bevaar voor escalatie in Midden-Oosten w Noemeiri van Soedan: Moskou wil de baas spelen Waarschuwing medicus tegen imipramine' Pionier op weg naar Jupiter Kaoenda's dilemma: een partij voor Zambia TAIWAN BIJ CHINA NA TSJANGS DOOD INDRE MALRAUX EG' ►AG 3 MAART 1972 BUITENLAND füIROET (AP) De Soedane- president Gaafar Noemeiri ,!t verklaard dat zijn betrek en met de Sowjet-Unie „zeer ht" zijn. In een interview, dat fren gepubliceerd werd, kon- Ie hij aan dat hij zou proberen wapens van andere landen te jen. Sowjet-Unie wil de baas ons spelen," zei Noemeiri te- een verslaggever van de pro- ptische krant „Al Anwar" in oet. Er zijn aanwijzingen dat ook de betrekkingen tussen Soedan en Egypte verslechterd zijn. Noemeiri ondertekende vorig Jaar april een wapenovereenkomst met de Sowjet-Unie en kondigde lateT aan dat hij de Soedanese troepensterkte zou opvoeren van 28.000 man tot 75.000 man. Op de vraag wat hij zou doen. als Moskou de resterende wapen- leverenties aan het Soedanese le ger zou staken, antwoordde hij: „Wij zullen de Russische wapens afdanken en ons bewapeningssys teem herzien en proberen uit ande re bronnen wapens te krijgen. Ver schillende andere landen zijn be reid ons wapens te verkopen". Hij noemde geen namen, maar er zijn aanwijzingen dat hij wapens uit het Westen zou krijgen. Noemeiri zei dat de Russische wapens geen cadeau of beloning zijn. „Wij hebben overal voor be taald". nisten geïnspireerde staatsgreep, die hem vorig Jaar Juli voor korte tijd van zijn macht beroofde. Na- Geen conventionele oorlog tegen Israël want die hangt af van VS en Moskou dat hij de macht weer over had genomen, veroordeelde hij de 14 leiders van de staatsgreep ter dood, waaronder de secretaris-generaal van de eens zo machtige Soeda- se communistische partij. Er zit ten in Soedan nog steeds 1.500 communisten in de gevangenis. „Ondanks de mislukking van de staatsgreep verleent de Sowjet- Unie nog steeds onderdak aan ge vluchte Soedanese communisten," zei Noemeiri. Het intervieuw maakte melding dat de recente Egyptische pogin gen om de Soedanees-Russische betrekkingen te verbeteren waren mislukt. Soedan is een nauwe bondgenoot van Egypte geweest sinds de machtsovername van Noemeiri in mei 1969. De Egypte- naren hebben een luchtbasis en een legerdivisie in Soedan. Arabische persberichten melden dat Noemeiri zich verzet tegen het Egyptische streven om Soedan binnen de federatie van Egypte. Libië en Syrië te brengen. Vorige maand is de pro-Egyptische Soe danese minister van Defensie ge neraal Chaled Hassan Abss afge treden. Noemeiri deed een beroep op de Arabische landen om het idee van een conventionele oorlog in het Midden-Oosten te laten varen „omdat zo'n oorlog volledig in handen is van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie". In plaats daarvan zei hij „moeten de Arabi sche landen op alle fronten een guerrillaoorlog voeren tegen Israël. Er zijn 50.000 Arabische guerrilla strijders en ik ben persoonlijk be reid hen te leiden". CIROET (AP, Reuter) De Syrische luchtaanval op Israëlische nederzettingen in het ;te hoogland van Golan heeft het gevaar van uitbreiding van het geweld in het midden- en vergroot. de toekomst zullen wij na iedere Israëlische aanval hard terugslaan", zo werd in een uit- ►]gug van radio-Damascus gezegd. Syrië, aldus het radiostation, zal een vergeldingsactie jnemen na iedere Israëlische aanval, of die nu tegen de Syrische strijdkrachten of tegen Palestijnse guerrillastrijders is