feyenoord pist nog jltijd 'jup-vorm Ajax leeft' ontspannen naar Arsenal toe (7-0) Schaatssport nog op kinder schaatsjes? Wery „redt" slechte generale tegen Go Ahead (1-0) Groningen vriendelijke sparringpartner HOLUNDWEEK L.F.C. - NAALDWIJK Ronde van Levant LUGDUNUM - UVS PAGINA IS rERDAM Feyenoord steekt nog altijd niet in de "grote" Jia Cup-vorm. Dat is gisteravond in de Rotterdamse Kuip lUJuidelijk geworden. Feyenoord won dan weliswaar van Go e p Eagles 1-0 door een daverende treffer van Henk in de 41ste minuut maar de wijze waarop dat gebeurde .trainer Ernst Happel èn het legioen ("slechts" 40.000 toe- g^Jwers) na afloop zéér bezorgd kijken Bij die (overigens wel verdiende) één-nul bleef het. Waarmee Feyen oord tenslotte wél de beide handen stevig dicht mocht knijpen. Want na de rust was Go Ahead tweemaal heel erg dicht bij de gelijkmaker: in de 52ste minuut wist rots-in-de- bramdiging Rinus Israël echter nog 1 poord heeft ook tegen 'br vurige oefenmeester Barry opgepepte Go Ahead „Er Mdig hard gewerkt, maar er timer genoeg wéér dat angst- ™k, anders pakken wij ze" ~bfs gezocht naar de gewenste n. Vijf dagen voor de voor eer de toekomst van de Rot- Stationclub beslissende 0j[tatie met Benfica is de Hap- nog altijd niet de „oude" [eesde topformatie van weleer on „vlammen" en uitha- ïneer ze maar wilde. irej Onvlee etfte trainer Happel na afloop nil laconiek: „In het ver- >eqiebben wij als er een belang- seJCupwedstrijd voor de' deur >n.altijd slecht gespeeld. Vorig verspeelden wij zelfs een punt ti Ahead. Nu hebben wij ge- i Daar ben ik blij om. Het is 53-kstig voorteken", bij Twijfels tde| ;hpnee Ernst Happel ech- |de „ernst" van de huidige in mi van Feyenoord voorbij ging. lat Happel het op het ogenblik be* heeft er moet woens- met ruim verschil van gewonnen worden, anders straks in Lissabon de Cup bij de brokken van het aschap en de KNVB-beker geveegd is geen geheim, iterne conflict" met sterspe- lem van Hanegem mag dan ,ig voor de buitenwereld zijn tt, de twijfels rond de opstel- n het elftal blijven, h Go Ahead (dat niet als, sparring-partner fungeerde, in de beginfase fel ten aan- k: Koenders verraste Treytel Ijna met een harde schuiver) jtilla Ladinsky de kans liggen h waar te maken En hij niet 'ook Theo van Duivenbode, hoenmaker (na rust vervan- ir Fransz Hasil) en good-old loulijn imponeerde nauwe- Kaardoor Happel besloot om laar de wedstrijd van het B- vanmiddag tegen DWS af te voor hij een defini- keus maakt. In Amster- krijgen vanmiddag Ladins- loenmaker, Boskamp, Vos èn tieve spits Posthumus him kans Doelpunt Feyenoord tegen het verwoed de" Go Ahead geen nieuwe aan Ajax verspeelde, was te aan één opleving van Henk Toen vier minuten voor de Rotterdammers schuin bulten ■afschopgebied een vrije schop toegewezen Somer duw- linsky in de rug, wat arbiter cht niet ontging toon- ery althans over voldoen- urkracht te beschikken. Het re DOS-kanon analde de bal na tig tikje van Israël dwars door kkelige Deventer muur achter doelman Van Zoghei, „We wilden niet met z'n allen voor de pot gaan hangen. Bewust niet. Dit was voor ons een verplicht num mer: het enige wat wij dan ook wil den was een goede wedstrijd spelen. Dat alléén was de opzet, al was het natuurlijk ook weer niet de bedoe ling om met 70 te worden afge slacht. Maar goed, we hebben Ajax de gelegenheid gegeven om naar een grote vorm te groeien. We konden wel