Israëlische ook in dienst nog zoveel mogelijk vrouw Bedoeinenjurk voor iedere beurs bij Vinke, C en A en Witte veen %mm\s ?tiek iet uur MAART 1972 PAGINA 19 Bar-Lev, de an de zesdaagse oor- kort de nieuwe Israë- van Economische ;an tevreden zijn. De de Middellandse Zee der succes geworden, verbluffend dat 300 delen van de we- le nog steedis dreigen- t midden-oosten niet ekenen. rlandse inkopers zijn indruk van de aan- lestijnse verzetsorga- behalve zomerjurkjes afgelopen week voor iens aan winterkle- lehalve de Israëlische ook d'e firma's uit i, Griekenland, Tur- n Kenia die aan de ïamen, met dikke or- naar huis gegaan, modeweek liet een lend modebeeld zien. 's die met hun "exoti- en hippe De in uitstekende zaken de fabrikanten van lajfaaar er waren ook ifectionairs die met uderwetse massacon- liefdadigheid van de eerden. Artistiek het Hil bonhotel van de mooiste meisjes en uit liepen in de ind hen als manne kken, zei d'e suède- Bijenkorf: „Het was met opmerkelijke itepunten. Het merk- Israëlische confec- itopeel zo goed en artis- iets dergelijks ner- :unt vinden, terwijl zo fantasieloos en is dat wij het in nen gebruiken", ir goede Israëlische elen volgens de Bij- niets voor opbou- i zelfs niet voor een hun collecties wat internationale mode assen. Die zelf vol- 'olgens hem op den ijn, want zelfs de •fans kopen tegen- Israëlische jurkjes iet echt de moeite ir desondanks blijft lopers .interessant om komen, omdat een ,fiten van bijzonder 'lnele confectie ieder een verrassing zorgt, onder meer door de jke prijzen. Gastarbeider ir van het gigantisch de nieuwe satelliet jes ik hoe het de Is- ectie-industrie lukt exclusieve couture- I neden het Europese y Ijven. „Het is een ganisatie en effien- {Er is bij d'e Israëli- ibrieken een ontstel- arbeidskrachten en nen zoveel mogelijk it de bezette Arabi- irobeert aan te trek- fabrikanten", aldus Polgat, „niet voor de Israëlische wet kelijk voor dat iede- voor hetzelfde werk moet ontvangen. rel een feit, dat de artistiek begaafde wen met hun schitte- verk net voor die 'rspt weten te zorgen, sche confectie voor ekkelijk maakt". M eens iets anders een jurk in bedoei- 'kef met hoofddoek TEL AVIV Tel Aviv tijdens lunchtijd. Over de Dizengoff, de drukste winkelstraat van de stad, flaneren meisjes in militair uniform langs de terrasjes. Hun uitdagen de korte rokken en met zorg opgemaakte ogen lijken het overtuigende bewijs dat het met de militaire discipline in het Israëlische leger nogal meevalt. Tijdens hun verplichte diensttijd van twintig maanden proberen de meeste meisjes zo veel mogelijk vrouw te blijven en vandaar dat ondanks de voorschriften hun mini rokjes steeds korter worden. Zo kort zelfs dat het eigenlijk niet eens meer opvalt dat ze een uniform aan hebben. Moshe Dayan, de legendarische mi nister van defensie, heeft nog zo veel oog voor vrouwelijk schoon dat hij nooit bezwaar tegen de mi litaire minirokjes heeft gemaakt. En zelfs van de kant van de comman dante van het Israëlische vrouwen- leger zijn geen moeilijkheden te verwachten want de charmante 30- jarige kolonel Dvora Tomer lijkt zelf meer op een hoofdrolspeelster uit een James Bond-film dan op een militaire magistrate die haar meisjes stevig onder de duim moet houden. A D VERTEN TIE Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren Oonkersteeg 12-14 - Leiden Telefoon 42738 Kolonel Tomer, echtgenote van een bouwkundig ingenieur en moeder van twee kinderen, heeft haar hoofdkwartier in een haveloos noodgebouwtje op het terrein van het ministerie van defensie in Tel Aviv. Het uit beton, hardboard en golf platen opgetrokken kantoortje da teert nog uit 'e pionierstijd zodat het een paar vrouwelijke soldaten zelfs met bleekwater en lysol niet lukt om de overloop naar een ander gebouwtje schoon te krijgen. De te gels zijn even verweerd als de Si- naï-woestijn, maar in Israël, waar zelfs de duurste flats in onafge werkt beton worden afgeleverd, ver wacht je geen rode loper naar de kamer van een kolonel. Censuur De opperbevelhebber van het Israë lische vrouwenleger wordt omzichtig bewaakt door de legervoorlichtings- dienst, die er voor moet zorgen dat kolonel Tomer niet te veel publici teit krijgt waardoor ze populairder dan Moshe Dayan zou kunnen wor den. Om dat