Noordwijkse H. Benschop presenteert „Floriade 72" RESTAURATIE KERK IN INTERESSANT STADIUM bij AIMD Duitsers weg van bloemencorsages Werk in Sassenheim vordert voorspoedig Fraaie expositie tuinbouw school Noordwijk heeft gebrek aan geld Mechelse ontslagen WOENSDAG 1 MAART 1972 STREEK NOORD WIJK/AMSTERDAM - We ontmoetten haar op het m.s. 'Hol land Pearl' tijdens de promotie- reis van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Haar naam is Hans Benschop (31, geboren in Noordwijk en nu tijdelijk wonende in Amsterdam». In de kleine, maar wel opvallende stand van „Floriade '72", gelegen bij de in gang van het restaurant, waar V.V.V.-mensen „zaken" plegen te doen met Duitse reisbureaudirec teuren en waar vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven aan dacht vragen voor Nederlandse produkten. Hans zat daar van de vroege morgen morgen tot de late avond corsages te maken van donkerrode rozen, waaraan een roodkleurig vaantje van de „Flo riade" was bevestigd. Iedereen die langs kwam werd er een op ge speld. Op de japon of op de rever van mantel of colbertjasje. Hans zeg maar Hansje Ben schop is er wat trots op. dat zy de Floriade en dus Holland op deze reis langs de Duitse Rijnsteden mag ver tegenwoordigen. Het is wel keihard werken. Dat deert haar niet. Ook niet, dat ze, op de vrije zondag in Mainz na. nauwelijks gelegenheid had even vaste grond onder haar voeten te voelen. Ze weet goed met „haar" gasten om te gaan en ze vindt j onder het maken van de corsages nog ruimschoots gelegenheid iets te vertellen over die gigantische inter nationale sierteeltshow, die van 30 maart tot 1 oktober in de Amster damse R.A.I, en in het Amstel- en Prinses Beatrixpark wordt gehouden. Bodegraven beschermt dieren nu nog beter BODEGRAVEN Het is ein delijk zover: Bodegraven heeft een eigen zelfstandige afdeling i van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren Dit is een feit geworden, toen gisteravond met algemene stem men het nieuwe dagelijkse be stuur werd gekozen. De afdeling Bodegraven telt op het ogenblik 130 leden Van deze 130 leden waren er slechts 15 op de algemene vergade ring. maar dit weerhield hei voorlopige bestuur er niet van 'net statuair nodige bestuur te ezen. De natuurbe en en kiezen De dierenbeschermers hadden aan het begin van het jaar al toestemming gekregen van het hoofdbestuur en de afd. Alphen a.d. Rijn om zelfstan dig te worden Met een dusda nig aantal leden en activiteiten zoals ae Bodegravers die het afgelopen jaar als onderafde ling van Alphen a.d. Rijn heb ben ontplooid was dit mogelijk. De voorzitter van de Bode- graafse afdeling is nu een vrouw. mevr. I. W. van Dam Boer, echtgenote van de beken de Bodegraaf se zeepfabrikant J. S. van Dam. Als secretaresse is mevrouw Van Bentum aan gesteld. met haar man als pen ningmeester. Als dagelijkse be stuursleden zijn verder gekozen mevr. Hartdorff en mevr. Visser uit Nieuwerbrug. Veel medewerking Op het gebied van propaganda ontmoet ze veel medewerking van de V.V.V.'s „Arnhem" en „Zuid-Velu- we". Directeur Jaap Vet en zyn be kwame rechterhand Jaap van Dal- sum hebben ook dit jaar in hun „pakket" weer de vierdaagse reizen door Nederland onder de naam „Hol land Gatway Tours" opgenomen. Met dat en andere arrangementen pro pageren ze op ze op de „N.B.T.- showboot" Behalve het gebruikelijke bezoek aan de (nu nieuwe» Aals- meerse bloemenveiling is in deze „vierdaagse" ook een bezoek aajn de Floriade verdisconteerd. Arnhems en Zuid-Veluwe's informatrice Ludyna Hoyinck reikt Hans Benschop op drukke ogenblikken bij de „bloemen- stand" de helpende hand. Dat wordt begrijpelijk zeer gewaardeerd Door Cees Combee Nederlanders staan daar hoog aan- geschreven. Dat komt mede door de j bloemenpresentatie tijdens het tra- ditionele nieuwjaarsconcert. De I Rijnsburgse arrangeur Cor de Koning i en zijn vrouw zijn daar „gevierde" I personen. Zo'n geste slaat aan en is j bijzonder goed voor de contacten op exportgebied. Geweldig zoals De Ko- I ning die majestueuze