ÏJONG LABEL BRENGT FIJNE PLATEN r(^y)vandaaa... i Steve Miller over tv pers en pop Leidse popgroep Axis goed voor elpee 4 ...en gisteren l TV morgen] 7 MAART 1972 RADIO - TV - KUNST Michael Chapman, de Engel se zanger-gitarist die in Neder- o.a. hekend werd door zijn eti\optreden in VPRO-picnic. Harvest is één van de Engelse progressieve labels, in het leven geroepen door de grote platen maatschappijen, die merkten dat ze langzamerhand het contact met de nieuwe lichting popmusici en popfans aan het verliezen waren Daardoor ontstonden labels als De- ram. Vertigo en Harvest, die de artiesten een grotere muzikale vrijheid en meer persoonlijk con tact gaven dan bij de oude labels het geval was. Nu zijn het niet- direct charitatieve instellingen, maar er is toch in de praktijk wel veel meer mogelijk dan vroeger. Eén van de opvallendste labels in deze categorie is het door EMI in het leven geroepen Harvest label, een keur aan jonge Engelse musici herbergt, waarvan we een groot aantal al in ons eigen landje hebben kunnen beluisteren via de door Mojo georganiseerde toer- )oor Robert Briel ook de uit Gro ningen afkomstige formatie Solu tion tot het artiesten-rooster is toe getreden, wordt het hoog tijd eens aandacht aan de producties van Harvest te besteden. Allereerst natuurlijk de plaat van Solution, hun tweede alweer, die onder de titel "Divergence" de wereld in gaat (Harvest 5C056. 24541). De plaat is opgenomen in Bovema's nieuwe 16-track studio, de modernste in ons land, onder leiding van John Schuursma. En Willem Ennes op piano en orgel, Tom Barlage op alle mogeüjke saxen, Guus Willems op bas en Stembanden en tenslotte Hans Wa terman achter het drumstel heb ben goed hun best gedaan. Het is een uitstekende plaat geworden, die soms wat aan de Soft Machi ne doet denken. De overwegend- instrumentale klanken doen overi gens meer aan jazz dan aan pop denken, zonder echter zuiver in tellectualistisch te worden. Mooi werk, dat internationale waarde ring verdient, want we brengen niet alleen een Shockin' Blue voort. Over naar het Engelse repertoi re van Harvest en om meteen maar bij het beste te beginnen: de nieuwe langspeler van Soutern Comfort, rou al weer enige tijd werkzaam zonder Ian Matthews. Hun tweede product staat weer vol met "longhair country music", zo als dat heet, voornamelijk afkom stig uit de pennen van de jongens zelf. De groep staat op het ogen blik in de belangstelling met him uitvoering van Cat Stevens' "Mor ning Has Broken", maar dat vin den we helaas niet terug op deze plaat. Dat mag echter niet deren, want het is voor mij hun beste al bum tot nu toe met Gordon Hunt ley's uitstekende steel gitaar spel. SHVL 799." Wrecked Again" is Michael Chapman's laatste plaat (SHVL 798). Chapman is ook al geen onbekende in ons landje, na zaal- en televisie optredens. Vooral zijn "Fennario" is een uitspringer en met deze plaat heeft hij met succes bewezen dat hij niet alleen maar een folk-zanger is. Chicago Climax is de voortzet ting van de Chicago Climax Blues Band, maar ondanks die naams verandering maken ze nog steeds, overigens puike, gezellige witte blues. Hun vierde plaat alweer, dus het schijnt aan te slaan. ("Tightly Knit", SHSP 4015). Barclay James Harvest is ook een formatie die al een aantal lang- spelers op z'n naam heeft staan, NEDERLAND I 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Dier en Vriend (NCEV) 7.28 De Jonkvrouw van Avignon. TV-feuilleton (NCRV) ij 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Eenmaal Andermaal (NCRV) 9.45 Hier en nu (NCRVl 10.25 Emmeloords Chr. Mannenkoor (NCRV) 10.35 Uitzending Stichting Socutera 10.50 Journaal (NOS) 10.55 Weekoverzicht en informatie schooltelevisie (NOS) 10.58 Graven naar het verleden. Herhaling les (Teleac) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Volgende patiënt. TV-serie (VARA) 7.30 Tik Tak Tor: vraag en antwoordspelletje (VARA) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Kom maar binnen. TV-serie (VARA) 8.45 PéPé le Moko. Speelfüm uit 1936 (VARA) 