vrij uitgebreid beeld- verslag op de Amerikaanse t.v. 'k Geloof, dat we met deze „bloemen- presentatie" als ode aan de volgende j „winterspelenstad" wel succes heb- i ben gehad, 't Applaus was overwel digend." Zegt Cock Veldhuis: „We hebben door onze shows geprobeerd het Amerikaanse publiek bolbloemen te j leren gebruiken in combinatie met de in de V.S. gangbare artikelen als j bijvoorbeeld chrysanten, leeuwen bekjes en gladiolen. De bloemist en de consument. Door bij die bloemen wat bolbloemen te verwerken on geveer half om half hebben we kunnen aantonen, dat de stukken daardoor veel meer kleur kregen en niet zo flets bleven. Onze „missie" had niet ten doel de bolbloem te pro pageren als concurrentie-artikel te gen de daar gangbare soorten. Trou wens ze weten in Amerika ook al al les van bolbloemen trekken. We héb ben een koelhuis gezien, zo groot als een bollenschuur, waarin zeven la gen tulpen, hyacinten en narcissen geplant stonden op potten. Deze wer den er wekelijks uitgehaald om die voorraad te broeien, die men voor het gebruik in de omgeving nodig had. Gangbare soorten daar zijn Trance (rood), Gander 'lila) en Apricot Beauty (abrikoosachtige kleur). Ze zijn zeer geliefd in de VS. Dat is bijvoorbeeld niet het geval met de bij ons zo bekende Apeldoorn en de Darwin Hybriden". schijnt iets grandioos te worden. Veel kan en wil Veldhuis daarover niet zeggen. We horen hem wel met iemand van de Amsterdamse dienst Gemeentebeplantingen praten over een stuk of tien bomen van een meter of twaalf hoog voor de entou rage. Ook begrijpen we. dat hij des j middags naar het Amsterdamse Bos i moet komen om een keus te ma ken. Cock, nadat hij de hoorn heeft ineergelegd: „Geweldig die medewer- 1 king. Op ieder moment van de dag kun je een beroep op die mensen vaji „beplantingen" doen. Ze staan altijd voor Je klaar. Nu ook weer met die bomen. Ik kan ze zo aan wijzen. Dat stukje bos moet toch worden uitgedund, vertelden ze mij". Na dit Floriade-intermezzo weer over naar Amerika Cock als hoofd arrangeur en Els hebben daar ge werkt met tulpen en andere bolbloe men onder andere van Van Dijk Brothers uit New Jersey Holland se kwekers, die al heel lang daar wonen en oorspronkelijk afkomstig zijn uit Voorhout, CAIRO «Reuter» De regering van Egypte streeft naar een gezamen lijk Arabisch standpunt inzake de levering van twee duikboten door Engeland aan Israël. Het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft contact op genomen met het- secretariaat van de Arabische Liga. Het bureau van de Liga in Londen is om volledige details over deze zaak gevraagd. Egyptische dagbladen meldden woensdag dat de Britse regering niets heeft gedaan tegen de over eenkomst op grond waarvan de Vickers-fabrieken in Engeland twee kleine duikboten voor Israël bou- Het Egyptische blad Al Achram schreef dat de Britse staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken Antho ny Parsons tegenover de Egyptische ambasadeur in Londen heeft ver klaard dat de transactie "onbete kenend is en niet van invloed op het machtsevenwicht Midden-Oos ten". Ieder Arabisch land kan een T. V.-shows Veldhuis: „Zij zijn daar op het gebied van broeien ook geen vreem delingen in Jeruzalem. Het C.B.C. heeft Jaren geleden een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld aan de Michigan State University om na te gaan wat in Amerika de mogelijk heden tot het broeien van bolgewas sen waren. Het onderzoek werd suc cesvol afgesloten De kwekers be schikken daardoor over een zeer uit gebreide informatielijst. De soorten zijn, zoals gezegd, anders dan hier. De Darwin Hybriden zijn bijvoor beeld moeilijk houdbaar in de veel warmere Amerikaanse huizen. Leuk waren die zestien t.v.