Natuur ontwaakt reeds in de kust- en bollenstreek Joke van der Stelt wordt gemasseerd in Alphen Katwijker schuldig aan de ondergang van schip Atlete zou bijzonder blij zijn met sponsor PAGINA VRIJDAP MAART ^2 lüiï GROEN VAN NARCISBOLLEN KOMT AL BOVEN DE GROND BOMEN EN HEESTERS VOLOP IN KNOP BOLLENSTREEK Het is be slist de moeite waard nu al eens een tochtje door de Bollenstreek te maken en daaraan vast te kop pelen een wandeling door het on volprezen duingebied. Heel goed kan men dan waarnemen, dat de lente in aantocht is en dat het niet zo heel lang meer zal duren voor alles in bloei staat. Het zach te winterweer is er de oorzaak van, dat het niet tot de onmoge lijkheden behoort geconfronteerd te worden met een vroeg voor jaar: de sneeuwklokjes bloeien al, de crocus- en narcisbollen hebben hier en daar reeds flinke groene .neuzen" boven de aarde gebracht en de bomen zitten op luwe plek jes volop in knop. Het blijkt uit alles, dat de kwe kers geen winters weer van beteke nis meer verwachten. Ze zijn op de velden tussen De Zilk en Wassenaar volop in de weer op de bollenvelden. 'Altijd weer een opgewekt gezicht, want welke natuurliefhebber ver langt nu niet naar de lente. Wel het mooiste Jaargetijde met al dat fris se groen en die voorjaarsbloemen. De ontwikkeling van de bollen in het open veld is vlugger gegaan, dan menigeen uit „het vak" had ver wacht. Over het algemeen telt fe bruari meer koude dagen dan thans het geval is geweest en ook januari heeft in winters opzicht niet zo heel veel narigheid gebracht. Een paar dagen vorst, zodat de schaatsenrij ders toch nog even hun hart heb ben kunnen ophalen en een beetje sneeuw, dat bepaald niet slecht is geweest voor de gewassen. Groene sprieten Overal in de Bollenstreek ziet men de groene sprieten van de bol- bloemen al boven de aarde uitko men. Vooral op de wat beschut te gen de noorden- en oostenwind ge legen velden. In Hillegom, in Lisse. in Noordwijkerhout. in de Zilk. in de omgeving van Sassenheim en tussen Noordwijk en Wassenaar. Wanner men bijvoorbeeld van j Katwijk komt en over de Zwarteweg fraaie gebied rijdt, ziet men links van deze weg 1 kort na de Mr. Dr. Willem van den Berghstichting. een reeds groen veld narcissen staan tussen de nog met stro bedekte akkers, waaronder tul pen- en hyacintenbollen hun groei proces nog voltooien. Blikseminslag treft een uit Katwijk-Zee afkomstige zendeling KATWIJK AAN ZEE In ZD, het gisteren uitgekomen zendings blad van de Gereformeerde Kerken in Nederland, lazen we onder de ru briek „Wereldwijs" het volgende over de uit katwijk aan Zee afkomstige zendeling Gerrit Kuyt zijn ouders wonen aan de Parklaan die in de oerwouden van West-Irian werkt: „Gerrit Kuyt. de zendingspredi- Katwijk aan Zee voor de tijd kant van de Gereformeerde Ge- dlde maanden de bevoegdheid ontno- meenten, die op West-Irian pioniers- men om als schipper op zeevissers vaartuigen te varen. Hij werd schul dig bevonden aan de ondergang van diens schip, de „Maarten Cornelis" AMSTERDAM «ANP» De Raad voor de Scheepvaart heeft de 25-ja- rige schipper Willem werk doet, heeft niet alleen last vijandige Dani's, maar ook van de natuur. Terwijl hij zat te fluisteren 5far„T ,nle™51'tzeStlin8 'van R": KW 222. Volgens de Raad had Van Nederland Wereldomroep werd n „„mr„vn)ri1c hij getroffen door de bliksem. Volgens een bericht van de Ame- onzorgvuldig gehandeld en hij ernstig tekort geschoten bij rikaanse zendingsvlieger, Dave Hoi- j de navigatie. sington, zat ds. Kuyt bij zijn radio I De "j^arCornells was m toen de bliksem de antenne raakte. maart 1971 m de Ierse Zee op een De inslag was zo sterk dat ieder rots gelopen en gezonken. Tijdens elektrisch voorwerp in huiS vernield het ophalen van het anker was het