Betogers ontvangen Waldheim ZWART PROTEST IN AMERIKA VINDT IN WEERWIL' VAN COMMUNISME IN ANGELA DAVIS TWEEDE KINGL SPD-FDP spraken veel te lichtvaardig Prawda tegen nationalisme Nieuwe explosies in Ulster 1° VAGINA 8 BUITENLAND DINSDAG 7 MAART H Geen Amerikaan heeft de laatste Jaren over de hele wereld zoveel hartstochten gewekt of is als beli chaming van zoveel zaken en strijdpunten van onze tijd gezien als Angela Davis, de 27-jarige, zeer intelligente negerin, die aan de uni versiteit van Californië wijsbegeerte gedoceerd heeft. Van een bijzondere medewerker demische vrijheid. Maar zij is ook een studentenleidster; zij werkte aan haar proefschritf toen de FBI haar op de lijst van „dringend ge zochte personen" zette. En haar faam bij Dolle Mina-groeperingen reikt tot in de Mongoolse hoofdstad Oelan Bator, getuige een recent te legram: „Wij Mongoojse vrouwen, eisen vrijspraak. De dappere Angela Davis d worden." In San José, in Californië, is deze week tegen haar het proces begon nen waarin de staat Californië haar beschuldigt van moord, samenzwe ring en kidnapping. De staat pro beert te bewijzen dat er verband is tussen Angela Davis en de dood van een rechter, die in augustus 1970 vlak buiten zijn eigen rechts zaal in San Rafael doodgeschoten is. De aanklagers schilderen miss Davis af als een vijand van de samenleving, een gevaar en een be dreiging voor een levenswijze die juist in Californië nogal buitenissige hoogtepunten bereikt. Angela Davis, die aan de beperkin gen van haar zuidelijke stad ontko men is en zeer bijzondere intellec tuele gaven heeft getoond in haar studiejaren aan de Brandeis univer siteit en aan de Sorbonne in Parijs, is nu communiste. Talloze Ameri kaanse negers die het met die leer helemaal niet eens zijn. zien in haar toch hun strijdbare en ver standige voorvechtster. Ik deel haar leer niet, maar haar zwartheid wel. heeft Sammy Davis jr. opgemerkt. In 1970 door gouverneur Reagan en zijn universiteitsbestuur ontslagen om haar politieke activiteiten bui ten de universiteit, is assistent hoogleraar Davis een belichaming geworden van de zaak van de aca Doende Tot twee weken geleden stond haar leven op het spel. Toen heeft het Californische hooggerechtshof be paald dat de doodstraf in de gaska mer naar moderne maatstaven te wreed i6 volgens de grondwet van de Verenigde Staten. Maar het is daarmee nog niet zeker dat dit risi co voor haar <en vele anderen van de baan is- De onverzoenlijke gouverneur Reagan is ijverig doen de om de uitspraak van het hoog gerechtshof ingetrokken te krijgen .De „activiteiten buiten de universi teit" waarop de gouverneur en zijn curatoren van de universiteit van Californië Angela Davis tenslotte uit haar universitaire functie ont slagen hebben, betroffen vooral de Soledad Brothers, de drie negerge vangen die beschuldigd werden van moord op een bewaker in de Sole- dad-gevangenis. De leider van het drietal was George Jackson, die al elf jaar in de gevangenis zat we gens een diefstal van een paar hon derd gulden toen hij 18 was. Op de I bijeenkomsten voor steun aan het Soledad-drietal was Jonathan Jack- son. het 17-jarige jongere broertje van George, bijna altijd als lijf wacht naast Angela Davis te vin den. „De werkelijke misdaad van George I Jackson, wat hem werkelijk kwalijk genomen werd", zegt Angela Davis. „is dat hij zich tot revolutionair ontplooid heeft, dat hij begonnen was zijn mede-gevangen te organi seren." Haar inspanning om zijn vrijlating te bewerken heeft geleid tot een hartstochtelijke revolutio naire romance per briefwisseling, brieven die de FBI later in beslag heeft genomen en die in het huidi ge proces tegen haar gebruikt zul len worden. „Ik ben heel veel van Je gaan houden", schreef zij aan George, twee maanden voor het vuurgevecht bij de