won kampioen van de Sow jet-Unie in 1971 Kruiswoordraadsel Merkwaardige speelfiguur ieutve uitgiften en agenda IkAKRUBRIEK aGERUBRlEK /ELISTISCHE RUBRIEK Het schil-de-rij MAART 1972 Sawon (Ukraine), 31 jaar oud, won tot veler ver bet 39e kampioenschap van de USSR. Hij behoorde •|>te evenement nog niet tot de „élite-groep" der Rus- 1 meesters en was ook buiten zijn geboorteland vrij- n id. ede plaats eindigden 'al. Opvallend zijn de ingenvan de 22 deel- Ironstein 7e, Taimanov en Tukmakow 19e. 1 Geiler was, dat hy de de „krachtigste oom- lorinen behoorde het bei tot categorie 11, de r*. ;t jaar 1971. Ofschoon ationale titel behaald het mogelijk dat het ELO-systeem zal wör- indien de Russen dit ontving de prijs voor g^ndspurt"; hij scoorde vijf partijen. Tal kreeg et beste resultaat met Stein ontving de prijs lartij tegen Tal en Po- doet sterk denken aan k hij schrikt niet terug i van een stuk of pion jn, zoals onderstaande ons laat zien. nkowitsch. OSLAVISCH •f3, g7-g6 kk Lf8-g7 1, d7-d6 014, Pg8-f6 e3, 0-0 :7-c6 >3, Lc8-g4 inp2. d6-d5 Pb8-d7 Wit heeft, zoals men ziet, een ge heel andere opstelling gekozen tegen de Pirc-verdediging. Bijna alle figu ren staan doelmatig opgesteld. De va riant verdient aanbeveling, al zal een nader onderzoek moeten uitwijzen of zwart niet sterker had kunnen tegen spelen. Zie bijvoorbeeld de partij Ma- tulowic-Botwinnik, USSR-Rest v. d. Wereld 1970, reeds in deze' rubriek be sproken. 10. e4-e5, Pf6-e8 11. h2-h3, Lg4xf3 12. Pd2xf3, Pe8-c7 13. h3-h4!, f7-f5 14. h4-h6!, In de voetsporen van Tal! In feite is het niet doenlijk alle varianten exact door te rekenen. Meestal wordt een dergelijk pionoffer „op gevoel" ge- braoht, waarbij natuurlijkerwijs wel een grote routine achter staatOp dit punt was de vroegere wereldkam pioen dr. Aljechin geniaal. 14. g6x h5 15. g2-g3, Pc7-e6 16. Kgl-g2, Dd8-e8 17. Tfl-hl. De8-f7 18. Thl-h4, Df7-g6 19. Lcl-d2, Lg7-h6 20. Tal-hl, Lh6xd2 21. De2xd2, Pe6-g7 22. Pf3-g5, f5-f4 23. g3xf4, Pg7-e6 Op 23 h6 volgt 24. Lc2 Pf5 25. Th6en zwart mag het paard niet nemen op straffe van dameverlies. Een opmerkelijke variant 24. Lb3-c2, Pe6xf4+ 25. Dd2xf4!, Dg6xc2 26. Df4-g3, Dc2-g6 27. Th4xh5, De eerste oogst is binnen! 27. Tf8-f5 28. f2-f4, Pd7-f8 29. Th5-h6, Dg6-g7 30. Pg5xll7, Dg7xg3+ 31. Kg2xg3, Pf8xh7 32. Th6xh7, Stelling na 32. Txh7 Spasski werd met Tal zesde. Hij deed geen grootse dingen en opnieuw zijn er nieuwe raadsels opgetreden rond zijn komende match met Bobby Fi scher Tenslotte zien we hier Sa- won winnen van de „schaakmachine" Kortschnoi, die elfde werd en aan een grote inzinking schijnt te lijden. Sawon Sawon heeft een gewonnen toren eindspel bereikt. Het pionoffer 14. h5! heeft dus wel zijn rente opgebracht. 32. Ta8-f8 33. Th7-h8v, Kg8-g7 34. Thl-h7r, Kg7-g6 35. Th8xf8, Tf5xf8 36. Th7xe7, Kg6-f5 37. Kg3-f3 Zwart gaf het op. In het grote toernooi in Moskou ter herdenking aan Aljechin, eindigde Sawon op de gedeelde 12e plaats van de 18 deelnemers! De wereldkampioen Stond de witte koning op fl, el of e2. dan was het eveneens uit. Zwart benut de ongedekte stelling van Pgl door een fraaie zet. 46. g3! 