10.15 Simon Carmiggelt leest voor uit eigen werk (VARA) 10.20 Achter het nieuws (VARA) 11.00 Journaal (NOS) 11.05 Den Haag vandaag (NOS) 11.10 Beton. Herhaling les 6 (Teleac) zonder in ons land enige aandacht te trekken. En dat dit niet zo te verwonderen, want hun muziek heeft de neiging nogal pompeus te zijn. ("And Other Short Stories" SHVL 794) Fomerly Fat Harry daarentegen maakt heel aardige muziek, heel losjes zonder uit elkaar te ramme len. Er hangt een informele sfeer rond deze plaat die heel verfris send aandoet tussen alle theatrale producten van vandaag de dag SHSP 4016). Tenslotte is er nog de laatste plaat van East of Eden, "New Leaf", (SHVL 796) met nogal op wekkende folksy-achtige muziek, waarbij vooral het elektrische vi- oolwerk op de voorgrond treedt. Verpakt in een sensuele hoes is dit een aanbevolen plaat. ROBERT BRIEL. De Amerikaanse zanger, gita rist en bandleider Steve Miller was onlangs enige dagen in ons land. Hij gaf hier een concert in de Amsterdamse muziektem pel, het Concertgebouw. Dit ge beuren werd met nogal ge mengde gevoelens ontvangen: de geluidsinstallatie werkte niet zo goed, waardoor een groot ge deelte van het gebodene aan het 2 publiek voorbij ging. Daarnaast gaf hij ook een concert in het Bussumse Concordia - theater, wat door de VPRO-televisie mojwerd opgenomen voor uitzen- vc*|ding op donderdag a-s. Ook dit optreden was niet zo bevredi gend, wan het publiek reageerde nogal lauw. We spraken met Steve Miller over $eze opnamen en enkele andere Zaken. „Ja, het publiek was niet thousiast. Maar ik geloof dat dat voornamelijk lag aan het feit dat we in een TV-studio speelden. Door komt memand zo goed los. Maar het is goed dat we hier zo'n televisieprogramma kunnen ma ken. In de Verenigde Staten krij- •egen we niet zomaar een heel pro- gramma. Daar zijn ze niet in ons Het is allemaal veel te commercieel, die televisie daar, hi zonder smaak en met veel cen- Het enige goede TV-station dat ik ken is KQED in San Fran- sisco, eigendom van de Public Broadcasting, een niet commerciële organisatie die met vrijwillige bjj- dl diagen van de luisteraars en kijkers een aantal tv-stations exploiteert". Steve is goed thuis in San Francisco, want hij vertoeft er al sinds 1966, toen hij naar aan de westkust vertrok om daar zijn muzikale geluk te be proeven. Die komst legde hem geen windeieren, want de Steve Miller Band werd naast de Jef- ferson Airplane, de Grateful get Dead en Quicksilver één van de grote muzikale attracties van San Francisco. Hoewel zijn muziek op een vergelijkbaar peil met deze andere West Coast groepen staat, heeft hij toch nooit dezelfde graad van populariteit bereikt als. deze groepen. Waaraan schrijft Steve dit toe? „Wel, wij zijn niet zo commercieel, wij slaan ons zelf niet zo op de borst, wij adverte ren onszelf niet zoveel. Toen de hele San Fransisco sce ne opkwam, dat was in 1968, sprong de pers er meteen op. Er werd veel te veel aandacht be- -gl steed aan wat er toen gebeur- I I de. Daar wilden we niet aan mee- 1 doen. Het was allemaal erg goed wat er toen in Frisco gebeurde, maar er werden door de aandacht van de pers veel te veel mensen n( aangetrokken, die het nieuwe be wustzijn ook wilden meemaken. Die zomer waren er wel zo'n n üf 150.000 mensen komen kijken. Ze kwamen van alle kanten, zonder om te slapen. Het leek wel HHlP op de straten in India, vol met mensen, die nergens iets hadden -donderdag op VPRO-tv- Er waren heel wat mensen die al lerlei nonsens verkochten, waar dan ook heel wat ongelukken mee gebeurd zijn. Een aantal Jongeren is omgekomen aan een overdosis aan „speed". En de pers zat er dan weer meteen op, waardoor ze het allemaal aanmoedigden. Maar op het ogenblik is alles weer rustig. De mensen die het allemaal begonnen zijn trokken weg, ze wo nen nu in de bergen of ergens op het land. Maar San Francisco blijft de fijnste stad om in te wonen. Het is gewoon niet te vergelijken met een verschrikking als New York" Voordat Steve naar de westkust trok. speelde hij in zijn geboorte- staat