concertzaal steeds weer Weet om te toveren in een kleurige bloemenzee" Wanneer we Hans Benschop vra gen waarom ze weer naar Nederland is teruggekomen als ze het daar in j Wenen zo goed naar haar zin heeft. j antwoordt ze: „Och. misschien er gens wel het verlangen weer eens j een poosje in mijn geboorteland te 1 zijn en bovendien omdat de Floriade crème de la crème uit de internatio nale tuinbouw were ld. Uit oost en west en noord en zuid. In 1964 heb ik zo'n internationale Floriade in Wenen meegemaakt en er ook ge werkt. Geweldig. Daarom wilde ik er in eigen land beslist bij zijn. Geloof echter niet. dat ik in Amsterdam maar corsages en bloemstukken zit te maken. Ik werk gewoon in de par ken. Met de schep, de schoffel, de hark en allerlei ander tuingereed schap in de hand. Gewoon tuiniers- werk dus. Machtig bij zo'n project betrokken te zijn. Je ziet die grote parken met enorme borders, waarin straks bloemen in allerlei variëtei ten zullen bloeien, waar men heesters in fraaie kleuren zal kunnen zien en waar bomen met prachtig groen wat luwte zullen schenken als de voor- jaars- en zomerzon overvloedig I schijnt als het ware vorm krijgen. I Dat belooft over een maand iets j unieks, iets wat zijn weerga niet k'et. te worden". Noordwijkse Hans Benschop is een goede ambassadrice van Floriade. j Dat mag zonder meex wcro,gesteld. De Duitse gasten drommen samen voor de stand, precies gelegen tegen over de Rijnsburgse bloemenveiling- klok. waarbij de kasten driftig op de knoppen staan te drukken als er een paar bosjes narcissen of tulpen door Chris Verplancke worden aangebo den om te worden geveild. Vooral als ei- een groep huisvrouwen op bezoek is, want die zijn helemaal „weg" van de bloemen uit Holland. Hans spreekt met veel vaardigheid over de Floriade met reisbureau-di recteuren en bestuursleden van ver enigingen en „dwingt" hen als het Hans Benschop (midden) be zig met het maken van corsages, die namens „Floriade '72" worden aangeboden aan de gasten van N.B.T.'s showboot. ware ln hun reisaanbiedingen ook een bezoek aan deze internationale tuinbouwtentoonstelling op te ne men. Met. succes overigens want toe- ringcar- en reisbureau-ondernemers uit Düsseldorl, Keulen en Koblenz bijvoorbeeld hebben al toegezegd te zullen proberen hun voorjaarsbloe mendagreizen naar Keukenhof en de bloeiende bollenvelden ook in de daarop volgende maanden voort te zetten en dan trachten een combina tie te maken met Amsterdams Flo riade en de kust. Hoe het allemaa af zal lopen ligt nog in het onge wisse besloten. Het heeft er alles van, dat het zal lukken. Later drinken bij voetbal NOORDWIJK Waarschijnlijk door de bemoeienis van de nieuwe wethouder Jansen is het Noordwijk se zaalvoetbal een fikse deuk in de populariteit bespaard gebleven. Niet alleen het spelpeil bepaalt die po pulariteit namelijk, ook het sfeertje rondom de vier voetbalpartijen op woensdag draagt daar voor een belangrijk deel aan bij. Het driemanscollege had vlak voor de entree van wethouder Jan sen besloten, dat de sporthalrestau ratie zou vallen onder de regeling voor snack-bar-exploitanten en dat betekent sluiting om twaalf uur. Dat bleek een onhaalbare zaak, want er werd per slot van rekening ge speeld tot twaalf uur. Een conse quentie was tevens, dat de tribunes om elf uur leegstroomden en de laatste twee ploegen in een sfeerlo ze hal speelden. Jansen toonde zich daar in een eerder stadium al tegen. Als wet houder van sportzaken heeft hij dat kennelijk nog eens ter sprake ge bracht en met succes. Naar verno men wordt mag de restauratie voor dit zaalvoetbalseizoen tot één uur openblijven, zonder restrictie ten aanzien van de verkoop. Bij de in gang van het nieuwe seizoen zal een en ander opnieuw bezien worden. Hans Benschop is in Noordwijk ge boren. Ze kent het zee- en binnen dorp op haar duimpje. Heeft er ook nog vele familieleden en goede vrien den wonen. De corsage-maakster voor de Duitse gasten: „Noordwijk is een heerlijke badplaats. Je hoort er hier veel over spreken. De buiten