gericht. Openlijk aanval door Syrische gevechts- :enwerpers kwam gisteren na- RSe Israëliërs met artillerie en jiggeschut het vuur hadden ge- M; op drie dorpen in het zui- van Syrië, waar guerrilla- ïts hun kamp hadden opge- a Zes commando's en vier bur- lijn bij de Israëlische aanval pt leven gekomen, zo maakte de gouverneur van Deraa bekend. Israël heeft meegedeeld dat de Syrische vergeldingsaanval geen persoonlijke ongelukken of schade heeft veroorzaakt, maar volgens Sy rische berichten hebben de Israë liërs „zware verliezen" geleden. Het was de eerste maal sinds juni 1970 dat de Syrische luchtmacht te gen Israël in actie kwam. id rvalraux heeft verklaard dat er ïg 'lange tijd een overeenkomst staat tussen Peking en Tai- °Pp dat Taiwan onder het be- "V van de volksrepubliek zal *\nen na de dood van Tsjang rige maand een bezoek aan hington gebracht om presi- Nixon van advies te die- n voor zijn bezoek aan Pe- a+OD een vraag van een ver- ggever of hij verrast was pr het Chinees-Amerikaanse tnmuniqué over de besprekin- ti en de concessies van presi- nt Nixon ten aanzien van 1.iwan antwoordde Malraux: laar ben ik niet verrast over Nixon ook nietik geloof it dat Nixon ten aanzien van Jwan niets heeft opgegeven, ïdat er tussen Peking en Tai- h al vijf jaar een overeen- mst bestaat dat Taiwan na de bd van Tsjang Kai-sjek on- t het bestuur van de volksre- _Jbliek zal komen. Men geloofde dat Tsjang Kai-sjek zo zou leven". •p de vraag wat de gevolgen _ji de reis voor Vietnam zou- ®|i zijn antwoordde hij: „Viet- in vertegenwoordigde voor de linezen de politiek van Foster Jlles Wij zullen het Azia- Hbhe communisme een halt toe ïpen bij de bergpas in de wol- li (in de bergen van Annam inmunisme KJ „Niemand gelooft nog dat in Indo-China over het lot van Azië beslist zal worden. Wat is dan het belang, of Je er nu blijft of dat je weg gaat. Wat belang rijk was, was de Westerse ver wachting dat het Chinese com munisme Azië zou veroveren. Niemand gelooft nog in de oor log in Vietnam, omdat niemand meer gelooft in het Chinese im perialisme in Azië. Serieuze mensen hebben allemaal begre pen dat het Chinese doel China is, zo goed als de Russen zich met Rusland bezig houden. Malraux zei dat president Nixon ook gevraagd had wat ge neraal De Gaulle gedacht zou hebben van wat hij wilde pro beren. Malraux had gezegd: „Gene raal De Gaulle zou hebben ge dacht dat het goed is dat een politicus, die geschiedenis maakt, het lot beproeft. In de tijd dat Nixon nog niet presi dent was heeft De Gaulle hem ontvangen en met hem over China gesproken. Bij hun laat ste gesprek zei De Gaulle: Je kimt niet laten Je bezig te hou den met China. Je moet Je inzet ten voor dit verwarde probleem" Op een vraag over de opvol ging van partij voorzitter Mao Tse-toeng citeerde Malraux de Chinese leider zelf: „Wij hebben geen opvolgers. Maar als er een is, dan zal het een maoïst zijn". Over Nixons ko mende bezoek aan Moskou zei de Franse oud-minister, dat er daar „zeer ernstige dingen op het spel staan". Syrië heeft openlijk iedere vreem- zame regeling van het conflict in het middenoosten afgewezen, maar zich tot dusverre wel aan het 19 maanden oude Israëlisch-Arabische bestand gehouden. Door de Syrische actie van woensdag dreigt nu een escala tie van het geweld niet alleen aan het zogenaamde noordelijke Arabi sche front, maar ook in de andere sectoren.