'Viaduct bij irordt Voorschoten onbruikbaar ding" LEIDEN 'Ontrafeling' industrie voorkomen Vu Leidse Baan voorlopig van de baan is AUI0BEURSI72 n ,ezers schrijven Ir. Tjalma van Provinciale Waterstaat J—- Automobiliste moet verkeerscursus volgen if' GOLFCLUB IN NOORDWIJK KS MOET OPEN CENTRUM ZIJN JONGERENMIS ZUID-WEST tiySPAG 7 MAART 1972 LEIDEN ADVERTENTIE LEIDEN Gedeputeerde Sta- vinciale Staten te nemen beslis- winningsproject ..Vlietland". Deze den gebruikt, inzonderheid voor de van beheer en onderhoud en de re- jIjEIDEN Gedeputeerde Sta p willen bij de Grondkamer voor f jid-Holland zo spoedig mogelijk An vragen indienen om de per 1 huari JJ. beëindigde pachtcon- Dtracten betreffende de reeds in de provincie in eigendom toe horende grond, waarop in de D>p van dit Jaar werkzaamheden or de aanleg van de Leidse Baan ren voorgenomen, wederom vooi 111 duur van een jaar te verlengen lr )e kosten van onderhoud van ar*e gronden, voor zover ze niel Sjnnen worden verpacht en die )1(üï de gronden, die in eigen beheer '•ti de provincie blijven, zullen in fcachting van de nader door Pro vinciale Staten te nemen beslis sing. voorlopig ten laste van de wegexploitatie moeten worden ge bracht. Ditzelfde geldt yoor de kos ten van onderhoud van de reeds gemaakte werken en voor de las ten wegens rente en afschrijving van het tot dusver geïnvesteerde bedrag. Het voorlopig stopzetten van de werkzaamheden, verbonden aan de aanleg van de weg, kan ook gevol gen hebben met het oog op de na koming van de verplichtingen, die voor de provincie voortvloeien uit de met de „N.V. Rijnland" gesloten overeenkomst ter zake van het af nemen van zand. afkomstig uit het winningsproject „Vlietland". Deze consequenties kunnen thans nog niet in him volle omvang worden voorzien. De provinciale verplich tingen in het kader van de over eenkomst met deze vennootschap zullen voor 1972 een bedrag van rond f 2.850.000,- belopen, exclusief omzetbelasting, welk bedrag dient te worden vermeerderd met de contractueel overeengekomen, voor de Jaren 1971 en 1972 samen op rond f 100.000,- te stellen nacalcu latie. Een deel van het af te nemen zand zal weliswaar voor de aanleg van ook andere wegen van het se cundair wegenplan kunnen wor den gebruikt, inzonderheid voor de secundaire weg 17 (omlegging Zoe- terwoude) doch een nader te bepa len deel van de in 1972 uit te geven bedragen zal ten laste van de aan leg van de Leidse Baan moeten ko men. Tenslotte mag volgens een me dedeling van Gedeputeerde Staten niet onvermeld blijven, dat het niet uitgesloten is, dat de gemeen ten Voorschoten en Leidschendam. waarmee de provincie, vooruitlo pende op de toen te verwachten spoedige totstandkoming van de Leidse Baan een regeling heeft ge troffen omtrent de overneming van beheer en onderhoud en de re constructie van de bestaande weg, hierop terug te willen komen. De planologische aspecten, in clusief de infrastructurele, zullen in breder verband nog nader moe ten worden bezien. Tot zover de mededeling. Onze verslaggever Jek KleUn sprak met ir. G. Tjalma, hoofd van de afde ling van Provinciale Waterstaat, die de Leidse Baan op papier zette en intussen met de voorbereidin gen voor de aanleg was begon nen. Wat zijn de materiële gevol gen van het uitstel, zeker wanneer van uitstel afstel zal komen? zo luidde de vraag. GROENOORDHAL, elke donderdag 10—22 uur. Beurs en veiling voor occasions met ANWB-keuring en/of Bovag-garantie. zijn, zegt ir. Tjalma, voor de aanleg van de Leidse min gronden aangekocht. Een klein, resterend deel was ,aJ niet in het bezit van de provincie. Dat deel zal natuur- Jnnu niet gekocht worden. Maar wat met de al aange- JJeEte grond zal moeten gebeuren, wanneer de Leidse er inderdaad helemaal niet meer komt, weet men vefls nog niet. Dat de vroegere eigenaren het zullen terug h,Jen valt niet te verwachten. Mogelijk dat een deel een °°]eatieve bestemming zal kunnen krijgen in het kader var plan s-Gravenwoude, maar voor een groot deel zal dat sij gelden. 