werd. Bovendien bleken de benen schip door een sterke stroom naar van dominee Kuyt een tijd lang de kust afgedreven. Op de schipper „v ■HS Door Cees Combee Foto Holvast ook provinciale weg 1 tussen Wassenaar en Katwijk vlak tegenover het vlieg veld Valkenburg: geniet van het de Leidse Duin waterleiding Maatschappij bij Kat wijk met z'n vele meertjes; profiteer van de vele mogelijkheden die het Noordwijkse duingebied aan wan delaars en ook fietsers schenkt of ga eens op verkenning in het duinge bied van de Amsterdamse Waterlei ding Maatschappij tussen het Noord wijkse Langevelderslag en Benne- broek. Men moet er wel rekening mee houden, dat voor bepaalde gebieden wandelkaarten gekocht moeten wor- den. Het duinterrein tussen het de werkers op Duindamse- en Langevelderslag in gewa- Noordwijk kan men zonder meer verlamd. De kracht van de blikseminslag was zo groot dat de diesel-generator in brand vloog. Ook de blikken voedsel werden getroffen, ruim de helft barstte open en de rest werd onlos makelijk aan elkaar gelast. De in slag gebeurde op een moment dat ds. Kuyt een aanval van vijandige Dani's vreesde. Toen ds. Kuyt de volgende dag op de afgesproken tijd niet reageerde on radio-oproepen, ging een piloot (van de Missionary Aviation Fellow ship een onderzoek instellen. Hij zag dat de simpele hut van ds. Kuyt verbrand was en kon geen leven ont dekken. Omdat hij dacht dat de Da- ni's de zendingspredikant vermoord hadden, durfde hij niet te landen. De volgende dag ging een kleine politiemacht- een onderzoek instellen. Ze vonden ds. Kuyt, die inmiddels zijn benen weer kon bewegen en na men hem mee naar Sentani, waar hij een week doorbracht bij zijn vrouw. Sindsdien is zijn gezin hem gevolgd naar deze woeste vallei waar I nog nooit een blanke heeft gewerkt" j Op de Zwwrteweg in Noord- I wijk aan de kant van de Mr. Dr. Willem van den Berghstichting en een goede honderd meter van j het kruispunt met de Herenweg j fprovincialeweg 1) is duidelijk te zien, dat de lente in aantocht is. I De narcissen steken hun „neuzen" j al boven de grond. ter beschikking gestelde kaarten had hij volgens de Raad kunnen zien dat ter plaatse een sterke stroom was en in zijn vaarrichting een kustrif lag. Een nauwkeurige positiebepaling en daarop afgestelde koers waren aldus de Raad een eerste voorwaarde om dergelijke obstakels te vermijden. Acad. examens LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit zijn geslaagd voor het doc toraal examen: godgeleerdheid mej. M A. Verbist. Den Haag. Geneeskunde: E. D. Blok, H. M. D. Hoeufft, Den Haag: D. A. Avena- rius. Winterswijk: A. van Dam, B A. M. Kauer, C. V. Tjon Pian Gi, A. Th. M. D. Zon. Leiden; Klin- kum. Rotterdam; M. van Ormondt, Rijswijk, G J P. Ruijs, Woerden; P. E.A. van Zuiden, Enschede. Artsenexamen: E. R. M. Fries, Aerdenhout; J. A. v. d. Kooy-Oogd, Den Haag: A. J van Drongelen, J. A van Hegelsom. Leiden; A. Nico- lai, Rotterdam. Schaken Het twaalfde IBM- schaaktoernooi. dat traditiegetrouw zou plaatsvinden in de helft van Ju li. is in verband met de tweekamp om het wereldkampioenschap tus sen Spasski en Fischer vervroegd. Het toernooi zal nu worden van 29 mei tot 17 Juni. Wie de „bollenakkers" spreekt, gen allemaal van een vroeg seizoen betreden. hebben goede hoop. dat de „streek" op 30 maart officieel het „bolbloemenfeest" inluidt en Neerlands ongeëvenaarde bloemen tuin „Keukenhof" de poorten opent, er op de velden zeker wel klem- te zien zal zijn. „Maar," voegen ze er aan toe, „Je kunt het nooit weten, want maart kan zijn staart nog danig roeren en daardoor onverwacht nog heel wat roet in het eten gooien". Eerste gasten De mensen van de V.V.V.'s in de kust- en bollenstreek kijken vanuit hun kantoren eveneens met behagen naar de