tegen iedere prijs te voorkomen wordt de pers onder meer door censuur aan banden ge legd. Men zou zich al die moeite kunnen besparen want Dvora To mer is veel te bescheiden om ooit een serieuze rivale van Moshe Dayan te kunnen worden. In haar kantoortje heerst een even ongedwongen sfeer als in een jeugdherberg. In het keukentje naast haar werkkamer zetten meis jes in mosgroene v-hals truien en kaki-minirokjes giechelend thee. En een charmante sergeante van hooguit achttien, die de telefoon aanneemt, moet het gesprek even onderbreken om de radio zachter te zetten, maar even later zijn de nieuwste Israëlische tophits zelfs in de kamer van de commandante duidelijk hoorbaar. In het noodgebouwtje is haar ka mer het enige vertrek waar niet al les verveloos en tot op de draad versleten is. Toen ze het vorige jaar opperbevelhebber van het Israëli sche vrouwenleger werd kreeg ze een paar honderd gulden om haar werkkamer in te richten. Ze kocht een imposant bureau en toen was er nog maar zo weinig geld over dat zij voor haar stafbesprekingen alleen nog maar een uitschuifbare keukentafel met zes beukehouten stoelen kon bestellen. Laag salaris Als kolonel verdient Dvora Tomer ongeveer twaalfhonderd gulden in de maand. Een forse salarisverho ging zit er voorlopig niet in want zelfs premieV Golda Meïr gaat per maand met nog geen tweeduizend gulden naar huis. De regering in Jeruzalem probeert alles zo zuinig mogelijk te doen om zo veel moge lijk geld voor de defensie over te houden. En daar is begrip voor, want ondanks lage salarissen en de hoge belastingen wordt er in Is raël toch bijzonder hard gewerkt. Dvora Tomer gaat 's morgens al om half acht naar kantoor en komt 's avonds meestal niet eerder dan zeven uur thuis. Net op tijd om het huiswerk van haar Orith haar der tienjarige dochter en Ohad haar negenjarige zoon te overhoren. Daarna maakt zij wat boterhamme tjes klaar, want in Israël is het de gewoonte om alleen tussen de mid dag op school of kantoor warm te eten. Haar echtgenoot Eli Tomer, die het in het leger nooit verder dan tot soldaat heeft gebracht, heeft zich al lang neergelegd bij de drukke werk kring van zijn vrouw. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven „Dvora is geen type om de hele dag thuis te zitten, als zij geen kolonel was, dan deed zij wel iets anders", zegt hij tegen vrienden. Zelf gelooft Dvora Tomer dat kin deren van werkende moeders goed uit zijn. Niet alleen omdat zij vroe ger zelfstandig worden maar ook omdat zij een intensievere aan dacht voor hun alledaagse proble men krijgen. De commandante van het Israëli sche vrouwenleger werd in Polen geboren, maar kwam al met haar ouders naar Tel Aviv toen ze nog geen jaar oud was. Za maakte de moeilijke periode van het Britse mandaat over Palestina mee en moest vlak na de onafhankelijk heids oorlog van 1948 in het leger. Haar belangstelling ging nu niet di rect naar een militaire carrière uit maar toen zij na haar diensttijd economie ging studeren en haar commandante haar vroeg of ze na derhand militair econome wilde worden nam ze het aanbod aan en besloot zij in het leger te blijven. Ze werd de plaatsvervangend finan cieel adviseuze van Moshe Dayan en beheerde het militaire budget jarenlang even zuinig als haar huishoudportemonnaie. De kleine vrij tengere Dvora ontpopte zich als een briljant econome, die op alle niet strikt noodzakelijke uitgaven tot in het alleruiterste bezuinigde. De Israëlische soldate is echt geen halve man. Sommige militaire commandanten maakten zich erwel eens kwaad over dat Dvora er steeds weer in slaagde om 's werelds goedkoooste potloden, de aller voordeligste kroe zen en de laagst geprijsde slaapzak ken in te kopen. Maar alleen door die optimale efficiency -kon Israël zich de aanschaf van kostbare wa pens permitteren. Wapens waardoor het leger de zesdaagse oorlog kon winnen. Eerlijk gezegd was Dvora liever fi nancieel adviseuze gebleven. Ze had er een sport van gemaakt om tij dens haar inspectietochten steeds weer nieuwe posten te ontdekken waarop bezuinigd kon worden. Ze lijkt zich als „akela" van het romantische vrouwenleger niet erg op haar gemak te voelen. Maar ze is te veel militair om haar opdracht niet plichtsgetrouw uit te voeren. En vandaar dat zij zich nu al