Jlomme zat niet te wachten l>p het Aiandement POLITIEK ROULETTES PEL ROND HET „GOKJE" 'ok bankiers hebben het geld niet voor het opscheppen Wiegel trekt LTERDAG 4 MAART 1972 mensen denken weieens bankiers lieden zijn, die het voor het opscheppen Inderdaad, kunnen zij zich i wat meer permitteren dan an- »n. omdat zij kundig met ander- s geld weten op te springen. de Smalen voornaamste bron van inkom- l bestaat uit het verschil tussen rente welke zij vergoeden voor pld dat bij hen in bewaring wordt r even en de rente, die zij zelf ^^oen bedingen als zij met dat van anderen kredieten of le- ■ften verstrekken. Uiit dat rente- Ichil, dat aardig oploopt bij de langrijke bedragen waarmee pers te maken hebben, moeten (nwoordig de kosten worden be lden. En vraag niet wat voor ten. De bankiers staan al Jaren op de tocht door de kosteninflatie, want elke loongolf telt zwaar aan in een dienstverlenende sector, waar de mens de primaire schakel is tus sen cliënt en bedrijf. Tot voor kort kon de kostenstijging aardig worden opgevangen, omdat de rente voor kredieten en leningen steeg, terwijl er een zekere vertra ging optrad in de rentestijging voor spaar-, salaris- en privérekeningen. Verhangen De bordjes zijn echter verhangen. Even star als de rentevergoeding op genoemde rekeningen zich bewoog in opgaande lijn, even moeilijk is het de vergoeding omlaag te schroeven nu de rente voor kredie ten en leningen krachtig is gedaald. De rentemarge is aanzienlijk kleiner geworden. Vooral bij een verlaging van het officële discontotarief door de Ne- derlandsche Bank zoals die nu weer is afgekondigd, krijgen de bankiers het te pakken. In de meeste geval len is de rente, welke wij berekenen voor handelskredieten, gekoppeld aan het tarief dat de Nederland- sche Bank in rekening brengt aan de bankiers indien zij zelf moeten aankloppen om krediet in geval alle middelen zijn uitgezet en er tijde lijk een aanvulling van de kas no dig is. De Nedelrandsche Bank is de enige instelling waar zij krediet kunnen opnemen tegen onderpand van schuldbrieven van de Staat. Daalt het disconto, dan gaat meteen de rente voor een belangrijk deel van verstrekte handelskredieten om laag. Daardoor worden de winsten van bankiers van twee kanten be laagd: a. door de kostenstijging en b. door de inkrimping van de rente marge. Bezorgdheid Geen wonder dat in het deze week verschenen Jaarverslag van de Am- ro-Bank een toon van bezorgdheid doorklinkt. Het zal een hele toer zijn om de winst dit Jaar op peil te houden van 1971, dat wel een bij uitstek goed Jaar voor de bankiers is geweest. De valuta-on rust in de wereld heeft gemaakt dat zij een korreltje konden mee pikken aan provisie op valutatrans acties. Door de verschuiving in de verdeling van het nationale inko men in de richting van het werkne mersinkomen is er een krachtige toeneming in de spaartegoeden op getreden. Dat is een voordelige zaak gebleken, maar het omgekeerde kan het geval zijn als de rentedaling zich voortzet. Een indruk van de gevolgen van de omslag krijgt men bij de beoorde ling van de resultaten van de Am- ro-bank. Nadat in het eerste half jaar de winst 30 procent hoger was uitgevallen dan in het overeenkom stige deel van het voorafgaande jaar, is de tweede helft heel wat minder gunstig geweest. Het gevolg is dat de nettowinst van het gehele Jaar maar net 15 procent boven het peil van 1970 uitkwam. Voor een deel la de teruggang ver oorzaakt door een extrastorting in het pensioenfonds teneinde het mo gelijk te maken dat de gepensio neerden in de toekomst een vakan tietoeslag op htm pensioen krijgen. Extra-storting Zonder de extrastorting zou de winst met 26 procent zijn toegeno men. Zelfs de meest verstokte aan deelhouder zal het de gepensioneer den niet misgunnen dat zij een in flatiesteuntje in de rug krijgen. Bankpensioenen zijn doorgaans niet hoog, zodat alle beetjes helpen zo lang de pensioenen niet op basis van de geldontwaarding worden op getrokken. Het spreekt vanzelf dat de bankiers zich ernstig beraden over de vraag hoe zij de kostenstijging