rechtszaal in San Rafael, dat de basis vormt van de aanklacht tegen haar „Mijn liefde en jouw liefde versterken mijn vechtinstinct, drijven mij ten stryde". Hoop Het is Jonathan geweest die de wa pens de rechtszaal in San Rafael binnensmokkelde in de hoop dat hij daarmee zijn broer George zou kunnen redden (die esn Jaar later bij een oproer in de gevangenis van San Quentin om het leven gekomen is). De aanklager zegt dat miss Da- vis de wapens voor Jonathan ge kocht heeft, dat zij samen de plaats van de misdaad bezocht hebben op de dag voor de aanval, en dat zy gevlucht is toen die aanval misliep. De verdediging voert aan dat miss Davis een jonge jcnge zoals Jo nathan zeker niet aangemoedigd heeft in dergelijke avonturen, waar bij hij het leven verloren heeft. Verder zal er duidelijk gemaakt worden dat zij de wapens voor Jo nathan gekocht heeft omdat hij dienst deed als haar «onmisbare» lijfwacht en dat hij ze in San Ra fael gebruikt heeft voor zijn eigen doeleinden Angela Davis zelf schuift echter zo'n hele discussie terzijde. In haar j eigen ogen is zij een politieke ge- vangene, die door het gezag achter- volgd wordt, omdat zij de negers heeft geprobeerd te organiseren te gen een corrupte, ontaarde samen leving. In haar zestien maanden voorarrest is zy magerder geworden en zij heeft donkere kringen onder haar ogen gekregen. Maar haar houding van fiere verachting tegen over haar rechters heeft zij behou den. Blanke gewelddadigheid is wat An gela Davis tot die houding van af wijzing gedreven heeft- Als kind heeft zij in Birmingham in de zui delijke staat Alabama, dagelijks de vernederingen van de rassenschei ding ervaren. Zij is zelf echter een-kwart blank en dat brengt haar op het pad van samenwerking tus sen de rassen. „Toen ik twaalf was", vertelt zij. „heb ik interracia le studiegroepen proberen te organi seren. Er werd door de politie een eind aan gemaakt." Haar politieke bewustwording is in september 1963 gekomen, toen voor standers van rassenscheiding een bomaanslag pleegden op een neger- kerk in Birmingham, waarbij vier kinderen omkwamen. Angela was toen 19 en was net haar studenten leven begonnen aan de Brandeis universiteit, een elite-instituut in de oostelijke staat Massachusetts, waarvoor zij een beurs van de Qua kers verworven had. Zij kende drie van die vier omgekomen kinderen. Haar innerlijke rust was verbroken en van dat moment af is zij haar gemengde afstamming heftig gaan afwijzen. Haar „vervloekte grootva der*' van vaderskant is voor haar in wezen nu nog slechts een van die blanke „slavenhouders", die negerin nen als „sex-machines" beschouw den. En zij heeft zich ook afgewend van blanke liberalen, die volgens haar „met hun pogingen om ons in hun stervende cultuur in te passen, eigenlyk alleen maar het racisme bestendigen." Sorbonne Nieuwe denkbeelden omtrent de richting die de negerbeweging in Amerika zou moeten inslaan, heeft zij opgedaan in haar studiejaar aan de Sorbonne. De Algerijnse revolu tie was toen in volle gang en Ange la Davis heeft veel opgestoken van het doen en laten van het Nationa le Bevrijdingsfront FLN. Na haar terugkeer naar de Brandeis univer siteit ging zij college lopen bij de vermaarde Herbert Marcuse. Zij vatte grote bewondering op voor de 72-jarige marxistische hoogleraar, die haar in de radicale denkwereld binnenvoerde. En hij beleefde in tense vreugde aan de intelligentie en de persoonlijkheid van zijn stu dente. Angela is de beste leerling die ik ooit gehad heb. vertelit hy, zij is van een buitengewone intelli gentie en zeldzame ontvankelijk heid Toen zij afgestudeerd was. stuurde Marcuse haar door naar zijn oude vriend aan de Goethe universiteit in Frankfort. Theodor Adorno. de vader van de Westduitse school van de marxistische leer van de filosofi sche