'rij liSI ihtjhet kader van de voorbereidin- t goor de aanleg van de Leidse ;de| zijn intussen al drie zo- igiimde kunstwerken gebouwd 'n prejinneltje bij de Horsten in het iwiftd nummer 9 uit het provincia- 8 jgenplan, een kleine duiker,, en tit grootste werk het viaduct jonfle Papelaan tussen Voorschoten rünssenaar. al fietstunneltje hoewel langer zoetadig is wanneer de Leidse Baan r pu worden aangelegd is geen Dor schadepost, omdat het een vei- eira ver binding betekent in een ingj fietsroute van Voorscho ol! jaar Den Haag. Een route, die aoor het woon-werkverkeer aan- vislig verdient". Je fietst het open- eeri vervoer er nog uit", zegt ir. dda. Tenminste, zo lang de nieu- Glisverbinding tussen Voorscho- C. |i Den Haag (lijn 44, per 1 mei 730* nog niet is. polfinanciële schade door de aan- 5; 'pn de kleine duiker is niet zo ssi, ïnsverzorgmg s iDEN Tot directeur van de nè Stichting Gezinsverzorging is :ll1md de heer A. van der Meij '^Jhet aanvragen van gezinsver- 450pg en bejaardenhulp kan men tussen 9 en 10 uur resp. 24800 en 23200 bellen. 1 issjtends ti groot, dat men er bij de provincie over wakker ligt. Maar iets andei is het toch wel met het grote kunsi werk bij de Papelaan: terpen, talud en viaduct. Nutteloo. „Zonder de Leidse Baan is dat 'n onbruikbaar ding", zegt ir. Tjalma „Als overgang voor fietsers over de Paüelaan is het nutteloos, omdat df fietsers voor die oversteek niet omhoog zullen klimmen. En het val niet aan te nemen, dat een tram ver binding tussen Leiden en Dei Haag zodanig zou worden ge traceerd, dat de trambaan van di viaduct gebruik zou kunnen maken Tegen een trambaan op dat tracé zouden namelijk dezelfde bezwarei zijn aan te voeren als die tegen de Leidse Baan zelf zijn ingebracht. Bo vendien zou dat tracé de woonker nen tussen Leiden en Den Haag niet doorkruisen. Voor zo'n semi-me troverbinding kan beter gedacht wor den aan nog verdere doortrekking van de trambaan van lijn 6". Voor de aanleg van de Leidse Baan is een contract afgesloten voor de aankoop van zand. Uit die zandput. van de NV Rijnland moet ook het zand komen voor de aanleg van een deel van de weg tussen Zoetermeer en Den Haag en voor de omlegging van provinciale weg nummer 17 bij Zoeterwoude. Maar het meeste van dat al aan gekochte zand was bestemd voor de Kantonrechter beslist: LEIDEN Tijdens het onderzoek in de zaak, die diende te gen een 24-jarige automobiliste uit Abbenes kwam de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, tot de slotsom, dat zij weinig of geen begrip had van enkele essentiële verkeersregels en derhalve rijp was voor het volgen van een verkeerscursus. Leidse Baan. Het zand moet vóór 1980 zijn afgenomen. Daarom be hoeft. de schade hier niet zó groot te zijn: „Het is denkbaar", aldus ir. Tjalma. „dat we dat zand intussen nog wel voor andere objecten kun nen bestemmen". Twee directe schadeposten dus, wanneer de aanleg van de Leidse Baan eventueel niet doorgaat. Waar bij nog komt, dat men in dit gebied opgescheept blijft zitten met de nog al dwaze situatie van een ongebruikt viaduct in het landschap. Maar er gaat nog iets verloren, wijst ir. Tjalma op de wegenkaart. Dat is een betere verkeersverbinding voor het dwarsverkeer tussen de kust en Rotterdam-Gouda. Verkeer, dat nu wordt afgewikkeld via de kernen van Leiden-Zuid en Voorschoten. Wanneer de Leidse Baan er wél komt, zou dat verkeer geleid kunnen worden via een stukje van rijksweg II, de Leidse Baan en het deel van de Landscheidingsweg tussen Leidse Baan en rijksweg 4. Het viaduct