kunnen opvangen dooor vermeerdering van inkomsten nu de rentemarge krimpt. Vroeger was het zo dat de kosten gedekt konden worden uit provisie inkomsten. welke verkregen werden voor de dienstverlening aan cliën ten. De ren te winst bleef over en dat werd nodig geacht, omdat voor het behalen daarvan geen arbeid behoefte te worden verricht. Die si tuatie bestaat allang niet meer. Toch moet vergroting van de provi sie-inkomsten uitkomst brengen, aangezien het op den duur niet mogelijk is om de ene categorie van cliënten in dit geval de spaar ders een onredelijk deel van de kostenlast te laten dragen. Er moet een aanpassing komen om scheef groeien van de belangrijkste inkom stenbronnen te voorkomen. Het zit er daarom wel i n dat de bankiers denken over aanpassing van diverse tarieven, terwijl de kans niet Uitgesloten moet worden geacht dat er in de toekomst kosten zullen worden berekend voor de be handeling van betaalcheques aan welke manier van betalen hert. pu bliek zo goed gaat wennen. Geklede jas Doordat de bankiers zich steeds meer op het publiek zijn gaan rich ten het is tegenwoordig niet no dig om een geklede Jas en een net gestropte das aan te hebben om goed ontvangen te worden is er veel meer ruimte aan bankgebou wen nodig dan vroeger. De laatste Jaren hebben de bankiers er han denvol geld aan uitgegeven en het ziet er naar uit dat er nog heel veel aan moet worden besteed. Het gevolg is dat de afschrijving op de waarde van de gebouwen voortdu rend grotere bedragen opeist, wat mede bijdraagt tot de kostenstij ging. De bankiers zullen daarom alle zeilen moeten bijzetten om de wedloop met de kosten bij te benen. "^Ugelopen zondagavond hebben we voor het eerst sinds lang (er eens kunnen kijken en luisteren naar Carl Romme, van 15 tot 1961 fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer —bewonderd zowel als gehaat leider in de politiek. hij geen lid meer is van de van State kon de oude politie- 'os weer vrijuit spreken, wat hij ook bepaald deed. het vele behartenswaardige Ad Langebent aan hem onttrok, ik twee punten uitgekozen voor korte bespreking: Rommes posi- tn opzichte van een aantal bis- pppelijke uitspraken, vooral het ndement van 1954, en zijn opvat en over een corporatieve staat, n9e' uiting komend in zijn ontwerp r een nieuwe grondwet, dat in de oorlog schreef. óp van den Berg el mensen hebben zich erover iat Romme blijkbaar jit vooraf op de hoogte is gesteld de verklaringen die de bisschop- ir^ met betrekking tot de katholie- partij en het organisatiewezen ■Iden afleggen en evenmin van de Jt van het roemruchte Mande- jit van 1954, waarin stemmen op 4pvdA werd ontraden en het lid- ttschap van het NW zelfs ver- nomische zaken nauwelijks een ge meenschappelijk standpunt innam Zulke zaken vielen onder wat daar heette de "vrije quasties", waar door de katholieke partij tot een on berekenbaar gezelschap en 'n weini? betrouwbaar politiek bondgenoot werd. Door nu met zoveel woorden iede re katholiek naar de ene partij te drijven, werd het risico vergroot dat de KVP tot haar vooroorlogse positie zou worden teruggedrongen ten koste van het duurzame bondge nootschap met de socialisten. Het episcopaat heeft weinig besef gehad van dit soort consekwenties van het mandement, heeft ze in ieder gev?' niet erg belangrijk gevonden. Uit Limburg Een tweede reden om geen twij fel te koesteren aan Rommes bewe ringen is dat het Mandement afkom stig was uit Limburgse kring, waar men zich meer dan men in het wes- ten deed zorg maakte over de toenemende invloed van niet-confes- sionele organisaties als de PvdA, het NVV en het Humanistisch Verbond. Het is bekend, dat de tekst van het Mandement voor een groot deel is geschreven door de uit het katho lieke organisatieleven af j qe partij door "politieker" te komstige hulpbisschop van Roer- i qen) niet meer alle katholieken kon mond, dr. Hansen. Een nogal starre omvatten, dan was er ook een gel en autoritaire man, die met stei- (üg excuus om er niet op te hoeven gende nervositeit de afkalving van stemmen. Een zou het dan bij