- Israels minister zonder porte feuille Israël Galili waarschuwde vla de radio dat Israël geen andere keus heeft dan terugslaan als de aanvallen van Syrisch gebied voort duren. Eerder had ook Syrië gewaar schuwd represailles voor elke Israë lische actie te zullen nemen. De Syrische aanval werd uitge voerd op het moment dat de Egyp tische onderminister van Defensie, luitenant-generaal Abdel Kader Has san. een bezoek aan Damascus bracht om de Syrische president Ha- fez Assad een boodschap van presi dent Anwar Sadat te overhandigen.. Arafat Eerder had de Egyptische onder minister boodschappen overgebracht aan de Palestijnse leider Jassir Arafat en de Libanese president Suleiman Franjieh. De inhoud van deze boodschap pen van de Egyptische president is niet bekend gemaakt. Het nieuws van de Syrische lucht aanval beheerste gisteren de voorpa gina's van de kranten in de Ara bische wereld. Vooral in Caïro, waar in de afgelopen weken herhaaldelijk hernieuwing van de oorlog tegen Israël is geëist, werd veel aandacht aan de Syrische represaille-actie besteed. De kranten spraken in hun kop pen van „onmiddellijke Syrische vergelding tegen Israëlische agres sie". Duur potje verf Het opperste gerechtshof van Spanje heeft giste ren een vonnis van vijf jaar gevan genisstraf bevestigd, dat is opge legd aan een student in de architec tuur die een pot verf over het hoofd van een hoogleraar heeft uitgestort Hij moet de hoogleraar ook een schadevergoeding betalen van 100.000 peseta's (5000 gulden). De student had de hoogleraar een pot grijze verf over het hoofd gegooid en een bordje op diens rug gehan gen met een hamer en een sikkel en de tekst "Vobr een lakei van de oligarchie. Lang leve de dictatuur van het proletariaat". Misvormingen bij geboorte Hoofdredacteur gearresteerd De politie van de Noorse hoofdstad Oslo heeft de hoofdredacteur-direc teur van Noorwegens grootste marxistisch-leninistische magazine, „Klasse-kampen" (Klassestrijd), ge arresteerd wegens diefstal en publi- katie van een brief, die het ministe rie van Buitenlandse Zaken ter be groeting heeft doen toekomen' aan de Zuidvietnamese zaakgelastigde in Oslo. Stoommotor voor auto's De Chrysler Corp. heeft een contract getekend voor het ontwikkelen van een door stoom voortgedreven mo tor te gebruiken in particuliere au to's. De motor zal worden gebouwd door de Steam Engine Systems Corp. die de motor ook voor Chrys ler zal beproeven. Deze onderneming werkt nu aan een stoommotor van 150 pk voor de Amerikaanse over heidsdienst die zich bezighoudt met het zuiver houden van de lucht. Doodstraf Een Jury in Was hington heeft gisteren de doodstraf aanbevolen voor Paul E. Getty, die terecht staat wegens de begin 1970 gepleegde moorden op Joseph Ya- blonski, diens vrouw en hun dochter. Yablonski was een vooraanstaand bestuurslid van de mijnwerkers- bond. Hij had ambities om voorzit ter te worden en volgens velen wa ren het zijn mededingers naar deze post die hem uit de weg hebben la ten ruimen. Een Amerikaanse fotograaf uit Stracuse in de staat New York heeft zo zijn eigen wijze om aan te geven dat we op het ogenblik bijzonder weer hebben. Terwijl de sneeuw nog met stapels in de par ken ligt liet hij een 19-jarige stu dente met bijzondere fysieke kwa liteiten in een lekker zonnetje op draven om in schaars textiel ge huld een sneeuwpop te maken. SYDNEY (AP) De Australische medicus dr. William McBride die Indertijd had ontdekt dat thalido mide (ook bekend als softenon) misvormingen kon doen ontstaan bij ongeboren kinderen, waar schuwt tegen een ander middel: imipramine (in Nederland