bij Voorschoten wordt een onbruikbaar ding als de Leidse Baan voorgoed van de baan is", zegt ir. Tjalma van Pro vinciale Waterstaat. (Foto Holvast) ziet ir. Tjalma als een hoogst ge wenste alternatieve oplossing, dat het rijk rijksweg II sneller en over een grotere lengte aanlegt. „Het is te hopen". aldus ir. Tjalma, dat Rijkswaterstaat deze versnelde en Komt de Leidse Baan er niet. dan I verlengde aanleg zal entameren". daarom te laat". Aldus verklaarde een 25-jarige assistent-accountant uit Noordwijk de reden waarom hij in een late novembernacht met zijn auto in de Huis ter Duinstraat ach terop een voor hem rijdende auto was gereden. "Kwam het nipt, omdat U nogal wat alcohol had gedronken", veron derstelde de kantonrechter na raad pleging van het proces-verbaal. "Ik dronk maar een paar biertjes", ver zekerde verdachte hem. Slechts een paar biertjes kwam de officier ongeloofwaardig voor. "Een bloedonderzoek wees uit, dat heft alcohol-percentage 2.15 pro mille be droeg en dat is ontoelaatbaar. "Ver dachte mag dan ook blij zijn, dat hij hier en niet in Den Haag terecht staat", zo verklaarde hij zijn onge loof. Mede omdat verdachte al enke le malen eerder voor een grove ver- keersfout terecht had gestaan eiste hij ditmaal een onvoorwaardelijke intrekking van diens rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. De kantonrechter liet het ditmaal nog bij een voorwaardelijke intrek king met een proeftijd van 2 Jaar .Wel vonniste hij daarnaast met een geldboete van f 100 subs. 10 dagen. "De glasscherven van de voorruit lagen naast een verkeerspaal. Hier uit concludeerden wij. dat de voor ruit brak als gevolg van de botsing tegen die paal". Aldus verklaarden de twee verbali santen in de zaak tegen een 80-Jari ge automobilist uit Bergen, die zich De automobiliste kreeg op 25 no vember te Sassenheim een proces verbaal, omdat zij met een door haar bestuurde auto uit een stil staande file was weggereden terwijl er uit tegenovergestelde richting een bromfiebsberijds'ter naderde. Deze botste tegen de auto op en maakte een lelijke val. "Ik was pas een klein stukje de weg opgereden. Bovendien was er voor die bromfietsberijdster nog ruimte genoeg over", zo luidde de essentie van verdachtes verdediging. "Dat kleine stukje was al te veel. U had die file niet mogen verlaten", diende de kantonrechter haar van repliek. "Ja maar ik stond stil en toen reed zij tegen mijn auto op", reageerde verdachte hierop heel la coniek. "U begrijpt kennelijk niet. dat een grove fout heeft begaan en U aan die botsing de enige sohuld draagt. Volgens enkele getuigen wa ren de ruiten van Uw auto bovendien nog beslagen en dat was ook een on achtzaamheid Uwerzijds", luidde het wederwoord van de rechter. "Dat kan niet want ik had de ruiten pas schoongemaakt", zo ontkende ver dachte ook deze fout. De officier, mr. A. M. S. Horstink, achtte het d uidelijk bewezen, dat verdachte een grove verkeersfout had begaan en eiste ter correctie hiervan een geldboete van f 60 subs. 6 dagen. De kantonrechter bleef gezien ver dachtes reacties op het standpunt staan, dat het volgen van een ver keerscursus hier geheel op z'n plaats was ("U kunt daar nog heel wat I moest verantwoorden voor het feit, van opsteken") en vonniste dan ook met een geldboete van f 40 subs. dagen en nog eens f 200 subs 20 da gen indien verdachte binnen twee Jaar geen gehoor geeft aan de uitno diging voor het volgen van zo'n cur sus "Hij remde nogal onverwacht. Ik rekende daar niet op en reageerde D. 1- aanleiding van een artikel, aan de sluiting of inkrim- 'van diverse bedrijven in de ge- Leiden, is de vraag bij de .ingsraad van de N. V. E.D.S. gerezen of het de be is dat Leiden nog verder in de armoede van de ont- van de industrie in de ge- Leiden. zijn van