landers moesten veel meer in het voorjaar naar onze kust gaan als de bolbloemen in al hun schoonheid de velden sieren en als Keukenhof op z'n mooist is. De natuur heeft me altyd geboeid. Ik wandelde graag langs het strand en door de duinen. Nu nog. Er is sinds 1963, toen ik het dorp verliet, wel het een en ander veranderd. Vooral achter de boule vard en ook wel er langs. Neem nu maar die appartementen die ze langs de Koningin Astrid Boulevard aan het bouwen zij» en de afbraak van die markante oude huisjes in het ge bied achter Palace en Noordzee. Jammer die berichten over sluiting van hotels als Huis ter Duin en Rembrandt". Reeds op de lagere school had Hansje belangstelling voor alles wat groeit en bloeit. Vandaar, dat ze naar de tuinbouwschool „Huis te Lande" in Rijswijk ging. Daar studeerde ze in 1963 af en vrijwel direct trok ze naar Wenen, waar ze ging weiken in eer grote bloemenzaak. Ze wilde iets meer van de wereld zien en bovenal buitenlandse tuinbouwervaring op doen. Over Wenen zegt ze: „Een heerlijke stad met veel bezienswaardigheden en een op hoog peil staand cultureel leven. Een stad ook die door vele buitenlanders niet in het minst Hollanders wordt bezocht. Die SASSENHEIM De restauratie van de hervormde kerk in Sassenheim is in een interessant stadium terecht gekomen. In de gevel aan de straatkant (Hoofdstraat) zijn op het ogenblik naast elkaar drie Romaanse ramen te zien, die ieder voor zich een beeld van een bepaalde periode te zien geven. Eén van de ramen is historisch geheel echt, een ervan is eveneens al gereed zij het dat het een nieuw raam is en de derde is in aanbouw. Naast elkaar dus de situering zoals die geweest is, zoals die gaat worden en de recon structie van de oorspronkelijke situatie. De restauratie van de hervorm- wordt bedolven en geen baksteen is Het verschil tussen het vroeger en nu verwerkte materiaal zal ook slechts enkele jaren zichtbaar blij de kerk in Sassenheim uit 739 da teren de eerste vermeldinen van de kerk. rond 1162 werd er meldin gen gemaakt van een Romaans tuf stenen gebouw op duinhoogte, in de jaren 15731574 werd het gebouw De hervormde kerk in Sassen- tijdens het beleg van Haarlem en heim is na de herbouw in de Jaren Leiden verwoest om daarna snel j rond 1595 overigens al eerder enke- weer te worden opgebouwd; een le malen gerestaureerd en/of aan eiken balk in de toren toont de let- gepast. In de beginjaren van de ters AD 1595 is overigens een j achttiende eeuw werd de kerk ver unieke zaak voor West-Nederland groot door de aanbouw van het la- Het- is de enige kerk van tufsteen in gere gedeelte en kreeg het de hui- dez^ streek. De Ter Aarse aanne- dige aanblik. In 1923 volgde een in- mer Hegeman spreekt daarbij zelfs wendige verbouwing om meer zit- van een restauratie, die hij. hoewel plaatsen te krijgen en kwam de in een ervaren en bekend "restaura- I gang via het koor, terwijl in '57— teur in opdracht van monumenten- '58 de toen bouwvallige toren werd zorg". waarschijnlijk maar één i gerestaureerd. keer in zijn leven zal uitvoeren. I De huidige, nogal omvangrijke De materialen die worden ge- I restauratie. kost exclusief orgel bmikt zijn overigens dezelfde als ruim f 700.000. De financiering ver die 500 Jaar geleden werden aange- loopt tot nog toe volgens plan. ter- wend voor de bouw De tufsteen wijl men nog niet op onverwachte komt uit de Eifel. heeft precies de- zaken is gestuit De stand van het zelfde samenstelling omdat het restauratiefonds (begrote opbrengst 1 aan het einde van dit Jaar wanneer i de restauratie gereed zal zijn ruim een ton) is op het ogenblik I f 86.060.37. De resterende gelden hoopt de kerkvoogdij binnen te krij- i gen naast de nog steeds doorlopen- I de giften uit de opbrengst van een derde kerkeveiling. die op vrijdag 14 april wordt gehouden. De obll- i gatielening van f 120.000 is verder bijna volgetekend. Er resteren nog slechts 100 stukken van f 100 die moeten worden geplaatst. De kerk voogdij. die ook buiten de eigen hervormde kring medewerking heeft gekregen, verwacht dat de resteren de f 10.000 binnen enkele weken zul len zijn geplaatst. 