nschrijven voor er der onderwijs raag dit jaar AUTOBEURSI72 LEIDEN Schooltoets in discussie Jouw van Ihr. MTS Leiden vroeger en nu (deel 10) advertentie KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- Sallanders. Echte antieke Franse Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Voor vandaag hébben ivij twee foto's uit het hartje van de stad: de Vismarkt. Op de plaats waar eens nijvere middenstanders hun handel dreven, verheft zich thans het gemeente lijk centrum van waaruit het Leidse beleid wordt bepaald: het stadhuis (op foto Holvast), opge trokken in moderne bouwstijlmet een gevel aan de Breestraat, die dateert uit vroeger eeuwen. In de veertiende en vijftiende eeuw werden op de Vismarkt grote partijen zeevis (de salm werd hier bijna het ganse jaar rijckelijk te koop geson- den) aangevoerd en verhandeld op banken en in stallen en onder lommerrijk geboomte. Voor aan voer van schoon water bediende men zich van loden buizen, die vanaf de burchtheuvel naar de Vismarkt liepen. Een paardemolen pompte in die tijd water uit een in deze heuvel geslagen put. In 1693 werd deze watervoorziening verrijkt met de thans nog aanwezige fontein, ongeveer ter plaatse van de in 1569 afgebroken Wanthuysbrug over de Nieuive Rijn. In 1858 werd de fontein vernieuwd en van een smeedijzeren hek voorzien. Tot aan het begin van deze eeuw heeft de vishandel zich op deze plaats weten te handhaven. Omdat in de loop der jaren „op de markt" ook groente en fruit werd verkocht, sprak men ook wel van War moes- en Appelmarkt. Het is alles ver verleden tijd. De panden, die op de foto boven zulk een karakteristiek beeld aan de Vismarkt gaven, moesten vrijwel allemaal plaats maken voor een nieuw winkelfront, met op de hoek van de Koombrugsteeg de winkel in huis houdelijke artikelen van de firma Bernhard, waarin het oud-gemeenteraadslid, de heer J. C. J. Lambermont, toen de scepter zwaaide Even ver derop wij noemen slechts een enkele naam stond het modemagazijn van „De Faam" en het in het begin van deze eeuw zeer bekende Boor- denhuis klaassens. Ook dit is verleden tijd In een koude februari-nacht in 1929 sloeg de „rode haan" fel toe en stond Leiden voor een catastrofe: de stadhuisbrand. Met het stadhuis werden vele panden langs de Vismarkt een prooi der vlammen. Wat er nog overeind bleef moest bij de voorgenomen herbouw van het stadhuis het veld ruimen. Resultaathet is alles veel zake lijker geworden Een oud stadsbeeld verdween in het boek der historie. (Sain Platteel) R, rERDAG 4 MAART 1972 te LEIDEN In de Leidse regio verkeren momenteel ruim 5000 kinderen uit de zesde s van de lagere school („basisonderwijs heet dat tegenwoordig) in een periode waar besloten moet worden wat ze straksna het verlaten van de lagere school ^in doen. Verder leren, ja. Maar wordt het atheneum, mavo, beroepsonderwijs of gym- \tsium? De praktijk wijst uit, dat deze vraag voor verreweg de meeste leerlingen geen ofdbrekens kost. Het hoofd van de lagere school kent z'n pappenheimers wel zo n :tje. Het advies dat hij geeft over het meest geschikte type van verder onderwijs or zijn scholieren, telt zwaar. Zowel voor de school waar het kind heen gaat, als voor ouders. tot 90 procent van de geval- T zit het schoolhoofd „wel goed" zijn advies. Ook dat leert de rtijk. Blijven over die twijfelge en, die dit jaar ineens verrassend t in aantal zijn. Februari is s inschr ij vingsmaand de scholen na het basisonder- maar pater drs. A. P. Th. Over- van de Leidse Bonaventura ilengem.ee