mening dat Lei- op dit moment de grootste ieid per hoofd van de be kent en hierbij de armste Nederland dreigt te (zover het nog niet is), de stappen moet gaan nemen grote bedrijven te gaan in- en de ontrafeling van de te voorkomen, zijn van mening dat de bur en wethouders zich alleen maar kunnen in- voor de zogenaamde intellec- b.v. de Studentensoos ij maken wij de opmerking werkende gemeenschap de en alles wat daar in verband staat, in stand Hoe verder de ontrafeling pe industrie doorzet, des te ver- ook deze groep wegzakken bestaansrecht meer heb- zijn ook de mening toege- dat de groep studenten, die wel elk Jaar groter wordt niet in staat is Leiden ook maar een enkel le vensrecht te geven of de midden stand in stand te houden. Wij hopen dan ook dat de bur gemeester en wethouders zich beter laten voorlichten over wat er op dit moment aan de hand is. Mogelijk kunnen wij nog op eni ge steun rekenen als de gemeente zich de moeite geeft en neemt om N V. Philips te bewegen deze ves tiging en hieraan verbonden werk zaamheden doorgang te laten vin den. Bij informatie die wij hebben in gewonnen is gebleken, dat de N.V bepaalde afspraken in het verle den heeft gemaakt wat betreft het blijvend vestigen van een produk- tiegroep in Leiden. Wij wijzen de burgemeester en wethouders er nog maals op dat ieders belang met het hierboven genoemde gemoeid is. Namens de Ondernemingsraadsle den van de N.V. Philips E.D.S. te Leiden. G. F. Houweling Met verbazing heb ik verleden week uw kritiekloos stuk gelezen over het nieuwe terrein en clubhuis van de Noordwij kse Golfclub ïn de duinen bij de Duindamse Slag. Nu weet ik wat dat gebouw betekent dat daar het uitzicht tot op grote afstand beheerst en aantast. Naar mijn mening horen onze duinen en strand aan iedere Nederlander en niet aan een selecte groep. Dat uw verslaggever wat dit betreft nattig heid voelt blijkt uit zijn herhaalde bewering dat golfspelen vandaag de dag zo duur niet meer is, ja dat kan u merken als u die kapitale vergis sing daar ziet staan, een feodale burcht gelijk, van waaruit de arge loze wandelaar de gloeiende golf- ballen om de oren kunnen fluiten. Niet in uw verslag trof ik aan dat er nog één manier is waarop deze golfclub de fout een heel klein beet je goed kan maken, namelijk door het clubkasteel in de recreatieve weekends voor het publiek toegan kelijk te maken als theehuis. M. A. van Heel Leiderdorp In de subsidie voorwaarden voor het Jeugd en Jongerenwerk staat als doelstelling vermeld, dat het jongerenwerk gericht is op ont plooiing anderzijds op de ontwik keling van de samenleving als ge heel. In wat gemakkelijker woor den wordt dat ook gezegd in de doelstelling van het Kreatief Sen trum. En dan zit Je wel aan te kijken tegen een opmerking van Gerard van Pijkeren, consulent van de LJA, dat agressieve groepen in het Kreatief Sentrum niet binnen ge laten moeten worden. (LD 3-3- '72). Waar die groepen dan iets van boven genoemde doelstelling moe ten waarmaken is kennelijk iets dat dan maar buiten onze wijk moet branden. Het lijkt ons echter heel wat zinniger je af te vragen waar om bepaalde groepen <en welk? zijn dat eigenlijk) een bepaald ge dragspatroon vertonen. Op grond van afwijkend gedrag zijn er in de historie al heel wat groepen ge weest die uitgesloten werden. Diezelfde historie heeft ons ech ter geleerd dat dit slechts getto vorming en versterkine van ken nelijk ongewenste gedrag heeft op geleverd, maar nimmer iets heeft bijgedragen tot integratie en oplos sing van het probleem. Een inte gratie die met pijn en moeite tot stand zal moeten komen. Zolang de geijkte instanties zich op de ge makkelijkste wijze van deze pro blematiek af maken komen we geen stap verder. Het Kreatief Sentrum probeert met vallen en opstaan