-spots, die we maakten. We hebben er enkele van op het scherm gezien. Els en ik de monstreerden het maken van stuk jes voor huiselijk gebruik met de daar gangbare soorten bloemen aan gevuld met tulpen, narcissen, hya cinten en irissen. Zuiver met het doel de mogelijkheden aan te geven, dat er met bloemen ook nog wat anr ders kan worden gedaan dan zo maar in de vaas te zetten. Bolbloe men worden in Amerika in huis be trekkelijk weinig gebruikt Bijna iedereen met wie we spraken van de buitenstaanders dan was ver wonderd. dat men bijvoorbeeld als het moet het hele jaar door tulpen kon trekken. Ook in de *"S. met uit Holland geïmporteerde bollen. Het was trouwens een promotiereis om de export van bloembollen vanuit Nederland te vergroten". Leidse postkoets York. die de organisatie van deze trip voor het C.B.C. verzorgde» was zeer verrast over de enorme belangstel ling. Hij vertelde aan mrs. Vivian Braun van Associated Press, dat de Hollanders ware experts zijn in de bloemsierkunst en ook op het gebied van het kweken van bloembollen. Daarna stak Cock Veldhuis onder het met bloemen opsieren van de postkoets met witte paarden hij deed dat ook aan het slot van alle shows —in de vorm van een sprook je het verhaal af. dat de tulpebol 400 jaar geleden uit Turkije naar West-Europa en Nederland was ge bracht en dat hij met Els nu geko men was om deze bollen symbolisch met die postkoets naar de Verenig de Staten te brengen. Dat werd prachtig gevonden. Dit interview dat voor het begin van de promo tiereis in New York werd gehouden, haalde verkort of onverkort niet minder dan 1800 Amerikaanse kran ten. Veldhuis en Els Meertens zijn thans weer aan hun normale werk bezig Het is voor hen een on"ergetelijke reis geworden. Zij zal echter nog on- Cock Veldhuis /links) en Els Meertens (in Volendams kos tuum t voor de Amerikaanse tele- I visie bezig met het maken van 1 bloemstukjes. In vijf weken tra den ze zestien maal voor de t.v.- camera's op. vergetelijker worden als zij merken, dat mede door hun toedoen de ex port van bloembollen naar de VS dit jaar weer toeneemt In 1971 werd namelijk in totaal voor f 420 miljoen aan bloembollen geëxporteerd. Daarvan ging f 137 miljoen naar West-Duitsland. f 50.6 miljoen naar de Ver. Staten, f 44 miljoen naar i Frankrijk, f 42 miljoen naar Zwe- I den, f 35 miljoen naar Engeland f 26 I miljoen naar Italië en de rest. naar overige landen. Dat exportcijfer voor de VS was. waarschijnlijk mede door de invoerbeperkingen, minder dan in 1970 toen rond de f51.3Mt miljoen naar Amerika ging. De reacties tij- j dens deze promotiereis wijzen erop. 1 dat er meer belangstelling voor de bolbloemen is ontstaan, hetgeen dus inhoudt ook voor de bloembol. I I oetballers moeten kosten strafzaak zelf gaan betalen HAZERSWOUDE Het bestuur j van de voetbalvereniging Hazers- woudse Boys overweegt de kosten, J die verbonden zijn aan de behande- j ling van een strafzaak, door de le den zelf te laten betalen. Tijdens de I eerstkomende jaarvergadering zal I dit onderwerp aan de orde worden gesteld. j Jacques Straver de voorzitter van de andere Hazerswoudse voetbalver- eniging, St. Bernardus, heeft een soortgelijk voorstel op de vergade ring van zijn club al eens eerder naar voren gebracht. Hoewel de le- I den dit niet onwelwillend overna- men, is de situatie bij de club van 1 de Rijndijk nog altijd zó, dat de vereniging voor de kosten van de strafzaken opdraait KRUISPUNT VOOR PASEN BEVEILIGD