grondslagen van de maat schappij. In 1968 kwam zy terug bij Marcu se. die inmiddels verhuisd was naar een afdeling van de universiteit van Californië in La Jolla. een fraaie enclave aan de kust. zeer in trek bij beroemde geleerden en multimil jonairs. Hier begon Angela ernst te maken met het werk voor haar proefschrift, een analyse van de Kantiaanse theorie van persoonlijk geweld en de Staat. Als typisch vereuropeeste vertegen woordigster van (Amerikaans» Nieuw Links viel zij zeer in de smaak bij hoogleraren en andere docenten, die echter ongelovig rea geerden op het nieuws dat zij lid was geworden van de Amerikaanse communistische partij, wat in hun ogen even buitennissig is als lid worden van een van de vele bizarre godsdienstige bewegingen. De partij-afdeling waar Angela Da- vis in feite lid van was geworden, was een groepering die zich de Che-Loemoemba Club noemt. De le deden zijn arme, zeer links georiën teerde, maar geestelijk zeer onaf hankelijke negers, die dikwijls met het partijhoofdkwartier overhoop liggen. Hun leider is een verbolgen jongeman, genaamd Franklin Dela no Alexander, die zich in nauwslui tend zwart leer hult en vuur spuugt tegen alles wat blank is. Hij is het die miss Davis tot de overtuiging heeft gebracht dat alleen de com munistische richtlijnen de negers op de weg naar vrijheid kunnen bren gen en „een leger van vrijheids strijders" kunnen helpen vormen die de kapitalistische klasse omver werpen. Neg» ;ers 1 Een aanbod van een docentenpost aan de universiteit van Princeton heeft zij afgeslagen en een op zich zelf wat minder aantrekkelijke baan aan de universiteit van Californië in Los Angeles aangenomen omdat daar veel meer negers studeren en zij zich er meer direct aan de pro blemen van haar volk kon wijden. Dat is de baan waaruit de gouver neur en de curatoren haar in sep tember 1969 hebben proberen te ontslaan aan de hand van een 1 voorschrift van dertig jaar geleden dat er geen communisten tot de I staf mogen behoren. Daarmee begon er een Jaar van strijd; het doq tenkorps keerde zich met 551 te* 4 stemmen tegen dit ontslag; z* de American Association of UniL sity Professors bestempelde het ob slag na een diepgaand onderzl als oneerlijk. Een rechterlijke j slissing maakte het ontslag om' daan en Angela Davis' colltL trokken volle zalen. De curatoren zochten een voorwendsel voor ontslag en men aandragen met die politj activiteiten buiten de universij Haar contract werd niet verlei Daarna is het drama in San Ra! gekomen, en vervolgens Ang< vlucht uit Californië, haar dramj sche arrestatie door de FBI in York en haar omstreden uitlevei door de staat New York staat Californië. Gouverneur Reagan, voor wie val van Angela Davis eens een» geerlijke troef in dit verkiezingsje leek, begint een beetje spijt te la gen van de aandacht, de opwini en de kosten die er aan verbon blijken. Als de Jury haar schuJ, acht en er een streng vonnis (B haar wordt uitgesproken, zou ,c tot uitbarstingen van geweld k>a nen komen, zoals Amerika sindss< moord op Martin Luther King meer beleefd heeft. Angela Davis zelf lijkt op voorbereid. Zelfs vrijspraak het „moreel verworden" gerecht^ ke apparaat zou haar niet van stuk brengen. Vóór haar vrijlating borgtocht zei ze al„Als mij tensl vergund wordt mijn kerker te j later., dan zal ik my nog vry voelen. Mijn vrijheid wordt j een werkelijkheid als wy ten onze vijanden teniet hebben en vrijelijk een samenlei kunnen opbouwen, die een weer», is van onze noden en dromen." P" IN KAAPSTAD KAAPSTAD »AFP» VN-secre- taris-generaal Kurt Waldheim is bij zijn aankomst op het vliegveld van Kaapstad ontvangen door twee groepen betogers. Een vijftigtal stu denten demonstreerden onder het motto „bevrijdt Zuidwest-Afrika" Ze droegen borden met opschriften als „Vraag de mening