47. Pe2 (Wat andere?) gf2: 48. Pg3 Le5 49. Pfl Th5! 50. Tc2 Ld4 51. Td2 Thl 52. Tdl Lc3 53. Kb5 Lel 54. Pg3 Tgl 55. Ka5: Tg2: 56. Td3 f5 57. Tf3 Tgl 58. Pf5: (Maakt het lijden korter, want er dreigt Tg3:, Tg3:, Kh5, Tf3, Kg4 met snelle winst) Tg5! en wit gaf het op. Het paard op f5 staat geopend. merkwaardige speelfi- :t hieronder volgende en tonele wordt ge- iwaar beken uit de maar toch zullen |B 9 8 7 2 J5 2 i 8 2 A H 2 I Géén H N 6 3 W O V B 10 6 (5 4 V B 9 8 4 A H V lp 3 er zeer weing spelers zijn die hem in praktisch spel tot een goed einde zouden brengen. U zou eens kunnen proberen, of u er met alle 52 kaar ten open kunt uitkomen al moei lijk genoeg! West gever, NZ kwetsbaar. De west speler opende het bieden met drie harten waardoor ook met dichte kaarten tenminste een zeven- kaart harten in zijn hnd wel be kend geworden is. NZ nemen hierna het bieden over en eindigen in zes schoppen, waartegen west begint met de hartenvrouw. Hoe speelt u? Pro beer het eerst eens te vulden, alvo- ens verder te lezen. Het winstprincipe berust op een eindspel dat eerst uit een „placing" en daarna uit een dwangstelling bestaat. Zuid wint de eerste harten en speelt twee malen troef, waarbij hij op tafel (noord) schoppen zeven en acht moet bijspelen. Als u dat niet hebt gedaan, gaat de zaak al verloren, wat spoedig zal blijken, Zuid moet geen derde 'troefronde spelen, alvorens hij de tweede hoge harten, ruitenaas en klaveraas en heer van tafel moord) heeft geïn casseerd. Nadat dit is gebeurd, speelt zuid de schoppen drie na en laat west de slag maken met de schoppen zes in noord moet dus de twee bijgespeeld kunnen worden. West moet de zo verrassend gewon nen slag echter weer met rente te rugbetalen. Hij iwest) is gedwon gen, harten te spelen waarop in noord ruiten twee weggaat en waarbij zuid introeft met de schop penvrouw. Nu vervolgt zuid met schoppen tien die in noord met de boer wordt overgenomen, waarna noord de laatste schoppen (de ne gen) speelt. Oost is gevangen in een ruiten-klaverdwangpositie en NZ maken de laatste twee slagen. Een moeilijke onderneming en ie mand de deze winstvariant met dichte kaarten aan de tafel zou we ten te vinden, behoort tot de klasse van super-grootmeesters, die maar héél kein in getal is! H.W. FILARSKI K kondigde ik al het a aantal postze- i de Nederlandse Vandaag daarvan de odat de berichtgeving >q] eet is. andel album- en ritrie Importa rond ijjiirant, waarbij direc- van Leeuwen er spe- dat de prijzen sinds in verhoogd In het mindruk uitgevoerde ii^en volledig overzicht de postzegel-albums, •albums, blanco al- "jj (boeken. in a' inlegvel wordt uit iaJ an welke supplemen- de albums Neder - Rijksdelen en In- riant, hoe de bladen V V A N zijn genummerd en wat de prijzen er van zijn. Uitgiften In verband met een verhoging van de posttarieven heeft de Noorse PTT twee nieuwe waarden in om loop gebracht. Het zijn zegels van 80 öre (roodbruin) met als motief „Houten kerk en noorderlicht" en 120 öre (blauwgroen) met als motief „Rotstekeningen". De PTT van Tsjecho-Slowakije heeft zegels laten verschijnen ter gelegenheid van de dertigste ver jaardag van de oprichting van het joodse ghetto van Theresienstadt (30 heller), de verwoesting door de Duitsers van de plaatsen Lidice en Lezaky in 1942 (30 en 60 heller) en de vorming van TsJechoslow<aakse legereenheden in de Sowjet-Unie in 1942 (60 heller). De Hongaarse PTT heeft een serie van acht zegels uitgegeven met af beeldingen van oude locomotieven uit verschillende landen: 40 filler, Hongarije: 60 f, Duitsland, 80 f, Italië: 1 forint, Sowjet-Unie; 1.20 ft, Japan: 2 ft, Groot-Brittannië; 4 ft, Oostenrijk: 5 ft, Frankrijk. De oplage zal bestaan uit 580 000 ge tande en 7.000 ongetande series. In Oostenrijk verschenen drie zegels in de serie „Kunstschatten van Oostenrijk" met afbeeldingen van oude fonteinen. De door Albert Pilch ontworpen zegels tonen: sch 1.50, fontein op het plein in Frie- sach (Karinthië); sch 2, fontein in de kruisgang van het klooster in Heiligenkreuz (Neder-Oostenrijk) sch 2.50, de Leopoldsfontein in Innsbruck (Tirol). Van deze serie zullen er 2.9 miljoen worden uitge geven. In de serie beroemde personen heb ben de Franse posterijen twee ze gels van elk fr 0,50 plus 0,10 uitge geven. De toeslag is bestemd voor het Franse Rode Kruis. De zegels zijn ontworpen door Pierre Bequet. Agenda Op de agenda van filatelistische ge beurtenissen staat o.m. het volgende genoteerd: Postzegelveiling Van Dieten, Den Haag, 6-9-10 maart; 31 maart en 1 april, postzegelveiling De Munnik, Den Haag; 9 maart, bijeenkomst postzegelclub Wasse naar in het Jeroenhuis aan de Kerkstraat; 7 maart, vergadering veiling- ruilavond Vereniging van Postzegelverzamelaars Sassenheim in het Jeugdhuis; 27-28-29 maart postzegelveiling Rietdijk, Den Haag. De Haagsche Philatelisten-Vereeni- ging bestaat 75 jaar en de afdeling Den Haag van de Int. Ver. Philate lies 25 Jaar. Gezamenlijk gaat men deze Jubilea herdenken met een tentoonstelling in het gebouw van de Nationale Nederlanden. Deze wordt gehouden op 7 en 8 oktober. Naast een concurrentie-klasse, die openstaat voor inzenders uit Zuid- Holland noord en zuid, is er een ereklasse, waarin uitsluitend op uit nodiging zal worden geëxposeerd. Er zullen diploma's en ereprijzen wor den uitgereikt. Aanmeldingsformulieren kunnen worden aangevraagd en dienen vóór 1 april te zijn ingezonden bij de se cretaris van het organisatiecomité C. van Alderwegen, Aardbeistraat 8 in Den Haag. PIETER TAFFIJN Met zijn staart tus-sen zijn poot jes schiet Pim de keu-ken in. Zie je wel, roept Pom, die on-der het for-nuis zit, het was niks. Je bent nou al te-rug. Een gro-te mod-der- troep ze-ker hè. die tuin? Pim schudt de drup-pels uit zijn vacht. Hè, denkt hij, hè. waar-om heeft die Pom ook al-tijd ge-lijk. Van kwaad-heid neemt hij een sprong naar de keu-ken-ta-fel. Er ligt een mooi wit kleed-Je op, he-le-maal schoon. Pas op pas op, roept Pom je maakt zwar-te po-ten op het kleed-Je. Zul Je de vrouw straks ho-ren. Pim kijkt langs zijn rug ach-ter-om naar het kleed-Je. Pom heeft al