nschap meldt: „Het r° Dopt dit jaar traag. Ik heb nu niet alle adviezen van de orsfolhoofden binnen. Het gaat aar- ier: ider dan anders. Ook komen er rn reel ouders praten". Vanwaar die als kerheid dit jaar ik de Kat at heeft veel te maken met de ksjse schooltoets, die in het najaar 71 in de vijfde klassen is af ge en, en die op 21, 22 en 23 maart rorden gemaakt door de zesde ei's. Het betreft hier 140 basis- 2 len in de gemeenten Leiden, ta 'dwijk, Katwijk, Rijnsburg, Val- S mrg. Wassenaar, B schoten, Leiderdorp, itazerswou- Zoeterwoude, War- Voorhout, dekerk aan den Rijn, Leidschem Leimuiden, Nieuwkoop met ge- ïte Noorden, Noordwij kerhout itiefiPWÜk- deze plaatsen wordt gewerkt de Leidse schooltoets, die door gezamenlijke commissie van nek;- en voortgezet onderwijs ont- ars ffs. ID EN Gedurende een aantal SemaJraffTSdenen om'- worpen is, ln samenwerking met de Leidse universiteit. In 1968 koos men voor deze kennis en inzicht bepa lende toets, omdat toen het traditio nele „toelatingsexamen" eruit ging. Er moest iets voor in de plaats ko men, want de scholen voor voortgezet onderwijs vragen naóst het (zwaar wegende) advies van het schoolhoofd een aanvullend „overtuigingsmiddel" omtrent de vermeende geschiktheid van nieuwe leerlingen. In deze regio Is de vermeende geschiktheid van de nieuwe leerlingen. In deze regio is dat de uitslag van de Leidse school toets. Spellingtoets Nu is er de afgelopen jaren heel wat te doen geweest rond dergelijke toetsen. Vorige week nog kwam de landelijke schooltoets in opspraak, doordat de Kritische Leraren te Am sterdam de taalopgaven voortijdig in de openbaarheid brachten. Him ar gument daarvoor luidt dat in een tijd waarin de discussie rond de spel lingvereenvoudiging zo woekert, on schuldige leerlingen van de lagere school niet op omstreden schrijfwij zen moeten worden gecontroleerd. (Tussen twee haakjes: Leiden, dat met de universiteit als steun in de rug een meer „persoonlijke" school toets heeft ontwikkeld waar de be trokken onderwijsvormen op plaatse lijk niveau nauw bij betrokken kun nen zijn, handhaaft de taalopgave wél op 21, 22 en 23 maart. „Er zit nog wel iets van spelling in, maar dat is miniem. Het hele basisonder wijs zat toch al tegen die spelling aan te hikken", zegt het Oegstgees- ter schoolhoofd M. H. Koning). Weerstand Maar er is ook een meer prin cipiële weerstand tegen het systeem om kinderen aan een schooltoets te onderwerpen. De zesde klas toets is een selectiemethode, wordt gezegd, bedoeld om rijp en groen te onder scheiden. Gemeentelijk onderwijs- inspecteur J. J. van Riesen en de organiserende BAVO-commissie ont kennen dat niet. Pater Overeem: „We zouden een kind op het twaalfde jaar eigenlijk nog niet moeten sohif- ten. Maar op het ogenblik is het nog een realiteit, dat je een kind naar de ene of naai' de andere brugklas moet doen". De kritiek heeft echter wel z'n in vloed gehad op de Leidse schooltoets. Uit een terugblik op de ontwikkeling van de toets in de vier voorgaande jaren is dat merkbaar. werd de eerste Leidse schooltoets gehouden. En wel op twee tijdstippen (november en maart» in de zesde klas lagere school. Aan die van november deden alle kinderen in de Leidse regio mee. „Om verbor gen talenten te ontdekken (gem. in specteur Van Rieseny Aan de toets van maart zetten zich alleen de kin deren die waren opgegeven voor het algemeen voortgezet onderwijs. Het schooljaar daarop, in '69-'70, werd die uitzondering op aandrang van het lager beroepsonderwijs niet meer