af- het katholieke organisatiewezen in wijkende politieke keuze blijven? zijn streek bezag. Niet primair de belse denken i>ver de .ge meente" of „kerk" als een mystiek lichaam, dat niet uit lossen cellen bestaat, maar veeleer uit te onderscheiden en onderling van elkaar afhankelijke organen als hoofd, handen en voeten. Met ande re woorden: ledereen heeft in de ge meente (buiten de gemeente: in de maatschappij) zijn eigen talenten en daardoor zijn eigen plaats binnen een sociale stand die hem als geheel vertegenwoordigt en hem stem geeft. Men kan niet ontkennen, dat in dit soort van op Paulus gebaseerde theoriëen een stuk werkelijkheids zin schuilt en dat politieke beslissin gen ook nu in vrij sterke mate wor den beïnvloed door meer dan alleen maar individuele kiezers of zelfs maar door de individuele parlemen tariërs. Pressiegroepen hebben niet alleen stem in het kapittel, maar ook vaak niet te onderschatten machtsmiddelen In Nederland heb ben ze er nog wat meer dan in veel andere landen, omdat ons politieke stelsel sterk beïnvloed is door dit min of meer corporatieve denken in con fessionele kring. Romme zei het zelf al: het blijkt bijvoorbeeld uit de wijze van candi- daatsstelling voor de parlementaire fracties. T egenargument Drie redenen :h is er inderdaad alle reden ri te veronderstellen, dat Romme erdaad niet vooraf op de hoogte ld gesteld. Ik noem er drie. eerste is dat Romme behoorde degenen, die veel liever niet jden, dat het episcopaat zich over i politieke keuze der katholieken fcprak. Romme is altijd een voor- pder geweest van samenwerking i de PvdA, meer in het algemeen h een KVP die niet slechts een thniipkp beginselpartij was, maar langrijkste: het katholieke organisa- ioiens een partij met een duidelijk i tieleven was de basis voor de eman- I verplichtend politiek program. cipatie der katholieken en het sa- st4 bezwaar tegen de vooroorlogse menbindend element. De politieke tuf staatspartij was, dat die wel een partij vormde daarbij niet. zoals bij Étnselpartij was. maar ten aan- de gereformeerden <de ARP> de mo- n van bijvoorbeeld sociale en eco- I tor der ontwikkelingen, maar veel eer de vertegenwoordiging en spreekbuis naar buiten toe. Mensen als Romme wilden van de partij we liswaar meer maken dan dat, maar in het organisatieleven bestond daar tegen ongetwijfeld bezwaar, zelfs al onderschreef men Rommes prakti sche politieke handelen. Immers, als politieke situatie, maar de toestand in eigen katholieke kring lag aan de basis van de bisschoppelijke verkla ringen en Mandement. Een derde reden en tevens de be- Maar overigens en nu kom ik aan het tweede punt van bespreking Romme was, zoals het oude room se kerklied zegt, "een kind der Ker ke": hij zag en ziet de katholieke eenheid als ideaal en tevens de kat holieke partij als nauw verbonden met heel het katholieke organisme, bestaande uit groepen, organisaties en standen. Vandaar zijn se- mi-corporatieve grondwetsvoorstel len. Romme ziet Immers de mens niet alleen als individu, maar tevens als lid van een of meer sociale organis men. die als zodanig een eigen per soonlijkheid hebben en daardoor ook eigen zeggenschap verdienen. Dat Verziekingsproces Romme heeft trouwens gelijk ge kregen: de KVP verloor na het Man dement vrij snel aan politieke dui- geen uitsluitend katholieke visie, delijkheid en werd later min of meer j men vindt haar ook terug in de so- de haard van het verziekingsproces ciale theoriëen van Abraham Kuy- in ds Nederlandse politiek Ook het per over de „souvereiniteit in eigen bondgenootschap met de socialisten kring", die een verweer vormen te- kwam aan zijn einde, al was de gen liberaal individualisme en de PvdA daar zeker zo schuldig aan als marxistische klassenstrijd, de KVP. De theorie is gebaseerd op het bij- Is die filosofie ook Juist? Volgens velen niet. Een veel gebruikt tegen argument is, dat de fascisten haar eveneens huldigden en dat ze alleen daardoor al ver werpelijk zijn. Op zichzelf is dat nog geen voldoende bezwaar, lijkt me. Waar het om gaat is, dat niet iede re "cel", of