van de Ovam- boss en niet die van Vorster" en „Welkom in kleurrijk Zuid-Afrika" Een concurrerende groep stu denten heette Waldheim welkom met leuzen als „Wij houden van Zuidwest-Afrika" en „Wij zijn trots op Vorster". Waldheim. die geen aandacht schonk aan de demonstranten, werd op het vliegveld van Kaapstad ont vangen door minister van Buiten landse Zaken Hilgard Muller Voor de Zuidafrikaanse radio zei Wald heim dat hij naar Zuid-Afrika was Instorting in Barcelona gevolg van bomfabriek BARCELONA (EFE) Gister avond heeft men uit het puin van het ingestorte flatgebouw in Barcelona nog de stoffelijke overschotten van een vrouw en een kind geborgen. Het dodencijfer is hiermee gestegen tot zeventien. Ongeacht enige tientallen vermisten. Er schijnt inmiddels twijfel gere zen over de oorzaak van de explosie. De eerste berichten spraken voort durend van een gaslek, maar volgens het persbureau „Europa Press" ver klaarde een woordvoerder van het plaatselijk gasbedrijf dat dit niet de oorzaak was. In niet-officiële krin gen gingen geruchten dat zich in het gebouw een klandestiene bomfabriek zou hebben bevonden. De Madrileen- se krant „Informaciones" citeerde deskundigen ter plaatse, die zouden hebben gezegd dat ze tussen het puin patroonhulzen hadden gevonden. In het gebied van Barcelona zijn de afgelopen tien dagen zes bommen geplaatst, waarvan vier in regerings gebouwen. De schade w<as in alle gevallen gering. gekomen om de toekomst van Zuid west-Afrika te bespreken. Hij leg de er de nadruk op dat zelfbeschik king voor Namibië het doel van de Verenigde Naties is. Hy zei te hopen op vruchtbare besprekingen met Vorster om het programma van zijn driedaags bezoek vast te stellen. De 6ecretaris-generaal maakt zijn reis op verzoek van de Veiligheidsraad. Vandaag vertrok Waldheim naar Windhoek, de hoofdstad van „Zuid west". Waldheim wordt vergezeld door de vertegenwoordigers van So mali, Joego-Slavië en Argentinië in de Veiligheidsraad, en door Togolese. Amerikaanse en Britse medewer kers van het VN-secretariaat. Illegaal Het bestuur van Zuid-Afrika over Namibië is illegaal verklaard door de Algemene Vergadering van de VN, de Veiligheidsraad en het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag. Zuid-Afriika kreeg na de Eerste We reldoorlog van de Volkenbond het mandaat over Zuidwest-Afrika en staat nu op het standpunt dat de VN niet bevoegd zijn zich in deze kwestie te mengen. Niettemin menen welingelich- Gistermiddag is in Feluy, een Belgische gemeente in het Waalse landsgedeelte een splinternieuwe watertoren opengebarsten. Er te kringen in Zuid-Afrika dat de Zuidafrikaanse regering bereid is Waldheim alle faciliteiten te ver schaffen bij diens bezoek aan Nami bië. Niet bekend is of Waldheim ook contact zal hebben met openlijke tegenstanders van het Zuidafri kaans bestuur. Morgen bezoekt de VN-delegatie het „Bantoe-thuis land" Ovamboland. waar het sinds de grootscheepse staking van eind vorig jaar onrustig is. Bij botsingen met de Zuidafrikaanse politie zijn afgelopen maanden enkele Ovam- vloeide 2 miljoen liter water uit. die arbeiders en barakken mee sleurde. Zeven mensen werden ge wond, van wie twee vrij ernstig. De ijzeren watertoren ivas pas gereed gekomen. Men was bezig, de toren met water te vullen, toen plotseling het bolvormige reser voir het begaf. De nieuwe watertoren stond op een terrein vlak bij de nieuwe raffinaderij van Feluy en hij had moeten dienen om de industrie zone van drinkwater te voorzien. Geen trams in Tokio Eind van deze maand zullen de laatste zeven tramlijnen in Tokio moeten verdwij nen. Gouverneur Mibobe <68» heeft gezegd, dat het besluit hem spijt, maar dat hij dit wel moest nemen omdat de exploitatie niet sluitend ge maakt kan worden. Turken boos op Londen De Turkse premier