gemaakt. Ook toen waren er twee toetsen, aan het begin en het eind van dat schooljaar. Bovendien gingen die toetsen voor het eerst ge paard met een (en dat is nog steeds zo) bescheiden intelligentie-onder- zoek. Directeur J. C. van Britsum vain de Leidse school voor de Detail handel verduidelijkend: „Die intelli gentietest bepaalt wat een leerling kan op dat bewuste moment. De schooltoets laat zien wat emit komt". Selecteren ,jtn het jaar '69-70", aldus inspec teur Van Riesen, „zeiden we: Wat jammer dat we die toets alleen maar gebruiken om te selecteren. Een toets zou ook een stuk begeleiding kunnen geven. Aan de hand van de gegevens ren. Ze zouden hun programma daar op af kunnen stellen". Het resultaat: verwarring alom en onderwijzers die uitriepen dat het voortgezet onderwijs zich nu ook ai ging bezighouden met de basisschool Ln de vijfde klas. „Maar men vergat daarbij de begeleidingsfunctie" (pater Ovenéem) Beperkt Toch trokken de organisatoren van de toets zich de opgewondenheid aan. Dit jaar is de schooltoets beperkt ge bleven tot het begin van de vijfde klas en de (nu op handen zijnde) toets aan het eind van de zesde. Het directe gevolg is, dat er op het ogen blik geen (voor het algemeen voort gezet onderwijs wettelijk verplicht) aanvullend advies van recente datum aanwezig is, naast de aanbeveling van het lagere schoolhoofd omtrent de meest geschikte verdere onderwys - richting. Vandaar ook een groot deel van al die late aanmeldingen by het voort gezet onderwijs, waar pater Overeem van repte. Want er mag dan worden beweerd dat oudere geheel vrij zijn om hun kinderen in te schrijven bij het type onderwijs dat zij wensen, pater Overeem voegt er in ongeveer dezelfde ademtocht aan toe„als blijkt dat 't schoolhoofdadvies én de uitslag van de toets negatief zijn, dan wordt dat kind beslist niet toegela ten". Er bestaat dit jaar dan ook een ongewenste situatie. Zoals gezegd mik ken de schoolhoofden in 85 procent min of meer goed met huin advies, naai' naderhand blijkt. Maar die res terende gevallen? De schooltoets - commissie merkt zelf op: „een kind kan heel intelligent zijn, maar dat komt er dan niet uit. Omgekeerd zijn er kinderen die helemaal niet zo"n grote intelligentie hebben, ir goede schoolresultaten behalen. Als er geen overeenstemming is tussen het schoolhoofd en de uitslag van de toets, gaat er een rood lampje bran den". Een recente vergelijkingsmoge lijkheid ontbreekt momenteel, waar door kinderen verkeerd terecht kun nen komen. Gesjeesd Woningen Volgens definitieve ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is in januari j.l. met de j die uit de toets komen, kun je vast houw van 9.753 woningen begonnen, stellen hoe het niveau is van één tegen 10.351 in de maand januari vo- kind ten opzichte van 5000 andere rig jaar. kinderen in de regio. Een voordeel De keus is en blijft moeilijk, zoals directeur Van Britsum van de De tailhandelsschool min of meer aan geeft: „De helft van mijn leerlingen zijn gesjeesde leerlingen van het algemeen voortgezet onderwijs". Waarmee hij wil zeggen: een hoop ouders willen meer dan hun kind eigenlijk kan. De school toetsoommissie zit zelf ook in de maag met de siutatie van dit Jaar en men wil dan ook „terug' Naai- de toestand van welk jaar mag men raden, omdat de zaak nog in bespreking is met de achterbannen van het onderwys. Tevens komen in Leiden voor het eerst de meer principiële vragen rond het toetsen aan de orde. Want voordat je kunt gaan toetsen, zou je je eigenlijk