Onze samenleving wordt erg slecht bestuurd" Drugbeleid van overheid moet preventief werken Handelde Bennie onjuist in zaak van weggelopen meisje? Onderstaande koffiebranderijen verklaren dat vanaf heden geen nieuwe aankopen van koffie uit Angola worden afgesloten. 1RDAG 4 MAART 1972 PAGINA 9 'en Uyl tijdens jubileumconferentie in JViardi-Beckmanstichting ~V}T\ STERDAM (ANP) De voorzitter van de PvdA-fractie Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, vindt dat onze samen- slecht wordt bestuurd. ,Ze is een verzameling van min of autonome processen in het bedrijfsleven, het militaire de wetenschap, de vakbeweging, de gezondheidszorg, ingen reguleren deze processen een beetje, voor zover minste duidelijk omschreven beleidsdoeleinden hebben jrdinatie als taak zien". jcialistische voorman ontwik - eze gedachten in zyn Mei- de vandaag in Amsterdam i jubileumconferentie van de e Wiard'i Beekman stichting, enischappelijk bureau van de an de Arbeid. jnvermogen tot doelgerichte ig wordt volgens Den Uyl dui- it het falen in het verwerke- an erkende doeleinden: op- roninignood, evenwicht tussen iere en collectieve bestedin- ndhaven van volledige werk- leid, gelijker inkomens- en msverdelinig. "Het onvermo- gt een wranger accent in het m fundamentele dreigingen komen: bewapeningswedloop, van de kloof tussen arme landen en de ecologische eit dat we zo laat tot de ont komen dat voortgezette be- kgroei, grondstoffenverbruik «vervuiling tot een ramp op termyn zullen voeren, lijke beloning man-vrouw fït afdwingen" HAAG (ANP) Het opleg een verplichting mannen en een gelijke beloning te ge- de positie van meestal ar- ensieve bedrijfstakken nade- irloeden. Dit wordit gecom-ita- i een artikel in "De Neder- Onderneming", orgaan van )ond van Nederlandse Onder- ad maakt kanttekeningen bij esaanvraag van de minister dale Zaken aan de Sociaal- sche Raad over de manier het beginsel van de zgn. ge- >ning in de Nederlandse prak- worden gewaarborgd. Op reedt n.l. het verdrag van de ève zetelende internationale irgianisatie in werking dat door de Nederlandse rege- eratificeerd. Dat verdrag gaat het beginsel dat mannelijke welijke werknemers een ge- oning krijgen voor arbeid van raar de. er Boersma vindt het ge in alle individuele werkneem- ze nu wel of niet aan een gebonden, aanspraak op ge- oning te verlenen. [NO erkent de juistheid van "nsel van gelijke beloning zal, zeker onder de huidige iturele omstandigheden z.i. gen worden afgedwongen. Het meent dat die gelijke belo- ïgs vrijwillige weg via aanbe moei worden verwezenlijkt duidt op een gebrek aan gecoördi neerde informatie, aan fragmenta- risatie van de processen die de ont wikkeling van de samenfleving bepa len en op afzijdigheid van de poli tiek, waar ze present zou moeten zijn" "De noodzakelijke verandering in bevolkingsgroei, produfctie en con sumptie kan niet worden verwezen lijkt via het marktmechanisme. Er is een duidelijke samenhang tussen het produktiestelsel van de geïndus trialiseerde landen, gebaseerd op winstmaximilisabie en een minimum aan overheidscontrole en de verspil ling van grondstoffen, de vervuiling, de internationale economische machtsstrijd en de groeiende ver schillen tussen arme en rijke landen''. Een politiek van doelgerichte be sturing moet volgens drs. Den Uyl uiteraard uitgaan van een herfor mulering van doeleinden van samen leven, dus van normen en waarden. De eerste sector die onder democra tische controle moet worden gebracht is die van het wetenschappelijk on derzoek en de toepassing daarvan. Juist omdat de consequenties van een beperking van economische groei, daling van het welvaartspeil in de traditionele zin en verdergaand over heidsingrijpen de levensomstandig heden van de mensen diepgaand zal beroeren is de medewerking van be staande instellingen als kerken, vak bonden en partijen van beslissend belang. Onverantwoord zou het zijn bij het streven naar de formulering De gezinsgrootte is nu bij de on derste tien procent de helft van die bij de bovenste tien procent. In 1935/ 36 was het gezin der armste tien procent groter dan dat van de rijkste tien procent. Toch is volgens prof. Tinbergen nog altijd per verbruiker het reële beschikbare inkomen van de bovenste tien procent driemaal zo hoog als van de onderste. Een deel daarvan is het gevolg van leeftijds verschillen. Verdere vermindering is wenselijk, aldus, de