in de handel onder de naam toofamile Red!). Imipramine. schrijft dr. McBride in het Australian Medical Journal, wordt door vrouwen over de hele werend gebruikt en „ik ben van oor deel dat het de oorzaak is van misvormingen van de ledematen (van kinderen) als het wordt in genomen tijdens de eerste maan den van de zwangerschap". Dr. McBride zegt: „Wij dachten dat iete als met thalidomide nooit meer zou kunnen gebeuren. Maar het is toch gebeurd". Er was een geval ontdekt dat recht streeks kon worden teruggevoerd naar imipramine, aldus de schrij ver, „en ik weet ook van twee an dere gevallen waarvan ik vrijwel zeker ben dat imipramide de oorzaak is alhoewel het onderzoek nog voortduurt". Imipramine werd voorgeschreven aan vrouwen, aldus dr. McBride, die lijden aan huilbuien, vermoeid heid. slapeloosheid en hoofdpijn. De fabrikant, de Zwitserse firma Geigy, waarschuwt tegen het ge bruik van imipramine tijdens de zwangerschap en zegt, aldus dr. McBride, „dat klinische waarne mingen niet met absolute zeker heid de mogelijkheid hebben uit gesloten dat de ontwikkeling van het menselijke foetus erdoor kan worden beïvloed". ,Maar," vervolgt hij, „helaas weten vrouwen niet dat zij zwanger zijn tot na op zijn vroegst 14 dagen» KAAP KENNEDY (ANP) De on bemande Amerikaanse wetenschap pelijke ruimtecapsule Pionier-10 is na enkele malen uitstel vannacht om 0.2.50 uur onze tijd van Kaap Ken nedy gelanceerd voor een reis van 641 dagen naar de planeet Jupiter. De circa 300 kg wegende Pionier bereikte na de lancering de grootste snelheid, ooit door een ruimtevaar tuig ontwikkeld: meer dan 52.000 km per uur. Na een vlucht van ruim veer de doorsnee van de planeet zelf, om gedurende vier dagen te fo tograferen en metingen te verrich ten. Daarna zal de Pionier als eer ste menselijke ruimtevoertuig verder vliegen en het zonnestelsel verlaten. Tijdens de vlucht naar Jupiter wor den metingen verricht gedurende de periode dat de planetoïdengordel wordt gepasseerd. In april 1973 wordt nog een Pionier naar Jupiter gezonden met een- identieke op dracht. De vannacht gelanceerde 800.000.000 km zal de sonde Jupiter Pionier is dan nog onderweg naar passeren op 160.000 km afstand, on- de reuzenplaneet. Dr. William McBride na de bevruchting. Het kan wel de 21ste of de 28ste dag worden zo niet later voor de zwanger schap is bevestigd". De waarschuwing van de fabrikant was, aldus dr. McBride, te vinden in een drukwerkje dat bij de pil len was ingepakt. Maar die waarschuwing had op de fles moeten staan, zei hij. Imipramide wordt verkocht in de vorm van kleine oraje-gekleurde pillen. Dr. McBride noemde verder tn zfln artikel een meisje uit Sydney, de tweeëneenhalf Jaar oude Michel le, dat hem op het spoor had ge bracht van imipramine. De moe der van Michelle had de pillen tijdens de zwangerschap gebruikt Dit was gebeurd nadat thalido mide, in 1962. al uit de handel was genomen. Tot een Journalist zei dr. McBride dat zowel thalidomide als imi pramine het zenuwstelsel van de patiënt aantasten. „Zij vernieti gen de zenuwcellen van de lede maten en als dit gebeurd is kun nen die zich niet ontwikkelen". De ledematen van een ongeboren kind gaan zich ontwikkelen na de 35ste dag en de kans is groot dat een vrouw, vooral als zij depres sief is, imipramine zou kunnen gaan innemen in die kritieke pe riode, aldus dr. McBride. Namens de Australische vertegen woordiging van Ciba-Geigy (her haal Ciba-Geigy) is door dr. Vi vian Balmer meegedeeld dat dr. McBride het resultaat van zijn bevindingen aan de Zwitserse fir ma bekend heeft gemaakt. ..Hij zou ons volledig inlichten, verder kan ik u hierop niets zeggen," al dus dr. Balmer. ■rfESAKA President Kenneth jnda heeft, kennelijk na veeJ jRling toegegeven aan de aar.