eerst moeten afvragen wat je met het onderwys wilt. De uit deze bezinning voort vloeiende leerstofplanning komt hiermee zy het rijkelijk laat op gang. Een uit het basis-, lager beroeps- en algemeen voortgezet onderwijs ge formeerde studiegroep Nederlands heeft zich sinds een klein jaar ge worpen op vragen als: wat moeten we met Nederlands in de vijfde en zesde klas. en wat in de brugklas sen? In die groep wordt ook gepraat over de doelen van de betrokken onderwijsvormen. Een discussiestuk wordt nog in de loop van dit school jaar rondgezonden. Een tweede studiegroep (wereld oriëntatie) is klaar om te beginnen. Straks moet de wiskunde volgen. „Toetsen hebben immers altijd een normerende invloed op het onder wijs weet ook inspecteur Van Rie sen. T oelatingsexamen Of je nu naar het beroeps onderwijs (hier leerlingen van de Leidse school voor de Detailhan del bezig met het vak "etaleren") gaat of naar het algemeen voort gezet onderwijs, alle zesdeklas- sers doen mee aan de school toets. (Foto Holvast) als een soort vervroegd toelatings examen. Inspecteur Van Riesen: „Maai- de vijfde klas toetsen willen we helemaal buiten de selectie hou den. Dat is zuivere begeleiding. Dit zou eigenlijk een taak van de school adviesdienst moeten zijn. maar die kan het nog niet aan. Voorlopig zul len wij het daarom blyven doen". j Nederland kan in buitenland goed concurreren DEN HAAG (ANP) Nederland I kan in het buitenland goed concur reren. Sombere geluiden van vele I ondernemers en economen moe ten met een korreltje zout worden j genomen. Dit zegt het N.V.V. to zijn orgaan „de vakbeweging". Recente cijfers bevestigen dat ondernemers de situatie te somber tekenen, zo stelt het N.V.V- in Ja nuari i's onze uitvoer vier procent groter geweest dan onze invoer. Slechts zelden wordt er in ons land meer geëxporteerd dan geïmpor teerd. We moeten teruggaan tot september 1964 om een vorige maand te vinden waarin dit ook het geval was. „Deze verhouding van in-en uit voer is een bevestiging van onze opvatting, dat het met onze concur rentiepositie ten opzichte van het buitenland danig meevalt. Het Ne derlandse bedrijfsleven slaagt erin de binnenlandse slapte op te van gen door het afzetten van de produk- ten in het buitenland ondanks de ook daar optredende stagnaties to de conjunctuur". Deze ontwikkeling wijst volgens het N.V.V. in de richting van mo gelijkheden tot daadwerkelijke be strijding van de werkloosheid. GROENOORDHAL, elke donderdag 1022 uur. Beurs en veiling voor occasions met ANWB-keuring en/of Bovag-garantie. seI üsche sohocfl e terie ram On in Leiden. Van het Onderwijs en Weten- ppen is thans toestemming ver ben om in augustus 1972 te begin- mg Tijdens de periode van nieuw- is tijdelijk lesruimte gevonden Chr. Lager Technische School Vijf Meilaan. Het aantal voltooide woningen be droeg in Januari 1972 8.966 tegen 7.205 in januari 1971. Hasjies Duitse douanebeambten hebben op het grensstation in Venlo een 27-jarige kantoorbediende uit Dordrecht gearresteerd, die in zijn koffer acht kilo hasjies had ver stopt. De man was op weg naar Duitsland om de partij af te leveren. de onderwijzer, want die kan al leen maar vergelijken met de rest van de klas". De toets werd dat schooljaar ook afgenomen aan het begin en het eind van de vijfde klas. Inspecteur Van Riesen weer: ,X>e tweede was in mei- juli. Want. zeiden we. dan weten de schoolhoofden aan het begin van het zesde schooljaar al iets van de kinde-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3