ESCHIEDENIS M OERLEVEN .EZEV DOOR Europese astronomische kunstmaan startklaar ONTGEN-BRIL ZWAARSTE FAN DE ZES: 472 KG. PRIMA SCORE I uur schreef haar eigen historieboek in bladen van leisteen Q 4 MAART 1972 EXTRA PAGINA 17 Wetenschap en technologie door P. Bok een voor het meten van spectra van bepaalde heldere sterren in 3 golf lengten en een voor de meting van röntgenstraling van de zon. In beide gevallen zijn hiervoor nieuwe in Utrecht ontworpen technieken ge bruikt. Aan boord van de satelliet bevin den zich twee telescopen. De ene la een telescoop van 30 cm. afkomstig van de Britse raad voor wetenschap pelijk onderzoek en wordt gebruikt voor 't in kaart brengen van bepaalde objecten tot de helderheid 9. De an dere telescoop heeft een doorsnee van 26 centimeter en wordt voor de Utrechtse experimenten gebruikt. De onderdelen van de TD-1A wer den vervaardigd in Frankrijk, West-Duitsland. Zweden, Engeland en Italië, de wetenschappelijke in strumenten werden geleverd doof Nederland, België, Frankrijk, Italië en Duitsland. De kosten hebben ongeveer 180 mil joen gulden bedragen, afgezien van de kosten van de Amerikaanse ra ket en lanceerfaciliteiten (circa 25 miljoen gulden) die de ESRO aan de NASA moet betalen. De lancering geschiedt door middel van een „Long Tank" Delta-N-raket vanaf de basis Vandenberg. De baan moet vrijwel over de polen lo pen, en cirkelvormig zijn op een hoogte van 550 kilometer boven de aarde. Kan de lancering op 4 maart door onvoorziene omstandigheden niet door gaan, dan bestaat er tot begin april nog steeds gelegenheid tot lancering naar de beoogde baan. Daarna is een tweede „lanceerven- ster" open van eind augustus tot begin oktober. De TD-1A is de zesde satelliet van de ESRO. Eerdere waren de IRIS, gelanceerd in mei 1968, de AURORAE (oktober 1968), de HEOS-1 (december 1968), de BOREAS oktober 1969) en laat stelijk de HEOS A2, die op 31 ja- nuari de ruimte in ging. Al deze satellieten hebben voor treffelijk gewerkt, waarmee een betrouwbaarheidsgraad is bereikt, die door de Amerikanen openlijk wordt bewonderd. Eén satelliet van de ESRO ging verloren, maar dat was te wijten aan het falen van de Amerikaanse lanceerra- ket Het reserve-exemplaa: kwam later wel in de ruimte e werkte feilloos. ngeving van Gemiinden in de Hunsrück is een paleon- jnderzoek op gang gekomen, dat uniek in zijn soort is. om het zoeken naar fossielen in de leisteenformaties irgterrein in het Westduitse Rijnland met behulp van röntgenlafooratorium. jopt in een paar jaar tijds zeer veel materiaal te kunnen over het leven, dat zich van 400 tot 350 miljoen jaar het Devoon heeft afgespeeld in de zeeboezem, die in- g^bied overspoelde. irtocht zeifis niet nieuw. Er zijn reeds ontelbare fossielen gevonden. Maar er zijn nog groter leemten in en de nieuwe methode opent de mogelijkheid, deze eel sneller op te vullen dan met de conventionele on- aa ethocien. de zwarte leisteenlagen ergte als dikwijls dertig wanden oprijzen, be vindenden miljoenen jaren Uitgestrekte zee. In die n, waren er nog geen vrijwel alle dierlijke zich in zee af. Dode w"4en naar de zeebodem, •esten in het bezinksel rustplaats vonden. Dit rhardde later tot ge- ;eenformaties. allerlei bodem wer- bodem steeg. Door on- krachten in de aard- voormalig'e zeebodem een gebergte, de aan- k! orizontale leisteenlagen veelal op tot bijna ver- dit berg- 'te nemen, aiwanden bevinden zich' het leven uit het De- van dieren zelf maar leen de versteende af- hun restanten. Om rskfen te noemen: mossel- R^fenkoralen, zeelelies, treeften, lang uitgestor- de eerste vissoorten, evormde pantservissen. aar ook primitieve ai rven plantensoorten, nformatie is eigenlijk de geschiedenis de oertijd vertelt. Vrij een „boek" want hei it zich makkelijk af plakken leisteen, die onder de lezers nog va tie school]eitjes, en die kei yen heen ook gebruikt toedekking. Vaak vindt breukvlakken fossielen, an afgestorven dieren >eti tieve wijze: afschilferen met de hand en kijken of er een