groep daarvan, in onze samenleving veroordeeld wil wezen om permanent in dezelfde situatie te blijven zitten. Niet God heeft de standen geschapen maar de mens en men rekent het als een vooruitgang dat de samenleving minder star is geworden en meer mogelijkheid is gaan bieden tot ver andering van positie. Zij die eens de hand vormden, willen ook wel eens het hoofd wezen (zo wilden het de oude socialisten). De belangrijkste eigenschap en winst van de parlementaire demo cratie is niet de macht van het ge tal. maar veeleer haar eigenschap periodieke verandering van regime en dus van beleid mogelijk te ma ken, ook al begint dat vaak met de "tierelantijnen" die Romme aan het parlement zou willen ontnemen. Wat de corporatieve staat van haar on derscheidt is het gevaar dat on veranderlijkheid. verstarring en duurzame ongelijkheid worden geïn- st i tution aliseer d. Wiegel trekt nog steeds volle zalen. In de herfst begon de voorzitter van de VVD-fractie in de Tweede Kamer aan een kennismak ings- toernee" door het land. Deze week ln Woerden bereikte hij de finish. „De zaal" is in deze maanden het zelfde gebleven: ademloze bewonde ring voor de verbale prestatie van de Jonge fractieleider. Wiegel zelf lijkt wat van toon te zijn veran derd. Dé onderwerpen waar hij met het grootste gemak een uur over vol praat, zijn gebleven: de sociaal-eco- nomisch-financiële situatie, de par tijpolitieke verhoudingen, de positie van de VVD in het politieke krach tenveld. Met de economie gaat het nog steeds slecht. Vooral slecht, vindt Wiegel, door de hoge loonkosten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Door Peter Riemersma iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiti In de herfst wilde Wiegel nog niets weten van ingrijpen in lonen en prijzen door de regring. Nu is hij al een flink stuk opgeschoten in de richting van de meest nabije rege ringspartner, DS'70, die wél wil. Dit is zijn voorstel: laat het be drijfsleven zo spoedig mogelijk weer om de tafel gaan zitten om de loonkostenontwikkeling voor 1973 en volgende Jaren kritisch te bezien. Als dit hernieuwde centrale loon- overleg eenmaal op gang is. moet de regering, meent Wiegel, de heren wederom uitnodigen voor een ge sprek in het Catshuis de ambts woning van premier Biesheuvel. Want zegt Wiegel nu: ..De regering blijft verantwoordelijk Zij mag niet buiten de ontwikkelingen staan." Deze zorg over de loonontwikkeling hangt ten nauwste samen met de zorg over de begroting voor 1973, waar het kabinet al voorzichtig mee bezig is. Nadat minister Geertsema al eerder heeft gezegd, dat er nog meer bezuinigd moet worden, zegt Wiegel eveneens dat verder be snoeien onvermijdelijk is. HU herin nert daarbij aan een WD-eis, dat de extra-uitgaven-stijging van 1% boven de toegestane 6% moet wor den Ingelopen. Om zijn geloof in de coalitie-van-vijf te onderstrepen, grijpt Wiegel op zo'n moment terug op twee zinnetjes van KVP-fractie- leider Andriessen in een dagbladin terview: „Nu al is duidelijk dat er beleidsombuigingen moeten komen in de begroting van 1973. Verdere bezuinigingen zijn onontkoombaar.* Scherp neemt de WD-fractielelder stelling tegen de blokvorming in het parlement. Hij doelt dan niet in de eerste plaats op de progressieve drie, PvdA. D'66 en PPR, maar op de drie christelijke regeringspart ners, KVP, ARP en CHU. ..Laten we de dingen 'toch met z'n vijven bespreken," klaagt Wiegel. Ietwat dreigend laat hij erop volgen, dat de VVD wel eens genoodzaakt zou kunnen zyn om meer voor-overleg te plegen met DS '70. In zijn gedachten over D '66 ls Wiegel ook een stapje verder. In Woerden deed hij een niet mis te verstane uitnodiging aan de groep- Goudsmit uit de partij te stappen en banden met de VVD aan te knopen. Maar die groep zou dan kwalitatief en kwantitatief wel van enig kaliber moeten zijn. Wiegel zag perspectief voor partij- vernieuwing als WD. DS '70 en de groep-Goudsmit uit D'66 naar el kaar zouden toegroeien. dat deel van de bevolking dat 0 min of meer regelmatig een j(je) waagt, staat de barometer mooi weer. Er