Nobelprijswin naar, naar wiens oordeel loonpolitiek alleen daartoe onvoldoende is, mede wegens de inflatoire gevolgen. Meer opleiding voor de hoogst betaalde werkzaamheden maakt een vermin dering met ongeveer een-derde van de nog bestaande ongelijkheid in een generatie mogelijk. Daarnaast kunnen afzonderlijke maatregelen worden genomen die de hoogste inkomens beperken, zoals een grens aan wat men uit commissaria ten mag ontvangen, een beperking van onkostenreken-mgen van leidende figuren in het bedrijfsleven en enige verhoging van de vemogensbela&tin- gen. Spruitjes in kaassaus Breng water met wat zout aan de kook en voeg 750 gr sprui tjes toe. Laat de spruitjes, zon der deksel, niet langer dan 10 a 15 minuten koken. Roer een bekertje zure room met een ei dooier, 50 gr geraspte kaas. zout, peper en 4 eetlepels kof fieroom tot een papje. Schep de spruitjes uit het wa ter. laat ze goed uitlekken en schep ze in een beboterde vuurvaste schaal. Giet het zu- reroom-papje er over, strooi er nog eens 50 gr geraspte kaas over en leg hier en daar een klontje boter. Zet de schaal 10 minuten in een voorverwarmde, niet al te hete oven. Als de spruitjes erg groot zijn iets langer. Breng deze groente schotel vooral zeer heet op ta fel. Drs. J. M, den Uyl van de nieuwe politiek, geënt op blij vende schaarste, voorbij te gaan aan het denken in termen van soberheid en solidariteit, die in de historie van het socialisme zo'n grote rol spelen, aldius drs. Den Uyl. Prof. dr. J. Tinbergen zei in zijn inleiding over de inkomstem'erdelang, dat het geldinkomen in 1962 al dui delijk minder ongelijk verdeeld was dan in 1935/1936. Deze herverdeling is verder doorgegaan. „Het boetekleed past u UTRECHT „Het is onbegrijpelijk dat u geen enkel meeleven hebt be toond met het meisje, dat het slacht offer werd van uw roekeloze rijstijl. Doet u dit alsnog. Het boetekleed past u". Dit zei de officier van Justitie bij de Rechtbank in Utrecht, mr. B, de Hoogh, tegen een 24-jarige metaalbe werker uit Lunteren die terecht stond wegens grove schuld aan een ver keersongeluk. De man had op 10 oktober van vorig jaar de twintigjarige lifster Yvonne Boeijnk uit Woudenberg mee genomen in zijn auto. „Je bent toch niet bang"?, zei hij hoewel hy geen rijbewijs had. Met een vaart van 120 kilometer terwijl de maximum-snelheid daar zeventig is - vloog hij uit de bocht. Yvonne werd zwaar gewond en loopt nog steeds op krukken. Zij zal echter helemaal genezen. De officier eiste twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, een boete van 350 gulden en ontzegging van de rij bevoegdheid voor twee jaar. ADVERTENTIE Er is in de afgelopen weken gebleken dat van de zijde van consumenten tegen het verwerken van Angola koffie bezwaren bestaan. Dit is voor ons aanleiding onder deze omstandigheden het inkoopbeleid te wijzigen. De voorradige en gecontracteerde Angola koffie zal in een kort tijdsbestek verwerkt zijn. DOUWE EGBERTS VAN NELLE NIEMEYER „Werken in een ziekenhuis als straf niet toelaatbaar" DEN HAAG (ANP) De bijzon dere voorwaarde die de Arn hemse politierechter onlangs aan een veroordeelde heeft opgelegd om. in zijn proeftijd een aantal weekein den in een Arnhems ziekenhuis te werken, is een vorm van dwangar beid, die in Nederland op grond van diverse internationale verdragen ver boden is. Dit schrijft dr. C. P. Ch M. Oomen, wetenschappelijk mede werker van de Leidse universiteit in het jongste nummer van het Nederlands Juristenblad. „De veroordelde kan zich weliswaar aan het werken in een ziekenhuis onttrekken, maar dat kan ten uitvoerlegging van de voorwaardelij ke straf tot gevolg hebben. Verder heeft hij zelf niet aangeboden om het werk te verrichten, zodat hier van vrijwilligheid geen sprake is en de arbeid onder dwangarbeid valt, aldus dr. Oomen. Afgezien van de vraag of de straf wettelijk mogelijk is, acht dr. Oo men het ongewenst dat de rechter 'n dergelijke voorwaarde kan stellen. In de eerste plaats is het gunstig effect van zo'n bepaling onbekend. Voorts ontstaat er wellicht onrust onder de patiënten en het personeel van het ziekenhuis als er gedetineerden ko men werken, wat bij deze laatsten weer een stigmatisering in de hand kan werken. In het vroegere Desmettheater i het "Café Chantant", een theater i stijl van 1800Op de foto de ta in Amsterdam heeft gisteravond geheel werkend en levend in de I bleau de la