afdruk te zien was of een oneffenheid, die verraadde dat er inwendig in het „blad" iets te vinden zou zijn. Prof dr. Wilhelm Stürmer. chemi cus. natuurkundige en paleontoloog van de universiteiten van Mainz en Erlangen, heeft nu een team ge vormd dat deze moeizame speur tocht versnelt met behulp van mo derne technieken. Hij heeft een autobus laten ombou wen tot mobiel röntgenlaboratorium In dit laboratorium worden „bla den" uit het boek der historie door gelicht, waardoor ook alle verborgen fossielen duidelijk aan het licht ko- Goed contrast De overblijfselen van fauna en flo ra in dit gesteente zijn in de loop van het versteningsproces, toen zij tijdens de ontbinding door steeds nieuwe lagen slib werden bedekt, omgezet in buitengewoon harde zwa vel - ijzer verbindingenpyriet. Doordat pyriet röntgenstralen maar in zeer veringe mate doorlaat, veel minder dan het omringende leisteen, kunnen van verborgen fossielen bijzonder contrastrijke röntgeiiopnamen wor den gemaakt. Die fossielen kunnen dus niet alleen in het gesteente wor den opgespoord, maar ook in hun oorspronkelijke versteningsstaat worden-gefotografeerd. Met de oude methode moest eerst door zorgvul dig afschilferen van dunne plakjes worden gespeurd, waarna de bloot gelegde afdrukken door dit werk al dijkwijls waren beschadigd. De apparatuur die het team van prof. Stürmer gebruikt omvat niet alleen een geperfectioneerd doorlich tingstoestel maar ook een beeldver sterker met televisiecamera en een beeld-harmoniseringsinstallatie. Op het beeldscherm vap het repro- duktietoestel kunnen de flauwste contouren van de rcntgenopnamen worden bestudeerd In een donkers kamer, die eveneens in de autobus is ingericht, kunnen de foto's snel worden ontwikkeld. Lopende band Het „mobilab" heeft zijn vuurdoop al ondergaan. Eind vorig jaar werd een begin gemaakt met het onder zoek, nadat bulldozers ongeveer 2000 ton verweerd gesteente hadden ver wijderd van een veelbelovende lei steenhelling. Binnenkort wordt de apparatuur nog vervolmaakt door het aanbrengen van een transport band die de leisteenplaten direct van de groeve naar de röntgenka- mer voert. Dit transport geschiedt nu nog met de hand. Stukken leisteen, die 'bij doorlich ting bijzonder rijk aan fossielen blijken te zijn of die zeer zeldzame inhoud tonen, worden naar paleon tologische instituten in Mainz en Erlangen vervoerd om daar uiterst omzichtig nader te worden bestu deerd en bewerkt. Een en. ander bespaart een enorme hoeveelheid werk, dat via de oude methode grotendeels vruchteloos zou zijn gebleven. Overzicht Men hoopt op deze wijze een volle dig overzicht te krijgen van de le vensvormen, die zich in deze stre ken in het Devoon hebben voorge daan, hun gemeenschappen te kun nen vaststellen en hun leefgebied te kunnen afbakenen. Wetenschappe lijk is een „sluitend" overzicht over het oer-leven in een bepaald gebied uitermate belangrijk, omdat men daaruit waarsohijnlijk tevens kan leren, hoe het leven zich verder heeft ontwikkeld naar gecompliceer der vormen. male hoeveelheid zonne-energie. Het stabilisatie-systeem zorgt er boven dien voor. dat de satelliet eens per omwenteling om de aarde om deze naar de zon gerichte as draait, zo dat de telescopen aan boord steeds van de aarde af zijn gericht. Deze stabilisatie en de invloed van de baan die 'n inclinatie hééft van 97 graden, leiden er toe. dat in de loop van een half jaar de gehele hemel door de telescopen kan wor den afgetast. Het stabilisatie-mechanisme is zeer gecompliceerd en werkt met zon- en aard-sensoren, gyroscopen, stuurra- ketten met argon-gas en een uitge breide elektronische apparatuur. Experimenten Vier van de zeven experimenten aan boord betreffen de studie van hoge-energie-straling van sterren en andere bronnen In en buiten het Melkwegstelsel. Twee experimenten richten zich op de röntgenstraling van de zon en een betreft de aard van de kosmische straling en de studie van deeltjes in de zonnestra ling. Het onderzoek van de Röntgenstra- lüig