Texas in een aantal rhythm en blues groepen, terwijl hij later ook nog in Detroit Chuck Berry begeleidde. Van dit optreden is ook nog een plaat gemaakt, waar Steve niet zo tevreden meer over is: „We wilden toen Indruk maken op Chuck met ons gitaarspel, waardoor we het min of meer verpesten. Als hij het nu aan ons zou vragen, en we zouden het doen, dan zouden we alleen maar begeleiden. Chuck is een enorme showman, bijzonder professio neel. Er zijn maar weinig mensen waar ik tegen op kijk, maar hij is eréén van. Ook ik heb grote bewondering voor Eric Clapton. Het beste coricert wat ik ooit mee gemaakt heb, ja de beste muzika le belevenis die ik heb ondergaan was het Afscheidsconcert van de Cream in de oorspronkelijke Fill more". Steve kijkt maar tegen zo weinig gitaristen op, omdat het meestal imitators van de Ameri kaanse blues gitaristen zijn. Voor al de Engelsen moet het bij hem ontgelden. „Ik weet dat ze alleen maar imiteren. In 1968 was ik een keer in Engeland waar ik een uitstekende groep zag spelen. Technisch was alles perfect. Maar toch was alles verveeld, er zat geen vitaliteit in. Wanneer je daar entegen iemand als B. B. King hoort, dat is meteen heel wat an ders. Je voelt die muziek van hem ademen, het is vol rijkdom. En de Engelsen kunnen best wel goede muziek maken, kijk maar eens naar The Who, die Pete Town- send kan er wat van. Maar die imiteren dan ook niet". De prestaties van Steve Miller zelf lopen nogal uiteen: hij heeft enkele uitstekende langspelers ge maakt, maar de laatste tijd vlot het allemaal niet zo erg. Vooral de twee meest recente platen heb ben nogal wat kritiek te verduren gehad. Maar volgens Steve veran dert dat met de nieuwe LP, die zo juist helemaal opgenomen is en binnenkort in de Verenigde Staten en wellicht niet lang daarna ook hier zal worden uitgebracht. Zo oud als ik ben, heb ik toch nog altijd een kinderlijk ple zier in „Wie van de drie?" Trouwens, Albert en Guus zijn toch nog altijd ouder dan ik. dus misschien heeft het niets met leeftijd te maken. Ik ge loof dat „Wie van de drie?" vanaf het ontstaan van de te levisie een dagelijks program ma is op minstens een van de vele Amerikaanse televisiesta tions. En ik kan me dat leven dig indenken, want in al zijn eenvoud is het programma ijzer- sterk. Dat komt omdat het de drie belangrijkste elementen van te levisie-amusement in zich ver enigt. Je ziet bekende mensen bezig voor Jou als kijker een vraagstuk op te lossen, te we ten: wie van de drie is de ech te? Verder leer je dank zij het vragenstellen een aantal onbe kende mensen kennen. En ten slotte kan je meeraden, er is een wisselwerking tussen jou en het apparaat. Heeft u overigens wel eens op gemerkt dat de vier panelleden bijhet voorstellen altijd moe ten grijnzen, als het publiek bij het horen van hun naam enthousiast klapt? Volgens mij komt dat omdat op een mid dag een aantal afleveringen achter elkaar worden afge werkt. Maar iedere keer weer moet Herman Emmink, de op volger van de onvergetelijke Nand Baert, het volgende pro gramma als nieuw aankondigen en de panelleden voorstellen aan het publiek, dat ze al een half uur of langer heeft bezig gezien. Fijnproevers kunnen aan de manier van grijnzen zien of Tonny, Martine, Guus en Al- bert voor het eerst aan het aanwezige publiek worden voorgesteld of voor de tweede of derde keer. Het beste onderdeel van AVRO's Televizier was de re portage van Jaap van Meekren over een oorlogsmisdaad in Su riname. waar twee NSB-ers, van Oldebarnevelt en Van Fielje, zonder vorm van pro ces werden terechtgesteld door ene kolonel Meijer. Met de handen geboeid op de rug neergeknald, door de man die later als generaal in Indonesië opereerde, de militaire Willems orde verwierf en momenteel onbereikbaar voor commentaar in Amerika woont. Gruwelijk detail: Meijer was zelf NSB-er, Van Poelje naar het schijnt niet. De Nederland se regering blijkt nooit mede werking te hebben willen verle nen aan een onderzoek in deze zaak. Dat zal dan tijd worden. Zoals het ook tijd wordt