voor de tüd van het jaar zeer zachte weer- Begrijpelijk, want dan komt er weer bedrijvigheid in de streek en aan de kust. Vooral tij dens de weekeinden. „Het kan." zo zeggen ze met een beetje aarzeling, „misschien tóch nog een drukke Pasen worden, want de Paasdagen vallen dit Jaar wel heel erg vroeg. Op 2 en 3 april na melijk. Het komt dan niet zo vaak voor, dat er buiten de kassen van Keukenhof iets valt waar te nemen op de velden. Misschien hebben we geluk. Een goed begin is het halve werk voor de hotels en pensions en voor de kamerverhuurders. Wij staan gereed om de gasten te be groeten". Beslist de moeite waard in deze tijd van ontluiken is tijdens het weekeinde of als men op een gewo ne door-de-weekse dag daartoe de gelegenheid heeft een ochtendje of middagje uit te trekken voor een wandeling door het unieke duinge bied tussen Wassenaar en De Zilk. Dan kan men ook veel van die ont luikende natuur waarnemen: ont bot tende bomen en heesters en veld jes met sneeuwklokjes. Wat dat aangaat verkeren de bewoners uit de regio Leiden en Alphen wel in een bevoorrechte positie Wandelen Enige voorbeelden: maak vanaf het parkeerterrein bij de Wasse- naarse Slag een wandeling door de duinen en dan over het strand te rug: ga eens een kijkje nemen in de Pan van Persijn gelegen aan de In die duinen ziet men de na tuur ontwaken. De grauwe takken botten uit en hier en daar kan men als men de ogen de kost geeft weer konijntjes in de duinpannen zien dartelen en fazanten hun „liefdes spel" zien spelen. De vogels begin nen weer hun hoogste lied te zin gen al zijn er velen nog niet op hun „broedbasis" teruggekeerd. Heeft men een beetje geluk, dan kan men in het gebied van de Amsterdamse Waterleiding zelfs reeën waarne men. Maar dat is een uitzondering, want ze houden zich overdag mees tal angstvallig schuil. Er is dus in Leidens omgeving ge noeg te profiteren van de frisse lucht en de natuur. Uniek voor een stadsmens, die in een flat woont! ALPHEN AAN DEN RIJN Joke van Gerven-van der Stelt, Nederlands snelle atletiekvrouw op de vijftien- honderd meter (4.15), traint hard voor de Olympische Spelen in München. Zij heeft haar baantje opgezegd om nog meer tijd (tweemaal per dag) aan de hardloperij te besteden. De München-limiet, 4.14, ligt binnen haar be- j reik en de algemene verwachting is dan ook, dat Joke wel 1 zal worden uitgezonden. Huisvrouwen naar Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Rijnstreek afdeling Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Leiderdorp en Woerden) avn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen orga niseert donderdag 20 april (aan vang tien uur) een „Gewestelijke Dag". Burgemeester Gallas zal een kor te causerie houden terwijl een half uur later een vaartocht door Al phens kern zal worden gemaakt. Onderweg zal enige uitleg worden gegeven en tevens iets worden ver teld over de toekomstige omlegging van de Rijn. In de middaguren is er een puz zelwandeling door Avifauna. Wan neer het weer te slecht is om door het vogelpark te wandelen, wordt in de zaal een quiz verzorgd. Ten slotte zal er een éénakter door de toneelclub van Boskoop worden opgevoerd. De Spartaanse (Lisse) atlete noemt de afstand, die zij loopt, "de marathon voor de dames. De ver eiste 4.14 moet er echt wel inzitten", zegt Joke. "Ik train nu twee keer zo veel als vorig jaar toen ik 4.15 liep. "Haar man Wim. eveneens lid van De Spartaan, vult aan: "Het zijn abnormale limieten die hier zijn gesteld. De AIF zegt, dat het lopen op deze afstand in een tijd van 4.18 voldoende is. Maar het NOC vond dit veel te "slecht". Het heeft na melijk gesteld, dat Nederland een kans moet hebben om in de finale te komen". aandacht vraagt. Maar als het straks volwassen is, neem