ruim een jaar bezighoudt met het in schakelen van haar vrouwelijke mi litairen in alle sectoren van het maatschappelijke leven. Alle Israëlische meisjes moeten op hun achttiende Jaar in dienst. Al leen voor speciale studies kunnen zij uitstel krijgen. De dienstplicht vervalt zodra een meisje zwanger JOS HAGERS, reisde naar Israël om daar de modeweek in Tel Aviv bij te wonen. Zij had ook even tijd zich met de Israëlische vrouw in het algemeen te bemoeien. Een vrouw die er ondanks de dienstplicht leuk uitziet, zelfs in uniform want het mag mini zijn. Dat is een heel ander gezicht dan onze Mil- va's, Luva's en Marva's die er in de meeste gevallen nogal „antiekerig" uitzien. Wat de kleding voor dit voorjaar be treft. liefhebsters van wat oriëntaals aandoende kleding kunnen helemaal aan hun trekken komen. raakt, maar als het enigszins kan zal zelfs een aanstaande moeder proberen om haar militaire basis training af te maken. De meeste meisjes vinden het leger namelijk even leuk als de padvinderij. Dat vrouwen in oorlogstijd in staat moeten zijn om allerlei belangrijke functies in het maatschappelijke le ven van mannen over te nemen lijkt hen meer een bijkomstigheid. De Israëlische vrouweliike militai ren zien er in hun minirokjes en met him fraaie oogmake-up en zorgvuldig gelakte nagels heel wat minder krijgshaftig uit dan onze Milva's, maar sinds de Zesdaagse oorlog weten de Arabieren dat schijn bedriegt. Door de bijzonder grote onderlinge saamhorigheid zijn een paar dui zend voormalige schoolmeisjes des noods in staat om het openbare le ven in heel Israël draaiend te hou den. Daarom worden zij na een korte militaire training tot ver pleegster, onderwijzeres, politieagen te. telexiste en zelfs tot landbouw kundige opgeleid Dat laatste ondermeer in de mili taire kibboets Nahal Hagilgal, in bezet Arabisch gebied even ten noorden van Jericho. Vlak bij de grens met Jordanië heeft het Israë lische leger onder het oog van de vijand een stuk dorre woestijngrond in een vruchtbaar landbouwgebied veranderd. Ongeveer dertig mannelijke en der tig vrouwelijke Israëlische soldaten brengen het terrein verder in cul tuur om, onder de meest moeilijke omstandigheden, allerlei veel ge vraagde groente te verbouwen. De meisjes doen het lichtere, de jongens het zwaardere werk maar beiden dragen zij zorg voor de ver dediging van de kibboets. Wie 'sa- vonds niet op wacht hoeft te staan, gaat in de tot discotheek verbouwde bunker dansen. Maar de jongens en meisjes hebben wel ieder een aparte bungalow. Als ik de legerwoordvoerder vraag of er in de kibboets ook een bunga low is waar met elkaar bevriend ge raakte jongens en meisjes samen kunnen wonen, is hij duidelijk ge- Natuurlijk zijn het niet altijd mi nirokjes. want daar kom je in de woestijn niet ver mee shockeerd, maar even later geeft hij aarzelend toe dat veel in een militaire kibboets opgeleide jongens en meisjes na hun diensttijd met elkaar trouwen en zich bij dan bij een niet-militaire kibboets aan sluiten. Zolang het niet om gevechtacties gaat, waaraan vrouwen niet deelne men, zijn de mannelijke en vrouwe lijke Israëlische soldaten volkomen gelijk. Daarom verbaast het zo veel buitenlanders dat de commandante van het Israëlische vrouwenleger een kolonel en geen generaal is. Maar Dvora Tomer ziet dat niet als een discriminatie. Ze ambieert ook geen generaalsfunctie want behalve militair wil zij vooral een goede moeder en een goede echtgenote blijven. En als generaal zou ze door een toevloed van representatieve functies voor haar gezin geen tijd meer hebben. Society Shop zorgt voor meer variëteit in herenmode AMSTERDAM Er is de af gelopen vijf Jaar ongelofelijk veel in de mannenmode veran derd. In Nederland hebben wij dat vooral te danken aan de Society Shop in de Amster damse van Baerlestraat. Geen hippe herenboetiek maar ge woon een erg fijne winkel waar mannen met wat meer fantasie comfortabele Jersey, flannel en geruwde denimpak- ken kunnen vinden die net an ders dan anders zijn. Gerard Dijkstra van de Society Shop vond in Rome, Londen en Madrid een collectie soepele vrij slank gesneden kostuums in originele maar net niet te opvallende tinten. En voor wie al iets verder uit de sleur van het alledaagse grijze pak durft te treden fraaie