- g van zijn medestanders om Zambia een éénpartijstaat te &n. In het verleden heeft Ka- a altijd gezegd liever te zier 5L ^wsanalyse Reuter en het ineen Nederlands 2! de oppositie door de kiezers uit z®arlement gestemd wordt dan de oppositie door wetgeving het toneel moet verdwijnen, jn aanhangers in de regerende migde Nationale Onafhanke- leidspartij (UNIP) menen ech- Bat het land zich de luxe van politieke gehakketak niet lan- fcan veroorloven. De ontwikke- ■ri van het land wordt gefrus- fd door politieke ruzies, die het (ar een polarisatie van de imentegenstellingen in zich -yjtn. Vorige week vrijdag kon- ^Te Kaoenda aan dat Zambia op de Britse leest geschoeide =^menta/ire stelsel zal afschaf fen en een éénpartijstaat zal wor den Twee fatcoren lijken doorslagge vend te zijn voor dit na lange aar zeling genomen besluit. De eerste reden is de splitsting, vorig jaar augustus, in de UNIP, waardoor de dreiging van oplaaiende stamveten acuut is geworden. De tweede fac tor is de slechte economische toe stand, die nauw samenhangt mei de dalende koperprijzen op de we reldmarkt. Simon Kapwepwe, ex- vice-president en jeugdvriend var. Kaoenda. richtte met een groep stamgenoten van de Bembastam, de grootste stam van Zambia, een oppositiepartij op, de "Verenigde Progressieve Partij (UPP)". Kort tevoren had Kaoenda ge waarschuwd dat de stammenrivali teit Zambia in bloedvergieten en anarchie dreigde te storten. De president, tévens partijleider, ver bood twee groeperingen binnen zijn UNIP, die de stammentegenstel lingen aanwakkerden. Een aantal niet-Bemba's had zich, uit vrees voor een overheersende positie van de Bemba's na Kapwepwe's verkie zing tot vice-president, verenigd in een "comité van 14". De Bemba's in de UNIP hadden daarop een tegencomité van 24 opgericht. Ka oenda veroordeelde beide groepe ringen als "smerige goedkope stam men-mafia's". Begin 1971 werd Kapwepwe als vice-president door een ander ver vangen en overgeplaatst naar het departement van algemeen bestuur, hetgeen bij een deel van de Bem- ba-stam verbittering wekte. Een gedesillusioneerde Kaoenda, die sinds de onafhankelijkheid in 1964 onder het motto "een Zambia, een natie" een politiek van stammen- verzoening volgde, heeft zijn toe vlucht tot harde maatregelen moe ten nemen. Kaoenda zelf staa/t door zijn af komst zijn vader woonde in het aangrenzende Malawi buiten de stammen vete. Begin februari 1972 vaardigde Kaoenda een verbod uit op de Kapwepwe's UPP. Ongevee; 120 partijleden werden aangehou den en enige tijd later volgde ook de arrestatie van Kapwepwe Vol gens de president was de UPP ver antwoordelijk voor de toenemende geweldpleging en bereidde ze ge welddadige acties tegen de regering voor. Eerder was al de beschuldi ging geuit dat de oppositie steun ontving van Zuid-Afrika, Portugal en Rhodesië. De enige overgebleven oppositie was nu het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) van Harry Nkoem- boela, dat al sinds de onafhanke lijkheid bestond. Het ANC heeft ge weigerd zitting te nemen in een constitutionele commissie, die hei éénpartüsysteem moet uitwerken Nkoemboela kondigde aan het plar voor de éénpartijstaat te blijven bestrijden "zelfs als dat me in de gevangenis