dat onze Turkse NAVO-bondgenoot zich niet alleen bij het westen aanpast wat het kaliber van de kogels betreft, maar ook een ietwat humaner strafstelsel moet trachten in te voeren. We kregen niet alleen inter views te zien met de moeder van de 14-jarige Timothy Da- vey, die wegens handel in hasj tot zes Jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, hij wou geld verdienen als „oudste" man in het kinderrijke gezin zonder vader maar hoorden ook van de ouders van Hans van den Aar, dat deze wegens het in bezit hebben van 5 gram hasj en een opiumspuit, in Turkije tot 30 Jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Mij dunkt dat onze regering voldoende middelen heeft om druk uit te oefenen op de be vriende Turkse regering om deze te doen inzien dat zulke onmenselijke straffen niet stro ken met ons rechtsgevoel. Een mooie taak voor minister Van Agt. Ik miste bij deze reportage wel een ombudsfunctie van Televi zier, dat wel even had kunnen nagaan welke wegen de ouders van Hans van den Aar nog open staan om him zoon bin nen een redelijke tijd levend terug te zien. NICO SCHEEPMAKER ARNHEM/ LEIDEN De Leidse opformatie Axis is er in geslaagd '0 m het publiek van het kritisch pop- entrum Tudepi in Arnhem in ex- te brengen door het spelen. 1 an een aantal progressieve num- 'he lers' waarvoor ze meestal niet de t ans krijgen. Vooral het 20 minuten !g urende nummer Autumn en de drie wartier durendé War-symfonie J laakten veel indruk. Dol-enthou- 0 iast bestuurslid van Tudepi: qji Die jongens moeten zo snel logelijk weer terugkomen, alleen loeten ze dan nog maar wat lan ger doorgaan". Ook andere Jeugdso- ciëteiten hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt om Axis te le ren kennen, wat resulteerde in moge lijk meerdere optredens in Arnhem Holland Managements, boekings kantoor van Axis, is zich de kwali teiten van de groep wel bewust. Pe ter Hollander: ..We houden contact met Bovema voor plaatopnamen Waarschijnlijk komt er eerst een single uit en misschien in de toe komst zelfs een elpee" Axis ver dient dit zonder meer. De groep die verschrikkelijk hard oefent in ruim te. beschikbaar gesteld door de roei vereniging Asopos, is nu eigenlijk al rijp voor een elpee. Technisch zit al les goed in elkaar en vooral in de lange nummers kan de groep tot gro te hoogte groeien. Axis doet in die lange nummers een beetje denken aan Focus, maar er zit toch genoeg eigen inbreng in om er duidelijk de eigen stijl uit te destilleren. De groep maakt veelvuldig gebruik van tem po-wisselingen, wat bij de meeswin- gende massa wel eens problemen op levert, maar uit muziek-technisch, oogpunt bekeken erg knap is. Axis is trouwens geen onbekende in de studio's. Als begeleidingsgroep van Moncia hebben ze al een plaat gemaakt. Maar deze. vrij commer ciële, muziek is niet te vergelijken met de progressieve nummers waar toe Axis ook in staat is. De korte nummers van Axis zijn ook goed, maar meer commercieel. Wat stijl betreft valt de groep dan tussen Golden Earring ?n Creedence Clearwater Revival. Axis is veelzijdig. Z spelen com- merciëel, progressief en ook soul. Maar de progressieve, lange num mers springen er toch het meeste uit. Vandaar dat Axis beter meteen zou kunnen beginnen met een elpee. Maar gemakkelijk is dat niet. Aart Mol (basgitarist van de groep)J>e platenmaatschappijen willen in het begin alleen maar commerciële sin gles horen. Als dat goed loopt mag Je misschien eens een keer met een progressieve elpee komen". Axis bestaat uit" Kees Bergman (zang, slaggitaar). Erwin van Prehn (sologitaar). Aart Mol (basgitaar), Geert-Jan Hessing (drums) en Ben Wempe (orgel). Radioprogramma's WOENSDAG 8 MAART Hilv. I 402 m. en FM-kanalen 7.00 TROS. 12.00 KRO. 14.10 NOS. 16.45 NCRV, 19.10 NOS. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbllt zo's (Soos): lichte grammofoonmuziek, re portages en berichten (7.30 Nieuws; 7.418.00 Aktualltc-lten; 8.30 Nieuws: 8.418.50 Aktuallteiten). 10.00 Voor de vrouw (10.30—10.32 (Nieuws). 11.55 Mededelingen. 