troupe, de opening plaatsgevonden van Vervolg van pagina 1 Welke regelingen voor druggebruik gekozen moeten worden hangt volgens de werkgroep onder meer af van nadere weten schappelijke informatie omtrent drugs, de ontwikkeling van het internationale standpunt over het gebruik van hennep en de ontwikkeling van druggebruik. Als zou blijken dat de omvang van het gebruik, met name hasjies toe neemt zonder dat de hulpverlenings diensten meer werk krijgen en zon der dat het aantal overtredingen in verband met druggebruik stijgt, zou dit al een aanwijzing zijn dat het gebruik geen onaanvaardbare risi co's met zich meebrengt. De werkgroep is van mening dat de schadelijkheid voor het individue betwistbaar is. In tegenstelling tot tabak of alcohol is van henneppro- dukten niet bekend onder welke om standigheden het gebruik in verband met het gevaar voor anderen, ontoe laatbaar is. Controlemogelijkheden ontbreken nog. De wetgever dient hiermee rekening te houden. Ook is de werkgroep van oordeel dat de uit werking van een massaal aan bod van hennepprodukten aan een bevolking die deze stoffen nog niet heeft leren hanteren, niet is te voor spellen. Het drugbeleid dat de overheid moet voeren, dient naar de mening van de werkgroep een bijdrage te leveren aan de preventie van drugs als onderdeel van de totale welzijns zorg. Hierbij zal voorrang moeten worden gegeven aan de bestrijding van de grootste risico's. De werkgroep meent dat aange past gebruik yan drugs mogelijk is en ook voorkomt. Dat wil echter niet zeggen dat hier geen risico's liggen, maar deze kunnen soms aanvaard baar zijn. In onderwijs Bij de voorlichting over drugge bruik zal ernaar gestreefd moeten worden deze onder te brengen in één pakket gezondheidsvoorlichting dat tot het onderwijsprogramma be hoort. Alleen op deze manier is te voorkomen dat het druggebruik een onevenredige aandacht krijgt. Voe ding, lichamelijke verzorging, bewe ging, sport, sociaal gedrag en sex zouden tot een dergelijk pakket moeten behoren. Het is niet onaanvaardbaar experi menterende en beginnende drugge bruikers, in een poging hun gedrag te beïnvloeden, met straf te bedrei gen. Dit moet volgens de werkgroep gezien worden als een middel tot preventie. Potentiële gebruikers zouden zich door de verbodsbepaling laten weerhouden. Bij de hulpverlening moeten in be ginsel alle bestaande voorzieningen toegankelijk zijn voor de hulpzoe kenden, dus ook voor de Jeugdigen. De eisen die in het algemeen aan hulpverlenende instanties mogen worden gesteld zijn ondermeer dat de hulp gemakkelijk bereikbaar is, het aantal verwijzingen zo klein mogelijk wordt gehouden en hulp zoekenden kunnen rekenen op con tinuïteit in de zorg. De werkgroep is van mening dat speciale neurosebehandelingscentra voor Jongeren in een grote behoefte zouden voorzien. Materiaal In de proeftijd van twee Jaar kun nen de drug-adviescommissies bij de arrondissementsrechtbank veel materiaal verzamelen, waardoor een keuze mogelijk is uit de diverse wet telijke mogelijkheden inzake drug gebruik. De werkgroep is niet bevreesd dat onder een nieuw systeerr meer dan de huidige 0.7 pet. van de naar schatting 140.000 druggebruikers met de politie in aanraking zullen komen. Men acht het denkbaar dat in veel gevallen van druggebruik door de politie een rapoort wordt opgemaakt in plaats van een pro ces verbaal. Dit rapport wordt dan aan de drugadviescommissie over handigd. Ouders en schoolleiders zullen minder aarzeling behoeven te overwinnen om problemen aan de drugadviescommissie voor te leggen dan het geval is wanneer zij zich tot de politie of de Justitie moeten wenden, aldus de werkgroep. Advocaat-generaal eist week voorwaardelijk De advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft vrijdag tegen een 27-jarige medewerker (Bennie B.) van de "Sosjale Joenit" in Den Haag, wegens het onttrekken van een weggelopen minderjarig meisje aan de opsporingen van de po- I litie een geldboete gevorderd van 200 gulden en een voorwaar delijke gevangenisstraf van een week. Als bijzondere voor waarde wil de advocaat-generaal hieraan verbonden zien dat I Bennie B. zich in de proeftijd van drie jaar niet bij de "Sosjale Joenit" mag bemoeien met minderjarigen van wie hij weet of kan aannemen dat hun opsporing door hun ouders is verzocht. Deze voorwaarde, wekte de ver ontwaardiging op van de medewer- j kers van de