wat hebben mateurelftal RBURG - Arie de Vroet het Nederlands amateur-elf- it dinsdagavond op het tex- tm Wilhelmus (Voorburg) te- aland speelt, als volgt samen- (Zwart-Wit *28); Van lien (RVC), Marijt (Noord- Van de Oever (RVC) en Van i (Noordwijk)Lagendijk Désar (UVS) en Kiel <Go Kampen)Verver (UVS) (ACV) en Ensinok (Heer), 'es: Bezem Gouda), De Jong ïs). Zwamborn (Alblasserdam), ins lEmmen) en Veeken (Uit- juist een schot van Kolkman i dammers goede kant van het hout. te blokkeren Treytel lag al in ge- De enige, die echt tevreden naar dagen positie en 7 minuten voor huis zal zijn gegaan, moet Ben- het einde verdween een uithaal van fica's trainer Jimmy Hagan zijn ge- Smit net langs de voor de Rotter- weest. Go Ahead-doelman Nico van Zoghei slaat krachtig een van de vele, maar zelden gevaarlijke F eyenoord-aanvallen af. Ladin sky springt tevergeefs. AMSTERDAM Een vriendelijker 'sparringpartner' had Ajax zich in de 'generale' niet kunen wensen. Veilig FC Groningen immers, kon wel een stootje velen, onbevangen FC Groningen was daarom gisteravond alleen maar naar De Meer gekomen om frank en vrij te voetballen in het vervroegde competitie duel. Om zoals trainer Ron Groenewoud dat naderhand om schreef van de confrontatie "geen sloperspartij te maken" Door Paul de Tombe En FC Groningen kón veel heb ben: Ajax mocht zich volledig ont spannen aan een partijtje goal- schieten overgeven, zó lief waren Groenewoud-leerlingen. Liefde, of meer eigenlijk berusting, die de Groninger voetballers ook al snel was ingegoten door de bliksemend startende Amsterdammers. Als de FC ook maar vage gedachten mocht hebben gekoesterd omtrent enig ef- DEN HAAG Ard Schenk staat op de deelnermerslijst voor de inter nationale Holland Week, waarvan de eerste wedstrijd op 8 maart in Eindhoven wordt gehouden. Aan de start zullen verschijnen: dames: Atje Keulen, Stien Baas, Elly van de Brom, Trijnie Rep of Wil Schenk (Ned), Sigrid Sundby. Lisbeth Berg (Noo), Diane Holum. Leah Poulos (VST). Anne Sof ie Jarnstrom, Sylvia Hedlund (ZWE) Sachiko Saito en Kaname Ide (Jpn). Heren: sprinters: Bazen, Valentljn, Hoek stra. Bleeker (Ned), Haide (Jpn), Wallberg (Zwe), Freese en Lichten - stern (Wdl). Klassementsrijders Schenk, Verkerk, Bols, Kuipers, Verheyen, Van Dijk, Vink, Kleine, Palsma, De Koning, Derksen, Van Helden, Tveter, Grönvold Stensen, Olsen (Noo), Claeson (Zwe) en Zimmermann (Wdl). ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. fectief verweer, dan werden die ideeën in ieder geval snel van het door 18.000 liefhebbers omzoomde veld geschoten. Twee, drie man mis schien hadden de Ajax-helft betre den (na de Groningse aftrap) toer de opponent van wereldklasse al een voorsprong van 20 verworven had Cruiff natuurlijk met eer machtig mooi effecttikje na een voorzet van Piet Keizer, en Swar met een rechtlijnige kopbal na eer KeizerKrol combinatie waarvoor alleen de grote K van voetbalKunsi kon worden geschreven, hadden al binnen vijf minuten bewondering de Amsterdamse Meer in doen zeilen Bewondering die groeide toen Ajax doorging, het hele Arsena(a)l aan voetbalwetenschap openritste en soms spelpatronen neerlegde die ver rukking verwekten. Ook bij Ron Groenewoud, die als graadmeter het overigens toch niet onverdienstelijke verweer van zijn ploeg moest hanteren. „Twee klassen beter". Op een gegeven mo ment moest ik mezelf er gewoon op wijzen dat ik niet als