of in het graf brengt' De stemmen van het ANC zijn niet noodzakelijk om een grondwetswij ziging in het parlement er door te krijgen, want deze partij beschik" maar over twintig zetels, tegen 88 voor Kaoenda's UNIP. Meer nog dan de stammen vete- is de slechte economische toestanc in Zambia een doorslaggevende factor geweest bij de aankondiging van de éénpartijstaat. De enige pijler van de Zambiaanse economie is koper, waarvan het land 's we relds derde producent is. na Chili en Zaire. Koper beslaat 95 procent van de Zambiaanse export en le vert jaarlijks ruim de helft van de staatsinkomsten. Nadat koper in vroegere jaren recordprijzen van 550 sterling (4.500 gulden) per ton opbracht, kelderden vorig jaar de koperprijzen op de wereldmarkt tot nog maar net 400 pond sterling per ton. In 1970 nog bracht de koper export 715 miljoen kwachas (rond 340 miljoen gulden) in het laadje maar de inkomsten voor 1971 wor den niet hoger geraamd dan 500 miljoen kwachas <200 miljoen gul den. Als gevolg daarvan moest op de begroting voor 1972 30 procent be moeid worden. Bovendien werd 'n import-belasting geheven op de meeste ingevoerde goederen. De daling van de koperprijzen viel sa men met het begin van het nieuwe vijfjarenplan. Dit plan voorziet ir het scheppen van 20.000 nieuwe arbeidsplaatsen per jaar. Wordt deze norm niet gehaald dan dreigt ernstige werkloosheid voor de snel groeiende Zambiaanse bevolking die nu vier miljoen zielen telt Op het ogenblik bestaat er naar schatting geen of onvoldoend0 werkgelegenheid voor een miljoen Zambianen. Daarbij komen jaar lijks zo'n 40.000 jonge mensen op de arbeidsmarkt. Eén mogelijkheid voor uitbreiding van de werkgele genheid is het vervangen van de rond 40.000 blanken door Afrikanen. Toen Zambia onafhankelijk werd bleven vrijwel alle sleutelposities in het bedrijfsleven in blanke han den. met name in de koper indu strie, maar ook in de handel eu andere bedrijfstakken. Er was een nijpend tekort aan geschoolde Afrikanen. Slechts 1.000 Zambia nen hadden een militaire school doorlopen. „Wat onderwijs betreft heeft Engeland in Zambia een misdadige staat van dienst", zc meent Kaoenda. Onderwijs is dan ook prioriteit van het regeringsbeleid geworden: in 1964 waren er 11.000 middelbare scholieren, in 1971 wa6 hun aantal gestegen tot ruim 40.000. In de ko perindustrie. waarvan de staat vo rig jaar 51 procent van de aande len overnam, werken nog rond 3400 blanken. Werkgevers krijgen nu in Zambia alleen een werkvergunning voor een buitenlander als voor het werk geen geschikte Zambiaan be schikbaar is, op voorwaarde dat een regeling wordt getroffen om dan wel Zambianen voor het werk op te leiden. De laatste jaren is ook een begin gemaakt met het brengen van grote verscheidenheid in de econo mie, om minder van de koper af hankelijk te zijn. Zo zijn de laatste twee jaar enkele textiel- en kunst- mestfabrieken. een Fiat-fabriek, een olieraffinaderij en bedrijven voor koperverwerking (die tot dus ver alleen ruw werd uitgevoerd) in bedrijf genomen. Veel industrieën zijn opgericht met 51 procent Zam- biaans staatskapltaal en de rest wordt dan verschaft door buiten landse maatschappijen, onder meer uit Italië, Zweden, Joego-Slavië. Japan, Engeland en de VS. Maar vergeleken met de koper-export is de bijdrage van deze bedrijven aan de export nog te verwaarlozen Ze kunnen echter wei een verminde ring van de deviezen verslindende import mogelijk maken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9