LEIDSCH DAGBLAD VAN AGT WIL BLIJVEN Castro plooibaarder tegenover de S anna vandaag FIJN CABARET Min.-president Biesheuvel veroordeelt „haatsyndroom" CD vanderwiel weeter 't fijne van Beslissing nog geheim School moet sluiten na ruineuze inbraak „De Hond in de Pot" pgericht I maart 1860 VRIJDAG 3 MAART 1972 No. 33648 Mrecteur: O. Koopman loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), 17,90 per maand (bij vooruitbetalinggiro 57055, loose nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21607 Nabezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat. 18 uur} TREINRAMP IN BETEREN EIST DRIE MENSENLEVENS MUNCH EN (DPA, AP) Toen het nachtelijk duister vanochtend was opgetrokken kon men pas duidelijk de om vang zien van de ravage na een explosie van enkele tankwa gons op een emplacement hij Ingolstadt in de Duitse deel staat Beieren. Toen twee uit tankwagons bestaande treinen tegen elkaar reden ontstond kortsluiting waardoor de vloei stof in de wagons vlam vatte en de ketels explodeerden. De bestuurders van beide treinen en een bejaarde die in een voormalig baanwachtershuisje woonde kwamen om het leven. Premier Biesheuvel en minister Van Agt (links) per auto op weg naar Soestdijk om de Koningin in te lichten. WASHINGTON (AP) Het Ame- persbureau Associated Press ente te kunnen concluderen dat de baan6e premier Fidel Castro toe ent te kunnen concluderen dat de door toenadering tot de Ver- igde Staten. iet eerste bewijs daarvoor zou on november 1971 zijn geleverd toen stro, op bezoek in Ohili verklaarde tijdperk van vriendschap sen Cuba en de VS mogelijk was Nixon zou zijn vervangen. Later eft Castro in particuliere gesprek- r de nadruk op gelegd dat dit verspreking was geweest. Een onieme zegsman, e Amerikaanse persbureau meent: 'Leidse' spelers in selectie LEIDEN Vijf "Leidse" spelers gekozen in de selectiegroep voor Nederlandse amateurelftal, dat nsdagavond onder de naam "Bonds- tel" in Voorburg tegen Finland komt. Het zijn de Noordwijkers iton Marijt en Jaap van Kesteren de UVS'ers Gerard Désar, Arie gendijk en Jan Verver. coach Arie de Vroet aal het Hal samen stellen uit de volgende elers: Reitsma (Zwart Wit '28), tamborn (Alblasserdam)Gritter CV), Meertens (Emmen), Kiel 'Go lead K.), Bezem (Gouda), Ensink leer), Van Kesteren en Marijt foordwijk), Van Dullemen en Van den Oever VC), Veeken (Uithoorn), Désar, gendijk en Verver (UVS) en De ög (Xerxe). Tijdelijk regen De Bilt verwacht van vanavond t morgenavond: wnamelijk in de avond en nacht •lelijk regen, morgen ook zonnige doden met zon. Matige aan de st af en toe krachtige wind, rui- Bad van zuidoost naar zuidwest tot St. Min. temp. omstreeks 2 graden tóma ongeveer 8 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) op: 7.19 uur; onder: 18.25 uur. op: 23.50 uur; onder: 8.07 uur. >o?water te Katwijk te 5.44 en •55 uur, laagwater te 1.36 en 13.57 die onlangs een onderhoud met de Cubaanse leider had. zei dat zijn positie ten aanzien van Amerika on miskenbaar plooibaarder was gewor den dan een paar maanden daar voor Associated Press dat uitvoerig be richt over de wijziging in Castro's houding, citeert Cuba- deskundige Theberge, directeur van de afdeling Latijns-Amerika van de universiteit van Georgetown, die meent dat Cas tro zijn houding tegenover- de VS zou willen herwaarderen om niet ge heel afhankelijk te zijn van de Sow- jet-Unie. Moskou zou een aantal eisen hebben gesteld onder meer wat betreft de aanwending van de Rus sische economische steun. Voor Cas tro zouden die eisen daarom zo on dragelijk zijn, omdat de Cubaanse economie nog steeds niet de gevolgen van de Amerikaanse boycot te boven is gekomen. Doorschemeren1 meren dat de regering in dit verkie zingsjaar moeilijk soepeler kan wor den tegenover Cuba Nixons China- bezoek zal de Republikeinen al heel wat conservatieve stemmen kosten; een soortgelijke koerswijziging ten opzichte van Cuba zou desastreus werken. Een andere hypothese van profes sor Theberge om Castro's