Joenit en van de raads man van Bennie B, mr. H. W. J. Droesen. „Dit zou het werk van de Sosjale Joenit in de kern aantasten, rea geerden mr. Droesen en Bennie B. Het hof zal op vrijdag 17 maart arrest wijzen in de zaak tegen Ben- j nie B, waarvan de behandeling de hele dag in beslag nam. De recht bank in Den Haag had B ontslagen van rechtsvervolging omdat naar haar oordeel aan het handelen van B de onrechtmatigheid ontbrak De officier van justitie, die een boete en een voorwaardelijke straf had geëist was in beroep gegaan. Veertien jaar De zaak draait om een 14-Jarig meisje uit Schijndel, dat van huis. was weggelopen en op 22 december 1970 bij de alternatieve hulpverle ningsinstelling in Den Haag aan- kinnte. met haar eveneens <'an huis in Schyndel weggelopen 18-jari- ge vriend. Daarvoor had het twee tal enkele dagen in een gekraakt pand in Utrecht doorgebracht. Ben nie B. belde volgens een bestaande afspraak met de Haagse kinderpoli tie om te vernemen of de opsproing van de twee door de ouders was gevraagd. De ouders van het meisje hadden opsporing verzocht en de Jongen werd gezocht wegens het onttrekken van het meisje aan de ouderlijke macht, vernam Bennie B. van de Haagse politia. Bennie B. nam contact op met de politie in Schijndel, trachtte ver geefs telefonisch de ouders van het tweetal te bereiken en bracht de weglopers naar een opvangcentrum, in Rijswijk. Enkele uren later kwa men twee Haagse rechercheurs bij de Sosjale Joenit om in op dracht van de officier van Justitie in Den Bosch de jongen en het meis je op te halen. Bennie B. zag dit als een doorkrui sing van de hulpverlening en vond het strijdig met de afspraak tussen Joenit en politie dat deze niet met een zou optreden maar de Joenit eerst zijn gang zou laten gaan. „In paniek" en in een reactie op het optreden van de rechercheurs, dat hij omschreef als dat van „stie ren in een bloembed" waarschuwde Bennie B. telefonisch dat de politie naar Rijswijk zou komen. Daarna gaf hij het adres van de recher cheurs op. Tevergeefs togen die daarop naar Rijswijk. De dag daarna had B. de weglopers op een adres in Den Haag onderge bracht. maar weigerde de politie dat te noemen, zulks in het belang van de hulpverlening aan het weggelopen meisje. Enkele dagen later liep het meisje zelf naar de politie en keer de ze naar Schijndel terug. Kort geleden is ze volgens B. opnieuw weg gelopen. Verwijt De advocaat-generaal verweet B. dat hij niet naar de ouders in Schijndel was gegaan en er nie mand had heengestuurd. „Er zou verder met hen contact zijn opge nomen als de hulpverlening toen niet zo bruut was doorkruist", antwoord de B. Hij stelde dat de politie de hulp verlening had bemoeilijkt. De afspraak met de politie was volgens hem dat de Joenit zou informeren of de weglopers gesignaleerd stonden. De politie zou de Joeniet dan ruim te geven om eerste hulp te verlenen, en de ouders op de hoogte stellen, waar de kinderen waren. De chef van de Haagse zeden- en kinderpolitie mej. mr. M. van de Pol, zei als getuige, dzt er geen sprake van inbreuk op de afspraak was. Als een officier van Justitie bui ten Den Haag ons om opsporing gevraagt, dan moeten we daar aan voldoen. Kinderen van 13 en 14 jaar moeten altijd zonder meer terug, s zij. Deskundigen De verdediging had enige deskun digen opgeroepen. De psycholoog A. P. de Jong noemde weglopen een ernstig teken van 'n conflict dat met Pol, zei als getuige, dat er geen tact en rust moet worden tegemoet getreden. „Er zijn gevallen waarin weggelopen Jongeren door on handig ingrijpen van anderen in hun situatie, zelfmoord plegen", zei hij. De theoloog, predikant en do cent ethiek dr. G. ter Schegget vond dat de politie de vraag waar het weggelopen meisje verbleef etisch ge zien niet aan Bennie B. had mogen stellen en niet ter opsporing van het meisje het pand van de Sosjale Joe nit had mogen binnengaan Het eerste omdat B. bij dit maatschap pelijk werk te maken zou hebben met een zwijgplicht in de zaak van zijn cliënt, het tweede omdat het pand van de Joenit als een alterna tieve vrijplaats zou moeten gelden. „Het meest adequate antwoord op de ongerustheid van ouders van weg gelopen kinderen is die hulpverlening die ertoe strekt om de kinderen vrij willig naar huis terug te laten .utn", zo zei dr. Ter Schegget rderend over het werk van oe Joenit.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9