van de zon en andere kosmi sche bronnen door middel van een satelliet is van belang in verband met de omstandigheid, dat deze straling door de aardse atmosfeer wordt geabsorbeerd en derhalve op aarde niet kan worden waargeno men. De röntgen - astronomie staat dientengevolge ook nog in de kin derschoenen. De schaarse waarne mingen op dit gebied hebben echter al aangetoond, dat zich in het Melkwegstelsel en ver daar buiten in de onmetelijke kosmische ruimte processen afspelen, waarvan men tot voor enkele jaren nog geen vermoe den had en die toch een belangrij ke rol spelen in het gehele kosmi sche gebeuren. Beter inzicht in de plaats en aard van die processen kan veel ophelderen omtrent oor sprong en evolutie van het heelal, de ontwikkeling van sterrenstelsels en sterren en de turbulente ver schijnselen, die zich afspelen in de vroeger „leeg" geachte ruimte tus sen de sterren en tussen de sterren stelsels. Bijdragen Het ruimtevaart-laboratorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft twee van de zeven experimenten aan boord van de TD-1A ontworpen en gebouwd, waarmee Nederland een belangrijke bijdrage heeft gele verd aan deze satelliet. Ook op an der gebied heeft ons land een es sentiële bijdrage geleverd: de TD werd in het ruimtevaartcentrum ESTEC in Noordwijk geassembleerd en getest, alvorens het gevaarte naar Amerika werd verzonden. De Utrechtse experimenten zfjn er Stabilisatie Deze nieuwe kunstmaan is de eerste Europese satelliet, die door middel van een uniek sytseem om drie as sen is gestabiliseerd. Dit was nood zakelijk voor de te verrichten waar nemingen. Eén as blijft in de ruim te steeds op de zon gericht tot 230 dagen na de lancering, wanneer de satelliet voor het eerst in de scha duw van de aarde zal komen. Door deze stand ontvangen de panelen met. zonnecellen steeds een maxi- De TD-1A tijdens de laat ste tests in het ruimtevaart- centrum ESTEC te Noord- wijk. De zwaarste kunstmaan, die ooit door de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek ESRO is gebouwd, wordt vandaag of in de komende dagen gelanceerd van de basis Vandenberg in Cali- fornië. Het is de astronomische satelliet TD-1A van 472 kg, die gedurende een half jaar met zeven verschillende instrumenten sterrekundige waarnemingen moet verrichten. Enige van deze experimenten hebben betrekking op fundamentele vraagstuk ken betreffende de oorsprong en evolutie van het heelal, de sterrenstelsels en de processen in de kosmische ruimte in het algemeen. Hoewel het de zwaarste Europese kunstmaan tot dusver is, blijft het een betrekkelijk lichte satelliet. Het gewicht is minder dan dat van de tweede Russische Spoetnik in no vember 1957 (ruim een halve ton) en het is nog niet één procent van het gewicht van een volledige Apol- lo-combinaitie met derde Saturnus- trap, die al dikwijls satellietbaan tjes om de aarde hebben getrokken. Deze vergelijkingen betekenen ech ter geenszins een kleinering van de nieuwe (zesde) Europese kunst maan. De TD-1A is juist een uiterst geraffineerd osbervatorium, dat dank zij verfijnde technieken bij een betrekkelijk klein gewicht een zeer geavanceerd instrumentarium vervoert voor geheel nieuw funda menteel onderzoek van de kosmos. Tien jaar geleden zou een dergelijk ruimte-obsèrvatorium nog niet mo gelijk geweest zijn. De TD-lA bestaat uit een rechthoe kige „doos" van 89 bij 99 om door snee en 212 cm hoogte, aan 2 zij den voorzien van scharnierende pa nelen met zonnecellen. In uitgevou wen toestand gevein deze panelen de satelliet een grootste breedte van bijna vier en een halve meter. De wetenschappelijke experimenten worden uitgevoerd door zeven ver schillende instrumenten, die teza men 145 kg wegen, meer dan een xwart van het totaalgewioht. Voor de rest van het gewicht van de sa telliet zijn verantwoordelijk de lioofdconstructie. de zonnepanelen, het zeer gecompiceerde stabilisatie mechanisme, de bandapparatuur, de zenders etc.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17