SASSENHEIM Het gevaarlijke kruispunt Sassenheim-Noord zal j vóór Pasen beveiligd zijn. Dat kon - een verheugde burgemeester J. ba- ron van Knobelsdorff gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergade- ring meedelen op vragen van D'66- raadslid Van IJsseldijk. De burge meester: „Provinciale Staten en j Rijkswaterstaat, die het werk uit- i voeren, hebben toegezegd de ver- keerslicht-installatie in ieder geval i voor de Paas-dagen te zullen plaat sen. Men wil beslist tijdens de voor- jaardrukte de lichten laten functio- soortgelyke order plaatsen, zei hfl Al Achram was evenwel va ning dat genoemde transactie eg verbetering van de Brits-Arabischi betrekkingen in gevaar kan bren. gen. Forwodians klopte Blitz met 69-45 VOORHOUT Na een lange ricde van nederlagen en matig sp» lijkt Forwodians weer op de weg. Tegen het Voorschotense Bil werd met overtuiging zeer snel c« ruime voorsprong genomen, stelde aanvallend enorm teleur lag daardoor rees bij de rust ii slagen positie: 3713. In de tweede helft was er voor niets meer te verliezen. Dit resuüteet de in een veel evenwichtiger beeld. Beide teams scoorden in deze twet de helft even veel, waardoor het schil gehandhaafd bleef. Duideli; was dat de trainingsinspanningen t Forwodians nu eindelijk result* beginnen op te leveren. Topscorers Forwodians: Uhlenbeck 28. Kees Erends 12, Hei Buck 10. Blitz: Koenen 19, Schöttd: dreier 10. ALPHEN AAN DEN RIJN - Salo Muller, masseur en verzor ger van de selectiegroep van AJax, komt morgenavond half negen in Alphen ove: werk spreken. Dit gebeurt kantine van Alphia. Siem van 't Wout, de vi ger van de spelers van de voet balvereniging, is er van over tuigd, dat het een leerzame avond zal worden. Salo Muller zal zich niet uitsluitend met de voetballerij bezig houden maar ook met andere takken van sport waarvoor optimale prestatie! moeten worden geleverd. Salo Muller zal zelf een vol praten. Daarna krijgen aanwezigen de gelegenheid gen op hem af te vuren. 1 moeten echter wel schriftelijk worden "ingediend bij Siem 't Wout, ALPHEN AAN DEN RIJN ,,De binnenstad verpau- gedaan zou willen zien. „leder- gooit er alles neer. Al treffen ze li-li- i- i- j maar een paar voorzieningen, zodat pert als we aan al die kleine dingetjes, die moeten worden het spul wecr een beetje toonbaac gedaan, geen aandacht meer besteden. Ik weet echt wel dat i is. Zoals het nu is, is het een aan- alles niet tegelijk kan maar ik hamer al ik weet niet hoe dingetjesEniet i en het is heus geen j VERVUILING RIJN moeten die kleine het oog verliezen". lang op diverse zaken. Het zijn kritiek op het beleid van burgemeester en wethouders want die hebben het druk genoeg en hebben andere dingen aan irii n ï- x. „Wat mij ook bijzonder zwaar op hun noord, dan alleen maar op mijn opmerkingen te reage- maag ligt", zegt Hóuweling, na ren. Maar dat neemt niet weg, dat ik het toch wel jammer dat hij een telefoontje heeft afge- vind, dat er nog steeds geen aandacht is besteed aan het- Nu Floriade '72 Hillegoms bloemsierkunstenaar Veldhuis wordt tijdens het gesprek zeker een keer of tien weggeroepen om de telefoon op te nemen. Het zijn allemaal mensen uit het vak. die hem willen raadplegen over de eerste binnenshow van de „Floriade '72". die 29 maart door Koningin Ju liana wordt geopend. Cock is hoofd arrangeur van deze show in de 12.000 m2 grote RAI-hal. Dat geen ik heb gezegd Om te laten zien. dat hij niets teveel heeft gezegd, laat CHU voor man Hóuweling diverse punten in de gemeente zien, die beslist voor ver betering vatbaar zijn. Al was het al leen maar de