Nihat Erim heeft een bezoek van een dag aan Lon den afgezegd omdat hij de Britse reactie op de drug-zaak van Timo thy Davey beledigend vindt. Timo thy Davey, een 14-jarige Engelse schooljongen werd vorige week in Istanboel tot zes jaar en drie maan den gevangenisstraf veroordeeld om dat hij ongeveer 22 kg hasjiesj had willen verkopen. In Groot-Brittan- nië kwam veel reactie los met vra gen om clementie en vrijlating voor de Jongen. MOSKOU -AFP» Het partijco mité van Tiflis, hoofdstad van de Russische republiek Georgië, heeft een ernstige vermaning gekregen van het centrale partijcomité in Moskou. Het zou een reeks misslagen hebben gedaan waarvan de ernstig ste een opleving van het Georgisch nationalisme lijkt te zijn. De situatie in Tiflis materieel als ideologisch gezien was gedurende enige tijd al zodanig dat een onder zoek werd ingesteld en de regionale partijsecretaris Lolatsjwili naar Moskou werd ontboden om nadere uitleg te geven. Naar aanleiding van zijn verklaring heeft het centrale comité een beschikking uitgevaar digd waarvan de inhoud gisteren uit voerig is gepubliceerd op de voorpa gina van de Prawda. Het centrale c omité veroordeelt met name de "ernstige tekortkomin gen. de nalatigheden, de herhaalde lijk aan de oppervlakte tredende ge breken van het partijcomité van Ti flis in zijn taak als organisator". Deze verschijnselen komen vooral tot uiting in een stagnatie yan de woningbouw, een teruggang van de handel en de slechte kwaliteit van de produkten die ten verkoop wor den aangeboden (in 1971 moest 20 procent van de in de winkels geëta leerde produkten worden afge keurd». Er is zodoende een "onaan vaardbare situatie ontstaan", zo zegt de beschikking. Ideologie Ook de morele en ideologische in stelling van de bevolking van Tiflis bijna een miljoen inwoners) is er niet beter op geworden. De fouten, die door het centrale comité worden veroordeeld, wijzen op een toename van het Georgisch nationalisme" met name onder de intellectuelen[_ de jeugd". t In Moskou wijst men erop datL] centrale comité de waarschuwe laat horen enkele maanden voor1 b plechtige viering van de vornrrc van de Sowjet-Unie, vijftig jaarjo- leden, en tevens op een moment c zich op verscheidene plaatsen Rusland een tendens aftekent Ib- een verhoogd nationalisme, sfclï zelfs in republieken waar deze p* voelens veel sterker zijn daAjo Georgië". pi )ai BELFAST (Reuter, UPI) l -i 'dan vijftig mensen zijn gistern er j dag gewond toen by een bioscoopcii j het centrum van Belfast een I I ontplofte. De bom was geplaatst een personenauto, die achter bioscoop en een autoverhuurbet aan de Grosvenor Road stond, zover bekend werden door rondvliegend glas en met onderdelen van geparkeerde ai gewond. Op twee na liepen de rfi te slachtoffer slechts lichte very dingen op. L j .Het was de tweede bomaanslag! I dè Noordierse hoofdstad binnen dagen. Zaterdag werden bij aanslag op een café twee mensen 'dood en 136 gewond. In Lon< I derry is gisteren door een bomt f slag een hotel grotendeels verw< Er waren hier geen slachtoffer f|j( ■H Van onze correspondent BONN In Bonn roepen rege ring en oppositie nu om het hardst dat zy niet bang zyn voor vervroeg de verkiezingen. Er nadert een kri tieke datum, namelijk de 23ste april. Dan wordt in Baden-Wtirttembcrg Door Wim Timmers een nieuw deelstaat-parlement ge kozen en de uitslag van die stem ming heeft direct gevolgen voor de situatie in Bonn. Gelukt het SPD en FDP om de CDU in de deelstaat naar de oppo sitie te verjagen, dan komt er een verschuiving in de Bondsraad, één van de kamers van het Westduitsp parlement. Met een kleine meerder heid kunnen dan de regeringspar tijen voor instemming met de ver dragen van Moskou en Warschau zorgen. Ook de Bondsdag zal die aannemen, want daar hebben SPD en FDP samen