houding te verklaren is de vrees die in Cuba zou bestaan dat Nixon bij zijn ko mende bezoek aan Moskou over de hoofden van de Cubanen heen met Moskou tot een blijvende verstand houding zou komen. Elk detail Is belangrijk. Van der Wiel weet dal een pret tig draagcomfort belangrijk is. Nachtslot zet overvallers buiten spel SITTARD (ANP) Met een ijzersterk argument heeft kan toorhouder Storms van de Boe renleenbank in Enighausen (Limbricht) vanochtend vroeg drie gemaskerde overvallers on- verrich terzake naar huis ge stuurd. Zelfs als hij zou willen kon hfj de kluis niet voor hen ontslui ten, zo legde de kantoorhouder om twee uur 's nachts in pyama aan de overvallers uit. In het schaarse licht van zijn zaklan taarn liet hij zien dat de brand kast een nachtslot had. Dat slot kon pas om negen uur 's morgens met de sleutel wor den geopend. 7 De drie mannen, die via de brandtrap de woning van de heer Storm waren binnenge drongen, wisten even niet goed wat in deze onverwachte situa tie te doen. Een van hen stelde voor tot negen uur te wachten, maar dat werd als te riskant verworpen. Dus gingen zij maar weer weg. De politie is de onfortuinlijke overvallers nog niet op het spoor gekomen. Een duidelijk signalement ontbreekt, doordat de mannen bij het schijnsel van de zaklantaarn niet goed zicht baar waren. LEEUWARDEN/DEN HAAG Uit verklaringen van partijpolitici valt af te leiden, dat ook die regeringsfracties, die voor de motie-Voogd (en dus tegen collectieve vrijla ting) hebben gestemd, minister Van Agt als bewindsman willen zien aanblijven. Niet alleen, omdat de drie van Breda geen aanleiding zouden mogen zijn tot de val van een minister, maar ook, omdat het aanvankelijk voornemen om de drie vrij te laten geldt als een stuk kabinetsbeleid, waarvoor niet één enkele minister moet opdraaien. Van Agt zelf overweegt trouwens niet om af te treden, zoals hij gisteren tijdens een gesprek met de fractie-voor zitter van de KVP heeft duidelijk gemaakt. „Er wordt in deze dagen veel gespro ken over syndromen die mensen heb ben. Af en toe lijkt het wel eens of zich van delen van het volk 'n haat- syndroom meester trtaakt. Ik roep u allen op om daar tegenover een dam op te werpen. Mijn ambtge noot Van Agt en ik, die iets weten van wat onverdraagzaamheid bete kent. Wat het betekent, dat Je huis een vesting wordt. Wanneer je vrouw en kinderen worden bedreigd, wanneer de haat zich uitstort over bewindslieden". Deze woorden uitte gisteravond mi nister-president Biesheuvel op een bijeenkomst van de Anti-revolutio naire Partij in Leeuwarden. Hij was daar met een speciaal vliegtuig aangekomen na met koningin Julia na, pas teruggekeerd uit Canada, over de kwestie van de gratieverle ning aan de „drie van Breda" te hebben gesproken. Blesheuvel vervolgde „Wij hebben beiden beseft de heer Van Agt heeft mij dit vanmiddag nog gezegd welke ontzaglijke betekenis dit heeft. Je blijft overeind staan om dat Je weet wat de hechte grond slag van onze politieke arbeid is: niet alleen het werken, maar ook het gebed". De premier verklaarde na afloop, dat de ministerraad zich vandaag over het probleem van de gratiever lening zal beraden. „Maar of er dan al een beslissing zal vallen kan ik op dit moment nog niet zeg gen". Zelfs als dat wel het geval zijn zal het enige dagen duren voordat deze naar buiten komt, om dat bepaalde procedures moeten worden gevolgd: op schriftstelling, kennisgeving aan de Koningin en aan de rechterlijke Instanties die deze zaak advies hebben gege- Rabbijn A. Soetendorp heeft giste- in Haren gezegd er op te ver trouwen, dat het kabinet rekening zal houden met de wil van de meerderheid in de Tweede Kamer. Wel wil hij de mogelijkheid openla ten van individuele gratie in het aangezicht van de dood. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Walter Scheel, heeft gisteren een eventuele begenadiging van de Bredase drie een „zuiver Nederlandse aangelegenheid" noemd. „De huidige bondsregering acht echter een gratieverlening op humanitaire gronden na 27 Jaar ge vangenschap gewenst", aldus Scheel in een vraaggesprek met het Israë lische dagblad „Jedioth Achronoth". ADVERTENTIE ZONNIGE KOOIEN UIT ITALIË onze geïmporteerde Italiaanse kooien doen denken aan de zonnige stran den, de fleurige klederdrachten en de typische mode, Italië eigen Gun Uw vogel een moderne woning in vakantie-styl. Een etalage, een winkel vol kooien voor kanaries, parkieten, tropische vogels en speciale kooien voor cavia's -f hamsters. 22 PAGINA'S Frans Zwartjes is geen "gemak kelijke" filmer. Zijn beeldtaal is vrij ontoegankelijk. Toch heeft zijn werk succes. En hijzelf is een veel gevraagd man. Hij moet tal rijke uitnodigingen afwijzen om nog te kunnen werken. "Ik wil werken om vrij te zijn. Het pu bliek ziet mijn films vrijwillig", zegt hy in een interview PAGINA 11 Al dertien jaar neemt de onstui mige Ria Valk een wat uitzon derlijke plaats in in het vader landse showwereldje. Nog steeds vindt zü het heerlijk PAGINA 5 Felle brand in de omstreden Rot terdamse Koninginnekerk PAGINA 7 Recordjacht in Inzeil en voorbe reiding op de strijd om de dames- titel in Heerenveen. Enfin, er wordt weer flink geschaatst PAGINA 13 "Alan Ball is Arsenal". Maar te gen Ajax zal hij niet van de partij zijn PAGINA 15 Twaalf jaar geëist tegen student, die zei uit liefde te hebben ge dood. PAGINA 19 uw adviseur In modebrlllen Nieuwe Rijn 62, Leiden,tel.01710-24106 Gratis zelfklevende dierenfóto's bij Esso Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts 2,95. (Esso) Een enorme ravage vertoonde van morgen het Lucascollege aan de Beethovenlaan in Voorschoten, waar vannacht bijna alles wat los en vast zat door onbekende daders werd vernield. De leterlingen kregen vandaag geen les. Door een ruit bij de speelplaats moeten enkele personen zijn bin nengedrongen. In alle lokalen wer den vernielingen aangericht: bloembakken en vuilnisbakken wer den omgegooid, gordijnen van de muren gerukt, opgezette vogels uit de volère werden de nek omgedraaid en een radio werd kapot geslagen. De verwoesting moet rond kwart voor één hebben plaats gehad, te oordelen naar een vernielde klok,' die is blijven stilstaan op dat tijd stip. Het mag een wonder heten, dat in het scheikundelokaal geen brand is uitgebroken. Daar werden alle vitri nes stukgeslagen en de vaak zeer giffige scheikundige stoffen door el kaar gemengd. De schade aan het geteisterde schoolgebouw bedraagt vele duizen den guldens. Nieuwe Rijn 50. Tel. 20824 (01710) ADVERTENTIE (9ud ^ïit FIAT 127 Vei ligheidscarrosserie 5 zitplaatsen veel bagage snelheid 140 km/uur laag benzinegebruik vanaf f 6495,— incL BTW vraag vrijblijvend proefrit KOREVAARGARAGE nv Donderdagavond - koopavond. Vanavond 20.15 uur: lAK-theater Levendaal 150, Leiden Prijzen: f 5,CJP f2,50. teuws Naar men met zekerheid verneemt, heeft Ds. S. H. J. Wolff, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Dalfsen, het beroep bij de Ned. Herv. Gemeente alhier aangeno men. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 151 tot 181 volwassen personen en van 66 tot 92 kinderen. (Advertentie) De eerste bezendingen Duitsche, Engel- sche °.n Fransche stoffen waaronder de grootste nou veauté's arriveerden bij Feenders en Cramer. Vandaag 50 jaar geleden- Onder de zestienhonderd, dames, die, volgens een be richt uit Genève, gesollici teerd hebben naar de betrekking van secretaresse van een Amerikaansch ban kier daar ter stede, bevonden zich drie prinsessen, dertig gravinnen en negen barones sen. De meeste brievenaf komstig uit Duitschland en Oostenrijk, behelsden een droevig relaas van vroegere grootheid en tegenwoordige armoede. (Adv.) Laten wij Neder landers te zamen een ge deelte van den woning nood lenigen. De Mij. voor Volkshuisvesting wil goede luchtige, ruime, woningen bouwen te Rotterdam, Am sterdam, Den Haag en waar zulks noodig is. Men moet eindigen met praten en be ginnen te handelenl

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1