een werke lijk o p e n sentrum te zijn. Het spijt ons dan ook, dat Van Pijkeren, niet goed weet te schei den waar hij functionaris en waar hij privé-persoon is en dat hij in zijn denken nog niet veel verder is, dan de obligate uitsluitingspro cedure, die het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd wel haalbaar maakt, maar die in ieder geval het probleem niet oplost. Dick Tesselaar namens het bestuur van heet Kreatief Sentrum. Ik wil als lid van de Jongeren groep St. Antonius reageren op de reactie van dhr Janssens op de iongerenmis van 12 februari JJ. in Zuid-West. 1. Wij willen opmerken dat er na de dienst gelegenheid was reac ties naar voren te brengen en wel In „Het Honk" zoals duidelijk was aangegeven. Wij vragen ons af waarom U daar niet gekomen bent om uw kritiek te uiten. Het doet ons echter een groot genoegen, dat U toch met vele mensen, die blijk baar ook niet erg enthousiast wa ren, heeft gesproken. 2- Wij zijn ons er van bewust dat de Engelse teksten die in de Mis begrepen zijn. Wij hebben van te voren Nederlandse vertaling over wogen, maar kwamen tot de con clusie, dat dit de teksten te veel af breuk zou doen. Er is echter d.m.v. verwerking van de teksten zowel in de canon als in de preek getracht de betekenis zoveel mogelijk over te brengen. S. Wij achten de opmerking dat het „publiek" meeklapte, ook al begrepen ze er niets van hoogst aanvechtbaar. Misschien kon men de Engelse tekst niet woordelijk volgen, maar dat hoeft nog niet te beletten, dat de bedoeling die achter dit lied en de hele mis zat. niet overgekomen is wat is er bo vendien minderwaardig aan klap pen in vergelijking met b.v zingen. Uw opmerking het handgeklap en lopen (gesprongen werd er niet) was bij de Afrikanen af. Daar kun Je het van verwachten draagt een duidelijk rascisme In zichMoet dat zo? Adrle Berbee Rijn en Schlekade 106. Lelden. dat hij destijds met zijn auto in de Hoofdstraat te Sassenheim "zonder enige verkeersnoodzaak" een zwen king naar links had gemaakt en ver volgens tegen een verkeerspaal was gebotst. Verbalisanten ontzenuwden ver dachtes lezing van het geval, die luidde: "De voorruit van mijn auto sprong onverwacht met een klap aan diggels en ik schrok daar zo erg van. dat ik de macht over het stuur verloor met alle gevolgen vandien". Na de verklaringen van verbali santen gaf verdachte "zijn weer stand" op en bood hij het rechtscol lege zelfs zijn excuus aan voor de last die hij met zijn "weerstand" had bezorgd. "Rijdt U nog steeds auto", vroeg de rechter in verband met zijn hoge leeftijd. "Neen edelachtbare na dit ongeval heb ik m'n auto verkocht", verzekerde verdachte hem. De officier geloofde verdachte op diens woord en bepaalde daarom zijn eis op een geldboete van f 50 subs 5 dagen zonder meer. "Uw rijbewijs behoeft dus niet in het geding gebracht te worden", kwam de kantonrechter eveneens tot de conclusie. Waarna hij wilde volstaan met een boete van f 30 subs. 3 dagen. Acad. nieuws LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zjjn geslaagd voor het docto raal examen: Recht: G. J. Boeles, J. R. Goppel, W J. Houwing. P A M. Schweers, Leiden; J H. Halm. Voorburg; G. Wassink, Oegstgeest; L. M Krans- Bruins, Den Haag Vrije studierich ting: L. F Schipper. Delft. Schei kunde: H L. Heinsius, Leiden. Wis kunde: W. H Boidin. J B. L R. van Dijk, Leiden: P H. J. v. d Meij, Bloemendaal Natuurkunde: J. Han sen, Vlaardinsen; Z Zweers. C. P M. Vergouwen, Leiden; J. J. Zwart, Hil- legom; A. G M. v d. Boog, Leider dorp. Biologie: J G. Koulmand, Baarland. Farmacie. J Otten, Lei den. Gepromoveerd tot aoctor In de wis- en natuurwetenschappen is de heer A. V. Huygens, op het proefsenrift 'Over aromatische transhalleringen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3