1 W?** .1 Deze drie ramen in de Sas- senheimse hervormde kerk laten de situatie zien zoals het altijd is geweest, zoals het nu gaat worden en de reconstructie in volle gang. (Foto Holvast) RIJNSBURG Directeur Docter heeft de 3-daagse expositie in de tuinbouwschool geopend. Hij verwel komde de aanwezigen en sprak de wens uit, dat de komende dagen in grote getale gebruik mag worden gemaakt van de openstelling De opzet van deze exposities en demon straties is een beeld te geven van het lager tuinbouw-onderwijs en de mogelijkheden van verdere opleiding na dit onderwijs. Bij het binnenkomen in de school wordt men meteen verrast door een fraai aangelegde voorjaarstuin. Ver der vindt men er een onderwijsex- positie, waarin alle facetten van het onderwijs getoond worden. Een bio- logiestand waar men ingaat op het menselijk lichaam en waar men met microskopen talrijke preparaten kan bewonderen. Het talenonderwijs wordt geïllu streerd aan de hand van de Sitas- cursus Duitse taal van Godfried Bomans. Ook is er een prachtige verzame ling van kostbare bloemstukken, die vervaardigd zijn door leerlingen van de Vakschool voor Bloemsierkunst uit Den Haag. Alleen al om deze kunstwerkjes te bezien is het de moeite waard een bezoek aan deze school te brengen. De Tuinbouw Studieclub heeft een onderzoek ingesteld naar de kostprijs van de z.g. 5-tulpen. Ook wordt de vraag beantwoord, of de tuinbouwschool in zijn 24-Jarig be staan zijn doel heeft bereikt. Een overzicht van herkomst van de oud- leerlingen en waar en wat zij nu zijn geeft aan dat de school aan mijn doel beantwoordt. De tentoonstelling is tevens bedoeld als attractie van de contactavonden van de ouders met de leraren. Ter gelegenheid van het 25-Jarig bestaan van de school staat voor 1973 weer een grote bloemen- en groente tentoonstelling op stapel. I NOORDWIJK De liquiditeit I van de gemeente is een triest, maar gegeven feit, meldde gemeente-pen ningmeester Jansen. De moeilijkhe den blijken gekomen te zijn door het in veel gevallen toepassen van de regeling, dat posten van minder dan f25.000 geen provinciale goed keuring behoeven, maar zeer veel keren f 24.900 telt ook aan, alsmede door het feit, dat het niet mogelijk bleek voor de aflossing van een tien jaar geleden aangegane lening van f 1 min. ander krediet te vin- den. NOORDWIJKERHOUT De 11- quidateuren van het Algemeen In stituut voor Maatschappelijke Dienstverlening in Noord wij kerhout hebben per brief, gedateerd 27 fe bruari het dienstverband verbro ken met de projectleider, de heer A. Mechelse. en wel per 30 april of zo veel eerder als hij in dienst treedt van de Stichting Dienstencentrum voor bejaarden. Zoals bekend is het „Dienstencentrum" één van de stichtingen die zijn voortgevloeid uit de liquidatie van het AIMD. Op een aanbod van de Stichting Dienstencentrum om bij haar in dienst te treden, waarbij salariëring en rechtspositieregeling werden aangeboden, antwoordde de heer Mechelse niet zelf, maar dagvaard de diens rechtskundig adviseur de Stichting voor de rechter. Er speelt in deze zaak nog een aantal facto- De raad van Noordwijkerhout be sloot dinsdagavond het boven de subsidie-norm uitkomende salaris, dat de heer Mechelse destijds met het AIMD was overeengekomen, voorlopig slechts te garanderen tot de wettelijke termijn van de wacht geldregeling. Als het bestuur van de Stichting Dienstencentrum voor bejaarden en de heer Mechelse tot overeenstem ming komen over een nieuw dienst verband dan zal de raad opnieuw bezien of er aanleiding bestaat het niet-subsidiabele meer-salaris voor rekening van de gemeente te nemen. RIJPWETERING In café Pa&r- dekooper in Zoeterwoude zal vrijdag avond 3 maart om acht uur een grote kruis- en klaverjasavond ten bate van de Invaiidenbond Alkemade-Lei derdorp-Zoeterwoude worden gehou den Tevens wordt er dan een grote verloting gehouden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4