waait een gunsti- Igokwind over het land sinds de kamerleden Geurtsen (WD) Van Schalk (KVP> vorig jaar iober voorstelden roulette, lotto. Den en het rad van avontuur te Rliseren en verder de maxima kleine loterijen en prijsvragen vervijfvoudigen. Het voorstel Bk een sneeuwbal-effect te heb- l. Onmiddellijk kwamen ook atsloterijvoetbaltoto en paar- Itotalisator met wensen om hun «let te vergroten. Verder werden kansautomaten in de belangstel- B gebracht wat geen wonder is. Ut in België verspeelt het publiek irlijks ongeveer honderd miljoen Iden op deze suggestieve appara- l In Nederland zal het zeker niet nder zijn. de onlangs gehouden hoorzitting D een bijzondere commissie uit de feede Kamer die het voorstel van heren Geurtsen en Van Schaik oet beoordelen, ging het dan ook honderden miljoenen aan op- engst uit kansspelen Alleen al it batig saldo van een Nederland lotto schat ik op 100 miljoen Aden per Jaar Dat is ongeveer enveel als de gezamenlijke op- engst van staatsloterij, voetbaltoto paardentotalisator Een Neder- ndse roulette zal tenminste 14 Ujoen gulden zal opleveren. Nederlanders verspelen thans ongeveer een half miljard gulden per jaar bij alle mogelijke kansspe len in binnen- en buitenland. Dat is exclusief de Beurs, door de be kende econoom Keynes meermalen met „casino" betiteld. Bovendien zei de regering reeds in 1905 bij de in troductie van de Loterijwet, dat de speelzucht bij loterijen ..veel minder de drijfveer is dan bij vele opera ties ter effectenbeurs." Een half miljard is een fors bedrag maar toch relatief niet groot indien vergeleken met andere niet-noodza- kelijke uitgaven. Zo geven de Ne derlanders jaarlijks ongeveer tien miljard gulden uit aan roken, drin ken. snoepen, bezoek aan horeca bedrijven, vermakelijkheden en eve nementen. Verder besteedden ze in 1971 2.6 miljard gulden aan buiten landse reizen, het merendeel voor vakanties. De vijfhonderd milljoen zijn dus nog geen vijf procent van de niet-noodzakelijke uitgaven, zo dat niet gezegd kan worden dat de Nederlander teveel van zijn „vrije geld" verspeelt. Hij „kanaliseert" zichzelf. Bovendien staan onze landgenoten bij buitenlandse speel banken bekend als voorzichtige spe lers. Uitzonderingen natuurlijk daar gelaten. Een miljoen In het gevestigde instituut, de staatsloterij, zijn er ruim één mil joen deelnemers die allen dromen van een flinke prijs, natuurlijk liefst de hoofdprijs. De voetbaltoto trekt gemiddeld per week 650.000 deelnemers, die op alle dertien goed „hopen". De paardentotalisator heeft 20.000 vaste aanhangers. Tezamen met wat gelegenheidswedders, zorgen deze voor ruim 500.000 bezoeken pier jaar Dan is er de Duitse lotto Sinds 1965 is deze in populariteit gestegen Dat is ook het gevolg van de ijveri ge bemiddeling van vlak over de grens. Volgens een recente Nipo-en quete spelen thans circa 800.000 Ne derlanders regelmatig in deze lotto Vele tienduizenden Nederlanders be spieten met animo de al dan nie legaal opgestelde kansautomaten Het aantal „Beursspelers" is nie bekend. Banken en commissionairs voelen er niets voor om voor statis tische doeleinden op te geven hoe veel cliënten een of meermalen eei transactie in aandelen doen. Ook is onbekend het aantal deelne mers aan loterijen en prijsvragen, goedgekeurd door de colleges van B en W. of de minister van Justitie En dan de roulette Volgens mijn ra ming telt Nederland ongeveer 50.000 regelmatige roulette-spelers. Daar naast zijn er een onbekend aantal gelegenheidsspelers Niet optellen Natuurlijk mogen de genoemde ge tallen niet zomaar opgeteld worden, want hoewel ieder" echte spieier zijn voorkeur heeft, noudt hij zich meestal niet bij één vorm van kansspel. Zo zullen aanhangers van de staatsloterij en de voetbaltoto ook lotto spielen Klanten van de paardentotalisator en van de book makers zijn. vaak ook roulette-spe lers. Niet voor niets komen bij de roulette een aantal termen uit de paardenwereld voor, zoals croupier en a cheval. Uitermate globaal kan geschat wor den dat een 2.5 miljoen Nederlan ders min of meer regelmatig