nog vier stemmen meer dan CDU en CSU. Nu de laatste tijd de zwakke pun ten van Brandts beleid niet alleen door de oppositie, 'maar ook door het kabinet zelf vrolijk worden blootgelegd, is er echter geen reden om te verwachten dat de CDU in het conservatieve zuiden verliest. Dc oppositie blijft dan de sterkste in de Bondsraad en in de Bondsdag zullen de coalitiepartijen de absolute meerderheid der stemmen (de helft van het totale aantal leden plus een) nodig hebben om een negatief oordeel van de Bondsraad te door breken. Als de regering van nu af geen enkele aanhanger in de Bondsdag meer verliest, gelukt dat. Een forse CDU-winst in Baden-Württemberg kan echter voor zo'n twijfelaar, die door Brands Ostpolitik in een "ge wetensconflict" is geraakt, aanlei ding zjjn om alsnog het voorbeeld BREMEN Een tweede libe rale Bondsafgevaardigde heeft gisteren reserves geuit ten aan zien van de verdragen van Bonn met Moskou en Warchau. Het is Wilhelm Helms, die in Bremen verklaarde dat hy pas na een grondig onderzoek van de twee overeenkomsten in de parlemen taire commissies en de organen van zijn party zyn standpunt definitief zal bepalen. Hy zei geen wetsvoorstel „te zullen laten passeren" dat de mogelijkheid tot "misverstanden" openlaat. op te volgen van de collega's die al daar de oppositie zijn overgelopen. De kern van Brand's politiek is in gevaar. gen met Moskou en Warchau en de daaraan gekoppelde overeenkomst voor Berlijn tc redden. In geval van nood kan hij begin mei aan dc stemming over de verdragen in dc Bondsdag de vertrouwenskwestie verbinden, waarmee verkiezingen kunnen worden ingeleid. Een tweede kans krijgt hij in juni, nadat de Bondsraad heeft gestemd. Nu is altijd gezegd dat de rege ring vervroegde verkiezingen, die praktisch een volksstemming over de Ostpolitik zouden worden, niet uit de weg behoeft te gaan. Volgens de laatste berekeningen is 68 procent van de kiezers voor die politiek. Maar het is de vraag of het nog mogelijk is de verdragen zozeer cen traal te stellen. Steeds sterker merkt de regering- Brandt dat ze met haar reeks am bitieuze hervormingsplannen en de voor veel Duitsers moeilijk aan vaardbare erkenning van de reali teiten in Oost-Europa, zoveel op zich heeft genomen dat niet alleen de Westduitse politiek, maar ook haar eigen coalitie het niet allemaal kan verwerken. Vorige week ging het stranden van de helangryke belastinghervor ming samen met geruchten over het aftreden van minister Schiller die juist zyn derde staatssecretaris was kwijtgeraakt. In het weekeinde ge bruikte die minister uitgerekend een boulevardblad van Springer om uit te varen tegen zijn collega Helmut Schmidt. De oppositionele Springer-pcrs heeft een opinie-onderzoek gepubli ceerd waarby is berekend, dat als -nu verkiezingen plaatshadden, de CDU 50 procent van de stemmen zou kry- gen, de SPD 44 en de FDP drie. Als redenen voor de terugval der rege ringspartijen zou zijn opgegeven: slechte regeriilgsstyl. zwakke leiding st door de Bondskanselier en kr op de Ostpolitik. Het gehele complex van pre 'en men is verantwoordelijk nerveuze stemming in Bonn. O] siticleider Barzel is niet te benjj rj als hij in het buitenland straks brokken zou moeten opruimen drie jaar verstoken van Bran ontspanningspolitiek. Moskou 1» hem nu al gewaarschuwd vooi gevolgen van het afwijzen der dragen. By alle kritiek moet echter moment de overweging worden trokken dat de oppositie in natuurlyke streven naar het overen van de regeringsmachtj doen heeft met een regering,^ veel te lichtvaardig over een g' randeerde meerderheid voor de dragen heeft gesproken en die vendien door een serie misrekei f gen (van de prijspolitiek tot het denvijs) zichzelf bijzonder baar heeft gemaakt. «IQ ins M

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8