weer ge-lijk, maar Pim heeft geen zin om naar hem te luis-te-ren. Hij lacht een beet-je. Je snapt er niets van, zegt hij, dat zijn geen zwar-te po-ten, dat is iets heel an-ders. Zwar-te *)-ten zijn zwar-te po-ten, zegt Pom. Pim schudt zijn kop en loopt een krin-ge-tje o-ver het kleed-Je. Dit, zegt hij, dit is een schil-de-rij. Ik maak een schil-de- rij, Zwar-te, zie Je dat niet? Ik zie al-leen maar zwar-te po-ten in een krin-ge-tje, zegt Pom. Dat komt, zegt Pim, om-dat je de ver-keer-de o-gen. Ze zijn best, zegt hij, nog ogen heb-ben om het te zien. Pom knip-pert een paar keer met zijn o-gen. Ze zijn nog best,, zegt hij, be-ter dan de Jou-we. Ik zie hij telt vlug. Ik zie twin-tig mod- der-po-ten op een wit kleed-Je en als jij wat an-ders ziet. is er wat mis met Jouw o-gen. Het is, zegt Pim, die drukt door-werkt met zijn zwar-te poot-jes, het is een schil- de-rij. En op dat schil-de-rij zie Je het ver-haal van het ver-dwaal-de kat-je Rut-se-rus Pom komt een beet-Je dich-ter bij het kleed-Je en kijkt. Ik zie he-le-maal geen Rut- se-rus, zegt hij. Ja-wel, zegt Pim, dit zijn haar poot-jes. Trip trip trip, daar loopt ze. Ze is van huis weg-ge-lo-pen. Ze denkt: het is er-gens an-ders veel fij-ner. Maar ze weet niet waar er-gens an-ders is. Daar-om loopt ze In een krin-ge-tje. Zie Je wel? Pom kijkt met gro-te o-gen. Hij knikt. Ja, ik zie haar lo-pen. Maar nu? Hoe gaat het nou ver der? Vindt ze er-gens an-ders? En wordt ze niet moe van al dat krin- ge-tje lo-pen? Wacht e-ven, zegt Pim, het schil- de-rij is nog niet af. Hij kijkt vlug de keu-ken rond. Op de aan-recht staat een schaal-tje met ro-de biet. Pim springt er heen. Toe nou, toe, nou, zegt Pom, ik wil we-ten hoe het af-loopt met Rut-se-rus. Dat zal ik je zeg-gen, roept Pim. Hij doopt zijn poot-Je in het schaal-tje biet en spring terug naar de ta-fel. Rut-se-rus loopt en loopt en loopt. Ze loopt zo lang dat haar poot-jes er rood van wor-den. Kijk maar pets pets pets zet hij zijn ro-de poot-jes op het wit-te kleed. A-ach, doet Pom, die ar-me Rut- se-rus. Hij kijkt heel treu-rig. Stil maar, zegt Pim. het is nog niet uit. Nu wordt het eerst don-ker. Met zijn ach-ter-po-ten die nog al-tijd heel zwart zijn, maakt hij een he-le-boel don-ker op het wit te schil-de-rij. Pom kijkt stil toe. Is ze niet bang?, vraagt hij, die klei ne Rut-se-rus? Pim knikt. Loopt het wel goed af?, wil Pom we-ten. Weer knikt Pim, hij springt e-ven weg naar de keu-ken-plank en komt met een poot vol bo-ter te-rug. Nou, zegt hij, nou goed kij-ken pets.... Hij kwakt het klont-je bo-ter bo-ven aan het schil-de-rij tus-sen al het don-ker in. De maan, roept Pom, dat is de maan. Zie je nou wel. zie Je nou wel dat Je ook ver-stand van schil-de-rij-en hebt, zegt Pim: zo-als Je al zei: daar komt de maan. Rut-se-rus ziet hem. Ha, roept ze, ha. de maan. Waar de maan is, is het vast er gens an-ders ze danst er heel hard naar toe op haar ro-de poot-jes. Pim zelf moet ook heel hard heen en weer dan-sen. Eerst naar het bie-ten schaal-tje om nieu-we ro-de poot-jes te ha-len en dan te-rug naar het