aan kansspieten deelnemen. Dat is een kwart van de bevolkingsgroep van achttien jaar en ouder. Wat wordt de kans op een groter I assortiment kansspelen in eigen land? Voorzover bekend is het voor hei éérst in de piarlementaire geschiede- nis, dat de volksvertegenwoordiging zelf een wet op de kansspelen kan formuleren: een terrein dat zovele Nederlanders raakt. In het algemeen is de afstand tus sen parlement en bevolking minder groot dan die tussen ministerie en jevolking. Daarom mag verwacht vorden dat ditmaal een wetsvoor stel tot stand zal komen dat zoveel nogelljk rekening houdt met de thans onder de bevolking levende vensen. maar ook met de bestaande ïezwaren. Wetsvoorstel Op dit ogenblik is niet te voorspel len hoe dit wetsvoorstel zal luiden Eerst wanneer de bijzondere com missie haar voorlopig verslag bij de Tweede Kamer inbrengt, zal er meer bekend zijn. Tot dan blijft het spieculeren om ln beurster- men te spireken. Naar mijn mening hebben staatsloterij, voetbaltoto en paardentotalisator de gunstige stand van de gokbaronn ter goed aangevoeld. Het lijkt niet onmoge lijk dat het parlement aan hun specifieke wensen tegemoet zal ko men. Hetzij geheel hetzij gedeelte lijk De lotto zal waarschijnlijk worden toegelaten, gezien ook de enorme te verwachten opbrengst van dit niet- verslavende populaire kansspel. Welke instelling de lotto daadwer kelijk zal uitvoeren, is niet te voor spellen. Er is een aantal gegadig den, terwijl ook een aparte lotto-or ganisatie tot de mogelijkheden be hoort. Vermoedelijk zal ook het kienen toegestaan worden. Daarbij zal dan wel overwogen worden dat wetten voor het gehéle land gelden en dat kienen vrijwel identiek is aan bin go. Zeer goed denkbaar zijn bingo séances in bijvoorbeeld badplaatsen en vakantieoorden verspreid over het gehete land. Rad -van-avontuur Toelating van het rad-van-a vontuur lijkt niet logisch Het is de voorlo per van de roulette. In feite is het een roulette waarbij alleen op één nummer (dus „en plein") gespeeld kan worden. Zou men deze ..roulet te" in handen van allerlei vereni gingen willen geven? Een goede wettelijke regeling van het zo uitermate belangrijke gebied van de kansautomaten lijkt thans tot de mogelijkheden te behoren Van verschillende zijden werd op de hoorzitting gepleit voor het toelaten van kansautomaten met munt- of inwisselbare penning- uitworp Mo gelijk is een oplossing de reeds eer der aan het parlement voorgesteld" Nationale Automaten Stichting, die kansautomaten zou exploiteren voor doeleinden van algemeen belang De voorgestelde verruiming var 1 maxima voor loterijen en prils i- gen lijkt ook een goede kans te maken, hoewel bij gebrek aan sta tistische gegevens niet bekend is om hoevele tientallen miljoenen per jaar het gaat. Wegens haar zeer speciale karakter is de roulette het meest omstreden onderwerp. In het bijzonder sinds begin 1968 heeft een pro-roulette- pressiegroep. zoals men zichzelf noemt, een tendentieuze campagne voor de toelating gevoerd. Daarbij kwamen de feiten nagenoeg niet aan bod. Die campagne werd. merk waardig genoeg, voor een deel gefi nancierd met overheidsgelden en voorts uit verplichte heffingen. Natuurlijk heeft die propaganda in druk gemaakt op het Nederlandse volk en zijn parlement. Te meer daar er geen campagne tegenover stond die de waarheid over de rou lette verkondigde. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer heeft echter inmid dels ook objectieve en deskundige Informatie ontvangen omtrent de materie- Ik weet niet of de altijd ijverige Nederlandse bookmakers al een no tering hebben opgemaakt voor wed denschappen pro en contra de toe lating van de roulette? In Engeland zou dit reeds lang zijn geschied. Maar, om in roulette-terminologie te blijven: indien de toelating van de roulette identiek is met ..notr' en de niet-toelating met „rouge", geef ik op dit ogenblik de spelers op „noir" meer kans op een *r*ffer, maar het blijft nolitiek roulette Kansspelend Nederland wacht met spelspanning af.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7