Julianabrug. Het on derhoud van deze Rijnovergang is vrijwel nihil (althans zo ziet het er wel uit). De muren zijn verwaarloosd terwijl er op de staanders van de brug diverse affiches zijn geplakt. „En die zitten er al Jaren", zegt zegt Hóuweling, die er zich nu niet meer zo boos over maakt als dat hij enige tijd geleden heeft ge daan. „Iedere keer als je een opmer king in deze richting maakt krijg ie de pin op je neus en zeggen ze dat je oude koeien uit de sloot haalt. Waar om er tot nu toe nog niet iets aan is gedaan? Tja, dat kun je eigenlijk wel op Je vingers natellen. Het zul len ongetwijfeld wel weer de finan ciën zijn, die hier een belangrijke rol spelen". Al een Jaar of drie ligt er in het hartje van de Hooftstraat een ter- Houweling. Ook het wegdek en het reintje braak waarop een bedrijf van trottoir zijn niet al te best. Grote ga- een middenstander zou worden ge- ten doen iemand, die niet zo bekend bouwd. Maar dat is 'n aantal meters is in deze omgeving, soms verschrikt verderop verrezen. De grond wordt omkijken als er een vrachtwagen nu benut als vuilstortplaats En dat met aanhanger door rijdt. Je krijgt I is iets waar Hóuweling graag wat Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman I Dagelijks erger ik me daar I Nu zeggen de mensen wel, dat de dan het idee, dat er forse aanrijding schippers hiervan de schuld zijn, heeft plaatsgevonden. maar als Je ziet wat de mensen, die HERRIE gooien, sta Je versteld. Waarom ze „Daar moet Je dan eens vlakbij het is me helemaal niet duide lijk. Twee keer in de week wordt het huisvuil opgehaald. Zij het dan die plastic zakken «13 cent» die te duur zijn? Ik weet het niet. maar ik vind borrel Ik moet het wel een bijzonder kwalijke zaak" Kan de rivierpolitie hiertegen niets ondernemen? „Ach, daar heb ik ook al een paar keer mee gesproken. Zij ver telde toen. dat zij geen kans ziet om de vervuilers te grazen te nemen, om dat ze de grijze bootjes al van verre zien aankomen. Als Je die vervuiling werkelijk wil bestrijden, dan zou Je bijvoorbeeld kunnen gaan denken aan de aanstelling van een milieu-bewa ker. Zo'n man zou bijvoorbeeld in de gaten kunnen houden welke bewo ners nooit huisvuil aanbieden. Geloof me, als Je die mensen te pakken neemt, scheelt dat een slok op een echter toevoegen, dat niet alleen Alphen de Rijn vervuilt. Ook Gouda en Bode graven dragen hun steentje hierin bij". OPEN OOG Buiten de vervuiling heeft Hóuwe ling beslist ook open oog voor andere zaken. Zo is hij van mening en ve len met hem van de raad. dat er zo gauw mogelijk een urgentiesche ma moet komen. „Dan kunnen we tenminste zien waaraan we voorrang moeten verlenen als er moet worden besloten. Het hele Lage Zijde traject, de Lindenhovenstraat en de Gnep- Op de foto een beeld van wat er gebeurt als er wel wordt gebrokenmaar daarna niet meer gebouwd: de open plek wordt on middellijk bestempeld als open bare vuilnisbelt. hoek moeten hoognodig worden ge- reconstureerd. Daarnaast moet er zo snel mogelijk een cultureel cen trum komen. Daar zijn w«e echt hard aan toe". „Van lieverlee zullen we ook aan een tweede open zwembad moeten gaan denken. Waar? Dat zal wel ergens in Ridderveld zijn. Een laat ste wens? ..Een behoorlijke ijsbaan is veen eens gewenst". Vallende take treft monteui LEIDEN— Een ondeugdelijke kei van een kraan bij Fasson de Lammenschansweg viel gis* van een hoogte van vijf meter1 laag. Een Juist passerende 47-Jarige derhoudsmonteur werd door de f getroffen. Hij werd met rugiet* het Academisch Ziekenhuis or;

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4