suède Mao- kostuums. De Stijlgroep Groningen is in de Society Shop ondermeer met tweedpakken vertegen woordigd. Colberts die door de overhemdjasjes ook een nieuw tje in de herenmodewereld zijn. Mannen die zich graag goed kleden hoeven geen drempel vrees te hebben want exclusie ve pakken zijn er al in diverse binten beneden de tweehonderd gulden. Mode uit Israël wordt in Nederland goed verkocht TEL AVIV Modieuze deze zomer wel iets voor een exoti sche bedoeinenjurk voelen kunnen bij exclusieve boetiekjes, winkels en warenhuizen voor kleurige creaties in iedere prijsklasse terecht. Vier miljoen De inkopers van C. en A., De Bij enkorf, De Bonneterie, Metz, Vinke en Witteveen, het postorderbedrijf Wehkamp en nog vijftien andere bekende zaken hebben tijdens dc modeweek van de Middellandse Zee in het Hilton hotel in Tel Aviv al voor meer dan vier miljoen gulden aan Israëlische jurkjes, mantels, broekpakken en bikini's gekocht. Dat iis volgens de organisatoren van de modemanifestatie aanzien lijk meer dan het vorige jaar. De heren die al jarenlang bepalen wat u in een bepaald seizoen zult dra gen voelen wel iets voor Israëlische kleding omdat die kleurig, draag baar en door de oriëntale invloed toch net iets anders dan anders is. Maar eerlijk gezegd is er ook nog wel een andere reden. Goed verkocht Mode uit Israël wordt in Nederland altijd al goed verkocht. De impor teur van het Schiedamse confectie bedrijf Alja NV zegt dat veel Ne derlandse vrouwen uit sympathie een Israëlisch jurkje kopen. Ze doen dat zelfs liever dan een gift te schenken aan een of andere actie, omdat 'ze liever de confec- tieindustrie steunen dan geld geven dat eventueel voor militaire doelein den wordt gebruikt. Uiteraard doen heel wat inkopers daar hun voor deel mee. Naast alle oriëntaalse kaftanjurkjes werden suède mantels tot dusver het best verkocht. Niet alleen door C. en A. en de Amsterdamse firma Berdie maar ook door De Bijenkorf. De inkopers van het warenhuiscon cern bestelden zelfs tachtig procent meer suède mantels dan het vorige Jaar. Bij Jadoli leuke korte autoj asjes van Beged d'Or marine, blauwe met rood doorgestikte Jassen met bijpas sende patchwork spencers en Jassen van marineblauwe, rode en witte Fijnproevers Voor fijnproevers iets heel bijzon ders maar men moet wel bereid zijn om er bij de Bijenkorf zo'n vierhonderd gulden voor te betalen. Iets goedkoper zullen bij het wa renhuisconcern bijzonder leuke handbeschilderde suède- lammyjas- sen van een Zuidafrikaans-Israëli- sche firma worden. Sinds minikoningin Mary Quant het teddybeerbont ontdekte kom Je het overal tegen in Londen. Rome en Parijs en nu zelfs ook in Tel Aviv waar Beged d'Or de afgelopen paar dagen bijzonder veel korte bolero jasjes van teddybeer in alle moge lijke felle snoepjeskleuren heeft verkocht. ADVERTENTIE DAMESMODE tpp in exclusief jonge stip... ill BR€ESTRAATI08a-»2 LEI DIN Als u iets voor een Israëlisch strandjurkje voelt dan hoeft u er niet eens de deur voor uit want het postorderbedrijf Wehkamp uit Zwolle heeft bij verschillende Israë- lisohe fabrikanten allerlei kleurige gedessineerde strandcreaties van badstof, helemaal in bedoeïnenstijl, gekocht. De klanten kunnen door het inzien van de catalogus bestel len. Vijftig gulden Er is overigens wel een enorm ver schil tussen de inkoopprijzen in Is raël en de verkoopprijzen die de consumenten uiteindelijk in Neder land zullen moeten betalen. De transportkosten en de invoerrechten maken de Israëlische Jurkjes' niet eens zo duur, maar de detaillisten en importeurs zitten tegenwoordig op zulke hoge kosten dat zij vrijwel allemaal op ieder jurkje meer dan honderd procent winst maken. Voeg daarbij nog de BTW en ande re kosten en u komt op de gemid delde verkoopprijs van 26 gulden voor iedere ingekochte drie gulden. En dan is het nog een wonder dat u desondanks deze zomer Israëlische bedoeïnenjurkjes voor nog geen vijftig gulden kunt kopen, zij het dan slechte bij enkele grote zaken. Ook voor het strand dit pakje met de grappige pofbroek en wijde mouwen. Ze zullen binnen kort in veel Nederldndse zaken te koop zijn want de inkopers hebben duidelijk hun voorkeur laten blijken voor wat oriëntaals aandoende creaties.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19