ik het. mee. zodat het eveneens voldoende beweging krijgt". Joke zou een gat in de lucht sprin gen als zij een sponsor zou kunnen vinden. Hierover zegt zij: "Als Je nu eens nagaat, dat de Belgische at leten door Nederlandse fabrieken worden gesponsord. Dat is toch wel een beetje gek hè? Wij zouden naar een trainingskamp gaan maar dat gaat niet door, omdat er geen geld beschikbaar is. Doodzonde". Door Jan Westerlaken Foto Will Dijkman Met de tijd, die Joke heeft gelo pen. behoort zij tot de zestien beste atletes van de wereld. Het echtpaar Van Gerven. dat in Aalsmeer in een woonark woont, traint veel in het Amsterdamse bos. Wim coacht zijn vrouw dan in opdracht van Jan van Heek. clubtrainer van De Spartaan. "Als ik het niet goed doe", zegt Jo ke. "krijg ik niet van de trainer maar wel van m'n eigen man op m'n lazer". Overdrijven Is die zware training voor een ge trouwde vrouw wel op te brengen? "Wel Ja", reageert Joke een beet je fel. "Veel vrouwen overdrijven soms echt wel eens als ze zeggen dat ze het zo zwaar hebben. Wij zijn maar met z'n tweetjes daarom gaat het wat gemakkelijker. Sinds kort heb ik een hondje, dat wat Massage Siem van 't Wout, de masseur van het tweetal, heeft intussen al leen maar geluisterd en af en toe een slok bier genomen. "Wekelijks komen Wim en ik toch wel minstens één keer naar Alphen om te worden gemasseerd. Dat is gewoon hard no dig want loop je maar raak, dan heb Je grote kans, dat Je blessures oploopt. Het gebeurt vaak, dat ik net voordat ik een wedstrijd moer lopen nog even bij Siem binnen wip". Traint Joke ook veel in Lisse? "Zeker een paar keer in de week. Ik heb nu zelf ook een autootje aan geschaft om op en neer te kunnen rijden naar het bollendorp. Als ik met de bus van Aalsmeer naar Lis se moet, ben ik zo'n uur of drie on der weg. Het gebeurde wel, dat ik 's avonds rond een uur of tien pas thuis kwam en dan nog warm eten moest koken". Hoe zijn Joke en Wim van Gerven bij Van 't Wout terecht gekomen? "Ik heb aan de Alphense zes kamp meegedaan", neemt Wim het woord van Joke over. „Slem was toen masseur van de ploeg. En dat is me zo goed bevallen, dat we sa men besloten ons geregeld door hem te laten masseren". Zij zijn overi gens niet de enige sportmensen, die by Van 't Wout onder handen worden genomen. "Ook de wielrenner Ge rard den Hartog, die onlangs door Van Nelle is gecontracteerd, komt hier geregeld", zegt Van 't Wout. Daarnaast zijn de voetballers van Alphia en Zwammerdam geregeld bezoekers van Van 't Wout. Van 't Wout is van mening, dat sport mensen soms veel te lang met een blessure blijven lopen. "Het lijkt wel of de mensen bang zijn om naar een masseur toe te komen", vervolgt hij. "Een vereniging moet Je net als een zaak zien. Die moet Je ook goed behandelen en dan komen de resultaten wel. Zo is het bijvoor beeld bij een voetbalclub ook het geval". Joke was er afgelopen zondag bij de indoor-atletiekkampioenschappen in de Leidse Groenoordhal niet bij. Op de vijftienhonderd meter (in door) is zijn nationaal kampioen. Is er een bepaalde reden geweest, dat zij van deze strijd heeft afgezien? "Ik specialiseer me op het ogen blik helemaal op die vijftienhonderd meter. En daarbij richt ik mijn blik Sinds Wim van Gerven v> Alphen heeft deelgenomen aan zeskamp komen hij en zijn vrouw zich laten masseren door Siem van 't Wout. reeds op München. Ik heb een be paald trainingsschema en daar wil ik liever niet van afwijken. Trou wens, ik ben blij dat ik in Leiden niet heb meegedaan. Dat was gewoon een aanfluiting wat daar gebeurde. Indoor-atletiek komt er, dacht ik, niet in. Als dat wel het geval zou zijn geweest hadden de Oosteuro- pese landen er toch wel mee be gonnen?"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4