12.00 (S). Van twaalf tot twee (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws: 12.4112.50 Actualiteiten; 13.00 13.05 Raden maar...) 14.00 Pastoraal gesprek van mens tot mens. NOS: 14.10 Een rubriek over het leven ln de taal. 4.20 (S) Moderne muziek, (opnamen). 14.50 Meer over min der. (15.3015.32 Nieuws). 16.45 (Stereo) Journaal anno Nul. hoor spel. 17.00 (S) NCRV-Vocaal ensem ble. Overheidsvoorlichting: 17.20 A.S. huurverhoging. Maurice Ackermans ln gesprek met de heer W. Dam. hoofd afd. voorlichting van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 Muzikaal klankbeeld 18.30 Nieuws. 18.41 (S) Veel wijde muziek. 9.00 De nieuws en commentaar. 19.10 Pro gramma voor blinden en slechtzien den. 19.20 Openbaar Kunstbezit. 19.30 Bidstond voor gewas en arbeid van de Gereformeerde Kerk (vrijge maakt). 20.30 (S) Woensdagavond muziekmagazlne. 22.25 Uitzending van de Bond zonder Naam. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 (S) Zin - Tuig (65): cultureel magazine. 23.20 (S) Signaal - muziek van eigen tijd (opn.) 23.55 Nieuws. Hilv. II 298 m. en FM-kanalen 7.00 VARA. 7.54 VPRO. 8.00 VARA, 20.05 NOS. 22.20 VARA. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 (S) Dag Woensdag: muziek en informatie. (7.337.38 Van de voor- Saglna). 7.54 Deze dag: 8.00 Nieuws. .11 Actualiteiten. 8.23 (S) Dag woensdag (vervolg), (om ong. 8.35 Van alle markten thuis) 9.00 geva rieerd programma, met om 9.15 Ko ning Klant; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio. 10.45 Voor de kleuters: 11.00 Nieuws en om 11.03 Op de kof fie. 2.00 Delfzijl - Centraal. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 (S) Licht ensemble met zangsollsten. 13.45 Gesproken portret. 14.00 actua liteiten en muziek (16.0016.02 Nieuws). 17.00 (S) Geef me de vijf: lichte verzoeknummers. 17.55 Medede lingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actuali teiten. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 18.30 (S) Klink Klaar - zonder nonsens. 19.30 (S) Licht or kest met zangsollsten. 20.00 Nieuws. 20.05 Reportages voetbalwedstrijden AJax Arsenal en Feyenoord/Benflca. 22.20 (S) Lichte koor- en orkestmu ziek (gr.) 22.30 (S) Sopraan en pla no. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. Hilv. III 240 m. en FM-kanalen 7.(10 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.02 Steevast (8.00 Nieuws. 8.028.05 Radiojournaal) 9.00 Nieuws. 9.03 De negen-uur-show. 10.00 Nieuws. 10.03 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12.06 Zet 'm op (13.00 El Cumbanchero (Hernandez); Mana- na (Harbour): Mon beau chapeau Distel); Les citrons de Tel Avlv (Spiers); Besamc mucho" (Velasqi Mucho mucho (Grever); Call (GazeMack the Knife_ (Weill) Sultry serenade (Glenn); Olé guapa (Malando); A media luz (Donato); Many tears ago (Scott); Obsession (Bee): Spanlscher Zigeunertanz (Ma- raqulna); Malaga (Rlxner): Llmehou- se blues (Furber); Roll, Jordan, roll (trad.); It's me. oh Lord (trad.); i Little David play on your harp (trad.); It's a blue world" (Wright); Blue turning grey over you (Waloer); American patrol (Beau); Krlminal I Tango (Trombetta); Caravan (Elllng- I ton); Baby, won't you please come home (Warfield); Stop, look and lis ten (Freed); Jazz goes to College. Nederland I NOS/NOT11.3512.00 Schooltele- beltjeskrant. NOS: 18.55 (K) Journaal naai. 21.10 Tweede helft AJax—Arsenal 22 00 Den Haag vandaag. 22.05 Repor tage voetbalwedstrijd Feijenoord— Benflca. 23.40 Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) De Fabeltjeskrant. NOS: 18.55 (K) Journaal. KRO: 19.05 MIK: muzikaal amusementsprogram ma. NOS: 20.00 (K) Journaal. KRO: 20.21 (K) Paul Vlaanderen: 19. Re quiem voor een professor. TV-serie. 21.10 De geschiedenis van de Russi sche film: 1. Het ontstaan van de Sov- letrusslsche film. met filmfragmenten en commentaar IK OR CVK/RKK. 22.10 Kenmerk: de wekelijkse Infor matierubriek over kerk en samenle ving. NOS: 22.35 (K) Journaal Teleac 22.4023.15 Filosofie les 1 (herh.).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5