toeschouwer maar als trainer van de tegenstan der zat te kijken. Zó zat ik te ge nieten. vooral van Cruijff Virtuoos Johan Cruijff, weer een virtuoos hoofdstuk apart. In de con ceptie van trainer Kovacs, die ook tegen Groningen alles kon uitpro beren wat in het Europa-Cupduel ALICANTE - De Spaanse coureur Domingo Perurena heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van de Levant gewonnen. Hij versloeg in de sprint onze landgenoot Tino Tabak. Perurena legde het 168 km lange traject van Novelda naar Benidorm af in 4 uur 52 min en 59 sec. De Deen Leif Nortensen ein digde als derde. In het grote peloton dat met twee minuten achterstand werd aange voerd door de Italiaan Gimondi, eindigde op de negende plaats Ge rard Vianen. Harry Steevens en Van Leeuwen staakten de strijd. In' het algemeen klassement gaat Perurena nog steeds op kop. Tabak staat derde op acht seconden. Via nen neemt de 13e plaats in. :egen Arsenal gerealiseerd moet wor den. had Cruijff zich opnieuw in te leven in de rol van de spits die veel vuldig het middenveld moet komen versterken. Waar geschorste breker Neeskens zal ontbreken tegen Arsenal en waar „dus" compensatie gevonden dient te worden. Daartoe speelde Ajax op het middenveld met Keizer als voorpost van het sterke duo Gerrie MührenArie Haan, daartoe ook keerden spitsen Swart en Cruijff veelvuldig terug uit de voorste linie. Vooral Cruijff was al om tegenwoordig: hij manifesteerde zich als dè grote uitblinker, speciaal in de perioden dat de gedachten aan Arsenal de kop opstaken en FC Gro ningen agressief onder druk werd gezet. Dan strooide Cruijff met ver bijsterend nauwkeurigheid passes. Zwakke schakel Dp vooruitgeschoven spits Dick van Dijk bijvoorbeeld, die zich steeds de zwakke schakel in het verfijnde ra derwerk toonde. Cruijff nam en passant ook nog een hattrick voor zijn rekening toen Van Dijk maar bleef weigeren de hem talloos gebo- ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur de competitiewedstrijd Roodenburg Papendrecht Sportpark Noord. De eerste fraaie treffer van Ajax. Cruijff, wie anders draait de door Keizer aangegeven hal met een effectvol tikje langs Gr oning en-doelman Nordstrom. Dick van Dijk (r) is vol bewon dering. den kansen te benutten. Cruijff I dwong de bezige teller 1—0, 3—0 en 50 (in respectievelijk de eerste, 34- j en 42ste minuut) op het score bord te prikken. Swart vijfde mi nuut Keizer (61ste minuut, een juweeltje) en Gerrie Mühren (36, 64, een „toverbal" en een schot in volle ren) vervolmaakten de score. Die stokte toen Keizer vervangen werd door Arnold Mühren en bij Gronin gen „Renner" Hylkema en Olden- burger al vervangen waren door Bos en Laks. Toen ook kon Groningen één van de weinige gevaarlijke te genacties opzetten, waarbij Bos op de lat boven StuiJ mikte. Het mocht van de 18.000, de Ajax-show had lang genoeg geduimd. Treffende uitspraak van Gronin gen-trainer Groenewoud. „Ik heb 1 gevoel dat ik op het Grand Gala van het voetbal geweest ben. ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 n.m. Terrein Haarlemmervaart. In Eskilstuna werden de we reldkampioenschappen sprint gehouden voor zowel de heren als de dames. Wij vonden dat minder interessante wedstrij den omdat Schenk derde werd en Atje Keulen-Deelstra vierde, maar ik ben er van overtuigd dat de Finnen, met hun win naar Linkovesi, en de Westduit- sers met hun winnares Monlka Pflug, deze wereldkampioen schappen aanzienlijk interes santer vonden dan de "echte". Als Je via de Duitse televisie ziet hoe populair Erhard Kei ler daar is, dankzij zijn gouden medaille in Sapporo op de 500 meter sprint, begrijp je beter hoe afhankelijk de populariteit van een sport, en zelfs van een bepaald onderdeel van die snort, van de directe resulta ten van de "eigen mensen" is. Schenk eerste Nu zijn er mensen die in de overtuiging leven dat het schaatsen nog een onderontwik kelde soort is: nog in de kin derschaatsjes staat. Ik deel die mening. En het bewijs werd wel geleverd door de sprinters in Eskilstuna, die op de 1000 meter vaak nauwelijks meer vooruit kwamen in de laatste bocht en op het laatste rechte eind. Het was dat zij nog wat konden teren op hun aanvangs- snelheid, anders hadden velen de eindstreep niet eens ge haald. kreeg je de indruk. Door Nico Scheepmaker Dat Is een duidelijk bewijs van onvolwassenheid, onvol groeidheid, "ondoortraindheid". Zoals u weet werden de beide sprintafstanden, de 500 en de 1000 meter, elk twee keer afge legd. Op zaterdag de eerste 500 en de eerste 1000 meter, op zon dag de tweede 500 meter en de tweede 1000 meter. De vier resultaten werden bij elkaar opgeteld met als resultaat dat bij de heren Linkovesi winnaar werd. Dat wil zeg gen: zijn puntentotaal was la ger dan dat van alle andere rij ders, niet zijn vier bij elkaar opgetelde tijden. Tellen we de vier gemaakte tijden bij elkaar op, dan was de uitslag: 1. Schenk met 4.01.48-, 2. Moeratov met 4.03.08, 3. Koenig met 4.03.74, 4. Linkovesi met 4.03.88 en 5. Boertjes met 4.03.90. Verdubbeling Ik hoop dat dit u als Neder lander een voldaan gevoel geeft. Helaas worden alle tij- len, zoals u weet, tot de 500 meter herleid, wat inhoudt dat ?lke seconde winst die Linko vesi op de 500 meter boekte, dubbel zo zwaar telde als elke seconde winst die Schenk op de 1000 meter boekte. Hoe langer de afstand, hoe minder je winst seconde waard wordt. Nu zou ik u even op het volgende ver schijnsel willen wijzen. De snelste tijden van Linko vesi (nummer een in de eind rangschikking) waren 38.97 sec op de 500 meter en 1.22.83 op de 1000 meter. Verdubbeling van zijn beste 500-metertijd zou een 1000-metertiJd van 1.17.94 te zien hebben gegeven. Met andere woorden: hij reed bijna 5 seconden langzamer dan hij gedaan zou hebben als hij de kracht had gehad de 1000 meter als twee 500-meterafstanden te rijden. Van Moeratov was zijn snelste 1000-metertijd 1.21.83, zijn verdubbelde 500-metertijd 1.19.06 en van nummer drie, Ard Schenk, was de snelste 1000-metertijd 1.1953, terwijl bij verdubbeling van zijn snels te 500-metertijd een tijd van 1.21.24 zou zijn ontstaan. Ard Schenk was dus de eni ge die in staat was het voordeel uit te buiten, dat hij op de 1000 meter de tweede 500 meter met vliegende start begon. Laten we dit eens vergelijken met de sprint in de atletiek. Volgens Gulness" onvolprezen groot sportrecordboek stond het we reldrecord op de 100 meter op 30 Juni 1970 op 9-9 seconden. Het wereldrecord op de 200 me ter, zonder bocht, stond op 19.5 seconden. De 200 meter werd dus sneller afgelegd dan de 2 x 100 meter, dank zij het feit dat de langzame start maar een keer hoefde te worden uitge voerd. We mogen dus stellen, dat zolang bij het schaatsenrijden de langere sprintafstand (1000 meter) niet wordt afgelegd in minder tijd dan de verdubbelde 500-metertijd (korste sprintaf stand) de schaatssport niet vol wassen, nog niet volgroeid is Met te meer reden kunnen we dit stellen, omdat de start bij het schaatsen nog zoveel meer Erhard Keiler populair in Duitsland tijdsverües oplevert dan bij de atletieksprint. De atleet kan zich afzetten uit de startblok ken, hij krijgt met zijn spikes meteen greep op de sintels of het tartan, terwijl de schaat ser er langer over doet om op snelheid te komen op het glad de, tegenstribbelende ijs. T egenargument Nu weet ik dat er een heel goed tegenargument is en dat zal ik dan ook haastig te berde brengen. „Weliswaar", kan men zeggen, „zijn de kortste sprint afstanden bij atletiek de 100 en 200 meter en bij schaatsen de 500 en 1000 meter, maar dat be tekent nog niet dat het fair is de resultaten op beide afstanden met elkaar te vergelijken. Ten slotte vergt een schaatssprinter ongeveer viermaal zo lang het uiterste van zichzelf (95 sec. te gen 38.42 sec., ik houd nog even de laatste records in het groot recordboek aan), daardoor is schaatsen uitputtender dan hardlopen. Ook al omdat de schaatser meer energie verspilt aan de techniek, waarmee hij op de been moet zien te blijven en waarmee hij ook nog een twee tal bochten ongeschonden moet zien door te komen. Geen won der dus, dat hij op de verdub belde afstand tijd verliest, on danks het feit dat hij tijd wint door het overslaan van die ene start. Het ware beter, kan men zeggen, niet de 100 en 200 me ter van de atletiek met de 500 en 1000 meter van het schaat sen te vergelijken, maar de 400 en 800 meter. Het wereldrecord op de 400 meter bedraagt 43.8 sec. en dat op de 800 meter 1.44.3. Dat zijn niet alleen afstanden die de 500 en 1000 meter meer nabij ko men, maar ook t ij d e n die er beter op lijken. En wat zien we dan? Ha ha de 800 meter die in 104.3 seconden wordt gelopen, duurt heel wat langer dan de verdubbelde 400-metertiJd, die 87.6 seconden bedraagt dat scheelt liefst 16.7 seconden, ter wijl het verschil bij het schaatsen (Linkovesi bijvoor beeld) niet meer dan een kleine 5 seconden bedroeg. Waar blijf Je nou, met Je be wering dat het schaatsen nog onvolgroeid en onvolwassen is? Het is Juist omgekeerd: het schaatsen is volwassen, de atle tiek, de „moeder aller sporten", is echter nog onvolgroeid. Onstuimigheid Inderdaad, ik geef me gewon nen, ik sta paf. En ik sta dan vooral paf van Ard Schenk, want die presteerde dan wel het ongelooflijke en onwaarschijn lijke. Die slaagde er immers in, zijn 1000 meter sneller te rijden dan zijn verdubbelde 500-metertijd, terwijl hij toch ook als een van de beste, of minstens betere sprinters bekend staat. Toch zijn de uitslagen van Es kilstuna wat dat aangaat een beetje bedriegelijk. De snelste tijd (alweer: ik houd het sport recordboek even aan) op de 500 meter, van Keiler is 38.42, de snelste tijd op de 1000 meter (van Ard) is 1.18.8, of tewel 78.8 seconden. Dat is dus langzamer dan de verdubbelde tijd van Keiler. We moeten eenvoudig consta teren, dat Ard in Eskilstu na, verhoudingsgewijs, trefaald heeft op zijn 500 meters. Dat hij de „dash" miste om op de kort ste afstand er alles uit te halen wat er in zat. terwijl hij op de 1000 meters zijn normale vorm benaderde dankzij zijn routine, techniek en kracht. Want daar mee kom Je op de 10000 meter nog een hee1 eind ook zonder de waskracht van „dash"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13