schil-de-rij om de dan- sen-de poot-jes van Rut-se-rus te ma-ken. En dan?, vraagt Pom als de dan-sen-de poot-jes op de maan zijn aan-ge-ko-men. Is hier er-gens an-ders?" vraagt Rut-se-rus aan de maan. Ja-ze-ker, zegt de maan. Mag ik eerst e-ven een slaap-Je doen?, vraagt Rut-se-rus. Ga Je gang. zegt de maan. Rut-se-rus vouwt haar poot-jes bij el-kaar en gaat sla-pen. Pom kijkt heel ern-stig toe als Pim vier poot-jes heèl dicht bij el-kaar op het schil-de-rij zet. En nu?, vraagt hij weer. Nu, zegt Pim, is het klaar, nu kun Je er voor al-tijd naar kij-ken en al-door weer het verhaal van Rut- se-rus we-ten. Pom gaat voor het schil-de-rij zit-ten en kijkt heel lang naar de poot-jes en de krin-ge-tjes en de poot-jes die moe wor-den en naar de maan en naar de poot-jes die sla-pen. Het is mooi, heel mooi, zegt hij zacht. Zo is het, zegt Pim trots. Wat, roept de vrouw», die Pim en Pom sla-pend op de keu-ken-ta-fel vindt, wat is dat? Mijn mooi-e scho-ne kleed-Je. Ga Je, ga Je, le- lij-kerds. Maar vrouw, het is Rut-se-rus, roept Pom, het is heel mooi en heel treurig en ook heel fijn Je moet het in een lijst-Je doen en aan de muur han-gen en zeg-gen dat het Rut- se-rus heet, roept Pim. Rut-se-rus, Rut-se-rus, doet de vrouw boos met de -thee-doek. Pim en Pom schie-ten on-der de ta-fel. Ach, zegt Pom, Je moet er o-gen voor heb-ben, hè en die heeft ze niet. Ar-me vrouw, zegt Pim. MIES BOU-HUIJS Horizontaal: 1. zoogdier 6. dans 9. snavel 10. spruit 11. strijdperk 13. muziekinstrument 15. zoogdier 16. klein vertrek 17. watering 18. dame op leeftijd 20. gaandeweg 22. gelijk klinken 24. strekking 26. relaas 30. geloofsleer 33. transport 36. teken 40 plechtige verklaring 41. keurig 42. toon 43. steekwapen 45. bijbelse figuur 28. door moeilijk vaarwater bren 46 zandheuvel gen 47. plaats in Drenthe 29. schaaldier 48 kwade trouw. 30. overschot Verticaal 31. havenbelasting 32. berg op Kreta 1. verkooptent 33. mythologische figuur 2. kennelijk 34. plaats in Frankrijk 3. ontleedkundige 35. nuttige huisdieren 4. schunnig 37. troefkaart 5. sluis 38. wijkplaats 6 stremmen 39. plaats in Eng eland. 7. geoorloofd zijn Oplossingen onder 't motto KRUIS 8 het geheel WOORDRAADSEL dienen voor 12. zot woensdag aanstaande te 9 uur In het 14. zoogdier bezit te zijn van de redactie van 19 het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 21. takel Leiden, wy stellen vier prijzen be 23. onjuist schikbaar: één van f 10, één van 25, vreemde vorstentitel f 7.50 en twee van elk f 5. Alleen 27. aanzien abonnees kunnen meedingen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL De eerste piijs van f 10,- werd toe gekend aan de heer P. A. Emanuel, Meijerskade 11, Leiden; de tweede prijs van f 7,50 aan mevrouw W. An- delaDuiker, Korenbloemstraat 41. Oegstgeest; pr\js van f5.- aan mej. Nies Vooys, Duinroosstraat 2, Kat wijk aan Zee en eveneens prijs van f 5.- aan de heer C. v. d. Horst, Haagweg flat 80, Leiden. De prijzen zullen aan de winnaars essen) worden toegezonden. .HRIUU- '-'«>1»

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21